Düğün aksesuarlarının en semboliği olan duvağının modeline nasıl karar vereceğini biliyorsan, duvak şekilleri ile tanışmanın da zamanı geldi demektir. Senin için on dört farklı duvak modelini ve hangi düğün mekanında, hangi gelinlik modeliyle takman gerektiğini yazdım. Duvağını almadan önce sana anlatacaklarıma mutlaka kulak vermelisin.

Uzunluklarına göre duvak modelleri

Duvak modelleri uzunluklarına göre yediye ayrılır. Dilersen, kısa duvak modellerinden, uzun duvak modellerine doğru bir yolculuk yapabiliriz.

Kafes Duvak Modelleri

Son yıllarda tekrar moda olan kuş kafesi duvak, tüm duvak çeşitlerinin arasında en kısa olanıdır. Kuş kafesi duvakların da sadece saçları, gözleri ya da tüm yüzü kapatan farklı alternatifleri bulunmaktadır. Bu duvak modeli tarihi düğün mekanlarında, vintage bir gelinlikle ya da bir tekne düğününde kısa bir gelinlikle evlenmeyi planlayan gelin adayları için harika bir seçim olacaktır.

Duvak_sekilleri_6

Omuz Hizasında Duvak Modeli

Adından da anlaşılacağı gibi omuz hizasında olan bu duvağı sırtı işlemeli veya dekolteli bir gelinlikle rahatça kullanabilirsin. Böylece gözükmesini istediğin detayları saklamamış olursun. Otel düğünü gibi resmi ve ihtişamlı bir düğün planlıyorsan bu duvak modeli hafif kalacağından bu modelden kaçınmanı tavsiye ediyorum.

Duvak_sekilleri_2

Dirsek Hizasında Duvak Modeli

Bir sonraki duvak modelimiz, dirsek hizasında. Bu duvak; sırtı işlemeli veya dekolteli modeller hariç her türlü gelinlikle ve her türlü mekanda rahatlıkla kullanılabiliyor. Eğer kafanda duvağınla ilgili bir soru işareti varsa, seçimini gözün kapalı bir biçimde dirsek hizasında duvak modelinden yana kullanabilirsin. Gelinliğinin dekoltesinden önce bitiyor veya işlemeleri ile kesişiyorsa kesinlikle dirsek hizasında duvaklardan uzak durmalısın.

Parmak Ucu Duvak Modeli

Bu duvak modeli, gelinin kolları iki yanında aşağı sarkarken, parmak ucu hizasında biter. Uzun boylu gelinlere ve uzun gelinliklere daha çok yakışan bir modeldir. Bana sorarsan, balık gibi dar kesim gelinliklerle harika bir uyum sağlıyor. Elegan ve asil bir görünüm sağlayan bu duvak modelini sosyal tesisle, tarihi düğün mekanları, ya da kulüp ve banket alanlarında yapacağın törenlerde kullanabilirsin.

Duvak_Sekilleri_4

Vals / Bale Tipi veya Balerina Duvak Modeli

Vals tipi, bale tipi ya da ballerina duvak olarak bilinen bu model dizler ile bilekler arasında biter. Seyrek tercih edilen modellerden biri olduğundan, farklı bir şeyler arayan gelinler bale tipi duvakları çok uygun buluyorum. Duvak seçiminin 9 püf noktasından bir tanesi, eğer duvağını tüm gece takmak istiyorsan, ayaklarına dolanmaması için kısa bir model olması gerektiğidir. Müjdemi isterim! Çünkü bu modelle hem ihtişamlı bir görünüm yakalayacaksın, hem de dans etmek için çıkartman gerekmeyecek. Eğer bir otel düğünü planlıyorsan ve geceni duvağını çıkartmadan geçirmek istiyorsan, bu duvak senin olmalı.

Şapel Tipi Duvak Modeli

En uzun duvak modellerinden bir tanesidir. Yere kadar uzanan fakat kuyruğu olmayan modellere verilen isimdir. İnanılmaz romantik bir havası vardır. İşlemeli, ağır ve özellikle de prenses kesim gelinliklerle çok yakışır. Resmi düğünler için ideal bir seçim olacaktır.

Katedral Tipi Duvak Modeli

Uzun kuyruklu modellerin en uzunu katedral tipi duvaktır. Uzun bir koridorda yürüyecek, duvağının ucu küçük kızlar tarafından tutulacak, arkandan gül yaprakları atılacak ise, seni başka bir duvak ile hayal edemiyorum açıkçası. Dikkat etmen gereken, sadece düğün mekanının değil, tüm organizasyonun, gelinliğin ve damadının da en az duvağın kadar gösterişli olması gerektiği.

katedral

Diğer Duvak Modelleri

Duvak modelleri, sadece uzunluklarına göre değil, duvak takma şekillerine, duvak kesimlerine göre de adlandırılıyor. Duvak seçimini yapmadan önce mutlaka bilmen gerekenleri senin için bir araya topladım.

Yüzü Örten Duvak Modeli

Kısa olan ve yüzü örten bu duvak çeşidi en çok tercih edilen modellerden biridir. Bu modelin; nikah sonrası yemeği veya restorant düğünleri gibi çok resmi olmayan ve modern davetlerde kullanılmasını tavsiye ediyorum. Ayrıca yüzü sakladığı için dramatik ve gizemli bir hava yaratmakta birebirdir. Eğer bu modeli prenses kesim gibi kabarık gelinlik modelleri ile kullanmayı planlıyorsan, daha uzun bir duvak ile kombinleyip iki katlı bir hale getirmelisin. Son olarak, karı koca ilan edildikten sonra, damadın duvağı kaldırıp seni öpmesi tüm davetlilerin tüylerini diken diken edecektir.

Duvak_sekilleri_1

Hale/Damla Duvak Modeli

Yüzü örten duvak gibi yüzü örtecek şekilde takılır. Ancak daha uzun ve tek katlı bir modeldir. Genellikle taçlı duvak modeli olarak da bilinen bu hale duvaklar çiçeklerden veya taşlardan yapılmış taçlar ile tutturulurlar. Diğer duvaklara göre çok daha bohem bir hava yaratırlar. Kır düğünü, tekne düğünü ya da plaj düğünü düşünüyorsan ideal duvak seçimin hale duvak olabilir, benden söylemesi!

Rahibe Duvak Modeli

İspanyol kökenli bu duvak genellikle gevşek bir şekilde, gelinin kafasını ve omuzlarını örtecek şekilde şal gibi takılır. Kenarları dantel işlemeli olan modelleri tipiktir. Bu modelin açık saç ile, şık ve ihtişamlı gelinlikler ile kombinlenerek daha geleneksel dekorasyonlu düğün törenlerinde kullanılmasını tavsiye ederim.

Juliet Başlığı

Başın etrafını saran, kafa kısmına tam oturan, genellikle boncuklu, dantelli veya incili bir duvak modelidir. Yarı resmi düğünlerde takmak için ideal bir modeldir. Eğer bir kır düğünü yapmayı planlıyorsan bu duvak modelini mutlaka göz önünde bulundurmalısın.

Gelin Bandı

Aslına bakarsan gelin bandı, Juliet başlığının modern versiyonu gibidir. Tül gibi bir duvak materyalini bant gibi bağlayıp, uçlarını uzun bir şekilde sarkıtarak bu görünümü kolayca yakalayabilirsin. Tercihini modern bir gelinlikten yana kullandıysan; kırda veya teknede bir düğün planlıyorsan, düğününü asalet yerine eğlence kelimesiyle tanımlamayı planlıyorsan, gelin bandı senin için doğru seçim olabilir.

Kabarık Duvak Modeli

Bana kalırsa kısa duvak modellerinin en eğlencelisidir. Bir kaç kat tülün üst üste konması ile, kabarık bir görünüm sağlanan ve omuzlara kadar uzanan duvak modeline denir. Bu duvak modelini tercih edersen, kısa ve modern gelinliklerle müthiş bir uyum yakalayabilirsin. Düğün organizasyonunda ve gelinliğinde retro unsurlar var ise bu duvak seçimi senin için tek kelimeyle “harika!”

Üç Katlı veya Çift Duvak Modeli

Genellikle; yüzü örten duvak, parmak ucu duvak ve şapel tipi duvağın kombinlenmesinden oluşur. Nispeten resmi duvak çeşitlerinden birisidir. Şık, elegan ve resmi düğünlerde, prenses ve a kesim etekli gelinliklerle rahatlıkla kullanılabilir. Bana kalırsa bu duvak çok avantajlı. Çünkü şapel tipi uzun duvak kısmı, sen salona girerken tüm misafirlerini büyüleyecek. Sizi karı koca ilan ettiklerinde, damadının yüzünü açması, herkesin tüylerini diken diken yapacak. Ve son olarak; ilk danstan önce parmak ucu boyunda duvak ile kalacağın için hiç bir yere takılmadan ve duvağını da çıkartmadan tüm geceni geçirebileceksin. Sence de harika olmaz mı?

Tam tamına on dört farklı duvak modelini senin için anlattım. Peki sen nasıl bir duvak tercih edeceksin, karar verdin mi? Bu senin duvak trendlerine de baktıktan sonra doğru seçimi yapacağına eminim. Kafanda soru işaretleri, paylaşmak istediğin görüşler varsa cevaplamaktan mutluluk duyarım.

Bu makale Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (1)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

B Bensu

modeller çok güzel. insan karar vermekte güçlük çekiyor cidden

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.

Görüşleriniz için teşekürler.

Fikrini almak istiyoruz. Neleri beğendin, neleri beğenmedin bu formu kullanarak bize bildirebilirsin.

programattik