Kızlık Soyadını Kullanmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

2:18 dakika

07.05.2021

Evlenen kadınlar, evlilik başvurusu sırasında aksi bir beyanları olmaması halinde eşinin soyadını alıyor. Peki bekarlık soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının yapması gerekenler nelerdir? Evlendikten sonra sadece bekarlık soyadını kullanmak mümkün mü? Ayrıntılar yazımızda!

kızlık soyadı

2015 yılından önce kadının evlilikte kızlık soyadını kullanması mümkün değildi. Ancak bu tarihte verilen yargıtay kararı ile kişinin soyadının özel hayat kapsamında olduğu ve evli kadının eşinin soyadını kullanmaya zorlanmasının özel hayata müdahale niteliği taşıdığı belirtilerek konuyla ilgili düzenleme yapıldı. Kararda kızlık soyadını kullanma talebi insan hakkı olarak belirtilerek cinsiyete dayalı bir ayrıma gidilmeksizin kızlık soyadını kullanma talebi için haklı bir gerekçe aranmayacağına hükmedildi.

Yani evlendikten sonra tanınmış olduğu isminin değişmesini istemeyen ya da hem eşinin hem de ailesinin soyismine sahip olmak isteyen kadınların bekarlık soyadını kullanması mümkün.

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanmak İçin Ne Yapmalı?

Eşinin soyadı ile birlikte evlilikte kızlık soyadı kullanmanın iki farklı yolu var. İlki; evlilik başvurusu sırasında dilekçe vermektir. Kendi soyadını kullanmak isteyen gelin adaylarının, bu taleplerini, evlendirme dairesine yaptıkları nikah başvurusu sırasında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurarak beyan etmesi gerekir.

Bir diğer yol da evlendikten sonra soyadı değişikliği başvurusudur. Evlendikten sonra, evlenmeden önceki soyadını da eşinin soyadıyla birlikte kullanmak istersen, bu durumda yapman gereken, isteğini yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmektir.

Sadece Kızlık Soyadını Kullanmak Mümkün mü?

Evlenen kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi diye merak edenler için de bunun mümkün olduğunu söyleyelim. Bunun için doldurduğun dilekçe ile aile mahkemelerinde dava açarak bekarlık soyadını kullanabilirsin.

Kızlık Soyadını da Kullananlar İçin Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirme Süresi Nedir?

Evlendikten sonra soyadı değişikliği nedeniyle kimliğini yenileyecek kadınların en çok sorduğu sorulardan biri de nikahtan sonra kimlik değiştirme süresinin olup olmadığıdır.

Evlendikten sonraki 10 gün içinde, kadının soyadı değişikliği, nüfus kayıtlarına otomatik olarak yansır. Bu süreçte e-devlet sistemi üzerinden soyadı değişikliğini takip edebilirsin. Bu değişiklik kayıtlarda göründüğü tarihten itibaren kimlik değiştirme işlemi için başvuruda bulunabilirsin.

Yeni kimlik mevzuatında, evlendikten sonra, belirli bir süre içinde kimlik yenileme zorunluluğu yok. Ama soyadı değişikliğinden dolayı herhangi bir resmi işlemde sıkıntı yaşamaman için çok ertelemeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmelisin.

kızlık soyadı

Soyadı Değişen Kadın İçin Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirmeme Cezası Var mı?

Soyadı değişen ya da çift soyadı kullanan kadınlar için nikah sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemlerinde herhangi bir yenileme süresi bulunmadığı için evlendikten sonra kimlik değiştirmeme cezası gibi bir uygulama bulunmuyor.

Evlendikten Sonra Kimlik Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Evlilik nedeniyle kimlik değiştirme ücreti 2021 yılı için 30 TL’dir.

Evlendikten Sonra Kızlık Soyadını Kullanma Dilekçesi Nasıl Olur?

Evliyken kızlık soyadını geri almak, eşinin soyadıyla birlikte bekarlık soyadını da kullanmak istiyorsan işini kolaylaştıracak kızlık soyadını kullanma dilekçesi örneğine de yer verelim istedik.

... NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNE/EVLENDİRME DAİRESİNE,

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 187. maddesinden yararlanarak bekarlık soyadım olan ...'yi, eş soyadımın önüne yazılmak suretiyle eşimin soyadı ile birlikte kullanmak istiyorum.

Gereğini arz ederim.Tarih:

Adres:

Tarih:

Kadın ve erkeğin kimlik bilgileri:

Evlendikten sonra bekarlık soyadını kullanmak için gerekli detaylara yer verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Evlilik sonrasında yapman gereken işlemlere de göz atmak istersen seni şöyle alalım: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

6 yorum

MK

Mehmet Katmer

13/03/2020

Aydınlatıcı bu yazı için teşekkürler..


ES

Eda Sarı

13/03/2021

Açıklama için teşekkürler :) Peki evlendikten sonra eski soyisimimizi kaldırmak istersek bunu yapabiliyor muyuz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Gülseren Şahin

16/06/2021

Merhabalar, öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Ben evlenmeden önce burada bahsettiğiniz gibi kızlık soyadımı da kullanmak istediğime dair dilekçe verdim. Evlilik cüzdanında her iki soyadım da görünüyor fakat resmi makamlarda (örneğin e-devlet) sadece eşimden gelen soyisim görünüyor. Bunun düzeltilmesi için ayrıca nüfus müdürlüğüne de mi dilekçe vermek gerekir? Teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Z

Zeynep

03/07/2021

Ben sadece kendi soyadımı kullanmak istiyosam kesinlikle dava mı açmam gerekiyor yani? ne kadar saçma bir şey.


Esra Özden

20/09/2021

2. evliliğimi yaptım kızlık soyadını kullanmak istediğimi nikah başvurusunda söyledim ama bana verdikleri cevap ya kızlık soyadım + rahmetli eşimin soyadı+yeni eşimin soyadı yada sadece şimdiki eşimin soyadını kullabilirmişim kızlık soyadım ile beraber yeni eşimin soyadını kullanmak istersem rahmetli eşimi altını çizerek söylüyorum rahmetli eşimi mahkemeye verip kütüğünden düşmek istiyorum diye dava açmam gerekiyormuş bende bununla uğraşmamak için sadece yeni eşimin soyadını kullanmayı kabul ettim


RD

Rana Demir

13/10/2021

Merhaba ben imam nikahla evliyim eşimle resmî nikah yapacağız ama ben onun ailesinin soyadını taşımak istemiyorum bu yüzden sadece kendi kızlık soyadımı kullanmak istiyorum bu mümkün mü lütfen yardım edin

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme daireleriyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz.