Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:07 dakika

28.11.2022

Evlilik için gerekli belgeleri araştırırken karşına evlenme ehliyet belgesi çıktıysa ve bu belgenin ne olduğunu merak ediyorsan sana yardımcı olacak bir yazı hazırladık!

evlenme ehliyet belgesi

Evlilik Ehliyeti / Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Evlenecek çiftlerin evlenmesine engel bir durum bulunup bulunmadığının, resmi olarak incelenmesi, eşlerin yaş ve medeni hal gibi evlilik ehliyetine sahip olduğunun resmi olarak kanıtlayan belge evlenme ehliyet belgesi olarak adlandırılıyor.

Bu belge, nikah başvurusu için gerekli belgeler arasında yer alıyor.

Kişinin adı, soyadı, anne-baba adı ile doğum tarihi, medeni hali ve evlenmesine engel halinin bulunup bulunmadığı gibi bilgilere bu belgede yer veriliyor.

Nikah başvurusu sırasında dikkat etmen gerekenleri de şu yazımızda anlattık: Nikah Başvurusunda Bunlara Dikkat Edin

Kimler Evlenme Ehliyet Belgesi Almalı?

Kişinin tam kimlik bilgileri ile nüfus açısından evlenmesine engel bir halinin bulunup bulunmadığı gibi bilgilerin nikah başvurusunda beyan edilmesi gerekiyor. Ancak bunu bir belge halinde temin etmek tüm çiftler için şart değil.

Çünkü son yıllarda nüfus kayıt örneği ile evlenme ehliyet belgesi, evlendirme memurlarınca elektronik ortamda kimlik paylaşım sisteminden alındığı için bu belgeyi her çiftin alması gerekmiyor.

Evlendirme ehliyet belgesi alması gerekenleri aşağıda listeledik:

evlenme ehliyet belgesi

Yabancı uyruklu kişiler ülkelerinden ya da yerel temsilciliklerden hem “bekarlık belgesi” hem de “doğum belgesi” almışsa ayrıca evlenme ehliyet belgesi almaları gerekmiyor.

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Evlilik Cüzdanına İlişkin Tüm Detaylar

Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Alınır?

►Türk vatandaşları, bağlı oldukları nüfus müdürlüğü evlenme ehliyet belgesi için başvurmaları gereken yetkili kurumdur.

► Yabancı uyruklular için evlenme ehliyet belgesi konsolosluktan alınır mı diye çok merak ediliyor. Bu kişiler kendi ülkelerinden ya da o devletin yerel temsilciliklerinden evlenme ehliyet belgesi alabiliyor.

►Türkiye’de bulunan vatansız, mülteci, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsünde bulunanlar ve uluslararası koruma başvuru sahipleri için evlenme ehliyet belgesi de il göç idaresi müdürlüklerince tutulan dosyalarındaki kayıtlara göre, yine bu müdürlükler tarafından veriliyor.

evlilik belgesi

Uluslararası Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Uluslararası evlenme ehliyet belgesi, Türkiye’de evlenmek isteyen yabancı uyruklulardan ve yurt dışında evlenecek Türk vatandaşlarından isteniyor. Yabancı yetkili makamlardan alınan belgenin usulüne göre tasdik edilmiş olması gerekiyor.

►Eğer evleneceğin kişinin ülkesi, Türkiye'nin apostil anlaşması olan ülkeler arasında yer alıyorsa, apostil onayı almış belgelerin Türkiye'de tekrar onaylatılması gerekmiyor. Evlenme ehliyet belgesi, medeni durum belgesi ve doğum belgesi apostil onaylı ise sadece noterden yeminli tercümesi yapılması yeterli oluyor.

►Uluslararası evlenme ehliyet belgesinin yazılı olarak talep edilmesi gerekiyor. Bunun için başvuruda bulunduğun kurumdan temin edebileceğin başvuru formunu doldurarak kimliğini ibraz ettikten sonra başvuru formunu imzalaman gerekiyor.

►Türkiye’de bulunan yabancı ülke vatandaşları, İstanbul’da konsolosluklarından alacakları evlenme ehliyet belgesini, İlçe Kaymakamlığı’na onaylatabiliyor. İstanbul’da konsoloslukları olmayanların ise Ankara’daki konsolosluklarından alacakları belgeyi Türk Dışişleri Bakanlığı’nda tasdik ve tercüme ettirmeleri gerekiyor.

►Evlenme ehliyet belgeni Türkiye’den aldıysan ve yurt dışı yetkili makamlara sunacaksan, apostil şerhinin olmasına dikkat etmen gerekiyor.

evlilik ehliyet belgesi

Evlenme Ehliyet Belgesi Ücreti Ne Kadar?

Evlenme ehliyet belgesi ne kadar diye merak edenler için söyleyelim: Türkiye’deki nüfus müdürlüklerinden evlenme ehliyet belgesi almak ücretsiz.

Ancak yurt dışındaki resmi makamlardan ve temsilciliklerinden alınacak belge için ödenmesi gereken ücret kuruma göre değişiklik gösterebiliyor.

Evlenme Ehliyet Belgesi Geçerlilik Süresi Nedir?

Evlenme belgelerinin geçerli olduğu süre ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Yabancı ülkelerde değişiklik gösteren bu süre Türkiye’de 6 ay.

Evlenme Ehliyet Belgesi E-Devletten Alınır mı?

Evlenme ehliyet belgesi nasıl alınır denildiğinde, aklına birçok belgeyi online olarak temin edebileceğin e-devlet sistemi geliyor olabilir. Ancak bu belgeyi kurumlara bizzat başvurarak alman gerektiğini söyleyelim.

Evlenme Ehliyet Belgesi Tek Alınır mı?

Evlenme ehliyeti için başvurunun, evlenilecek kişi ile birlikte yapılması gerekiyor. Evlenme ehliyet belgesi almak için Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerine başvuruda bulunacak çiftlerin evlenmek istediklerine dair imzalı dilekçelerini, birlikte imzalamaları gerekiyor.

Evlenme ehliyet belgesi hakkında merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalıştık. Nikah başvurusuyla ilgili en çok sorulan sorulara ve yanıtlarına göz atmak istersen Evlilik Başvurusu ile İlgili En Sık Sorulan Sorular başlıklı yazımıza da göz atabilirsin. Hala merak ettiklerin varsa yorum olarak bırakmayı unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Daireleri Firmaları

Evlendirme Daireleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

58 Yorum

Reyhan

Düğün Tarihi: 19.02.2024


Merhaba, benim sorum su Ben cifte vatandasimhem türkiye hem avusturya nisanlim türk ama ingilterede yasiyor ve biz avusturyada nikah kiymak istiyoruz ama evlilik ehliyeti istiyorlar Ben olmadan da konsolosluktan alma imkani varmi ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Lale

Düğün Tarihi: 15.10.2023


Meraba ben Azerbaycanliyim sevgilim türk bize turkiyede nikah kiymak için hangi belgeler gerekiyo və bide kisa sürecek bi yol varsa lütfən yardımçı olurmusunu,

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, başvuru süresi, ilgili kurumun yoğunluğuna göre değişiklik gösteriyor. Gerekli belgeler ve süreçten yazımızda bahsettik, ancak ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle Türkiye'deki evlendirme dairelerinden ya da ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Rukiye Isso

Düğün Tarihi: 01.10.2023


Yorum nikah için


Kübra Kübra

Düğün Tarihi: 27.09.2023


Merhaba ben Türk vatandaşıyım nişanlım Avusturya vatandaşı Türkiye'de evlenmek istiyoruz ama bekarlık belgesi istediler avusturyadaki evlendirme dairesi de evlendirme ehliyet belgesini vermeyi zora sürüyor bu belgeyi Ankara'daki veya İstanbuldaki konsolosluktan alabilir miyiz? evlenme ehliyet belgesi olmasa bekarlık belgesi olsa türkiyede evlenmek için yeterli mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yabancı uyruklu kişiler ülkelerinden ya da yerel temsilciliklerden hem “bekarlık belgesi” hem de “doğum belgesi” almışsa ayrıca evlenme ehliyet belgesi almaları gerekmiyor. Belge temini hakkında ilgili temsilciliklerle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Noah

Düğün Tarihi: 03.06.2023


Merhabalar ben Hollanda vatandaşıyım evlenme ehliyet belgesini burdaki belediyeden aldım anne baba ismide yazılı belgede bu yeterlimi nüfus kayıt örneğine gerek varmı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Evlenme ehliyet belgesi alanların ayrıca doğum belgesi ve bekarlık belgesi alması gerekmiyor. Detaylı bilgi için başvuru yapacağınız evlendirme dairesiyle de iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Hasan

Düğün Tarihi: 01.06.2023


Evlenmek ıstedıgım nusanlım azerı benden evlenme ehlıyet belgesı doğum belgesı bekarlık belgesı ıstendı evlenme ehlıyet belgesını Azerbaycan'dan nasıl nerede çıkartmalı burda her bangı bır sorunları karsılasmamak ıcın hangı evrakları yapdırmalı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Ülkedeki resmi makamlardan ve Türkiye'deki evlendirme dairelerinden konuyla ilgili bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Nfk

Düğün Tarihi: 19.04.2023


Merhaba iyi günler medeni durum belgesi evlenme ehliyetini karşılar mı?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bekarlık belgesi tek başına ehliyet belgesini karşılamaz. Hem "bekarlık belgesi" hem de “doğum belgesi” alınmışsa ayrıca evlenme ehliyet belgesine gerek kalmaz. İyi günler dileriz.

  Cevapla

İbrahim

Düğün Tarihi: 20.02.2023


İyi akşamlar, bir sorum olacaktı benim nişanlım polonyalı ama Almanya’da beraber yaşıyoruz, Türk konsolosluğunda evlenmek istiyoruz, nişanlım için hangi evraklar lazım, teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yurt dışında evlenmek isteyen Türk vatandaşları, Türk konsolosluklarında nikah kıydırabilecekleri gibi, evlenmek istedikleri ülkenin evlilik şartlarını karşılamaları durumunda o ülkenin resmi makamları huzurunda da evlenebilir. Ancak konsoloslukta evlilik için çiftlerden her ikisinin de Türk vatandaşı olması gerekir. Ülkedeki resmi makamlarla iletişime geçerek detaylı bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Araz Bozkurt

Düğün Tarihi: 18.01.2023


Merhaba benim evleneceğim bayan işviçre vatandaşı bende Antalya’da ikametgah ediyorum evlilik için başvuru yaptım kız arkadaşımdan evlenme ehliyeti istediler ve İsviçre’den alabilmesi için benim işviçre konsolosluğuna başvuru yapmam gerekiyor fakat süreç uzun ve çok maliyetli ama kendi ülkesinde apostili bekarlık belgesi alabiliyor bunu kabul etmiyor Türkiye İsviçre’dekilerde bu belge ile evlilik yapabilirsiniz dedi evlenme ehliyet belgesi olmadan bekarlık belgesi ile Türkiye’de evlenebiliriz miyiz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Yabancı uyruklu kişiler ülkelerinden ya da yerel temsilciliklerden hem “bekarlık belgesi” hem de “doğum belgesi” almışsa ayrıca evlenme ehliyet belgesi almaları gerekmiyor. İyi günler dileriz...

  Cevapla

İbrahim Göncüoğlu

Düğün Tarihi: 17.01.2023


Kardeşim benim hanım 17 yaşında noterden mulakat aldık babası ve annesiyle sonra göç idaresi ne gittik 4 gün sonraya attı evlenme ehliyeti için evleneceğim kişi Suriyeli ve babasının gitmesi gerekiyor çalıştığı yere babasının gelmesine gerek varmı acaba..?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme daireleriyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Hakan

Düğün Tarihi: 11.12.2022


Merhaba. Kız arkadaşım Portekiz vatandaşı ama yıllardır İngiltere'de yaşıyor. İkimizin kararı ile İngiltere de yaşamak istiyoruz . Bu konu için birden çok sorum olacak. 1-Gerekli belgeleri Portekize göre mi yoksa İngiltereye belgelerine göre hazırlamam gerekiyor. 2- Hangi ülkenin konsolosluğu ile irtibata geçmem doğru olur. 3-En erken hangi şekilde görebilirim (burda yada orada talep) 4- Ve son olarak İstanbul da hangi belgeleri, sırasıyla nerede toplamam gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gerekli belgeleri, evleneceğiniz ülkeye göre hazırlamanız gerekiyor. Süre, kurumların yoğunluğuna göre değişiklik gösterebiliyor. Belgeler ve prosedür hakkında detaylı bilgi için ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerle iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Leehk

Düğün Tarihi: 04.11.2022


Merhabalar şuan güney korede ikamet ediyorum nişanlımdan nikah için bulunduğu bölgenin belediyesi bekarlık belgemi istemiş elçiliğe gittiğimde bana evlenme ehliyet belgesi verdiler. Bekarlık belgesi yerine geçer mi? Teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Evlenme ehliyet belgesi, bekarlık belgesini de karşılar. Mutlu günler dileriz...

  Cevapla

Bahadır

Düğün Tarihi: 13.07.2022


Merhaba ben 4 ay önce Almanya'ya geldim kampta kalıyorum şuan evlilik yapacam ama gerekli evrakların ne olduğunu bilmiyorum hangi belgelere ihtiyacım var söylerseniz sevinirim teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ve yerel temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Iman Aydın

Düğün Tarihi: 09.06.2022


Merhaba ben sureliyimama Türkle evlencem evlenme ehliyet belgesi için başvuru yaptım fakt bir ay geçte hala değerlendirme aşamasında yazıyor ne zaman cevap gelir bilginiz var mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, belgelerin hazırlanma süresi, ilgili kurumun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebiliyor. Dilerseniz kurumla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Mert Yıldız

Düğün Tarihi: 27.04.2022


Iyi günler ben türk vatandaşıyım Almanya'da Bulgar vatandasiyla evlilik yapacam ancak daha öncede böyle birşeye kalkistim ancak evlilik olmadı belgelerim hep hazırdı ve suanki kız arkadaşım belgerimizi almaya gidicek Bulgaristan'a sorum şu daha öncede bu belgeleri aldigimdan tekrar verirler mi teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlilik için daha önce hazırladığınız belgelerin geçerlilik düresi dolduysa tekrar alabilirsiniz. Konuyla ilgili ülkedeki resmi kurumlarla iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ramazan Özütemiz

