Straplez Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 4:14 DK

15.05.2019

Gelinlik modelin konusunda kafandaki en net şey straplez yaka bir gelinlik olacağı ise doğru yerdesin. Straplez gelinliklerle ilgili aklını kurcalayan her şeyi bu yazıda bulacaksın! Bulamadıklarını yorum olarak ekle, en kısa sürede cevaplayayım.

Straplez yaka kesimi nedir?

Straplez yaka en basit tanımıyla askısız ve kolsuz bir yaka kesimidir. Straplez yaka gelinlikler askısız, göğsün üzerine oturan ve göğsü kavrayan modellerdir. Straplez gelinlik giymeyi planlıyorsan kol ve askı gibi detayları düşünmene gerek kalmaz. Straplez yaka çeşitleri düz yaka ve kalp yaka olarak ayrılır.

Düz yaka straplez gelinlik

Askısız, göğsün üzerinde dümdüz uzanan ve göğsü kaplayan, saran model düz yaka straplez yakadır. Eğer romantik ve masum bir görüntü istiyorsan senin seçimin dantelli düz yaka straplez olmalı.

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Kalp yaka straplez gelinlik

2 tane eğrinin kalp şeklini vererek birleştiği formdan oluşan ise kalp yaka gelinliktir. Bu arada kalp yaka gelinliklerin M yaka, martı yaka ve sütyen yaka olarak da bilindiğini söyleyelim. Eğer daha seksi ve gösterişli bir görüntü istiyorsan kalp yaka tercih etmelisin.

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

İllüzyon yaka straplez gelinlik

Son yıllarda straplez gelinliklerde çokça gördüğümüz illüzyon efekti ile aslında hem straplez hem de kayık yaka görüntüsü yakalayabilirsin. Eğer göğüslerin büyükse ve straplezin aşağıya düşmesinden endişe ediyor, gece boyunca gelinliğin yakasını yukarı çekiştirmek istemiyorsan illüzyon yaka ile çözüm üretebilirsin. İllüzyon bölgesini taş işlemelerle kaplatırsan takı kullanımını minimuma indirmeyi unutma!

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Bonus: Haydi bu yaka kesimine bir isim tak!

Tam olarak yaka kesimine net bir isim takamasam da straplez V yakaya benzeyerek bir kavram karmaşası yarattığını söyleyebilirim. Ne V yakanın gizemli asaletini, ne straplezin romantik masumluğunu taşıyor. Eskiden straplez sütyenler yokken sütyen askılarını çıkartarak kullandığımız dönemleri hatırlattı bana. Kulaklı straplez görüntüsü veriyor. Ben alternatif olarak bahsetmek istedim seçim senin. Straplez transparan gelinlik modelleri arayanlar için bir seçenek olabilir diye buraya bırakıyorum.

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Straplez yaka ile nasıl bir iç çamaşırı kullanmalıyım?

Gündelik hayatta giyindiğin straplez elbiseler ya da bluzlar için neye ihtiyacın olduğunu düşünmen straplez gelinlik için sütyen tercihi yapabilmene yeterli. Straplez, askısız sütyen ya da korse kullanacaksın ve eğer giyeceğin gelinliğin sırtı açıksa, straplez korselerin sırtsız olanlarını tercih edeceksin.

Gelinlik modellerini denerken içinde kendi yaka modeline uyumlu sütyeni olanlara dikkat et. Bu sütyen ayrı bir parça değil, gelinlikle birleşik, içinde dikili tek parça olur ve daha rahat etmeni sağlar.

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Straplez yaka kimlere yakışır?

Straplez yaka gelinlik kimlere yakışır sorusuna gelirsek önce omuzları geniş, göğüsleri küçük gelin adaylarına derim. Özellikle dikdörtgen vücut tipindeki gelinler için ideal bir seçimdir. Bel kıvrımı belli belirsiz olan dikdörtgen formunda, omuzlar ne kadar ön plana çıkarsa bel de o kadar ince görünür. Straplez yakada kollar ve boyun açıkta kaldığı için özellikle biçimli kollarla çok daha güzel durur.

Bunların yanı sıra üst bedenin kısa ise kalp yaka straplezle bir illüzyon yaratarak üst bedenini olduğundan daha uzun gösterebilirsin. Derin dekolteli straplez yaka ile boyun ve boynun daha uzun görünür. Çok zayıf olduğunu ya da göğüslerinin çok küçük olduğunu düşünüyorsan göğsü drapeli straplez modeller senin kurtarıcın.

