V Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

6:21 dakika

15.05.2019

V yaka bir gelinlik modeli istiyorsan sana yakışıp yakışmayacağından nasıl bir kol seçmen gerektiğine, V yaka ile ne takacağından nasıl bir sütyen giyeceğine kadar pek çok şey bilmen gerekecek. V yaka gelinlikler ile ilgili bunların hepsini nereden bilebilirim diyorsan doğru yerdesin! Yazının sonunda hala soruların olursa yorum olarak ekle, hemen cevap vereyim!

V yaka kesimi nedir?

En yaygın yaka tiplerinden biri olan V yaka, omuzlardan göğüs çatalına doğru üçgen çizerek inen bir yaka kesimidir. V yaka gelinlik yakası çoğu zaman daha gizemli ve seksi bir görüntü yaratır. Bu seksilik dekolte bölgesi derinleştikçe dozunu arttırır.

V formunun derinliğine ve açısına göre V yaka çeşitleri birbirinden ayrılır. Açısına göre dar ve geniş V yaka, dekoltesine göre ise normal, derin ve çok derin V yaka olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Yani yakanın kesimini belirleyen darlık ve genişlik, açısıyla ilgiliyken, dekolte bölgesini belirleyen şey derinlikle ilgilidir.

Gelinliğin modeline, kumaşının türüne, düğün mekanına, vücut tipine ya da hangisiyle rahat ettiğine göre V yakanın farklı formlardaki bu çeşitlerini seçebilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Dar V yaka gelinlikler

Omuzların boyna daha yakın hizasından, genellikle köprücük kemikleri kapatacak şekilde göğüs arasına doğru inererek dar açılı bir V çizer. Derinliği ve dekoltesi ise değişkendir, sana bağlıdır. Yani bir gelinlik dar açılı V yaka ise aynı zamanda derin ya da çok derin de olabilir.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Gösterişli, iddialı, seksi ve gizemli bir gelin olmak istiyorum o gece benden daha fazla dikkat çekecek bir şeye tahammülüm yok diyorsan derin V yaka tercih edebilirsin.

Şunu hatırlatmak isterim ki derin V yaka ne kadar göz alıcı görünürse görünsün gece boyunca dans edecek bir gelin için son derece zor bir kullanımı var. Eğer o gece gönlünce dans edip eğlenmek niyetindeysen biraz zorlanabilirsin. Çok fazla hareket etmeyeceğin, bir nikah sonrası yemeği yapacaksan hiç durma!

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Ünlü markanın 2019 ilkbahar/yaz gelinlik koleksiyonunu incelemende fayda var: Berta Gelinlik Modelleri 2019

Geniş V yaka gelinlikler

Geniş V, boyundan olabildiğince uzaklaşarak ve köprücük kemiklerini dışarıda bırakarak ilerler. Omuzlardan göğüs ayrımına doğru V çizerek inen ve geniş açıyla ilerleyen daha gösterişli ve kendini belli eden bir yakadır. V yakanın bu tipini tercih edeceksen göğüs ölçülerine, seçtiğin kumaşa ve kol kesimine de biraz dikkat etmen gerekecek.

Aynı dar V kesimde olduğu gibi geniş V yakanın da derinliği değişkendir. Geniş açılı bir V yakayı dekoltesiz tercih edebileceğin gibi derin ve çok derin de tercih edebilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Baştan açıkça söyleyeyim V dekolteyi hakkını veren vücutlara çok yakıştırsam da çok derin V yakayı gelinlikte önermiyorum. Çok derin V yaka tipleri kimi örneklerinde göbek deliğine kadar inen özelliktedir. Kullanımı zor olacağı gibi gelin görüntünle pek de uyum sağlamayabilir.

İlla her gelin masum ve romantik bir görüntü sergilemek zorunda olmasa da, çok derin dekolteli V yaka ile oldukça seksi bir görüntü yakalayacağın için %70’in aile olduğu bir davette rahat edemeyebilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

İllüzyon V yaka gelinlikler

Son yıllarda çokça gördüğümüz illüzyon yaka gelinlikler adeta her yaka tipinin jokeri gibi... V yaka görünümlü bir gelinliğe illüzyon yaka ekleterek, transparan tasarımlı bir kayık yaka gelinliğe dönüştürebilirsin. Eğer omuzların darsa kayık yaka görünümü daha geniş durmasını sağlayacaktır. İllüzyon yakayı boynu açık tüm yaka tiplerine adapte edebilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Transparan gelinlikler ilgini çekiyorsa şu galerimize göz atabilirsin: Transparan Gelinlik Modelleri

Sırtı V yaka gelinlik modelleri

Gelinlikte estetik, gizemli ve bolca havalı bir görüntü yakalamanın en şık yolu dekolteyi sırtta kullanmak. Sırt dekoltesinin en güzel göründüğü form ise sırtı V yaka gelinlik modelleri. Sırtta da yine V’nin derinliğini nasıl ayarlayacağın ne kadar dekolte istediğine göre değişecektir.

