Ekolojik Düğünler

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

1:39 dakika

07.05.2020

Küresel ısınma, su kaynaklarının yetersizliği, soyu tükenen hayvanlar derken dünyanın hali ortada. Baz istasyonları, pet şişeler, piller, sayısı hızla artan evler ve otomobiller... Yaşarken doğaya zarar vermekten kaçınamıyor gibiyiz. Ama eğer siz de doğa sevgisiyle büyümüş, ona zarar vermekten olabildiğince kaçan duyarlı çiftlerdenseniz, bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Bu sene duyarlı çiftlerin senesi olacak gibi duruyor. Son bir kaç yıldır yavaş yavaş büyüyen “Ekolojik Düğün” konsepti hızlı bir çıkış yaşıyor. İlerki yıllarda gittikçe kuvvetleneceğini düşündüğümüz bu konsept, çevreyi koruma ve ona zarar vermeme temelleri üzerinde duruyor. Çok basit çözümlerle duyarlılığınızı ortaya koyabileceğiniz bu konsept 3 ana düşünceden yola çıkıyor:

Zarar vermeyin, koruyun ve geri dönüştürün.

Doğaya zarar veren her türlü hareketten ve üründen kaçınmak, duyarlı çiftlerin ilk adımları oluyor. Kumaş peçete, plastik, suni strafor, gerçek çiçek, kimyasal boyayla renklendirilmiş malzemeler, kimyasal temizleyiciler, naylon poşet gibi ürünler, kullanılması istenmeyen ürünlerin başında geliyor. Gerçi plastik yerine cam veya porselen kullanmak maliyeti biraz arttırıyor gibi görünebilir ama kısacağınız diğer masraflar ve doğaya zarar vermemenin huzuru yanında lafı bile edilmez.

Zarar vermemekten sonra ikinci adım, varolanı korumak. Masaüstü çiçek süslemeniz için, kilometrelerce uzaktaki seralardan gelen ve petrol tüketimini arttıran kesme çiçekler yerine, kökünden koparılmamış çiçeklere yer verebilirsiniz. Ya da yaka çiçeklerinizde ve el buketinizde düğme, keçe, boncuk gibi keyifli malzemeler kullanarak çiçeklerin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz. Artık herkes internette, davetlilerinizden sık olarak interneti kullananlara elektronik davetiye göndererek ağaçları koruyabilirsiniz.

Son adım ise kullandıklarınızı geri dönüştürmek. Davetiyelerinizi geri dönüşümlü kağıtlara bastırabilirsiniz. Düğünden sonra süslemeleri hatta gelinliğinizi bile hayır kurumlarına veya ihtiyacı olanlara verebilirsiniz.

Kuşkusuz doğa dostu düğünlerin en dikkat çekici özelliklerinden biri de nikah şekeri ve çelenk gönderimi yerine bağış yapılıyor olması. 200 kişilik bir davet yaptığınızı düşünün, her konuğunuz adına bir fidan dikebilir, bir deniz kaplumbağasının hayatını kurtarabilir veya doğa dostu kuruluşlara bağışta bulunabilirsiniz. Veya gelen konuklarınıza çok şık çuhalar içinde fidan vererek kendi istedikleri bir yere dikmelerini söyleyebilirsiniz. Böylece yıllar sonra o ağacın gölgesinde dinlenirken sizi hatırlamalarını da sağlamış olursunuz. Doğa dostu kuruluşlar ve kampanyaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Doğa Dostu Düğününüzün Doğa Dostu Destekçileri adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer siz de yaşadığımız dünyaya olan duyarlılığıızı sevdiklerinizle paylaşıp onları da doğaya karşı daha duyarlı olmaya teşvik etmek isterseniz, “yeşil düğününüz” bunun için en ideal ortam olacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için Ekolojik Düğünler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Doğa Dostu Düğünler Galerisini gezmek için tıklayın...

Düğün Mekanları

Şehrindeki en iyi Düğün Mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Düğün Mekanları

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 yorum

Ş

Şerife

24/10/2014

olması gereken tüm düğünlerin böyle olması. umarız bigün o da olur :)