Duvak Şekilleri

Cemre Sena Baykara tarafından yazılmıştır.

3:31 dakika

07.01.2015

Gelinliğini seçtin ve şimdi sıra onu tamamlayacak duvağa geldi. Bütün bir güzelliğe sahip bir gelin olmak istiyorsan gelinliğinle uyumlu bir duvak seçmeye özen göstermelisin. Merak etme senin için hazırladığım duvak şekilleri rehberi sayesinde hangi modelin senin için doğru olduğuna kolaylıkla karar verebileceksin.

Duvak modellerine geçmeden önce istersen “Duvak nedir?” sorusunun cevabını vereyim. Duvak, uzun tül ya da dantel kumaşların farklı şekillerde hazırlanmasıyla elde edilen en ikonik gelin aksesuarıdır. Tabii bu işin teknik kısmı. Eğer “Duvağın tarihi nedir?” diyorsan seni “Nedir Bu Duvak Dediğimiz” başlıklı makalemize alalım. Eski zamanlarda nazardan korumak için şimdi ise gelinliği tamamlayan bir aksesuar olarak kullanılan gelin duvağı farklı modellere sahip. Bu modeller, uzunluklarına ve kullanış tarzlarına göre birbirlerinden ayrışır. Hazırsan kısa duvak modellerinden uzun duvak modellerine doğru bir yolculukla tüm çeşitleri inceleyelim.

duvak şekilleri

Kafes Duvak Modeli

Retro gelinlerin çok sevdiği kuş kafesi duvak, en kısa duvak modelidir. Kafes şeklindeki duvakların özelliği sadece yüzü kapatmasıdır. Genellikle tül ya da fileden yapılan bu duvakların, saçları ya da yüzün yarısını örten farklı modelleri bulunuyor. Kuş kafesi duvakları en çok tarihi mekanlarda evlenecek olan gelin adaylarına yakıştırıyorum. Kendini bir hayal et: Vintage gelinlik ve file şeklinde yüzünün yarısını kapatacak bir kuş kafesi duvakla 1940’lara muhteşem bir dönüş yapabilirsin. Bu duvak tarzını yakıştırdığım bir diğer düğün çeşidi de konsoloslukta yapılanlar. Midi boy bir etek ve şapkalı file kafes duvak. Ortaya enfes bir görümün çıkacağına emin olabilirsin.

duvak şekilleri

Omuz Hizasında Duvak Modeli

Genellikle 45-50 cm uzunluğunda tül kumaşın kullanıldığı omuz hizasında biten bu duvak çeşidi sırt dekolteli ya da sırtı işlemeli gelinlikler için oldukça ideal. Eğer böyle bir tasarım giymeyi düşünüyorsan önerim omuz hizasında bir duvak tercih etmen. Böylece gelinliğini öne çıkarabilirsin. Söylemedi deme balo salonunda ihtişamlı bir düğün yapacaksan bu duvak tipi biraz hafif kalabilir. Aklında bulundurmanda fayda var.

duvak şekilleri

Dirsek Hizasında Duvak Modeli

65 cm tülden hazırlanan bu duvak modeli dirsek hizasında biter. Adını da buradan alır. Çoğu gelinlik modeli ile uyumlu olan dirsek hizasındaki duvak modelini en çok prenses kesim tasarımlara yakıştırıyorum. Çünkü duvağın bittiği yerde kabarık etek başlar ve duvakla etek bir araya gelerek ortaya karmaşık bir görünüm çıkartmaz.

duvak şekilleri

Parmak Ucu Duvak Modeli

En çok tercih edilen duvak stilleri arasında yer alan bu model, gelinin kolları iki yanında aşağı sarkarken, en uzun parmak ucu hizasında biter. Genellikle 90 cm uzunluğunda tül ya da dantel kumaştan tasarlanır. Duvağının gelinliğini gölgelememesini ama uzun olmasını istiyorsan o zaman parmak ucu duvak modeli tam sana göre. Neredeyse bütün gelinlik çeşitlerine uyum sağlasa da bu duvak modelini ben en çok balık kesim gelinliklere yakıştırıyorum. Böyle bir duvağı kır bahçesinden tarihi mekana, sahilden düğün salonuna tüm düğün mekanlarında rahatlıkla kullanabilirsin.

duvak şekilleri

Şapel Tipi Duvak Modeli

En uzun duvak modellerinden olan şapel tipi duvak, yaklaşık 2.5 metre uzunluğunda tül ya da dantel kumaştan yapılır. Bu duvak tipinin en belirgin özelliklerinden biri, gelinliğin etek ucunun bitiminden sonra yaklaşık 15 cm kadar yeri süpüren bir payı olmasıdır. Bu tarz bir duvağın görünümüne romantik bir hava katacağına emin olabilirsin. Bol işlemeli gelinliklere çok yakıştırdığım bu duvak tipi özellikle havuz başı ve balo salonu düğünleri için harika bir seçim olacaktır.

duvak şekilleri

Katedral Duvak Modeli

En az 3 metre tül ya da dantelden hazırlanan katedral tipi duvak, en uzun duvak modelidir. Böyle bir duvağın, uzun kuyruğu sayesinde görkemli bir gelin olmanı sağlayacağını garanti ediyorum. Eğer düğününde kendini gerçek bir prenses gibi hissetmek istiyorsan sen de Prenses Diana’nınki gibi upuzun katedral tarzı bir duvak takmalısın. Dikkat etmen gereken bir nokta var. O da, sadece düğün mekanının değil, gelinliğinden eşinin damatlığına kadar tüm organizasyonun en az duvağın kadar gösterişli olması gerektiği.

duvak şekilleri

Rahibe Duvak Modeli

Asıl adı mantilla duvak olan rahibe modeli, İspanyol kökenli bir duvaktır. Tümüyle dantelden ya da kenarlarında dantel detayları olan tülden yapıldığı için bu modele halk arasında dantelli duvak da denir. Genellikle gevşek şekilde, gelinin kafasını ve omuzlarını örten bir biçimde şal gibi takılır. Bu takılış biçimi rahibelerin başörtülerini kullandığı şekilde olduğu için modelin rahibe duvak ismini almasını sağlamıştır. Mantilla duvak için parmak ucu ideal boydur. Tabii eğer istersen dirsekte ya da daha uzun bir biçimde de kullanabilirsin. Ancak duvağın kendini gösterebilmesi için dirsek boyundan daha kısa kullanmamanı tavsiye ediyorum.

duvak şekilleri

Patlayan Duvak Modeli

Patlayan ya da diğer adıyla tepeden duvak aslında bir duvak modeli değil, duvağın takılış biçimidir. Tarak tokanın üzerine monte edilen duvak, gelin saçının tepesine takılır ve tüller genişleyerek açılan bir görünüm oluşturur. Bu şekildeki kullanılan duvaklar genelde sadece tül materyalden yapılır. Patlayan duvaklardan pek hoşlandığımı söyleyemem ancak sade bir gelinliğin varsa böyle bir duvak takarak gösterişli görünebilirsin.

duvak şekilleri

Farklı duvak modellerini senin için anlattım. Peki sen nasıl bir duvak tercih edeceksin, karar verdin mi? Kafanda soru işaretleri, paylaşmak istediğin görüşler varsa cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Şehrindeki en iyi Ayakkabı ve Aksesuar firmaları burada!

Her 2 çiftten biri aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Sıradaki Makaleler

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

B

Bensu

22/10/2014

modeller çok güzel. insan karar vermekte güçlük çekiyor cidden