Düşük Omuzlu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

5:08 dakika

30.07.2021

Zarif olduğu kadar romantik bir gelinlik modeli nedir diye defalarca düşünsem de hep aynı cevabı veririm. Düşük omuzlu gelinlikler açık ara romantik ve zarif bir tarza bürünmeni sağlar. Peki, bu gelinlik modelinin hangi yaka ve kumaşlarla kullanıldığını, hangi mücevher ile ışık saçtığını biliyor musun? Eğer senin de tercihin düşük omuzlu gelinlik modeli ise anlattıklarımı öğrenme zamanı gelmiş demektir.

Düşük Omuzlu Gelinlik Nedir?

Düşük omuz, omuzları tamamıyla açıkta bırakan, çoğunlukla göğüse kadar açık bir yaka ile yaka hizasında kol kesimi olan modellerdir.

Gelinliğin yakasına bağlı olarak bir bütün şeklinde kollara devam eden ve yakaya sonradan tutturularak tasarlanmış şekilde olmak üzere iki çeşit düşük gelinlik yöntemi bulunmaktadır. Eğer hareket kolaylığı senin için önemliyse takma kol veya yumuşak kumaşlar seni oldukça rahatlatacaktır.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Düşük kollu modeller de denilen bu kol biçimi özellikle son yıllarda gelinlik modellerinde en çok tercih edilen kol biçimlerinden biridir.

Hangi Gelin Adayları Düşük Omuzlu Gelinlik Giymeli?

Bu yaka tipi en çok dar omuzlu gelin adaylarına ait olmalı. Çünkü düşürülen kollar omuzları olduğundan daha geniş gösterecektir. Bu kolların bir diğer hakimi ise armut vücut tipine ait gelin adayları armut vücut tipine ait gelin adayları. Onların gerekçesi ise geniş kalçaları.

Tabii bu iki gelin adayı tipi benim öncelikli önerilerim. Mümkün olduğunca düğün gününde mükemmel olmanı istediğimin için bu örnekleri veriyorum. Bu diğer vücut tipine sahip gelin adayları tercih etmemeli demek değil.

Sadece şunu söyleyebilirim ki geniş omuzlara sahip gelin adayları bu kol tipinden uzak durmalı. Aksi halde Amerikan futbolu oyuncularının vatkalı omuzlarına sahip olabilirler.

Tarihi düğün mekanları, oteller, restoranlar, oteller, kır düğünü ve sosyal tesisler gibi hemen hemen her mekan tipine uyum sağlar düşük omuzlu gelinlikler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken unsur kumaş tipidir.

Düşük Omuzlu Gelinlikler Hangi Kumaşlar ile Kullanılır?

Konu kumaşlara geldiğine göre hemen anlatıyorum. Neredeyse en fazla kullanılan kumaş türü dantellerdir. Dantel kumaşın tercih edilme sebebi üst bedenin genellikle dantel ve hareket kolaylığının oldukça rahat olmasından kaynaklanıyor.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Sen de birbirinden şık dantelli gelinlik modellerini incelemek istersen şu galerimize göz atabilirsin: Güzelliğini Şansa Bırakma: En Şık Dantelli Gelinlik Modelleri

Bir diğer tercih edilen kumaş ise şifon kumaşlar. Özellikle ipek saten, ipek tafta gibi kumaşlardan tasarlanan kabarık gelinlik modelleri ile kullanılır. Bunun sebebi ise gelinliğin kollardaki ağır görünümünün azaltılmasıdır.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Düşük Omuzlu Gelinliklerde Kol Seçimi

Düşük omuzlu gelinlikler zaten kol sınıfına girdiği halde neden böyle bir başlık var dersen söyle açıklayayım. Omuzları düşürdükten sonra da devam eden kol yapısını bu başlıkta anlatacağım. Durum böyle olunca uzun, kısa, takma ve truvakar kol seçenekleri en fazla tercih edilen kollardır.

Omuzlar düşürüldükten sonra genel olarak bileğe kadar devam eden çoğunlukla dantel ya da illüzyon kumaştan tasarlanan devam kol tipi düşük omuzlu uzun kollu gelinlik modelleridir. Balık kesim gelinliklerde daha romantik bir hava verir.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

V yaka kesimi ile düşük omuzda büzgülü bir kol yaratmak içinse ince –halk arasında spagetti askı adı da verilir- bir askı kullanılarak düşürülen kollarda mevcuttur. Bu kol görünümünü verebilmek için genellikle şifon kumaş, tül veya organze kumaşlar tercih edilir.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

En yaygın kol tiplerinden olan truvakar kollu düşük omuzlu gelinlik modelleri ise ağırlıklı olarak dantel kumaş ile tasarlanır. Hem seksi hem de gizemli görünen modeli V yaka truvakar kollu, romantik ve gizemli görünen modeli ise düz yaka kesimi ile vermek mümkündür. Bu kol tipini sonbahar ve kış düğünlerinde tercih edebilirsin.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Düz yaka düşük omuzlu gelinlik modellerinin kolları tam daire olan modeller vardır ki özellikle bu yıl oldukça popüler. Sana oldukça bohem bir hava katacağından emin olabilirsin.

Burada kumaş tam daire şeklinde alınarak kola monte edilir. Monte edilirken bu görünümün rahatça verilebilmesi için de genellikle lastik kullanılır. Tabii bu lastik dışarıdan belli olmaz merak etme. Şimdi görselleri incelerken anlayabilirsin ama bunu sana söylemeseydim inan bana fazla dikkatini çekmezdi.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Düşük Omuzlu Gelinliklerde Yaka Seçimi

Peki, madem düşük omuzlar yakaya tutturuluyor o zaman gelinlik yakalarına da değinelim. Üst taraflarda fazlasıyla belirttiğim gibi düşük omuz yaratabilmek için düz ve V yaka olmak üzere iki yaka tipi var.

