Gelinlik Kuyruk Tipleri Nelerdir? Sana Uygun Olanı Hangisi?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:12 dakika

04.11.2021

Düğününde tüm gözleri üzerinde toplayacak bir giriş yapmak istersen sana önerimiz kuyruklu gelinlikler! Kısa, uzun, kabarık, sade, çıkarılabilir… Gelinlik kuyruklarının birçok seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler arasından senin için hangisinin en uygun olduğunu merak ediyorsan, gelinlik kuyruk tiplerine ve detaylarına yakından bakalım!

kuyruklu gelinlik

Kuyruk, gelinliklerin arkasından uzanan ekstra kumaştır. Bu kuyruklar, eteğin bir parçası olabildiği gibi bele bağlanan çıkarılabilir bir parça veya omuzlara pelerin gibi takılan uzun bir kumaş da olabilir. Panel, şapel, katedral gibi, gelinliklerde kullanılan birçok çeşidi vardır. Biz bu modelleri, yazımızda bulabileceğin 7 başlıkta topladık:

kuyruklu gelinlik

Sweep / Süpürme Kuyruk Gelinlik Modelleri

Etek boyunun yaklaşık 15 santim civarında genişleyen gelinlik kuyruk modelidir. Gelinliğin etek kısmına vurgu yapmanın en zarif yoludur. Diğer gelinlik kuyruk tiplerine kıyasla kısa olması nedeniyle rahat hareket imkanı sağlar.

Özellikle minimal tasarımlardan hoşlanan ve plaj, kır düğünü gibi açık hava düğün mekanlarını tercih edecek gelin adayları için idealdir. En çok düz, balık ve yarım balık gelinlik etek kesimine sahip gelinliklere yakıştırdığımızı da söyleyelim.

kuyruklu gelinlik

Birbirinden şık kuyruklu gelinlikleri incelemek için şuraya da göz atabilirsin: Kuyruklu Gelinlik Modelleri

Court Kuyruklu Gelinlik Modelleri

Sweep kuyruk tipinden yaklaşık bir adım daha uzun olan gelinlik kuyruk modelidir. Zarif görünümünün yanı sıra gelinliğe daha ağır bir hava katar. Bu kuyruk tipinin A kesim gelinliklerde sıkça karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Aynı zamanda düz kesim ve balık kuyruklu gelinlik modellerinde yaygın olarak kullanılır. Çok uzun olmadığı için, açık hava düğünlerinde tercih edilebilir.

kuyruklu gelinlik

Panel Kuyruklu Gelinlik Modelleri

En kullanışlı gelinlik kuyruk modellerinden biri panel kuyruk tipidir. Gelinliğin etek, bel ya da sırt gibi farklı bölgelerine takılabilen, ince uzun ek kumaşla bu isim verilir. Demonte kuyruk gelinlik modelleri arasında yer alan çıkarılabilir panel kuyruklar, gelinliğe dikilerek de kullanılabilir. Düğün mekanına ve tarzına göre, uzun ya da kısa panel kuyruklu gelinlikler arasından seçimini yapabilirsin.

kuyruklu gelinlik

Çıkarılabilir parçalı tasarımlar ilgini çekiyorsa şuradaki modellere de göz atmanı öneriyoruz: Eteği Çıkabilen Gelinlik Modelleri

Watteau Kuyruklu Gelinlik Modelleri

Gelinliğin omuz ve sırt kısmından eklenen gelinlik kuyruk tipidir. Kuyruğu çıkan gelinlik modelleri ilgini çekiyorsa, bu kuyruk tipinin hem çıkarılabilir hem de gelinliğine dikilmiş seçeneklerini bulabileceğini söyleyelim. Özellikle watteau tipindeki takma kuyruklu gelinlik modellerinin, hem şık bir silüet yarattığını hem de çıkarıldığında rahat hareket imkanı sunduğunu da bilmelisin. Üstelik bu kuyruk modeline sahip gelinliklerle duvak kullanmana da gerek kalmaz.

kuyruklu gelinlik

Watteau kuyruklu gelinlikleri beğeniyorsan şunlar da ilgini çekebilir: Pelerinli Gelinlik Modelleri

Şapel Kuyruk Gelinlik Modelleri

Genellikle, gelinliğin etek boyundan 30-45 santimetre daha uzun olan kuyruk tipidir. Hem zarif hem de gösterişli bir görünüme sahip olmak isteyen gelin adayları tarafından sıkça tercih edilir. En çok karşılaşabileceğin tasarımlar, genellikle A kesim, az kabarık kuyruklu gelinlik modelleridir. Bu gelinlikler, tarihi bir mekanda ya da bir otelin davet salonunda yapılacak düğünler için ideal tasarımlardır. Kuyruklu balık gelinlik modelleri de bu mekanlar için uygun tasarımlar arasında.

