Mutluluğun Dans Hali

Gizem Bayramoğlu tarafından yazılmıştır.

Okuma Süresi: 1:33 DK

08.01.2015

Düğün dansı, bedenlerle bir aşk masalının anlatılmasıdır.

Ali Rıza Tura (El Tango Clasico Dans Okulu Tango ve Vals eğitmeni)

Günümüzde evlilik törenlerini bir düğün dansıyla taçlandırmak giderek yaygınlaşıyor. Kimi çiftler bir kereye mahsus yapıldığından düğün dansını evlilik öncesi gereksiz bir masraf ve mesai harcaması olarak görürken kimileri de mutluluklarını konuklarıyla paylaşmanın anlamlı bir simgesi olarak kabul ediyor.

mutluluğun dans hali

Çift Danslarında El Ele Tutuşma

Çift dansları üzerine araştırmalar yapan ünlü yazar Carlos Vega, çift danslarındaki tutuşları Enlazada ve Abrazada olmak üzere iki başlık altında sınıflandırmıştır.

Enlazada tutuşu vals, polka ve İskoç danslarına özgüdür. Bu tutuşta erkekle kadın arasında kararlı bir mesafe vardır. Erkeğin sağ kolu kadının kürek kemiği ile sırtı arasında bir yerde sabit bir açı ile kadını kavrarken sol kolu da kadının sağ elini avucunun içine alarak sol yana açılmıştır. Bedenin üst kısmının, kadına güven verecek biçimde dik durmasıyla karakterize olan bu tutuşta kolların pozisyonu değişmez. Amaç, kadına güven içinde dans edeceği bir alan sunmaktır. Ama bu güvenli alan aynı zamanda kadın için bir özgürlük alanı da olmalıdır. Erkek, kadının güvenliği adına bu alanı daralttığında eşinin figürleri estetik ve özgür biçimde sergileyebilmesini engeller.

Dans Kursları İndirimleri

Shaka Dance
%25 İNDİRİM
13 7 23
Shaka Dance

Erken Rezevarsyonlarda Düğün.com Çiftlerine Özel %25 İndirim!...

Serkan Ersöz ve Dans Kursları
%33 İNDİRİM
85 15 69
Serkan Ersöz ve Dans Kursları

5 Derslik (Toplam 8 Saat) İlk Dans Ve Zeybek Dersimiz %33 İndirimde!...

Abrazada tutuş ise Arjantin tangosuna özgüdür. İspanyolca kucaklaşma anlamına gelen bu tutuşta erkekle kadının üst bedenleri nerdeyse tek bir beden olacak biçimde birleşmiştir, arada mesafe yoktur

mutluluğun dans hali

Ruh ve Nefes

Psike, etimolojik kökeninde nefes anlamına gelir. Evrensel bir sevgi ifadesi olarak dudakları birleştirerek, yani dudak dudağa öpüşmek, yekvücut’ olmanın ötesinde karşılıklı nefes alma mesafelerimizi ortadan kaldırarak tek ruh olmayı amaçladığımızı simgeler.

mutluluğun dans hali

Ruhların Birleşmesi

Şu halde (ister tango ister bolero isterse vals ağırlıklı olarak kurgusu yapılmış olsun) özellikle enlazada tutuşunun tercih edildiği düğün dansı erkeğin eşine kararlı bir güven ve özgürlük vaat etmesini simgelemenin ötesinde, ortak bir nefes alıp verme alanı oluşturarak, ruhların buluşmasını da ifade eder. Dans finalinin enlazada tutuşundan abrazada tutuşuna geçerek tamamlanması ise, özellikle dudakların buluşmasıyla taçlandırıldığında, ruhların birleşmesini simgeleyecektir.

Yani düğün dansı, evlenen çiftlerin mutluluklarını konuklarıyla paylaşmalarının ötesinde, bedenlerle bir aşk masalının anlatılmasıdır…

mutluluğun dans hali

El Tango Clasico sayfasına gitmek için tıklayın.

Şehrindeki En İyi Dans Kursu Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

DANS KURSLARI

Sıradaki Makaleler

Dans Kursu kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Dans Kursu Firmaları

Dans Kursu kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

MD

Melisa Dermin

24/10/2014

Düğün hazırlıklarımızı çok kısa sürede halledip düğünü yaptığımız için biz dans edemedik, kursa gidemedik ve içimde ukte kalmıştır hala


BV

Burcu Vural

24/10/2014

Mutluluğun dans hali evet doğrudur biz eşimle dans kursunda tanılştık :))