Evlilik Sendromu

Gizem Bayramoğlu tarafından yazılmıştır.

1:31 dakika

29.06.2020

Nikâh tarihi yaklaştıkça, evlilik konusunda rahatsızlık duymaya başlıyorsunuz. Sanki başaramayacaksınız gibi geliyor. Sanki evliliğe hazır değilsiniz. Sakin olun!

Nikâh tarihi yaklaştıkça, evlilik konusunda rahatsızlık duymaya başlıyorsunuz. Sanki başaramayacaksınız gibi geliyor. Sanki evliliğe hazır değilsiniz.

Sakin olun! Muhtemelen sevgiliniz size evlenme teklif ettiği gün, evliliğe hazır olduğunuzu hissedip evet dediyseniz şu anda da evliliğe o gün kadar hazırsınız. Hissettikleriniz evlenmeye hazırlanan hemen hemen her insanın yaşadığı problem. Siz evlilik öncesi sendromu yaşıyorsunuz.

Dugun pastasi

Merak etmeyin, üstesinden gelemeyeceğiniz bir şey yok. Tek başınıza atlatamayacağınız kadar zor görünebilir. Bizim tavsiyemiz, işi uzmanından yardım alarak çözmeye çalışmanız.Bu tip sendromlar evlenme öncesinde yaşandığı gibi, evlilik sonrası yaşanan alışma süreci de gelin ve damatlar için zorlayıcı olabiliyor.

Evliliğinizin üzerinden bir yıl geçti. Evde kavga gürültü hiç eksik olmuyor. Bu tartışmaların nedeni yemeğin tuzu, yere atılan çorap gibi incir çekirdeğini doldurmayacak sebepler. Fakat size göre artık bu evlilik çıkmaza girmek üzere. Hayır, böyle değil. Siz sadece bir alışma sürecindesiniz. Birbirinizi ne kadar seviyor olsanız bile, siz daha önce aynı çatı altında yaşamamış farklı karakterde iki insansınız. Bir uyum süreci yaşıyorsunuz. Sorunların olması gayet doğal. Yapmanız gereken olgunca davranmak ve bir uzman yardımıyla bu problemin üzerinden gelmek.

Peki bu uzmanı nasıl seçeceksiniz? Evliliğinizi emanet edeceğiniz eller, gerçekten konusunda uzman olmalı. Başvurduğunuz kişinin eğitimini araştırarak işe başlarsınız. Yapabildiğiniz kadar sorgulamanızda yarar var. Zaten işinin uzmanı olan kişi, sizin hassasiyetinizi anlayacak ve sorularınızdan asla rahatsız olmayacaktır. Biz mümkün olduğunca başvurduğunuz uzmanla ofisinde görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Çalışma ortamını da görmenizde yarar var. Ayrıca yüz yüze olmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Hatırlatmakta fayda var, kendisine uzman diyen bazı insanların psikoloji veya psikiyatri eğitimleri yok. Konuyla ilgili kurslar alarak evlilik danışmanlığı yapmaya soyunmuş insanlar size yeteri kadar yardım edemeyebilir. Bu bilgi de aklınızın bir köşesinde kalsın.

Evliliğinizde yardım almak için sorununuzun büyüklüğünün bir önemi yok. Önemli olan birlikteliğinizde yakalamanız gereken mutluluk ve huzur. O yüzden probleminiz gözünüze çok küçük görünse bile, yardım almaktan çekinmeyin.

Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

1 yorum

SK

Sema Kurt

13/10/2014

aynen katılıyorum. panik yapmamak ve birbirine alışma sürecinde birbirini alttan alıp alışmaya çalışmak ve tanımaya çalışmak lazım. hemen ani kararlar vermeyin.