Evlilik Cüzdanına İlişkin Tüm Detaylar

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

2:24 dakika

29.06.2022

Adını daha çok 'nikah cüzdanı' ya da 'evlilik cüzdanı' olarak bildiğimiz, evliliğin resmi belgesi olan uluslararası aile cüzdanına dair tüm detayları araştırdık!

evlilik cüzdanı

Evlilik Cüzdanı / Uluslararası Aile Cüzdanı Nedir?

Bir aileyi oluşturan eş ve çocukların kimlik bilgilerini kapsayan ve kişilerin uyruğunu kanıtlayan çok dilli resmi belgeye “uluslararası aile cüzdanı” adı veriliyor. Nikahtan sonra eşlere teslim edilen bu belge, halk arasında, “evlilik cüzdanı” olarak da biliniyor.

Evlilik Cüzdanı İçinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Evlilik cüzdanı içinde evlenen çiftin kimlik bilgileri, fotoğrafları ile doğacak çocuklar için boş sayfalar bulunuyor. Nikahtan hemen sonra bu belgenin, nikah memuru tarafından eşlere teslim edildiğinde, cüzdanın yapraklarına çiftin fotoğraflarının ve bilgilerinin eklenmiş halde olduğunu da ekleyelim.

Evlilik Cüzdanı Ne Amaçla Kullanılır?

Evlilik cüzdanı, nikah işleminin gerçekleştiğine dair bir resmi belge diyebiliriz. Resmi nikah işleminin gerçekleşmesinin ardından iki insanın bu evlilik töreniyle evlendiğinin resmen kayıt altına alındığını göstermek amacıyla düzenleniyor. Bazı koşullarda çiftlerin evli olduğunu belgelemesi için en pratik yöntem olarak kullanıldığını da belirtelim.

Evlilik Cüzdanı Nereden Alınır?

Uluslararası aile cüzdanı, genellikle nikah başvurusundan sonra düzenleniyor ve evlenme töreni sırasında nikah memuru tarafından evlenen çiftlere veriliyor. Belgenin henüz hazırlanamamış olması durumunda ya da evlenme bildiriminin nüfus müdürlüğüne yapıldığı durumlarda müracaatlar nüfus müdürlükleri veya dış temsilciliklere yapılabiliyor.

Evlilik Cüzdanı İçin Gerekli Evrak Nedir?

Uluslararası aile cüzdanı için ayrıca bir başvuru yapacak çiftler için de uluslararası aile cüzdanı talep belgesi ile ikişer vesikalık fotoğraf isteniyor.

nikah cüzdanı

Nikah Cüzdanı Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Uluslararası aile cüzdanı talebinde bulunanlardan, kendisine ve eşine ait son altı ay içerisinde çekilmiş ikişer adet vesikalık fotoğraf isteniyor. Evlilik cüzdanı fotoğraflarında, eşlerin yüzünün net olarak görünmesi şart. Ayrıca sivil giysilerle çektirilmiş olması da gerekiyor. Fotokopi ile çoğaltılmış fotoğraflar kabul edilmiyor.

2022 Evlilik Cüzdanı Ücreti Nedir?

Uluslararası aile cüzdanı ücreti 2022 yılı için 200 TL’dir.

Evlilik Cüzdanı Neden Fransızca Metinler İçerir?

Türkiye, üye devletlerin nüfus idarelerindeki teknikleri uyumlu hale getirmek, geliştirip iyileştirmek amacıyla kurulan Milletlerarası Ahvali Şahsiye Komisyonu'nun bir üyesi. Bireylerin vatandaşlık ve nüfus kayıtlarını tutan bu komisyonun resmi dilinin Fransızca olması nedeniyle evlenme ehliyet belgesi, evlilik cüzdanı gibi belgeler Türkçe-Fransızca olarak düzenleniyor.

Evlilik Cüzdanı Yenileme İşlemleri Nelerdir?

Uluslararası aile cüzdanı yenilemesi için ilçe nüfus müdürlüğüne başvuru yapılıyor. Eşlere ait son altı ay içerisinde çekilmiş ikişer vesikalık fotoğraf isteniyor. Eşlerden birisinin nüfus müdürlüğüne başvurması yeterli. Başvuru sırasında mevcut uluslararası aile cüzdanının kuruma ibraz edilmesi şart.

aile cüzdanı

Kayıp Evlilik Cüzdanı Nasıl Alınır?

Evlenen çiftlerin en çok merak ettiği konular arasında evlenme cüzdanının kaybolması halinde ne yapmaları gerektiği oluyor. Kayıp nedeniyle nikah cüzdanı almak için uluslararası aile cüzdanı talep belgesi ve eşlere ait ikişer adet fotoğraf ile birlikte yerleşim yeri ilçe nüfus müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor.

Evlilik Cüzdanı Örneği

Evlilik cüzdanı bordo zemin üzerine, altın harflerle Türkçe ve Fransızca "Uluslararası Aile Cüzdanı" yazan, defter formunda bir belgedir. Örneğini de gösterelim:

evlilik cüzdanı örneği

Nikah cüzdanı olarak da bilinen uluslararası aile cüzdanına ilişkin detaylı bilgilere yer verdik. Bu belgeyle ilgili yanıtını merak ettiğin sorular varsa "Yorumlar" alanından bize iletebileceğini de unutma! Hazır resmî konulara girmişken şu yazımıza da göz atmadan geçme: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Daireleri Firmaları

Evlendirme Daireleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

7 yorum

R

Remziye

Düğün Tarihi: 05.09.2022


Merabalar benim evlilik cüzdanının bi kopyası başkasının eline geçti bi sıkıntı yaşarmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


EG

Ergin Gorkem

Düğün Tarihi: 01.06.2022


Ben 2006 da evlendim yabancı bı bayanla Türkiye'de evlendim evlilik cuzdanim eşimde gitti eşimle 16 senedir görüsmuyorum nerde olduğunu bilmiyorum evlilik cüzdanı yerine geçen bı belgeye ihtiyacım var nerden ve nasıl alirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


SA

Serdar Alkan

Düğün Tarihi: 27.05.2022


Ben Türk vatandaşıyım. Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinde evlendim. Almış olduğum uluslararası aile cüzdanını Kıbrıs Rum kesimi hükumeti tanımıyor. (KKTC yii yasal olarak kabul etmiyor) bu nedenle birçok sorun yaşıyoruz. Ankara'da ikametgahım var. Evlilik cüzdanı üzerinde yazan "evlenme yeri kısmına ankara veya Türkiyden bir yer yazılabilir mi? Teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüğüyle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


FS

Fırat Serin

Düğün Tarihi: 08.04.2022


Merhaba formalite icabı boşandığım eşimle tekrar nikah yaptık yeni nikah cüzdanımız var fakat ilk evlilik cüzdanı kayıp bize şuan çok lazım ilk evlilik cüzdanını nereden alabilriz bilgi verebilirseniz memnun olurum Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü ile iletişime geçmenizi öneririz. İyi günler dileriz...


AAK

Altynai Aralbek Kyzy

Düğün Tarihi: 24.03.2022


Merhabalar burda 2018 evlilik cuzdan almıştık 5 aydır kayıptır nasıl yardamci olabilirsiniz neler yapmamız gerekiyor teşekkür ederim saygılar

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, kayıp nedeniyle nikah cüzdanı almak için uluslararası aile cüzdanı talep belgesi ve eşlere ait ikişer adet fotoğraf ile birlikte yerleşim yeri ilçe nüfus müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekir. İyi günler dileriz...


VS

Viktoria Sağlam

Düğün Tarihi: 06.07.2021


Merhaba. Ben Moldova vatandaşım,2018 yılında Moldova da nikah kiydik,kendisi de aynı zamanda Moldova ve TC vatandaşı (cift vatandaşı) Sorum su: Türkiye den evlilik cüzdanı nerden alınır? Nüfus müdürlüğünde formül B aldık ama oturma izin için evlilik cüzdan gerekiyor. Şimdiden çok teşekkür ederim,saygılar!

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili Türkiye'deki nüfus müdürlüklerinden ve ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


UE

Umut Ergin

Düğün Tarihi: 26.02.2021


Feyza çok seviyorum kuran çarpsın