Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 3:58 DK

15.05.2019

Evlenmek istediğin kişi yabancı uyruklu, yani Türk vatandaşı değil. Peki, böyle bir durumda prosedür nasıl işliyor? Senin için araştırdık ve yabancı biriyle evlenmek için yapman gereken her şeyi bu yazıda anlattık!

Müstakbel eşinle evlilik kararı aldın ve sıra yabancı uyruklu biri ile Türkiye’de evlilik nasıl oluyor, neler gerekiyor bunları öğrenmeye geldi. Peki yabancı biriyle evlilik nasıl yapılır? Bu konuda bilmen gereken ilk şey; yabancı uyruklu iki kişinin ya da biri Türk diğeri yabancı uyruklu iki kişinin, Türkiye'de evliliğinin geçerli sayılabilmesi için yetkili bir evlendirme memuru tarafından evlendirilmesi gerektiğini bilmen. Peki, yabancı biriyle evlenmek için gerekli olan evraklar neler?

Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler

  • 4 adet ikiniz tarafından da ayrı ayrı imzalanmış evlenme isteğinizi gösteren "Evlilik Beyannamesi"
  • TC vatandaşı için nüfus cüzdanının aslı, yabancı uyruklu eş için resmi tercümesi yapılmış pasaportu ve kendi ülkesinden alacağı yine resmi olaylı "Doğum Belgesi"
  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • Sağlık Grup İlçe Başkanlığı'na onaylatılmış sağlık raporu
  • Her ikinizin de bekar olduğunuzu kanıtlayan medeni durum belgesi ve yabancı uyruklu eş için kendi ülkesi veya resmi konsolosluklar tarafından verilebilen yabancılar için evlenme ehliyet belgesi
  • Eşler aldıkları evlenme ehliyet belgesi ve doğum belgesini daha sonra İstanbul il Hukuk İşleri Müdürlüğü'nden onaylatacaklar. Eğer eşlerin, konsoloslukları Ankara'da ise o zaman da bu belgeleri Ankara'da Dış İşleri Bakanlığı'na onaylatmaları gerekiyor.

Burada unutmamanız gereken en önemli şey, evlenme ehliyet belgesinde kişinin bekar olduğunu belirtmesinin yeterli olmadığı ve “evlenmeye engel bir hali yoktur” ibaresinin de belgede bulunması gerektiğidir. Ayrıca yabancıyla Türkiye'de evlenmek için fahri konsoloslukların yapmış olduğu hiçbir onay, resmi onay olarak kabul edilmiyor.

yabancıların türkiye'de evlenmesi

Yabancı Biriyle Evlenme İşlemlerinde Apostil Nedir?

Apostil kelime anlamı olarak, anlaşmaya taraf olan ülkeler arasında resmi olarak onaylanan evrakın diğer ülkede de geçerli olması durumudur. Türkiye'nin apostil anlaşması olduğu ülkeler arasında eğer evleneceği kişinin ülkesi de varsa, apostil onayı almış belgelerin Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekmiyor. Evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise sadece noterden yeminli tercümesi yapılarak Türkiye'de geçerli hale geliyor. Böylece yabancı biriyle evlilik prosedürü arasında önemli bir zaman kaybı olan onaylatma işlemleri de apostil ile kısalmış oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, apostil onayı almış tüm belgelerin başında Fransızca olarak “Apostille (Convention de La Haye du 5 Octobre 1961)” yazısının olması gerektiğidir.

Türkiye'de İki Yabancının Evlenmesi

Herkes İtalya'da ya da Paris’te evlenmeli diye bir kural yok. Türkiye'de de iki aynı uyruklu yabancının ya da farklı uyruklu iki yabancının evlenmesi gayet mümkün. Her iki durumda da nasıl bir prosedür izlenmesi gerektiğini bilmek yeterli. İşte yapılması gerekenler:

Farklı Uyruklu İki Yabancının Evlenmesi

Türkiye’de farklı uyruklu iki yabancı, yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler. Evlendirme Yönetmeliği Hükmüne göre; Evlenme ehliyet belgesi eşlerin kendi ülkelerindeki makamlardan bizzat temin edilmelidir. Eğer temin edilemiyorsa, belge evlendirme memurları tarafından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile de istenebiliyor. Türkiye’de evlenen farklı uyruklu iki yabancıya aile cüzdanı ve ayrıca istekleri doğrultusunda çok dilli evlenme belgesi düzenlenerek verilir.

Farklı uyruklu yabancılar, Uluslararası Kişisel Hal Komisyonu üyesi bir devletin vatandaşıysalar gerekli olan kart doldurularak, yabancı kişinin doğum yeri nüfus idaresine gönderilir. Türk makamlarınca evlenme ehliyet belgesi düzenlenmiş farklı uyruklu yabancıların evlenmelerine ait bildirimin bir örneği, ikametini aldığı İl Emniyet Müdürlüğü’ne, diğer örneği de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilir.

Aynı Uyruklu İki Yabancının Evlenmesi

Aynı devlet vatandaşı olan iki yabancı Türkiye’de yetkili Türk evlendirme memuru önünde evlenebilirler. Eşlerin evlenme ehliyet belgesini kendi devlet makamlarından bizzat temin etmesi gereklidir. Eğer bu belgeyi kendiniz alamıyorsanız, evlendirme memurları tarafından Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile de istenilebildiğini unutmayın. Ayrıca isterseniz aile cüzdanınızı aldıktan sonra çok dilli evlenme belgesi de talep edebilirsiniz. Yabancıların Uluslararası Kişisel Hal Komisyonu üyesi bir devletin vatandaşı olması durumunda, gerekli kart doldurularak yabancının doğum yeri nüfus idaresine gönderilir. Türk makamlarınca düzenlenmiş aynı uyruklu yabancıların evlenmelerine ait bildirimin bir örneği, ikameti bulunan İl Emniyet Müdürlüğü’ne, bir örneği de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilmelidir.

yabancıların türkiye'de evlenmesi

Mülteci Biri İle Türkiye’de Evlilik

Eğer evlenilmek istenen taraflardan biri vatansız yani mülteci ise, yabancı vatandaşla evlilik işlemlerinden çok daha zor bir prosedür işliyor. Mülteci kişinin Türkiye'de herhangi bir kaydı olup olmadığı kontrol edilerek, evliliğinin yasal sayılması için en gerekli belge olan “Medeni Durum Belgesi” Nüfus Müdürlükleri tarafından temin edilebiliyor. Eğer yabancının hiçbir kaydı yoksa o zaman da ülkeye giriş sırasında emniyet yetkilileri tarafından kendisi için tutulan dosyaya bakılarak bu belge temin ediliyor.

