Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:22 dakika

25.10.2023

Hakim, kayık, straplez ya da diğerleri... Gelinlik yaka tipleri arasından hangisinin sana uygun olduğunu bilmiyorsan bu sorunu birlikte çözebiliriz. Bu yazıda sana gelinlik yaka modellerini anlattık!

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Straplez Gelinlik Modelleri

Straplez yaka gelinlikler kolsuz ve askısız gelinlik modelleridir. Göğsün üzerine oturan ve göğsü kavrayan yaka tipidir. Straplez gelinlik giymeyi planlıyorsan kol ve askı gibi detayları düşünmene gerek kalmaz.

Straplez Düz Gelinlikler

En çok karşımıza çıkan örneği straplez düz gelinliklerdir. Düz straplez, askısız, göğsün üzerinde dümdüz uzanan ve göğsü kapatan bir yaka modelidir. Eğer romantik ve masum bir görüntü istiyorsan senin seçimin dantelli düz yaka straplez olmalı.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Kalp Yaka Straplez Gelinlikler

Son yıllarda çok tercih edilen örneği ise kalp yaka straplezdir. M yaka ya da öpücük yaka olarak da bilinen kalp yaka, 2 tane eğrinin kalp şeklini vererek birleştiği formdan oluşur. Eğer daha seksi ve gösterişli bir görüntü istiyorsan kalp yaka tercih etmelisin.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Straplez gelinliklerle ilgili tüm detayları şu yazımızda anlattık: Straplez Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Asimetrik Yaka / Tek Omuzlu Gelinlik Modelleri

Asimetrik gelinlik yaka model isimleri; tek askılı, tek omuz ve S yaka gelinlik gibi farklı şekillerde isimlendiriliyor. Bu yaka tipine sahip gelinlikleri üst bedenini ön plana çıkartmak isteyen gelin adaylarına öneriyoruz.

Tek omuzlu gelinlik modellerinin ince ve uzun gelin adaylarına zarif bir görünüm verdiğini de belirtelim. Bu yaka tipi özellikle Helenistik gelinliklerde sıkça karşımıza çıkar.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Asimetrik yaka gelinliklerle ilgili detaylı bilgiye şu yazımızdan ulaşabilirsin: Tek Askılı Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Düşük Omuz Gelinlik Modelleri

Düşük yaka gelinlikler, omuzları tamamıyla açıkta bırakan tasarımlardır. Bu yaka tipi en çok dar omuzlu gelin adaylarına ait olmalı. Çünkü düşürülen kollar omuzları olduğundan daha geniş gösterecektir.

Prenses Yaka Gelinlikler

Omuzu düşük gelinliklerin, yaka kısmı iki eğrinin birleşiminden olan seçenekleri de vardır. Prenses yaka adı verilen bu yaka tipine sahip tasarımlar, romantik tarzdaki gelin adaylarına uygundur.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Birbirinden şık düşük omuzlu tasarımlar için şuraya bakabilirsin: Düşük Omuzlu Gelinlik Modelleri

Düz Düşük Yaka Gelinlikler

Omuzları düz şekilde çevreleyen yaka tipidir. Özellikle hareketli tasarıma sahip gelinliklerde kullanılır.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Düşük omuzlu tasarımlarla ilgili tüm detaylar şu yazımızda: Düşük Omuzlu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kare Yaka Gelinlik Modelleri

En çok tercih edilen yaka tiplerinden biri olan kare yaka, sağ ve sol yandaki askıların dik inerek keskin bir şekil verdiği yaka kesimidir. Köprücük kemiği ve dekolte bölgesini öne çıkarmak isteyen gelin adayları bu yaka tipini tercih edebilir. Açık yani derin kare yaka gelinlikler boynu daha ince ve uzun gösterir. Kısa ve dolgun bir boynun varsa üst bedenini uzatır.

En çok tercih edilenler kare yaka prenses gelinlik olmasına rağmen bana kalırsa düz ya da balık gelinlik modelleriyle de son derece şık duruyor.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Hakim Yaka Gelinlik Modelleri

Yüksek yaka, dik yaka ve balıkçı yaka gelinlik olarak da bilinen hakim yakalı tasarımlar, göğsün tamamını ve kısmen de boynu kapatan bir yaka tipine sahip modellerdir. Eğer yakası kapalı gelinlik modellerini araştırıyorsan ve boynun ince, yüzün uzun, omuzların da darsa rahatlıkla hakim yaka gelinlik tercih edebilirsin. Yakası kapalı bu gelinliklerle aksesuar olarak yalnızca küçük küpeleri önerdiğimizi de belirtelim.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

En yeni gelinlik trendlerinden haberin yoksa seni şöyle alalım: 2020 Gelinlik Modasında Öne Çıkan Modeller

İllüzyon Yaka Gelinlik Modelleri

Son yıllarda çokça gördüğümüz illüzyon yaka gelinlikler için adeta her yaka tipinin jokeri diyebiliriz. İllüzyon yakada kullanılan, üzeri işlemeli ya da sade hayal tül, özellikle straplez gelinlikleri daha kullanışlı hale getirmek için tercih edilir.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

V Yaka Gelinlik Modelleri

V yaka, omuzlardan göğse doğru V harfi çizerek inen bir yaka kesimidir. Bu yaka kesimine sahip gelinlikleri küçük göğüslerini ön plana çıkarmak isteyen gelin adaylarına önersek de elma vücut tipine sahip gelin adayları tarafından da tercih edilebilir. Bu vücut tipinde göğüsler genellikle iridir ve derin V yaka gelinlikler iri göğüslerde daha dengeli bir görünüm yaratır. Derin V yaka iri göğüslerde diyagonal bir efekt yaratarak göz yanılsaması oluşturur, iri göğüsleri ortadan bölerek ilgiyi dağıtır.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Bu yaka tipini ayrıntılarıyla şu yazımızda anlattık: V Yaka Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

U Yaka Gelinlik Modelleri

U yaka, ismi üzerinde U harfi formunda bir eğime sahip olan yaka tipidir. Oyuk yaka da denilir. Derinliği ayarlanabilir, dekoltesi istenilen düzeyde tutulabilir U yakalar, narin yapılı gelin adaylarına zarif bir görüntü katar.

Küçük göğüslü ve atletik vücut tipli gelin adayları U yaka gelinlikleri rahatlıkla giyebilir. U yakanın sırtı da derin U şeklinde dekolte olduğunda bu yaka tipinin olduğundan daha göz alıcı görüneceğini de söylemeden geçmeyelim.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Gelinliğin etek kesimine karar vermediysen şu yazımıza da göz atmanda fayda var: Gelinliğinin Siluetini Seç: Gelinlik Etek Kesimi Modelleri!

Kayık Yaka Gelinlik Modelleri

Orijinal adı kayığın Fransızcasından gelen “bateau” olan kayık yaka, bir omuzdan diğerine doğru kayık gibi bir eğim çizerek ilerleyen ve omuzlara doğru genişleyen bir yaka kesimidir. Madonna yaka gelinlik de denilen bu yaka tipine sahip tasarımlar, yarattığı efekt sayesinde dar omuzları genişletmeye yarar.

Boynu ve omuzlarını ön plana çıkarmak istersen tercih edebileceğin gelinlik modelleri kayık yaka tipi diyebiliriz. Çünkü kayık yaka gelinlik modelleri özellikle boynu ve omuzları vurgular.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Kayık yaka gelinliklerle ilgili tüm soruların cevaplarını şu yazımızda bulabilirsin: Kayık Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Yarım Kayık Yaka Gelinlik Modelleri

Yarım kayık yaka formu, dar kayık yaka tipidir. Bu yaka tipinde yaka sonu omuzların iç sınırları içerisinde kalır. Ayrıca yarım kayık yaka tipinin ince boyunlu ve küçük göğüslü gelin adayları için ideal olduğunu da belirtelim. Bu yaka tipinin, tam kayık yakaya kıyasla gelin adaylarına geniş omuzlu bir görüntüden çok zarafet kattığını eklemeden geçmeyelim.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Bisiklet Yaka Gelinlik Modelleri

Bisiklet yaka tipi boyun bölgesine sıfır olarak tanımlayabileceğimiz kapalı yaka tiplerindendir. Yuvarlak yapa tipi olarak da bilinir. Göğüs kısmının tamamını kapadığı ve boynu açıkta bıraktığı için bu yaka tipine sahip gelinlikleri en çok uzun boyunlu ve küçük göğüslü gelin adayları tercih edebilir.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Peki vücuduna uygun gelinliği nasıl seçebileceğini biliyor musun? Şu yazımızda anlattık: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?

Japone Yaka Gelinlik Modelleri

Omuz kesimi olmayan yaka tipidir. Kalp yaka gelinliklere bolero dikilmiş izlenimi verir. Vücudun boyun ve göğüs bölgesini açıkta bırakır. Koltuk altından boyun kısmına kadar omuzlara oturan bir tasarıma sahip olduğu için, üst vücudu geniş kadınlarda sıkışmış gibi bir görüntüye yol açabilir. Bu nedenle japone yaka tipini ince yapılı gelin adaylarına öneriyoruz.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Gelinlik kol modellerini de şurada anlattık: Gelinlik Kol Modeline Karar Vermen İçin İpuçları

Halter Yaka Gelinlik Modelleri

Halter yaka, gelinliğin boyun arkasından bağlandığı yaka şeklidir. Omuzlardan oyuktur. Yüzücü mayolarının üst bedeni bu yaka tipine en iyi örnektir. Silüeti yukarı çeken ve vücudun formda görünmesini sağlayan halter yaka gelinlikler, düzgün omuzlar ve diri kollarla muhteşem bir görüntü verir. Bu gelinlik yaka şekli, atletik vücut da denilen ters üçgen vücut tipindeki gelin adayları tarafından tercih edilebilir.

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

En şık halter yaka gelinlikleri şurada topladık: Halter Yaka Gelinlik Modelleri

Gelinlik yaka tiplerine değindik. Tüm yaka tiplerini ve kimler için uygun olduğunu özetle bir arada görmek istersen diye şu tabloyu hazırladık:

gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmelisin?

Gelinlik yaka tiplerini senin için sıraladık ve özelliklerinden bahsettik. Sana uygun gelinliği bulmak için şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarını inceleyebilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Feray

Düğün Tarihi: 22.06.2018


keşke tesettürlü gelinlikler hakkındada biraz bilgi olsaydı .. ya da ben göremedim bilmiyorum..