Yukarıda saydığım V yaka gelinlik çeşitlerini sırt bölgen için de düşünebilir, gerekli ayarlamaları yapabilirsin. Sırt dekoltesinin en çok yakıştığı vücut tipinin ise dikdörtgen vücut tipi olduğunu eklemeliyim. Derin V dekoltelerde, gelinlikte kullanacağın kumaş çok önemli çünkü akışkan ince kumaşlar dekolte bölgesini tutmayarak, göğüslerini arka yanlardan ortaya çıkarabilir. Bu yüzden beline kemer takabilir ya da tok bir yapı elde etmek için üst bedenine işleme yaptırabilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Dekolteli gelinliklerle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza bakabilirsin: Dekolteli Gelinlik Giymenin Püf Noktaları

V yaka gelinlik kimlere yakışır?

V yaka hem uzun boyda güzel durur hem de kendisinin boynu olduğundan daha uzun gösterme gibi bir güzelliği de vardır. V yakaya derinlik kattıkça boynun daha uzun görünür.

İlla bir vücut tipi seçmem gerekirse V yakayı, elma vücut tipine sahip gelin adaylarına önererek onların hayatını kurtarırım. Ne de olsa bir ön yargıyı parçalamak kimi zaman balık kesim gelinlik giymekten bile zor oluyor.

Şaka bir yana elma vücut tipinde göğüsler genellikle oldukça iridir ve sanılanın aksine derin bir V yaka, iri göğüslerde, hele de doğru kuplarla kullanıldığında, dengeli durur. Derin V yaka iri göğüslerde diagonal bir efekt yaratarak göz yanılsaması oluşturur. Vücudun ortasında göze batacak olan iri göğüsleri ortadan bölerek ilgiyi dağıtır.

Bunun dışında elbette dikdörtgen vücut tipli ve kum saati formundaki gelin adayları da rahatlıkla V yakayı tercih edebilir.

Testi çöz, sana en uygun gelinliği söyleyelim:

V yaka gelinlikle nasıl bir kol kullanmalıyım?

V yaka ile en etkileyici görünümü uzun kolun yakaladığını düşünüyorum. O yüzden en beğendiklerim V yakalı uzun kollu gelinlik modellerinden çıkıyor. Eğer mevsim el veriyorsa sana önerim derin bir V yaka ile uzun kol tercih etmen olacak.

Gelinlik modelleri arasında V yaka ile birlikte kombinlenmiş askılı, kısa kollu, truvakar ya da uzun kollu tasarımlar mevcut, fakat içlerinde özellikle kısa kollu gelinliklerin V yakanın gizemini ve etkileyiciliğini gölgelediğini düşünüyorum.

Yine de kolların, kamufleye ihtiyaç olduğunu düşündürecek kadar zayıf ya da iriyse bir parça kol kullanmak seni rahatlatacaktır. Kısa kol yerine düşük kol bunun için ideal bir seçenek olacaktır.

V yaka askılı gelinlikler

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka kısa kol gelinlikler

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka yarım kollu gelinlik modelleri (Truvakar kol)

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka uzun kollu gelinlik modelleri

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka gelinlikler hangi gelinlik kesimleri ile daha çok yakışır?

Etek kesimi kabardıkça V yaka etkileyiciliğini ve estetiğini kaybeder. Bu yüzden V yaka gelinlikler en çok düz ve balık kesim gelinliklerle yakışır. A kesimin de bir noktaya kadar tolere edebildiği V yaka, prenses kesimde artık anlamını yitirir diyebilirim.

Etek kabarıklığı arttıkça gelinliğin üst bedeninin dekolte bölgesini taşıması ve sabit tutabilmesi zorlaşır. Bunun biraz da A kesim ve prenses kesim gelinliklerde kullanılan kumaşların daha ince ve akışkan olmasıyla etkisi vardır. V yaka, formunu korumak ve gece boyunca çizgisini kaybetmemek için tok kumaşlara ihtiyaç duyar.

