Senin Yerine Araştırdık: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır? Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 2:26 DK

01.04.2019

Söz, nişan, kına ya da düğün gibi geleneksel süreçlerle uğraşmak istemeyen ya da buna vakit bulamayan çiftler, yıldırım nikahı uygulamasından yararlanmak istiyor. Peki filmlerde olduğu gibi, evlendirme dairelerine gidip biz evlenmek istiyoruz diyerek hemen yıldırım nikahı kıydırmak mümkün mü? Yıldırım nikahı için gerekli belgeler nelerdir? Nasıl başvurulur? Tüm detaylar bu yazıda!

yıldırım nikahı nasıl yapılır

Yıldırım Nikahı Nasıl Olur?

Yıldırım nikahı nasıl yapılır diye merak edenler için baştan söyleyelim, evlendirme yönetmeliğine göre halk arasında bilindiği gibi, evrakları teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde bir uygulama bulunmuyor.

Eskiden nikah için hazırlanıp teslim edilen belgeler, uzun süre bürolarda kalır, bu yüzden nikah işlemleri uzun zaman alırdı. Şikayette bulunan çiftlerin mahkeme kararıyla yıldırım nikahı kıydırmasıyla bu uygulama yaygın bir şekilde bilinir hale geldi. Ancak günümüzde nikah işlemleri eskiye oranla çok hızlı ilerlediği için, artık yıldırım nikahına gerek kalmıyor.

Ama nikah başvurusu sırasında, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğinizi beyan ettiğinizde, evlendirme dairesinin programına uygun olması halinde, başvurudan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi veriliyor. Bu uygulamaya halk arasında hızlı nikah adı da veriliyor.

Bunun için evlenme dosyasında bulunacak belgeleri tamamlayıp, ilgili nikah dairesine başvurmak gerekli.

Yıldırım Nikahı Nasıl Olur

Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yıldırım nikahı için gerekenleri araştırıyorsan, normal resmi nikah için gereken belgeler haricinde bir evrak istenmediğini söyleyelim. Peki nikah için gerekli belgeler nelerdir dersen de şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi

  • Evlenme Beyannamesi

  • İkametgah Belgesi

  • Vesikalık Fotoğraf

  • Evlilik Sağlık Raporu

  • Nüfus Kayıt Örneği/Evlenme Ehliyet Belgesi

Bu belgeler, başvuruda bulunacağın belediyeye göre değişiklik gösterebilir. Bunun için evlilik başvurusu yapmadan önce müracaat edeceğin belediyeden bilgi almanda fayda var.

Nikah başvurusunda gerekli belgeleri ve nereden alabileceğini ayrıntılarıyla şu yazımızda anlattık: Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler

Yıldırım Nikahı İçin gerekli belgeler

Nikah elbiseni alabileceğin firmaları incelemek istersen şu yazımıza bakabilirsin:İstanbul’da Nikah Elbisesi Nereden Alınır?

Yıldırım Nikahı Ücreti Nedir?

Nikah başvurusu yaptığın tarihten sonraki mümkün olan en yakın güne nikah tarihi almak için ayrıca bir ödeme yapman da gerekmiyor. Bu yüzden yıldırım nikahı fiyatı kaç para diye araştırmana gerek yok. Başvuruda bulunduğun belediyenin nikah başvurusu için belirlediği ücreti ödemen yeterli.

Peki nikah işlemleri için ücretler nedir dersen rakamların başvurduğun belediyeye göre değiştiğini söyleyebiliriz. Örneğin; İstanbul’da hafta içi kıyılacak nikahlar için nikah salonu ücreti ortalama 200-300 TL, hafta sonu ve tatil günleri için ise 400-600 TL civarında. Bu ücretler genellikle hizmet bedeli, dosya ücreti ve evlilik cüzdanı maliyeti gibi masrafları da kapsıyor. Net ücretleri başvuru yapacağın belediyenin internet sitesinden bakarak ya da telefon ederek öğrenebilirsin.

Nikah ücreti gibi, evlilik işlemleriyle ilgili sık sorulan soruları şu yazımızda sıraladık: Hepsini Yanıtladık: Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular

Yıldırım Nikahı Ücreti Nedir

Davetli ve Tören Olmadan Nikah İsteyenlere: Oda Nikahı

Nikah için davetli ya da özel bir tören istemeyen çiftler için belediyelerin “oda nikahı” uygulaması bulunuyor. Hafta içi mesai saatleri içinde, belediyenin nikah salonlarında gerçekleşecek ve sadece evlenecek çift ile nikah şahitlerinin katılımının yeterli olduğu törensiz nikah programına oda nikahı adı veriliyor.

Oda nikahı ücreti de başvurduğun belediyeye göre değişiyor ancak törenli ve evlendirme dairesi dışında yapılacak dış nikahlara kıyasla daha düşük fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz.

Yıldırım nikahı uygulaması ile ilgili anlatacaklarımız bunlar. Senin de aklına takılan, yanıtlamamızı istediğin sorular varsa yorum olarak yazabilirsin. Nikah başvurusuyla ilgili tüm detaylara göz atmak istersen de şu yazımızı inceleyebilirsin: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin

Şehrindeki En İyi Evlendirme Dairesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

EVLENDİRME DAİRELERİ

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (0)