Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Vücudunu dikdörtgen şekline benzetiyor ve genel anlamda sana ne tarz kıyafetlerin yakışacağını kestiremiyorsan ya da dikdörtgen vücut tipi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsan; olman gereken en doğru sayfadasın! Hazırsan vücut tipine uygun gelinlikten ideal ölçüye kadar tüm ayrıntıları anlatacağım.

Dikdörtgen Tipi Nedir?

Normal ya da küçük göğüsler, geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar ve oyuntusuz bir bel görünümüne sahip vücuda dikdörtgen vücut tipi denir. Öne çıkarılması gereken yeri omuzlardır.

Bu vücut şekline ayrıca atletik, sportif ya da gazete vücut şekli de denir. Sütun gibi kol ve bacakları da unutmamak gerekir. Hepsini düşündüğünde kafanda tek tip proporsiyona ait kadın vücudu beliriyorsa ya da kadın yüzücüler aklına geliyorsa artık dikdörtgen vücut tipi nedir sorusunun cevabını biliyorsun demektir.

mwykyselbgwew9b7 - dikdörtgen vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Dikdörtgen Vücut Tipi Olduğunu Nasıl Anlarsın?

En çok düşük bel olsa da her tip pantolon en çok sana yakışıyorsa, -ki buna erkek pantolonları da dahil- elbiselerde düz kesim elbiselerle belden oturtmalı elbiselere göre daha güzel görünüyorsan, iki parçalı elbiseler favorinse ve askılı atletler ile yüzücü tipi elbiseler en çok sana yakışıyorsa sen dikdörtgen vücut tipindesindir.

cj6188rummhkgvn4 - dikdörtgen vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Daha net ifade etmem gerekirse aynaya baktığında omuz, göğüs, bel ve kalçaların eşit ölçüdeymiş gibi görünüyorsa ve varla yok arası bir bel kıvrımın olsa da görüntüyü değiştirmiyorsa kesinlikle dikdörtgen vücut tipine sahip olduğunu anlayabilirsin. Bu görünüme en çok sırt dekoltelerin yakıştığının özellikle altını çizmek istiyorum.

Dikdörtgen Vücut Tipinin İdeal Ölçüleri

İdeal vücut ölçüsünün 90 60 90 olduğunu düşünerek dikdörtgen vücut tipinin ideal ölçüleri aşağıdaki gibidir.

Göğüs: 88 Bel: 70 Kalça: 88

Tabii bunlar ideali, sen 84-67-89 ya da 82-72- 86 gibi ölçülerle de olabilirsin. Dikdörtgen vücut tipine sahip olup olmadığını hesaplamasını yaparken dikkat etmen gereken şey bel, kalça ve göğüs ölçülerinin birbirine yakın olup olmadığı.

Dikdörtgen Vücut Tipine Uygun Gelinlikler

İşte bu sitede olmanın sebebi! Dikdörtgen vücut tipine uygun gelinlik nasıl seçilir? Sorunun cevabına hazırsan başlıyorum.

pjkmndnnvpzzs5yz - dikdörtgen vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Omuzlar Fora!

Gelinlik seçiminde de normal hayatta da en çok vurgulaman gereken bölgen omuzların! Çünkü omuzlarını ne kadar öne çıkarırsan belin o kadar ince görünür. Ayrıca biçimli kollarını öne çıkarmayı senden daha fazla hak eden yok inan bana.

Eh, madem omuzları öne çıkartacağız o halde ilk olarak gelinliğinin yakasını seçelim. Senin de tahmin ettiğin gibi ilk önerim straplez gelinlik yakası. Kalp ya da düz yaka straplez, ikisini de seçmekte özgürsün. Romantik bir hava istersen üst bedeni dantelli düz kesim straplez, seksi ve gizemli bir yaka istersen kalp ya da M yaka da denilen straplez yaka tercih etmelisin.

8hfg5j5wfylchwm9 - dikdörtgen vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Bacaklar Dışarı!

Senin en dikkat çekici yerlerinden biride kusursuz bacakların! Düşün mesela Adriana Lima’yı hiç uzun etekli gördün mü? Görmedin, çünkü saklamaya gerek duymayacağı şekilde atletik bacakları var. O halde bacakları dışarı çıkartalım ve yırtmaçlı gelinlik modellerinden seçim yapalım.

Peki, yırtmaçlı gelinlik seçerken nelere dikkat edilmeli biliyor musun? Öncelikle yırtmacının derinliği ne kadar fazlaysa diğer dekoltelerin o kadar kapalı olmasına dikkat ederek seçimimizi yapıyoruz. Mesela derin bir yırtmaç verip, omuzlarını da ortaya çıkartmak istiyorsak straplez yerine halter yaka gelinlik seçmeliyiz ki görüntü dengelensin.

