Evlilik Cüzdanına İlişkin Tüm Detaylar

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

1:28 dakika

30.04.2021

Adını daha çok 'nikah cüzdanı' ya da 'evlilik cüzdanı' olarak bildiğimiz, evliliğin resmi belgesi olan uluslararası aile cüzdanına dair tüm detayları araştırdık!

evlilik cüzdanı

Evlilik Cüzdanı / Uluslararası Aile Cüzdanı Nedir?

Bir aileyi oluşturan eş ve çocukların kimlik bilgilerini kapsayan ve kişilerin uyruğunu kanıtlayan çok dilli resmi belgeye “uluslararası aile cüzdanı” adı veriliyor. Sonra eşlerden birine teslim edilen bu belge, halk arasında, nikahtan “evlilik cüzdanı” olarak da biliniyor.

Evlilik Cüzdanı İçinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Evlilik cüzdanı içinde evlenen çiftin kimlik bilgileri, fotoğrafları ile doğacak çocuklar için boş sayfalar bulunuyor. Nikahtan sonra teslim edildiğinde içinde yapraklarında çiftin fotoğrafları ve bilgileri eklenmiş oluyor.

Evlilik Cüzdanı Ne Amaçla Kullanılır?

Evlilik cüzdanı, iki insanın evlilik töreniyle evlendiğinin resmen kayıt altına alındığını göstermek amacıyla düzenleniyor.

Evlilik Cüzdanı Nereden Alınır?

Uluslararası aile cüzdanı, genellikle nikah başvurusundan sonra düzenleniyor ve evlenme töreni sırasında nikah memuru tarafından evlenen çiftlere veriliyor.

Belgenin henüz hazırlanamamış olması durumunda ya da evlenme bildiriminin nüfus müdürlüğüne yapıldığı durumlarda müracaatlar nüfus müdürlükleri veya dış temsilciliklere yapılabiliyor. Uluslararası aile cüzdanı bu kurumlar tarafından düzenlenerek başvuruda bulunan çifte iletiliyor.

Evlilik Cüzdanı İçin Gerekli Evrak Nedir?

Uluslararası aile cüzdanı için ayrıca bir başvuru yapacak çiftler için de uluslararası aile cüzdanı talep belgesi ile ikişer vesikalık fotoğraf isteniyor.

nikah cüzdanı

Nikah Cüzdanı Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Uluslararası aile cüzdanı talebinde bulunanlardan, kendisine ve eşine ait son altı ay içerisinde çekilmiş ikişer adet vesikalık fotoğraf isteniyor. Evlilik cüzdanı fotoğrafının sivil giysilerle çektirilmiş olması gerekiyor. Fotokopi ile çoğaltılmış fotoğraflar kabul edilmiyor.

2021 Evlenme Cüzdanı Ücreti Nedir?

Uluslararası aile cüzdanı ücreti 2021 yılı için 160 TL’dir.

Kayıp Evlilik Cüzdanı Nasıl Alınır?

Evlenen çiftlerin en çok merak ettiği konular arasında evlenme cüzdanının kaybolması halinde ne yapmaları gerektiği oluyor.

Kayıp nedeniyle nikah cüzdanı almak için uluslararası aile cüzdanı talep belgesi ve eşlere ait ikişer adet fotoğraf ile birlikte yerleşim yeri ilçe nüfus müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekiyor. Yıpranma nedeniyle uluslararası aile cüzdanı düzenlenirken, eski uluslararası aile cüzdanının geri alındığını da belirtelim.

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

VS

Viktoria Sağlam

06/07/2021

Merhaba. Ben Moldova vatandaşım,2018 yılında Moldova da nikah kiydik,kendisi de aynı zamanda Moldova ve TC vatandaşı (cift vatandaşı) Sorum su: Türkiye den evlilik cüzdanı nerden alınır? Nüfus müdürlüğünde formül B aldık ama oturma izin için evlilik cüzdan gerekiyor. Şimdiden çok teşekkür ederim,saygılar!

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili Türkiye'deki nüfus müdürlüklerinden ve ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler...


UE

Umut Ergin

26/02/2021

Feyza çok seviyorum kuran çarpsın