İlk Dans İçin Öneriler

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

4:17 dakika

19.01.2021

Dans etmeyi sevin ya da sevmeyin yeni hayatınıza adım attığınız düğün gününüzde, tüm misafirlerinize aşkınızı gösteren sembolik bu ilk dans gösterisi belki de hayatınızın en önemli şovu olacak. Ama biliyoruz ki, özellikle erkekler için düğün dansı büyük stres yaratıyor. Bu yazı stresinizi azaltacak ve ilk dans nasıl yapılır diye araştıranların sorularına cevap olacak.

Düğünde İlk Dans

Düğün Dansı Nasıl Bir Danstır?

Öncelikle en çok sorulan soruyla başlayalım. Düğün dansı özel bir dans türü değildir. Düğünde misafirlerinize aşkınızı gösteren sembolik bir ilk dans olduğu için adına düğün dansı denmiştir. Düğününüzde herhangi bir dans türünde dans edebilirsiniz. Yani ilk dans ne olmalı diye düşünmek yerine biz nasıl bir eğlence düzenlemek istiyoruz daha doğru bir soru olacaktır. Daha önce düğünlerini yapmış olan çiftlerden ilk dans önerileri almak için Düğün.com çiftlerinin röportajlarını okuyabilir, bol bol giriş ve ilk dans videoları izleyebilirsiniz.

İlk Dans Çeşitleri Nelerdir?

Ne kadar dans türü varsa hepsi düğün dansı olarak yapılabilir. Genel olarak vals, tango ve slow dans en çok tercih edilen ilk dans çeşitleri olarak bilinir. Ama hareketli dansları seven bir çiftseniz salsa, twist veya cha cha yapabilir, yöresel danslarla akrabalarınızı coşturabilir, hatta breakdance türünde ilk dans koreografileri bile hazırlayabilirsiniz.

danceee_02

İlk Dans Müziği Nasıl Seçilir?

Eğer sevgilinizle aranızda özel bir şarkı varsa, sizin aşkınızı tam olarak anlattığına inandığınız bir parça varsa bu şarkıyı ilk dans müziği olarak kullanabilirsiniz. Böyle bir şarkı yoksa beğendiğiniz müzik türünden yola çıkarak bir şarkı seçmeyi düşünebilirsiniz. Eğer bizim müzikle hiç alakamız yok ama bir düğün dansı da yapmamız gerekiyor diyen çiftlerdenseniz dans hocanızdan yardım almanız en doğrusu olacaktır.

Düğün şarkınızı seçerken 2-3 dakikalık bir parça çok ideal olacaktır. Şarkının süresi uzadıkça dansın biraz daha zorlaşacağını unutmayın. Daha fazla öneri için düğün giriş müzikleri makalemizi incelemeni tavsiye ediyorum.

Önce Dans Türü mü Yoksa Müzik mi Seçilmeli?

Bu işin kuralı yoktur. Tamamen sizin aşkınızı misafirlerinize nasıl göstermek istediğinize bağlıdır. Yaşadığınız duygu yoğunluğunu konuklarınızla paylaşıp onların da gözlerinin dolmasını istiyorsanız duygusal parçalar ve danslar; heyecanınızı, coşkunuzu paylaşmak isterseniz de hareketli danslar ve şarkılar seçmelisiniz.

Bazen çok sevdiğiniz bir şarkının dans figürleri sizi çok zorlayabilir. Bu durumda dans hocanız daha rahat dans edebileceğiniz bir dans türünü size önerebilir. Böyle bir durum olursa ilk dansınızı slow bir parçayla yapıp, esas şarkınızın pasta kesim müziği olarak ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

İlk dansınız için hazırladığımız listeden bir şarkı seçebilirsiniz. Listedeki parçaları da buradan dinleyebilirsiniz.

  • Delice Zeytin – Ezginin Günlüğü
  • Benimle Oynar mısın? – Bülent Ortaçgil, Teoman
  • Aşk – Sertab Erener
  • Sesinde Aşk Var – Yalın
  • Denize Bıraksam – Göksel
  • Seni Her Gördüğümde – Erkin Koray
  • Seninle Bir Dakika – Yalın
  • Kadınım – Tanju Okan
  • Seni Ne Çok Sevdiğimi – Sefarad

İlk dansınızı unutulmaz kılacak birbirinden güzel şarkılardan oluşan bir liste hazırladık: En İyi Düğün Dans Müzikleri

Düğün İlk Dans Kursu

Eğer dansçı bir çift değilseniz düğün dansınızın kusursuz olması için mutlaka bir düğün dansı kursu ile çalışmanızı öneriyoruz. Ne olacak canım iki salınıp duracağız demeyin.

Düğün mekanına girişinizden ellerinizi nasıl tutacağınıza kadar pek çok detay fotoğraflarınıza ve videolarınıza yansıyacaktır. Mesela düğün dansınızı yaparken çok sevdiğiniz dans şarkınıza bağıra bağıra eşlik etmek istiyor olabilirsiniz ama bu durumda fotoğraflarda sürekli ağzı açık ve konuşuyor şekilde çıkarsınız. Bunun gibi önemli tüyolar düğün gününden sonra elinizde kalacak tek hatıra olan düğün fotoğrafları ve düğün videolarının kalitesi için çok önemlidir.

Mükemmel anılara sahip olmak için düğün dansı kursu cimrilik etmemeniz gereken bir konudur.

İstanbul’da birçok dans kursu bulunuyor:

İstanbul Avrupa Yakası Dans Kursları

Anadolu Yakası Dans Kursları

Düğün İlk Dans Videoları

Düğününüzde yapacağınız ilk dans konusunda bir fikir sahibi olmanın en kolay yolu bolca düğün dansı videosu izlemekten geçiyor. Hem aklınıza gelmeyen bir sürü dans çeşidi hakkında bilgi sahibi olmak için hem de daha önce düğün danslarını gerçekleştirmiş çiftlerin hatalarından ders almak için bol bol düğün dans videosu izlemenizi öneriyoruz.

Düğün dansınızı yaparken heyecanınız dorukta olacak ve kendinizi dışardan izlemeniz zorlaşacak. O yüzden düğün dansı videolarını izlemek size daha objektif bir bakış kazandıracak ve zihinsel olarak sizi ilk dansınıza hazırlayacaktır.

Düğünde İlk Dans

Düğün Dansında Yapılan Yanlışlar

Gelin ve damat olarak salona ilk girişiniz, misafirlerin sizi ilk gördüğü an heyecanınızın da dorukta olduğu zaman. Eğer bu ana daha önceden çalışmadıysanız hatalar yapabilirsiniz. O yüzden olabilecek hataları önlemenin ilk yolu çok geç kalmadan bir düğün dansı dersine kaydolmaktır. Düğününüze 1 hafta kala dans dersi aramaya çalışmak da bir hata olacaktır, kendinize 1-2 aylık bir süre tanımayı unutmayın.

Tüm gözlerin ve kameraların sizin üzerinizde olduğu ilk dans sırasında çok ciddi ve gergin olmamalısınız. Rahat ve doğal davranmanın yolu ise elbette pratik yapmaktan geçiyor.

Düğün şarkınıza eşlik etmek isteseniz de kendinize hakim olmaya çalışın çünkü fotoğraflarda ağzınız açık bir şekilde çıkmak istemezsiniz. Heyecana kapılıp eşinizle fısıldaşmak da sıkça yapılan bir diğer yanlış. Fotoğraflarda konuşur halde değil de birbirinize anlamlı bir şekilde bakarken poz vermeniz çok daha güzel görünecektir.

Düğünde İlk Dans

Düğün Dansı İçin Show Yapmak İsteyen Çiftlere Öneriler

Dediğimiz gibi ilk dans nasıl olmalı diye bir kural yok. Her şey sizin nasıl bir eğlence istediğinize bağlı.

Romantizmi, duygusallığı boş verelim, en mutlu günümüzde en çok biz eğlenmeliyiz diyorsanız düğün dansınızı bir şova çevirebilirsiniz. Slow dans müziğiyle salona giriş yaptıktan sonra birden çılgın bir rock’n roll parçayla misafirlerinize tatlı bir şaşkınlık yaşatabilirsiniz. Pek çok dans türünü harmanladığınız karışık bir çalma listesiyle eğlencenin dozunu arttırabilirsiniz. Ya da gelin damat atışması gibi duran bir şovla herkesi kahkahalara boğabilirsiniz. Hatta, bu kadar eğlence bizi kesmedi derseniz arkadaşlarınızı da işin içine katıp büyük bir dans gösterisi hazırlayabilirsiniz.

Düğün ilk dans koreografileri hakkında daha çok fikir sahibi olmak için En Eğlenceli Düğün Dansı Videoları yazımıza göz atabilirsiniz.

Düğünde yapacağınız ilk dans ile ilgili aklınıza takılan sorular varsa aşağıda yorumlar kısmında sorularınızı sorabilir veya ilk dansları için araştırma yapan çiftlere önerilerde bulunabilirsiniz.

Dans Kursları

Kusursuz bir düğün dansı için şehrindeki en iyi kurslar burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Dans kurslarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Dans Kursu kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Dans Kursları Firmaları

Dans Kursları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap