Evlenme izin belgesi ya da resmi adı ile evlenme ehliyeti için birtakım şartlar vardır. Bu şartlara sahip olduğunuzda evlenmeniz için resmi olarak izin verilir. Merak ediyorsan hemen açıklıyorum.

1.Evlenme izin belgesi nedir?

Evlenme ehliyet belgesi: Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakıncası bulunmadığını gösteren belgedir.

2.Evlenme izin belgesi nereden alınır?

Evlilik izin belgesi evlenecek kişilerin nüfus müdürlüklerinden alınır. Yani bağlı bulunduğun ilçenin nüfus müdürlüğüne nüfus cüzdanınla başvurduğunda evlenme izin belgeni alabilirsin.

3.Evlenme izin belgesinde ne yazar ve ne işe yarar?

Dosyanın incelenmesi sonucunda evlenmelerine engel bir hallerinin bulunmadığı ve belgelerinin de tam olduğu tespit edilen çiftlere istedikleri takdirde, beyannamenin izin belgesi bölümü onaylanarak verilir.

Böyle bir belgeyi alan çiftler, yurt içinde ve yurt dışında evlendirmeye yetkili makam huzurunda, ayrıca bir dosya düzenlenmesine lüzum kalmaksızın evlenebilirler.

4. Evlenme izin belgesi kaç ay geçerlidir?

Evlenme izin belgesi geçerlilik süresi belge verildiği tarihten itibaren 6 ay süre ile geçerli olup, bu husus belgede de gösterilir. Bu belgeye dayanarak evlenme yapan; evlenmeyi, belgeyi veren evlendirme memurluğuna 15 gün içinde bildirmekle görevlidir.

Yukarıda yazılı tüm bilgiler T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü sayfasından alınmıştır.

Bu makale tarafından yazılmıştır.

YORUMLAR (5)

+ Yorum Yaz
 • Y
  Merhaba eşim iskenderunlu ben ankaraliyim nikahim iskenderunda yapilacak ankaradan alınması gereken belgeler var mi yoksa iskenderundan temin yapılır mi
 • EA
  Nüfus Müdürlüğüne tek başıma gittim ve evlenme ehliyet belgesini alamadım çiftler birlikte gitmelilermiş. Biz aynı şehirde farklı ilçelerdeyiz görevli memur ikimizden birinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğünde halledebileceğimizi söyledi. Sonuç olarak tek başına olmuyor birlikte gitmeli
  • E
   Biz nikah kıyacağımız belediyeyi aradık sorduk istemiyorlarmış evlenme ehliyeti hatta emin olmak için 2-3 defa sorduk sadece 5'er fotoğraf,sağlık raporları fotoğraflı ve nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi istiyorlar bizden
 • E
  Merhabalar ben Antalya da ikamet ediyorum,nişanlım İstanbul da ve evlenince İstanbul da yaşayacağız fakat sorum şu evlenme ehliyeti almamız için birlikte mi gitmemiz gerekiyor nüfus müdürlüğüne eğer birlikte gitmemiz zorunluysa ben İstanbul a gitsem ikametim burada olduğu halde evlenme ehliyetini oradaki nüfus müdürlüğünden alabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler
  • D
   Merhaba Ebru,
   Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.
 • MY
  Merhaba.benim nişanlım suriyeli.suriye den bütün evrakları getirdik ama evlenmesine sakınca yoktur ibaresi olmadığı için evlenemiyoruz.ama evlenme izin belgesi olursa evlenebilirmisiz.nişanlım in oturma izni var ikamet ettiği il istanbul. Oda bulunduğumuz ilin nüfus müdürlüğünden bu belgeyi alabilir mi?
  • D
   Merhaba Merve,
   Konu ile daha detaylı bilgiyi yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.
 • A
  her konuda yardımcı oluyorsunuz cidden sağolun varolun duguncom :D
İncelediklerim
TÜMÜ