Evlenme İzin Belgesi Nedir?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:14 dakika

28.06.2021

Evlilik başvurusu için gerekli belgeleri araştırırken karşına evlenme izin belgesi de çıkacak. Çevrende “Ben öyle bir belge almadım”, "Belge artık istenmiyormuş" diyen yeni evli arkadaşların kafanı karıştıracak. "Evlenme izin belgesi nedir?", “Ben de almalı mıyım?” diye merak ediyorsan bu yazı sana çok yardımcı olacak!

evlenme izin belgesi

Evlenme İzin Belgesi / Evlenme Beyannamesi Nedir?

Evlilik başvurusu yapacak çiftlerin ikametinin bulunduğu yerin dışında bir yerde evlenebilmeleri için gerekli belgeye evlenme izin belgesi adı veriliyor.

Bu belge, nikah başvurusunda bulunduğunu gösteren resmi evrak olan evlenme beyannamesinin içinde yer alıyor. Bu nedenle "Evlilik Beyannamesi ve Evlenme İzin Belgesi" olarak da geçiyor.

Evlenme dosyasında bulunması gereken tüm belgeleri merak ediyorsan şu yazımızdan ulaşabilirsin: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Evlilik İzin Belgesi Kaldırıldı mı?

Nikah başvurusu hazırlığında olan birçok çift son zamanlarda "Evlenme izin belgesi kalktı mı?" sorusunun yanıtını arıyor. Hemen açıklayalım:

2020 yılının Aralık ayında İçişleri Bakanlığı bu belgenin kaldırılması için genelge yayınladı. Bu genelgede artık çiftlerin, izin belgesine gerek olmadan, müracaatlarını herhangi bir evlendirme memurluğuna yapabileceği belirtildi.

Çevrende "Ama bizden izin belgesi istendi" diyenlere denk gelebilirsin. Görüştüğümüz evlendirme daireleri, bu uygulamaya yeni başlandığını, geçiş sürecindeki uygulamada belediyeden belediyeye farklılıklar olduğunu belirtiyor. Bu nedenle bazı belediyeler izin belgesi isterken bazıları ise bu belgeyi şart koşmuyor. 2022'de izin belgesinin tamamen kaldırılacağını da belirtelim.

Evlilik İzin Belgesi Hangi Koşullarda İstenir?

Bu belgenin istendiği çiftler için detaylardan da bahsedelim. Nikah için izin belgesi, çiftlerin ikisinden birinin ikametinin bulunmadığı bir ilde ya da ilçede nikah kıydırılması için talep ediliyor. Dilersen bunu örneklerle anlatalım:

Farklı İlçeler: Eşlerden birinin İstanbul’un Kadıköy, diğerinin de Beşiktaş’ta yaşadığını varsayalım. Eğer nikahın kıyılacağı yer Kadıköy ya da Beşiktaş’ta yer alıyorsa izin belgesi alınması gerekmiyor.

Ancak Kadıköy ya da Beşiktaş haricinde bir yerde nikah kıydırmak isteyen çiftlerin, bu iki belediyenin birinden izin belgesi alması gerekiyor.

nikah izin belgesi

Farklı İller: Gelelim farklı illerde yaşayan çiftlere… Diyelim ki eşlerden biri İstanbul Bakırköy’de, diğeri de Ankara Çankaya’da yaşıyor. Nikah bu iki ilin dışında bir ilde kıyılacaksa eşlerden birinin bağlı bulunduğu belediyeden izin belgesi alınması gerekiyor.

Ancak nikah İstanbul ya da Ankara’da kıyılacaksa bu noktada belirleyici olan ilçe olacaktır. Bakırköy ya da Çankaya haricindeki ilçelere bağlı belediyelere yapılacak nikah başvurusu için de yine izin belgesi gerekiyor.

Yurt Dışında Evlilik: Türkiye’de yaşayıp yurt dışında konsolosluklarda evlenecek çiftlerin de evlenme izin belgesi alması gerekiyor. Bunun için eşlerden birinin yaşadığı ilçe belediyesinden izin belgesi alması ve yurt dışındaki Türk konsolosluğuna vermesi gerekiyor.

Sen de nişanlınla yurt dışında yabancı yetkili makam önünde evlenmeyi planlıyorsan daha fazla detaya şu yazımızdan ulaşabilirsin: Yabancı Yetkili Makam Önünde Evlenme

Evlenme İzin Belgesi Nereden Alınır?

Evlenme izin belgesi alabilmek için eşlerden birinin, ikamet ettiği ilçeye bağlı evlendirme dairesine başvurması yeterli.

Evlilik İzni İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evlilik izni için ayrıca bir belge gerekmiyor. Nikah izin belgesi, evlilik için başvuru yaptığın sırada verilen “evlenme beyannamesinin” alt kısmında yer alıyor.

evlilik izin belgesi

Peki evlilik başvurusu sırasında dikkat etmen gerektiğini biliyor musun? Şurada anlattık: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin

Evlenme İzin Belgesi Örneği

Evlenme beyannamesinde yer alan bu belgeye ihtiyaç duymayan çiftler için evlenme beyannamesi tek nüsha olarak düzenlenirken, evlenme izin belgesi alacak çiftler için iki adet oluşturuluyor.

Biri, izin belgesini veren belediyede kalırken; ikinci kopya nikah günü almak için başvuru yaptığı belediyeye teslim etmesi için çiftlere veriliyor.

evlenme izin belgesi örneği

Evlilik İzin Belgesi Ne Kadar Süre Geçerli?

