Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

3:07 dakika

28.05.2021

Evlilik için gerekli belgeleri araştırırken karşına evlenme ehliyet belgesi çıktıysa ve bu belgenin ne olduğunu merak ediyorsan sana yardımcı olacak bir yazı hazırladık!

evlenme ehliyet belgesi

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Evlenecek çiftlerin evlenmesine engel bir durum bulunup bulunmadığının, resmi olarak incelenmesi, eşlerin yaş ve medeni hal gibi evlilik ehliyetine sahip olduğunun resmi olarak kanıtlayan belge evlenme ehliyet belgesi olarak adlandırılıyor.

Bu belge, nikah başvurusu için gerekli belgeler arasında yer alıyor.

Kişinin adı, soyadı, anne-baba adı ile doğum tarihi, medeni hali ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığı gibi bilgilere bu belgede yer veriliyor.

Nikah başvurusu sırasında dikkat etmen gerekenleri de şu yazımızda anlattık: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin

Kimler Evlenme Ehliyet Belgesi Almalı?

Kişinin tam kimlik bilgileri ile nüfus açısından evlenmesine engel bir halinin bulunup bulunmadığı gibi bilgilerin nikah başvurusunda beyan edilmesi gerekiyor. Ancak bunu bir belge halinde temin etmek tüm çiftler için şart değil.

Çünkü son yıllarda nüfus kayıt örneği ile evlenme ehliyet belgesi, evlendirme memurlarınca elektronik ortamda kimlik paylaşım sisteminden alındığı için bu belgeyi her çiftin alması gerekmiyor.

Evlendirme ehliyet belgesi alması gerekenleri aşağıda listeledik:

evlenme ehliyet belgesi

Yabancı uyruklu kişiler ülkelerinden ya da yerel temsilciliklerden hem “bekarlık belgesi” hem de “doğum belgesi” almışsa ayrıca evlenme ehliyet belgesi almaları gerekmiyor.

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Evlilik Cüzdanına İlişkin Tüm Detaylar

Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Alınır?

►Türk vatandaşları, bağlı oldukları nüfus müdürlüğü evlenme ehliyet belgesi için başvurmaları gereken yetkili kurumdur.

► Yabancı uyruklular için evlenme ehliyet belgesi konsolosluktan alınır mı diye çok merak ediliyor. Bu kişiler kendi ülkelerinden ya da o devletin yerel temsilciliklerinden evlenme ehliyet belgesi alabiliyor.

►Türkiye’de bulunan vatansız, mülteci, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsünde bulunanlar ve uluslararası koruma başvuru sahipleri için evlenme ehliyet belgesi de il göç idaresi müdürlüklerince tutulan dosyalarındaki kayıtlara göre, yine bu müdürlükler tarafından veriliyor.

evlenme ehliyet belgesi

Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Uluslararası evlenme ehliyet belgesi, Türkiye’de evlenmek isteyen yabancı uyruklulardan ve yurt dışında evlenecek Türk vatandaşlarından isteniyor. Yabancı yetkili makamlardan alınan belgenin usulüne göre tasdik edilmiş olması gerekiyor.

►Eğer evleneceğin kişinin ülkesi, Türkiye'nin apostil anlaşması olan ülkeler arasında yer alıyorsa, apostil onayı almış belgelerin Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekmiyor. Evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise sadece noterden yeminli tercümesi yapılması yeterli oluyor.

►Uluslararası evlenme ehliyet belgesinin yazılı olarak talep edilmesi gerekiyor. Bunun için başvuruda bulunduğun kurumdan temin edebileceğin başvuru formunu doldurarak kimliğini ibraz ettikten sonra başvuru formunu imzalaman gerekiyor.

►Türkiye’de bulunan yabancı ülke vatandaşları, İstanbul’da konsolosluklarından alacakları evlenme ehliyet belgesini, İlçe Kaymakamlığı’na onaylatabiliyor. İstanbul’da konsoloslukları olmayanların ise Ankara’daki konsolosluklarından alacakları belgeyi Türk Dışişleri Bakanlığı’nda tasdik ve tercüme ettirmeleri gerekiyor.

►Evlenme ehliyet belgeni Türkiye’den aldıysan ve yurt dışı yetkili makamlara sunacaksan, apostil şerhinin olmasına dikkat etmen gerekiyor.

evlenme ehliyet belgesi

Evlenme Ehliyet Belgesi Ücreti Ne Kadar?

Evlenme ehliyet belgesi ne kadar diye merak edenler için söyleyelim: Türkiye’deki nüfus müdürlüklerinden evlenme ehliyet belgesi almak ücretsiz.

Ancak yurt dışındaki resmi makamlardan ve temsilciliklerinden alınacak belge için ödenmesi gereken ücret kuruma göre değişiklik gösterebiliyor.

Evlenme Ehliyet Belgesi Geçerlilik Süresi Nedir?

Evlenme belgelerinin geçerli olduğu süre ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Yabancı ülkelerde değişiklik gösteren bu süre Türkiye’de 6 ay.

Evlenme Ehliyet Belgesi E-Devletten Alınır mı?

Evlenme ehliyet belgesi nasıl alınır denildiğinde, aklına birçok belgeyi online olarak temin edebileceğin e-devlet sistemi geliyor olabilir. Ancak bu belgeyi kurumlara bizzat başvurarak alman gerektiğini söyleyelim.

Evlenme Ehliyet Belgesi Tek Alınır mı?

Evlenme ehliyeti için başvurunun, evlenilecek kişi ile birlikte yapılması gerekiyor. Evlenme ehliyet belgesi almak için Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerine başvuruda bulunacak çiftlerin evlenmek istediklerine dair imzalı dilekçelerini, birlikte imzalamaları gerekiyor.

Evlenme ehliyet belgesi hakkında merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Nikah başvurusuyla ilgili en çok sorulan sorulara ve yanıtlarına göz atmak istersen Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımıza da göz atabilirsin. Hala merak ettiklerin varsa yorum olarak bırakmayı unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

40 yorum

M

M.a

17/10/2021

Merhaba, benim nişanlım alman asıllı Alman vatandaşı ve Almanya'da yaşıyor. Ben ise Türk vatandaşıyim ve Türkiye'de yaşıyorum. Nikahı Almanya'da yapmamızın daha mantıklı olacağını düşündük ama kafamız çok karisik sanki Türkiye'de yapsak daha kolay olacak gibi. Ben şunu sormak istiyorum; benim evlilik ehliyet belgesi alabilmem için, nişanlımın bana herhangi kendine ait belgeler göndermesi gerekiyor mu? Yoksa ben direk nüfus müdürlüğüne gidip, ben evlilik ehliyet belgesi almak istiyorum diyorum ve sadece kendime ait belgeleri mi sunuyorum? Ilginctir ki, kendi bağlı olduğum nüfus müdürlüğünü aradığımda bana biz nikah işlerine bakmıyoruz, hangi belgeler lazım bilmiyoruz vs gibi şeyler söylediler beni nikah müdürlüğüne yönlendirdiler ve onlarda bilmiyor. Nişanlım da bende kafayı yemek uzereyiz. Ne yapmalıyız bilmiyoruz. Nereden başlamamız gerekiyor bilmiyoruz.... Lütfen yardımcı olun bize.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eşlerin evlilik başvurusunda kendileri için gerekli belgeleri hazırlaması gerekir. Gerekli belgeleri ve sürece ilişkin detaylı bilgiyi "Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi" yazımızda bulabilirsiniz. İyi günler dileriz...


KO

Kasim Odemis

27/06/2021

Selam benim evlenecegim kisi özbek vatandasi ozbekistandan bazi evraklar getirecek evlenmek icin turkiyede biz burda nereye bas vuru yapmamiz gerekiyor ve randovu nereden alacagiz nikahtan önce oturma izin almamiz gerekirmi özbekistanda getirdigivkagit turkiyede kac ay gecerli olur lutfen bilgi verirseniz sevnirim tesekurler simdilik

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, detaylı bilgi için ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ve ülkedeki resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AC

Ahmet Caliskan

30/04/2021

Evlendirme ehliyet belgesi ile bekarlık belgesi aynı mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlenme ehliyet belgesi, bekarlık belgesini de karşılar ancak hem “bekarlık belgesi” hem de “doğum belgesi” alınmışsa ayrıca evlenme ehliyet belgesi alınmasına gerek yoktur. İyi günler dileriz...


Revşan Öz

13/04/2021

Mrb ben nüfus müdürlüğünden evlenme ehliyeti almam gerektiğini söylediler 199 dan randevu aldım ama pek bı bilgim yoktu telefondaki kişiye evlenme ehliyeti almak için randevu istediğimi söyledim ve diğer nüfus işlemleri adına randevu verdi acaba doğru randevu aldım mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


NA

Nurane Abdullayeva

16/02/2021

Azerbaycan vatandasiyim 4bucuk sene once evlendim dogum belgesi bekarlik belgesini yapmustim ama esimden bosandim evlenmeye bir mani yoktur belgesi aldim tekrar evlencem tekrar Bu belgeyle evlenebilirmiyim yoksa tekrarmi alcam

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili Türkiye'deki resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


P

Poyraz

15/02/2021

Nisanlim hem TC. Hem ingiltere vatandaşı. Ikametgah adresi turkiyede yok ingilterede yaşıyor . Bekarlik belgesi almasina gerek varmi ? Ikametgah adresinin olmamasi sıkıntı olurmu kendi aile hekimimden gerekli testleri felan yatırabilirmiyimm.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkenin Türkiye'deki temsilcilikleriyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AL

Agirbas Levent

11/02/2021

Merhaba, Alman makamlarında ibraz etmek üzere nüfus kayıt örneği ve onun üzerine Apostil yaptırmamız gerekiyormu yoksa nüfus kayıt örneği deki karekot geçerlimidir? Türkiyediki nüfus dairesindeki memur, imzanın ve damganın gereksiz olduğunu izah ediyor. Saygılarımla

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


YY

Yunus Yalcin

07/02/2021

Merhabalar ben almanyadayim geçici oturumum var Bulgaristan uyruklu eşim ve bir 1 yaşında çocuğum var evlilik yapmak istiyoruz ama ben Türk konsolosluğuna gidemiyorum bekarlik belgemi turkiyeden cikartira bitirmişim? Bunun için ne yapmalıyım şimdiden çok teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi kurumlardan ve Türkiye'deki yerel temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AY

Ahmet Yıldız

20/01/2021

Merhaba. Ben Almanya'da yaşıyorum Türk vatandaşıyım. Evleneceğim bayan Arnavut vatandaşı. Almanya'da evleneceğiz. Evlenmek için belgelerimi alması için ablama noter aracılığıyla vekalet verdim. Ablam ilgili devlet kurumuna gitti. Benim Almanya'da Arnavut vatandaşı olan bayanla evlenmem için gerekli olan belgeleri istedi. Ama yetkili personel ablama öncelikle Arnavut bayanın ülkesinden bekarlık belgesi email yoluyla göndermesi gerektiğini söyledi. Fakat Arnavut yetkili kurumu, evleneceğim bayan ile ilgili bekarlık belgesini göndermiyor. Türk görevli de bana evlilik evraklarımı vermiyor. Bu doğru bir uygulama mı ? Arnavut makamlarının Türkiye'ye bayanın Bekarlık belgesini göndermesi gerekiyor mu? Bu belgeyi Arnavut makamı yollamıyor. Bu dutumda ben Türkiyeden belgelerimi alamayacakmıyım? Nasıl alabilirim belgelerimi. Türk makamı da belgelerimi göndermeyince ben nasıl evleneceğim? Almanta'ya iltica ettiğim için Türk konsolosluğuna da gidemiyorum. Bana cevsp verirseniz çok sevinirim. Sağolun

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ve yerel temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


NK

Nursanem Kara

04/01/2021

Nişanlım ile ikimiz tc vatandaşıyız Evlenme Ehliyet Belgesi Gerekir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, son yıllarda nüfus kayıt örneği ile evlenme ehliyet belgesi, evlendirme memurlarınca elektronik ortamda kimlik paylaşım sisteminden alındığı için bu belgeyi her çiftin alması gerekmiyor. Bu nedenle konuyla ilgili başvuru yapacağınız evlendirme dairesine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


SK

Saffet Koç

16/12/2020

Merhaba iyi günler ben Zonguldak Eregliden yazıyorum 10 gün sonra yurtdışına gidecem evleneceğim kişi yurtdışında şuan buradan evlenme ehliyet belgesi istediler evlenme ehliyet belgesini alabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


ED

Erdal Demir

08/12/2020

Nişanlimla gitip alacagımız ehlıyet belgesi kaç adet olması gerekiyor ikimiz için 1 adetmi olacak yoksa

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlenme ehliyet belgesi, çiftlerin evlenmesine engel bir durum bulunup bulunmadığının resmi olarak incelenmesi, eşlerin yaş ve medeni hal gibi evlilik ehliyetine sahip olduğunu resmi olarak kanıtlayan, kişisel kayıtlara dayanan bir belgedir. Bu nedenle eşlerin ikisi için de ayrı olarak hazırlanır. Konuyla ilgili başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden de detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


BB

Battal Baş

16/11/2020

Merhaba nişanlım Fransa vatandaşı evlenmek için evlenme ehliyeti gerekli bizde tüm evrakları kağıtları hazırladık direk Ankara konsolosluguna postayla gönderdik ama randevu falan almadık bi sorun olurmu ? Ve kaç günde cevap gelir bu soruma yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ilgili kurumla iletişime geçerek daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


SK

Sedat Kahraman

05/10/2020

Merhaba . Kız arkadaşım kazakistan uyruklu Türkiyede yaşıyor . Evlilik ehliyet belgesi için istenen evraklarin tamamını Kazakistandanmi alması gerekiyor. Ve konsolosluğa yalniz gitse olurmu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme dairelerinden ve ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


MA

Murat Arıcı

22/09/2020

Kızım 15.12.2003 doğumlu daha 17 yaşına girmesi için bile 3 ay var bu durumda anne baba rızası ile nikâh günü alınabilir mi şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 16 yaşını dolduranlar için mahkeme kararı gerekiyor. Bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor. 17 yaşını dolduranlar ise ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor.


SM

Sara Mehdavi

21/08/2020

Merhaba nişanlım Iraklı Konsolosluğa gittik evlenme ehliyet belgesi için çıkarmadılar dediler Irak’tan o belgeyi buraya getirmeniz lazım şimdi ne yapmamız lazım başka yolu yok mu yardımcı olursanız sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlara danışmanızda fayda var. İyi günler dileriz...


W

Wish

28/07/2020

Merhabalar. Benim nişanlım Kore vatandaşı ve covid19 sebebiyle buraya gelemiyor. Türkiye ve Kore arasındaki 90 günlük free vize kalktı ne yazık ki. Bu yüzden evlilik vizesi için başvuru yapacağız fakat Kore’de her ne kadar nikah işlemi sadece 1 saat sürüyor olsa da canım ülken epey karıştırmış işleri :)) bu evlenme ehliketi belgesine biz basıl başvuracağız şimdi? Lütfen cevaplayın. Bayram öncesi belgeleri göndermeliyim :((

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü evlenme ehliyet belgesi için başvurmanız gereken yetkili kurumdur. Konuya ilişkin detaylı bilgiyi ilgili nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


AE

Abdullah Ercan

22/06/2020

Mrb eşim alman vatandaşı ve evlilik vizesiyle gidip Almanya'da evlenmek istiyorum bunun için gerekli evraklar nedir ? Ve evlenme ehliyet belgesi istiyor Almanya nüfus müdürlüğüne gittiğimde bunun için ikinizin türk vatandaşı olması gerek diyorlar bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak istenen belgelerden ve prosedürden bahsettik. Ancak bazı ülkelerde istenen belgeler farklılık gösterebiliyor. Ülkenin yerel makamlarından ve başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden konuyla ilgili bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


FT

Fadime Türk

09/06/2020

Merhaba, nişanlım başka sehirde ben başka şehirde ikamet ediyoruz. Nikahımızin kıyalacagı il ise nişanlımın bulundugu ildir. Nikah günü alabilmesi için benim gitmeme gerek var mıdır, erkegin gitmesi yeterli oluyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah başvurusuna eşlerin ikisinin de gitmesi gerekir. Sizin başvuruya gidememeniz durumunda nişanlınıza evlilik başvurusu için hazırlanmış vekaletname vermeniz gerekir. İyi günler dileriz...


SK

Sevda Kadır

04/06/2020

Ben Kırgız vatandaşıyım Türkiyede evlenmek istiyorum. Bekar belge nerden alacağım? Acıl durumda. Vize sürem bitti. 10 haziran randevu aldım. Göç idaresine evrakları gitirmem istediler .. Ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de evlenmek isteyen yabancı uyruklular bekarlık belgesini, kendi ülkelerinden ya da o devletin yerel temsilciliklerinden alabiliyor. İlgili kurumlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


A

Anonim

03/06/2020

Ben Azerbaycanliyam nisanlim turk vatandasidir.ben Turkyeye geldim yollar kapandi donemedim.otrum iznim yok.evlenmek istiyoruz belgeler hazirlaniyo.Azerbaycanla Turkye anasinda vize yok.benim icin sorun olabilirmi?otrum iznim yok onun icin.artik 3 aydir Istanbuldagim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuruda bulunacağınız evlendirme dairesinden ya da göç idaresi müdürlüklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz.


SY

Seyithan Yıldırım

14/03/2020

Ben Suriyeli bir kızla evlendim imam nikah nüfuz cüzdanı çıkarmak istiyorum ne yapmalıyım a

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


PA

Pınar Ay

20/02/2020

Dikkat ve ilginiz için Çok teşekürler ediyorum. Kolay gelsin??


MAH

Mehmet Ali Hussain

20/02/2020

Mrb kız arkadaşım turkmenıstan vatandaşı bekarlık belgesı almak ıcın kız arkadasımla hangı belgelerı konsoloslyga getırmemız gerekır sımdıden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İstenen belgeler ve bu belgeleri düzenlemeye ilişkin süreçler ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle ülkedeki resmi makamlardan ya da Türkiye'deki yerel temsilciliklerden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


PA

Pınar Ay

18/02/2020

Merhabalar. Ben kırgızistan vatandaşıyım. Bekarlık belgemi 1 ekim de almışım. Geçerlilik süresi 6 ay miş. Ama biz Evlenmek için henuz baş vuruda bulunmadık. Bekarlik belgem 1 Nisan da 6 ayı dolacak. Biz son tarih olarak ne zamana kadar baş vuruda bulunmamiz gerekiyor. Evrak son gününe kadar geçerliliğini koruyormu. Yada o tariha kader evlenmiş olmam mi gerekyor.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Belgelerinizin son geçerlilik tarihine kadar nikah başvurusunda bulunmanız gerekir. İyi günler dileriz...


LM

Leman Memmedova

15/02/2020

Ben Azerbaycan vatandaşıyım bekarlık belgesi temizlik kağıdı almışım vatanımdan şimdi onları nereye vermem gerekiyor nikâh icin

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu belgeyi evlilik başvurusu için istenen diğer belgelerinizle birlikte, başvuru yapacağınız evlendirme dairesine teslim etmeniz gerekiyor. İyi günler dileriz...


BH

Banu Hojayeva

14/02/2020

Merhabalar evlenme ehliyeti alsan bekarlik belgesi lazimi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlenme ehliyet belgesi alındığında genellikle bekarlık belgesine ihtiyaç duyulmuyor. Ancak yine de başvuru yapacağınız evlendirme dairesine danışmanızda fayda var. İyi günler dileriz...


I

Ince

18/01/2020

Slm ben mehmet bir fransada yasiyorum morocco da evlilik yaptim offi benden dogum kayit ornrgi a formu istedi lyon konsolosluk tan alınan turkceden a formu fransizca cevrilmismidir tskr ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili başvuruda bulunduğunuz konsolosluktan bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


H

Htc

21/12/2019

Merhaba ben Almanya da yasiyorum Bosandim ve türkiye de tekrar evlenicem bana hangi evrlaklar lagzim????

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler başlıklı yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...


NY

Nihat Yilmaz

21/12/2019

Mrb. Benim nişanlım alman ve türkiyede evlenmek istiyoruz eşim gelirken bekarlik belgesi ve doğum belgesini beraberinde getirmişti evlendirme dairesi ilk başta tmm dedi sonra nüfüs dairesine beraber gidelim dedi senin evraklarını alalım ama nüfüs müdürü israrla nişanlımdan evlenme ehliyet belgesi istedi bunun böyle bir yetkisi yok bayan yabancı olduğu icin yüklü miktarda rüşvet vermeyince nüfüs müdürü sorun çıkartıyor başka birşey değil galiba bu müdürü öldüreceğim


Talip Öztürk

15/12/2019

Merhaba, benim eşim brezilyalı, ve türkiyede evlenmek istiyoruz, bekar belgesi ve doğum belgesi aldık. Evlenme ehliyet belgesi eşimin türkiyeye geleceği tarihe yetişmiyor, yazılarınızda okudum, bekarlık belgesi olduğu zaman, evlenme ehliyet belgesi olmasına gerek yokmuş. Bunu kanun yeni bir kanunmu,

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Evlenme ehliyet belgesi doğum belgesi ve bekarlık belgesinde yer alan bilgileri kapsar. Bu nedenle bu iki belgenin olması halinde genellikle evlenme ehliyet belgesine gerek kalmıyor. Ancak başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...


Ali Öztürk

25/11/2019

Selamlar ben türk vatandaşıyım ve müstekbal eşim azeri almanyada evlenmek istiyoruz ne yapmamız lazım ?

D

Düğün.com
Merhaba, Yurt dışı evlilik için gerekli işlemleri şu yazımızda anlattık: Yurt Dışı Evlilik İçin Gerekenler Nelerdir?. Ancak belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle evleneceğiniz ülkenin resmi makamlarından ve yerel temsilciliklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


KE

Kürşat Ertuğrul

23/11/2019

Nisanlim yurt dışında ben istanbuldayim yildırım nikahi kiymak istiyoruz ama yaninda kimligi disinda hic bisey yok belge olarak kendisi ayni zamanda turk vatandasi nasil yapa bikirizyardimci okursaniz sevinirim

D

Düğün.com
Merhaba, Evlendirme yönetmeliğine göre halk arasında bilindiği gibi, belgeleri teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde bir uygulama bulunmuyor. Ama nikah başvurusu sırasında, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğinizi beyan ettiğinizde, evlendirme dairesinin programına uygun olması halinde, başvurunuzdan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi veriliyor. Yıldırım nikahı için normal resmi nikah başvurusunda gereken belgeler haricinde bir evrak istenmediğini söyleyelim. Şu yazımızda da detayları bulabilirsiniz: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır?


SB

Sara Benchaib

26/10/2019

Bonjour mon mari est un turc qui réside en France et moi je suis algérienne on a eu un certificat de capacité à mariage auprès de consulat de Turquie en France on nous a dit qu'il est valable pour un an mais vous vous dites qu'il est valable pour 6 mois ? Alors c'est valable pour un an où 6 mois ?

D

Düğün.com
Nous ne souhaitons fournir aucune information qui pourrait être mal comprise en raison de la traduction. Vous devriez contacter les autorités. (Çeviri nedeniyle yanlış anlaşılabilecek bir bilgi vermek istemeyiz. Resmi makamlara başvurmalısınız.)


Ahmet Çelik

28/05/2019

Merhaba! Kolay gelsin ben Fransa da iltica ettim red geldi ve şimdi itiraz ettim mahkeme süresini ve 6 aylık resepise var geçici oturumum. Nişanlım Almanya da yaşıyor süresiz oturumu var ama vatandaş değil . Evlilik yapmayı düşünüyoruz ama nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Evlilik için benim Türkiye ye dönmem gerekli mi gibi bir durum olur mu . Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdi teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili evlenmek istediğiniz ülkenin resmi makamlarından bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


CC

Can Can

21/05/2019

Merhaba evlenme ehliyet belgesi almam gerekli ama nişanlım başka bir ilde ve bunu bulunduğum yerden ikimizin adına ben yapamazmiyim işlerden dolayı izin almak problem oluyor izin alamıyoruz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının birlikte yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor. Bu kurallara uyulmazsa çiftin, evlilik müracaatını birlikte yapmaları gerekir. Evlilik başvurusuyla ilgili sık sorulan sorulara da göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: Evlilik Başvurusu İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Şimdiden mutluluklar dileriz...


E

Edanur

23/10/2016

15.08.1999 dogumluyum. Ne zaman kendi rızam ile evlenebilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Edanur, 18. yaşını doldurduğun gün kendi rızan ile evlenebilirsin.


SA

Senem Aydıngül

17/11/2015

İyi Akşamlar Ben almanyada yaşıyorum nişanlım mersinde nikah için başvuracağız kaç günde nikahgünü alabiliriz ne kadar sürer askı durumu artık yok diye biliyorum ama yardıma ihtiyacım var


HS

hatice sahın

04/04/2015

01.06.199 dogmlym anne baba ıznıyle bu sene evlenebılırmıyım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hatice, 199 yılında doğduysan anne ve babanın iznini alacak yaşı geçtiğin için evlenebilirsin. :) Fakat henüz on sekiz yaşını doldurmamış erkek ya da kadın evlenebilmek için ailesinin rızasını almak zorundadır.


P

piraye

21/10/2014

bunu burda bulacağım hiç aklıma gelmezdi :) teşekkürler