V yakalar kendi aralarında da geniş, dar, kısa ve derin olarak ayrılsa da toplamda tek bir yaka çeşidi olarak sayılabilir. V yaka ne kadar derinleşirse düşük omuzlara tutturulan kolların yakayı tutması için o kadar tok ve sıkı kumaştan tasarlanması gerekir. Tercihi yaparken bu bilgiyi aklından çıkarma...

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Yukarıdaki görsellerde defalarca gördüğün gibi düz yaka kesimi düşük omuzlu gelinliklerde oldukça tercih edilir. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise gelinliğin daha rahat kullanımı olabilir.

Düşük Omuzlu Gelinliklere Göre Kesim Modelleri

Kabarık, düz, balık ve A kesim olmak üzere 4 gelinlik kesimi ile de uyum sağlar düşük kollu gelinlik modelleri. Burada gelinlik eteğini seçerken vücut tipine uygun olanını ve mekana göre seçim yapmalısın.

Gösterişli ve abartılı bir model arıyorsan kabarık ya da işlemeli prenses kesim gelinlik modellerinden birini seçmelisin. Daha sade ve zarif olmak istersen A ve düz kesim, seksi bir görünüm elde etmek için balık kesim ile gelinlik modellerini tercih etmelisin.

Balık Kesim Düşük Omuzlu Gelinlik Modeli

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Düz Kesim Düşük Omuzlu Gelinlik Modeli

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Prenses Kesim Düşük Omuzlu Gelinlik Modeli

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

A Kesim Düşük Omuzlu Gelinlik Modeli

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Omuz Detaylı Gelinlik Modelleri

Eğer düzgün omuzlarına güveniyor ve dikkatleri bu bölgeye çekmek istiyorsan omuz detaylı tasarımları da tercih edebilirsin.

Zincirli, fiyonklu, dantelli, hayal tüllü, omuz dekolteli, işlemeli... Özellikle son yıllarda tasarımcıların favori oyunlarından olan omuz detayları, gelinliğe farklı bir hava katıyor.

Omuz detayını seçerken tarzını göz önünde bulundurabilirsin. İhtişamlı bir görünüm için zincir, romantik bir görünüm için kurdele ya da dantel, güçlü bir görünüm için apolet, feminen bir görünüm için hayal tül omuz detaylarının kullanıldığı tasarımlara yönelebilirsin.

düşük omuz yırtmaçlı gelinlik

Düşük Omuzlu Gelinliklere Göre Mücevherler

Omuzlarının düşük olduğuna bakma, boyun kısmında yine seni özgür bırakmayacağım. Çok istersen yine kolye takabilirsin takma demiyorum ama takmamanı öneriyorum. Bunun nedeni omuzlarını ön plana çıkartırken boynunda parıldayan bir ışık tüm dikkatleri dağıtabilir.

Onun yerine gösterişli küpeler ile görünümünü sabitleyebilirsin. Hatta küpenin bittiği noktayı tam olarak boynunun bittiği noktaya getirirsen ve saç modelini de ortadan ayrılmış sıkı bir topuz yaptırırsan İspanyol görüntüsü bile yakalayabilirsin.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Düşük Omuzlu Gelinliklere Göre Saç Modelleri

İspanyol görünümü saç şekli demişken saç modellerine de değinmemek olmaz. Düşük omuzlu gelinlikler ile saçlar romantikliği arttırmak için mutlaka topuz yaptırılmalı. Seksi bir görüntü vermek istersen tepeden topuz, daha minimal bir şıklık yaratmak içinse balerin ya da örgü topuz modellerinden birini seçmelisin.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Omuzlarım oldukça gizemli olsun ve belli belirsiz bir görüntü versin dersen de sana önerim bukleler halinde omuzlara bırakılan saçlar.

düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey

Şimdi Sıra Sende, Haydi, Sor!

Benden bu kadar. Şimdi sıra sen de! Düşük kollu gelinlik modelleri hakkında aklına takılan soruları ya da unuttuğum bir nokta varsa eleştirilerinin hepsini yorum olarak eklemeni bekliyorum. Şunu çok iyi bilmeni istiyorum ki o gün muhteşem olmanı istiyorum. O nedenle seni en mutlu gününe hazırlarken biraz daha yardımcı olmam izin ver. Bekliyorum...

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

3 Yorum

Ayşe Bağcı

Düğün Tarihi: 29.07.2023


1. 50 cm boy , iri göğüs ( 85 b) , geniş omuz için en güzel saten gelinlik nasıl olmalı , yaka ve etek modeli özellikle ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Vücut tipinize dair daha fazla detay verebilirseniz, (vücut tipiniz ya da vücut tipinizi bilmiyorsanız bel ve basen ölçüleriniz) daha sağlıklı yardımcı olabiliriz. İyi günler dileriz...


Derya

Düğün Tarihi: 21.01.2018


Lastikli daireli kol modeli olan gelinlik nerden bulabilirim yani googleda yaziorum hic cikmior tam ismi ne o modelin. Tsk ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba geç dönüş yaptığımız için kusura bakmayın. Sanıyoruz bishop kolu kastediyorsunuz. Bu şekilde arama yaparsanız, istediğiniz modeller karşınıza çıkacaktır.


Sara

Düğün Tarihi: 08.04.2017


Kisa boylu hanimlar icin dusuk kollu gelinliklerin hangi midelini onerirsiniz? Mesela 1.50 boy

ÖY

Özgenur Yıldız
Kısa boylu bayanlar için askılı gelinlik modelleri daha güzel durur