Verilen izin belgesi 6 ay süre ile Türkiye’nin her yerinde ve yabancı ülkelerdeki Türk konsolosluklarında da geçerli.

Evlendirme İzin Belgesi Ücretli mi?

Hayır. Bu belge için herhangi bir ücret ödemen gerekmiyor.

Evlilik işlemleriyle ilgili sık sorulan soruları da incelemek istersen şu yazımıza göz atabilirsin: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

İzin Belgesi Aldıktan Sonra Eşlerin Beraber Gün Almaları Şart mıdır?

Evlendirme izin belgesi aldıktan sonra nikah günü almak için eşlerin birlikte başvuru yapması şart değil. İzin belgesi aldıktan sonra eşlerden biri de nikah günü almak için ilgili belediyeye müracaat edebilir.

evlenme izin belgesi

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Evlilik Cüzdanına İlişkin Tüm Detaylar

Sana fikir vermesi adına evlenme izin belgesine dair tüm detayları anlatmaya çalıştık. Evlilikle ilgili yapılması gereken resmi işlemlerin evlendikten sonra son bulduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. Nikah sonrası yapman gereken bazı işlemler de var. Merak ediyorsan seni şöyle alalım: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Daireleri Firmaları

Evlendirme Daireleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

77 Yorum

Dogan Can

Düğün Tarihi: 30.03.2023


Merhaba eşim Polonya'da ben Türkiyedeyim acaba uzaktan veya buraya gelipte nasıl evlenebiliriz. Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Türkiye'de eşlerin evlilik başvurusunu birlikte yapması gerekiyor. Ancak başvuruya gelemeyecek olan eş, seçtiği bir kişiye özellikle nikah başvurusu için düzenlenen bir vekalet verebilir. Başvuru prosedürüne dair detaylı bilgiye Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi yazımızdan ulaşabilirsiniz. İyi günler dileriz..

  Cevapla

Mhd Sobhi Al Sabi

Düğün Tarihi: 02.10.2022


Eşim ulukışla'da nüfusu ben Esenyurtta (İstanbul'a) yabancıyım ben o Türk... acaba onun başka ilçe de başvuru yapabilir miyiz çünkü Ulukışla'da çok kalabalık benim hemen hemen şey yapmam lazım çünkü öğrenci ikametim bitmek üzere ve aile ikamtagha çevirmek istiyorum. Onun nüfusu Niğde ama ilçe olarak Ulukışla .... Niğde başka ilçede ama Ulukışla'da değil ... Başvuru yapabilir miyiz yoksa ila Ulukışla'da ya da Esenyurtta olabilir?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yaşadığınız bölge dışında bir ilçede evlilik yapabilmek için evlilik izin belgesi istenebilir. Geçtiğimiz yıllarda İçişleri Bakanlığı bu belgenin kaldırılması için genelge yayınladı. Bu genelgede artık çiftlerin, izin belgesine gerek olmadan, müracaatlarını herhangi bir evlendirme memurluğuna yapabileceği belirtildi. Ancak, görüştüğümüz bazı evlendirme daireleri, geçiş sürecindeki bu uygulamada belediyeden belediyeye farklılıklar olduğunu belirtiyor. Yani bazı belediyeler izin belgesi isterken bazıları ise bu belgeyi şart koşmuyor. Bu nedenle evlilik başvurusunu yapacağınız ilçedeki evlendirme dairesiyle iletişime geçerek bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Şeyma Karatas

Düğün Tarihi: 08.05.2022


Merhaba benim nişanlım Çengelköy de oturuyo bende Çekmeköy de nikahimizi Ümraniye'de kıydırmak istiyoruz bunun için izne gerek varmı ? teşekkürler kolay gelsin ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, izin belgesi uygulaması kaldırıldı ancak bu sisteme belediyeler 2022 yılı boyunca entegre olma sürecinde. Yani bazı belediyeler izin belgesi isterken bazıları ise istemeyebiliyor. Bu nedenle başvuru yapacağınız evlendirme dairesiyle iletişime geçerek izin belgesi gerekliliği konusunda bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Murat Numan Akıncı

Düğün Tarihi: 24.01.2022


merhaba benim nişanlım almanyada ve orada doğumlu ama türk vatandaşı evlenmek istiyoruz bursada ben bursada ikamet ediyorum bu sağlık raporu ikamet isteyecekler nişanlımdan nasıl olacak burayla hiçbir kaydı yok

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nişanlınız gibi Türkiye'de ikameti ve haliyle aile hekimi olmayan kişiler, evlilik için sağlık raporunu devlet hastanelerinden alabiliyor. Genellikle bir yakınlarının Türkiye'deki adresi de bu süreçte kabul ediliyor. Detaylı bilgi için şehrinizdeki sağlık kuruluşlarıyla iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Songül All

Düğün Tarihi: 31.12.2021


Merhaba biz şimdi nıkah için basvuru yapıcaz İkimizde aynı mahallede oturuyoruz belgeleri nikah başvurusu yapmadan önce mi toplamamız gerekiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Muhammed Eren Yilmaz

Düğün Tarihi: 19.10.2021


Merhaba benim abim yurtdışında yaşıyor ve tek vatandaş turkiyede evlenecek bunun için sadece mavi kart yeterlimi evlilik beyannamesini nerden alabilir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlenme beyannamesi Türkiye'de nikah başvurusu sırasında ilgili kurum tarafından veriliyor. Sürece ilişkin detaylı bilgi için Türkiye'deki evlendirme daireleriyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Deniz Karakaş

Düğün Tarihi: 02.07.2021


Merhaba,biz Muğla’da yaşıyoruz nikahımızı İstanbul Sultangazi de olucaz. Çalıştığımız için İstanbul’dan gün almak için başvurumuzu burda yapıp izin belgesiyle bi yakınımız bizim için yapabilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik başvurusuyla ilgili işlemleri gelin ve damat adayının bizzat yapması gerekir. Fakat eşler başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi, yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi gerekir. İyi günler...