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Straplez yaka en çok hangi etek kesimlerine yakışır?

Etek kesimini yakadan ziyade vücut tipine göre seçmen gerektiğini düşünsem de o başka bir yazının konusu olduğu için burada detaylara girmeyeceğim. Eğer sen öncelikle etek kesimlerini öğrenmek istersen şuradan devam edebilirsin.

Şimdi öncelikle straplez yakayı en çok A kesim ve prenses kesim gelinliklere yakıştırdığımı söyleyebilirim. Gelinlik tasarımcılarının straplez yakayla kombinlemeyi en çok tercih ettikleri de bu kesimler.

Testi çöz, sana en uygun gelinliği söyleyelim:

Etek kesimi hacim kazandıkça yakada ve kolda hiçliğe doğru gitme prensibinden yola çıkarsak sonra balık, en son da düz kesim gelinliklere yakıştığını düşünüyorum. Aynı mantıkla tersten düşündüğümüzde etek kesimi minimalleştikçe ya da kabarıklığı azaldıkça yaka ve kolda biraz daha hareketlenme gerekecek.

Straplez yaka a kesim gelinlik

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Straplez balık gelinlik

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Straplez yaka prenses gelinlik

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Straplez düz gelinlik

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Straplez gelinlikle nasıl bir takı kullanmalıyım?

Sıra geldi gelin takılarına! Straplez yaka gelinlik için takı tercihinde tamamen özgürsün. Boynun ve omuzların açık olduğundan yeterince yerin var. Gelin seti takmanı öneriyorum ama eğer gelinliğin üst bedeni taş işlemeli ise mücevher seçimini minimumda tutmalısın. Taş işlemeler belli belirsiz ve çok sade ise üzerindeki taşlarla uyumlu minimal ve ince bir kolye takabilirsin.

Eğer kalp straplez yerine düz straplez giyeceksen kolye olarak V formda aşağıya doğru sarkan kolyeler yerine tasma tipi boynu saran gerdanlıklar tercih etmelisin. Kolların da açıkta olacağından bilezik kullanabileceğini de unutma.

Son bir ekleme eğer gelinliğini illüzyon yaka ile hareketlendirmek istersen gelin seti yerine küpeye yönelmelisin.

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Straplez yaka gelinlik saç modelleri nasıl olmalı?

Straplez yaka gelinlik için saç modelleri arıyorsan öncelikle son derece özgür olduğunu söyleyebilirim. Çünkü boynun, omuzların ve kolların açık olacak. Bu yüzden yeterince yerin var. Saçlarını açık bırakarak dalga dalga yanlarda kullanabilirsin. Açık bırakacaksan kolye kullanımı konusunda biraz minimal olman gerekebilir.

Örgü modellerinden seçim yapabilirsin ki örgülü saç, bir saç aksesuarıyla son derece şık durur. Ya da gelin seti takmayı düşünüyorsan topuz modellerine yönelebilirsin. Straplez bir gelinlik seçtiğin için saç modelini belirleyecek tek şey takı kullanımın olacak.

straplez yaka gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey!

Daha fazla straplez gelinlik modelini nereden görebilirim?

Prenses, düz, balık ya da a kesim... Dantel, tül, taşlı ya da güpürlü... Birbirinden farklı birçok straplez gelinlik modelini inceleyebileceğin bir galeriye yönlendireceğim şimdi seni. Straplezin nasıl bir bütünlükle en iyi göründüğüne karar ver, en beğendiklerini ilham panona eklemeyi unutma!

Straplez Gelinlik Modelleri

Şimdi sıra sende, haydi sor!

Yazının sonuna geldiğinde hala straplez gelinlikler hakkında aklında cevaplanmamış sorular varsa hemen makalenin altına yorum olarak ekle. Sana en kısa zamanda yardımcı olacağıma söz veriyorum.

Şehrindeki En İyi Gelinlik Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

GELİNLİK FİRMALARI

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (1)

NK

Naziye Kırtı

07/03/2017

Gelinliğimin gogus kısmı kırılıyor ve aşağı düşüyor. Bu neden olabilir ? Belden hayatta o gelinlik çıkmaz ama gogus kismi düşüyor kırılıyor a kesim straplez gelinligim