Mülteci kişi evlenmesine engel halinin olmadığı belgeyi tasdik ettirdikten sonra ilk yapılması gereken, belgeyi valilikteki Vilayet Hukuk İşleri Bürosu'ndan onaylatarak 3 adet fotokopi çektirmek. Daha sonra pasaportlarını yeminli tercüme bürosunda tercüme ettirerek noterden onaylatabilir ve evlilik için başvuruda bulunabilirler. Unutulmaması gereken nokta, başvuru sırasında pasaportun aslının ve iki adet fotokopisinin de bulunması gerektiği. Yapılacaklar bu kadarla sınırlı değil. Çiftlerin sağlık kontrollerinden geçmesi de gerekiyor. Tüm işlemleriniz halledildikten sonra yapmanız gereken son şey, evlilik cüzdanınızı yanınıza alarak nüfus cüzdanlarınızı yeniletme işlemi.

Umarız yabancıyla evlenmek için ne gerekli sorusuna cevap alabilmişsindir. Evlilik sonrası yapılması gereken resmi işlemlere de göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Tüm Detaylarıyla Anlattık: Evlendikten Sonra Yapılması Gereken Resmi İşlemler. Eğer senin de bu konu hakkında paylaşmak istediğin deneyimlerin ya da soruların varsa yorumlarını bekliyoruz.

Şehrindeki En İyi Evlendirme Dairesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

EVLENDİRME DAİRELERİ

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (66)

FY

Ferdi Yeni

15/10/2014

Teşekkürler Dugun.com...


E

Elmirasaeini

22/08/2017

Merhaba erkek Iran vetandasi. Bayan Azeri vetandasi. Turkiyede evlene bilirmi?


A

Asya.han

10/01/2018

Mrb ben türkiyede Türk vatandaşı ile evlenmek düşünüyorum bekarlik belgem geldi artık gene neler lazım bekarlik belgemi tercüman yapsam yeterlimi doğum belgem de yanımda onları da tercüman yaptrsam

S

Sezer
Evleneceğin kişi bellimi

NN

Nazifa Nagiyeva
Merbahalar siz ishlemleri oyrendinizmi?yardimci ola bilirmisiniz bana


EK

Eliz Kadır

03/02/2018

Merhaba ben kırgız vatandaşıyım Türk vatandaşıle evlenmek istiyorum . 5ay bırlıkteyiz oturma ikametim var. Fakat çalışma ikamet hemda hikah yaptırcakdik. Beni sistemde evli çıktı. Ama ben önce evlilik yaptım imam nikahdi. Resmiy nikah yokdi . Pasopırtumda nikahsız deyiyor. Oturma ikametime evli yaznişlar nasıl duzelte bilirim Teşekkürler

E

Erhan
Merhaba Gaziantep 05530821815


FY

Fatma Yusupova

26/02/2018

Merhaba ben yabanci uyruklu biriyle resmi nikah yapmak istiyorum ve nikah tacikistanda olacak ne yapmam gerekiyor burdan oraya giderken hangi evraklari hazirlamaliyim


T

Talha

12/03/2018

Adamsın


SG

Su Ga

25/03/2018

Nişanlım Türkiye'de yok ve ülkesiyle evlenmeye gideceğim mi? Evlilik iznine nasıl başvurdunuz?


BN

Büşra Nur

02/04/2018

Ben Alman vatandaşı biriyle evleneceğim benim kimliğimde kaydım da nere yazacak nüfusa bağlı olduğum il de neresi yazacak bilgilendirirseniz teşekkür ederim


SS

Seyfi Seyfi

11/06/2018

Endonezyalı vatandaşla evlenmek için aynı prosedür mü acaba

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Seyfi Bey. Evlenme başvurusu için makalede belirttiğimiz yolları izlemeniz gerekiyor. Ancak bir tek, müstakbel eşinizin ülkesinden getirttiği evrakların Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekiyor. Çünkü getirdiği belgeler apostilli olsa bile Endonezya, "Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi"ne taraf devletler arasında yer almadığı için tasdik mecburiyetine tabii. Mutluluklar dileriz.


SK

Suavi Koral

17/06/2018

Arkadaşlar; internette yabancı biriyle evliliğin yapılmasını saatlerce araştırın..hepsi eksik yanlış onun bunun kafasını karıştırmak başka hiç bir doğru bilgi yok...yuh yani:ARKADAŞLAR..1) BULUNDUĞU ÜLKER EN APOSTİL Lİ. yanı uluslar arası geçerli olan..1) BEKARLIK.APOSTİL Lİ. .VE PASAPORT BELGE. ..BAŞKA BİRŞEY YOO OOO! !! TÜRKİYEDE..tercüme edilecek noter tatili ve nikah için sağlık raporu...BU KADAR..HEPSİ..konsolosluk yok şu yok bu değil..KESİNLİKLE İNAN MAYIN!!

E

Erdem
Peki oturma izni yani geçici kimlik kartı varsa pasaportun tercümesi gerekiyor mu nikah memuru bunu isteme zorunluluğu var mı?

S

Seyfi
Sen yaptınmı usta biliyor musun tam olarak herşey biraz karmaşık anlatılıyor buralarda


ÜK

Ümit Kaya

07/07/2018

Çok açıklayıcı oldunuz teşekkürler Benim bir sorum var Sorum ben tc vatandaşıyım eşim romanya vatandaşı türk soyundan türkçe biliyor romanyadan gelecek o gelince doğum belgesi medeni belgesi evlenme ehliyet belgesi apostil onaylatılırsa yetiyormu bana cevap yazarmısınız

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ümit Bey. Yazımızın "Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler" başlığı altında belirtilen belgeleri inceleyebilirsiniz. Her nüfus müdürlüğünün talep ettiği evraklar farklılık gösterebileceği için, evrakları hazırlamadan önce başvuru yapacağınız resmi daireden teyit almanızı öneriyoruz.


MAA

Mehmet Akif Ayar

05/08/2018

Merhaba Ben Azerbaycan lı bir kadınla evleneceğim. Azerbaycan içinde mi bu prosedür gerekli

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Mehmet Bey. Evet makalede belirttiğimiz prosedürler sizin durumunuzda da geçerli oluyor. Mutluluklar dileriz.

HY

Hakan Yesilkaya
Mehmet kardes benimde esim azeri ama hala resmi evllik yapamadık burokrasıye takıldık evlilik için belge isdeniyo ama nerden temin edecez bilmiyoruz


M

Mehmet

30/09/2018

isvecte yasayan suriyeli nişanlımla evlenmek istiyoruz nasıl olucak yardımcı olurmusunuz

Düğün.com

Düğün.com
Mehmet Bey Merhaba. Evliliğiniz İsveç'te gerçekleşecekse o ülkenin yetkili makamları ile görüşmeniz gerekiyor. Türkiye'de evlenmeyi planlıyorsanız, yazıda Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında belirttiğimiz evrakları tamamlamalısınız. Mutluluklar dileriz.


AD

Ahmet Duyar

16/10/2018

Vietnam'lı vatandaşla evlenmek için aynı prosedür mü acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Evet yazıda belirttiğimiz prosedürleri takip edebilirsiniz.Mutluluklar dileriz.


GG

Gökhan Gökdeniz

16/10/2018

Yabancı biriyle evlenecem devlet Çeyiz parası veriyomuş nasıl neler gerekiyo yardimci olurmusunuz.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Evet devlet ilk kez evlenecek, 27 yaşının aşmamış kişilere 5 bin TL'ye kadar çeyiz desteği sağlıyor. Bu destekten yararlanabilmeniz için, evlenmeden en geç 3 yıl öncesinde herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açtırmanız ve bu hesaba ödeme yapmanız gerekiyor.


EE

Emre Emre

20/10/2018

selam ukraynalı biriyle turkıyede evlenmeyi düşünüyorum ama orda sorunlar var yeni boşanmış ve 1 çocuğu var çocuk boşandıgı eşinde kalacak ve sağlık durumuhakkındada karın kısmı alerji gibi bir hastalıgı var tam olarak hastalıgı bılmıyorum bu kişiyle turkıyde nasıl evlenebilirim yardımlarınızı beklıyorum

Düğün.com

Düğün.com
Emre Bey Merhaba. Öcelikli olarak yazıda belirttiğimiz belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Ukrayna apostil anlaşmasına taraf ülkeler arasında yer aldığı için, yurt dışından alınan evrakların ayrıca onaylatılmasına ihtiyaç bulunmuyor. Bizim hukuk sistemimize göre bir kadın boşandıktan sonra tekrar evlenebilmesi için boşandığı tarihten itibaren 300 günlük iddet süresinin geçmesi gerekiyor. Bu sürenin dolup dolmadığına da dikkat etmenizi öneriyoruz. Aksi takdirde, yabancı uyruklu müstakbel eşiniz kendi ülkesinden evlenme ehliyet belgesini alamayabilir. Alsa bile bizim hukuk sistemimizde bu durum sorun yaratabilir. Mutluluklar dileriz.


Selamettin Özgan

07/11/2018

Ben türküm evlenecegim Karin ugandali afrikadan evlilik onay kagidini getirttim be Ankarada onlarin konsoloslugunda onaylatip bizim did isleri bakanliginda tastiklettim simdi he evraklar gerekli yardimci olabilirmisin.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında belirttiğimiz belgeleri hazırlamalısınız. Mutluluklar dileriz.


E

Etibar

08/11/2018

Men Azeri,Kanada vetendaşi, isteklim Azeri, Azerbaycan vetendaşi, Istanbulda evlenmek isteyirik...Menim Azerbaycana gedib 1 ay beklemeye imkan yox...Qisa zamanda Turkiyede nasil evlenmeli ve ne etmeli?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Farklı Uyruklu İki Yabancının Evlenmesi başlığı altında, sorunuzun yanıtını vermeye çalışmıştık. Mutluluklar dileriz.

E

Erhan
Gaziantep 05530821815


M

Mehmet

10/11/2018

Merhabalar şöyle bir sorum var yardimci olabilir iseniz cok sevinecegim.rus bir sevgilim var yalniz rusyada daha evli ne kadar cabalasa da eşi bosanmak istemiyor ya avukatlara para veriyor yada diger avukati caydiriyor.birde cocugu var lakin kucuk degil 15 yasinda.biz evlenmek istiyoruz ama artik nasil yapacagimizi sasirdik ve ikimiz mutsuz gulmez olduk.acaba diyorum turkiyede evlenmek icin bir çözüm yolumuz varmidir.herhangi bir kurum yardimci olurmu.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Mehmet Bey. Türkiye'de evlenebilmeniz için her ikinizin de bekar olduğunuzu gösteren belge ile evlenme ehliyet belgesine ihtiyaç duyacaksınız. Dolayısıyla sözünü ettiğiniz durumda, sevgiliniz evli iken Türkiye'de evlenmeniz olası değil. Mutluluklar dileriz.


HK

Hasibe Ktn

20/11/2018

merhabalar, türküm ve nijeryalı erkek arkadaşımla yıldırım nikahıyla en kısa sürede evlenmem gerekiyor. ne kadar zaman alır bu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hasibe Hanım. Öncelikle size mutluluklar dileriz. Yıldırım nikahı için de yazıda Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında belirttiğimiz evrakları hazırlamanız gerekiyor. Burada nikahın hızlı gerçekleşmesi, sizin evrakları ne kadar çabuk toparlayabildiğiniz ile doğru orantılı. Müstakbel eşinizin ayrıca bekar olduğunu ispat eden yazıyı konsolosluktan temin etmesi gerekiyor.


S

Seyfi

25/11/2018

Merhaba benim bir sorum olacaktı kız arkadaşım türkiyeye geliçek haziran ayında Endonezya vatandaşı kendisi İstanbulda 2 veya 5 gün içinde hızlı bir şekilde evlilik yapmak için ne yapabiliriz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Seyfi Bey. Evlilik işlemleriniz en hızlı şekilde halledebilmeniz için, sizden istenilen belgeleri hızlı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor. Kolaylıklar dileriz.


NN

Nazifa Nagiyeva

26/11/2018

Merhabalar.Ben azerbaycan vatandaşıyım. Erkek arkadaşım türk vatandaşı.Bizim Türkiyede evlenmemiz için gerekli olan bi tek bekarlik belgesi ve dogum belgesinin apostilli olmasimi noter tasdiqi Turkiyede mi yaptircaz acaba yoksa kendi ulkemdemi.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Nazifa Hanım. Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler başlığı altında verdiğimiz belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Belgeleri herkes kendi ülkesinde hazırlayacak. Azerbaycan apostil anlaşmasına taraf ülkeler arasında yer aldığı için, sizin hazırladığınız belgeler için ayrıca noter tasdiki gerekmiyor.

NN

Nazifa Nagiyeva
Ben yazdiginiz evraklari anladim.Ama takildigim yer noter tasdiqle bagli.Bir yerde okumustum apostilli evraklar yeniden Turkiyede noter tasdiq yapilmasi gerekli.Siz buraya yazmissiniz pasaport noter tasdiq ben onu Azerbaycandan alirsam Turkiyede onlar kabul edecelermi apostil yapmadan.Ya da işte dogum belgesiyle bekarlik belgesini noter tasdiq yaptirip apostil yaparsam.


AD

Aslı Demircan

27/11/2018

Ben 15 yaşımdan beri türkiyedeyim şuan 18 yaşındayım burda olduğum için ve kayıtlı olduğum için benimde bekarlık belgesi almam gerekiyormu azerbaycan vatandaşıyım yoksa sadece nüfüstan çıkarta bilirmiyim ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Aslı Hanım. Türkiye vatandaşlığına geçmediyseniz, yazıda belirttiğimiz belgeleri Azerbaycan'dan temin etmeniz gerekiyor.


EG

Egehan Gunes

28/11/2018

Bende fasli biriyle evlenmek istiyorum neler gerekli acaba

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Egehan Bey. Türkiye'de evlenecekseniz, makalemizde belirttiğimiz belgeleri temin etmeniz gerekiyor. Eğer yurt dışında evlenecekseniz, işinize yarayacak yazımızı da buraya bırakıyoruz. Mutluluklar dileriz.


