V Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:36 dakika

23.08.2021

V yaka bir gelinlik istiyorsan sana yakışıp yakışmayacağından nasıl bir kol seçmen gerektiğine, bu yaka ile ne takacağından nasıl bir sütyen giyebileceğine kadar pek çok şey bilmen gerekiyor. Peki bunların hepsini nereden öğrenebilirim diyorsan doğru yerdesin!

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V Yaka Gelinlik Nedir?

Omuzlardan göğüs çatalına doğru üçgen çizerek V şeklinde inen yaka kesimine sahip tasarımlara bu isim verilir. En yaygın gelinlik yaka tiplerinden biridir. V yaka hem uzun boyda güzel durur hem de kendisinin boynu olduğundan daha uzun gösterme gibi bir güzelliği de vardır. V yakaya derinlik kattıkça boynun daha uzun görünür. V yakalar gelinliğe çoğu zaman gizemli ve seksi bir hava yaratır.

V Yaka Gelinlik Modelleri Nelerdir?

V formunun derinliğine ve açısına göre V yaka çeşitleri birbirinden ayrılır. Açısına göre dar ve geniş V yaka; dekoltesine göre ise normal, derin ve çok derin V yaka olmak üzere farklı çeşitleri vardır.

V yakanın farklı formlardaki arasından gelinliğin etek kesimine, kumaşının türüne, düğün mekanına, vücut tipine ve hangisiyle rahat ettiğine göre seçim yapabilirsin.

Genişliğine Göre V Yaka Gelinlikler

Dar V Yaka Gelinlikler: Genellikle boyun ve omuzların birleştiği bölgeden, köprücük kemikleri kapatacak şekilde göğüs arasına doğru inen yaka tipi dar V yaka olarak adlandırılır. Bu yaka tipini boynu uzun gelin adaylarına öneriyoruz.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Geniş V Yaka Gelinlikler: Geniş V, boyundan olabildiğince uzaklaşarak ve köprücük kemiklerini dışarıda bırakarak ilerler. Omuzlardan göğüs ayrımına doğru V çizerek iner. Eğer omuzların dar ve boynun kısaysa, istediğin illüzyonu geniş V yaka ile yaratabilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Derinliğine Göre V Yaka Gelinlikler

İster dar ister geniş olsun V yakaların farklı derinlikte çeşitleri de bulunuyor. Geniş açılı bir V yakayı dekoltesiz tercih edebileceğin gibi derin ve çok derin de tercih edebilirsin.

Az Derin V Yaka Gelinlikler: Genellikle göğüs çatalını geçmeyecek derinlikte tasarımlardır. Omuzları geniş, göğüsleri küçük gelin adayları bu yaka tipini rahatlıkla tercih edebilir.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Derin V Yaka Gelinlikler: Genellikle göğüs bölgesinin hemen altında biten derinlikte V yakaya sahip gelinlik modelleridir. Bu yaka tipini göğüsleri küçük gelinlere önersek de sanılanın aksine derin bir V yaka, iri göğüslerde, hele de doğru kuplarla kullanıldığında, dengeli durur. Derin V yaka iri göğüslerde diagonal bir efekt yaratarak göz yanılsaması oluşturur. Vücudun ortasında göze batacak olan iri göğüsleri ortadan bölerek ilgiyi dağıtır.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Çok Derin V Yaka Gelinlikler: Çok derin V yaka tipleri boyundan göbek bölgesine kadar inebilen derinlikte tasarımlardır. İddialı tarzını ortaya koymak isteyen fit gelin adayları bu yaka tipini tercih edebilir.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Son yıllarda çokça gördüğümüz illüzyon yaka gelinlikler adeta her yaka tipinin jokeri gibi... Derin V yakanın kontrolünü sağlamak için V yaka görünümlü bir gelinliğe illüzyon yaka ekleterek,

transparan gelinlik modeline dönüştürebilirsin. Eğer omuzların darsa kayık yaka görünümü daha geniş durmasını sağlayacaktır. İllüzyon yakayı boynu açık tüm yaka tiplerine adapte edebilirsin.

Dekolteli gelinliklerle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Dekolteli Gelinlik Giymenin Püf Noktaları

Sırtı V Gelinlikler

Yukarıda saydığımız V yaka gelinlik çeşitlerini sırt bölgen için de düşünebilirsin. Sırtı V yaka gelinlik modellerinin derinliğini nasıl ayarlayacağın ne kadar dekolte istediğine göre değişecektir. Derin V dekoltelerde, gelinlikte kullanacağın kumaş çok önemli çünkü akışkan ince kumaşlar dekolte bölgesini tutmayarak, göğüslerini arka yanlardan ortaya çıkarabilir. Bu yüzden beline kemer takabilir ya da tok bir yapı elde etmek için üst bedenine işleme yaptırabilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V Yaka Gelinlikle Hangi Kol Tipleri Uyumludur?

Gelinlik modelleri arasında V yaka ile kombinlenmiş askılı, kısa kollu, truvakar ya da uzun kollu tasarımlar mevcut. Bu gelinlik kol tipleri arasından V yakalar ile en çok uyum sağlayan modellere de bakalım.

V Yaka Uzun Kollu Gelinlikler

U ile en etkileyici görünümü uzun kollar yaratır. Özellikle küçük göğüslü gelin adaylarına, eğer mevsim el veriyorsa uzun kollu V yaka gelinlikler arasından derin V dekolteli tasarımları çok yakıştırdığımızı söyleyelim.

Özellikle kısa kollu gelinliklerin V yakanın gizemini ve etkileyiciliğini gölgelediğini düşündüğümüzü de söylemeden geçmeyelim. Ancak eğer mevsim uzun kol için elverişli değilse ve kolların, kamufleye ihtiyaç olduğunu düşündürecek kadar zayıf ya da iriyse bir parça kol kullanmak seni rahatlatacaktır. Kısa kol yerine düşük ya da truvakar kol bunun için ideal bir seçenek olacaktır.

A kesim gelinliklerle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Uzun Kollu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

V Yaka Askılı Gelinlikler

Eğer fit bir üst vücuda sahipsen tercih edebileceğin gelinlik V yakalı askılı tasarımlar arasından olabilir. Omuzlarında geniş ya da dar gösterecek bir illüzyona ihtiyaç duymuyorsan V yaka ince askılı gelinliklerden giyebilirsin. Eğer geniş omuzların, iri göğüslerin varsa kalın askılı V yakalı gelinlikler dah uygun seçim olacaktır.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Yakası açık tasarımları beğeniyorsan burası da ilgini çekebilir: Japone Yaka Gelinlik Modelleri

V Yaka Gelinlikler Hangi Etek Kesimlerine Yakışır?

Etek kesimi kabardıkça V yaka etkileyiciliğini ve estetiğini kaybeder. Bu tüyoyu cebimize koyalım ve hangi etek kesimine sahip gelinlik modelleri V yaka tipi ile hoş görünür, birlikte inceleyelim.

V Yaka Balık Gelinlikler

Özellikle kum saati vücut tipine sahip gelin adaylarının V yaka ile iddialı vücut hatlarını ön plana çıkarabilecekleri etek kesimi balık modellerdir. Bu yüzden V yaka tipini en çok balık kesim gelinliklerle yakıştırdığımızı söyleyelim.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V Yaka A Kesim Gelinlikler

Eğer kabarık bir gelinlikle V yaka kullanmak istiyorsan tercihini A kesim V yaka gelinlik modelleri arasından yapmanı öneriyoruz. Prenses kesimde V yakalar anlamını yitirir diyebiliriz.

Etek kabarıklığı arttıkça gelinliğin üst bedeninin dekolte bölgesini taşıması ve sabit tutabilmesi zorlaşır. Bunun biraz da A kesim ve prenses kesim gelinliklerde kullanılan kumaşların daha ince ve akışkan olmasıyla etkisi vardır. V yaka, formunu korumak ve gece boyunca çizgisini kaybetmemek için tok kumaşlara ihtiyaç duyar.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

A kesim gelinliklerle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: A Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

V Yaka Düz Kesim Gelinlikler

V yaka tipini düz etek kesimine sahip gelinliklere de yakıştırıyoruz. Özellikle sade tasarımlı düz kesim gelinlikler, V yakalarla hareket kazanıyor.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Şu yazımızda bu gelinliklere dair her şeyi anlattık: Düz Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

V Yaka Gelinlikle Hangi İç Çamaşırı Modelleri Kullanılır?