V yaka balık gelinlikler

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka düz gelinlikler

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka A kesim gelinlik modelleri

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka prenses gelinlik modelleri

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka gelinlik ile nasıl bir iç çamaşırı kullanmalıyım?

V yaka gelinlik için sütyen tercihini V’nin derinliğine yani dekoltene göre ayarlamalısın. Göğüslerin orta kısmını açıkta bırakan ve olabildiğince aşağıda birleşen, V yaka dekolteyle uyumlu sütyenleri tercih etmelisin. Bazı gelinlik markalarının modellerinin içlerinde yaka tipiyle uyumlu iç çamaşırları dikilidir. Bunlardan birine rastlarsan rahat edersin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka gelinlikle nasıl bir takı kullanmalıyım?

Açık bir yaka olduğu için V yaka gelinlik için takı kullanımı son derece kolaydır. V yaka gelinlik için boynu tasma gibi saran, yuvarlak kolyeler yerine, V forma uygun dekolte bölgesine doğru inen kolyeleri kullanmanı öneririm. Böylece V yakanın anlamı kaybolmaz ve kullandığın takı ile boynunu kesmemiş olursun.

Dekolteni takı ile kapatmak istemiyorsan kolye yerine tercihini küpe ve yüzükten yana kullanabilirsin.

Sallantılı kolye ya da gerdanlık düşünüyorsan derin bir V yaka tercih etmelisin. Tek ya da çift sıra kullanabileceğin inciler her zaman en şık ve romantik alternatifi yaratacaktır. Fakat takı tercihinin saç modelin ile de ilgili olduğunu unutma.

Eğer gelinliğin beli kemerli, omuz başları taşlı işlemeli ise takı seçiminde olabildiğince minimal olmalısın. Abartılı kolyelerden fedakarlık etmen gerektiğini söylemeliyim. İnce zincirlerle kullanabileceğin sade kolye uçları ya da madalyonlar tercih edebilirsin. Küpeye ve saç aksesuarlarına yönelebilirsin.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

V yaka gelinlik için uygun saç modelleri neler?

V yaka gelinlik saç modelleri konusunda seni kayık yakaya göre daha özgür bırakacaktır. Boyun bölgende V formunda bir açıklık olacağı için saçlarını açık bıraksan da boğucu durmaz. Fakat dekolteni kapatmak istemezsen saçlarını doğal ve hafif dağınık bir topuz yaptırmanı öneririm.

Genel olarak toplu ve dağınık topuz modellere yönelebilirsin. Böylece boynunu ve omuzlarını açıkta bırakarak yaka modelini gölgelememiş olursun. Eğer uzun kollu bir V yaka düşünüyorsan saçlarını açık bırakmamanı öneririm.

v yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Şimdi sıra sende, haydi sor!

Yazının sonuna geldiğinde hala V yaka gelinlikler hakkında aklında cevaplanmamış sorular varsa hemen makalenin altına yorum olarak ekle. Sana en kısa zamanda yardımcı olacağıma söz veriyorum.

Gelinlik Firmaları

Şehrindeki en iyi Gelinlik firmaları burada!

Her 2 çiftten biri aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik Firmaları

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

12 yorum

RA

Rabia Atabey

02/08/2016

Merhaba...Gelinliğim A kesim. Derin olmayan V yaka. Omuz kısmı ince güpür sırta kadar aynı incelikte devam ediyor. Omuz dahil üst kısmında şeffaf bocuklarla işleme yapılmış. Etekleri de çok hafif simli.Etek ucunda da aynı işlemelerden güpür var. Kuyruk kısmı da belden aşağı güpürlü.Nasıl bi takı kullanacağımı bilmiyorum;( ayakkabımı çiçeğimde bulunan renklerle uyumlu olarak fuşya seçtim. Saçım için de yanda yoğun olan çiçek düşündüm.Sizce nasıl olur? 2 düğünüm olacak. Biri kır düğünü biri salon....Kafam çok karıştı.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Rabia, Gelinliğinin üst bedenini dikkat çekici olduğu için tam bir gelin seti takmanı önermiyoruz. Bunun yerine saçlarını toplu modellerden tercih etmeni ve saçında yoğun olarak çiçek kullanacağın için de sade bir inci ya da pırlanta küpe takmanı öneririz. Fakat daha gösterişli olmasını istersen sallantılı /avize küpe tercih edebilirsin.