E

Erdem

30/11/2018

Merhaba , Nişanlım cezayir vatandaşı burada oturma izni var. Geçici kimliği mevcut asıl soru nikah memuru bu kimliğe rağmen nişanlımın pasaport tercümesini ister mi? Yani pasaport tercümesini de yaptırmam gereklilik mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Erdem Bey. Sorunuz ile ilgili en doğru bilgileri nüfus müdürlükleri veya Cezayir Konsolosluğundan edinebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


EH

Eren Hil

30/11/2018

Merhabalar ben türküm türkiyede yaşıyorum evleneceğim kişi çek cumhuriyeti vatandaşı ne yapmamız gerek evlenmek için yardımcı olurmusunuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Yazımızda "Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler" başlığında belirttiğimiz belgeleri hazırlayarak işe başlayabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti apostil anlaşmasına üye ülkeler arasında yer aldığı için, evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise geçerli olması için Türkiye'de tekrar onaylatmaya gerek yok. Sadece noterden yeminli tercümesi yapılarak bu belgeler Türkiye'de geçerli hale geliyor. Mutluluklar dileriz.


Uğur Çatal

07/12/2018

Merhaba Amerikalı kız arkadaşımla evlenmeyi düşünüyoruz evliliği Amerikada yaparsam benim için işlemler daha kolay mı olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Uğur Bey. Eğer Amerika'da evlenmeyi düşünüyorsanız, Amerika'nın resmi makamlarının istediği belgeleri tamamlamanız gerekiyor. Hangi belgeleri istediklerini, Amerikan resmi makamları ile görüşerek öğrenmeniz gerekiyor. Mutluluklar dileriz.

Erdem Çakır
Amerikada evlenmek için bildiğim kadarıyla evlilik vizesi almanız lazım turist vizesiyle olmuyor diye biliyorum turkiye de evlilik doğum belgesi ve evlenmesinde mani olmadığına dair bir belge ile eşiniz amerikadan gelirse daha kısa sürede evlilik işlemleri yapılabilir. Apostil onaylattıktan sonra amerikada yaşarsınız tabi sıkıntı olmaz


GE

Gül Er

13/12/2018

Merhabalar ben(bayan), türk vatandaşıyım evleneceğim insan(erkek) azerbaycan vatandaşı. Türkiyede evlenme durumumda eşim türk vatandaşlığına geçe biliyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Gül Hanım. Sadece evlenmeniz, müstakbel eşinizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık hakkı kazanması için yeterli değildir. En az üç yıl evli olmanız, aile birliği içinde yaşamanız ve kamu düzenini bozacak bir durumun bulunmaması gerekir. Mutluluklar dileriz


DG

Diana Gelashvili

20/12/2018

Türkiye evlenmek için viza gerek varmi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Türkiye'de evlenebilmek için, vize veya vize muafiyet süresi içerisinde başvuruda bulunulmalıdır. Ayrıca evlilik için gerekli belgelerin de vatandaşı olunan ülkeden, bu süre içerisinde tamamlanması gerekiyor.


S

Seyfi

23/12/2018

Merhaba bir sorum olacaktı sevgilim Endonezya vatandaşı İstanbula geliçek tekrar 1 ay sonra 30 günlük vizesi var burada evlilik için ikamet izni alıyormuyuz veya ikamet iznine gerek yokmudur 2 inçi sorum ise ikamet İzni alıyorsak ne kadar süreli bir ikamet izni alıyoruz evlilik yapmak için hızlı bir şekilde ve bunun için nasıl bir yöntem izlememiz gerekiyor buradaki makalede yazılanlar cok karışık geldi dogum belgesi apostil onaylı bekarlık belgesi bunlar tamam

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Seyfi Bey. Evlilik müracaatını yaptığınız sırada müstakbel eşinizin vize ya da vize muafiyet süresinin dolmamış olmasına bakılıyor. Hızlı bir şekilde istenilen belgeleri toparlayarak, müracaat etmelisiniz. Burada önemli olan belgeleri hızlı bir şekilde toplamak. Prosedür açısından yıldırım nikahının başka pek bir farkı olmuyor açıkçası. Daha detaylı bilgi için resmi makamlar ile görüşmenizi öneriyoruz.

Erdem Çakır
İkamet izni istenmiyor. Doğum belgesi ve bekar olduğuna evlenmesinde sakınca olmadığına dair gösterebileceğiniz bir belge bu ikisi pasaport bu kadar bunların hepsini tercume ettiriyorsunuz. Noter onaylı olmak kaydıyla bu şekilde evlenirsiniz

S

Seyfi
Benim pasaport yok sevgilimin var sadece

E

Erdem
Kardeşim sen zaten TC vatandaşısın sen tc kimliğinle git yeter türkiye de kıyacaksınız nikahı sonuç itibariyle. Lazım olanlar; Yabancı bayan için; *ülkesinden apostilli doğum belgesi *ülkesinden apostilli bekar olduğunu belgeleyen belge * passaport Bunların türkçe çevirisini yapıyorsunuz. Sonra kaymakamlıkta hukuk bölümü var gidip o ülkenin konsolos bakanının teyittini yaptırıyorsun Masraflar noter ve çeviri : 500 tl yi biraz geçer Erkek ; Tc vatandaşı ise tc kimlik kartı.. İkinizin; Aile hekimlerinden alacağınız sağlık belgesi Hayırlı olsun

S

Seyfi
Erdem bey bu işlemleri 1 gün içinde yapabilirmiyiz siz biliyorsunuz sanırım 1 gün içinde evlilik olabilir mi


MK

Memet Kaçmaz

04/01/2019

Sevdigim Kız Mülteci Geçici Koruma Kimliğide Var Kızın Yaşı Tam olarak 17 ne zaman evlenebiliriz ve Suriye ye gidip Pasaport mu çıkaracağız.Bunada Tam bir açıklama getirebilirmisiniz.Suriye ye donmek Zor.Istanbuldaki Konsolusluktan yada Ondaki Geçici Koruma Belgesi ile evlenirsek Ardından Türkiye Vatandaşlığı alabilirmiyiz.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Memet Bey. Türkiye'deki geçerli kanunlara göre evlilik için 18 yaşın dolmuş olması gerekiyor. Olağanüstü hallerde, mahkeme kararı ile 16 yaşını doldurmak kaydıyla evlilik işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Yaş engeli ortadan kalktıktan sonra, geçici koruma kapsamındaki eş adayınızın bulunduğu ildeki, İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne başvurması gerekiyor. Türkiye'de evlilik yolu ile Türk vatandaşlığının alınabilmesi için, evlendikten sonra en az 3 yıl evli olarak kalmanız gerekiyor. Bu süreden sonra vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


VK

Vihra Kurdova

13/01/2019

Ben bulgar vatandas im. Esim turk vatandas. Ram evraklarim getirdim ve sorun oldu sizin vatandas sistem - almiyormus benim pasaport numarimi nede benim vatandas numarimi cunku bulgar mis????? Nasil gectim o zama obur testi? Ve kan test icin almuyor benim kimlik nede pasaport nede vatandas numarimi???? Cok enteresan ???? Demek yabancilar ucin sisteme yok sizin ulkeri???? Evraklarim 6 ay sure var. Ben ciktim gittim ulkerimi dondum ----- nasil yapacz peki bu sorun ve gersey aas bas kaldim!!!! Su kadar paralar ruzgyara gittiler. Cevap icin sevinirim - e.mail yazin bana

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, öncelikle yaşadığınız problem için üzgünüz. Belgelerinizde ne gibi sorunlar olduğunu bilemiyoruz. En sağlıklı bilgiyi resmi makamlardan edinebilirsiniz. Mutluluklar dileriz.


MY

Mustafa Yildirim

14/01/2019

Merhaba ben Vietnam'a gittiğim de bir bayanla tanıştım. 2 yıldır ciddi düşünüyoruz. Ama iki ülke arasi vize problemi olduğu için o Türkiye ye gelemiyor. Ona evlenme daveti gönderebilir miyim konsolosluk aracılığıyla o şekilde vize çıkarmı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Mustafa Bey. Yabancı uyruklu bir kişi ile Türkiye'de evlenebilmek için, evleneceğiniz kişinin Türkiye'de oturma iznine sahip olması gerekiyor. Eş adayınızın evlilik için gerekli belgelerini apostilli, Türkçe çevirisi yapılmış ve noter tasdikli şekilde gelirken ülkesinden getirmesi ve burada bulunduğu süre için de vize süresinin dolmamış olması gerekiyor. Aile birleşimi vizesi, evlenmiş kişilerin, oturma iznine sahip olabilmeleri için aldıkları bir vize türüdür.


EB

Ekrem Bakar

16/01/2019

merhaba 2016 agustos 16 da azeri bir bayanla evlendim ve bir cocugum oldu bu süre zarfında kendimin kimliğimi degiştirttim bu sene agustosta üç senemiz bitiyor eşim nezaman vatandaşlık alacak birde eşim kendi ülkesine kimlik degişimi için hala baş vurmadı 2 senedir ülkesine gitmiyor bunun bir cezası varmı

Düğün.com

Düğün.com
Ekrem Bey Merhaba. 3 yılınız dolduğu için eşiniz T.C. vatandaşlığını almaya hak kazanabilir. Bunun için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eşinizin kendi ülkesindeki kimlik değişimi başvurusunun yapılmamış olması ve cezai müeddiler konusunda Azerbaycan Konsolosluğundan bilgi almanızı öneriyoruz. Mutluluklar dileriz.


Arafat Öztürk

18/01/2019

Ben ukranyali sevgilimle evlenecem ne evraklar lazim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancıların Türkiye'de Evlenmesi yazımızda "Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler" başlığı altında sıraladığımız belgelere ihtiyacınız olacak. Şimdiden mutluluklar dileriz...


SK

Seyfi Kara

18/01/2019

Merhaba benim sevgilim Endonezya vatandaşı İstanbula geldi onun pasaportu var ama benim pasaportum yok evlilik için evlilik izin belgeside var onun benim pasaport yok evlilik sırasında herhangi bir sorun cıkarmı bunu sormak istiyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancı biriyle Türkiye'de evlenebilmek için yalnızca T.C. vatandaşı olmayan kişinin pasaportunun olması yeterli. Yani sizin pasaportunuz olmadığı için herhangi bir sorun yaşamazsınız.

SK

Seyfi Kara
İkamet teskeresi zorunlumu uzatmak için çünkü yeterli günü var 25 günü daha var türkiyede kalabilmek için bu süreçte tekrar ikamet izni uzatıyormuyuz acaba ve birde zorunlu saglık sigortası yapıyor muyuz evlilik için ve evlilikten sonra tekrar ikamet izni almak zorunlumudur


JB

Jennet Beshimovna

22/01/2019

MERHABALAR . BEN JENNET. YABANCI UYRUKLUYUM. TC VATANDASI ILE NISANLIYIM. INSALLAH EN KISA ZAMANDA EVLENECEGIZ. AMA YUKARIDA VERDIGINIZ BILGILERE GORE''Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler'' -''Sağlık Grup İlçe Başkanlığı'na onaylatılmış sağlık raporu'' DIYE BILGI VERILMIS. BU BILGI YABANCI., YANI BENIM ICIN DE GECERLIMI YOKSA SADECE TC VATANDASI ICIN MI.? YANI .,BEN SAGLIK RAPORUMU TURKIYE ''Sağlık Grup İlçe Başkanlığı'na'' onaylatMAM YETERLI MIDIR.,? YOKSA BENIM ULKEMIN SAGLIK RAPORU ZORUNLU MUDUR...? TESEKKURLER .....

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Raporunuzu Sağlık Grup İlçe Başkanlığı'na onaylatmanız yeterlidir. Ülkenizden ayrıca bir sağlık raporu almanız gerekmiyor. Şimdiden mutluluklar dileriz...


DEG

Doğuş Eray Gencay

23/01/2019

Selamlar internetten tanıştığım Ukraynalı bir bayan ile iki aydır konuşuyoruz.Annesi vefat etmiş babasını ise hiç tanımıyormuş ama İzmirli olduğunu söylüyor.Teyzesinin yanında kalıyor ve Türkçesi benim Türkçemden daha güzel ,teyzesi kuzeni ile zorla evlendirmek istiyormuş , kendisi Türkiye'ye gelmek istiyor uçak biletimi Alman yeterli diyor yada istersen sen gel beni götür diyor, ne yapmalıyım bilemedim oraya gidip bütün belgeleri çıkartıp kızı getirmelimiyim sizce 25 yaşında kız , yardımcı olurmusunuz fikir yönünden saygılar.

Düğün.com

Düğün.com
Doğuş Bey selamlar.Konuştuğunuz kişinin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını, karşılıklı güven duygusunun oluşup oluşmadığını tartıp, en doğru kararı yine siz verebilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra, biz evlilik sürecinize yönelik elimizden gelen desteği sunmaya hazırız :) Mutluluklar dileriz.


G

Ggul

31/01/2019

merhabalar yabancı uyruklu erkek arkadaşım yaz ayında Türkiyeye gelmeyi düşünüyor.burda evlilik yapabilmemiz için bütün evrakları kendi ülkesinden getiricek.turistik vize ile gelmesi evlilik sürecinde sıkıntı yaşatır mı?teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Yabancı uyruklu bir kişi ile Türkiye'de evlenebilmek için, evleneceğiniz kişinin oturma iznine sahip olması gerekiyor.


Sedat Özkan

31/01/2019

Merhaba evlenmeyi düşündüğüm bayan Türkmenistan lı ve 9 yıldır Türkiyede ve pasaport süresi dolmuş yani kaçak halde. Bu evliliğe engel midir? Engel ise ne yapmamız gerekiyor. Çok teşekkür ederiz..

