Çok gezdin, çok dolaştın ama koca ülkede kendine göre birini bulamadın. Aradığın insan hiç beklemediğin bir anda ve beklemediğin bir yerde karşına çıktı. Buraya kadar her şey güzel, ancak; evlenmek istediğin kişi yabancı uyruklu, yani Türk vatandaşı değil. Peki, böyle bir durumda prosedür nasıl işliyor? Senin için araştırdık ve yabancı biriyle evlenmek için yapman gereken her şeyi bu yazıda anlattık!

Yıllarca hayalini kurduğun evlilik için ilk adımı attınız ve nişan yüzüklerinizi taktınız. Şimdi sıra, yabancı uyruklu biri ile Türkiye’de evlilik nasıl oluyor, neler gerekiyor bunları öğrenmeye geldi. Öncelikle yabancı biriyle evlilik nasıl yapılır? Bu konuda bilmen gereken ilk şey; yabancı uyruklu iki kişinin ya da biri Türk diğeri yabancı uyruklu iki kişinin, Türkiye'de evliliğinin geçerli sayılabilmesi için yetkili bir evlendirme memuru tarafından evlendirilmesi gerektiğini bilmen. Yani yabancılarla evlenme prosedürü öyle filmlerde gördüğünüz gibi konsoloslukta, başkonsolosun kıydığı nikahlarla resmiyete kavuşmuyor. Peki, yabancı biriyle evlenmek için gerekli olan evraklar neler?;

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

  • 4 adet ikiniz tarafından da ayrı ayrı imzalanmış evlenme isteğinizi gösteren "Evlilik Beyannamesi"
  • TC vatandaşı için nüfus cüzdanının aslı, yabancı uyruklu eş için resmi tercümesi yapılmış pasaportu ve kendi ülkesinden alacağı yine resmi olaylı "Doğum Belgesi"
  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • Sağlık Grup İlçe Başkanlığı'na onaylatılmış sağlık raporu
  • Her ikinizin de bekar olduğunuzu kanıtlayan medeni durum belgesi ve yabancı uyruklu eş için kendi ülkesi veya resmi konsolosluklar tarafından verilebilen yabancılar için evlenme ehliyet belgesi
  • Eşler aldıkları evlenme ehliyet belgesi ve doğum belgesini daha sonra İstanbul il Hukuk İşleri Müdürlüğü'nden onaylatacaklar. Eğer eşlerin, konsoloslukları Ankara'da ise o zaman da bu belgeleri Ankara'da Dış İşleri Bakanlığı'na onaylatmaları gerekiyor.

Burada unutmamanız gereken en önemli şey, evlenme ehliyet belgesinde kişinin bekar olduğunu belirtmesinin yeterli olmadığı ve “evlenmeye engel bir hali yoktur” ibaresinin de belgede bulunması gerektiğidir. Ayrıca yabancıyla Türkiye'de evlenmek için fahri konsoloslukların yapmış olduğu hiçbir onay, resmi onay olarak kabul edilmiyor.

47e1a7tmooceu6t2 - yabancıların türkiye'de evlenmesi

Yabancı Biriyle Evlenme İşlemlerinde Apostil Nedir?

Apostil kelime anlamı olarak, anlaşmaya taraf olan ülkeler arasında resmi olarak onaylanan evrakın diğer ülkede de geçerli olması durumudur. Türkiye'nin apostil anlaşması olduğu ülkeler arasında eğer evleneceği kişinin ülkesi de varsa, apostil onayı almış belgelerin Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekmiyor. Evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise sadece noterden yeminli tercümesi yapılarak Türkiye'de geçerli hale geliyor. Böylece yabancı biriyle evlilik prosedürü arasında önemli bir zaman kaybı olan onaylatma işlemleri de apostil ile kısalmış oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, apostil onayı almış tüm belgelerin başında Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961)” yazısının olması gerektiğidir.

Türkiye'de İki Yabancının Evlenmesi

Herkes İtalya'da ya da Paris’te evlenmeli diye bir kural yok. Türkiye'de de iki aynı uyruklu yabancının ya da farklı uyruklu iki yabancının evlenmesi gayet mümkün. Her iki durumda da nasıl bir prosedür izlenmesi gerektiğini bilmek yeterli. İşte yapılması gerekenler:

Farklı Uyruklu İki Yabancının Evlenmesi

Türkiye’de farklı uyruklu iki yabancı, yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler. Evlendirme Yönetmeliği Hükmüne göre; Evlenme ehliyet belgesi eşlerin kendi ülkelerindeki makamlardan bizzat temin edilmelidir. Eğer temin edilemiyorsa, belge evlendirme memurları tarafından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile de istenebiliyor. Türkiye’de evlenen farklı uyruklu iki yabancıya aile cüzdanı ve ayrıca istekleri doğrultusunda çok dilli evlenme belgesi düzenlenerek verilir.

Farklı uyruklu yabancılar, Uluslararası Kişisel Hal Komisyonu üyesi bir devletin vatandaşıysalar gerekli olan kart doldurularak, yabancı kişinin doğum yeri nüfus idaresine gönderilir. Türk makamlarınca evlenme ehliyet belgesi düzenlenmiş farklı uyruklu yabancıların evlenmelerine ait bildirimin bir örneği, ikametini aldığı İl Emniyet Müdürlüğü’ne, diğer örneği de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilir.

Aynı Uyruklu İki Yabancının Evlenmesi

Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı Türkiye’de yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler. Eşlerin evlenme ehliyet belgesini kendi devlet makamlarından bizzat temin etmesi gereklidir. Eğer bu belgeyi kendiniz alamıyorsanız, evlendirme memurları tarafından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile de istenilebildiğini unutmayın. Ayrıca isterseniz aile cüzdanınızı aldıktan sonra çok dilli evlenme belgesi de talep edebilirsiniz. Yabancıların Uluslararası Kişisel Hal Komisyonu üyesi bir devletin vatandaşı olması durumunda, gerekli kart doldurularak yabancının doğum yeri nüfus idaresine gönderilir. Türk makamlarınca düzenlenmiş aynı uyruklu yabancıların evlenmelerine ait bildirimin bir örneği, ikameti bulunan İl Emniyet Müdürlüğü’ne, bir örneği de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmelidir.

csavp1g0vjeoww2g - yabancıların türkiye'de evlenmesi

Mülteci Biri İle Türkiye’de Evlilik

Eğer evlenilmek istenen taraflardan biri vatansız yani mülteci ise, yabancı vatandaşla evlilik işlemlerinden çok daha zor bir prosedür işliyor. Mülteci kişinin Türkiye'de herhangi bir kaydı olup olmadığı kontrol edilerek, evliliğinin yasal sayılması için en gerekli belge olan “Medeni Durum Belgesi” Nüfus Müdürlükleri tarafından temin edilebiliyor. Eğer yabancının hiçbir kaydı yoksa o zaman da ülkeye giriş sırasında emniyet yetkilileri tarafından kendisi için tutulan dosyaya bakılarak bu belge temin ediliyor.

Mülteci kişi evlenmesine engel halinin olmadığı belgeyi tasdik ettirdikten sonra ilk yapılması gereken, belgeyi valilikteki Vilayet Hukuk İşleri Bürosu'ndan onaylatarak 3 adet fotokopi çektirmek. Daha sonra pasaportlarını yeminli tercüme bürosunda tercüme ettirerek noterden onaylatabilir ve evlilik için başvuruda bulunabilirler. Unutulmaması gereken nokta, başvuru sırasında pasaportun aslının ve iki adet fotokopisinin de bulunması gerektiği. Yapılacaklar bu kadarla sınırlı değil. Çiftlerin sağlık kontrollerinden geçmesi de gerekiyor. Tüm işlemleriniz halledildikten sonra yapmanız gereken son şey, evlilik cüzdanınızı yanınıza alarak nüfus cüzdanlarınızı yeniletme işlemi.

Umarız yabancıyla evlenmek için ne gerekli sorusuna cevap alabilmişsindir. Eğer senin de bu konu hakkında paylaşmak istediğin deneyimlerin ya da soruların varsa yorumlarını bekliyoruz.

Şehrindeki 25 Evlendirme Dairesi Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (19)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

FY Ferdi Yeni

Teşekkürler Dugun.com...

E Elmirasaeini

Merhaba erkek Iran vetandasi. Bayan Azeri vetandasi. Turkiyede evlene bilirmi?

A Asya.han

Mrb ben türkiyede Türk vatandaşı ile evlenmek düşünüyorum bekarlik belgem geldi artık gene neler lazım bekarlik belgemi tercüman yapsam yeterlimi doğum belgem de yanımda onları da tercüman yaptrsam

S Sezer

Evleneceğin kişi bellimi

EK Eliz Kadır

Merhaba ben kırgız vatandaşıyım Türk vatandaşıle evlenmek istiyorum . 5ay bırlıkteyiz oturma ikametim var. Fakat çalışma ikamet hemda hikah yaptırcakdik. Beni sistemde evli çıktı. Ama ben önce evlilik yaptım imam nikahdi. Resmiy nikah yokdi . Pasopırtumda nikahsız deyiyor. Oturma ikametime evli yaznişlar nasıl duzelte bilirim Teşekkürler

FY Fatma Yusupova

Merhaba ben yabanci uyruklu biriyle resmi nikah yapmak istiyorum ve nikah tacikistanda olacak ne yapmam gerekiyor burdan oraya giderken hangi evraklari hazirlamaliyim

T Talha
SG Su Ga

Nişanlım Türkiye'de yok ve ülkesiyle evlenmeye gideceğim mi? Evlilik iznine nasıl başvurdunuz?

BN Büşra Nur

Ben Alman vatandaşı biriyle evleneceğim benim kimliğimde kaydım da nere yazacak nüfusa bağlı olduğum il de neresi yazacak bilgilendirirseniz teşekkür ederim

SS Seyfi Seyfi

Endonezyalı vatandaşla evlenmek için aynı prosedür mü acaba

D Düğün.com

Merhaba Seyfi Bey. Evlenme başvurusu için makalede belirttiğimiz yolları izlemeniz gerekiyor. Ancak bir tek, müstakbel eşinizin ülkesinden getirttiği evrakların Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekiyor. Çünkü getirdiği belgeler apostilli olsa bile Endonezya, "Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi"ne taraf devletler arasında yer almadığı için tasdik mecburiyetine tabii. Mutluluklar dileriz.

SK Suavi Koral

Arkadaşlar; internette yabancı biriyle evliliğin yapılmasını saatlerce araştırın..hepsi eksik yanlış onun bunun kafasını karıştırmak başka hiç bir doğru bilgi yok...yuh yani:ARKADAŞLAR..1) BULUNDUĞU ÜLKER EN APOSTİL Lİ. yanı uluslar arası geçerli olan..1) BEKARLIK.APOSTİL Lİ. .VE PASAPORT BELGE. ..BAŞKA BİRŞEY YOO OOO! !! TÜRKİYEDE..tercüme edilecek noter tatili ve nikah için sağlık raporu...BU KADAR..HEPSİ..konsolosluk yok şu yok bu değil..KESİNLİKLE İNAN MAYIN!!

ÜK Ümit Kaya

Çok açıklayıcı oldunuz teşekkürler Benim bir sorum var Sorum ben tc vatandaşıyım eşim romanya vatandaşı türk soyundan türkçe biliyor romanyadan gelecek o gelince doğum belgesi medeni belgesi evlenme ehliyet belgesi apostil onaylatılırsa yetiyormu bana cevap yazarmısınız

D Düğün.com

Merhaba Ümit Bey. Yazımızın "Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler" başlığı altında belirtilen belgeleri inceleyebilirsiniz. Her nüfus müdürlüğünün talep ettiği evraklar farklılık gösterebileceği için, evrakları hazırlamadan önce başvuru yapacağınız resmi daireden teyit almanızı öneriyoruz.

MAA Mehmet Akif Ayar

Merhaba Ben Azerbaycan lı bir kadınla evleneceğim. Azerbaycan içinde mi bu prosedür gerekli

D Düğün.com

Merhaba Mehmet Bey. Evet makalede belirttiğimiz prosedürler sizin durumunuzda da geçerli oluyor. Mutluluklar dileriz.

M Mehmet

isvecte yasayan suriyeli nişanlımla evlenmek istiyoruz nasıl olucak yardımcı olurmusunuz

D Düğün.com

Mehmet Bey Merhaba. Evliliğiniz İsveç'te gerçekleşecekse o ülkenin yetkili makamları ile görüşmeniz gerekiyor. Türkiye'de evlenmeyi planlıyorsanız, yazıda Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında belirttiğimiz evrakları tamamlamalısınız. Mutluluklar dileriz.

AD Ahmet Duyar

Vietnam'lı vatandaşla evlenmek için aynı prosedür mü acaba ?

D Düğün.com

Evet yazıda belirttiğimiz prosedürleri takip edebilirsiniz.Mutluluklar dileriz.

GG Gökhan Gökdeniz

Yabancı biriyle evlenecem devlet Çeyiz parası veriyomuş nasıl neler gerekiyo yardimci olurmusunuz.

D Düğün.com

Merhaba. Evet devlet ilk kez evlenecek, 27 yaşının aşmamış kişilere 5 bin TL'ye kadar çeyiz desteği sağlıyor. Bu destekten yararlanabilmeniz için, evlenmeden en geç 3 yıl öncesinde herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açtırmanız ve bu hesaba ödeme yapmanız gerekiyor.

EE Emre Emre

selam ukraynalı biriyle turkıyede evlenmeyi düşünüyorum ama orda sorunlar var yeni boşanmış ve 1 çocuğu var çocuk boşandıgı eşinde kalacak ve sağlık durumuhakkındada karın kısmı alerji gibi bir hastalıgı var tam olarak hastalıgı bılmıyorum bu kişiyle turkıyde nasıl evlenebilirim yardımlarınızı beklıyorum

D Düğün.com

Emre Bey Merhaba. Öcelikli olarak yazıda belirttiğimiz belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Ukrayna apostil anlaşmasına taraf ülkeler arasında yer aldığı için, yurt dışından alınan evrakların ayrıca onaylatılmasına ihtiyaç bulunmuyor. Bizim hukuk sistemimize göre bir kadın boşandıktan sonra tekrar evlenebilmesi için boşandığı tarihten itibaren 300 günlük iddet süresinin geçmesi gerekiyor. Bu sürenin dolup dolmadığına da dikkat etmenizi öneriyoruz. Aksi takdirde, yabancı uyruklu müstakbel eşiniz kendi ülkesinden evlenme ehliyet belgesini alamayabilir. Alsa bile bizim hukuk sistemimizde bu durum sorun yaratabilir. Mutluluklar dileriz.

Selamettin Özgan

Ben türküm evlenecegim Karin ugandali afrikadan evlilik onay kagidini getirttim be Ankarada onlarin konsoloslugunda onaylatip bizim did isleri bakanliginda tastiklettim simdi he evraklar gerekli yardimci olabilirmisin.

D Düğün.com

Merhaba, Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında belirttiğimiz belgeleri hazırlamalısınız. Mutluluklar dileriz.

E Etibar

Men Azeri,Kanada vetendaşi, isteklim Azeri, Azerbaycan vetendaşi, Istanbulda evlenmek isteyirik...Menim Azerbaycana gedib 1 ay beklemeye imkan yox...Qisa zamanda Turkiyede nasil evlenmeli ve ne etmeli?

D Düğün.com

Merhaba, Farklı Uyruklu İki Yabancının Evlenmesi başlığı altında, sorunuzun yanıtını vermeye çalışmıştık. Mutluluklar dileriz.

M Mehmet

Merhabalar şöyle bir sorum var yardimci olabilir iseniz cok sevinecegim.rus bir sevgilim var yalniz rusyada daha evli ne kadar cabalasa da eşi bosanmak istemiyor ya avukatlara para veriyor yada diger avukati caydiriyor.birde cocugu var lakin kucuk degil 15 yasinda.biz evlenmek istiyoruz ama artik nasil yapacagimizi sasirdik ve ikimiz mutsuz gulmez olduk.acaba diyorum turkiyede evlenmek icin bir çözüm yolumuz varmidir.herhangi bir kurum yardimci olurmu.

D Düğün.com

Merhaba Mehmet Bey. Türkiye'de evlenebilmeniz için her ikinizin de bekar olduğunuzu gösteren belge ile evlenme ehliyet belgesine ihtiyaç duyacaksınız. Dolayısıyla sözünü ettiğiniz durumda, sevgiliniz evli iken Türkiye'de evlenmeniz olası değil. Mutluluklar dileriz.