Duvak Şekilleri

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:22 dakika

29.05.2024

Gelinliğini seçtin ve şimdi sıra onu tamamlayacak duvağa geldi. Bütün bir güzelliğe sahip bir gelin olmak istiyorsan gelinliğinle uyumlu bir duvak seçmeye özen göstermelisin. Merak etme senin için hazırladığımız duvak şekilleri rehberi sayesinde hangi modelin senin için doğru olduğuna kolaylıkla karar verebileceksin.

duvak

Duvak Nedir?

Duvak modellerine geçmeden önce istersen “Duvak nedir?” sorusunun cevabını verelim. Duvak, uzun tül ya da dantel kumaşların farklı şekillerde hazırlanmasıyla elde edilen en ikonik gelin aksesuarıdır. Tabii bu işin teknik kısmı. Eğer “Duvağın tarihi nedir?” diyorsan seni “Nedir Bu Duvak Dediğimiz” başlıklı makalemize alalım. Eski zamanlarda nazardan korumak için şimdi ise gelinliği tamamlayan bir aksesuar olarak kullanılan gelin duvağı farklı modellere sahip.

Gelin duvağı modeleri, uzunluklarına ve kullanış tarzlarına göre, rengine ve işlemelerine göre birbirlerinden ayrışır. Hazırsan kısa duvak modellerinden uzun duvak modellerine doğru bir yolculukla tüm çeşitleri inceleyelim.

Uzunluğuna Göre Duvak Şekilleri

Gelinlik duvaklari, duvağın boyuna göre isimlendirilir. Kafes, kısa, omuz hizasında ya da parmak ucunda duvak gibi farklı şekillerde ifade edilir.

duvak çeşitleri

Kafes Duvak Modeli

Retro gelinlerin çok sevdiği, "vintage duvak" da denilen kuş kafesi duvak, en kısa duvak modelidir. Kafes şeklindeki duvakların özelliği sadece yüzü kapatmasıdır. Genellikle tül ya da fileden yapılan bu duvakların, saçları ya da yüzün yarısını örten farklı seçenekleri de bulunuyor.

Kafes duvak modellerini en çok tarihi mekanlarda evlenecek olan gelin adaylarına yakıştırıyoruz. Çünkü bu mekanların tarihi dokusu vintage gelinliğin ve duvağınla uyumlu bir görünüm yaratman için ideal Bu duvak tarzı, nikah elbiseleriyle de çok sık tercih edilir. Bu nedenle nikah duvağı olarak da adlandırılır. Midi boy bir etek ve şapkalı file kafes duvak... Ortaya enfes bir görümün çıkacağına emin olabilirsin.

kafes duvak

Kısa Duvak Modeli

Kısa duvak modeli ifadesi genel olarak kafes duvaklar için kullanılsa da bu duvak tiplerinden farkı başın arka tarafından takılmasıdır. Genellikle boyun hizasında olan duvak tipleri kısa duvak olarak adlandırılır. Bu duvak modelini en çok kısa saçlı gelin adaylarına önerdiğimizi de söyleyelim.

kısa duvak çeşitleri

Duvaklarla birlikte çok hoş görünen saç modellerine göz atmak istersen şu galerimize bakabilirsin: Duvaklı Gelin Saçı Modelleri

Omuz Hizasında Duvak Modeli

Genellikle 45-50 cm uzunluğunda tül kumaşın kullanıldığı omuz hizasında biten bu duvak çeşidi sırt dekolteli ya da sırtı işlemeli gelinlikler için oldukça ideal. Eğer böyle bir tasarım giymeyi düşünüyorsan önerimiz, omuz hizasında bir duvak tercih etmen. Böylece gelinliğini öne çıkarabilirsin. Balo salonunda ihtişamlı bir düğün yapacaksan bu duvak tipi biraz hafif kalabilir. Bu duvak tipini daha çok kır düğünleri için öneriyoruz.