Düğün Tarihi: 30.03.2022


İyi günler Ben endonezya da evlilik yapamayı düşüyorum. Evlenme ehliyet belgesini o ülkenin Türk büyük elçiliğinden alabilir miyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yazımızda genel prosedürden bahsettik. Ancak uygulama ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü, ülkenin yerel temsilcilikleri ya da ülkedeki resmi makamlarla iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Nevzat Bektaş

Düğün Tarihi: 15.02.2022


Merhaba ben Venezuela da evlilik yapacağım İnşaallah ama orada hangi belgeler gerekiyor tam olarak bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, yurt dışında evlilik için gerekli bilgileri genel hatlarıyla Yurt Dışı Evlilik İçin Gerekenler Nelerdir? yazımızda anlattık. Ancak istenen belgeler ve yapılacak işlemler ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle ülkedeki resmi kurumlardan ya da ülkenin yerel temsilciliklerden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

İsimsiz

Düğün Tarihi: 08.12.2021


Ben Bg vatandaşıyım Bg da evliyim. Türkiye de başka biriyle nikah kıya bilir miyim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, başka bir ülkede resmi nikahı bulunan kişiler Türkiye'de evlilik gerçekleştiremez. İyi günler dileriz...

  Cevapla

M.a

Düğün Tarihi: 17.10.2021


Merhaba, benim nişanlım alman asıllı Alman vatandaşı ve Almanya'da yaşıyor. Ben ise Türk vatandaşıyim ve Türkiye'de yaşıyorum. Nikahı Almanya'da yapmamızın daha mantıklı olacağını düşündük ama kafamız çok karisik sanki Türkiye'de yapsak daha kolay olacak gibi. Ben şunu sormak istiyorum; benim evlilik ehliyet belgesi alabilmem için, nişanlımın bana herhangi kendine ait belgeler göndermesi gerekiyor mu? Yoksa ben direk nüfus müdürlüğüne gidip, ben evlilik ehliyet belgesi almak istiyorum diyorum ve sadece kendime ait belgeleri mi sunuyorum? Ilginctir ki, kendi bağlı olduğum nüfus müdürlüğünü aradığımda bana biz nikah işlerine bakmıyoruz, hangi belgeler lazım bilmiyoruz vs gibi şeyler söylediler beni nikah müdürlüğüne yönlendirdiler ve onlarda bilmiyor. Nişanlım da bende kafayı yemek uzereyiz. Ne yapmalıyız bilmiyoruz. Nereden başlamamız gerekiyor bilmiyoruz.... Lütfen yardımcı olun bize.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, eşlerin evlilik başvurusunda kendileri için gerekli belgeleri hazırlaması gerekir. Gerekli belgeleri ve sürece ilişkin detaylı bilgiyi "Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi" yazımızda bulabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Kasim Odemis

Düğün Tarihi: 27.06.2021


Selam benim evlenecegim kisi özbek vatandasi ozbekistandan bazi evraklar getirecek evlenmek icin turkiyede biz burda nereye bas vuru yapmamiz gerekiyor ve randovu nereden alacagiz nikahtan önce oturma izin almamiz gerekirmi özbekistanda getirdigivkagit turkiyede kac ay gecerli olur lutfen bilgi verirseniz sevnirim tesekurler simdilik

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, detaylı bilgi için ülkenin Türkiye'deki temsilciliklerinden ve ülkedeki resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ahmet Caliskan

Düğün Tarihi: 30.04.2021


Evlendirme ehliyet belgesi ile bekarlık belgesi aynı mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlenme ehliyet belgesi, bekarlık belgesini de karşılar ancak hem “bekarlık belgesi” hem de “doğum belgesi” alınmışsa ayrıca evlenme ehliyet belgesi alınmasına gerek yoktur. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Revşan Öz

Düğün Tarihi: 13.04.2021


Mrb ben nüfus müdürlüğünden evlenme ehliyeti almam gerektiğini söylediler 199 dan randevu aldım ama pek bı bilgim yoktu telefondaki kişiye evlenme ehliyeti almak için randevu istediğimi söyledim ve diğer nüfus işlemleri adına randevu verdi acaba doğru randevu aldım mı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Nurane Abdullayeva

Düğün Tarihi: 16.02.2021


Azerbaycan vatandasiyim 4bucuk sene once evlendim dogum belgesi bekarlik belgesini yapmustim ama esimden bosandim evlenmeye bir mani yoktur belgesi aldim tekrar evlencem tekrar Bu belgeyle evlenebilirmiyim yoksa tekrarmi alcam

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili Türkiye'deki resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Poyraz

Düğün Tarihi: 15.02.2021


Nisanlim hem TC. Hem ingiltere vatandaşı. Ikametgah adresi turkiyede yok ingilterede yaşıyor . Bekarlik belgesi almasina gerek varmi ? Ikametgah adresinin olmamasi sıkıntı olurmu kendi aile hekimimden gerekli testleri felan yatırabilirmiyimm.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkenin Türkiye'deki temsilcilikleriyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Agirbas Levent

Düğün Tarihi: 11.02.2021


Merhaba, Alman makamlarında ibraz etmek üzere nüfus kayıt örneği ve onun üzerine Apostil yaptırmamız gerekiyormu yoksa nüfus kayıt örneği deki karekot geçerlimidir? Türkiyediki nüfus dairesindeki memur, imzanın ve damganın gereksiz olduğunu izah ediyor. Saygılarımla

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Yunus Yalcin

Düğün Tarihi: 07.02.2021


Merhabalar ben almanyadayim geçici oturumum var Bulgaristan uyruklu eşim ve bir 1 yaşında çocuğum var evlilik yapmak istiyoruz ama ben Türk konsolosluğuna gidemiyorum bekarlik belgemi turkiyeden cikartira bitirmişim? Bunun için ne yapmalıyım şimdiden çok teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi kurumlardan ve Türkiye'deki yerel temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ahmet Yıldız

Düğün Tarihi: 20.01.2021


Merhaba. Ben Almanya'da yaşıyorum Türk vatandaşıyım. Evleneceğim bayan Arnavut vatandaşı. Almanya'da evleneceğiz. Evlenmek için belgelerimi alması için ablama noter aracılığıyla vekalet verdim. Ablam ilgili devlet kurumuna gitti. Benim Almanya'da Arnavut vatandaşı olan bayanla evlenmem için gerekli olan belgeleri istedi. Ama yetkili personel ablama öncelikle Arnavut bayanın ülkesinden bekarlık belgesi email yoluyla göndermesi gerektiğini söyledi. Fakat Arnavut yetkili kurumu, evleneceğim bayan ile ilgili bekarlık belgesini göndermiyor. Türk görevli de bana evlilik evraklarımı vermiyor. Bu doğru bir uygulama mı ? Arnavut makamlarının Türkiye'ye bayanın Bekarlık belgesini göndermesi gerekiyor mu? Bu belgeyi Arnavut makamı yollamıyor. Bu dutumda ben Türkiyeden belgelerimi alamayacakmıyım? Nasıl alabilirim belgelerimi. Türk makamı da belgelerimi göndermeyince ben nasıl evleneceğim? Almanta'ya iltica ettiğim için Türk konsolosluğuna da gidemiyorum. Bana cevsp verirseniz çok sevinirim. Sağolun

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlardan ve yerel temsilciliklerden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Nursanem Kara

Düğün Tarihi: 04.01.2021


Nişanlım ile ikimiz tc vatandaşıyız Evlenme Ehliyet Belgesi Gerekir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, son yıllarda nüfus kayıt örneği ile evlenme ehliyet belgesi, evlendirme memurlarınca elektronik ortamda kimlik paylaşım sisteminden alındığı için bu belgeyi her çiftin alması gerekmiyor. Bu nedenle konuyla ilgili başvuru yapacağınız evlendirme dairesine danışmanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Saffet Koç

Düğün Tarihi: 16.12.2020


Merhaba iyi günler ben Zonguldak Eregliden yazıyorum 10 gün sonra yurtdışına gidecem evleneceğim kişi yurtdışında şuan buradan evlenme ehliyet belgesi istediler evlenme ehliyet belgesini alabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Erdal Demir

Düğün Tarihi: 08.12.2020


Nişanlimla gitip alacagımız ehlıyet belgesi kaç adet olması gerekiyor ikimiz için 1 adetmi olacak yoksa

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, evlenme ehliyet belgesi, çiftlerin evlenmesine engel bir durum bulunup bulunmadığının resmi olarak incelenmesi, eşlerin yaş ve medeni hal gibi evlilik ehliyetine sahip olduğunu resmi olarak kanıtlayan, kişisel kayıtlara dayanan bir belgedir. Bu nedenle eşlerin ikisi için de ayrı olarak hazırlanır. Konuyla ilgili başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden de detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Battal Baş

Düğün Tarihi: 16.11.2020


Merhaba nişanlım Fransa vatandaşı evlenmek için evlenme ehliyeti gerekli bizde tüm evrakları kağıtları hazırladık direk Ankara konsolosluguna postayla gönderdik ama randevu falan almadık bi sorun olurmu ? Ve kaç günde cevap gelir bu soruma yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ilgili kurumla iletişime geçerek daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Sedat Kahraman

Düğün Tarihi: 05.10.2020


Merhaba . Kız arkadaşım kazakistan uyruklu Türkiyede yaşıyor . Evlilik ehliyet belgesi için istenen evraklarin tamamını Kazakistandanmi alması gerekiyor. Ve konsolosluğa yalniz gitse olurmu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili evlendirme dairelerinden ve ülkenin yerel temsilciliklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Murat Arıcı

Düğün Tarihi: 22.09.2020


Kızım 15.12.2003 doğumlu daha 17 yaşına girmesi için bile 3 ay var bu durumda anne baba rızası ile nikâh günü alınabilir mi şimdiden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 16 yaşını dolduranlar için mahkeme kararı gerekiyor. Bazı durumlarda mahkeme tarafından, ebeveyn veya yasal vasinin rızasının olup olmadığı da sorulabiliyor. 17 yaşını dolduranlar ise ebeveynlerinin veya yasal vasisinin rızasıyla evlenebiliyor.

  Cevapla

Sara Mehdavi

Düğün Tarihi: 21.08.2020


Merhaba nişanlım Iraklı Konsolosluğa gittik evlenme ehliyet belgesi için çıkarmadılar dediler Irak’tan o belgeyi buraya getirmeniz lazım şimdi ne yapmamız lazım başka yolu yok mu yardımcı olursanız sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili ülkedeki resmi makamlara danışmanızda fayda var. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Wish

Düğün Tarihi: 28.07.2020


Merhabalar. Benim nişanlım Kore vatandaşı ve covid19 sebebiyle buraya gelemiyor. Türkiye ve Kore arasındaki 90 günlük free vize kalktı ne yazık ki. Bu yüzden evlilik vizesi için başvuru yapacağız fakat Kore’de her ne kadar nikah işlemi sadece 1 saat sürüyor olsa da canım ülken epey karıştırmış işleri :)) bu evlenme ehliketi belgesine biz basıl başvuracağız şimdi? Lütfen cevaplayın. Bayram öncesi belgeleri göndermeliyim :((

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bağlı bulunduğunuz nüfus müdürlüğü evlenme ehliyet belgesi için başvurmanız gereken yetkili kurumdur. Konuya ilişkin detaylı bilgiyi ilgili nüfus müdürlüğünden alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Abdullah Ercan

Düğün Tarihi: 22.06.2020


Mrb eşim alman vatandaşı ve evlilik vizesiyle gidip Almanya'da evlenmek istiyorum bunun için gerekli evraklar nedir ? Ve evlenme ehliyet belgesi istiyor Almanya nüfus müdürlüğüne gittiğimde bunun için ikinizin türk vatandaşı olması gerek diyorlar bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Yabancıların Türkiye’de Evlenmesi başlıklı yazımızda genel olarak istenen belgelerden ve prosedürden bahsettik. Ancak bazı ülkelerde istenen belgeler farklılık gösterebiliyor. Ülkenin yerel makamlarından ve başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden konuyla ilgili bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Fadime Türk

Düğün Tarihi: 09.06.2020


Merhaba, nişanlım başka sehirde ben başka şehirde ikamet ediyoruz. Nikahımızin kıyalacagı il ise nişanlımın bulundugu ildir. Nikah günü alabilmesi için benim gitmeme gerek var mıdır, erkegin gitmesi yeterli oluyor mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah başvurusuna eşlerin ikisinin de gitmesi gerekir. Sizin başvuruya gidememeniz durumunda nişanlınıza evlilik başvurusu için hazırlanmış vekaletname vermeniz gerekir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Sevda Kadır

Düğün Tarihi: 04.06.2020


Ben Kırgız vatandaşıyım Türkiyede evlenmek istiyorum. Bekar belge nerden alacağım? Acıl durumda. Vize sürem bitti. 10 haziran randevu aldım. Göç idaresine evrakları gitirmem istediler .. Ne yapmalıyım. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Türkiye’de evlenmek isteyen yabancı uyruklular bekarlık belgesini, kendi ülkelerinden ya da o devletin yerel temsilciliklerinden alabiliyor. İlgili kurumlardan bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Anonim

Düğün Tarihi: 03.06.2020


Ben Azerbaycanliyam nisanlim turk vatandasidir.ben Turkyeye geldim yollar kapandi donemedim.otrum iznim yok.evlenmek istiyoruz belgeler hazirlaniyo.Azerbaycanla Turkye anasinda vize yok.benim icin sorun olabilirmi?otrum iznim yok onun icin.artik 3 aydir Istanbuldagim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili başvuruda bulunacağınız evlendirme dairesinden ya da göç idaresi müdürlüklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz.

  Cevapla

Seyithan Yıldırım

Düğün Tarihi: 14.03.2020


Ben Suriyeli bir kızla evlendim imam nikah nüfuz cüzdanı çıkarmak istiyorum ne yapmalıyım a

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili göç idaresi müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Pınar Ay

Düğün Tarihi: 20.02.2020


Dikkat ve ilginiz için Çok teşekürler ediyorum. Kolay gelsin??


Mehmet Ali Hussain

Düğün Tarihi: 20.02.2020


Mrb kız arkadaşım turkmenıstan vatandaşı bekarlık belgesı almak ıcın kız arkadasımla hangı belgelerı konsoloslyga getırmemız gerekır sımdıden teşekkürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, İstenen belgeler ve bu belgeleri düzenlemeye ilişkin süreçler ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle ülkedeki resmi makamlardan ya da Türkiye'deki yerel temsilciliklerden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Pınar Ay

Düğün Tarihi: 18.02.2020


Merhabalar. Ben kırgızistan vatandaşıyım. Bekarlık belgemi 1 ekim de almışım. Geçerlilik süresi 6 ay miş. Ama biz Evlenmek için henuz baş vuruda bulunmadık. Bekarlik belgem 1 Nisan da 6 ayı dolacak. Biz son tarih olarak ne zamana kadar baş vuruda bulunmamiz gerekiyor. Evrak son gününe kadar geçerliliğini koruyormu. Yada o tariha kader evlenmiş olmam mi gerekyor.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Belgelerinizin son geçerlilik tarihine kadar nikah başvurusunda bulunmanız gerekir. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Leman Memmedova

Düğün Tarihi: 15.02.2020


Ben Azerbaycan vatandaşıyım bekarlık belgesi temizlik kağıdı almışım vatanımdan şimdi onları nereye vermem gerekiyor nikâh icin

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Bu belgeyi evlilik başvurusu için istenen diğer belgelerinizle birlikte, başvuru yapacağınız evlendirme dairesine teslim etmeniz gerekiyor. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Banu Hojayeva

Düğün Tarihi: 14.02.2020


Merhabalar evlenme ehliyeti alsan bekarlik belgesi lazimi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlenme ehliyet belgesi alındığında genellikle bekarlık belgesine ihtiyaç duyulmuyor. Ancak yine de başvuru yapacağınız evlendirme dairesine danışmanızda fayda var. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ince

Düğün Tarihi: 18.01.2020


Slm ben mehmet bir fransada yasiyorum morocco da evlilik yaptim offi benden dogum kayit ornrgi a formu istedi lyon konsolosluk tan alınan turkceden a formu fransizca cevrilmismidir tskr ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili başvuruda bulunduğunuz konsolosluktan bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Htc

Düğün Tarihi: 21.12.2019


Merhaba ben Almanya da yasiyorum Bosandim ve türkiye de tekrar evlenicem bana hangi evrlaklar lagzim????

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlenme Dosyalarında Bulunacak Belgeler başlıklı yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Nihat Yilmaz

Düğün Tarihi: 21.12.2019


Mrb. Benim nişanlım alman ve türkiyede evlenmek istiyoruz eşim gelirken bekarlik belgesi ve doğum belgesini beraberinde getirmişti evlendirme dairesi ilk başta tmm dedi sonra nüfüs dairesine beraber gidelim dedi senin evraklarını alalım ama nüfüs müdürü israrla nişanlımdan evlenme ehliyet belgesi istedi bunun böyle bir yetkisi yok bayan yabancı olduğu icin yüklü miktarda rüşvet vermeyince nüfüs müdürü sorun çıkartıyor başka birşey değil galiba bu müdürü öldüreceğim


Talip Öztürk

Düğün Tarihi: 15.12.2019


Merhaba, benim eşim brezilyalı, ve türkiyede evlenmek istiyoruz, bekar belgesi ve doğum belgesi aldık. Evlenme ehliyet belgesi eşimin türkiyeye geleceği tarihe yetişmiyor, yazılarınızda okudum, bekarlık belgesi olduğu zaman, evlenme ehliyet belgesi olmasına gerek yokmuş. Bunu kanun yeni bir kanunmu,

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Evlenme ehliyet belgesi doğum belgesi ve bekarlık belgesinde yer alan bilgileri kapsar. Bu nedenle bu iki belgenin olması halinde genellikle evlenme ehliyet belgesine gerek kalmıyor. Ancak başvuru yapacağınız evlendirme dairesinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ali Öztürk

Düğün Tarihi: 25.11.2019


Selamlar ben türk vatandaşıyım ve müstekbal eşim azeri almanyada evlenmek istiyoruz ne yapmamız lazım ?

D

Düğün.com
Merhaba, Yurt dışı evlilik için gerekli işlemleri şu yazımızda anlattık: Yurt Dışı Evlilik İçin Gerekenler Nelerdir?. Ancak belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle evleneceğiniz ülkenin resmi makamlarından ve yerel temsilciliklerinden bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Kürşat Ertuğrul

Düğün Tarihi: 23.11.2019


Nisanlim yurt dışında ben istanbuldayim yildırım nikahi kiymak istiyoruz ama yaninda kimligi disinda hic bisey yok belge olarak kendisi ayni zamanda turk vatandasi nasil yapa bikirizyardimci okursaniz sevinirim

D

Düğün.com
Merhaba, Evlendirme yönetmeliğine göre halk arasında bilindiği gibi, belgeleri teslim eder etmez nikahın kıyılması şeklinde bir uygulama bulunmuyor. Ama nikah başvurusu sırasında, mümkün olan en kısa sürede evlenmek istediğinizi beyan ettiğinizde, evlendirme dairesinin programına uygun olması halinde, başvurunuzdan en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi veriliyor. Yıldırım nikahı için normal resmi nikah başvurusunda gereken belgeler haricinde bir evrak istenmediğini söyleyelim. Şu yazımızda da detayları bulabilirsiniz: Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır?

  Cevapla

Sara Benchaib

Düğün Tarihi: 26.10.2019


Bonjour mon mari est un turc qui réside en France et moi je suis algérienne on a eu un certificat de capacité à mariage auprès de consulat de Turquie en France on nous a dit qu'il est valable pour un an mais vous vous dites qu'il est valable pour 6 mois ? Alors c'est valable pour un an où 6 mois ?

D

Düğün.com
Nous ne souhaitons fournir aucune information qui pourrait être mal comprise en raison de la traduction. Vous devriez contacter les autorités. (Çeviri nedeniyle yanlış anlaşılabilecek bir bilgi vermek istemeyiz. Resmi makamlara başvurmalısınız.)

  Cevapla

Ahmet Çelik

Düğün Tarihi: 28.05.2019


Merhaba! Kolay gelsin ben Fransa da iltica ettim red geldi ve şimdi itiraz ettim mahkeme süresini ve 6 aylık resepise var geçici oturumum. Nişanlım Almanya da yaşıyor süresiz oturumu var ama vatandaş değil . Evlilik yapmayı düşünüyoruz ama nasıl yapacağımızı bilmiyoruz. Evlilik için benim Türkiye ye dönmem gerekli mi gibi bir durum olur mu . Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdi teşekkür ederim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili evlenmek istediğiniz ülkenin resmi makamlarından bilgi almanız daha doğru olacaktır. Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Can Can

Düğün Tarihi: 21.05.2019


Merhaba evlenme ehliyet belgesi almam gerekli ama nişanlım başka bir ilde ve bunu bulunduğum yerden ikimizin adına ben yapamazmiyim işlerden dolayı izin almak problem oluyor izin alamıyoruz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Evlilik başvurusunu gelin ve damat adayının birlikte yapması gerekir. Fakat eşlerden biri başvuruya kendi gidemeyecekse, vekil olarak belirlediği kişi yerine müracaatta bulunabilir. Bunun için fotoğraflı özel vekaletname düzenlenmesi şart. Vekaletname üzerinde, evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğunun açıkça belirtilmesi ve vekalet verenin kiminle evleneceğinin yazılması şartı da bulunuyor. Bu kurallara uyulmazsa çiftin, evlilik müracaatını birlikte yapmaları gerekir. Evlilik başvurusuyla ilgili sık sorulan sorulara da göz atmak isterseniz şu yazımıza bakabilirsiniz: Evlilik Başvurusu İle İlgili En Sık Sorulan Sorular

Şimdiden mutluluklar dileriz...

  Cevapla

Edanur

Düğün Tarihi: 23.10.2016


15.08.1999 dogumluyum. Ne zaman kendi rızam ile evlenebilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Edanur, 18. yaşını doldurduğun gün kendi rızan ile evlenebilirsin.

  Cevapla

Senem Aydıngül

Düğün Tarihi: 17.11.2015


İyi Akşamlar Ben almanyada yaşıyorum nişanlım mersinde nikah için başvuracağız kaç günde nikahgünü alabiliriz ne kadar sürer askı durumu artık yok diye biliyorum ama yardıma ihtiyacım var


hatice sahın

Düğün Tarihi: 04.04.2015


01.06.199 dogmlym anne baba ıznıyle bu sene evlenebılırmıyım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hatice, 199 yılında doğduysan anne ve babanın iznini alacak yaşı geçtiğin için evlenebilirsin. :) Fakat henüz on sekiz yaşını doldurmamış erkek ya da kadın evlenebilmek için ailesinin rızasını almak zorundadır.

  Cevapla

piraye

Düğün Tarihi: 21.10.2014


bunu burda bulacağım hiç aklıma gelmezdi :) teşekkürler