Straplez Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:24 dakika

18.10.2021

Gelinlik modelin konusunda kafandaki en net şey straplez yaka bir gelinlik olacağı ise doğru yerdesin. Straplez gelinliklerle ilgili aklını kurcalayan her şeyi bu yazıda bulacaksın!

straplez gelinlik

Straplez Gelinlik Ne Demek?

Straplez yaka en basit tanımıyla askısız ve kolsuz bir yaka kesimidir. Bu yaka kesimine sahip gelinliklere straplez yaka gelinlik denir. Askısız, göğsün üzerine oturan ve göğsü kavrayan modellerdir.

Straplez Yaka Çeşitleri Nelerdir?

Straplez yakanın düz, öpücük yaka da denilen kalp, illüzyon, M ve asimetrik yaka gibi çeşitleri bulunuyor.

Düz Yaka Straplez Gelinlik

Askısız, göğsün üzerinde dümdüz uzanan ve göğsü kaplayan, saran model düz yaka straplez yakadır. Eğer romantik ve masum bir görüntü istiyorsan senin seçimin dantelli düz yaka straplez olmalı.

straplez gelinlik

Straplez Kalp Yaka Gelinlik (Öpücük Yaka Gelinlik)

2 tane eğrinin kalp şeklini vererek birleştiği formdan oluşan ise kalp yaka gelinliktir. Bu arada kalp yaka gelinliklerin öpücük yaka ve sütyen yaka olarak da bilindiğini söyleyelim. Eğer daha seksi ve gösterişli bir görüntü istiyorsan kalp yaka tercih etmelisin.

straplez gelinlik

Straplez M Yaka Gelinlik

M şeklinde köşeli hatları olan askısız yaka tipine M yaka deniyor. Özellikle küçük göğüslü gelin adaylarına tavsiye ettiğimiz bu yaka tipini iddialı gelin adayları tercih edebilir.

straplez gelinlik

İllüzyon Yaka Straplez Gelinlik

Son yıllarda straplez gelinliklerde çokça gördüğümüz illüzyon efekti ile aslında hem straplez hem de kayık yaka görüntüsü yakalayabilirsin. Eğer göğüslerin büyükse ve straplezin aşağıya düşmesinden endişe ediyor, gece boyunca gelinliğin yakasını yukarı çekiştirmek istemiyorsan illüzyon yaka ile çözüm üretebilirsin. Eğer straplez taşlı gelinlik gibi üst kısmı hareketli tasarımları tercih edeceksen takı kullanımını minimuma indirmeyi unutma!

straplez gelinlik

İllüzyon efektinin kullanıldığı gelinlikler ilgini çekiyorsa şuradaki tasarımlara da göz atabilirsin: Hayal Tül Gelinlik Modelleri

Asimetrik Straplez Yaka Gelinlik

Asimetrik kesimli straplez yaka tipleri de farklı bir tasarım arayan gelin adayları için ideal seçenekleri oluşturuyor. Özellikle straplez transparan gelinlik modellerini arayan iddialı gelinler bu tarz tasarımları tercih edebilir.

straplez gelinlik

Straplez Yakayla Nasıl Bir İç Çamaşırı Kullanmalıyım?

Straplez gelinlik içine ne giyilir diye merak eden gelin adaylarının da merakını giderelim. Gündelik hayatta giydiğin straplez elbiseler ya da bluzlar için neye ihtiyacın olduğunu düşünmen straplez gelinlik için sütyen tercihi yapabilmen için yeterli. Straplez, askısız sütyen ya da korse kullanacaksın ve eğer giyeceğin gelinliğin sırtı açıksa, straplez korselerin sırtsız olanlarını tercih edeceksin.

Gelinlik modellerini denerken içinde kendi yaka modeline uyumlu sütyeni olanlara dikkat et. Bu sütyen ayrı bir parça değil, gelinlikle birleşik, içinde dikili tek parça olur ve daha rahat etmeni sağlar.

straplez gelinlik altına ne giyilir

Hangi gelinlikle hangi iç çamaşırı kullanılır diye merak ediyorsan şu yazımızı inceleyebilirsin: Gelinlikle Kullanılacak İç Çamaşırları Nasıl Olmalı?

Straplez Gelinlik Kimlere Yakışır?

Straplez yaka gelinlik kimlere yakışır sorusuna gelelim... Farklı askısız yaka tiplerinin farklı illüzyonlar yaratır. Bu nedenle straplez yaka gelinliklerin uygun olduğu vücut tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Omuzları geniş, göğüsleri küçük gelin adayları straplez yaka gelinlikleri rahatlıkla giyebilir.
  • Özellikle dikdörtgen vücut tipindeki gelinler için ideal bir seçimdir. Bel kıvrımı belli belirsiz olan dikdörtgen formunda, omuzlar ne kadar ön plana çıkarsa bel de o kadar ince görünür.
  • Straplez yakada kollar ve boyun açıkta kaldığı için özellikle biçimli kollarla çok daha güzel durur.
  • Üst bedenin kısa ise kalp yaka straplezle bir illüzyon yaratarak üst bedenini olduğundan daha uzun gösterebilirsin.
  • Derin dekolteli straplez yaka ile boyun ve boynun daha uzun görünür.
  • Çok zayıf olduğunu ya da göğüslerinin çok küçük olduğunu düşünüyorsan göğsü drapeli straplez modeller senin kurtarıcın olabilir.

straplez yaka prenses gelinlik

Straplez Yaka En Çok Hangi Etek Kesimlerine Yakışır?

Straplez yaka bir gelinlik giymek istiyorsan etek kesimini vücut tipine göre seçmende fayda var.

Straplez kabarık gelinlik modelleri, bu yakanın en çok kullanıldığı tasarımlardır diyebiliriz. Kabarık straplez gelinlik modellerinin A formlu ve prenses kesimli alternatifleri bulunuyor.

Bu modellerinin küçük göğüslü, basenlerini kamufle etmek isteyen gelin adaylarının tercihi olabilir. Aynı zamanda omuzlarını öne çıkarmak isteyen ve orantılı bir görünüme sahip olmak isteyen ters üçgen vücut tipine sahip gelin adayları da bu tasarımları giyebilir.

A kesim straplez gelinlikler, otel ve düğün salonlarında yapılacak düğünler için ideal ve gösterişli tasarımlardır.

a kesim straplez yaka gelinlik

Eğer tarihi mekan ve otel gibi ihtişamlı alanlarda evlenecek gelin adayları da straplez prenses gelinlikleri tercih edebilir.

a kesim straplez yaka gelinlik

Straplez gelinlik modelleri kabarık tasarımların yanı sıra balık kesimli alternatifleriyle de iddialı gelinler için farklı seçenekler oluşturuyor. Straplez balık gelinlikler özellikle kum saati vücut tipine sahip gelin adaylarının tercih edebileceği şık ve feminen modeller olarak dikkat çekiyor.

straplez balık gelinlik

Eğer daha sade gelinlik modelleri ilgini çekiyorsa straplez düz gelinlikleri tercih edebilirsin.

düz kesim straplez yaka gelinlik

Straplez Gelinlikle Nasıl Bir Takı Kullanmalıyım?

Sıra geldi gelin takılarına! Straplez yaka gelinlik için takı tercihinde tamamen özgürsün. Boynun ve omuzların açık olduğundan yeterince yerin var. Gelin seti takmanı öneriyorum ama eğer gelinliğin üst bedeni taş işlemeli ise mücevher seçimini minimumda tutmalısın. Taş işlemeler belli belirsiz ve çok sade ise üzerindeki taşlarla uyumlu minimal ve ince bir kolye takabilirsin.

Eğer kalp straplez yerine düz straplez giyeceksen kolye olarak V formda aşağıya doğru sarkan kolyeler yerine tasma tipi boynu saran gerdanlıklar tercih etmelisin. Kolların da açıkta olacağından bilezik kullanabileceğini de unutma.

Son bir ekleme eğer gelinliğini illüzyon yaka ile hareketlendirmek istersen gelin seti yerine küpeye yönelmelisin.

straplez yaka gelinlik

Sana ilham verecek birbirinden şık straplez gelinlikleri burada bulabilirsin: Straplez Gelinlik Modelleri

Straplez Gelinlik Saç Modelleri Nasıl Olmalı?

Straplez gelinlik için saç modelleri arıyorsan öncelikle son derece özgür olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü boynun, omuzların ve kolların açık olacak. Bu yüzden yeterince yerin var. Saçlarını açık bırakarak dalga dalga yanlarda kullanabilirsin. Açık bırakacaksan kolye kullanımı konusunda biraz minimal olman gerekebilir.

Örgü modellerinden seçim yapabilirsin ki örgülü saç, bir saç aksesuarıyla son derece şık durur. Ya da gelin seti takmayı düşünüyorsan topuz modellerine yönelebilirsin. Straplez bir gelinlik seçtiğin için saç modelini belirleyecek tek şey takı kullanımın olacak.

straplez yaka gelinlik

Gelin saçı modeli seçiminde sana yardımcı olacak şu yazımıza da bakabilirsin: Gelinlik Modeline Uygun Gelin Saçı Önerileri

Straplez Yaka Gelinlik Modelleri

Prenses, düz, balık ya da a kesim gelinlik modelleri straplez yakalı tasarımlarıyla birçok gelinlik firmasında gelin adaylarının beğenisine sunuluyor. Biz de senin en şık straplez gelinlik modellerini ve bu gelinlikleri bulabileceğin firmaları sıraladık. Beğendiğin tasarımlar için firmalarla iletişime geçebileceğini de söyleyelim ve modellere birlikte göz atalım.

yasemin gelinlik modaevi


white house


Çağrı Şengül Serdar Yüzer Couture


nurcan ege


hülya kılıçoğlu

Ajje

Ajje

Firmayı İncele

bridelymade

Bridelymade

Bridelymade

Firmayı İncele

yelda işlekel


nermin saraylı


studio bride

Studio Bride

Studio Bride

Firmayı İncele

özlem süer

Özlem Süer

Özlem Süer

Firmayı İncele


Aradığın gelinlik straplez yakalı bir modelse ihtiyaç duyabileceğin tüm bilgilere bu yazımızda yer verdik. Straplez gelinlikleri bulabileceğin firmaları da sıraladık. Ancak seçeneklerin bunlarla sınırlı değil.

Daha farklı tasarımları da incelemek istersen şehrindeki gelinlik firmalarının sayfasını inceleyebilir, ilgini çeken firmalarla straplez gelinlik fiyatlarını öğrenmek ve randevu almak için iletişime geçebilirsin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Naziye Kırtı

Düğün Tarihi: 07.03.2017


Gelinliğimin gogus kısmı kırılıyor ve aşağı düşüyor. Bu neden olabilir ? Belden hayatta o gelinlik çıkmaz ama gogus kismi düşüyor kırılıyor a kesim straplez gelinligim