Her Şey Hazır, Peki Ya Düğün Dansınız?

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:11 dakika

29.06.2020

Düğününüzde yapacağınız ilk dansı profesyonel bir dokunuşla eşsiz bir gösteriye dönüştürebilmeniz için ihtiyacınız olanları Hande Kayacık Dance Company’nin kurucusu, Hande Hanım ile görüştük.

Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz? Dansa nasıl başladınız?

Dansa üniversitenin dans kulübünde başladım. 2002’de İTÜ Çevre Mühendisliği’nden mezun oldum -ki çok severek okuduğum bir bölümdü- ama dans tam o esnada beni sarmıştı. Bir çılgınlık yapıp dansı tercih ettim.

her şey hazır, peki ya düğün dansınız?

Peki ya düğün dansı… Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Katıldığım bir kaç düğünde gelin ve damadın sağa-sola sallanarak dans etme çabalarını görmüştüm. Bu kadar özel bir günde yapılan ilk dansta, bütün gözler sizin üzerinizdeyken o an çok önemli oluyor. Bu dansı nasıl şova dönüştürüp farklı kılabiliriz diye düşündüm. Böylece düğün dansı markası ortaya çıkmış oldu.

Dans edecek çiftlere hangi dansı yapmalarını öneriyorsunuz ve buna neye göre karar veriyorsunuz?

Düğün dansı, öncelikle çiftlerin tercih edecekleri müziğe ve gelinlik modeline uygun olacak şekilde seçiliyor. Tecrübelerime dayanarak çiftlere, zarif, etkileyici ve öğrenmesi oldukça kolay salon danslarını öneriyorum. Diğer bir yandan biraz daha sıkı çalışmayı göze alan çiftlere, eğer gelinlik modeli de uygun ise vals’i öneriyorum.

Derslerde nasıl bir program izliyorsunuz?

Koreografi ezberletmekten ziyade öncelikle dans etmeyi öğretmekten yanayım. Ezberlenen şeyler o günün heyecanıyla unutulabiliyor ya da çok yapmacık durabiliyor. O nedenle, ilk dersler temel teknik dersleri oluyor. Daha sonra seçilen dans müziğine ve gelinliğin modeline uygun dans koreografisini hazırlıyoruz. Son derste ise çiftin sahneye girişinden çıkışına kadar tüm detaylar birer birer prova ediyoruz. İsteyen çiftlerle düğün mekânına giderek orada son bir prova da yapabiliyoruz.

Dans müziklerini neye göre seçiyorsunuz?

Öncelikle kendi müzikleri ile gelen çiftlerin müziklerinin dans için uygun olup olmadığına bakıyorum. Eğer müzikleri yoksa o zaman onlara en güzel düğün dansı parçalarından oluşan bir DVD veriyorum ve hoşlarına giden müzikleri belirlemelerini istiyorum. Ben de çiftlere ders esnasında müzik konusunda yönlendirmelerde bulunuyorum.

Bu sezon en çok tercih edilen düğün dansı parçaları hangileridir?

Yabancı parçalardan oldukça klasikleşmiş Historia D’un Amour, Andy Williams’ın Can’t Take My Eyes Off Of You ve Elvis Presley’in Always On My Mind en çok tercih edilen parçalar arasında yer alıyor. Bu sezonun popüler Türkçe parçaları ise tabii ki Kutsi’den İlan-I Aşk ve Zuhal Olcay’dan Pervane.

Peki, çiftlere derslere ne zaman başlamalarını tavsiye ediyorsunuz?

Büyük gün yaklaştıkça çiftlerin yapmaları gereken şeyler de artacağından çiftlerin dansı en son sıraya bırakmamalarını tavsiye ediyoruz. Düğün gününden 1-2 ay önce dans derslerine başlamaları yeterli olacaktır.

Çiftler çok yoğun oldukları düğün hazırlığı döneminde dans dersine vakit ayırabiliyorlar mı?

Evet, bu dönemin yoğun bir dönem olduğunu bildiğimizden çiftlere hızlandırılmış paket programlar sunuyoruz. Bunun için 1’er saat süren 4 derslik çalışmalar yeterli oluyor.

O kadar kısa sürede mi? Bu inanılmaz! Peki, düğün dansı sırasında heyecandan yapacaklarını unutan olmuyor mu?

Ben sene de yaklaşık dört yüz kişi evlendiriyorum, şu ana kadar böyle bir şey olmadı. Bundan sonra da olmaz umarım… Daha önce de dediğim gibi dansı ezberletmek yerine dansı öğretmeyi tercih ediyorum. Dolayısıyla dans, onların hayatlarının sonuna kadar beraber keyifle paylaşacakları güzel bir hobiye de dönüşmüş oluyor.

Hande Kayacık Dance Company’den daha fazla bilgi ve randevu almak için tıklayın.

Dans Kursları

Kusursuz bir düğün dansı için şehrindeki en iyi kurslar burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Dans kurslarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Dans Kursu kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Dans Kursları Firmaları

Dans Kursları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 Yorum

gülbin

Düğün Tarihi: 17.10.2014


vals yakısana da çok yakısıyo arkadas


doğa

Düğün Tarihi: 17.10.2014


kimse bilmez belki ama çoğu çiftin baş belasıdır dans :D