Formunuzu Koruyun!

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:59 dakika

19.11.2020

Formunuzu evlendikten sonra da koruyabilmek için uzman tavsiyelerine kulak verin! Düğün gününüze kadar istediğiniz forma kavuştunuz, çok güzel bir gelin oldunuz. Peki ya sonrası? Sağlığınız ve kişisel bakımınız için güzellik merkezleri uzmanlarının; evlendikten sonra formunuzu korumaya devam etmeniz için verdikleri tavsiyeleri mutlaka inceleyin!

Ne zaman kilo alınıyor?

Bu güne kadar karşılaştığım danışanlarıma ne zaman kilo almaya başladıklarını sorduğumda aldığım cevap genellikle, ‘aslında evlenmeden önce kilo problemim yoktu, evlendikten sonra 2-3 kilo aldım, sonra ilk doğum, sonra yıllar içinde bu kilo 13-15 kiloya ulaştı’, şeklinde oluyor. Duygusal ve sosyal anlamda milat kabul ettiğimiz evlilik fiziksel değişimleri de beraberinde getirebiliyor.

En çok kilo alınan dönemler

Peki, evlenmek gerçekten kilo aldırır mı?

Kilo alma süreci, hayatınızdaki değişiklerden çok etkilenir. Çünkü değişikliklerden ilk etkilenen yeme düzeniniz olacaktır. Evlilik de bu değişimlerin en önemlilerinden biri. Ankara'da kış şartlarının da ağır olmasının etkisiyle, kış aylarında hareketsizlik ve dolayısıyla kilo problemi artıyor. Yeni evli çiftlerin birlikte ve daha çok evlerinde vakit geçirmesi de hareketsizliği destekleyen, dolayısıyla da kilo almayı destekleyen bir etken.

Evlendikten sonra yeme düzenimiz nelerden etkileniyor?

Tabi ki en önemli etken eşiniz. Erkeğin metabolizması kadından daha hızlı çalışır. Erkek ve kadının günlük kalori ve besin ihtiyaçları farklıdır. Erkek her zaman kadından fazla yemek yer. Çünkü erkeğin kas kitlesi kadından daha yoğundur, bu da enerji harcamasını artırır. Ayrıca daha çok geleneksel Türk mutfağına uygun yemeklerle beslenme alışkanlığımız olduğundan evlilikten sonra biz bayanların kilo alma eğilimleri oluyor.

Erkekler kilo almazken kadınlar neden alıyor?

Kadınlardaki en büyük yanılgı “eşim benden çok yiyor, ben ondan az yememe rağmen daha kiloluyum” düşüncesidir. Kadının metabolizması erkekten daha yavaş çalıştığı için, erkekten her zaman daha az yemek yemelidir. Erkekler hızlı metabolizmaları sayesinde yedikleri porsiyonları kolayca eritirler ve vücutları tüm besini enerjiye çevirebilir. Oysa biz kadınlar büyük porsiyonları çok hızlı eritemediğimizden vücudumuza yağ oranı artışıyla geri dönecektir.

Kadının metabolizması erkekten daha yavaş çalışır

Peki, nasıl denge kurmalı?

Bütün erkekler, hem eşlerinin yemekte ona eşlik etmesini, hem de incecik olmasını ister. Bir uzman olarak tavsiyem, eşinize hayatın her alanında olduğu gibi yemek yerken de eşlik etmeniz. Ancak bu onunla aynı miktarda yemek anlamına gelmiyor. Aynı çeşitleri yiyebilirsiniz ancak miktar konusunda her zaman erkekten daha az yemeniz gerektiğini unutmayın. Beraber yenen bir yemekte kendinizi alamayıp yemeği fazla kaçırırsanız, fazladan aldığınız kaloriyi fiziksel aktiviteyle telafi etmeye çalışın. Özellikle bahar ve yaz aylarında yokuşlu sokaklarda yapılacak yarım saatlik bir yürüyüş, formda kalmanıza yardımcı olacaktır. Kış ayları içinse pek çok yerde var olan spor salonlarından birine devam edebilirsiniz.

Erkekler neden kilo alır?

Erkeklere gelince; erkeklerde görülen kilo alma probleminin altında pek çok sebep vardır. Eşinin yaptığı yemekleri beğendiğini gösterme çabası içinde ikinci tabağı da yemesi, kadınların çoğunun tatlıya olan eğiliminin erkeği de etkisi altına alması, sık sık davetlere katılmak en sık görülen nedenlerdendir. Erkekler sürekli bir formda kalma isteği hissetmediğinden yemeklerinizi ayırt etmeden yer ve asla reddetmezler. İlerleyen zamanlarda aktiviteleri azaldığında ise özellikle bölgesel kilo almalar görülmeye başlar.

Nasıl önlem alınmalı?

Çiftler için evlendikten sonra daha pasif bir hayat başlıyor. Evde daha çok vakit geçiriliyor, spora daha az zaman ayrılıyor. Tüm bunlar yeni evlilerin kilo almasını kaçınılmaz hale getiriyor. Evde TV karşısında oturup bir şeyler atıştırmak yerine, haftada 2-3 akşamınızı bir spor merkezinde geçirebilirsiniz. Spor merkezlerini; hem formda kalma hem de sosyalleşmeye katkı sağlama anlamında günlük hayatınıza almalısınız. Şehrinizde bulunan spor salonları vücudunuza gerekli aktiviteyi sağlamak adına size en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Güzel havalarda sokaklarında eşinizle el ele uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Kilo almamak için önlemler

Alışverişte, dışarıda nasıl dikkat etmeli?

Ev alışverişinizi yaparken kilo aldırıcı ürünleri almaktan kaçınmalı ve asla aç karnına alışveriş yapmamalısınız. Canlı sosyal yaşantınız içinde davetlerde yediklerinizi fazla kaçırmamaya çalışın. Davetlere gitmeden önce hafif bir yemek yemeniz, orada aşırı derecede yemek yemenize engel olacaktır. Son olarak, yeni kurduğunuz ailenizin beden ve ruh sağlığı için birbirinizi daha sağlıklı ve dengeli beslenme yönünde teşvik etmek de çok işe yarayacaktır.

Sorularımızı cevaplayarak Düğün.com çiftlerine yardımcı olan Uzman Diyetisyen Nihal Tunçer’e teşekkür ediyoruz.

Güzellik Merkezleri

Seni düğününe hazırlayacak en iyi güzellik merkezleri burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Güzellik merkezlerini incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Güzellik Merkezi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Güzellik Merkezleri Firmaları

Güzellik Merkezleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap