Kır Düğünleri İçin 7 Stil Önerisi

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

12:11 dakika

05.09.2023

Düğün organizasyonun için kır düğünü yapmaya karar verdin. Peki kır düğününde nasıl giyinmen gerektiğini biliyor musun? Gelinlik ve damatlık seçiminden aksesuara, saç ve makyajdan, ayakkabı tercihinin nasıl olması gerektiğine kadar müstakbel eşin ve senin için stil önerilerimizi 7 maddede anlattık!

kır düğünü gelinleri

Kır Düğünü Gelinleri

Nasıl bir yerde düğün yapacağına karar verdiğine göre, düğününde göz alıcı görünmek için en uygun gelinliği aramaya başlamalısın. Peki kır düğünü gelinlikleri nasıl olmalı? Nasıl bir ayakkabı giymelisin? Hangi aksesuarları kullanmalısın? Gel, birlikte bakalım:

1-Kır Düğünü İçin Gelinlik

Doğru gelinliği seçerken, vücut tipi, mevsim ve tarzına göre karar vermelisin. Kır düğünü gelinliklerinin, otel, tarihi mekan gibi düğün mekanlarında giyilenlere kıyasla daha sade modeller olduğunu söyleyerek başlayalım.

  • Açık havada yapılan kır düğünlerinde uçuş uçuş, hareketli, ipek, organze, tül veya şifon gelinlik modelleri ile çok zarif görünebilirsin. Kabarık, prenses kesim gelinliklere kıyasla, robalı, düz kesim, yarım balık veya A kesim gibi gelinlik modellerini tercih edersen çim alanda daha rahat hareket edebilirsin. 3 boyutlu gelinlik modelleri ile mekanın ruhunu gelinliğine taşıyabilirsin.

kır düğünü için gelinlik

Çiçekli gelinliklerden tercih etmek istersen şu yazımız sana ilham verebilir: Papatyalı Gelinlik Modelleri

Eğer kuyruklu gelinlik giymek istiyorsan, hem rahat hareket etmek hem de gelinliğin fazla kirlenmesini önlemek için sweep tarzı kısa kuyruklu tasarımları tercih edebilirsin.

Hangi kesimin senin için uygun olacağı konusunda vücut tipin de belirleyici olacaktır. Vücut tipine uygun gelinlik seçimine dair ipuçlarını şu yazımızda bulabilirsin: Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Düğünün yapılacağı mevsim de gelinlik seçiminde etkili oluyor. Kır düğünleri özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yapılıyor ancak romantik ve bohem çiftlerin sonbahar mevsiminde de tercihi kır düğünleri olabiliyor.

İlkbahar ve yaz aylarında, içinde rahat edebileceğin, terleme yapmayacak, ince kumaşlı bir gelinlik giymeye özen göstermelisin. İlkbahar ve yaz gelinleri için ince askılı ya da straplez, sırt dekolteli veya yırtmaçlı, uzun tül etekli ya da kısa gelinlikler uygun seçim olabilir.

Son dönemin popüler gelinliklerinden iki parçalı modelleri de tercih edebilirsin. Sonbahar gelinlerine ise ipek ve dantel gibi kumaşlardan yapılmış salaş, askılı ve kollu gelinlik modellerini önerebilirim. Bohem tarzda kısa yarasa kol gelinlik modelleri de uygun seçim olabilir.

kır düğünü gelinlikleri

Mevsime göre gelinlik seçimiyle ilgili daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: Hangi Mevsime Hangi Gelinlik Uyar?

  • Gelelim tarza göre gelinlik seçimine. Özellikle özgür ruhlu ve romantik tarzda çiftlerin seçimi olan kır düğünleri için tarzına uygun düğün konseptine karar verdikten sonra gelinliğini de konseptine uygun şekilde seçebilirsin. Örneğin; nostaljik bir düğün yapacaksan ince saten veya dantelden vintage gelinlik modellerini tercih edebilirsin.

vintage gelinlik

Bohem tarzda bir düğün için, özgür ruhlu gelinlerin tarzını ortaya koyması için birçok seçenek var. Gipsy temalı bir kır düğünü yapabilir ve bohem, püsküllü gelinlik modellerini düşünebilirsin. Sade bir gelinlik ile iri çiçekli saç aksesuarları kullanmayı da düşünebilirsin.

Bohem gelinlikler ile ilgili daha fazla ayrıntıya göz atmak istersen de şu makalemizi inceleyebilirsin: Özgür Ruhlu Gelinlerin Tercihi: Bohem Gelinlik

bohem gelinlik

Bohem gelinlerin tercihi olan helenistik gelinlik modellerini de incelemek ister misin? Şuraya bakabilirsin: Romantik Stilini En İyi Yansıtacak 15 Helen Gelinlik Modeli

Romantik tarzda bir kır düğününe uygun gelinlik modellerinin de tüllerin ve zarif işlemelerin ağırlıkta olduğu tasarımlar olduğunu söyleyelim. Renkli ya da 3 boyutlu aplikeli çiçekli gelinlik modelleri de uygun seçenekler arasında.

romantik gelinlik

Birbirinden şık romantik gelin saçı modellerine de göz atmak istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Romantik Gelin Saçı Modelleri

2-Kır Düğünü Gelin Saçı Modelleri

Kır düğünü için gelin saç modelleri arasından sana en uygun modele karar verirken gelinliğinin tasarımından yola çıkabilirsin. Diğer dikkat etmen gerekenlerin başında elbette gelinliğinin yaka tipi geliyor! Gelinliğinle uyumlu olan saç modelinin seni hem dengeli hem de oldukça şık göstereceğini unutma!.

Kayık, hakim, halter, bisiklet, illüzyon yaka gibi, kapalı yakalı gelinlikler ile açık gelin saçı modellerinden uzak durmalısın. Bu yaka tipleri ile atkuyruğu, dağınık topuz, ense topuzu, balerin topuzu gibi gelin saçı modellerini tercih edebilirsin. Straplez, V yaka ya da tek omuzlu gelinlik modelleri açık saçlar için daha uygun olacaktır. Doğal dalgalar yaptırdığın saçınla çiçekli taçları kullanmayı da da ihmal etme!

Gelinliğe uygun saç modeli seçimi hakkında daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Gelinlik Modeline Uygun Gelin Saçı Önerileri

kır düğünleri i̇çin 7 stil önerisi

Kır düğünü gelin başına yalnızca gelinliğinin yaka tipine göre değil tarzına göre de karar verebilirsin. Minimalist bir gelin adayıysan kır düğünü saç modelleri arasından sade tasarımları değerlendirebilirsin. Romantik gelinlikler ile tercih edebileceğin kır düğünü saç modelleri ise atkuyruğu, dağınık ya da sıkı ense topuzu seçeneklerinden biri olabilir.

Özgür ruhlu bohem gelinlere ise açık, dalgalı saçlar ile örgü saç modellerini çok yakıştırıyoruz. Özellikle örgülü gevşek topuz, dağınık topuz ve atkuyruğu gibi modeller bohem gelinler için ideal. Ayrıca dağınık ense topuzu ve gelin saç bandı gibi retro bir saç aksesuarı kullanarak vintage tarzda gelinliğinle çok hoş bir görünüm yakalayabilirsin.

kır düğünü gelin saçı modelleri

Kır düğünü için saç modellerine bakarken bu modellerden hangisinin sana en çok yakışacağına yüz tipine göre karar verebilirsin. Yüz tipine göre gelin saçı seçimini detaylı olarak şu yazımızda anlattık: Gelin Saçınızı Yüz Şeklinize Göre Yaptırın

3-Kır Düğünü Gelin Makyajı

Sade ve doğal tonlarda gelin makyajını kır düğünlerine çok yakıştırıyoruz. 2019 gelin makyajı trendleri arasında da yer alan doğal pembe tonlar ile yok gibi gelin makyajı seçenekleri, kır düğünü için uygun olacaktır. Esmersen turuncu, beyaz tenliysen pembe tonlarında bir gelin makyajı yaptırabilirsin.

kır düğünü gelin makyajı

Kır düğününde tercih edebileceğin sade gelin makyajı hakkında daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Sade Gelin Makyajı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

4- Kır Düğünü Ayakkabı Modelleri

Kır düğününde nasıl ayakkabı giyilir diyorsan, sivri topuklu ayakkabıları kullanmamanı tavsiye ediyoruz. Topuklu ayakkabı giyeceksen, toprak zemine batmadan hareket etmeni sağlayacak kalın ve platform topuklu ayakkabıları tercih edebilirsin. Bir diğer alternatifin de ince topuklarının yere batmasını engelleyecek kır düğünü için ayakkabı aparatı olarak da bilinen ayakkabı topuk koruyucular olabilir.

kır düğünü için ayakkabı

Eğer topuklu ayakkabıya ihtiyaç duymayacak kadar uzun boyluysan ya da topuklularla rahat edemeyeceğini düşünüyorsan, gelin spor ayakkabısı modellerini tercih edebilirsin. Kır düğününde ayakkabı seçimini düz gelin ayakkabılarından yana yapacaksan gelin babeti modellerinden tarzına uygun olanını seçebilir ya da gelin sandaletlerini düşünebilirsin.

kır düğününde nasıl ayakkabı giyilir

Gelin ayakkabılarınla uyumlu gelin çantası da seçmeyi unutma. Gelin çantası seçimine dair ipuçları için şu yazımıza da bakabilirsin: Gelin Çantası Alırken Bunlara Dikkat Edin

5-Kır Düğünü Gelin Çiçeği

Gelin buketinden saç aksesuarlarına, damat yaka çiçeğinden mekan ve gelin arabası süslemesine kadar düğününün pek çok farklı alanında konseptine uygun çiçekleri kullanabilirsin. Burada gelin çiçeğini seçerken gelinliğini, düğün mekanını ve düğün mevsimini göz önünde bulundurmalısın.

Kır düğünü gibi açık alan düğün mekanlarında gelin çiçeği olarak taze mevsim çiçeklerini kullanabilirsin. İlkbahar ve yaz düğünlerinde lavantalar, kır çiçekleri ve papatyalar, sonbaharda ise mevsimin renklerini içinde bulunduran çiçeklerle bir buket hazırlatabilirsin. Kurumuş yapraklardan hazırlanmış bir buket de farklı bir tasarım olabilir.

Mevsim çiçeklerinden evde gelin çiçeği yapımı seçeneğini düşünebilir ya da şehrindeki çiçekçilerin hazır gelin buketi modellerini inceleyebilirsin.

kır düğünleri i̇çin 7 stil önerisi

Gelin buketi fiyatlarına da göz atmak ister misin? Şu yazımızda şehir şehir anlattık: Şehir Şehir Gelin Çiçeği Fiyatları

6-Gelin Takıları

Kır düğününde gelinliğin sade olacağı için mücevher kullanma konusunda özgürsün. Ancak kır düğününe en çok sade takıların yakıştığını da söyleyelim. Son yıllarda çok moda olan sarı pırlanta, safir ve yakut gibi renkli taşları rahatlıkla kullanabilirsin. Gelinliğinin modeline göre kolye, küpe, saç aksesuarı ya da sadece bir saç aksesuarı kullanabilirsin. Ancak çiçek motifli zarif mücevherleri, kır çiçekleriyle süslü düğününde daha hoş duracağı için tavsiye ediyoruz.

kır düğünü gelin takıları

Bohem gelinler ise takı konusunda da kural tanımıyor. İri gümüş kolyeler, doğal taşlı ya da tüylü uzun deri kolyeler bohem gelinliklerle çok hoş duruyor. Ayrıca sırt dekolteli gelinlikler ile sırt kolyelerini denemeye ne dersin?

bohem gelin takıları

Gelinliğine uygun takıları nasıl seçeceğine dair ipuçları için şu yazımıza göz atabilirsin: Doğru Mücevher Nasıl Seçilir?

7-Gelin Aksesuarları

Gelinliğini tamamlayacak aksesuarları seçerken de gelinliğinin modelini ve tarzını dikkate almalısın. Gelinliği tamamlayan en önemli aksesuarlardan biri duvak. Kır düğünü için duvak kullanmak istiyorsan 2019 gelinlik trendleri arasında yer alan uzun tül duvakları tercih edebilirsin.

Bohem tarzda bir gelinliğin varsa görünümünü şık bir şapkayla tamamlayabilirsin. Ayrıca gelinliğinle birlikte giyebileceğin aksesuarları seçerken, şık olmanın yanı sıra hava durumunun da önemli olacağını da aklından çıkarmamalısın. Serin yaz akşamlarını düşünerek gelinliğine uygun bir hırka alabilirsin.

kır düğünü gelin aksesuarları

En modern gelin aksesuarlarından olan dövmeleri de kır düğünlerinde kullanabilirsin. Birbirinden şık örneklerini şuradan inceleyebilirsin: Özel Gününe Cool Bir Dokunuş: Gelin Dövmesi

Kır Düğünü Damatları

Düğün gününde gözler gelinlerin olduğu kadar damatların da üzerinde oluyor. Kır düğünü damatlık modelleri nasıl olur diye merak ediyorsan, takımını hangi aksesuarlarla tamamlaman gerektiğine dair ipuçları arıyorsan senin için de önerilerimiz var!

1-Damatlık

Kır düğünü erkek kıyafetlerinin, salonda ya da tarihi bir mekanda yapılacak düğüne kıyasla daha rahat seçenekleri bulunduğunu söyleyebiliriz. Çünkü rahat ve şık olmak damatların da hakkı! Tek tip smokinlerden biraz uzaklaşıp, rengarenk kır düğününde damadın da kendini rahat hissedeceği bir damatlık seçimi sence de hoş olmaz mı?

Siyah-beyaz klişesini bir yana bırakıp kır düğünleri için daha özgür düşünmenin tam zamanı! Keten ve pamuk kumaştan yapılmış, bej, gri ve buz mavisi damatlık modelleri tercih edilebilir. Daha sportif ama şıklığından ödün vermeyen damatlar, sadece tek renk yerine, birbirine yakışan ve birbirini tamamlayan ceket pantolon takım seçeneklerini kır düğünü damatlıkları olarak tercih edebilir!

kır düğünü damatlık modelleri

Düğün mekanına göre damatlık seçimine dair daha fazla detay için şu yazımıza göz atabilirsin: Damatlığınızı Düğün Mekanınıza Göre Seçin

Damatlığın renk seçiminde mevsim de etkili olacaktır. Sonbahar damatları gri ve lacivert tonlarında takım elbiseleri damatlık olarak tercih edebilir. Mavi veya beyaz gömlek ile giydiğin, krem, sütlü kahve tonlarda bir keten takım, ilkbahar yaz düğünleri için uygun olacaktır.

kır düğünü damatlık

Birbirinden şık keten damatlıklar için şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Keten Damatlık Modelleri

Damatlık seçiminde vücut tipine de dikkat etmelisin. Örneğin; üçgen vücut tipine sahip damat adaylarının kalın çizgili ve kareli kumaşlardan kaçınmalarını tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde yuvarlak vücut tipine sahip damat adayları göbek bölgelerindeki fazlalıklar nedeniyle, daha uzun ve zayıf bir görünüm yakalamak için tek renk veya tek bir rengin tonlarında damatlık giymeli. Zayıf damat adayları ise slim-fit damatlıklardan kaçınmalı ve birbirinden farklı gömlek ve pantolonlarla kombinlenmiş takım elbiseleri seçmeli.

Vücut tipine göre damatlık seçimine dair daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Damatlık Seçimi

2-Kır Düğünü İçin Damatlık Yelek Modelleri

Damatlığın tamamlayıcı parçalarından yelekler, özellikle kır düğünlerine çok yakışıyor. Düğününde yelek kullanmak istiyorsan bu aksesuarı ister gömlek üzerine tek başına istersen takım elbisenin içine giyebilirsin. Yeleklerin hem papyonla hem de kravatla yakıştığını da söylemeden geçmeyelim.

Damatlık yelekleri özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yapılacak bir düğünde tercih edebilirsin. Damat yaka çiçeğini de yeleğinin üstüne takmayı unutma! İlkbahar düğünleri için ince kumaştan, açık renkte bir yelek tercih edebilirsin. Sonbaharda ise kalın kumaştan yelekler daha uygun olacaktır. Bu mevsimde, hava durumuna göre yeleğinin üstüne ceket de diyebilirsin.

damatlık yelek modelleri

damatlık yelek modelleri

3-Damat İçin Kır Düğünü Ayakkabı Modelleri

Damatlık altına ayakkabı seçiminde, takım elbisenin rengi, kesimi, tarzı sana yol gösterecektir. Bir kır düğünü ya da kumsal düğününde, klasik kösele tabanlı ayakkabılar hem kullanışlı bir tercih olmayacak hem de mekana uymayacaktır. Bunun yerine, özellikle ilkbahar ve yaz düğünlerinde ince keten bir takımın altına loafer ayakkabılar giyebilirsin.

Papyon ya da pantolon askısıyla birlikte sevimli bir kombin yaparak, spor bir ayakkabı tercih edebilirsin.

Sonbaharda ise düğünün tarzına göre, klasik bir ayakkabıyı, kanvas pantolon ile kombinleyebilirsin. Klasik ya da spor olsun, damat ayakkabının rengini mevsime uyum sağlaması için kahverengi tonlarında seçebilirsin.

alternatif metin

Damat ayakkabısı seçimine dair daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımızı inceleyebilirsin: Damat Ayakkabısı Seçiminde Önemli Noktalar

4-Kravat mı Papyon mu?

Gelelim kır düğünü yapacak damatların en büyük ikilemine. Damatlığın ile kravat mı takmalısın yoksa papyon mu? Papyon deyince aklına hemen smokin gelmesin. Çünkü kır düğünlerinde spor tarzda giyinmek isteyen damatların da tercihi papyon olabiliyor. Özellikle son yıllarda popülerliğini gittikçe artıran ve bohem tarzda düğünlerde tercih edilen papyonların birbirinden renkli modellerini de bulmak mümkün. Eğlenceli bir kişiliğin varsa desenli papyonları deneyebilirsin. Tabi papyon seçiminde damatlığının ve pantolon askının tarzını ve rengini göz önünde bulundurmayı unutmamalısın.

kır düğünü papyon

Eğer klasik ya da romantik tarzda bir kır düğünü yapacaksan tercihini kravattan yana kullanabilirsin. Aynı papyonda olduğu gibi kravatını da damatlığına uygun renklerde seçmelisin.

kır düğünü kravar

5-Damat Aksesuarları

Damat saati, kol düğmeleri, pantolon askısı, kasket gibi aksesuarlar, özellikle kır düğünlerinde damadın tarzını ortaya koymasında yardımcı oluyor. Hangi aksesuarı tercih edeceğin ya da nasıl bir aksesuar kullanacağına tarzına ve düğünün konseptine göre karar verebilirsin.

Bohem tarzda bir düğünde, açık renklerde damatlık takım ile pantolon askısı kullanabilir, sevimli bir papyon takabilirsin. Spor bir şapka ya da damat saatiyle kombinini tamamlayabilirsin.

Vintage tarzda bir düğünde gömlek üzerine sadece yelek giyebilir, görünümünü retro bir kasketle ya da fötr şapka ile tamamlayabilirsin.

kır düğünü damat aksesuarları

Damat aksesuarı seçimi ile ilgili daha fazla ipucu arıyorsan şu yazımızı inceleyebilirsin: En Gözde Damat Aksesuarları

6-Damat Saçı

Bu özel güne hazırlanırken tarzına uygun olacak saç modelini seçmeli. Kır düğünlerinde doğal ve biraz karışık duran saçlar, muntazam saçlara göre daha iyi görünebilir. Yanları kısa üstleri daha uzun olan saç modeli de damatlar tarafından tercih edilebilecek modellerden.

kır düğünü damat saçı

Uzun saçlı damatlar saçlarına fön çektirebilir. Ayrıca küçük topuzlar hem sade hem de örgülü modelleriyle özellikle kır düğünü damatlarına çok yakışıyor.

kır düğünü damat saçı

Hangi modele karar verirsen ver, saçına şekil vermek için jöle kullanmanı önermiyoruz. Jöle, saçları sert ve parlak gösterdiği için demode bir görünüm yaratabilir. Bunun dışında saça şekil vermek için şekillendirici krem, köpük ya da sprey kullanabilirsin.

Ayrıca, düğüne bir ay kala, uygulayacağın modeli mutlaka denemelisin. Düğün günü uygulatacağın saç ve sakal modeli hoşuna gitmezse her şey için çok geç olabilir.

7-Gelinle Uyum

Tüm düğünlerde olduğu gibi kır düğünlerinde de gelin ve damadın uyumlu görünmesi önemli. Bunun için en önemli görev damatlara düşüyor.

Gelin ile damat arasındaki o mükemmel uyumu yansıtan damat yaka çiçekleri, ya gelin buketinde kullanılan çiçeklerin renklerinden esinlenerek ya da direkt bukette yer alan çiçek ve aksesuarlar kullanılarak oluşturuluyor. Örneğin; gelin adayı düğünde kır çiçeklerinin, beyaz güllerin ağırlıkta olduğu bir buket kullanıyorsa, damat adayı da yine aynı çiçeklerden hazırlanmış bir damat yaka çiçeği takabilir.

gelin damat uyumu

Damat yaka çiçeği hakkında daha fazla detaya ulaşmak için şu makalemize bakabilirsin: Damat Yaka Çiçeği Nedir?

Yalnızca damat yaka çiçeği ile değil, papyon, cep mendili gibi aksesuarlarla da gelinle uyumu yakalayabilirsin. Aynı şekilde gelinliğin rengine yakın tonlarda bir damatlık giydiğin takdirde gelin ile birlikte çok hoş görünebilirsiniz.

gelin damat uyumu

Gelin ve damat arasındaki uyuma dair daha fazla ipucu için şu yazımıza göz atabilirsin: Damatlık ve Gelinlikte Uyumu Yakalamak

Kır Düğünü Mekanları

Kır düğünü için gelin ve damat kombinlerine karar verdin! İşte şimdi kırda yapacağınız o muhteşem düğünü, gözünde canlandırabiliyorsun. Peki düğün mekanına karar verdin mi?

Kır düğünü için mekanına karar verirken davetli sayına göre seçim yapabilirsin. Özellikle ilkbahar ya da sonbahar gibi mevsimlerde düğün yapacaksan yağmur riskine karşı açılır kapanır tavanı var mı gibi kriterlere de dikkat etmelisin.

Kır düğünü için mekan seçiminde sana yardımcı olacak şöyle bir yazımız var: Kır Düğünü İstiyorum Ama Nerede?

Ayrıca İstanbul’daki kır düğünü mekanlarını da inceleyebilir ya da şehrindeki kır düğünü mekanlarının sayfalarına göz atıp firmalardan fiyat teklifi de alabilirsin.

kır düğünleri i̇çin 7 stil önerisi

Kır düğünü yapacak çiftler için hem stil hem mekan seçimine dair ipuçlarını bu yazımızda anlattık. Düğün organizasyonunda en yeni trendlerden de ilham alabilirsin. Kır düğünü yapmak konusunda hala tereddütlerin varsa şu yazımıza göz atmanda fayda var: Kır Düğünü Yapmak İçin 7 Neden

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 Yorum

Sefanur Özel

Düğün Tarihi: 15.10.2014


Mücevherlerin o kadar sıradan ve basit olmasına gerek yok bence kır düğününde olması o kadar da etkilemez ki mücevheri