kuyruklu gelinlik

Peki gelinliğinin yaka tipine karar verdin mi? Şu yazımız sana yardımcı olabilir: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Katedral Kuyruk Gelinlik Modelleri

Gelinliğin etek boyunun 50 santimetre civarında uzun olduğu, katedral kuyruklu gelinlikler de ihtişamlı düğün mekanlarına yakıştırdığımız tasarımlardan. Prenses model kuyruklu gelinlik modellerinde kullanılan kuyruk tipi genellikle katedral tipidir. Kabarık A kesim gelinliklerde de sıkça kullanılır. Özellikle vücudunun alt kısmı geniş, armut vücut tipine sahip gelin adayları, geniş basenlerini kamufle etmek için bu kuyruk tipine sahip kabarık tasarımlara yönelebilir.

kuyruklu gelinlik

Monarch / Kraliyet Tipi Kuyruklu Gelinlik Modelleri

Sıra geldi en gösterişli gelinlik kuyruk tipine. Prenses Diana, Kate Middleton ve Meghan Markle gibi isimlerin de tercihi olması nedeniyle kraliyet tipi gelinlik kuyruğu da diyebileceğimiz bu kuyruk tipine sahip gelinlik modelleri uzun kuyruklu tasarımlardır.

kuyruklu gelinlik

En uzun kuyruk tipi, en çok A kesim, prenses kesim ve balık kesim gibi iddialı tasarımlarla kullanılıyor. Düğün günü görünümüne ihtişam katmak isteyen gelin adayları, bu gelinlik tipini tercih edebilir.

Bunlara Dikkat!

Gelinlik kuyruk çeşitlerini inceledik. Peki bu modeller arasından seçim yaparken nelere dikkat etmelisin? Anlatalım:

Düğün Mekanı: Düğün mekanına göre gelinlik seçerken, mekanın ne kadar sade ya da gösterişli olduğuna göre kuyruk seçimini yapabilirsin. Eğer tarihi mekan ya da otel gibi ihtişamlı alanlarda evleneceksen, katedral ve kraliyet tipi, kabarık uzun kuyruklu gelinlik modellerini tercih edebilirsin. Kır ya da havuz başı gibi mekanlarda ise daha az kabarık, court kuyruklu A kesim gelinlik modelleri uygun seçim olacaktır. Restoran, kulüp ve davet alanları gibi mekanlarda ise sweep de denilen süpürme kuyruklu gelinliklerle mekana uygun bir görünüm yakalayabilirsin.

Vücut Tipi: Gelinlik seçiminde vücut tipi de önemli bir kriterdir. Gelinlik kuyruk tiplerinin birçoğu her vücut tipiyle uyum sağlar ancak bazı kuyruklar, görünümünde ihtiyacın olan illüzyonu yaratmana yardımcı olur.

Court ve şapel tarzı, orta uzunlukta kuyruğa sahip gelinlikleri, omuzları normal genişlikte ve dar olan gelin adaylarına öneriyoruz. Çünkü eğer geniş omuzların varsa, orta uzunlukta kuyruk detaylı gelinliklerle olduğundan daha geniş görünme riskine sahipsin.

Rahatlık: Etekleri uzun gelinliklerle rahat yürüyemeyeceğine dair endişen varsa, sweep tarzı kısa kuyruklu tasarımlara yönelebilirsin. Kuyruğun uzun ya da kısa olsun yürüyüş provaları yapmanda da fayda var. Özellikle düğün mekanında, salona giriş yaparken merdiven inmen gerekiyorsa, o an için kesinlikle çalışmalısın.

Eğer kuyruğun uzunsa, nedimelerinden birini, sen yürürken veya fotoğraf çektirirken, kuyruğunu düzeltmesi için görevlendirebilirsin.

Kuyruğun çıkarılabilir değilse: Eğer kuyruklu gelinliğin, kuyruğu çıkarılabilir bir model değilse, gelinlik firmandan, gecenin ilerleyen saatlerinde kumaşı düğmeler ya da kancalarla toplayabileceğin şekilde dikmesini isteyebilirsin. Böylece dans pistinde rahatça hareket edebilirsin.

Kuyruklu gelinlik modelleriyle ilgili detaylardan bahsettik. Sırada sana uygun kuyruklu tasarımı bulmak var. Bunun için şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarına göz atabilir, ilgini çeken modeller için firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap