Evlenme İzin Belgesi

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 3:42 DK

14.12.2018

Evlilik hazırlıklıları yaparken çevrendeki birçok kişi iyi niyetlerle sana yol göstermeye çalışıp, hangi belgeden kaç tane hazırlaman gerektiğini söyleyebilir. Her kafadan ses çıkmaya, farklı sayıdaki vesikalık fotoğraflar, nüfus cüzdanı örnekleri havada uçuşmaya başlayınca sakin ol. Bu belgeler arasında elbette daha önce pek de rastlamadığın, belki ismini bile duymadığın evlenme ehliyeti belgesine rastlayınca şaşırabilirsin. Merak etmene hiç gerek yok! Sana evlenme ehliyeti ile ilgili bilmen gereken her detayı anlatacak bir yazı hazırladık.

Evlenme ehliyeti ilk başta kulağına yeterlilik gösteren bir belge gibi gelerek, bazı esprileri çağrıştırıyor olabilir. Haklısın! 2015 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla hayatımıza giren evlilik ehliyeti ya da diğer adıyla evlilik izin belgesi, bu şakaları yapmak için mükemmel bir zemin hazırlıyor. Ancak evlilik izin belgesi düşündüğünden biraz daha farklı.

E Peki O Zaman Nedir Bu Ehliyet Meselesi?

Evlenme izin belgesi Bakanlar Kurulunun Resmi Gazetede yayımlanan cümlelerine göre "Evlenme ehliyet belgesi: Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belge"dir. Nikah için gerekli belgeler başlığımızda bulabileceğin belgeler arasında yer alan fotoğraflı nüfus cüzdanı örneği, gelin ve damadın sağlık raporu, vesikalık fotoğraf ve nüfus kayıt örneği uzun zamandır evlilik için hazırlanan belgeler arasındaydı. 2015 yılından bu yana kanun ile bu belgeler arasına evlenme izni ya da evlilik ehliyeti adı verilen yani kişinin hukuki olarak evlenmesinde bir sakınca olmadığını gösterir belge de girdi.

İlk Hedefin Nüfus Müdürlüğü!

Evet yeni kanuna göre evlilik belgelerini hazırlamaya başladığında, evlenme izni de alman gerekecek. Evlenme ehliyet belgesi nereden alınır dersen, gideceğin adres nüfus müdürlükleri olacak. Elbette nikah işlemleri için herhangi bir nüfus müdürlüğüne gidemezsin. Tüm işlemlerde olduğu gibi bağlı bulunduğun ilçenin nüfus müdürlüğüne giderek, nüfus cüzdanınla şahsi olarak başvurunu yapmalısın. Nikah izni nasıl alınır konumuza göz atarsan orada da görebileceğin gibi nikah için gerekli belgeleri almak üzere zaten bağlı olduğun nüfus müdürlüğüne gideceğinden diğer işlemlerinle birlikte evlilik izni belgeni de kolayca alabilirsin.

Evlilik izni tam olarak neleri kapsıyor?

Katıldığın nikahlarda ve düğünlerde, nikah memurunun ‘‘Çiftin başvurusu sonucunda dosyaları incelenmiş ve evlenmelerinde bir engel bulunmamıştır’’ cümlesini sen de bizim kadar çok duymuşsundur. Evlilik izni ya da evlenme ehliyeti tam olarak bunu ispat ediyor. Elbette ülkemizde evlilik için aranan ilk kriterlerden biri yaş. 18 yaşını doldurmuş herkes kendi rızasıyla evlenmek için başvurabilir. Ama 17 yaşını yeni tamamlayanların muhakkak yasal zeminde velisinin iznini alması gerekir. 16 yaşını tamamlayan biri ise hakim kararına ihtiyaç vardır. Evlilik izni belgesi, yaşın uygun olmasının dışında, başvuru sahibinin evlenmesine diğer konularda da engel bir halin bulmadığını ve belgelerin tam olduğunu ortaya koyar. Evlilik izni belgesi kişinin başvuru esnasında evli olmadığını, boşanmış kadınların 300 günlük iddet süresini doldurduğunu, akli dengesinin ve yaşının evlilik için uygun olduğunu gösterir.

Bazı belediyeler, evlilik izni belgesi yerine yine nüfus müdürlüğünden alabileceğin vukuatlı nüfus cüzdanı örneğini de kabul edebiliyor. Yani aslında evlilik izin belgesi kısaca; bekar, reşit ve evlenebilir olduğunu gösteriyor.

Evlilik izni almak hangi durumlarda şart?

Türkiye sınırları içerisinde yine bu ülkenin vatandaşlarından biri ile evleneceksen vukuatlı nüfus cüzdanı örneği ile birçok belediyede evlilik işlemlerine başvuruda bulunabilirsin. Ancak sevdiceğinle, mini bir nikah yapmak, unutulmaz bir anı yaşamak için yurt dışında evlenmeyi planlıyorsan, hem sen hem de müstakbel eşin evlenme ehliyeti belgesini muhakkak almalısınız. Çünkü bu belge ile yurt içi ve yurt dışında, yetkili bir makama başvurarak, hiçbir belge düzenlemeye lüzum bırakmadan evlenebilirsiniz.

Ayrıca yurtdışında yabancı bir kişi ile evleneceksen yine bu belgeye ihtiyacın var. Çünkü bu belge senin kendi ülkende evli olmadığını ve evlilik birliği için herhangi bir engel taşımadığını gösteren ve yurtdışındaki yetkili mecralar tarafından tanınan bir belge. Elbette yurtdışında evleneceksen bu belgenin dışında başka bir belgeye ihtiyacın olup olmadığını, o ülkenin evlilik kurallarını gözden geçirerek öğrenmelisin. Çünkü her ülke, farklı belgeler istiyor olabilir.

Müstakbel eşin yabancı bir ülkenin vatandaşı ise ve Türkiye’de evlenecekseniz, onun da muhakkak evlenme ehliyetini evlilik başvurusu için gereken belgeler arasına eklemesi lazım. Sevgili eşin bu belgeyi uyruğu bulunduğu ülkenin yetkili makamlarından almalı. Ülkemizdeki belgede olduğu gibi, belge üzerinde kişinin evlenmesinde sakınca olmadığı belirtilmeli. Ayrıca belgeye kişinin bekar, boşanmış, dul gibi medeni durumunu da gösteren ibare eklenmeli. Aksi bir durumda maalesef evlilik başvurunuzu tamamlamanız imkansız.

Evlilik ehliyetimi aldım, ne zaman evlenebilirim?

Türkiye’de evlilik başvurusu için düzenlenen tüm belgeler 6 ay boyunca geçerli. Evlilik ehliyetinin geçerlilik süresi de diğer belgeler gibi düzenlenmesini takip eden 6 ay boyunca geçerli olacak. Zaten belgeyi aldığında geçerlilik süresini belge üzerinde görebileceksin. Tabi bu şartlar da Türkiye için geçerli. Yurtdışında evlilik yapmayı planlıyorsan, yine o ülkenin kurallarını ve belgelerin kabul sürelerini öğrenmen de fayda var. Aksi halde nikah günün geldiğinde elinde geçersiz bir belge ile kalman işten bile değil.

Evlilik ehliyetini aldıktan sonra, bu belgeye dayanarak yurt içinde ya da yurt dışında evlilik yaptıysan bu durum hakkında yetkilileri bilgilendirmelisin. Yani evlenme ehliyet belgesini aldığın nüfus müdürlüğüne gidip, evlilik izni belgesi ile evlenme yaptığını beyan etmelisin.

Bu arada alyanslarınızı seçtiniz mi? 2019 modellerine göz atmayı unutma: En Güzelini Arayan Çiftler İçin 2019 Alyans Modelleri

Ama evlenme izni ya da evlilik ehliyeti almak düşündüğün kadar zor değilmiş, öyle değil mi? Senin bu konuda tavsiyelerin, tecrübelerin ya da merak ettiklerin varsa duymak isteriz. Haydi durma, bize yaz!

Şehrindeki En İyi Evlendirme Dairesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

EVLENDİRME DAİRELERİ

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (26)

A

Alp

21/10/2014

her konuda yardımcı oluyorsunuz cidden sağolun varolun duguncom :D


MY

Merve Yildirim

11/01/2017

Merhaba.benim nişanlım suriyeli.suriye den bütün evrakları getirdik ama evlenmesine sakınca yoktur ibaresi olmadığı için evlenemiyoruz.ama evlenme izin belgesi olursa evlenebilirmisiz.nişanlım in oturma izni var ikamet ettiği il istanbul. Oda bulunduğumuz ilin nüfus müdürlüğünden bu belgeyi alabilir mi?

Düğün.com
Merhaba Merve, Konu ile daha detaylı bilgiyi yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.

ÖÖ

Özlem Öziş
Selam benim nisanlimda Suriyeli bizde evlenmek istiyoruz nasıl belgeleri filan aldığınızı anlatır mısın

MA

Mehmet Ali
Türk kalmadı memlekette


E

Ebru

17/01/2017

Merhabalar ben Antalya da ikamet ediyorum,nişanlım İstanbul da ve evlenince İstanbul da yaşayacağız fakat sorum şu evlenme ehliyeti almamız için birlikte mi gitmemiz gerekiyor nüfus müdürlüğüne eğer birlikte gitmemiz zorunluysa ben İstanbul a gitsem ikametim burada olduğu halde evlenme ehliyetini oradaki nüfus müdürlüğünden alabilir miyiz? Şimdiden teşekkürler

Düğün.com
Merhaba Ebru, Konu ile daha detaylı bilgiye yetkili mercilerden ulaşmanı tavsiye ediyoruz.


EA

Ezgi Akbaş

27/01/2017

Nüfus Müdürlüğüne tek başıma gittim ve evlenme ehliyet belgesini alamadım çiftler birlikte gitmelilermiş. Biz aynı şehirde farklı ilçelerdeyiz görevli memur ikimizden birinin bağlı olduğu nüfus müdürlüğünde halledebileceğimizi söyledi. Sonuç olarak tek başına olmuyor birlikte gitmeli

E

Ebru
Biz nikah kıyacağımız belediyeyi aradık sorduk istemiyorlarmış evlenme ehliyeti hatta emin olmak için 2-3 defa sorduk sadece 5'er fotoğraf,sağlık raporları fotoğraflı ve nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi istiyorlar bizden


Y

Yaren

12/03/2017

Merhaba eşim iskenderunlu ben ankaraliyim nikahim iskenderunda yapilacak ankaradan alınması gereken belgeler var mi yoksa iskenderundan temin yapılır mi


Ö

Özlem

02/12/2017

Evlenme ehliyet belgesini birliktemi alicam yoksa tek te alabilirmiyim...


O

Okan

22/03/2018

Merhaba yurtdışında evlenmek için gerekli belgeler arasında capacity of marriage yeterlilik belgesi mi oluyor aydinlatirsaniz sevinirim


Ahmet Öztemir

23/03/2018

Her şeyi gereksiz yere uzatmanın anlamı nedir? Ne lazımsa şurdan temin burdan temin diye yazın. yok kulağınıza şöyle gelir yok şu şöyledir


SG

Su Ga

25/03/2018

Taraflardan biri yabancı ise ve Türkiye'de bulunmuyorsa, evlilik cüzdanı sertifikası alabilir misiniz?


ED

Eda Demirel

02/04/2018

Merhaba evlilik izin Belgesi kaç günde veriliyor acaba


ED

Eda Demirel

02/04/2018

Merhaba evlilik izin Belgesi kaç günde veriliyor acaba


U

Uğur

12/06/2018

merhabalar. biz ikametimiz dışında bir yerde evleneceğiz. bunun için nüfus kayıt örneği almamız lazım ve e devletten alacağız. ibraz edilecek kuruma başvuru yaptığımız belediye ismini mi yazacağız yoksa evleneceğimiz belediyeninkini mi ya da belediye ismi değilde evlendirme dairesi mi yazacağız.

Düğün.com
Merhaba Uğur Bey, Sizin ya da nişanlınızın, evlenmek istediğiniz ilçe sınırları içerinde ikamet etmeniz ve birlikte müracaat etmeniz gerekiyor. Bunun dışındaki durumlar için resmi makamlarla görüşmenizi öneriyoruz.


N

Nisa

20/06/2018

İzin ıçın anne yeterli mi babada olmalı mı

Düğün.com
Merhaba. 18 yaşın altında evlenmek için her iki ebeveynin de izni gerekiyor.


A

Anton

10/07/2018

benim kimliğim kayıp ve nikah tarihimden daha önce bir tarihe randevu alamıyorum. geçici kimlik belgesi ile nikahım kıyılabilir mi?

Düğün.com
Merhaba. Bunun için yetkili makamlarla görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Mutluluklar


M

Mahmut

18/08/2018

6 ay süre evililik ehliyeti ne demek ?? Hollanda konsolosluğu istemiş

Düğün.com
Mahmut Bey Merhaba. Yazımızda da anlatmaya çalıştığımız üzere,Evlilik Ehliyeti Belgesi ya da diğer adıyla Evlenme İzin Belgesi, evlenmenize herhangi bir engel olmadığını gösterir belgedir. Bu belgeyi bağlı bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüğünden temin edebilirsiniz.


AD

Aylin Deniz

29/08/2018

Ben alman vatandasiyim suan türkiyedeyim evlenecegim kiside türkiyede ikemetgah ediyo evlilik izin belgesini burdan almam mümkünmü

Düğün.com
Aylin Hanım Merhaba. Anladığımız kadarıyla çifte vatandaşsınız. Sizin ve müstakbel eşinizin T.C. vatandaşlığı söz konusuysa, evlilik izin belgenizi Türkiye'den alabilirsiniz.


SD

Sercan Dönmez

04/09/2018

Merhaba farklı ikemetgahi olan ve farklı şehirde nikah kiyacak olan kisiler Evlenme Ehliyet Belgesini nereden alacaklar acaba

Düğün.com
Sercan Bey Merhaba. Müstakbel eşiniz ve siz ayrı ayrı bağlı bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden izin belgesi temin etmeli, bu belge ile nikah kıyılacak nüfus müdürlüğüne çift olarak bizzat başvuruda bulunmalısınız. Mutluluklar dileriz.


UG

Uygun Gok

14/10/2018

Ben 23 yasındayım kız arkadasm 19 ben kacırcam onun memleketle benım memleketin arasında bın km yol farkı var. O nasıl olacak


EA

Ersin Ayhan

25/10/2018

merhaba ben Turk kiz arkadasim ingiliz. ben burda nevsehirde kiz arkadasim ise ilgilterede yasiyor.ve biz nikah evlilik Kibrisi dusunuyoruz. ve O ingiltereden bende burda nevsehirden ucakla Kibrisa gidecegiz.fakat bunun oncesinde Evlilik icin gerekli belgeleri birbirimizi gormeden yapacagimiz belgeler nelerdir yardimci olabilir misiniz?

Düğün.com
Merhaba Ersin Bey. Nikahı Kuzey Kıbrıs'ta mı, Güney Kıbrıs'ta mı düşünüyorsunuz?


LA

Lina Albayati

31/10/2018

Merhaba ben yabancıyım Bekarlık belgemi aldım. acaba kaç ay geçerlidir bekarlık belgesi yabancılar için?

Düğün.com
Evlilik başvurusu için alınan belgelerin tümü 6 ay geçerlidir. Mutluluklar diliyoruz.


ÇA

Çiğdem Adıyaman

29/11/2018

Merhaba ben çiğdem Zonguldak dan nişanlımla nıkah kıymak istiyoruz 17 yasım dolacak bu aralıkta ailemin izin alması gereklımı nerden üzün alabılırız

Düğün.com
Merhaba Çiğdem Hanım. Evlenme için gerekli belgelerin yanı sıra, yasal temsilcileriniz olan anne ve babanızın izniyle evlenebilirsiniz. Hazırladığınız belgelerin arasına de ebeveynlerinizin rızasını gösteren belgeyi eklemeniz gerekiyor. Bu belgelerin imzalı ve yetkili makamlarca onaylanmış olması gerekir. Diğer bir seçeneğiniz ise izin belgelerin bizzat evlendirme memurunun huzurunda imzalanması ve tasdik işleminin evlendirme memuru tarafından yapılmasıdır. Mutluluklar dileriz.


AS

Ali Sancar

19/12/2018

Merhabalar benim sevgilim Alman vatandaşı ailesi evlenmemiz e karşı kaçmaya karar verdik evlenme ehliyet belgesini konsoloslukdan alabilir miyim

Düğün.com
Merhaba Ali Bey. Yabancı uyruklu biriyle, Türk Konsolosluklarında evlenemezsiniz. Almanya'da ya da Türkiye'de, o ülkenin resmi makamlarına başvurmanız ve istenilen belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Mutluluklar dileriz.


M

Murat

16/01/2019

Merhaba Ben almanyada yasiyorum ve turkiyede evlilik ehliyetimi cikarmak istedim Ama almiyorum avukatina alman vekaleti verdim apostilli olarak onada ordaki memurlar bu vekalet alman vekaleti Bununla burdan birsey alamazsin Kanun olarak vekilisiniz Ama veremeyiz diye söylüyorlar


GY

Gizem Yilmaz

16/01/2019

ne guzel yaziyorsunuz da, sunlari senli benli yazmasaniz. cok itici.


HY

Hakan Yeşilkaya

21/01/2019

Ben turküm esim azeri evlilik yapmak isdıyoruz ama bekarlık belgesi isdiyorlar azerbaycana gitmeden o belgeleri nasıl temin edebiiriz

Düğün.com
Hakan Bey Merhaba. Türkiye'deki Azerbaycan Konsolosluğuna başvurmanızı öneriyoruz. Mutluluklar.


ME

Muhammet Elik

26/01/2019

benim nişanlım rus bu belgeyi türkiyedeki konsolsuklardan alabilir miyiz. eğer alabiliyor isek nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'deki konsolosluklara başvurarak "evlenme ehliyet belgesi" alabilirsiniz. Gerekli süreçleri konsolosluktan öğrenebilirsiniz.