Düğün.com

Düğün.com
Sedat Bey Merhaba. Kanunlara göre Türkiye'de kaçak birisi ile evlilik gerçekleştiremezsiniz. Eş adayınız oturum izni aldıktan sonra evlilik başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Mutluluklar dileriz.


KS

Kader Sarıboğa

04/02/2019

Merhabalar bir konu hakkında bilgi almak istiyorum lütfen yardimci olabilirmisiniz? Öncelikle nişanlım Filistinli ben de Türk vatandasıyım, benim sorum evlendiğimizde benim o ülkeye giriş çıkışımda bir problem yasarmıyım ve orada yasamak için süresiz oturum izni alabilirmiyim? İnternette araştırmalarımda daha önce evlenen bir kişi Turkiyeye ziyaret ettikten sonra tekrar filistine giriş yapamamış, bende evlenirsem böyle bir sorun yasarmıyım veya böyle bir sorun yaşamamak için ne yapmalıyım... Lütfen bu konuda beni aydınlatırmışsınız. İyi calışmalar..

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Sorduğunuz soru Filistin yetkili makamları ile ilişkili olduğu için maalesef size yardımcı olamıyoruz.


YG

Yavuz Gozitok

05/02/2019

Merhaba ben özbekistanlı kızla evlenmeyi düşünürüm kızın oturma izni yok hiç birseyi yok burdan özbekistan ailesinden birine vekalet versek olurmu bilen varmı varsa vekalette ne yazılması gerekiyor yardımcı olurmusunuz

Düğün.com

Düğün.com
Yavuz Bey Merhaba. Türkiye'de oturum izni olmayan biri ile evlilik gerçekleştiremezsiniz.


CK

Cihan Karadağ

06/02/2019

Merhaba evleneceğim kisi avusturya vatandası evlilik turkiye de olacak sorum şu:sürekli giriş-cıkış yapması gibi bi durum var mi ayrica apostil durumu nedir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Evlendiğiniz kişi Aile Birleşimi Vizesi alması halinde, 3 yıl süre ile Türkiye'de ikamet hakkı kazanır. Bu süre içerisinde evliliğin devam etmesi durumunda, 3 yılın sonunda süresiz oturum hakkı için başvuruda bulunabilirsiniz. Avusturya Apostil Şerhi gerekmeyen ülkeler arasında bulunuyor. Bu nedenle Avusturya'dan alınan noter onaylı belgeler sadece Türkçe'ye tercüme edilip, onaylatılması halinde, apostil şerhine gerek olmaksızın, Türkiye'de geçerli olacaktır.


RS

Rebwar Sulayman

07/02/2019

Dear Sir or Madam: my Moroccan Fiance and myself a British National would like to get married in Turkey Either in Istanbul or Cappadocia, we came on a holiday to Istanbul and we fell in love with Turkey, we both are outside Turkey now and we want to come to Turkey and get married here. we both can obtain marriage licence, my fiance from Morocco and myself from England, I would be grateful if you could : 1. advise us what other documents is required ? 2.how to book or request to marry in Turkey from the marriage authorities in Turkey? looking forward to hearing from you. many thanks Rebwar Sulayman

Düğün.com

Düğün.com
Hello Mr. Sulayman. If you want to get married in Turkey, you should have residence permit in Turkish competent authority and take these documents: -Certificate of legal capacity to marry (written your mother and father name, birth place and date) -Passport -Health certificate (taken from primary health care center in Turkey) -Passport photo When you complete the documents, you can make an aplication to marriage office in Turkey through a Turkish translator. Wish happiness...


N

Nihat

10/02/2019

Merhaba nişanlım azerbeyçan vatandaşı o Kendi ülkesinden belgelerini tamamladı ben şimdi hangi belgeleri çıkarmam gerek ilk olarak türkiyede evlenmek için yardımçı olurmusunız

Düğün.com

Düğün.com
Nihat Bey Merhaba. Yazımızın "Yabancı Uyruklu Biriyle Evlenmek İçin Gerekli Belgeler" başlığı altındaki belgeleri temin edebilirsiniz. En sağlıklı bilgiyi bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğünden temin edebileceğinizi hatırlatıyoruz. Mutluluklar dileriz.


DH

Dilsad Hacıyeva

10/02/2019

Herkese merabalar ben azeri vatandaşıyım.turk vatandaşıyla nikah kıymak istiyorum amma ne gerekiyor bilmiyorum.azerbaycandan hangi evraklar getirmem lazım.lutfen yardımcı olun.simdiden tesekurler

Düğün.com

Düğün.com
Dilşad Hanım Merhaba. Türkiye'de evlenmek için gerekli belgelerin yanı sıra siz Azerbaycan yetkili makamlarından, evlenmeniz önünde herhangi bir kısıtlama olmadığını gösterir evlenme ehliyet belgesini ve doğum belgenizi getirmelisiniz.


SS

Seyfi Seyfi

11/02/2019

Mrb Endonezya vatandaşı ile evlilik olduktan sonra acaba benim saglık sigortamdan yararlana bilirmi ve evlilikten sonra aile ikamet izni almak zorunlu mudur 2 inçi bir sorum ise burada çalışabilirmi? Burada yazılanları anlayamadım biraz karışık geldi bana

Düğün.com

Düğün.com
Seyfi Bey Merhaba. Bildiğimiz kadarıyla, sizin elde ettiğiniz sağlık haklarından Endonezya vatandaşı eşiniz de yararlanabilir. Bunun için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat etmeniz, ikamet tezkerenizi almanız, ayrıca eşinizin ülkesindeki sağlık yardımlarından yararlanmadığını belirtir bir taahhüt almanız gerekiyor. Çalışma izni konusu bizim alanımıza girmediği için yardımcı olamayacağız. Mutluluklar dileriz.


AY

Ahmet Yüksel

12/02/2019

Merhaba ben kirgizistan vatandaşı bir kızla nişanlandim fakat türkiyede kaçak olduğu için cezasını yatırdik ülkesine gitti ordan gereken evrakları tamamladı tekrar gelicektldiki havaalanı vizesi olmadığı için geri gönderildi ben evlilik davetiyesi gönderdim vize için şimdi ordan benim çalıştığım is yerinden maaş yazısı istiyorlar veya bankada param olan hesabımi gösteren belge olacakmış şimdi konu şu ben is değiştirdiğim için yeni iş yerinde henüz sigorta başlamadı ve bankada da suan param yok bunu nasıl halledebiliriz bana yardımcı olursanız sevinirim. Param Yoksa nişanlim gelemeyecekmi

Düğün.com

Düğün.com
Ahmet Bey Merhaba. Öncelikle size yardımcı olabilmeyi çok isterdik. Ancak bahsettiğiniz sorun ülkeler arası vize konusu ile ilgili. Bu konuda maalesef size destek olamıyoruz. Nişanlınız, Türkiye'ye yasal yollarla giremediği sürece, burada evlenmeniz pek mümkün gözükmüyor. En kısa sürede vize sorununu çözüp, evliliğinizi gerçekleştirmenizi dileriz.


K

Kemal

18/02/2019

Merhaba, ben tc vatandasiyim. Nisanlim kirgizistan vatandasi. Kibrista calisiyor ve yasiyoruz ikimizde. Evlenmeye karar verdik ve bunu istanbulda evlendirme dairesinde yapmak istiyoruz. Mumkun mudur? Turkiyede bir oturma izni falan olmasi gerek mi? Gerek degilse turkiyedeki konsolosluktan dogum ve bekarlik belgesi alabilir mi? Sonrasinda saglik raporu alip nikah dairesine basvurmamiz ve gun almamiz yetiyor mu? Suan ki sartlarimizda turkiyede evlendirme dairesinde nasil evlenebiliriz Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Düğün.com

Düğün.com
Kemal Bey Merhaba. Nişanlınızla Türkiye'de evlenebilmeniz için öncelikle, müstakbel eşinizin burada oturum izni bulunması gerekiyor. Bu izni aldıktan sonra, nişanlınız ile birlikte sizin bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne başvurmalısınız. Nişanlınız için gerekli belgeler şu şekilde: • Evlenme Ehliyet Belgesi • Doğum Belgesi • Pasaport Fotokopisi ve Tercümesi • Sağlık Raporu • Fotoğraf


SS

Shorena Silagava

20/02/2019

merhaba , bn shorena gurcistandan, turk vatandasa evlenmek ıstıyorum , bnım 6 ıllık calısma vızam bıtıyor yakın zamanda , vızam bıtmedan mı bıtdıkdan sonramı evlenecam, gurcu konsolosda evlensak bnım kocam ıchın bır faıda olurmu? ılerde gurcu vatandaslık alsın ıchın?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Oturma izniniz yokken, Türkiye'de evlenme imkanınız bulunmuyor. Gürcistan vatandaşlığının hangi koşullarda alınacağı konusunda kendi hükümetinizin yetkili makamlarına danışmanızı tavsiye ediyoruz. Mutluluklar dileriz.


KK

Kabil Kabil

24/02/2019

Selamlar. Nişanlım Endonezya vatandaşı ve Türkiye'de evlenmek istiyoruz. Evlilik sıkıntı değil bu işlemleri 1 ayda hallederiz diye düşünüyorum fakat sıkıntı şu ki evlendikten sonra ülkesine geri gitmeyecek ve Türkiye'de birlikte yaşamamız gerekiyor. Yani evlilikten sonra nasıl uzun süreli oturma izni ve vize alabilirim eşim için? Ülkesine geri gitmeyecek, Türkiye'de kalacağız ve evlilikten sonra acil oturma izni ve vize filan ne gerekiyorsa halletmemiz gerekiyor bu mümkün müdür? Ben Endonezya'ya gitsem ve orada evlensek o zaman prosedür nasıl işler? Oturma izni ve çalışma iznini evlilikten sonra ülkeme geri dönmeden direk alabilir miyim? not: hangi ülkede yaşayacağımız şuan belli değil, endonezya veya türkiye ama net birşey yok aklımızda o yüzden iki sorumu da cevaplarsanız sevinirim. Acil cevap bekliyorum şimdiden Allah razı olsun.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Öncelikle belirtelim ki; Endonezya'da evlenme koşullarına ilişkin en sağlıklı bilgiyi, o ülkenin resmi makamlarından edinebilirsiniz. Türkiye'de kalmaya karar verirseniz ise, müstakbel eşinize evlendikten sonra aile ikamet izni verilebilir. Bu izin her seferinde üç yılı aşmayacak şekilde düzenlenebilir. Bunun için İçişleri Bakanlığına bağlı Göç İdaresi'ne başvurabilirsiniz. Müstakbel eşinizin aile ikamet izni alabilmesi için sizin; en az bir yıl Türkiye’de ikamet etmeniz, kişi başına asgari ücretin üçte birinden az olmamak kaydıyla aylık gelire sahip olmanız, son beş yıl içinde aile düzenine karşı suç işlememiş olduğunuzu adli sicil kaydıyla belgelemeniz gerekiyor. Mutluluklar dileriz.


C

Cihan

03/03/2019

Merhabalar, aklıma bir soru takıldı. Aynı cins iki insanın evlenmesine izin veren yabancı bir ülkenin vatandaşı ile bir Türk vatandaşı Türkiye'de evlenebilirler mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye'de evlenmek için Türk yasaları geçerlidir. Partnerinizin ülkesinde mümkün olsa da Türkiye'de eşcinsel evliliğe yasal olarak izin verilmiyor.


Seyfettin Çoban

12/03/2019

Selamlar ukraynali bir bayan ulkesinde bosandiktan 300 gun sonra tekrar turkiyede nikah yapabiliyor daha kisa bir surede hamile olmadigina dail doktor raporu ve savciliktan evlenmesine bir engel yoktur belgesi alabilir mi alsa nikah yapabilirmi bu konuda yardiminiza ihtiyacim var tsk ler

Düğün.com

Düğün.com
Seyfettin Bey Merhaba. Ukraynalı bir kadının 300 günlük iddet süresi beklenmeden, Türkiye'de evlenebilmesi için, hamile olmadığını belgeleyen raporları aldıktan sonra, mahkeme kararı çıkarması gerekiyor.


MA

Mehmet Akserce

20/03/2019

merhaba..evleneceğim bayan rus vatandaşı.. apostilli doğum belgesi gerekiyor biliyorum fakat SSBC diye eski doğum belgesi var birde rusya federasyonunun verdiği yeni doğum belgesi.. hangisi nikah için geçerli olur..evlendirme dairesini aradım onlarında bu konuyla ilgili bir bilgisi yokmuş.. yardımcı olursanız sevinirim.tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Mehmet Bey Merhaba, Sorduğunuz soru çok teknik olduğu için, resmi makamlara danışmanızı tavsiye ediyoruz. Aradığınızın dışında, diğer evlendirme dairelerinden bilgi almayı deneyebilirsiniz. Özellikle evlendirme işleminin fazlaca yapıldığı il ve ilçelerdeki evlendirme daireleri size bu konuda bilgi verecektir. Mutluluklar dileriz.


MY

Merve Yerli

21/03/2019

Merhaba biz Almanyada yasiyoruz ve Türkiyede evlenmek istiyoruz. Ikimizde Türk Vatandasiyiz burda nasil yol almaliyiz?

Düğün.com

Düğün.com
Merve Hanım, öncelikle size ve müstakbel eşinize mutluluklar diliyoruz. Türk vatandaşı olduğunuz için, Türkiye'deki prosedürü işleteceksiniz. Gerekli belgeler ve nereye başvuracağınıza ilişkin bilgiyi, konuyu tüm detaylarıyla anlattığımız yazımızdan öğrenebilirsiniz: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin!