Bir diğer gelinlik seçeneğin ise sana en çok yakışan iki parçalı gelinlikler olabilir. Üst bedenin dantelli eteğin ise ipek kumaştan tasarlanan modeller harika olur. Hatta üst bedenini transparan dantelli ve kısa olmalı.

dfohzkem8zuily7i - dikdörtgen vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Etek Kesimi

Senin vücudunun kumaş seçenekleri ipek saten ve şifon! Etek kesimin ise kesinlikle düz kesim gelinlikler. Dökümlü ve dramatik etekli gelinlik modelleri tercih ettiğinde çok fazla bel bölgesini vurgulayan bir biçimi olmadığı için bel şeklin daha güzel görünecek. Biraz daha ince belli görünmek istersen de kemerli modelleri de tercih edebilirsin.

Gelinliğin sade olmasını istemiyorsan yakası işlemeli düz kesim, eteği ipek şifon kumaştan tasarlanmış gelinliğe biraz da seksilik katmak istersen V yaka askılı düz kesim gelinlik modeli seçmelisin.

qsgfhkvt7xktq0kj - dikdörtgen vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Dekolteler Sırtta

Tamamen gizemli bir gelin olmanın yolu dekolteyi sırtta vermekten geçiyor. Sırt dekoltesi verirken düşünmen gereken ilk şey ne kadarlık bir dekolte istediğin olacak. Fakat istediğin dekolteyi verebilmek için kumaşının da o tarza uygun olması gerekir.

Akışkan bir kumaş kullandığın zaman kumaşın dekolteni tutamayacağı için bel gölgesinde kemer ya da kumaş üzerine işleme ekleterek daha tok durmasını sağlamalısın.

hz8frgs3gffwdzhb - dikdörtgen vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Dikdörtgen Vücut Tipideki Ünlüler

Sportif ve zayıf bir vücut, düzgün bacaklar ile muhteşem omuzları düşününce aklına kim geldi? Evet, tabii ki Cameron Diaz. Dikdörtgen vücut tipinin en ünlüsü hiç kuşkusuz Cameron Diaz’dır. Cameron kadar belirgin olmasa da Natalie Portman, Nicole Kidman ve hafif oyuntulu bir bele sahip olarak kaideyi bozmayan Gwyneth Paltrow da dikdörtgen vücut tipine sahip ünlülerdendir.

mtyllxm3c7yxyuo3 - dikdörtgen vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Şimdi Sıra Sende, Haydi, Sor!

Sıra geldi sorularına. Aklında ne varsa sormanı istiyorum. Burada yazılandan anlamadıkların da olur kafanı karıştıranlarda… Şunu çok iyi bilmeni istiyorum ki o gün muhteşem olmanı istiyoruz.

O nedenle ne olursa olsun kafana takılan bir şey varsa makalenin altına yorum bırakmalısın. Bu sorular “Gelinliğimi aldım ama yakası kare yaka nasıl bir kolye takmalıyım?” ya da “Omuzlarıma dikkat çekerken nasıl saç modeli yaptırmalıyım?” bile olur. Haydi, daha fazla oyalanma da sor…

Şehrindeki 438 Gelinlik Firması Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (21)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

MT Mine Tan

Evet yuvarlak yüz hattim var nasıl bir saç makyaj yaptirmaliyim

D Düğün.com

Mine Merhaba, En ideal yüz tipi oval yüz tipi olarak kabul edildiği için genellikle diğer yüz tipleri saç ve makyajda yüz hatlarını ovale yaklaştıracak modellere yöneliyor. Senin yüz tipin yuvarlaksa mutlaka Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Gelin Saçı Modelleri yazısına göz atmalısın. O gün harika görünmen dileğiyle!

Dilek Ünal

Benim vücut tipim en çok dikdörtgene benziyor ama daha zayıf ve minyonum 1.63 boy 50 kiloyum ve bacaklarımda uzun değil ve çok güzel değiller. Nasıl bir gelinlik giymeliyim sizce?

D Düğün.com

Merhaba Dilek, 1.63 boy ve 50 kilo ile istediğin model gelinliği giymekte özgürsün:) Bizce herhangi bir kısıtın yok. Yüksek topuklu bir gelin ayakkabısı ile balık model bir gelinlik de giyebilirsin. Dikdörtgen vücut tipinde olduğundan düz kesim gelinliklerden de seçim yapabilirsin. A kesim ise her zaman garantici güzellik için tercih edebileceğin modeller arasında...

AK Asya Karaman

Dikdortgen vucut tipine sahibim boyum 1.58 sizce vucut tipime gore gelinligin ust beden boyu nasil olmali?etek baslangici hangi hizada olmali? Kalca hizasinda kemerli modelleri onerir misiniz?