  Cevapla

Ömer Alaca

Düğün Tarihi: 17.06.2021


Merhabalar, nişanlımla aynı ilçede ikamet ediyoruz. Farklı ilçede nikah için tarih alıcaz fakat bizim ilçeden izin almak için çiftlerin ikisininde olması şart mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, izin belgesi için eşlerden biri başvuru yapabilir. İyi günler...

  Cevapla

Gülay Işboz

Düğün Tarihi: 16.06.2021


Nişanlımla aynı il ve ilçedeyiz bunun için evlenme izin belgesine gerek varmı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikahınız ikamet ettiğiniz ilçe içinde yapılacaksa izin belgesi almanız gerekmez. Ancak ilçe dışındaki bir mekanda evlenecekseniz izin belgesi almanız şarttır. İyi günler...

  Cevapla

Halil

Düğün Tarihi: 09.06.2021


Merhabalar. Evlenme izin belgesi başvurusu yaparken bizden sağlık raporu da istendi. Acaba sağlık raporunu bu belediyeye mi vereceğiz. Yoksa nikahı kiyacak belediyeye mi? Teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, başvuru yapacağınız evlendirme dairesiyle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Halil Ibrahim Çetinkaya

Düğün Tarihi: 30.05.2021


Merhaba. Aralık 2020 de yayınlanan iç işleri bakanlığı genelgesine göre sanırım. Evlenme izin belgesi kalktı. Sınır olmadan istenilen yerde evleniliyor. Böyle bir bilginiz var mıdır?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evet, İçişleri Bakanlığı genelgesine göre izin belgesi almaya ihtiyaç duymaksızın evlenebilmek mümkün. Genelgenin yayınlandığı tarihten bu yana evlendirme daireleriyle görüşüyoruz ancak bu değişikliğin henüz uygulamaya konulmadığı yanıtını alıyoruz. Bu nedenle belgelerinizi hazırlama aşamasında başvuru yapacağınız evlendirme dairesiyle iletişime geçerek bilgi almanızı öneriyoruz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Berrak Yıldırım

Düğün Tarihi: 19.05.2021


17 yaşını doldurmuş biri evlenmek ve anne baba izni için ne yapması gerekiyor kağıt mı imzalatacak ailesine öyleyse kağıdı nerden alacak detaylıca yazarsanız ya da başka bir şey mi gerekiyor izin belgesi için ailenin cevaplarsanız sevinirim


Nagihan

Düğün Tarihi: 12.05.2021


Merhaba ben istanbulda yaşıyorum nişanlım askeri personel ve ikametgahi hakkaride ama nikâhımız aydinda kıyılacak nikah islemlerini aydinda yapmak istiyoruz ne gibi bir yol izlemeliyiz teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik başvurusu yapacak çiftlerin ikametinin bulunduğu yerin dışında bir yerde evlenebilmeleri için evlenme izin belgesi alması gerekiyor. Bunun için eşlerden birinin, ikamet ettiği ilçeye bağlı evlendirme dairesine başvurması yeterli. İyi günler...

  Cevapla

Rüstem

Düğün Tarihi: 06.05.2021


Mrb benim nişanlım Tekirdağ'da orda ikamet ediyor bende İstanbul da yaşıyorum fakat ikametim Erzincan'da nikah İstanbul da istiyoruz ikimizde evlenme belgesi almamız gerekiyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ikamet edilen bölge dışında nikah başvurusu yapabilmek için eşlerden birinin evlenme izin belgesi alması yeterlidir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Serkan Uysal

Düğün Tarihi: 02.05.2021


Merhaba, İkimizde aynı ilçede kayıtlıyız. Ancak nikahı farklı ilçede ve düğün kokteylinin olacağı mekanda kıyılmasını istiyoruz. Nasıl ilerlemeliyiz ? Sanırım izin belgesi gerekiyor. İzin belgesini kayıtlı oldugumuz ilçeden mi yoksa nikahın olacağı ilçeden mi almalıyız ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kayıtlı bulunduğunuz ilçeden evlenme izin belgesi almalısınız. İzin belgesine ek olarak hazırladığınız diğer belgeler ile birlikte nikahın yapılacağı ilçedeki evlendirme dairesine başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Burak Erkuvan

Düğün Tarihi: 28.04.2021


Merhaba ben istanbulda oturuyorum nişanlım orduda yaşıyor nikah günü alacağım istanbulda tek ben gidip başvuru yapabiliyormuyum. Nişanlı çalışıyor orduda

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nişanlınızın size evlilik işlemleri için hazırlanmış vekalet vermesi halinde tek başvuru yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Engin Kaplan

Düğün Tarihi: 05.04.2021


Merhaba nişanlım yurt dışında benim ikametim ankara kendim istanbulda çalışıyorum nikah uşak'ta olacak nikah başvurusu için ankarada bulunduğum ilçeden vekalet vererek izin kağıdı alina bilir mi teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Fatma Ateş

Düğün Tarihi: 04.03.2021


Farkli ilçede nikah kıymak için ikametgahimiza uygun nikah dairesinden izin belgesini alip teslim ettik tarihimizi aldik fakat simdi karar değiştirmek zorunda kaldık. Nikahimizi ikametgahimiza uygun ilçede yapmak istiyoruz bu mümkünmü acaba ne yapmamız gerekiyor

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuru yaptığınız evlendirme dairesiyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Uğur Kavak

Düğün Tarihi: 08.02.2021


Merhaba ismim ugur. Eş adayım la farklı ilde nikah kıydırmak istiyoruz. Ne yapmamız gerekir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda da belirttiğimiz üzere çiftlerin ikisinden birinin ikametinin bulunmadığı bir ilde ya da ilçede nikah kıydırılması için izin belgesi alınması gerekiyor. Detaylı bilgi için başvuru yapacağınız evlendirme dairesiyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Beyza Beyza

Düğün Tarihi: 03.02.2021


Merhabalar. Ben Konya’da nişanlım Kayseri’de yaşıyoruz nikah işlemlerini Konya’da yapıp nikahın Kayseri’de kıyılması söz konusu olabilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik başvurusunu nikahın yapılmasını istediğiniz belediyeye bağlı evlendirme dairesine yapmanız gerekir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Mustafa Sipahi

Düğün Tarihi: 28.01.2021


Merhaba cok acil cevap yazabilirmisiniz ankarada ikamet ediyorum suan evlilik icin orduya gidiyorum raporumu yanima almayi unutmusum evlilik yapacagim yerden alsam olurmu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik başvurusu için aile hekiminizin onayladığı sağlık raporu gereklidir. Konuyla ilgili aile hekimliğinizle iletişime geçebilir, başvuru yapacağınız evlendirme dairesine danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ayşe Akansu

Düğün Tarihi: 25.01.2021


Nikah için haftA içi randevu alcaz ucreti var mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah ücretleri konusunda başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Saffet Koç

Düğün Tarihi: 26.12.2020


Yurtdışında yabancı bayanla evlilik yapacam evlenme ehliyet belgesi istendi şuan Zonguldak ereglideyim ama buradan evlilik ehliyet belgesini vermediler nasıl ve nereden alabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türk vatandaşları için bağlı oldukları nüfus müdürlüğü evlenme ehliyet belgesi için başvurmaları gereken yetkili kurumdur. Bu nedenle konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Öznur Töre

Düğün Tarihi: 19.12.2020


Nişanlımla ben ikametimizin bulunduğu farklı bir ilde nikah kıyacaz. Tam olarak neler yapmamız gerekiyor.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda da belirttiğimiz üzere, evlilik başvurusu için gerekli belgelere ek olarak, eşlerden birinin evlenme izin belgesi alması halinde ikamet bölgesi dışında nikah kıyılabiliyor. Detaylı bilgi için başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Yasir Daşkın

Düğün Tarihi: 25.10.2020


Ben askeri personelim ikamet adresim Şırnak nişanlımın Erzincan nasıl bir yol izlemiz gerekiyor nikah Erzincan’da olcak bilgi verebilir misiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikahınız, nişanlınızın ikamet ettiği bölgede yapılacaksa izin belgesine ihtiyaç duymadan, nikah için gerekli belgeleri hazırlayarak evlenebilirsiniz. Ancak bu şehirde nişanlınızın ikamet adresinden farklı bir ilçede nikah yapacaksanız bunun için birinizin, nikah belgelerine ek olarak bağlı bulunduğu belediyeden evlenme izin belgesi alması gerekir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Mehrıban Hudaybergenova

Düğün Tarihi: 14.10.2020


Merhaba Ben Uluslararası korumam var.. Bana Göç idaresi bekarlık belgemi vermiyor.. Başka nerden alabilirim nasıl evlenebilirim.. Evlencegım kişi Türk vatandaşı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu işlemler için yetkili resmi kurumlar göç idaresi müdürlükleridir. Bekarlık belgesi verilememesinin nedeni ve sorunun çözümüne ilişkin kurumla irtibat halinde olmanız gerekir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Muhammed

Düğün Tarihi: 11.10.2020


Suriyeliyim ve Türk vatandaşlığım var.Nişanlım Tunuslu, kitabımı Tunus'ta yazmak istiyorum ve şartlardan biri de Tunus'taki Türk konsolosluğundan evlilik izni kağıdı getirip sonra Türkiye'ye gidip burada evliliğimi kanıtlayacağım ve memleketim Türkiye'de yaşıyorum.


Neslihan Şen

Düğün Tarihi: 04.10.2020


Merhaba, evlenme izin belgesi için çiflerin birlikte mi gitmesi gerekiyor? Birde nikah işlemleri için birlikte mi gitmemiz gerekir?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlenme izin belgesi nikah başvurusu yaparken verilen evlenme beyannamesinin içinde yer alır. Başvuruyu ise çiftlerin birlikte yapması gerekir. Fakat birlikte gidilememesi halinde eşlerden birinin diğerine vekalet vermesi yeterlidir. Böylece yalnız müracaatta bulunulabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şarttır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Hayat

Düğün Tarihi: 03.08.2020


Merhaba, İran vatandaşı ve İngiliz vatandaşı Türkiyedeki İngiltere konsolosluğunda evlenebilirmi,evlilik izin belgesi nerden alınacaktır? Teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili iki ülkenin de yerel temsilciliklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Yesim Koc

Düğün Tarihi: 20.07.2020


Merhabalar ikimizinde ikametgahi yurtdisinda ikimizde Turk vatandasiyiz evlilik izin belgesi icin Nasil bir yok izlememiz gerekiyor birmizin ikamaetgah degisimi yapmasi yeterli olur mu eger degistirmek gerliyor ise. Tesekkurler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bunun için varsa Türkiye'deki bir yakınınızın adresini ikamet adresi olarak gösterebilirsiniz. Bu adresten farklı bir il ya da ilçede evlenecekseniz evlenme izin belgesi almanız gerekir. İzin belgesini eşlerden birinin alması yeterlidir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Nuri Canbalt

Düğün Tarihi: 12.07.2020


Merhaba nışanlım sivasda ben istanbuldayım istanbulda evlenmeyi düşünüyoruz bu bu süreçte bulunduğum ilçe belediyesine başvuru yaparsak nişanlım için ne isterler yani birmani olacak. Sorun çıkarmı çıkarsa ne sorun ne olur çözümü sivasla bağlantı kurmadan nasıl çöze bilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nişanlınızın evlilik için gerekli belgeleri hazırlaması yeterlidir. Sizin bağlı bulunduğunuz belediyeye başvuru yapacağınız için evlenme izin belgesi almanız gerekmez. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Ozgur Bayyigit

Düğün Tarihi: 07.07.2020


Yaklaşık 2 aydir evlenmek için kafamızdaki soruları araştırıyorum. Sorum şu sevgilimle biz ilçe de ikamet ediyoruz aileler istemediği için gizliden nikah kiyicaz. Fakat nikahı ilçe de degil il'de kıymak istiyoruz. Onun icin izin belgesi lazımmış onu almakta sıkıntı. Farklı bir yolu yok mu ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, çiftlerin ikisinden birinin ikametinin bulunmadığı bir ilde ya da ilçede nikah kıydırılması için evlenme izin belgesi şarttır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Murat Özen

Düğün Tarihi: 23.06.2020


Merhaba nişanlımla aynı şehir farklı ilçelerdeyiz evlilik izin belgesi almamız gerekiyormu


Cengiz Ilgezdi

Düğün Tarihi: 14.06.2020


Aynı çift iki ayrı ilde Hem sivasta Bir hafta sonrada istanbulda nikah töreni yaptirabikurmi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, resmi nikah işlemi yalnızca bir kere yapılır. Ancak dilerseniz Alternatif Fikirler kategorimizde yer alan, temsili nikah memuru firmalarıyla iletişime geçerek, ikinci tören için tiyatral bir organizasyon yapabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Yasemin Hocaoğlu

Düğün Tarihi: 12.06.2020


Merhaba ben eskişehir de yaşıyorum nişanlım izmit te evlilik başvurusu için sağlık raporumu aldım vekaletimide verdım kimlik aslını vermedim. Sonuçta farklı şehirlerde olduğumuz için bana kimlik sorulacak başvuruda sıkıntı çıkar mı acaba tesekkur ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuruda bulunacağınız evlendirme dairesinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Özge

Düğün Tarihi: 01.06.2020


Merhaba, nişanlımın memleketinde nikah yapmak istiyoruz. Farklı şehirlerdeyiz. İzin belgesini ben mi almalıyım o mu almalı.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, izin belgesi istenen durumlarda eşlerden birinin alması yeterli oluyor. Sizin almanız ya da nişanlınızın alması fark etmiyor. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Barış

Düğün Tarihi: 27.05.2020


Nişanlım Sivas'ta bn İstanbul'da ikametgahimiz buralardayken biz farklı bı ilde nikah yapmak için ne yapmalıyız (ikametgahlari bu ile almadan)

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eşlerin, ikisinden birinin ikametinin bulunmadığı bir ilde nikahlarının kıyılması için evlenme izin belgesi almaları gerekir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Trk

Düğün Tarihi: 20.02.2020


Evlenme izin belgesinde bulunan yasal temsilcisin izni yazan bolume evlenmesine izin veriyorum altinda anne baba adi yazan bolumde kizin veya erkegin ailesinden birinin mi imza atmasi gerekiyormu bu olay erkek ve kiz olarak 2 aile taraf imza atmasi gerekiyormu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlenme beyannamesinde yer alan "yasal temsilcinin izni" bölümüne, evlenecek çiftten 17 yaşını doldurmuş olup 18 yaşından gün almış olan erkek ya da kadının ailesinin imza atması gerekir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Barış

Düğün Tarihi: 05.02.2020


Merhaba, ben ve nişanlım 3 sene önce yurtdışına taşındık ve ikametimiz yurtdışında. Türkiye'de evlenmek istiyoruz. Bu durumda evlenme izin belgesi almamız gerekiyor mu yoksa herhangi bir belediyeye gidip başvuruda bulunmamız yeterli mi? Teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'de evlilik başvurusu için adres beyanı şarttır. Bu, Türkiye'de ikamet eden bir yakınınızın adresi de olabilir. Bu adresin bağlı bulunduğu belediyeye nikah için ikamet bildiriminde bulunarak, evlenme dosyanıza ekleyeceğiniz bir ikamet belgesi temin edebilirsiniz. Eğer bu adresin bağlı olduğu belediyeden farklı bir il ya da ilçede evlenecekseniz, ikamet beyanı yaptığınız belediyeden evlenme izin belgesi almanız gerekir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Melisa

Düğün Tarihi: 19.12.2019


Merhaba nişanlım denizlide ben izmirde yaşıyorum nikahımız denizlide olacak izmirden almam gereken belgeler varmıdır

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Nikah başvurusu yapılacak belediyeye eşlerden biri bağlı değilse, birinin evlenme izin belgesi alması gerekiyor. Sizin için de durum şöyle: Eğer nikah başvurunuzu Denizli'de müstakbel eşinizin bağlı olduğu belediye yapacaksanız bu belgeye ihtiyacınız olmayacaktır. Denizli'de farklı bir ilçede evlenecekseniz nişanlınızın bağlı olduğu belediyeden de evlenme izin belgesi alabilirsiniz. Bu nedenle evlenme dosyanızda bulunacak standart belgelere ek olarak İzmir'den ayrıca bir belge almanız gerekmiyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Özlem

Düğün Tarihi: 17.12.2019


Meraba. Benim nişanlım istanbulda da ikamet ediyor ben ise yozgatta nikahın yozgatta olmasını istiyorum ama ilerisinde ikametgahımı İstanbula aldırmamda bir sorun yada sıkıntı çıkar mı? NİKAH Yozgatta oldugu zaman?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusu sonrasında ikamet ettiğiniz adresi değiştirmenizde bir sorun yoktur. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Yunus Balık

Düğün Tarihi: 10.11.2019


merhabalar şimdi ben istanbul ümraniye de oturuyorum ve buraya bağlıyım başvuru yapacagım yanlız eşim ordu ya bağlı ve bursa da şu an şimdi eşim istanbula gelip sağlık raporu alsak beraber başvuru yapabılır mıyız ? yoksa ordu ya gidip oradan mı alması lazım sağlık raporunu çünkü evlendırme dairesinı aradım aile hekimin onayı olması lazım dedi ne yapmalıyım ?

D

Düğün.com
Merhaba, Evet, evlilik sağlık raporunun aile hekimini tarafından onaylanması gerekiyor. Eşiniz aile hekimi onaylı sağlık raporunu aldıktan sonra başvurunuzu yapabilirsiniz. İyi günler dileriz.

  Cevapla

Düğün.com

Düğün Tarihi: 07.08.2019


Merhaba, Evlenme ehliyet belgesi alanların ayrıca bekarlık ve doğum belgesi alması şart değil. Şimdiden mutluluklar dileriz...


Kürşad Yusuf Işık

Düğün Tarihi: 06.08.2019


Merhaba yurt dışında evleneceğim.bekarlık belgesi ile uluslar arası evlenme ehliyet belgesi (formül b) bu iki evrak aynı şey mi .yani ikindede bekar olduğun belli oluyormu.yoksa ikisidemi alınacak.iyi günler


Cebrail Gültekin

Düğün Tarihi: 15.07.2019


Slm nasilsin iyimsi bir şey soracağım beni Suriye evenedim ama hikamet alabadim bu nasi


Elif Erkan

Düğün Tarihi: 19.06.2019


merhaba. daha önce 2 kez evlenip boşandım.Boşanma ilamlarım bende yok. Şuan nişanlım Avusturya vatandaşı .Konsolosluktan gerekçeli boşanma kararı isteniyor evlenme ehliyeti alabilmesi için. Son evliliğin mi yoksa iki evliliğinde gerekçeli kararı mı gerekiyor. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Genel olarak önceki iki evliliğinizin de sonlandırıldığına dair belgeler isteniyor. Ancak bu durum ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ya da ülkedeki resmi makamlardan bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Hande Ünal

Düğün Tarihi: 10.05.2019


Evlenme ehliyet belgesini 2.kez alabilirmiyiz ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Başvuruda bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden evlenme ehliyet belgesini ikinci kez talep edebilirsiniz.

  Cevapla

Nisa

Düğün Tarihi: 03.05.2019


Merhabalar benim eşim cezaevinde yurtdisinda evlendik ben turk vatandasi deyilim turkiyede aile cuzdani ala bilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Bu konu ile ilgili en sağlıklı şekilde bilgi edinmek için eşinizin ya da sizin bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne danışmanızı öneriyoruz.

  Cevapla

Ali Yılmaz

Düğün Tarihi: 11.04.2019


Merhabalar. Nişanlım Almanya da yaşıyor bende Türkiye de. Evlendirme ehliyet belgesi almam için onunla birlikte mi başvurmak gerekiyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu belge için birlikte başvurmanız şart değil. Yalnız da başvuruda bulunabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Elif

Düğün Tarihi: 07.03.2019


Merhaba 6 ay sonra evlilik yapiliyomu

Düğün.com

Düğün.com
Elif Hanım Merhaba. Evlenmek için aldığınız resmi belgelerin geçerlilik süresi 6 ay. Bu nedenle belgelerinizi aldıktan sonra 6 ay içerisinde nikah gününüzü de almanızı öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Muhammet Elik

Düğün Tarihi: 26.01.2019


benim nişanlım rus bu belgeyi türkiyedeki konsolsuklardan alabilir miyiz. eğer alabiliyor isek nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'deki konsolosluklara başvurarak "evlenme ehliyet belgesi" alabilirsiniz. Gerekli süreçleri konsolosluktan öğrenebilirsiniz.

  Cevapla

Hakan Yeşilkaya

Düğün Tarihi: 21.01.2019


Ben turküm esim azeri evlilik yapmak isdıyoruz ama bekarlık belgesi isdiyorlar azerbaycana gitmeden o belgeleri nasıl temin edebiiriz

Düğün.com

Düğün.com
Hakan Bey Merhaba. Türkiye'deki Azerbaycan Konsolosluğuna başvurmanızı öneriyoruz. Mutluluklar.

  Cevapla

HY

Hakan Yesilkaya
Karsdaki azerbaycan konsoloslukla iletisime gecdim onlarda 9aya anca gelir belgeniz siz azerbaycana gidin diyorlar anlicaniz gorevlerini yapmiyorlar 2 belge icin dusduyumuz hale bakin

  Cevapla

Gizem Yilmaz

Düğün Tarihi: 16.01.2019


ne guzel yaziyorsunuz da, sunlari senli benli yazmasaniz. cok itici.


Murat

Düğün Tarihi: 16.01.2019


Merhaba Ben almanyada yasiyorum ve turkiyede evlilik ehliyetimi cikarmak istedim Ama almiyorum avukatina alman vekaleti verdim apostilli olarak onada ordaki memurlar bu vekalet alman vekaleti Bununla burdan birsey alamazsin Kanun olarak vekilisiniz Ama veremeyiz diye söylüyorlar


Miralay Türk

Düğün Tarihi: 25.12.2018


Bahsettiğiniz belge 2015 ten önce de vardı. Evlenecek kişi nüfusa kayıtlı olduğu yer haricinde başka bir yerde nikah kıymak isterse o zaman bu belge istenir.amacı nüfus bilgilerinin e devlet ortamına , bilgisayar ortamına girilmiş olmadığı dönemlerde kayıtlı olduğun nüfus idaresi tarafından bekar ve evlenebilir durumda olduğunun ,evlilik işlemini yapacak şehirdeki makama yazıyla bildirilmesidir. Bu gün , yurt içi nikah işlemlerinde anlamını kaybetmiş bir belgedir.


Ali Sancar

Düğün Tarihi: 19.12.2018


Merhabalar benim sevgilim Alman vatandaşı ailesi evlenmemiz e karşı kaçmaya karar verdik evlenme ehliyet belgesini konsoloslukdan alabilir miyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ali Bey. Yabancı uyruklu biriyle, Türk Konsolosluklarında evlenemezsiniz. Almanya'da ya da Türkiye'de, o ülkenin resmi makamlarına başvurmanız ve istenilen belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Çiğdem Adıyaman

Düğün Tarihi: 29.11.2018


Merhaba ben çiğdem Zonguldak dan nişanlımla nıkah kıymak istiyoruz 17 yasım dolacak bu aralıkta ailemin izin alması gereklımı nerden üzün alabılırız

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Çiğdem Hanım. Evlenme için gerekli belgelerin yanı sıra, yasal temsilcileriniz olan anne ve babanızın izniyle evlenebilirsiniz. Hazırladığınız belgelerin arasına de ebeveynlerinizin rızasını gösteren belgeyi eklemeniz gerekiyor. Bu belgelerin imzalı ve yetkili makamlarca onaylanmış olması gerekir. Diğer bir seçeneğiniz ise izin belgelerin bizzat evlendirme memurunun huzurunda imzalanması ve tasdik işleminin evlendirme memuru tarafından yapılmasıdır. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Lina Albayati

Düğün Tarihi: 31.10.2018


Merhaba ben yabancıyım Bekarlık belgemi aldım. acaba kaç ay geçerlidir bekarlık belgesi yabancılar için?

Düğün.com

Düğün.com
Evlilik başvurusu için alınan belgelerin tümü 6 ay geçerlidir. Mutluluklar diliyoruz.

  Cevapla

Ersin Ayhan

Düğün Tarihi: 25.10.2018


merhaba ben Turk kiz arkadasim ingiliz. ben burda nevsehirde kiz arkadasim ise ilgilterede yasiyor.ve biz nikah evlilik Kibrisi dusunuyoruz. ve O ingiltereden bende burda nevsehirden ucakla Kibrisa gidecegiz.fakat bunun oncesinde Evlilik icin gerekli belgeleri birbirimizi gormeden yapacagimiz belgeler nelerdir yardimci olabilir misiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ersin Bey. Nikahı Kuzey Kıbrıs'ta mı, Güney Kıbrıs'ta mı düşünüyorsunuz?

  Cevapla

Uygun Gok

Düğün Tarihi: 14.10.2018


Ben 23 yasındayım kız arkadasm 19 ben kacırcam onun memleketle benım memleketin arasında bın km yol farkı var. O nasıl olacak


Sercan Dönmez

Düğün Tarihi: 04.09.2018


Merhaba farklı ikemetgahi olan ve farklı şehirde nikah kiyacak olan kisiler Evlenme Ehliyet Belgesini nereden alacaklar acaba

Düğün.com

Düğün.com
Sercan Bey Merhaba. Müstakbel eşiniz ve siz ayrı ayrı bağlı bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden izin belgesi temin etmeli, bu belge ile nikah kıyılacak nüfus müdürlüğüne çift olarak bizzat başvuruda bulunmalısınız. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Aylin Deniz

Düğün Tarihi: 29.08.2018


Ben alman vatandasiyim suan türkiyedeyim evlenecegim kiside türkiyede ikemetgah ediyo evlilik izin belgesini burdan almam mümkünmü

Düğün.com

Düğün.com
Aylin Hanım Merhaba. Anladığımız kadarıyla çifte vatandaşsınız. Sizin ve müstakbel eşinizin T.C. vatandaşlığı söz konusuysa, evlilik izin belgenizi Türkiye'den alabilirsiniz.

  Cevapla

Mahmut

Düğün Tarihi: 18.08.2018


6 ay süre evililik ehliyeti ne demek ?? Hollanda konsolosluğu istemiş

Düğün.com

Düğün.com
Mahmut Bey Merhaba. Yazımızda da anlatmaya çalıştığımız üzere,Evlilik Ehliyeti Belgesi ya da diğer adıyla Evlenme İzin Belgesi, evlenmenize herhangi bir engel olmadığını gösterir belgedir. Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüğünden temin edebilirsiniz.

  Cevapla

Anton

Düğün Tarihi: 10.07.2018


benim kimliğim kayıp ve nikah tarihimden daha önce bir tarihe randevu alamıyorum. geçici kimlik belgesi ile nikahım kıyılabilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Bunun için yetkili makamlarla görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Mutluluklar

  Cevapla

Nisa

Düğün Tarihi: 20.06.2018


İzin ıçın anne yeterli mi babada olmalı mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. 18 yaşın altında evlenmek için her iki ebeveynin de izni gerekiyor.

  Cevapla

Uğur

Düğün Tarihi: 12.06.2018


merhabalar. biz ikametimiz dışında bir yerde evleneceğiz. bunun için nüfus kayıt örneği almamız lazım ve e devletten alacağız. ibraz edilecek kuruma başvuru yaptığımız belediye ismini mi yazacağız yoksa evleneceğimiz belediyeninkini mi ya da belediye ismi değilde evlendirme dairesi mi yazacağız.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Uğur Bey, Sizin ya da nişanlınızın, evlenmek istediğiniz ilçe sınırları içerinde ikamet etmeniz ve birlikte müracaat etmeniz gerekiyor. Bunun dışındaki durumlar için resmi makamlarla görüşmenizi öneriyoruz.

  Cevapla

Eda Demirel

Düğün Tarihi: 02.04.2018


Merhaba evlilik izin Belgesi kaç günde veriliyor acaba


Eda Demirel

Düğün Tarihi: 02.04.2018


Merhaba evlilik izin Belgesi kaç günde veriliyor acaba


Su Ga

Düğün Tarihi: 25.03.2018


Taraflardan biri yabancı ise ve Türkiye'de bulunmuyorsa, evlilik cüzdanı sertifikası alabilir misiniz?


Ahmet Öztemir

Düğün Tarihi: 23.03.2018


Her şeyi gereksiz yere uzatmanın anlamı nedir? Ne lazımsa şurdan temin burdan temin diye yazın. yok kulağınıza şöyle gelir yok şu şöyledir


Okan

Düğün Tarihi: 22.03.2018


Merhaba yurtdışında evlenmek için gerekli belgeler arasında capacity of marriage yeterlilik belgesi mi oluyor aydinlatirsaniz sevinirim


Özlem

Düğün Tarihi: 02.12.2017


Evlenme ehliyet belgesini birliktemi alicam yoksa tek te alabilirmiyim...


Yaren

Düğün Tarihi: 12.03.2017


Merhaba eşim iskenderunlu ben ankaraliyim nikahim iskenderunda yapilacak ankaradan alınması gereken belgeler var mi yoksa iskenderundan temin yapılır mi


Ezgi Akbaş

Düğün Tarihi: 27.01.2017


Nüfus Müdürlüğüne tek başıma gittim ve evlenme ehliyet belgesini alamadım çiftler birlikte gitmelilermiş. Biz aynı şehirde farklı ilçelerdeyiz görevli memur ikimizden birinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğünde halledebileceğimizi söyledi. Sonuç olarak tek başına olmuyor birlikte gitmeli

E

Ebru
Biz nikah kıyacağımız belediyeyi aradık sorduk istemiyorlarmış evlenme ehliyeti hatta emin olmak için 2-3 defa sorduk sadece 5'er fotoğraf,sağlık raporları fotoğraflı ve nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi istiyorlar bizden

  Cevapla

Ebru

Düğün Tarihi: 17.01.2017


Merhabalar ben Antalya da ikamet ediyorum,nişanlım İstanbul da ve evlenince İstanbul da yaşayacağız fakat sorum şu evlenme ehliyeti almamız için birlikte mi gitmemiz gerekiyor nüfus müdürlüğüne eğer birlikte gitmemiz zorunluysa ben İstanbul a gitsem ikametim burada olduğu halde evlenme ehliyetini oradaki nüfus müdürlüğünden alabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ebru, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

  Cevapla

Merve Yildirim

Düğün Tarihi: 11.01.2017


Merhaba.benim nişanlım suriyeli.suriye den bütün evrakları getirdik ama evlenmesine sakınca yoktur ibaresi olmadığı için evlenemiyoruz.ama evlenme izin belgesi olursa evlenebilirmisiz.nişanlım in oturma izni var ikamet ettiği il istanbul. Oda bulunduğumuz ilin nüfus müdürlüğünden bu belgeyi alabilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Merve, Konu ile daha detaylı bilgiyi yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

  Cevapla

ÖÖ

Özlem Öziş
Selam benim nisanlimda Suriyeli bizde evlenmek istiyoruz nasıl belgeleri filan aldığınızı anlatır mısın

  Cevapla

MA

Mehmet Ali
Türk kalmadı memlekette

  Cevapla

alp

Düğün Tarihi: 21.10.2014


her konuda yardımcı oluyorsunuz cidden sağolun varolun duguncom :D