E

Emre

21/03/2019

Öncelikle merhabalar kız arkadasim fas vatandasi suan 90 sureyle benim yanimda turkiyede kaliyor fasdan evraklarini getirdi bu evraklar arapca nasil onaylatip islem yapmam lazim oturum izni almadan nikah islerini yurutebiliyormuyum yardimlariniza ihtiyacim var

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Emre Bey. Kız arkadaşınız ile vize süresi içerisinde Türkiye'de evlenebilirsiniz. Kendi ülkesinden getireceği, apostilli Bekarlık Belgesini, Doğum Belgesi'ni ve ayrıca pasaportunu buradaki bir yeminli tercümana giderek, Türkçe'ye çevirtebilirsiniz. Mutluluklar dileriz


T

Tuğba

21/03/2019

Merhaba, ben Kazakistan Vatandaşı ile evleneceğim .Kazakistan da verilen evlenme ehliyet belgesinde bekardır şu tarihler arasında evlenme hakkında kayıt yapılmadı yazıyor ve bu şekilde orada tercüman tarafından Türkçeye çeviri yapılmış.apostil yapılmış ama evlenmesine engel yoktur ibaresi yok bir sorun olur mu? bu şekilde çeviri ve orijinal metinde yazılanlar aynı ifade olarak kabul edilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Belgede, "bekardır" ifadesinin yer alması, belgenin kabul edilmesi için yeterli. Bu ifade yer alıyorsa ayrıca "evlenmesine engel yoktur" ifadesinin de yer alması şart değil. Şimdiden mutluluklar dileriz...


BS

Bermet Sydykova

27/03/2019

Merhabalar ben bisey soracaktım yardımcı olursanız sevinirim ben kırgız vatandaşıyım ve erkek arkadasim türk vatandaşı evlenmeyi düşünüyoruz...ve benim problemim 1 sene kacak durumuna düştüm.. evlenme dairesinde problem çıkabilir mi? Benim hangi evrakları hazırlamam lazım ? Evlenme dairesine başvurduğun zaman ordan belli miktarda ceza parası çıkıyor muş o doğru mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Türkiye'de kaçak durumundayken evlenme işlemi gerçekleştiremezsiniz. Vize veya gerekli oturma iznini temin ettikten sonra gerekli işlemler yapılabiliyor.


B

Bbbbnnnnnnnnnmb

29/03/2019

Merhaba ben Suriye vatandaşı Romanyali bir kiz evlenmek istiyorum bize gerekli avrak neler

Düğün.com

Düğün.com
Türkiye'de mi evlenmek istiyorsunuz?


UI

Ufuk Işik

02/04/2019

MERHABALAR.KAZAKİSTAN VATANDAŞI TÜRKİYEDE EVLENEBİLMESİ İÇİN NELER GEREKİYOR.BİLDİĞİM KADARIYLA LAHEY SÖZLEŞMESİNE TABİ BİR ÜLKE APOSTİLE GEREK VARMI.TÜRKİYEDEKİ KAZAKİSTAN KONSOLOSLUĞUNDAN ALINAN DOĞUM BELGESİ VE EVLENME EHLİYET BELGESİ YETERLİ OLURMU.VE NERELERE ONAYLATILMASI GEREKİYOR.TEŞEKKÜRLER.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Gerekli belgeleri yazımızda bulabilirsiniz. Yabancı Resmi Belgelerin Tasdiki Mecburiyetinin Kaldırılması Sözleşmesi’ne taraf devletler arasında Kazakistan da bulunuyor. Ancak bu sözleşmeye taraf olan ülkelerden bazıları bu belgeleri konsoloslukta düzenlemiyor; bunun yerine o ülkedeki resmi kurumlarda belgeler çok dilli olarak düzenleniyor. Bu nedenle Türkiye'deki Kazakistan Konsolosluğu'na danışmanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


BRD

Baba Rasim Dikmen

10/04/2019

Merhaba Fas vatandasi olan kiz arkadasimla turkiyede evlenmek icin Gerekli belgeler belerdir bize nasil yardimci olursunuz , bir hafta icerisinde mumkunmu eger mumkunse danismanimiz olurmusunuz ?


MR

Maryam Rahimova

14/04/2019

?


FZ

Filantro Zoo

04/05/2019

acil cevap verebilseniz çok sevinirim, kısa bir sorum olacak. ben yabancı vatandaşım. nışanlım türk.nikah işlemleri başlattık ama benim tarafından istenen belgeler konusunda, belgelerin geçerlilik süresinden dolayı istemediğimiz tarihte nikah kıydırmak zorunda kalacağız. gereken belgeler arasında doğum belgemin düzenlenme tarihine göre hareket etmiş memur bey.yönetmleiklerine baktım , doğum belgesinin geçerlilik süresi hakkında anlamlı bir madde göremedim, siz bu konuda fikir verebilir misiniz, istediğimiz tarihtenikah kıydırmaya doğumbelgesinin süresi bir sorun teşkil etmediği gösterecek bir kanat gösterir misiniz? şimdiden teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunda belgelerin geçerlilik süresi genellikle 6 ay olarak kabul ediliyor. Evlendirme yönetmeliğinde de Dosyaların Geçerlilik Süresi başlığı altında "Bu Yönetmelik uyarınca evlenmeye esas olmak üzere hazırlanan dosyanın geçerlilik süresi, evlenme ehliyet belgesinin düzenleme tarihinden itibaren 6 aydır. Bu süre içerisinde evlenme yapılmadığı takdirde dosya işlemden kaldırılır ve iptal edilir." ifadesi yer alıyor. Bazı belediyelerin internet sitelerinde de evlilik için Yabancı Uyruklulardan İstenen Belgeler başlığı altında yer alan Bekarlık ve Doğum Belgesi için geçerlilik süresinin 6 ay olduğunun belirten ifadeleri görüyoruz. Konuyla ilgili başvurduğunuz belediyeyle iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


SY

Svaş Yağız

07/05/2019

Merhabalar. Nişanlım İranlı. İstanbul da evlenmeyi düşünüyoruz. İran’dan gelirken alması gerek evraklar nelerdir?

Düğün.com

Düğün.com
Gerekli belgeleri yazımızda detaylı şekilde anlatmaya çalıştık. Mutluluklar dileriz.


CK

Ceylan Karahan

09/05/2019

Merhaba,ben 3 kere evlendim şimdi 4 cü evliligimi yapiyorum ama bu 3 evliligim gercek deyildi.bundan 10 sene önce son boşanmam oldu..alman vatandasiyim ve türkiyede evlenecegim ilk sorum evrak olarak neler lazim ve bu 3 boşanma kaidlarimi esim olacak kisi mecbur mu ögrenmeye ve bu 3 boşanma kaidlarini nikah icin vermem mi gerek...lütfen yardimci olun...cok tsk ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Daha önce evlilik yapan eşlerin önceki evliliklerine ve boşanmalarına dair belgelerin de evlenme dosyasında yer alması gerekiyor. Bu nedenle boşanma belgelerinizi de nikah başvurusu için hazırladığınız belgelerin arasına eklemelisiniz. Nikah başvurusu için istenen belgeleri de yazımızda bulabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


V

Volkan

23/05/2019

Evlnmek istyorum