D Düğün.com

Merhaba Asya, Bu vücut tipine sahip olduğun için sana en çok yakışacak kesim düz kesim gelinlik modelleri olacaktır. Gelinliğin üst beden boyu bacak boyun ve üst bedeninin orantısına bağlıdır. Bunu gelinlikçine danışabilirsin. Üst bedeni dökümlü modellere kalça hizasında kemeri biz çok yakıştırdığımız için öneriyoruz. Bu arada mutlaka Düz Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! yazımızı okumanı öneririz.

MC Merve Can

Boyum 1.77 kilom 65. Göbeğim var ve göbeğimin yan tarafları da kalın. Üst bacaklarım da kalın biraz ve yüzüm yuvarlak ve geniş hatlara sahibim. Ayrıca en çok da kafama takılan olay göğsüm 75 beden. Göbek bir şekilde saklanır demiştim ama göğüs olmadan hiç güzel görünmüyor o tip gelinlikler,dümdüz duruyor.Sizce nasıl bir gelinlik tercih edebilirim?

D Düğün.com

Merhaba Merve, Öncelikle harika bir boya sahipsin. Göğüslerini hiç dert etmemelisin fiziğinle her gelinliğin sana yakışacağına eminim. Yine de önerimi istersen göbeğin ve yan taraflarını gizlemek için üst bedeni dökümlü gelinlikler veya korseli gelinlikleri tercih etmelisin. Eğer kış gelini olacaksan derin V yaka ile küçük göğüslerini avantaja çevirebilirsin. V yaka giymeyi tercih etmezsen gelinliğinin içine dolgun gösteren sütyenlerden diktirebilir veya yırtmaçlı bir gelinlik tercih ederek dikkati bacaklarına da çekebilirsin.

YK Yeliz Karaman

Merhaba! Boyum 1.70 kilom 45 belim oldukça ince sizce nasıl bir gelinlik secmeliyim ?

D Düğün.com

Merhaba Yeliz, Boyun ve kilon harika. Fakat gelinlik modeli önerebilmem için vücut tipin ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmam gerekiyor.

YK Yeliz Karaman

Merhaba! Benim yüz tipim oval. Sizce hangi saç modellerini tercih etmeliyim ?

D Düğün.com

Merhaba Yeliz, Her modelin yakışacağı bir yüz tipin olduğu için çok şanslısın. O nedenle biz sana bir model önermiyoruz. Her modeli deneyebilirsin. Dilersen Oval Yüz Şekline Uygun Gelin Saçı Modelleri isimli makaleyi inceleyebilirsin.

S Sevilay

Boyum 1.63 ve 46 kiloyum dikdörtgen dediğiniz vücut tipine sahibim sanırım nasıl bir gelinlik tercih etmem gerekir ?

K Kübra

Merhaba 170 boyum 63 kilom ve iri kemıklıyım tesetturluyum ve dikdörtgen vücudum var nasıl gelinlik tercih etmelıyım

G Ggk

Merhabalar ben 161 boyunda ve 63 kiloyum yüzücü olduğum için omuzlarım çok geniş ve kilom görüldüğü üzere baya fazla nasıl bir gelinlik tercih etmeliyim?

E Elif

Benim vücut Tipim dikdörtgene bennzıyor kalça ve göbegim yok falan üstü kıysmsm var nasıl gelinlik giderz ve kuçuk yüzlüğüm saç ve makyaj nasıl önerirsiniz

D Düğün.com

Merhaba Elif, Makalede yer alan tüm gelinlikler sana uygun olur. Fakat ben dikdörtgen vücut tipindeki gelin adaylarına en çok düz kesim şifon kumaştan tasarlanmış gelinlikleri yakıştıryorum. Özellikle 5. görsel soldaki gelinlik gibi gelinlikleri gözün kapalı tercih edebilirsin. Saç modelin için buradan makyaj modelin için ise buradan fikir alabilirsin.

BM Betül Meran

Merhaba Ölçülerim 90 72 93 acaba ben dikdörtgen miyim ? Ama hatlarim oldukça ve belim kıvrımlı görünüyor anlayamadım fazla

B Busra

Merhaba benim boyum 1.73, kilom 43 aşırı zayıf olduğum için vücut tipime kimse pek karar veremiyor. Ölçülerim 74-60-83... Sizce kilo alsam vücut tipim ne olur ve şu an ne?

FB Fatma Bozkurt

Ben kapalıyım. Boyum 1.60 kilom 50. belim pek ince değil , yaklaşık 90 75 90 gibi ölçülerim vardı son ölçtüğümde ama düğüne kadar belimi inceltme çalışmalarına başladım. Boynumda kalın değil tabi ama maalesef çok uzun ve zarif de değil.Nasıl bir gelinlik tercih etmeliyim sizce?Şimdiden teşekkürler...

BF Büşra Filiz

Ben kapalıyım dikdörtgen vücut tipine sahibim bu vücut tipi tesetturde nasıl giyinmelidir?? Şimdiden teşekkür ederim☺

B Binokarakaya

Benim göğüslerim 85 kalçam küçük bel kıvrımım var aslında belim ince ama göbeğim var kilom 55 boyum 1.65 yuvarlak yüzlüyüm ve suratım küçük gelinlik modeli olarak karar veremiyorum saçım makyajım nasıl olabilir bu konuları düşündükçe telaşlanıyorum zaten yardım lütfen ? yazdıklarınız için teşekkürler bu arada birazda olsa içim rahatladı ?

S Sera

Ben 94,78,104 vûcut tipim hangisi ogrene bilirmiyim?tsk

D Düğün.com

Merhaba Sera Hanım. Siz armut vücut tipine sahipsiniz.

İU İpek Ummak

Benim vücut tipim en çok dikdörtgene benziyor.Geniş omuzlar, küçük göğüsler,uzun boy(1.70),uzun kollar ve bacaklara sahibim.Aynı zamanda yumurta model olarak bilinen bir yüz yapısına sahibim.Rica etsem vücut tipime uygun gelinlik ve makyaj hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkürler

D Düğün.com

İpek Hanım Merhaba. Tam olarak dikdörtgen vücut tipini tarif ettiniz. Gelinlik seçerken, güzel omuzlarınıza ya da bacaklarınıza vurgu yapabileceğiniz modellere yönelmenizi öneriyoruz. Mesela straplez, halter, tek omuz gibi yakaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca düz kesim modeller de size çok yakışacak. Şifon kumaştan, bacak dekolteli bir modelde büyüleyici görünebilirsiniz. Oval yüz şekline sahip olanlar için hazırladığımız makyaj yazımızı da aşağıya bırakıyoruz. Mutluluklar dileriz şimdiden :) Oval Yüz Şekline Uygun Makyaj Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

ŞN Şeyda Nur

Merhaba benim vücut ölçülerim 77 66 90 benim vücut tipim ne oluyor acaba?

D Düğün.com

Merhaba. Siz armut vücut tipine sahipsiniz. Vücut tipiniz ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, aşağıya linkini bıraktığımız makalemizi de inceleyebilirsiniz: Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

K Kader

İyi günler ben bu makaleye bayıldım bende dikdörtgen vücûd tipine sahibim 1.70boyum 50 kilom ben balık bir gelinlik istiyorum sırt dekoltesi olan ama straplez sen başka bir yaka kesimi olabilirmi acaba yani düşük bir kola sahip bir gelinlik olsa nasıl olur ve kabarık gitmeliymişim sizce kafam çok karışık ??

D Düğün.com

Kader Hanım Merhaba. Düşük kol bir gelinlik giyebileceğiniz gibi kayık ya da halter yaka modeller de sizde oldukça şık duracaktır.

H Hdhl

Merhaba Ben de dikdörtgen vücut tipine sahibim gelinliğimin balık sırt dekoltesi olan bir gelinlik düşünüyorum yaka kısmının düşük kol tarzında olması sizce nasıl olur boyum 1.70kilom50sizce nasıl bir gelinlik tercih etmeliyim dizinde fikirlerinizi almak istedim ?

D Düğün.com

Merhaba. Düşük kol bir gelinlikle omuzlarınızın güzelliğini ortaya çıkarabilirsiniz. Atletik bir vücut yapısına sahipseniz, size ayrıca straplez, halter yaka da çok yakışacaktır. Mutluluklar dileriz

N Nur

merhaba öncelikle bu kadar çook detay vermeniz makalenizde çok güzel Boyum 1.70 kilom 63 ve hiç balık modelleri yakıştarımıyorum kendime 94 73 99 ölçülerle hangi modelleri tercih etmeliyim

D Düğün.com

Nur Hanım Merhaba. Verdiğiniz ölçülere göre, hafif bir basen sorununuz var gibi duruyor. Armut vücut tipine sahip olduğunuz için balık modellerden bize göre de uzak durmalısınız. Sizin modeliniz A kesim gelinlikler olabilir. Uzun boylu bir gelin adayı olduğunuz için, kabarık A kesim modelleri de tercih edebilirsiniz. Eğer daha sade bir tarzınız varsa ve doğa ile iç içe bir düğün organize etmeyi planlıyorsanız, mesela eteği tül olan, uçuş uçuş modelleri de deneyebilirsiniz. Ayrıca armut vücut tipinin ne tarz gelinlik modelleri tercih etmesi gerektiğini detaylı şekilde anlattığımız yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey