Sırt Dekolteli Gelinlikler

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:03 dakika

12.08.2021

Son yıllarda tasarımcıların koleksiyonlarında sıkça yer verdiği iddialı modellerden olan sırtı dekolteli gelinlikler, unutulmaz bir düğün için tercih edebileceğin tasarımlardan. Tabii bu tarz bir gelinlik giyineceksen hakkındaki incelikleri de bilmelisin. Hazırsan başlıyoruz!

sırt dekolteli gelinlik

Sırt Dekolteli Gelinlik Modelleri Nedir?

Sırtı açık gelinlik modelleri olarak da bilinen sırt dekolteli gelinlikler, gelinin sırt kısmı tamamen ya da kısmen açıkta bırakan tasarımlardır.

Sırtı Açık Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Sırt dekolteli gelinliklerin, kullanıldığı etek kesimine ve gelinlik sırt modellerine göre adlandırılan çeşitleri vardır.

Düz, balık ve A kesim gibi etek kesimine sahip gelinlik modelleri sırt dekolteli tasarımlarıyla gelin adayları için hem şık hem iddialı birer seçenek oluyor. Yani her vücut tipine uygun sırtı açık bir gelinlik rahatlıkla bulabilirsin.

Sırt dekolteli balık gelinlik modelleri, en sık karşılaşacağın sırtı açık tasarımlardan. Balık model sırtı dekolteli gelinlikler vücuda oturup hatlarını ortaya çıkarttığı için seksi bir görünüme sahip olmanı sağlıyor.

sırt dekolteli balık gelinlik

Diğer taraftan düz ve prenses ve A kesim sırt dekolteli gelinlikler seksiliğin dozunu birazcık azaltıp zarif ve iddialı bir hava katıyor. Nasıl bir gelinlik seçeceğim diye düşünüyorsan eğer bu konuda mekan seçimin sana yol gösterebilir. Örneğin; balo salonunda bir düğün yapacaksan sırtı açık kabarık gelinlik modellerini tercih edebilirsin.

sırt dekolteli kabarık gelinlik

Şu yazımız da sana fikir verebilir: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Kesim dışında sırtı açık gelinlikler, dekoltenin şekline göre farklı modellere de sahiptir. Bu tarz modellerde sırt dekoltesi genellikle farklı derinliklerdeki U ya da V şekillerinde oluyor. Derin U şeklindeki gelinlikler cesur bir görünüm isteyen gelin adayları için harika bir seçim olacaktır. V sırt dekolteli gelinlik modelleri ise bir illüzyon yaratarak sırtını daha uzun ve şekilli gösterebilir.

V sırt dekolteli gelinlik

Vücut tipin hakkında kafanda soru işaretleri varsa “Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?”makalemiz sana yardımcı olacaktır.

Sırt Detaylı Gelinlikler

Sırt dekolteli gelinliklerde sırt tamamen açık olacak diye bir kural yok. Dantel, taş ya da işleme ile süslenen sırt detayları olan modeller de oldukça zarif duruyor. Özellikle sırt dekoltesinde zarif taşların kullanıldığı modeller gelinliğini tamamlamak için aksesuar düşünmekten seni kurtarabilir. Dantel detayları olan sırtı açık modeller romantik gelin adaylarının denemesi gereken gelinlikler arasında yer alıyor.

sırt detaylı gelinlik

Burada sana ilham verecek sırtı açık gelinlikleri bulabilirsin: Sırt Dekolteli Gelinlik Modelleri

Sırtı Açık Gelinlikleri Kimler Tercih Etmeli?

İnce bel, şekilli bir sırt ve pürüzsüz bir ten! Eğer bunların hepsi sende varsa düğününde mutlaka ama mutlaka sırtı açık bir gelinlik tercih etmelisin. Çünkü sırt dekolteli gelinlikler en çok bu şekilde fiziğe sahip olan kadınlara yakışıyor. Uzun boylu gelin adaylarında dikkat çekici bir etki yaratan bu model kısa boya sahip olan gelin adaylarının da vücudunun daha uzun gözükmesine yardımcı olacaktır.

Hayalindeki gelinlik sırtı açık tasarımsa düğünden birkaç ay önce sırtını şekillendirecek egzersiz hareketlerini yapmanda fayda var. İster internetten bulabileceğin hareketleri evde yapabilir, istersen de bir spor salonuna yazılabilirsin. Düğünden önce vücudunu sıkılaştırırsan gelinliğin içinde kusursuz görünmeyi garantilersin.

sırt detaylı gelinlik

Buradaki modeller de ilgini çekebilir: Arkası İpli Gelinlik Modelleri

Sırt Dekolteli Gelinliklerde Nasıl Sütyen Kullanılmalı?

Sırt dekolteli gelinliklerde en zorlayıcı noktalardan biri çamaşırdır. Sırt dekoltesi için sütyen seçerken yapışkanlı bir model tercih etmelisin. Son yıllarda çamaşır firmaları bu konuda oldukça farklı modeller piyasaya sürdü. Sadece göğüslerini toparlamak istiyorsan klasik yanlardan ve cuplardan yapışkanlı modelleri tercih edebilirsin. Küçük göğüslerin varsa sırt dekolteli kıyafetler için özel olarak üretilen önden bağcıklı destekli sütyenleri deneyebilirsin.

sırt dekolteli gelinlik için sütyen

Dekolteli gelinlik modelleriyle ilgili tüm detaylar için şu yazımıza da bakabilirsin: Dekolteli Gelinlik Giymenin Püf Noktaları

Sırt Dekolteli Gelinlik Kullanırken Bunlara Dikkat!

Sırt dekolteli gelinlikler oldukça seksi ve gösterişli modellerdir. Ancak bazı zorlukları olduğunu da belirtmek gerek.

  • Eğer çok derin sırt dekoltesi olan bir model tercih ettiysen potluk yapmaması için mutlaka bant, görünmez tül ya da iple dekolteni sabitlemen gerekir. Bu konuda terzin sana yardımcı olacaktır. Aksi halde düğününde istediğin gibi hareket edemeyebilirsin. Derin bir dekolten olmasa bile gelinliğinin dekoltesinin olduğu bölgede yapışkanlı şerit olmasına mutlaka dikkat etmelisin.

  • Küçük bir tüyo, eğer tüm bunları yapmana rağmen hala dekolten istediğin gibi sabit durmuyorsa Hollywood yıldızlarının kullandığı çift taraflı bant yöntemini deneyebilirsin. Gelinliğinin dekolte kısmına yapıştıracağın çift taraflı bant gelinliğinin üzerine sabitlenmesine yardımcı olacaktır. Tabii terlediğinde bantın gücünü kaybedeceğini de aklında bulundurmalısın.

  • Sırtı açık gelinlik için saç modelleri konusuna gelirsek eğer en iyi seçimin dekolteni ortaya çıkaracak olan toplu modeller olduğunu söylemeliyim. Ensede şık bir topuz, at kuyruğu ya da romantik topuzlar sırtı açık gelinlikler için harika bir seçim olacaktır. Ama tabii ki istersen saçlarını açık da kullanabilirsin. Sadece poz verirken saçlarını omzunun üzerinden yana doğru çekerek muhteşem dekolteni sergilemeyi unutma.

sırtı açık gelinlik için saç modelleri

Sırtı Açık Gelinlik Modelleri

Hayalindeki sırt dekolteli gelinliğe ulaşmanda yardımcı olacak gelinlik firmalarına da değinmeden geçmeyelim dedik. Bu firmaların öne çıkan sırt dekolteli gelinliklerine de yer verdik. Modelleri inceleyebilir, ilgini çeken tasarımlar için firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilir ve randevu oluşturabilirsin!

nermin saraylı couture


Miry May Bridal


esra özcan


bridelymade


Mediha Cambaz


madame amour


sırt dekolteli gelinlikler


sırt dekolteli gelinlikler


çağteks gelinlik


Studio Bride


Sırt dekolteli gelinlikler hakkında bilmen gerekenleri sıraladık. Bu gelinlikleri bulabileceğin firmalara da yer verdik. Ancak sen daha fazla alternatif istersen şehrindeki gelinlik firmalarının sayfalarını inceleyerek birbirinden güzel tasarımlara sahip diğer gelinlikçilere de ulaşabilirsin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

nurdan yeni

Düğün Tarihi: 18.10.2014


sırtınıza güveniyorsanız mutlaka kullanın


alev rasimoğlu

Düğün Tarihi: 18.10.2014


sırt dekoltesi yıllardır gelinlik hayalimde değişmeyen tek öge. ve bunu mutlaka kullanacagım.