Yeni Evlenenlere Düğün Hediyesi Ne Alınır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

2:00 dakika

28.11.2022

Gelin ve damadı, düğünden sonra istemedikleri hediyelerle baş başa bırakma. Ne alacağını bildiğin zaman düğün hediyesi almak çok zahmetsiz bir iş. Damada ya da yeni geline ne hediye alınır diyenler için işte basit ipuçları!

Düğün Hediyesi

Yeni Evlenenlere Düğün Hediyesi Nasıl Olmalı?

Yeni evli çiftlere, düğünde takılan altın/para dışında, kutlama amacıyla düğün hediyesi alınır. Ancak ne alınacağı çoğunlukla ufak bir araştırma gerektirir. Sen de bir yakının için hediye arayışındaysan, düğün hediyelerinin nasıl olması gerektiğini anlatarak başlayalım:

►Yeni evli çiftlere hediye seçimi yaparken genellikle kullanışlı olmasına dikkat edilir. Özellikle evli çiftin ihtiyaçlarını karşılayacak seçimler yapmak daha faydalı olacaktır.

►Aslında yeni evli akrabaya ya da yeni evlenen arkadaşa ne hediye alınır sorusunun yanıtı yakınlık derecesine göre değişiklik gösterir. İhtiyaçlarını sorup, buna göre bir hediye seçimi yapabilirsin.

►Yeni evli çifte hediye seçimi yaparken, her iki tarafından kullanabileceği bir hediye tercih etmeye çalışmalısın.

Yeni Evlenen Arkadaşa Düğün Hediyesi Ne Alınır?

Evlenen arkadaşa düğün hediyesi bakarken, ne alacağına yakınlık derecene göre karar verebilirsin. Çünkü en yakın arkadaşına alacağın hediyeyle iş yerinden çok da yakın olmadığın bir arkadaşına alacağın hediye elbette farklı olacaktır. İş arkadaşın ya yakın arkadaşın için alabileceğin hediye seçeneklerinden bahsedelim:

Yakın Arkadaşa Düğün Hediyesi

Arkadaşın gerekli çeyiz eşyalarını tamamladıysa ekstra ufak dokunuşlar da senden olsun. Gelin ve damatla konuşup, onlardan ihtiyaçlarına yönelik ufak ipuçları da alabilirsin. Çay makinesi, küçük ev aletleri gibi hediyeler, ihtiyaç giderebilecek hediyelikler arasında. Eğer tüm eşyalar tamamsa evi süsleyecek şık aksesuarlar da alabileceğin hediyelerden. İade veya değişim kartı eklemeyi sakın unutma.

Evlenen İş Arkadaşına Hediye Seçenekleri

Özellikle işe başlayalı çok uzun zaman olmadıysa, düğün hediyeleri ile ilgili ofis politikaları olup olmadığını öğrenmende fayda var. Çünkü çalışanlar kendi aralarında istedikleri kişiye ya da birleşerek iş arkadaşlarına hediye alabiliyor. Bireysel hediye alacaksan da klasik seçimler yapmalısın. Örneğin;

  • Yastık kılıfları
  • Fotoğraf çerçeveleri
  • Şamdanlar
  • Tablolar

Akrabalar İçin Düğün Hediyeleri

Akrabalar düğünde, arkadaşlara göre daha büyük hediyeler taktığı için ayrıca hediye olarak çeyize ek olacak eşyalar hediye eder. Örneğin;

  • Havlu / bornoz takımları
  • Çamaşırlık
  • Ütü
  • Biblolar
  • Saatler

gibi eşyalar, akrabalar için alınacak düğün hediyeleri arasında.

Eğer Hiçbir Şey Bulamazsan...

Gelin ve damada hediye almakta çok zorlanır ve hiçbir hediyede karar kılamazsan; çifte nakit para vermekte hiçbir zaman sakınca yoktur. Bu hediye her halükarda çiftin işine yarar. Ne miktarda para hediye edeceğinin kesin, katı bir kuralı yoktur ama bir hediye alsaydın yapacağın harcama miktarı ile ölçebilirsin.

Dikkat etmen gereken bir diğer önemli nokta da bu parayı ne şekilde vereceğindir. Eğer balayı harcamaları için veriyorsan, bilet veya bagaj fişi şeklinde bir kartın içine koyabilirsin. Yeni evleri için harcamalarını arzu ediyorsan; ev veya sevimli bir anahtar şeklinde bir kartın içinde verebilirsin. Çiftin minnettar kalacağından kuşkun olmasın.

Yakınların için alabileceğin düğün hediyesi fikirlerine değindik. Eğer senin aklına gelen hediyelikler varsa bizimle yorum olarak paylaşmayı unutma!

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 Yorum

leman ufuk

Düğün Tarihi: 22.10.2014


balayına gittikleri yerde rezervasyon yaptırma fikri güzelmiş :)