Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 4:04 DK

07.12.2018

Çok gezdin, çok dolaştın ama koca ülkede kendine göre birini bulamadın. Aradığın insan hiç beklemediğin bir anda ve beklemediğin bir yerde karşına çıktı. Buraya kadar her şey güzel, ancak; evlenmek istediğin kişi yabancı uyruklu, yani Türk vatandaşı değil. Peki, böyle bir durumda prosedür nasıl işliyor? Senin için araştırdık ve yabancı biriyle evlenmek için yapman gereken her şeyi bu yazıda anlattık!

Yıllarca hayalini kurduğun evlilik için ilk adımı attınız ve nişan yüzüklerinizi taktınız. Şimdi sıra, yabancı uyruklu biri ile Türkiye’de evlilik nasıl oluyor, neler gerekiyor bunları öğrenmeye geldi. Öncelikle yabancı biriyle evlilik nasıl yapılır? Bu konuda bilmen gereken ilk şey; yabancı uyruklu iki kişinin ya da biri Türk diğeri yabancı uyruklu iki kişinin, Türkiye'de evliliğinin geçerli sayılabilmesi için yetkili bir evlendirme memuru tarafından evlendirilmesi gerektiğini bilmen. Yani yabancılarla evlenme prosedürü öyle filmlerde gördüğünüz gibi konsoloslukta, başkonsolosun kıydığı nikahlarla resmiyete kavuşmuyor. Peki, yabancı biriyle evlenmek için gerekli olan evraklar neler?;

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

  • 4 adet ikiniz tarafından da ayrı ayrı imzalanmış evlenme isteğinizi gösteren "Evlilik Beyannamesi"
  • TC vatandaşı için nüfus cüzdanının aslı, yabancı uyruklu eş için resmi tercümesi yapılmış pasaportu ve kendi ülkesinden alacağı yine resmi olaylı "Doğum Belgesi"
  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • Sağlık Grup İlçe Başkanlığı'na onaylatılmış sağlık raporu
  • Her ikinizin de bekar olduğunuzu kanıtlayan medeni durum belgesi ve yabancı uyruklu eş için kendi ülkesi veya resmi konsolosluklar tarafından verilebilen yabancılar için evlenme ehliyet belgesi
  • Eşler aldıkları evlenme ehliyet belgesi ve doğum belgesini daha sonra İstanbul il Hukuk İşleri Müdürlüğü'nden onaylatacaklar. Eğer eşlerin, konsoloslukları Ankara'da ise o zaman da bu belgeleri Ankara'da Dış İşleri Bakanlığı'na onaylatmaları gerekiyor.

Burada unutmamanız gereken en önemli şey, evlenme ehliyet belgesinde kişinin bekar olduğunu belirtmesinin yeterli olmadığı ve “evlenmeye engel bir hali yoktur” ibaresinin de belgede bulunması gerektiğidir. Ayrıca yabancıyla Türkiye'de evlenmek için fahri konsoloslukların yapmış olduğu hiçbir onay, resmi onay olarak kabul edilmiyor.

47e1a7tmooceu6t2 - yabancıların türkiye'de evlenmesi

Yabancı Biriyle Evlenme İşlemlerinde Apostil Nedir?

Apostil kelime anlamı olarak, anlaşmaya taraf olan ülkeler arasında resmi olarak onaylanan evrakın diğer ülkede de geçerli olması durumudur. Türkiye'nin apostil anlaşması olduğu ülkeler arasında eğer evleneceği kişinin ülkesi de varsa, apostil onayı almış belgelerin Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekmiyor. Evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise sadece noterden yeminli tercümesi yapılarak Türkiye'de geçerli hale geliyor. Böylece yabancı biriyle evlilik prosedürü arasında önemli bir zaman kaybı olan onaylatma işlemleri de apostil ile kısalmış oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, apostil onayı almış tüm belgelerin başında Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961)” yazısının olması gerektiğidir.

Türkiye'de İki Yabancının Evlenmesi

Herkes İtalya'da ya da Paris’te evlenmeli diye bir kural yok. Türkiye'de de iki aynı uyruklu yabancının ya da farklı uyruklu iki yabancının evlenmesi gayet mümkün. Her iki durumda da nasıl bir prosedür izlenmesi gerektiğini bilmek yeterli. İşte yapılması gerekenler:

Farklı Uyruklu İki Yabancının Evlenmesi

Türkiye’de farklı uyruklu iki yabancı, yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler. Evlendirme Yönetmeliği Hükmüne göre; Evlenme ehliyet belgesi eşlerin kendi ülkelerindeki makamlardan bizzat temin edilmelidir. Eğer temin edilemiyorsa, belge evlendirme memurları tarafından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile de istenebiliyor. Türkiye’de evlenen farklı uyruklu iki yabancıya aile cüzdanı ve ayrıca istekleri doğrultusunda çok dilli evlenme belgesi düzenlenerek verilir.

Farklı uyruklu yabancılar, Uluslararası Kişisel Hal Komisyonu üyesi bir devletin vatandaşıysalar gerekli olan kart doldurularak, yabancı kişinin doğum yeri nüfus idaresine gönderilir. Türk makamlarınca evlenme ehliyet belgesi düzenlenmiş farklı uyruklu yabancıların evlenmelerine ait bildirimin bir örneği, ikametini aldığı İl Emniyet Müdürlüğü’ne, diğer örneği de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilir.

Aynı Uyruklu İki Yabancının Evlenmesi

Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı Türkiye’de yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler. Eşlerin evlenme ehliyet belgesini kendi devlet makamlarından bizzat temin etmesi gereklidir. Eğer bu belgeyi kendiniz alamıyorsanız, evlendirme memurları tarafından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile de istenilebildiğini unutmayın. Ayrıca isterseniz aile cüzdanınızı aldıktan sonra çok dilli evlenme belgesi de talep edebilirsiniz. Yabancıların Uluslararası Kişisel Hal Komisyonu üyesi bir devletin vatandaşı olması durumunda, gerekli kart doldurularak yabancının doğum yeri nüfus idaresine gönderilir. Türk makamlarınca düzenlenmiş aynı uyruklu yabancıların evlenmelerine ait bildirimin bir örneği, ikameti bulunan İl Emniyet Müdürlüğü’ne, bir örneği de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmelidir.

csavp1g0vjeoww2g - yabancıların türkiye'de evlenmesi

Mülteci Biri İle Türkiye’de Evlilik

Eğer evlenilmek istenen taraflardan biri vatansız yani mülteci ise, yabancı vatandaşla evlilik işlemlerinden çok daha zor bir prosedür işliyor. Mülteci kişinin Türkiye'de herhangi bir kaydı olup olmadığı kontrol edilerek, evliliğinin yasal sayılması için en gerekli belge olan “Medeni Durum Belgesi” Nüfus Müdürlükleri tarafından temin edilebiliyor. Eğer yabancının hiçbir kaydı yoksa o zaman da ülkeye giriş sırasında emniyet yetkilileri tarafından kendisi için tutulan dosyaya bakılarak bu belge temin ediliyor.

Mülteci kişi evlenmesine engel halinin olmadığı belgeyi tasdik ettirdikten sonra ilk yapılması gereken, belgeyi valilikteki Vilayet Hukuk İşleri Bürosu'ndan onaylatarak 3 adet fotokopi çektirmek. Daha sonra pasaportlarını yeminli tercüme bürosunda tercüme ettirerek noterden onaylatabilir ve evlilik için başvuruda bulunabilirler. Unutulmaması gereken nokta, başvuru sırasında pasaportun aslının ve iki adet fotokopisinin de bulunması gerektiği. Yapılacaklar bu kadarla sınırlı değil. Çiftlerin sağlık kontrollerinden geçmesi de gerekiyor. Tüm işlemleriniz halledildikten sonra yapmanız gereken son şey, evlilik cüzdanınızı yanınıza alarak nüfus cüzdanlarınızı yeniletme işlemi.

Umarız yabancıyla evlenmek için ne gerekli sorusuna cevap alabilmişsindir. Evlilik sonrası yapılması gereken resmi işlemlere de göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler. Eğer senin de bu konu hakkında paylaşmak istediğin deneyimlerin ya da soruların varsa yorumlarını bekliyoruz.

Şehrindeki En İyi Evlendirme Dairesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

EVLENDİRME DAİRELERİ

Yorumlar (33)

FY

Ferdi Yeni

15/10/2014

Teşekkürler Dugun.com...


