İlk Dansın Büyüsü Hiç Bir Şeyde Yok!

Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

2:42 dakika

11.03.2022

Dans eğitmeni Serkan Ersöz'le düğün dansı ve ilk dans üzerine çiftlerin en çok merak ettiklerini konuştuk: "Ön yargılarınızdan kurtulun! İlk dans için bir profesyonelden yardım alın. Garanti ediyorum hayatınıza yeni bir bakış açısı gelecek."

Firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

“Serkan Ersöz ile Dans Dersleri” 1996 yılından itibaren faaliyet göstermekte. Uzun süre hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok branştan dersler almış ve dersler vermiştir. Serkan Ersöz’ü diğer kurslardan ayıran en önemli özellik kaliteden vazgeçmemesi. Herkesin çok kolay bir şekilde dans edebilmesini sağlayan anlatım ve uygulama tekniklerine sahip olması.

serkan_ersoz

Nasıl bir çalışma ortamı sunuyorsunuz?

Serkan Ersöz’ün programında düğün dansları tamamen çifte özel olarak anlatılır. Derslerimiz bir, bir buçuk saat arasında özel ders şeklinde yapılır. Ders başına ücretlendirme yapılır. Çiftlerimiz isterlerse kendi evlerinde isterlerse kendilerine yakın bir dans stüdyosunda bu dersleri alabilirler. Bu konuda her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Çalışmalara düğününüze 2-3 ay kala başlamak en iyi karardır diyoruz biz. Fakat bu dersleri aldıktan sonra düğünün yapılacağı yerde mutlaka prova yapılmasını öneriyoruz.

İlk dans neden yapılır?

Eskiden gelen bir alışkanlık aslında… Onuruna yemek verilen kişilerin geceyi başlatmaları için konuşma yapmaları veya dans etmeleri istenirdi. Bu adet halen devam etmektedir. Sizin onurunuza verilen bu yemeği dans ederek açmalı ve eğlencenin başladığını belirtmelisiniz. Sizin için gelen misafirlerinizin bu açılış dansını seyretmesi heyecan yaratmaktadır. Önceden planlanmış dans beklentileri boşa çıkartmaz.

Dans dersleri bir nevi terapi gibi aslında değil mi?

Elbette. Düğün hazırlıkları tüm yoğunluğuyla sürerken kendiniz için yapabileceğiniz çok eğlenceli bir kaçamak oluyor. Müziğin keyfi, hareket etmenin verdiği enerji, sevdiğiniz kişiyle özel zaman geçiyor olmak, zamanı kendiniz için kullanıyor olmak bu süreçte sizlere moral veriyor.

İlk önce dans mı yoksa dans müziği mi seçilmelidir?

Her çiftin açılış dansına karar verirken düştüğü bir çelişkidir bu. Önemli olan dans değil müziktir. Hayatınızda önemli anlarda karşınıza çıkan, sizin için önemi olduğunu düşündüğünüz “o şarkı”, ilk dans şarkısı olarak seçilmelidir. Şarkının ritmine göre de dansın türü ortaya çıkmaktadır. Dansın türündeki farklılıklar yaşadığınız kültür ile doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Bu noktada seçtiğiniz dans eğitmeni çok önem taşımaktadır.

Dans eğitmenini nasıl seçmeli çiftlerimiz?

Günümüzde sosyal medyadan faydalanarak birçok eğitmen adayı ve eğitmen düğün dansları konusunda hizmet vermektedir. Bu konuda uzun zamandır eğitim vermiş eğitmenleri tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Eğitmen ile yaptığınız anlaşmada mutlaka tek ders alıp memnuniyetinize göre devam etmeli ya da bırakmalısınız. İstemediğiniz veya içinize sinmeyen figürleri istemediğinizi açıkça söyleyiniz. Düğün sizin, dans sizin, bu ana fikirden uzaklaşmayınız.

İlk dansı korkulu bir rüya olarak gören damat adaylarına ne söylemek istersiniz?

Müstakbel eşlerinin duygusal anlara çok değer verdiklerini bilmelerini isterim. İlk dans romantizmi bir kadına verebileceğiniz en güzel hediyedir. Korkularınızı bir yana bırakıp, eşinizle dans ederek ona unutamayacağı anlar yaşatabilirsiniz. Genelde “Ben beceririm, kolay bir iş.” gibi başlayan bu sözler keşke ile bitmesin. Dans etmek videolardaki gibi veya bilinçaltına yerleşmiş görüntüler gibi değildir. Müziğin vuruşlarına ayak uydurabilmektir dans etmek. Ve unutulmaması gereken en önemli konu ise bilmediğiniz bir konuda onlarca kişinin önüne çıkıp performans göstermek sizi zorlayacaktır. En azından 1-2 ders alıp bu korkunuzu eğlenceye ve avantaja çevirebilirsiniz.

Hiç dans etmedim, kısa sürede nasıl öğrenebilirim ki, diyen birçok çiftle karşılaşıyorsunuzdur herhalde...?

İlk dans koreografilerinde çok yoğun bir temponun içinde sıfırdan dans öğrenmek çok zordur. Fakat çok basit tekniklerle çok kısa bir sürede sanki yıllardır dans ediyormuş hissi yaratabilirsiniz. Bu bir yarışma olmadığında çok da yeteneğe ihtiyaç yoktur. Sizin dans etmenizi engelleyen sadece sizin zihninizde yaratmış olduğunuz düşüncelerdir. Önyargılardan kurtulun bir profesyonelden yardım alın. Garanti ediyorum hayatınıza yeni bir bakış açısı gelecektir.

Son olarak nasıl bir ücretlendirme yapıyorsunuz bu eğitim için?

Serkan Ersöz ile düğün dansları bünyesinde 3 ayrı paket bulunmaktadır. En küçük paketimiz 3 derslik bir pakettir. Bu dersin sonunda koreografi bir videoya çekilir ve müzik ile teslim edilir. En büyük paketimiz 7 dersten oluşmaktadır. Bu pakette derslerin haricinde düğün yerinde dans provası da yer alır. Buna ek olarak düğün günü orada bulunarak aksaklıklara engel olmaya çalışıyoruz. Mini paket 375 TL, büyük paketimiz ise 750 TL.

Dans Kursları

Kusursuz bir düğün dansı için şehrindeki en iyi kurslar burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Dans kurslarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Dans Kursu kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Dans Kursları Firmaları

Dans Kursları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

melis

Düğün Tarihi: 21.10.2014


tüm çiflere tavsiye ederim düğün için olsun olmasın gerçekten de terapi gibi bişey çok eğleniyorsunuz