Ters Üçgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:06 dakika

20.10.2023

Vücut şeklin ters üçgen şekline benziyorsa ve hangi gelinlik tiplerinin sana yakışacağını bilmiyorsan doğru yerdesin! Bu yazıda sana, vücut tipine göre gelinlik seçiminde yardımcı olacak detaylardan bahsedeceğiz. Hazırsan başlayalım!

atletik vücut tipi

Ters Üçgen Vücut Tipi Nedir?

Ters üçgen vücut tipi, en basit şekilde, geniş omuz ve dar kalçalardır. “Atletik vücut tipi”, “yüzücü fiziği” ya da “çilek vücut tipi” gibi farklı isimlerle de anılır. Armut ve üçgen vücut tipinin tam tersidir. Bu vücut şeklinin en temel özellikleri, geniş omuzların yanı sıra normal oranda bir bel, ince kalçalar ve uzun bacaklardır.

atletik vücut tipi

Ters Üçgen Vücut Tipine Sahip Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Ters üçgen vücut tipi kadınların, omuz ölçüsünün, kalça ölçüsüne oranına dikkat etmesi gerekir. Bunun için omuzlarını ve kalçalarını ölçmelisin. Eğer omuzların, kalçandan en az %5 oranında daha genişse ters üçgen vücut tipine sahipsin demektir. Sana yardımcı olması için bazı ters üçgen vücutlu ünlüler arasında; Angelina Jolie gibi oyuncular ve Naomi Campbell ile Cindy Crawford gibi modeller bulunuyor.

Vücut tipinden emin değilsen, tüm vücut tiplerini ve uygun gelinlik modellerini anlattığımız videomuza bakmadan geçme!

Ters Üçgen Vücut Tipine Uygun Gelinlikler

Vücut tipine uygun gelinlik seçiminde dikkat etmen gereken en önemli konu alt bedenini daha geniş, üst bedenini daha dar göstermek. Böylece dengeli bir silüet yaratabilirsin. İhtiyaç duyacağın illüzyonu doğru yaka tipi ve etek seçimiyle gerçekleştirebilirsin.

"Ters üçgen vücut tipi kadın nasıl giyinmeli?" sorusunu cevaplamaya,gelinliğinin yaka tipini nasıl seçmen gerektiğiyle başlayalım.

Omuzlarını öne çıkaracak ve olduğundan daha dar gösterecek yaka tiplerine ihtiyacın olacak. Daha da geniş gösterecek modellerden kaçınmalısın. Eğer omuzlarını öne çıkarmak istiyorsan straplez yakalara yönelebilirsin. Korsajlı gövde ve eteği kabarık olan straplez yaka gelinlikler ile dengeli bir görünüm yaratabilirsin.

atletik vücut tipi

Halter yakalar da ters üçgen vücut tipine sahip kadınların, güçlü omuzlarını ön plana çıkartmak için tercih edebileceği gelinlik yaka tiplerinden. Üst bedeni daha uzun göstermesi de cabası.

atletik vücut tipi

Dikkatleri geniş omuzlardan çekmek istiyorsan da göğüslerini vurgulayan yaka tiplerine yönelebilirsin. Derin U ve V yaka tipleri bunun için idealdir. Bu yaka tipleri göğüsleri öne çıkarırken, vücut hatlarının daha orantılı görünmesini sağlar.

atletik vücut tipi

Kalın askılı modeller de geniş omuzlarını bölerek daha dar bir görünüm yaratmana yardımcı olabilir. Kalın askılı, V yakalı ve A etek kesimine sahip bir gelinlik ile kum saatine yakın bir silüet yaratabilirsin. Bu noktada önemli olan askılarının kalın olmasıdır, ince askılı modellerden uzak durmanda fayda var.

atletik vücut tipi

Gelinlik etek kesimine de değinelim. Gelinlikle etek kesimini A, prenses gibi kabarık tasarımlar arasından seçebilir, asimetrik etekli ve yırtmaçlı tasarımları da tercih edebilirsin. Etek kesiminin, yaka tipinle uyumlu olmasına da dikkat etmelisin.

Genişleyen etekler, kabarık tasarımlar geniş omuzlarla dengeli bir görünüm yaratır. Bu nedenle A kesim ve prenses kesim gelinlikler uygun seçim olacaktır.

atletik vücut tipi

Yırtmaçlı, bacak dekolteli gelinliklerle de dikkatleri vücudunun üst bölgesinden alıp ince bacaklarına çekebilirsin.

atletik vücut tipi

Tercih edebileceğin gelinlik etek kesimleri arasında balık ve yarım balık modeller de yer alıyor. Ancak dar kesimli olduğu için bu tasarımları A ve prenses kesimli tasarımlar kadar önermediğimizi de belirtmeden geçmeyelim. Ama sen illa ki "Ben balık kesim giyeceğim!" diyorsan V yakalı gelinlikler ile bu etek formlarını tercih edebilirsin. Bu etek ve yaka tipini birlikte kullanarak ince, uzun ve dengeli bir görünüm yakalayabilirsin.

atletik vücut tipi

Doğru gelinlik kumaşı seçimi ile de vücut hatlarını kum saatine yaklaştıracak hileler yapabilirsin. Vücudunun üst kısmında sade kumaş, etek kısmında ise işlemeli gelinlik kumaşının kullanıldığı tasarımlara yönelebilirsin. Böylece vücudunun alt kısmı daha kalın, üst kısmı ise olduğundan daha dar görünecektir.

Bunlara Dikkat!

Düğün günü giymeni önerdiğimiz tasarımlar gibi, tercih etmemen gereken gelinliklere de değinelim.

  • Kayık yaka gelinlikler, omuzları olduğundan daha geniş gösterir. Bu nedenle, halihazırda geniş olan omuzlarının daha geniş görünmesini istemiyorsan, bu yaka tipinden kaçınmalısın.

  • Düşük omuzlu tasarımların düşük askı/kol kısımları, göğüsle bütün bir görünüm yaratır. Bu da vücudunun üst kısmının, özellikle de omuzlarının daha geniş görünmesine yol açar. Geniş omuzlarını kamufle edecek yaka tiplerine ihtiyacın varsa, düşük omuzlu modellerden de uzak durmalısın.

  • Vatkalar, kabarık, katlı tüller, fırfırlar gibi omuz detaylarından da kaçınmalısın. Çünkü bu detayları, daha çok geniş omuz görünümüne sahip olmak isteyen gelin adaylarına öneriyoruz.

Ters Üçgen Vücut Tipi Ünlülerden İlham Al!

Ters üçgen vücut tipine sahipsen, seninle aynı vücut şekline sahip ünlülerin stillerinden de ilham alabilirsin. Bunun için Reese Witherspoon, Eva Longoria, Rosie Huntington-Whiteley gibi ünlü isimlerin günlük giyim ve abiye modellerine göz atabilirsin.

Reese Witherspoon geniş omuzlarını kolsuz tasarımlarla kamufle ederken, dikkatleri ince bacaklarına çekecek kıyafetler tercih ediyor.

atletik vücut tipi

atletik vücut tipi

Rosie Huntington-Whiteley ceket bile giyse omuzları geniş görünmüyor. Çünkü vatkalı tasarımlardan uzak duruyor. Yırtmaçlı tasarımlarla ince uzun bacaklarını öne çıkarırken, derin V yakalı modellerle de üst vücudunun uzun görünmesini sağlıyor.

atletik vücut tipi

Eva Longoria’nın da tercihleri genellikle dikkatleri ince ve uzun bacaklarına çeken mini tasarımlardan yana oluyor.

atletik vücut tipi

Ünlü isimlerin gelinlik seçimlerine de göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Bu Modeller Sana İlham Verecek: Ünlülerin Gelinlikleri

Ters üçgen vücut tipine sahip gelin adaylarının gelinlik seçiminde yardımcı olacak ipuçlarına değindik. Artık nasıl bir model seçeceğine dair fikrin olduğuna göre sırada gelinliğini bulmak var. Bunun için şehrindeki gelinlik firmalarının tasarımlarına göz atabilir, ilgini çeken modeller için firmalarla iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Alin Doğan Karaböcek

Düğün Tarihi: 13.09.2023


Galiba bende ters üçgen vücuda sahibim omuzlarım geniş ben kum saati vücut sanıyordum ama kalçam geniş değil dolayısı ile kilolu olduğumdan belim tam belirgin değil kalın görünüyor