N

Nagihan

09/10/2016

merhaba, tam balık olmayan bir gelinlik modelim var; göğüs dekoltesi olmayan ama köprücük kemiğimin de göründüğü sekilde önü açık olan ön taraf, sırtında ise dekoltesi olacak. kolları da uzun olacak aynı zamanda. aralık ayında nikahım olacak. nasıl bir takı ve saç modeli uygulamalıyım ? teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Nagihan, Anlattığına bakılırsa yaka modelin kayık yakaya benziyor. Kayık yaka ve uzun kollu gelinlik modeli tercih eden gelin adaylarımıza mücevher olarak sadece küpe takmalarını önerdiğimiz için sana da bunu önereceğim. Saç boyunun uzunluğu ne kadar bilmiyorum ama saçlarını açık bırakmamalısın. Özellikle sırt dekolteli bir gelinlik tercih ettiğin için saçlarını toplatmanı tavsiye ediyorum. Yaptıracağın saç modelini atkuyruğu, ense topuzu veya dağınık topuz modeli olarak yaptırabilirsin. Küpe modelini ise avize küpelerden tercih etmen daha şık bir görünüm yaratmanı sağlar.


ZK

Zehra Kılıç

15/03/2017

Merhaba benim de gelinliğim A modeli önünde dantelden 2 kanat var ve üzeri ve yaka ve Düğmeli değişik bi model. Bunun için de prenses tacı ve avize küpe tercih ettim boynum boş kalicak. 2017 modası diye biliyorum :) ayrıca saçımi da ortadan ayrılmış hafif kulak üstümu kapatır halde ense topuzu düşünüyorum. Sizce tercihlerim nasıl merak ettim sormak istedim lütfen cevap


OO

Ozlem Ozer

05/04/2017

Merhababenim gelinliğim hem önden geniş ve sırt dekolteside geniş v seklinde koşsuz nir model ve alt kısmı tamemen ipek fransız güpürü kullanılıyor üst kıssımda tamemn bu modele nasıl bir saç düşünebilirim ben dağınık örgü modeli düşünüyorum ama saçlarım koyu renk acaba bi iki ton rengini kırsam mı saçlarımın teşeklür ederim şimdiden

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Özlem, V yaka gelinlik modellerinde son zamanlarda genellikle dağınık örgü modeli oldukça tercih edilen bir model. Eğer dağınık örgü topuzu yaptıracaksan fazla mücevher takmanı önermiyorum. Hatta V yakasını ön plana çıkarmak için sadece küpe takabilirsin. eğer mücevhersiz yapamam diyorsan balerin topuzunu tercih etmeni öneriyorum. Saç rengine gelince gelinlere her zaman kendi saç renkleri ile gelinlik giymelerini tavsiye ediyorum. Eğer doğal rengin koyu ise inan bana sana en çok yakışan o renktir. Fakat emin değilsen saç provası yaptırıp son kararını verebilirsin.

OO

Ozlem Ozer
Teşekkür ederim


MM

Mine Mine

02/06/2017

Merhaba . 1.63 boyundayim. Omuzlarım çok geniş değil ama normalden geniş. Vücut yapım tam dikdörtgen değil ama ona yakın. V gelinlik giymem gerektigi yazıyor ama ben prenses model giymek istiyorum. Tercihim V yaka prenses model ve dirsek altı kol. Siz V kesime prenses model güzel olmaz demişsiniz. Ben karar vermekle güçlük çekiyorum. Yardımcı olur musunuz. Ne yapabilirim. İlgili görsel de bulamadım


E

Ebidik

03/06/2017

Mrb. Gelinliğim A kesim ust kismi biaz pariltili gupur alt sade tul hic bir sekilde gupur yok. bende biaz elma tipliyim . Belimi ince göstermek göğüs kısmını biaz küçük göstermek istiyorum v yaka mi yoksa kayık yakamı bilemedim . Yardımcı olursanız sevinirim.


MM

Mine Mine

05/06/2017

Merhaba . 1.63 boyundayim. Omuzlarım çok geniş değil ama normalden geniş. Vücut yapım tam dikdörtgen değil ama ona yakın. V gelinlik giymem gerektigi yazıyor ama ben prenses model giymek istiyorum. Tercihim V yaka prenses model ve dirsek altı kol. Siz V kesime prenses model güzel olmaz demişsiniz. Ben karar vermekle güçlük çekiyorum. Yardımcı olur musunuz. Ne yapabilirim. İlgili görsel de bulamadım


H

Hella

15/01/2018

Merhaba. Gelinligimi henuz almadim ama yakinda bu modeli denemeyi dusunuyorum fakat goguslerim iri. Ornek verdiginiz sutyen bana uygun olmayabilir. Daha cok gogusleri birbirinden ayiran sutyen veya cozum ariyorum. Cunku v dekolte cok istiyorum ama fazla gogusum acik olsun istemiyorum. Umarim anlatabildim.


SA

Sevil Aydoğan

30/05/2018

Saç konusunda kararsızım resim atabilsem iyi olucak

Düğün.com

Düğün.com
destek@dugun.com mail adresimize atabilirsiniz.


KK

Keriman Kurtkaya

14/03/2019

1.57 boy 47 kilo. Düğünüme 4 ay kaldi hala nasıl bi gelinlik modeli alacağıma karar veremedim artı saçlarım omuzlarıma kadar nasıl bi saç modeli yapılacak onuda bilmiyorum. Acilen fikre ihtiyacım var

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Vücut tipinize dair daha fazla detay paylaşabilirseniz, gelinlik seçiminize yönelik daha sağlıklı önerilerde bulunabiliriz. Saç modelinize de gelinliğinizi aldıktan sonra karar vermeniz daha doğru olacaktır.


CA

Cemile Arık

31/08/2019

Merhaba, tüm gelinlik modeli seçme süreçlerinde yazılarınızdan yararlandım. Bunun için şimdiden çok teşekkür ederim. Benim sorum şu; uzun kol ve v yaka, A kesim bir gelinliğim var. Sadece uçlarında bir şerit boncuk geçen bir duvağa sahibim. Duvak modelini nasıl yapabilirim? Bütün görselleri taradım ancak hala kafamda canlandıramıyorum. Bu konu hakkında yorum yapabilirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Duvak modelinize, gelinliğinizin yakası ve buna uygun olarak yaptıracağınız saç modeline göre karar verebilirsiniz. V yaka gelinlikle yaptıracağınız saç modelinde belirleyici olan dekoltenize ne kadar dikkat çekmek istediğinizdir. Eğer tüm dikkatler yakada olsun istiyorsanız saçlarınızı hafif dağınık bir şekilde ensede ya da tepede toplatabilir, duvağınızı da topuzun altından taktırabilirsiniz. Dikkatler tamamen yakada toplanmasın diyorsanız da açık saç modellerinden sizin için en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ancak kolları uzun bir V yaka gelinlikle açık saçların boğucu bir görünüm yaratabileceği konusunda da uyaralım. Bu noktada yarım toplu gelin saçı modelleri uygun seçim olabilir. Başınızın tam arkasından yaptırabileceğiniz yarım topuzun altından duvağınızı taktırabilirsiniz. Şu yazımız da size yardımcı olabilir: Yüz Tipine Göre Duvak Modelleri Şimdiden mutluluklar dileriz..


KK

Keriman Kurtkaya

14/09/2019

Boy 1.57 kilo 48 Sırt genişliği 36cm Göğüs 85 Bel 64 Kalça 87 Lütfen uygun modeli söyleyin v yaka a kesim beğeniyorum saçlarım omuzlarında yüzüm ince zayıf nasıl bi şey yapacağım hiç bir fikrim yok takı olarak da fikir verin lütfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Verdiğiniz ölçülere göre dikdörtgen vücut tipine sahip olduğunuz için bel bölgenizi kıvrımlı gösterebilecek bir model seçmelisiniz. A kesim gelinliklerden hoşlanıyorsanız bel kesimi V şeklinde olan gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca son yılların trend modellerinden iki parçalı gelinlikleri önerdiğimizi de söyleyelim. Üst kısmı dar, etek kısmı kabarık, iki parçalı bir gelinlik giyerek de belinizi olduğundan daha kıvrımlı gösterebilirsiniz. Daha fazla detay için de şu yazımıza bakabilirsiniz. Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey. Takılarınızı ise gelinliğinize ve tarzınıza göre seçmeniz gerekir. Bu noktada Hangi Gelinlikle Hangi Takılar? başlıklı yazımız size yardımcı olabilir.