Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

4:02 dakika

09.05.2019

Evlilik için gerekli belgeleri araştırırken karşına evlenme ehliyet belgesi çıktıysa ve bu belgenin ne olduğunu merak ediyorsan sana yardımcı olacak bir yazı hazırladık! Evlenme ehliyet belgesi nedir? Bu belgeyi kimler almalı? Evlenme ehliyet belgesi nereden alınır? gibi sorularının yanıtları bu yazıda!

evlenme ehliyet belgesi

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Nikah başvurusunda evlenecek çiftlerin evlenmesine engel bir durum bulunup bulunmadığının, resmi olarak incelenmesi, eşlerin yaş ve medeni hal gibi, evlilik ehliyetine sahip olduğunun resmi olarak kanıtlanması gerekiyor. Bunun için evlilik ehliyet belgesi adı verilen belge, nikah başvurusu için gerekli belgeler arasında yer alıyor.

Kişinin adı, soyadı, anne-baba adı ile doğum tarihi, medeni hali ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığı gibi bilgilerin yer aldığı evlenme ehliyet belgesi genellikle yabancılardan isteniyor. Yeni sistemle evlilik başvurusunda bulunan her Türk vatandaşının nüfus kayıt örneği, elektronik ortamda görülebiliyor. Ancak herhangi bir sebeple, bilgileri sistemde kayıtlı olmayanların, evlenme ehliyeti belgesi alması gerekiyor. Aile kütük bilgilerine göre düzenlenen nüfus kayıt örneği de evlenme ehliyet belgesi yerine geçiyor.

Nikah başvurusu sırasında dikkat etmen gerekenleri de şu yazımızda anlattık: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin

Kimler Evlenme Ehliyet Belgesi Almalı?

Kişinin tam kimlik bilgileri ile nüfus açısından evlenmesine engel bir halinin bulunup bulunmadığı gibi bilgiler nikah başvurusunda beyan edilmeli. Ancak bunu bir belge halinde temin etmek tüm çiftler için şart değil. Çünkü son yıllarda nüfus kayıt örneği ile evlenme ehliyet belgesi, evlendirme memurlarınca elektronik ortamda kimlik paylaşım sisteminden alındığı için bu belgeyi her çiftin alması gerekmiyor.

Evlendirme ehliyet belgesi alması gerekenleri aşağıda listeledik:

  • Türkiye’de evlenmek isteyen yabancılar: Türkiye’de evlenecek yabancıların evlenme dosyalarında da bu belgenin yer alması gerekiyor. Ancak Türkiye’de evlenecek yabancılar, ülkelerinden ya da yerel temsilciliklerden hem “bekarlık belgesi” hem de “doğum belgesi” almışsa ayrıca evlenme ehliyet belgesi almaları gerekmiyor.

Yabancıların Türkiye’de evlilik işlemleriyle ilgili tüm detayları şu yazımızda bulabilirsin: Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi

evlenme ehliyet belgesi

  • Yurt dışında evlenecek Türkler: Evlenme ehliyet belgesi, yurt dışında evlenmek isteyen Türk vatandaşlarını da ilgilendiriyor. Nüfus müdürlüklerine yapılacak evlenme ehliyet belgesi başvurusu (yabancı yerel makamlar önünde evlilik için), Türk vatandaşlarının evleneceği ülkedeki yetkili makamlara nikah başvurusu yaparken temin etmesi gereken belgeler arasında yer alıyor.

  • Uluslararası Koruma Kanunu kapsamındaki yabancılar: Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamındaki yabancılardan; ikamet izni dışında Türkiye’de bulunan vatansız, mülteci, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsünde bulunanlar ve uluslararası koruma başvuru sahipleri ile geçici koruma kapsamına alınan yabancıların da evlendirme ehliyet belgesi alması şart.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Alınır?

Türk vatandaşları için bağlı oldukları nüfus müdürlüğü evlenme ehliyet belgesi için başvurmaları gereken yetkili kurumdur.

Gelelim yabancılara… Yabancılar için evlenme ehliyet belgesi konsolosluktan alınır mı diye çok merak ediliyor. Türkiye’de evlenmek isteyen yabancıların, kendi ülkelerinden ya da o devletin yerel temsilciliklerinden evlenme ehliyet belgesi alabileceklerini söyleyelim.

Türkiye’de bulunan vatansız, mülteci, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsünde bulunanlar ve uluslararası koruma başvuru sahipleri için evlenme ehliyet belgesi de il göç idaresi müdürlüklerince tutulan dosyalarındaki kayıtlara göre, yine bu müdürlükler tarafından veriliyor.

evlenme ehliyet belgesi

Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Uluslararası evlenme ehliyet belgesi, Türkiye’de evlenmek isteyen yabancılardan ve yurtdışında evlenecek Türk atandaşlarından isteniyor. Yabancı yetkili makamlardan alınan belgenin, kişinin evlenmeye engel engel halinin bulunup bulunmadığını gösterir şekilde düzenlenerek verilmiş ve usulüne göre tasdik edilmiş olması gerekiyor.

  • Eğer evleneceğin kişinin ülkesi, Türkiye'nin apostil anlaşması olan ülkeler arasında yer alıyorsa, apostil onayı almış belgelerin Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekmiyor. Evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise sadece noterden yeminli tercümesi yapılarak Türkiye'de geçerli hale geliyor.

  • Uluslararası evlenme ehliyet belgesinin yazılı olarak talep edilmesi gerekiyor. Bunun için başvuruda bulunduğun kurumdan temin edebileceğin başvuru formunu doldurarak kimliğini ibraz ettikten sonra başvuru formunu imzalaman gerekiyor.

  • Türkiye’de bulunan yabancı ülke vatandaşları, İstanbul’da konsolosluklarından alacakları evlenme ehliyet belgesini, İlçe Kaymakamlığı’na onaylatabiliyor. İstanbul’da konsoloslukları olmayanların ise Ankara’daki konsolosluklarından alacakları belgeyi Türk Dışişleri Bakanlığı’nda tasdik ve tercüme ettirmeleri gerekiyor.

  • Evlenme ehliyet belgeni Türkiye’den aldıysan ve yurt dışı yetkili makamlara sunacaksan, apostil şerhinin olmasına dikkat etmen gerekiyor. Apostil, belgelerin gerçekliğinin Türk yetkili makamları tarafından tasdik edildiği ve yurt dışındaki ülkede geçerliliğini ifade eden şerh anlamına geliyor.

evlenme ehliyet belgesi

Evlenme Ehliyet Belgesi Ücreti Ne Kadar?

Evlenme ehliyet belgesi ne kadar diye merak edenler için söyleyelim: Türkiye’deki nüfus müdürlüklerinden evlenme ehliyet belgesi almak ücretsiz. Ancak yurt dışındaki resmi makamlardan ve temsilciliklerinden alınacak belge için ödenmesi gereken ücret kuruma göre değişiklik gösterebiliyor.

Evlenme Ehliyet Belgesi Geçerlilik Süresi Nedir?

Evlenme belgelerinin geçerli olduğu süre ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Yabancı ülkelerde değişiklik gösteren bu süre Türkiye’de 6 ay.

Evlenme Ehliyet Belgesi E-Devletten Alınır mı?

Evlenme ehliyet belgesi nasıl alınır denildiğinde, aklına birçok belgeyi online olarak temin edebileceğin e-devlet sistemi geliyor olabilir. Ancak bu belgeyi kurumlara bizzat başvurarak alman gerektiğini söyleyelim.

Evlenme Ehliyet Belgesi Tek Alınır mı?

Evlenme ehliyeti için başvurunun, evlenilecek kişi ile birlikte yapılması gerekiyor. Evlenme ehliyet belgesi almak için Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerine başvuruda bulunacak çiftlerin evlenmek istediklerine dair imzalı dilekçelerini, birlikte imzalamaları gerekiyor. Bu nedenle başvuru yalnız yapılamıyor.

Evlenme ehliyet belgesi hakkında merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Nikah başvurusuyla ilgili en çok sorulan sorulara ve yanıtlarına göz atmak istersen Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımıza da göz atabilirsin. Hala merak ettiklerin varsa yorum olarak bırakmayı unutma!

Evlendirme Daireleri

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

7 yorum

P

Piraye

21/10/2014

bunu burda bulacağım hiç aklıma gelmezdi :) teşekkürler


HS

Hatice Sahın

04/04/2015

01.06.199 dogmlym anne baba ıznıyle bu sene evlenebılırmıyım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hatice, 199 yılında doğduysan anne ve babanın iznini alacak yaşı geçtiğin için evlenebilirsin. :) Fakat henüz on sekiz yaşını doldurmamış erkek ya da kadın evlenebilmek için ailesinin rızasını almak zorundadır.


SA

Senem Aydıngül

16/11/2015

İyi Akşamlar Ben almanyada yaşıyorum nişanlım mersinde nikah için başvuracağız kaç günde nikahgünü alabiliriz ne kadar sürer askı durumu artık yok diye biliyorum ama yardıma ihtiyacım var


E

Edanur

23/10/2016

15.08.1999 dogumluyum. Ne zaman kendi rızam ile evlenebilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Edanur, 18. yaşını doldurduğun gün kendi rızan ile evlenebilirsin.


CC

Can Can

21/05/2019

Merhaba evlenme ehliyet belgesi almam gerekli ama nişanlım başka bir ilde ve bunu bulunduğum yerden ikimizin adına ben yapamazmiyim işlerden dolayı izin almak problem oluyor izin alamıyoruz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının birlikte yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor. Bu kurallara uyulmazsa çiftin, evlilik müracaatını birlikte yapmaları gerekir. Evlilik başvurusuyla ilgili sık sorulan sorulara da göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: Evlilik Başvurusu İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Şimdiden mutluluklar dileriz...


Ahmet Çelik

28/05/2019

Merhaba! Kolay gelsin ben Fransa da iltica ettim red geldi ve şimdi itiraz ettim mahkeme süresini ve 6 aylık resepise var geçici oturumum. Nişanlım Almanya da yaşıyor süresiz oturumu var ama vatandaş değil . Evlilik yapmayı düşünüyoruz ama nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Evlilik için benim Türkiye ye dönmem gerekli mi gibi bir durum olur mu . Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdi teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili evlenmek istediğiniz ülkenin resmi makamlarından bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...


SB

Sara Benchaib

25/10/2019

Bonjour mon mari est un turc qui réside en France et moi je suis algérienne on a eu un certificat de capacité à mariage auprès de consulat de Turquie en France on nous a dit qu'il est valable pour un an mais vous vous dites qu'il est valable pour 6 mois ? Alors c'est valable pour un an où 6 mois ?

D

Düğün.com
Nous ne souhaitons fournir aucune information qui pourrait être mal comprise en raison de la traduction. Vous devriez contacter les autorités. (Çeviri nedeniyle yanlış anlaşılabilecek bir bilgi vermek istemeyiz. Resmi makamlara başvurmalısınız.)