V yaka gelinlik için sütyen tercihini V’nin derinliğine yani dekoltene göre ayarlamalısın. Göğüslerin orta kısmını açıkta bırakan ve olabildiğince aşağıda birleşen, V yaka dekolteyle uyumlu sütyenleri tercih edebilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Bazı gelinlik markalarının modellerinin içlerinde yaka tipiyle uyumlu kuplar dikilidir. Bunlardan birine rastlarsan rahat edersin.

Daha gazla ipucunu şu yazımızda bulabilirsin: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

V Yaka Gelinlik İçin Takı Seçimi Nasıl Yapılır?

V yakalarla her ne kadar V formlu kolyeleri kullanmak yaygın olsa da bunun modası geçtiğini belirtelim. Bize göre dekolteni takıyla kapatmamalısın. Kolye yerine tercihini küpe ve yüzükten yana kullanabilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Eğer illa sallantılı kolye ya da gerdanlık düşünüyorsan derin bir V yaka tercih etmelisin. Sade tarzda ve bohem tasarımlı V yakalı gelinliklerle çoklu kolyeler takabilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Derin V yakalarla body-chain de denilen vücut takıları kullanarak dekolteni süsleyebilirsin. Böylece hem şık hem de seksi bir görünüme sahip olabilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V Yaka Gelinlikle Uygun Saç Modelleri Nelerdir?

V yaka tipine uygun saç modelleri seçiminde işin püf noktasını verelim: “Yaka ne kadar kapalıysa saçlar o kadar toplu olmalıdır.”

Gelinliğinin V yakası çok dar ya da az derin değilse boyun bölgende V formunda bir açıklık olacağı için saçlarını açık bıraksan da boğucu durmaz. Fakat dekolteni kapatmak istemezsen saçlarını doğal ve hafif dağınık bir topuz yaptırabilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka gelinlik modelleriyle ilgili tüm detaylardan bahsettik. Şimdi şehrindeki gelinlik firmalarının modellerini inceleyerek sana uygun tasarımı bulabilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

12 Yorum

Keriman Kurtkaya

Düğün Tarihi: 14.09.2019


Boy 1.57 kilo 48 Sırt genişliği 36cm Göğüs 85 Bel 64 Kalça 87 Lütfen uygun modeli söyleyin v yaka a kesim beğeniyorum saçlarım omuzlarında yüzüm ince zayıf nasıl bi şey yapacağım hiç bir fikrim yok takı olarak da fikir verin lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Verdiğiniz ölçülere göre dikdörtgen vücut tipine sahip olduğunuz için bel bölgenizi kıvrımlı gösterebilecek bir model seçmelisiniz. A kesim gelinliklerden hoşlanıyorsanız bel kesimi V şeklinde olan gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca son yılların trend modellerinden iki parçalı gelinlikleri önerdiğimizi de söyleyelim. Üst kısmı dar, etek kısmı kabarık, iki parçalı bir gelinlik giyerek de belinizi olduğundan daha kıvrımlı gösterebilirsiniz. Daha fazla detay için de şu yazımıza bakabilirsiniz. Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey. Takılarınızı ise gelinliğinize ve tarzınıza göre seçmeniz gerekir. Bu noktada Hangi Gelinlikle Hangi Takılar? başlıklı yazımız size yardımcı olabilir.

  Cevapla

Cemile Arık

Düğün Tarihi: 01.09.2019


Merhaba, tüm gelinlik modeli seçme süreçlerinde yazılarınızdan yararlandım. Bunun için şimdiden çok teşekkür ederim. Benim sorum şu; uzun kol ve v yaka, A kesim bir gelinliğim var. Sadece uçlarında bir şerit boncuk geçen bir duvağa sahibim. Duvak modelini nasıl yapabilirim? Bütün görselleri taradım ancak hala kafamda canlandıramıyorum. Bu konu hakkında yorum yapabilirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Duvak modelinize, gelinliğinizin yakası ve buna uygun olarak yaptıracağınız saç modeline göre karar verebilirsiniz. V yaka gelinlikle yaptıracağınız saç modelinde belirleyici olan dekoltenize ne kadar dikkat çekmek istediğinizdir. Eğer tüm dikkatler yakada olsun istiyorsanız saçlarınızı hafif dağınık bir şekilde ensede ya da tepede toplatabilir, duvağınızı da topuzun altından taktırabilirsiniz. Dikkatler tamamen yakada toplanmasın diyorsanız da açık saç modellerinden sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ancak kolları uzun bir V yaka gelinlikle açık saçların boğucu bir görünüm yaratabileceği konusunda da uyaralım. Bu noktada yarım toplu gelin saçı modelleri uygun seçim olabilir. Başınızın tam arkasından yaptırabileceğiniz yarım topuzun altından duvağınızı taktırabilirsiniz. Şu yazımız da size yardımcı olabilir: Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri Şimdiden mutluluklar dileriz..

  Cevapla

Keriman Kurtkaya

Düğün Tarihi: 14.03.2019


1.57 boy 47 kilo. Düğünüme 4 ay kaldi hala nasıl bi gelinlik modeli alacağıma karar veremedim artı saçlarım omuzlarıma kadar nasıl bi saç modeli yapılacak onuda bilmiyorum. Acilen fikre ihtiyacım var

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Vücut tipinize dair daha fazla detay paylaşabilirseniz, gelinlik seçiminize yönelik daha sağlıklı önerilerde bulunabiliriz. Saç modelinize de gelinliğinizi aldıktan sonra karar vermeniz daha doğru olacaktır.

  Cevapla

Sevil Aydoğan

Düğün Tarihi: 30.05.2018


Saç konusunda kararsızım resim atabilsem iyi olucak

Düğün.com

Düğün.com
destek@dugun.com mail adresimize atabilirsiniz.

  Cevapla

Hella

Düğün Tarihi: 15.01.2018


Merhaba. Gelinligimi henuz almadim ama yakinda bu modeli denemeyi dusunuyorum fakat goguslerim iri. Ornek verdiginiz sutyen bana uygun olmayabilir. Daha cok gogusleri birbirinden ayiran sutyen veya cozum ariyorum. Cunku v dekolte cok istiyorum ama fazla gogusum acik olsun istemiyorum. Umarim anlatabildim.


Mine Mine

Düğün Tarihi: 05.06.2017


Merhaba . 1.63 boyundayim. Omuzlarım çok geniş değil ama normalden geniş. Vücut yapım tam dikdörtgen değil ama ona yakın. V gelinlik giymem gerektigi yazıyor ama ben prenses model giymek istiyorum. Tercihim V yaka prenses model ve dirsek altı kol. Siz V kesime prenses model güzel olmaz demişsiniz. Ben karar vermekle güçlük çekiyorum. Yardımcı olur musunuz. Ne yapabilirim. İlgili görsel de bulamadım


Ebidik

Düğün Tarihi: 04.06.2017


Mrb. Gelinliğim A kesim ust kismi biaz pariltili gupur alt sade tul hic bir sekilde gupur yok. bende biaz elma tipliyim . Belimi ince göstermek göğüs kısmını biaz küçük göstermek istiyorum v yaka mi yoksa kayık yakamı bilemedim . Yardımcı olursanız sevinirim.


Mine Mine

Düğün Tarihi: 02.06.2017


Merhaba . 1.63 boyundayim. Omuzlarım çok geniş değil ama normalden geniş. Vücut yapım tam dikdörtgen değil ama ona yakın. V gelinlik giymem gerektigi yazıyor ama ben prenses model giymek istiyorum. Tercihim V yaka prenses model ve dirsek altı kol. Siz V kesime prenses model güzel olmaz demişsiniz. Ben karar vermekle güçlük çekiyorum. Yardımcı olur musunuz. Ne yapabilirim. İlgili görsel de bulamadım


Ozlem Ozer

Düğün Tarihi: 05.04.2017


Merhababenim gelinliğim hem önden geniş ve sırt dekolteside geniş v seklinde koşsuz nir model ve alt kısmı tamemen ipek fransız güpürü kullanılıyor üst kıssımda tamemn bu modele nasıl bir saç düşünebilirim ben dağınık örgü modeli düşünüyorum ama saçlarım koyu renk acaba bi iki ton rengini kırsam mı saçlarımın teşeklür ederim şimdiden

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Özlem, V yaka gelinlik modellerinde son zamanlarda genellikle dağınık örgü modeli oldukça tercih edilen bir model. Eğer dağınık örgü topuzu yaptıracaksan fazla mücevher takmanı önermiyorum. Hatta V yakasını ön plana çıkarmak için sadece küpe takabilirsin. eğer mücevhersiz yapamam diyorsan balerin topuzunu tercih etmeni öneriyorum. Saç rengine gelince gelinlere her zaman kendi saç renkleri ile gelinlik giymelerini tavsiye ediyorum. Eğer doğal rengin koyu ise inan bana sana en çok yakışan o renktir. Fakat emin değilsen saç provası yaptırıp son kararını verebilirsin.

  Cevapla

OO

Ozlem Ozer
Teşekkür ederim

  Cevapla

Zehra Kılıç

Düğün Tarihi: 15.03.2017


Merhaba benim de gelinliğim A modeli önünde dantelden 2 kanat var ve üzeri ve yaka ve Düğmeli değişik bi model. Bunun için de prenses tacı ve avize küpe tercih ettim boynum boş kalicak. 2017 modası diye biliyorum :) ayrıca saçımi da ortadan ayrılmış hafif kulak üstümu kapatır halde ense topuzu düşünüyorum. Sizce tercihlerim nasıl merak ettim sormak istedim lütfen cevap


Nagihan

Düğün Tarihi: 09.10.2016


merhaba, tam balık olmayan bir gelinlik modelim var; göğüs dekoltesi olmayan ama köprücük kemiğimin de göründüğü sekilde önü açık olan ön taraf, sırtında ise dekoltesi olacak. kolları da uzun olacak aynı zamanda. aralık ayında nikahım olacak. nasıl bir takı ve saç modeli uygulamalıyım ? teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Nagihan, Anlattığına bakılırsa yaka modelin kayık yakaya benziyor. Kayık yaka ve uzun kollu gelinlik modeli tercih eden gelin adaylarımıza mücevher olarak sadece küpe takmalarını önerdiğimiz için sana da bunu önereceğim. Saç boyunun uzunluğu ne kadar bilmiyorum ama saçlarını açık bırakmamalısın. Özellikle sırt dekolteli bir gelinlik tercih ettiğin için saçlarını toplatmanı tavsiye ediyorum. Yaptıracağın saç modelini atkuyruğu, ense topuzu veya dağınık topuz modeli olarak yaptırabilirsin. Küpe modelini ise avize küpelerden tercih etmen daha şık bir görünüm yaratmanı sağlar.

  Cevapla

Rabia Atabey

Düğün Tarihi: 02.08.2016


Merhaba...Gelinliğim A kesim. Derin olmayan V yaka. Omuz kısmı ince güpür sırta kadar aynı incelikte devam ediyor. Omuz dahil üst kısmında şeffaf bocuklarla işleme yapılmış. Etekleri de çok hafif simli.Etek ucunda da aynı işlemelerden güpür var. Kuyruk kısmı da belden aşağı güpürlü.Nasıl bi takı kullanacağımı bilmiyorum;( ayakkabımı çiçeğimde bulunan renklerle uyumlu olarak fuşya seçtim. Saçım için de yanda yoğun olan çiçek düşündüm.Sizce nasıl olur? 2 düğünüm olacak. Biri kır düğünü biri salon....Kafam çok karıştı.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Rabia, Gelinliğinin üst bedenini dikkat çekici olduğu için tam bir gelin seti takmanı önermiyoruz. Bunun yerine saçlarını toplu modellerden tercih etmeni ve saçında yoğun olarak çiçek kullanacağın için de sade bir inci ya da pırlanta küpe takmanı öneririz. Fakat daha gösterişli olmasını istersen sallantılı /avize küpe tercih edebilirsin.

  Cevapla