duvak şekilleri

Dirsek Hizasında Duvak Modeli

65 cm tülden hazırlanan bu duvak modeli dirsek hizasında biter. Adını da buradan alır. Çoğu gelinlik modeli ile uyumlu olan dirsek hizasındaki duvak modelini en çok prenses kesim tasarımlara yakıştırıyoruz. Çünkü duvağın bittiği yerde kabarık etek başlar ve duvakla etek bir araya gelerek ortaya karmaşık bir görünüm çıkartmaz.

duvak şekilleri

Parmak Ucu Duvak Modeli

En çok tercih edilen duvak stilleri arasında yer alan bu model, gelinin kolları iki yanında aşağı sarkarken, en uzun parmak ucu hizasında biter. Genellikle 90 cm uzunluğunda tül ya da dantel kumaştan tasarlanır. Duvağının gelinliğini gölgelememesini ama uzun olmasını istiyorsan o zaman parmak ucu duvak modeli tam sana göre. Neredeyse bütün gelinlik çeşitlerine uyum sağlasa da bu duvak modelini biz en çok balık kesim gelinliklere yakıştırıyoruz. Böyle bir duvağı kır bahçesinden tarihi mekana, sahilden düğün salonuna tüm düğün mekanlarında rahatlıkla kullanabilirsin.

duvak şekilleri

Diz Hizasında Duvak Modeli

Düğününde hem şıklığını hem de rahatlığını önemseyen gelin adaylarının tercihi diz hizasında duvak tipleri oluyor. Ne kısa ne uzun diyebileceğimiz bu boy duvaklar, yere kadar uzun duvak istemeyen ancak etkileyici bir görüntü yaratmak isteyen gelinler tarafından tercih edilebilir. Bu duvak tipinin kabarık olmayan, sade gelinliklerle çok yakıştığını da söyleyelim. Dilersen midi boy tasarımlarla da bu duvak modelini tercih edebilirsin.

duvak şekilleri

Yer Hizasında Duvak Modeli

Duvağın ayağına dolaşmasın istiyorsan, kuyruk gibi uzamayan, yer hizasında duvak modelini düşünebilirsin. Bu duvak tipinin de kabarık olmayan, sade gelinliklerle çok yakıştığını söyleyebiliriz. Özellikle kulüp ve davet alanları ile restoran düğünlerinde bu duvak tipini tercih edebilirsin.

duvak şekilleri

Şapel Duvak Modeli

En uzun duvak modellerinden olan şapel tipi duvak, yaklaşık 2.5 metre uzunluğunda tül ya da dantel kumaştan yapılır. Bu duvak tipinin en belirgin özelliklerinden biri, gelinliğin etek ucunun bitiminden sonra yaklaşık 15 cm kadar yeri süpüren bir payı olmasıdır. Bu tarz bir duvağın görünümüne romantik bir hava katacağına emin olabilirsin. Bol işlemeli gelinliklere çok yakıştırdığım bu duvak tipi özellikle havuz başı ve balo salonu düğünleri için harika bir seçim olacaktır.

duvak şekilleri

Katedral Duvak Modeli

En az 3 metre duvak modeli arıyorsan senin için ideal olan katedral duvaklardır. Tül ya da dantelden hazırlanan katedral tipi duvak, en uzun gelin duvağı modelidir. Böyle bir duvağın, uzun kuyruğu sayesinde görkemli bir gelin olmanı sağlayacağını garanti ediyorum. Eğer düğününde kendini gerçek bir prenses gibi hissetmek istiyorsan sen de Prenses Diana’nınki gibi upuzun katedral tarzı bir duvak takmalısın. Dikkat etmen gereken bir nokta var. O da, sadece düğün mekanının değil, gelinliğinden eşinin damatlığına kadar tüm organizasyonun en az duvağın kadar gösterişli olması gerektiği!

duvak şekilleri

Takılış Şekline Gelin Duvağı Tipleri

Duvağının boyu ne olursa olsun, nasıl taktığın da önemli. Duvak tipleri takılma şekillerine göre de isimlendiriliyor. Başın iki yanından sarkacak şekilde, tepeden kabarık şekilde... Dilersen bu farklı duvak tiplerine yakından bakalım:

Rahibe Duvak Modeli

Asıl adı mantilla duvak olan rahibe modeli, İspanyol kökenli bir duvaktır. Tümüyle dantelden ya da kenarlarında dantel detayları olan tülden yapıldığı için bu modele halk arasında dantelli duvak da denir. Genellikle gevşek şekilde, gelinin kafasını ve omuzlarını örten bir biçimde şal gibi takılır. Bu takılış biçimi rahibelerin başörtülerini kullandığı şekilde olduğu için modelin rahibe duvak ismini almasını sağlamıştır. Mantilla duvak için parmak ucu ideal boydur. Tabii eğer istersen dirsekte ya da daha uzun bir biçimde de kullanabilirsin. Ancak duvağın kendini gösterebilmesi için dirsek boyundan daha kısa kullanmamanı tavsiye ediyoruz.

duvak şekilleri

Patlayan Duvak Modeli

"Tepeden duvak" ya da "Türkan Şoray duvağı" da denilen patlayan duvak tipleri aslında bir duvak modeli değil, duvağın takılış biçimidir. Tarak tokanın üzerine monte edilen duvak, gelin saçının tepesine takılır ve tüller genişleyerek açılan bir görünüm oluşturur. Bu şekildeki kullanılan duvaklar genelde sadece tül materyalden yapılır. Sade bir gelinliğin varsa böyle bir duvak takarak gösterişli görünebilirsin.

duvak şekilleri

Şu yazımzda daha detaylı bilgi bulabilirsin: Patlayan Duvak Nedir? Tepeden Duvak Modellerini Kimler Kullanmalı?

Taçlı Duvak Modeli

Taç ile birlikte takılan duvak modellerine verilen isimdir. Gelinliğinin tarzına göre seçtiğin bir taç ile bu duvak modelini tercih edebilirsin. Bohem bir gelinlikle çiçekli taçlı duvakları, prenses kesim gösterişli bir gelinlik ile prenses taçlı duvak modellerini kullanabilirsin.

duvak şekilleri

İşlemelerine Göre Gelin Duvağı Modelleri

Gelinlik duvak modelleri, üzerinde kullanılan işlemelere göre de adlandırılıyor.

Dantelli Duvak Modeli

Romantik gelin adaylarının tercihi dantelli ya da güpürlü duvak modeli oluyor. Üzerinde ya da sadece uçlarında kullanılan dantel ya da güpür işlemelerle hareketlendirilen duvakları işlemesiz ve kabarık ya da dantelli ve kabarık olmayan gelinliklerle kullanabilirsin.

duvak şekilleri

Simli Duvak Modeli

Son yılların en trend duvak modelleri simli tasarımlar oluyor. Görünümüne ışıltı katmak isteyen gelin adaylarının tercihi olan bu duvaklar, sade gelinliklerle birlikte hoş bir görüntü oluşturuyor.

duvak şekilleri

İncili Duvak Modeli

En trend duvak modelleri arasında inci taşlı duvaklar da yer alıyor. Romantik tasarımlardan hoşlanan gelin adayları için uygun olan bu duvaklar, yine inci taşlarla hareketlendirilen gelinliklerle birlikte kullanılabileceği gibi tamamı işlemesiz, sade kumaştan tasarımlara hareket katmak için de tercih edilebilir.

duvak şekilleri

3 Boyutlu Duvak Modeli

3D duvak olarak da adlandırılan, üç boyutlu aplikelerle hareketlendirilen duvak modelleridir. Üç boyutlu duvaklar, son yıllarda en çok tercih edilen duvaklardandır. 3 boyutlu gelin duvağı modellerinin renkli işlemeli ya da çiçekli duvak gibi seçeneklerini bulabilmen mümkün.

duvak şekilleri duvak şekilleri

Farklı duvak modellerini senin için anlattık. Peki sen nasıl bir duvak tercih edeceksin, karar verdin mi? Bunun için şu yazımıza göz atmanda fayda var: Duvak Modeline Nasıl Karar Verilir?

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

bensu

Düğün Tarihi: 22.10.2014


modeller çok güzel. insan karar vermekte güçlük çekiyor cidden