Çift Terapistinden Öneriler: Uyumlu Çift Olmak İçin 5 İpucu

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

1:52 dakika

12.08.2021

Uzun ve huzurlu bir ilişkiyi yürütmek için partnerinle uyumu yakalamak oldukça önemli. Parmakla gösterilen ve ahenkleriyle hayran bırakan o uyumlu çiftlerden olmak istiyor fakat ne yapacağını bilmiyor musun? Evlilik terapistlerinden uyumlu çift olmanın ipuçlarını aldık ve senin için yazdık!

uyumlu çift

Uyumlu Çift Nedir?

Tartışma olmayan değil, tartışmayı yönetebilen çift olarak tanımlıyor uyumlu çifti Psikolog Arzu Hamurcu. “Problemin olmadığı ilişkiler sağlıklı değildir. Çünkü bu tarz ilişkilerde ya taraflardan birisi sürekli alttan alıyor ya da istekler ve ihtiyaçlar konuşulmuyordur” diye de ekliyor.

Uzman Çift-Aile Terapisti Melis Yiğitbaş ise; uyumlu, arkadaşlık ve güven duygusunun olduğu, iyi ekip işi çıkarabilen, yaşadığı problemlerin büyüklüğüne bakmaksızın onları toparlamanın yolunu bulabilen ve birbirini sakinleştirmenin yollarını her defasında yeniden keşfedebilen çiftler için kullanılan bir sıfat olabileceğini söylüyor.

Uyumlu Çift Nasıl Olunur?

Uyumlu çift olmanın ipuçlarını uzmanlar şöyle sıralıyor:

1- Güçlü Onarma Girişiminde Bulunmak

Psikolog Arzu Hamurcu’ya göre, yaşadıkları sorunları çözerken partnerlerden biri özür dileyerek, hatasını çeşitli şekillerde telafi etmeye çalışarak onarma girişimlerinde bulunuyorsa diğer partnerin de bu onarma girişimlerini kabul etmesi önemli bir konu.

Bunun için keyfini yerine getirmek için yaptığı basit bir şakayı bile kabul et ve neden bunun yaşandığını, yaşanan problemin ne hissettirdiğini birlikte konuşun.

2- Tartışmalarda Yumuşak Bir Başlangıç Kullanmak

Bağırmak, ses yükseltmek, kendi bildiğini diretmek, karşındakini dinlememek, aşağılamak, eleştirmek, hor görmek, tartışmaların hararetini arttırıyor. Uyumlu çiftlerde bunlara çok rastlanmıyor. Tartışmalar alevlenmiyor, kalp atışları çok fazla hızlanmıyor.

uyumlu çift

3- İlgi ve Merak

Hamurcu’ya göre eşlerin, birbirine ilgi göstermesi, şu anda ne diyor, neye ihtiyacı var diye düşünmesi de önemli. ‘’Senin problemin’’ diyerek yalnız bırakmak yerine ben bunu çözmek için neler yapabilirim diye düşünmek fayda sağlayabilir. Elbette burada kişinin kendi sınırlarını zorlamamak da çok önemli.

4- Birbirine Yönelmek

Arzu Hamurcu, uyumlu bir çift olmak için önerileri arasında çift olarak birbirini iyi tanımanın ve temas halinde olmanın önemine de vurgu yapıyor. Sorunların ortaya çıktığında, kaçmak yerine partnerlerin birbirinde yönelmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Uzman Psikolog-Çift ve Aile Terapisti Sadıka Abdullahoğlu da Hamurcu’nun bu görüşünü destekliyor. Abdullahoğlu’na göre uyumlu çiftlerin uzun süreli küslükleri olmaz. Birbirlerini dinlerler ve sorunları çözmek için beraber çabalarlar, dertlerini birbirleriyle açıkça paylaşırlar.

5- Güvenmek Şart

Abdullahoğlu, ilişkide güven konusuna da vurgu yapıyor: “Uyumlu ilişkide partnerler güven sorunu yaşamazlar, sosyal ve sanal ortamda birbirlerine karşı şeffaftırlar.”

Uzman Psikolog, Çift ve Aile Terapisti Melis Yiğitbaş ise uyumlu bir ilişkide arkadaşlık ve ekip olarak hareket etmenin ve birbirine güvenmenin olmazsa olmazlar arasında sayıyor.

Uzun soluklu ve huzurlu bir ilişki için uyumlu çift olmanın ipuçlarını, uzman görüşlerine dayanarak sıraladık. Peki sen ne düşünüyorsun? Bu maddelere eklenmesi gerektiğini düşünüyorsan yorum bırakmayı unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

3 Yorum

ezgi koçkaya

Düğün Tarihi: 13.10.2014


insan karşısındakini her haliyle sevebilmeli


hande taşkın

Düğün Tarihi: 13.10.2014


güzel yazıymış gerçekten


Merve Kerim

Düğün Tarihi: 23.07.2019


Gercekten cok iyi hisetirdi bu bilgiler sagolun