Evlenme Ehliyeti ve Şartları

Gizem Bayramoğlu tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 1:42 DK

21.02.2019

Evlenme ehliyeti ve şartları hakkında hukuksal bilgileri bilmiyorsan evlenme konusunda hiçbir şey bilmiyorsun demektir. Çünkü evlenebilmeniz için evlenme ehliyeti ve engelleri hakkında her bilgiyi öğrenmen gerekiyor. Bunu biz değil, T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü söylüyor. Eğer bu maddelerin hepsine uyuyorsan ne mutlu sana, evlenmende hiçbir sakınca yok! Peki, nedir evlenme ehliyeti ve şartları ? Hemen anlatalım...

Evlenme Ehliyeti ve Şartları

On sekiz yaşını doldurmuş, mahkemece vesayet altına alınmamış olan erkek ve kadın başka bir kimsenin rızası veya iznine bağlı olmaksızın evlenir. Ayrıca; On yedi yaşını tamamlayan erkek ve kadın velinin izni, veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile, on altı yaşını dolduran kadın ve erkek hakimin izni ile evlenebilir. Hakim, haklı sebep olmaksızın evlenmeye izin vermeyen yasal temsilciyi dinledikten sonra, bu konuda başvuran küçük ve kısıtlının evlenmesine izin verebilir. Ancak; ayırt etme gücüne sahip olmayanlar ile on beş yaşını dolduran küçükler, mahkemece ergin kılınsa dahi evlenemez.

Evlenme Engelleri

Evlenme engelleri aşağıda belirtilmiştir:

1. Hısımlık;

a- Üst soy ve alt soy arasında; kardeşler arasında, amca, dayı, hala ve teyze ile yeğenleri arasında,

b- Kayın hısımlığı meydana getirmiş olan evlilik sona ermiş olsa bile, eşlerden biri ile diğerinin üst soy ve alt soy arasında,

c- Evlat edinen ile evlatlığın veya bunlardan biri ile diğerinin alt soyu ve eşi arasında, evlenme yasaktır.

2. Evli olmak;

Nüfus kaydına göre evli görünen bir kimse yeniden evlenemez. Müracaat sırasında, önceki evliliğin ölüm, boşanma veya evliliğin herhangi bir sebeple mahkeme kararı ile son bulmuş olması halinde, evlenme engeli ortadan kalkar. Ancak buna rağmen, bu durum aile kütüklerine tescil edilmedikçe yeniden evlenme yapılamaz.

3. Kadın için kanuni bekleme süresinin dolmamış olması;

Boşanmış, evliliğin butlanına hükmedilmiş veya kocası ölmüş kadın, boşanma veya evliliğin butlanına dair mahkeme kararı veya kocasının ölüm tarihinden itibaren üç yüz gün geçmedikçe yeniden evlenemez. Ancak kadın üç yüz günlük süre dolmadan önce doğum yaptığı veya mahkemece bu sürenin kısaltılmasına veya kaldırılmasına karar verildiği takdirde, kadın için bekleme süresi ortadan kalkar.

4. Gaiplik durumunda;

Gaipliğine karar verilen kişinin eşi, mahkemece evliliğin feshine karar verilmedikçe yeniden evlenemez.

5. Sağlık raporunun/resmi sağlık kurulu raporunun bulunmaması;

24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununa dayanılarak, 17/8/1931 tarihli ve 11682 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Evlenme Muayenesi Hakkında Nizamnamede öngörülen usul ve esaslar doğrultusunda sağlık raporu alınmaması durumunda evlenme yapılamaz.

6. Akıl hastaları, evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemezler.

Yukarıda yazılı tüm bilgiler T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri Genel Müdürlüğü sayfasından alınmıştır.

Şehrindeki En İyi Evlendirme Dairesi Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

EVLENDİRME DAİRELERİ

Sıradaki Makaleler

Evlendirme Dairesi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Evlendirme Dairesi Firmaları

Evlendirme Dairesi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorumlar (4)

P

Piraye

21/10/2014

bunu burda bulacağım hiç aklıma gelmezdi :) teşekkürler


HS

Hatice Sahın

04/04/2015

01.06.199 dogmlym anne baba ıznıyle bu sene evlenebılırmıyım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hatice, 199 yılında doğduysan anne ve babanın iznini alacak yaşı geçtiğin için evlenebilirsin. :) Fakat henüz on sekiz yaşını doldurmamış erkek ya da kadın evlenebilmek için ailesinin rızasını almak zorundadır.


SA

Senem Aydıngül

17/11/2015

İyi Akşamlar Ben almanyada yaşıyorum nişanlım mersinde nikah için başvuracağız kaç günde nikahgünü alabiliriz ne kadar sürer askı durumu artık yok diye biliyorum ama yardıma ihtiyacım var


E

Edanur

23/10/2016

15.08.1999 dogumluyum. Ne zaman kendi rızam ile evlenebilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Edanur, 18. yaşını doldurduğun gün kendi rızan ile evlenebilirsin.