E

Elmirasaeini

22/08/2017

Merhaba erkek Iran vetandasi. Bayan Azeri vetandasi. Turkiyede evlene bilirmi?


A

Asya.han

10/01/2018

Mrb ben türkiyede Türk vatandaşı ile evlenmek düşünüyorum bekarlik belgem geldi artık gene neler lazım bekarlik belgemi tercüman yapsam yeterlimi doğum belgem de yanımda onları da tercüman yaptrsam

S

Sezer
Evleneceğin kişi bellimi

NN

Nazifa Nagiyeva
Merbahalar siz ishlemleri oyrendinizmi?yardimci ola bilirmisiniz bana


EK

Eliz Kadır

03/02/2018

Merhaba ben kırgız vatandaşıyım Türk vatandaşıle evlenmek istiyorum . 5ay bırlıkteyiz oturma ikametim var. Fakat çalışma ikamet hemda hikah yaptırcakdik. Beni sistemde evli çıktı. Ama ben önce evlilik yaptım imam nikahdi. Resmiy nikah yokdi . Pasopırtumda nikahsız deyiyor. Oturma ikametime evli yaznişlar nasıl duzelte bilirim Teşekkürler

E

Erhan
Merhaba Gaziantep 05530821815


FY

Fatma Yusupova

26/02/2018

Merhaba ben yabanci uyruklu biriyle resmi nikah yapmak istiyorum ve nikah tacikistanda olacak ne yapmam gerekiyor burdan oraya giderken hangi evraklari hazirlamaliyim


T

Talha

12/03/2018

Adamsın


SG

Su Ga

25/03/2018

Nişanlım Türkiye'de yok ve ülkesiyle evlenmeye gideceğim mi? Evlilik iznine nasıl başvurdunuz?


BN

Büşra Nur

02/04/2018

Ben Alman vatandaşı biriyle evleneceğim benim kimliğimde kaydım da nere yazacak nüfusa bağlı olduğum il de neresi yazacak bilgilendirirseniz teşekkür ederim


SS

Seyfi Seyfi

11/06/2018

Endonezyalı vatandaşla evlenmek için aynı prosedür mü acaba

Düğün.com
Merhaba Seyfi Bey. Evlenme başvurusu için makalede belirttiğimiz yolları izlemeniz gerekiyor. Ancak bir tek, müstakbel eşinizin ülkesinden getirttiği evrakların Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekiyor. Çünkü getirdiği belgeler apostilli olsa bile Endonezya, "Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi"ne taraf devletler arasında yer almadığı için tasdik mecburiyetine tabii. Mutluluklar dileriz.


SK

Suavi Koral

17/06/2018

Arkadaşlar; internette yabancı biriyle evliliğin yapılmasını saatlerce araştırın..hepsi eksik yanlış onun bunun kafasını karıştırmak başka hiç bir doğru bilgi yok...yuh yani:ARKADAŞLAR..1) BULUNDUĞU ÜLKER EN APOSTİL Lİ. yanı uluslar arası geçerli olan..1) BEKARLIK.APOSTİL Lİ. .VE PASAPORT BELGE. ..BAŞKA BİRŞEY YOO OOO! !! TÜRKİYEDE..tercüme edilecek noter tatili ve nikah için sağlık raporu...BU KADAR..HEPSİ..konsolosluk yok şu yok bu değil..KESİNLİKLE İNAN MAYIN!!

E

Erdem
Peki oturma izni yani geçici kimlik kartı varsa pasaportun tercümesi gerekiyor mu nikah memuru bunu isteme zorunluluğu var mı?

S

Seyfi
Sen yaptınmı usta biliyor musun tam olarak herşey biraz karmaşık anlatılıyor buralarda


ÜK

Ümit Kaya

07/07/2018

Çok açıklayıcı oldunuz teşekkürler Benim bir sorum var Sorum ben tc vatandaşıyım eşim romanya vatandaşı türk soyundan türkçe biliyor romanyadan gelecek o gelince doğum belgesi medeni belgesi evlenme ehliyet belgesi apostil onaylatılırsa yetiyormu bana cevap yazarmısınız

Düğün.com
Merhaba Ümit Bey. Yazımızın "Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler" başlığı altında belirtilen belgeleri inceleyebilirsiniz. Her nüfus müdürlüğünün talep ettiği evraklar farklılık gösterebileceği için, evrakları hazırlamadan önce başvuru yapacağınız resmi daireden teyit almanızı öneriyoruz.


MAA

Mehmet Akif Ayar

05/08/2018

Merhaba Ben Azerbaycan lı bir kadınla evleneceğim. Azerbaycan içinde mi bu prosedür gerekli

Düğün.com
Merhaba Mehmet Bey. Evet makalede belirttiğimiz prosedürler sizin durumunuzda da geçerli oluyor. Mutluluklar dileriz.


M

Mehmet

30/09/2018

isvecte yasayan suriyeli nişanlımla evlenmek istiyoruz nasıl olucak yardımcı olurmusunuz

Düğün.com
Mehmet Bey Merhaba. Evliliğiniz İsveç'te gerçekleşecekse o ülkenin yetkili makamları ile görüşmeniz gerekiyor. Türkiye'de evlenmeyi planlıyorsanız, yazıda Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında belirttiğimiz evrakları tamamlamalısınız. Mutluluklar dileriz.


AD

Ahmet Duyar

16/10/2018

Vietnam'lı vatandaşla evlenmek için aynı prosedür mü acaba ?

Düğün.com
Evet yazıda belirttiğimiz prosedürleri takip edebilirsiniz.Mutluluklar dileriz.


GG

Gökhan Gökdeniz

16/10/2018

Yabancı biriyle evlenecem devlet Çeyiz parası veriyomuş nasıl neler gerekiyo yardimci olurmusunuz.

Düğün.com
Merhaba. Evet devlet ilk kez evlenecek, 27 yaşının aşmamış kişilere 5 bin TL'ye kadar çeyiz desteği sağlıyor. Bu destekten yararlanabilmeniz için, evlenmeden en geç 3 yıl öncesinde herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açtırmanız ve bu hesaba ödeme yapmanız gerekiyor.


EE

Emre Emre

20/10/2018

selam ukraynalı biriyle turkıyede evlenmeyi düşünüyorum ama orda sorunlar var yeni boşanmış ve 1 çocuğu var çocuk boşandıgı eşinde kalacak ve sağlık durumuhakkındada karın kısmı alerji gibi bir hastalıgı var tam olarak hastalıgı bılmıyorum bu kişiyle turkıyde nasıl evlenebilirim yardımlarınızı beklıyorum

Düğün.com
Emre Bey Merhaba. Öcelikli olarak yazıda belirttiğimiz belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Ukrayna apostil anlaşmasına taraf ülkeler arasında yer aldığı için, yurt dışından alınan evrakların ayrıca onaylatılmasına ihtiyaç bulunmuyor. Bizim hukuk sistemimize göre bir kadın boşandıktan sonra tekrar evlenebilmesi için boşandığı tarihten itibaren 300 günlük iddet süresinin geçmesi gerekiyor. Bu sürenin dolup dolmadığına da dikkat etmenizi öneriyoruz. Aksi takdirde, yabancı uyruklu müstakbel eşiniz kendi ülkesinden evlenme ehliyet belgesini alamayabilir. Alsa bile bizim hukuk sistemimizde bu durum sorun yaratabilir. Mutluluklar dileriz.


Selamettin Özgan

07/11/2018

Ben türküm evlenecegim Karin ugandali afrikadan evlilik onay kagidini getirttim be Ankarada onlarin konsoloslugunda onaylatip bizim did isleri bakanliginda tastiklettim simdi he evraklar gerekli yardimci olabilirmisin.

Düğün.com
Merhaba, Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında belirttiğimiz belgeleri hazırlamalısınız. Mutluluklar dileriz.


E

Etibar

08/11/2018

Men Azeri,Kanada vetendaşi, isteklim Azeri, Azerbaycan vetendaşi, Istanbulda evlenmek isteyirik...Menim Azerbaycana gedib 1 ay beklemeye imkan yox...Qisa zamanda Turkiyede nasil evlenmeli ve ne etmeli?

Düğün.com
Merhaba, Farklı Uyruklu İki Yabancının Evlenmesi başlığı altında, sorunuzun yanıtını vermeye çalışmıştık. Mutluluklar dileriz.

E

Erhan
Gaziantep 05530821815


M

Mehmet

10/11/2018

Merhabalar şöyle bir sorum var yardimci olabilir iseniz cok sevinecegim.rus bir sevgilim var yalniz rusyada daha evli ne kadar cabalasa da eşi bosanmak istemiyor ya avukatlara para veriyor yada diger avukati caydiriyor.birde cocugu var lakin kucuk degil 15 yasinda.biz evlenmek istiyoruz ama artik nasil yapacagimizi sasirdik ve ikimiz mutsuz gulmez olduk.acaba diyorum turkiyede evlenmek icin bir çözüm yolumuz varmidir.herhangi bir kurum yardimci olurmu.

Düğün.com
Merhaba Mehmet Bey. Türkiye'de evlenebilmeniz için her ikinizin de bekar olduğunuzu gösteren belge ile evlenme ehliyet belgesine ihtiyaç duyacaksınız. Dolayısıyla sözünü ettiğiniz durumda, sevgiliniz evli iken Türkiye'de evlenmeniz olası değil. Mutluluklar dileriz.


HK

Hasibe Ktn

20/11/2018

merhabalar, türküm ve nijeryalı erkek arkadaşımla yıldırım nikahıyla en kısa sürede evlenmem gerekiyor. ne kadar zaman alır bu?

Düğün.com
Merhaba Hasibe Hanım. Öncelikle size mutluluklar dileriz. Yıldırım nikahı için de yazıda Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında belirttiğimiz evrakları hazırlamanız gerekiyor. Burada nikahın hızlı gerçekleşmesi, sizin evrakları ne kadar çabuk toparlayabildiğiniz ile doğru orantılı. Müstakbel eşinizin ayrıca bekar olduğunu ispat eden yazıyı konsolosluktan temin etmesi gerekiyor.


S

Seyfi

25/11/2018

Merhaba benim bir sorum olacaktı kız arkadaşım türkiyeye geliçek haziran ayında Endonezya vatandaşı kendisi İstanbulda 2 veya 5 gün içinde hızlı bir şekilde evlilik yapmak için ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Düğün.com
Merhaba Seyfi Bey. Evlilik işlemleriniz en hızlı şekilde halledebilmeniz için, sizden istenilen belgeleri hızlı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Kolaylıklar dileriz.


NN

Nazifa Nagiyeva

26/11/2018

Merhabalar.Ben azerbaycan vatandaşıyım. Erkek arkadaşım türk vatandaşı.Bizim Türkiyede evlenmemiz için gerekli olan bi tek bekarlik belgesi ve dogum belgesinin apostilli olmasimi noter tasdiqi Turkiyede mi yaptircaz acaba yoksa kendi ulkemdemi.

Düğün.com
Merhaba Nazifa Hanım. Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında verdiğimiz belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Belgeleri herkes kendi ülkesinde hazırlayacak. Azerbaycan apostil anlaşmasına taraf ülkeler arasında yer aldığı için, sizin hazırladığınız belgeler için ayrıca noter tasdiki gerekmiyor.


AD

Aslı Demircan

27/11/2018

Ben 15 yaşımdan beri türkiyedeyim şuan 18 yaşındayım burda olduğum için ve kayıtlı olduğum için benimde bekarlık belgesi almam gerekiyormu azerbaycan vatandaşıyım yoksa sadece nüfüstan çıkarta bilirmiyim ?

Düğün.com
Merhaba Aslı Hanım. Türkiye vatandaşlığına geçmediyseniz, yazıda belirttiğimiz belgeleri Azerbaycan'dan temin etmeniz gerekiyor.


EG

Egehan Gunes

28/11/2018

Bende fasli biriyle evlenmek istiyorum neler gerekli acaba

Düğün.com
Merhaba Egehan Bey. Türkiye'de evlenecekseniz, makalemizde belirttiğimiz belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Eğer yurt dışında evlenecekseniz, işinize yarayacak yazımızı da buraya bırakıyoruz. Mutluluklar dileriz.


E

Erdem

30/11/2018

Merhaba , Nişanlım cezayir vatandaşı burada oturma izni var. Geçici kimliği mevcut asıl soru nikah memuru bu kimliğe rağmen nişanlımın pasaport tercümesini ister mi? Yani pasaport tercümesini de yaptırmam gereklilik mi?

Düğün.com
Merhaba Erdem Bey. Sorunuz ile ilgili en doğru bilgileri nüfus müdürlükleri veya Cezayir Konsolosluğundan edinebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


EH

Eren Hil

30/11/2018

Merhabalar ben türküm türkiyede yaşıyorum evleneceğim kişi çek cumhuriyeti vatandaşı ne yapmamız gerek evlenmek için yardımcı olurmusunuz

Düğün.com
Merhaba. Yazımızda "Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler" başlığında belirttiğimiz belgeleri hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti apostil anlaşmasına üye ülkeler arasında yer aldığı için, evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise geçerli olması için Türkiye'de tekrar onaylatmaya gerek yok. Sadece noterden yeminli tercümesi yapılarak bu belgeler Türkiye'de geçerli hale geliyor. Mutluluklar dileriz.


Uğur Çatal

07/12/2018

Merhaba Amerikalı kız arkadaşımla evlenmeyi düşünüyoruz evliliği Amerikada yaparsam benim için işlemler daha kolay mı olur

Düğün.com
Merhaba Uğur Bey. Eğer Amerika'da evlenmeyi düşünüyorsanız, Amerika'nın resmi makamlarının istediği belgeleri tamamlamanız gerekiyor. Hangi belgeleri istediklerini, Amerikan resmi makamları ile görüşerek öğrenmeniz gerekiyor. Mutluluklar dileriz.

Erdem Çakır
Amerikada evlenmek için bildiğim kadarıyla evlilik vizesi almanız lazım turist vizesiyle olmuyor diye biliyorum turkiye de evlilik doğum belgesi ve evlenmesinde mani olmadığına dair bir belge ile eşiniz amerikadan gelirse daha kısa sürede evlilik işlemleri yapılabilir. Apostil onaylattıktan sonra amerikada yaşarsınız tabi sıkıntı olmaz


GE

Gül Er

13/12/2018

Merhabalar ben(bayan), türk vatandaşıyım evleneceğim insan(erkek) azerbaycan vatandaşı. Türkiyede evlenme durumumda eşim türk vatandaşlığına geçe biliyor mu?

Düğün.com
Merhaba Gül Hanım. Sadece evlenmeniz, müstakbel eşinizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık hakkı kazanması için yeterli değildir. En az üç yıl evli olmanız, aile birliği içinde yaşamanız ve kamu düzenini bozacak bir durumun bulunmaması gerekir. Mutluluklar dileriz


DG

Diana Gelashvili

20/12/2018

Türkiye evlenmek için viza gerek varmi?

Düğün.com
Merhaba. Türkiye'de evlenebilmek için, vize veya vize muafiyet süresi içerisinde başvuruda bulunulmalıdır. Ayrıca evlilik için gerekli belgelerin de vatandaşı olunan ülkeden, bu süre içerisinde tamamlanması gerekiyor.


S

Seyfi

23/12/2018

Merhaba bir sorum olacaktı sevgilim Endonezya vatandaşı İstanbula geliçek tekrar 1 ay sonra 30 günlük vizesi var burada evlilik için ikamet izni alıyormuyuz veya ikamet iznine gerek yokmudur 2 inçi sorum ise ikamet İzni alıyorsak ne kadar süreli bir ikamet izni alıyoruz evlilik yapmak için hızlı bir şekilde ve bunun için nasıl bir yöntem izlememiz gerekiyor buradaki makalede yazılanlar cok karışık geldi dogum belgesi apostil onaylı bekarlık belgesi bunlar tamam

Düğün.com
Merhaba Seyfi Bey. Evlilik müracaatını yaptığınız sırada müstakbel eşinizin vize ya da vize muafiyet süresinin dolmamış olmasına bakılıyor. Hızlı bir şekilde istenilen belgeleri toparlayarak, müracaat etmelisiniz. Burada önemli olan belgeleri hızlı bir şekilde toplamak. Prosedür açısından yıldırım nikahının başka pek bir farkı olmuyor açıkçası. Daha detaylı bilgi için resmi makamlar ile görüşmenizi öneriyoruz.

Erdem Çakır
İkamet izni istenmiyor. Doğum belgesi ve bekar olduğuna evlenmesinde sakınca olmadığına dair gösterebileceğiniz bir belge bu ikisi pasaport bu kadar bunların hepsini tercume ettiriyorsunuz. Noter onaylı olmak kaydıyla bu şekilde evlenirsiniz

S

Seyfi
Benim pasaport yok sevgilimin var sadece

E

Erdem
Kardeşim sen zaten TC vatandaşısın sen tc kimliğinle git yeter türkiye de kıyacaksınız nikahı sonuç itibariyle. Lazım olanlar; Yabancı bayan için; *ülkesinden apostilli doğum belgesi *ülkesinden apostilli bekar olduğunu belgeleyen belge * passaport Bunların türkçe çevirisini yapıyorsunuz. Sonra kaymakamlıkta hukuk bölümü var gidip o ülkenin konsolos bakanının teyittini yaptırıyorsun Masraflar noter ve çeviri : 500 tl yi biraz geçer Erkek ; Tc vatandaşı ise tc kimlik kartı.. İkinizin; Aile hekimlerinden alacağınız sağlık belgesi Hayırlı olsun


MK

Memet Kaçmaz

04/01/2019

Sevdigim Kız Mülteci Geçici Koruma Kimliğide Var Kızın Yaşı Tam olarak 17 ne zaman evlenebiliriz ve Suriye ye gidip Pasaport mu çıkaracağız.Bunada Tam bir açıklama getirebilirmisiniz.Suriye ye donmek Zor.Istanbuldaki Konsolusluktan yada Ondaki Geçici Koruma Belgesi ile evlenirsek Ardından Türkiye Vatandaşlığı alabilirmiyiz.

Düğün.com
Merhaba Memet Bey. Türkiye'deki geçerli kanunlara göre evlilik için 18 yaşın dolmuş olması gerekiyor. Olağanüstü hallerde, mahkeme kararı ile 16 yaşını doldurmak kaydıyla evlilik işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Yaş engeli ortadan kalktıktan sonra, geçici koruma kapsamındaki eş adayınızın bulunduğu ildeki, İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne başvurması gerekiyor. Türkiye'de evlilik yolu ile Türk vatandaşlığının alınabilmesi için, evlendikten sonra en az 3 yıl evli olarak kalmanız gerekiyor. Bu süreden sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


VK

Vihra Kurdova

13/01/2019

Ben bulgar vatandas im. Esim turk vatandas. Ram evraklarim getirdim ve sorun oldu sizin vatandas sistem - almiyormus benim pasaport numarimi nede benim vatandas numarimi cunku bulgar mis????? Nasil gectim o zama obur testi? Ve kan test icin almuyor benim kimlik nede pasaport nede vatandas numarimi???? Cok enteresan ???? Demek yabancilar ucin sisteme yok sizin ulkeri???? Evraklarim 6 ay sure var. Ben ciktim gittim ulkerimi dondum ----- nasil yapacz peki bu sorun ve gersey aas bas kaldim!!!! Su kadar paralar ruzgyara gittiler. Cevap icin sevinirim - e.mail yazin bana

Düğün.com
Merhaba, öncelikle yaşadığınız problem için üzgünüz. Belgelerinizde ne gibi sorunlar olduğunu bilemiyoruz. En sağlıklı bilgiyi resmi makamlardan edinebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


MY

Mustafa Yildirim

14/01/2019

Merhaba ben Vietnam'a gittiğim de bir bayanla tanıştım. 2 yıldır ciddi düşünüyoruz. Ama iki ülke arasi vize problemi olduğu için o Türkiye ye gelemiyor. Ona evlenme daveti gönderebilir miyim konsolosluk aracılığıyla o şekilde vize çıkarmı?

Düğün.com
Merhaba Mustafa Bey. Yabancı uyruklu bir kişi ile Türkiye'de evlenebilmek için, evleneceğiniz kişinin vize ya da oturma iznine sahip olması gerekiyor. Eş adayınızın evlilik için gerekli belgelerini apostilli, Türkçe çevirisi yapılmış ve noter tasdikli şekilde gelirken ülkesinden getirmesi ve burada bulunduğu süre için de vize süresinin dolmamış olması gerekiyor. Aile birleşimi vizesi, evlenmiş kişilerin, oturma iznine sahip olabilmeleri için aldıkları bir vize türüdür.