Dekolteli Gelinlik Giymenin Püf Noktaları

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:11 dakika

01.06.2022

Düğün gününde şıklığına biraz da seksapelite katmak isteyen gelin adaylarının tercihi dekolteli gelinlikler oluyor. Sırtı açık, göğüs dekolteli, göbeği açık, yırtmaçlı… Tüm dekolteli gelinlik modellerini ve hangi vücut tiplerine yakışacağını ayrıntılarıyla anlattık!

dekolteli gelinlik modelleri

Dekolteli Gelinlik Nasıl Olur?

Hem vücut tipini orantılı göstermeye yarayacak küçük illüzyonlar yaratmak için hem de dikkatleri vücudunda güvendiğin bir bölgene çekmek için dekolteli gelinlik modeli seçebilirsin. Dekolteli gelinliklerin göğüs, omuz, bacak dekolteli gibi çeşitleri bulunuyor. Göbeği ve sırtı açık gelinlik modellerinin popülaritesinin de özellikle son dönemlerde arttığını söyleyebiliriz.

Dekolte tipini seçerken vücudunu tanıman da önemli. Bu nedenle önce videomuzu izleyip, vücut tipine uygun gelinlik seçiminin ipuçlarını alabilir, sonra okumaya devam edip, dekolteni seçebilirsin!

Omuz Dekolteli Gelinlik Modelleri

Omuzları açıkta bırakan gelinlik modelleri son yılların popüler tasarımları arasında. Omuzlarını öne çıkarmak isteyen gelin adaylarının tercih ettiği bu modellerin genellikle düşük kollu ya da düşük omuz gelinliklerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

dekolteli gelinlik modelleri

Bu gelinliklerle ilgili tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsin: Düşük Omuzlu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Omuzlarını öne çıkarmanda sana yardımcı olacak diğer alternatiflerin de illüzyon yakalı ve tek omuzlu gelinlik modelleri. Hem modern hem de şık bir görünüm için bu tasarımları tercih edebilirsin. Eğer saçların uzunsa, gelinliğin yaka detayını gölgede bırakmamak için, toplu gelin saçı modellerinden tercih etmeni öneriyoruz.

dekolteli gelinlik modelleri

Tek askılı gelinliklerle ilgili tüm detaylar da şurada: Tek Askılı Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Omuz Dekolteli Gelinlikler Hangi Vücut Tipine Uygundur?

Omuz dekolteli gelinlikleri en çok dar omuzlu gelin adaylarına öneriyoruz. Çünkü özellikle düşük omuzlu tasarımlar, omuzlarını olduğundan geniş göstermene yardımcı olur. Ayrıca armut vücut tipine ait gelin adaylarının, geniş kalçalarıyla dengeli bir görünüm yakalamaları için tercih edebileceği gelinlik modelleri açık omuzlu tasarımlar olabilir.

Sırt Dekolteli Gelinlik Modelleri

Sırt dekolteli gelinlikler, özellikle son yıllarda gelin adaylarının en çok araştırdığı tasarımlar arasında yer alıyor. Sırtı açık gelinlik olarak da adlandırılan bu tasarımların birçok farklı modeli bulunuyor.

Ünlü markaların son dönem koleksiyonları arasında genellikle bele kadar sırtı açık balık gelinlik modelleri ile A kesim gelinlikler öne çıkıyor diyebiliriz.

Eğer iddialı bir tarzın varsa ve çok açık gelinliklerden tercih etmeyi planlıyorsan, kalçaya kadar sırtı açık balık gelinlik modellerini düşünebilirsin. Daha romantik ve kapalı modeller ilgini çekiyorsa da sırt dekolteli kabarık gelinlik modellerini önerebiliriz.

dekolteli gelinlik modelleri

Şuradaki tasarımlar da ilgini çekebilir: Arkası İpli Gelinlik Modelleri

Görünümüne daha gizemli bir seksapelite katmak istersen de tercih edebileceğin gelinlik modelleri sırt dekolteli ama dekoltesi sırtta bir pencere açan ve fazla derin olmayan tasarımlar olabilir.

dekolteli gelinlik modelleri

Sırt Dekolteli Gelinlikler Hangi Vücut Tipine Uygundur?

Sırt dekolteli gelinlik giyebilmek için sahip olman gereken üç özellik var: İnce bel, şekilli bir sırt ve pürüzsüz bir ten! Armut vücut tipine sahip gelin adaylarına sırt dekolteli prenses gelinlikler ile A kesimli tasarımları, kum saati vücut tipine sahip gelinlere ise sırt dekolteli balık modellerini önerdiğimizi de söylemeden geçmeyelim.

Sırt dekolteli gelinliklerle ilgili tüm detayları şu yazımızda da anlattık: Sırt Dekolteli Gelinlikler

Göğüs Dekolteli Gelinlik Modelleri

En çok tercih edilen dekolte tiplerinden olan göğüs dekoltesi her tarz ve modeldeki gelinlik ile uyum sağlıyor. Bu yüzden asla modası geçmiyor. Straplez, derin V yakalar, göğüs dekoltesi için en sık tercih edilen gelinlik yaka tiplerinden. Hatta derin V yaka gelinliklerin en yeni gelinlik trendleri arasında yer aldığını da belirtelim.

dekolteli gelinlik modelleri

Straplez ve V yaka gelinliklerin yanı sıra, boyundan bağlı ve hakim yakalı gelinliklerin de göğüs dekolteli örneklerini bulabilmen mümkün.

dekolteli gelinlik modelleri

Göğüs Dekolteli Gelinlikler Hangi Vücut Tipine Uygundur?

Özellikle armut vücut tipine sahip gelin adayları, dikkatleri geniş basenlerindense vücudun üst kısmına çekmek için göğüs dekolteli tasarımları tercih edebilir. İnce yapılı gelin adaylarına ise derin japone yakalı tasarımları öneriyoruz. Elma vücut tipine sahip gelin adayları da çok derin olmayan göğüs dekoltesiyle, göğüslerinin olduğundan daha küçük görünmesini sağlayabilir.

Gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmen gerektiğini biliyor musun? Şu yazımız sana yardımcı olabilir: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Bacak Dekolteli Gelinlik Modelleri

Düzgün bacaklara ve iddialı bir tarza sahip gelin adaylarının tercihi, yırtmaçlı olarak da bilinen, bacak dekolteli gelinlikler oluyor. İster tek omuzlu ister V yakalı, artık tüm yaka tipleriyle birlikte kullanılmaya başlanan yırtmaçlar, modern gelinliklerde sıkça karşımıza çıkıyor.

dekolteli gelinlik modelleri

Üstelik artık sadece, tek bacağı açıkta bırakan, klasik yırtmaçlar değil, farklı ve iddialı yırtmaçlar da tercih ediliyor. Sen de bacak dekolteli bir gelinlik giymek istiyorsan ister asimetrik tasarımlı, önü kısa arkası uzun gelinlikleri, istersen iki bacak için de yırtmacı bulunan iddialı modelleri tercih edebilirsin.

dekolteli gelinlik modelleri

Bacak Dekolteli Gelinlikler Hangi Vücut Tipine Uygundur?

Dolgun ve büyük göğüsler, kalın bir bel ile düz bir kalça yapısı ve düzgün bacaklara sahip elma vücut tipindeki gelin adayları bu modelleri tercih edebilir. Bu modeller ile dikkatleri ince bacaklarına çekebilir, V dekolteli yırtmaçlı tasarımlarla da vücudunun üst ve alt bölgesinin orantılı görünmesini sağlayacak bir illüzyon yaratabilirsin.

Geniş omuzlara sahip ters üçgen vücut tipindeki gelin adayları da dikkatleri omuzlardan hatta genel olarak vücudunun üst bölgesinden alıp ince bacaklarına çekmek için tercih yırtmaçlı tasarımlara yönelebilir.

Dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları da bu gelinlikleri tercih ederek kıvrımsız bel bölgesini geri planda bırakıp, dikkatleri bacaklarda toplayabilir.

Böbrek Dekolteli Gelinlik Modelleri

Bel bölgesinde, yanlardan açıklık verilmiş, karın kısmı kapalı, dekolteli gelinlikler, böbrek dekolteli tasarımlar olarak anılıyor. Genellikle bohem tarzı gelinliklerde karşımıza çıkan böbrek dekoltesi, bel bölgesini daha kıvrımlı göstermek için avantaj sağlıyor.

dekolteli gelinlik modelleri

Böbrek Dekolteli Gelinlikler Hangi Vücut Tipine Uygundur?

Geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar ve oyuntusuz bir bel ile dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adayları için ideal. Sen de bu vücut tipine sahipsen böbrek dekolteli gelinliklerle belinin daha ince ve kıvrımlı görünmesini sağlayabilirsin.

Vücuduna uygun gelinliği nasıl seçeceğin konusunda kararsızsan, şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Göbek Dekolteli Gelinlik Modelleri

Gelin adayları bu modelleri çok sevdi! İki parça gelinlik olarak da adlandırılan göbek dekolteli tasarımlar, son dönemlerin favori parçalarından. Yalnızca iki parçalı tasarımlar değil, göbek kısmı transparan gelinlikler de böyle bir dekolte isteyen gelin adayları için uygun bir seçenek.

Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yapılacak kır ve sahil düğünlerine çok yakıştırdığımız bu modeller de bel bölgeni ince göstermek için tercih edebileceğin modellerden.

dekolteli gelinlik modelleri

Göbek dekoltesi için, gelinliğin üst kısmını vücuduna oturan modellerden seçebilirsin. Ancak etek kısmı için çok kabarık tasarımları önermiyoruz. A ya da düz kesimli etekleri tercih edebilirsin.

dekolteli gelinlik modelleri

Gelinliğinin etek kesimini seçerken de dikkat etmen gerekenler var. Neler mi? Şurada anlattık: Gelinliğinin Silüetini Seç: Gelinlik Etek Kesimi Modelleri

Göbek Dekolteli Gelinlikler Hangi Vücut Tipine Uygundur?

Böbrek dekolteli gelinliklerde olduğu gibi, göbek dekoltesine sahip gelinlikleri de bel bölgesini kıvrımlı göstermek isteyen, dikdörtgen vücut tipine sahip gelin adaylarına önerdiğimizi söyleyelim.

Ünlülerin Dekolteli Gelinlikleri

Zarif gelinlik seçimleriyle çok konuşulan, ünlü oyuncular Neslihan Atagül ve Sinem Kobal gelinlik olarak derin V dekolteli tasarımları tercih etmişti. Neslihan Atagül, balık kesim bir model giyerken, Kobal’ın seçimi A etek kesiminden yana olmuştu.

neslihan atagül gelinlik

Ünlülerin gelinlik seçimleri ilgini çekiyorsa şu yazımıza göz atabilirsin: Bu Modeller Sana İlham Verecek: Ünlülerin Gelinlikleri

Burcu Esmersoy ve Burcu Biricik, sırt dekolteli, düz kesim gelinlikleri tercih etmişti.

burcu Esmersoy gelinlik

burcu biricik gelinlik

Fransa'da, sevgilisi Yaşar İpek ile nikah masasına oturan Seren Serengil nikahında ve daha sonra Türkiye’de yapılan düğününde seçimini, göbek dekolteli, iki parçalı gelinliklerden yana yapmıştı.

seren serengil gelinlik

Yurt dışında evlenen ünlülerin gelinlik seçimlerine de göz atmak ister misin? Şurada bulabilirsin: Yurt Dışında Evlenen Ünlüler

Yaklaşık bir yıldır birlikte olduğu sevgilisi Selim Selimoğlu ile 2018’de evlenen şarkıcı Bengü ile oyuncu Mert Fırat ile nikah masasına oturan İdil Fırat gelinlik seçimlerini omuz dekolteli, düşük askılı tasarımlar arasından yapmıştı.

bengü gelinlik

Ünlülerin nişanlıkları da sana ilham verebilir. Bunun için şu yazımıza bakabilirsin: Ünlülerin Nişan Elbiselerini Görmeden Nişanlığını Alma

Dekolteli gelinlik modelleriyle ilgili anlatacaklarımız bu şekilde. Sen de düğününde dekolteli bir gelinlik giymek istiyorsan şehrindeki gelinlik firmalarının modellerini inceleyebilirsin. İlgini çeken firmalarla da iletişime geçip fiyat teklifi alabileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap