Aile Planlaması Nedir?

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:51 dakika

29.06.2020

Yeni bir aile kurmanın ruhsal, fiziksel ve finansal hazırlık gerektirdiğini unutmayın. Bu hazırlığın yapıldığı, bir aile olmanın temellerinin her açıdan atıldığı bu döneme aile planlaması diyoruz. İşte sizi bekleyen adımlar!

aile planlaması nedir?

Bilinçlenin

Aile planlaması çiftlerin yaşantıları, psikolojileri ve mutluluklarıyla doğrudan ilişkili bir konu. Pek çok insan gibi siz de cinsellikle ilgili konularda ülkemizde kol gezen eğitim eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz. Zaman kaybetmeden bu konulardaki bilgi birikiminizi genişletmeye çalışın. Büyük kitapçıların raflarında ve internette cinsel yaşam, aile planlaması, üreme sağlığı, anne ve çocuk sağlığı, kadın, genç ve çocuk hakları gibi son derece önemli konularda nitelikli kitaplar bulabilirsiniz. Unutmayın, ilk adımı kendiniz atmalı, bu konularda bilinçlenmelisiniz.

Uzmanlarla Görüşün

İkinci adımda öğrendiklerinizi kişiselleştirmelisiniz. Üreme sağlığı ve sağlıklı bir cinsel yaşam için öneriler alacağınız uzmanların başında kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız geliyor. Doktorunuzla aile planlama yöntemleri hakkında konuşun ve birlikte sizin için en uygun yöntemi belirleyin. Sizin için en uygun olan doğum kontrol yönteminin varsa rutin kontrolleri, adet tarihleriniz ve diğer önemli bilgiler için bir dosya tutmanızda fayda var.

Planlayın!

Aile planlaması, temel kavram olarak ailelerin bilinçli ve sorumluluk taşıyarak, istedikleri zaman, bakabilecekleri, yetiştirebilecekleri sayıda çocuk sahibi olmalarıdır. Elbette aile planlaması sadece doğum kontrol yöntemleriyle sınırlı bir konu değil. Konunun özü, eşinizle birlikte çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize, istiyorsanız bu hayalinizi gerçekleştirmek için uygun koşullara sahip olup olmadığınıza karar vermenizdir. Eviniz, çalışma koşullarınız ve maddi durumunuz bir çocuk sahibi olmak için şimdilik uygun olmayabilir. Gerekli koşulları sağlamak için aşılması gereken engelleri maddeleyip, eşinizle fikir birliği içerisinde hedefe doğru yol alabilirsiniz. Önemli olan, bu yolda istenmeyen gebeliklerden korunup hem anne baba olarak sizin hem de bebeğinizin rahat olabileceği koşulları sağlamak.

Güzellik Merkezleri İndirimleri

Breanda Louis Güzellik Merkezi
%50 İNDİRİM
36 3 1
Breanda Louis Güzellik Merkezi

Düğün.com Gelinlerine Özel Düğün Öncesi Hazırlık Paketi %50 İndirimle!

Tuğçe Alp Beauty
HEDİYE
42 1 8
Tuğçe Alp Beauty

Gelin Adaylarına Özel Kalıcı Makyaj İşlemlerinde İpek Kirpik Veya Kalıcı Oje Hediye!

Aile Planlaması Hizmetlerine Ulaşın

Aile Sağlığı ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri bu hizmetlerin halka ulaştırılmasında kilit rol oynar. Eczaneler de bazı gebeliği önleyici yöntemlerin (kondom, KOK, spermisit) halka en kolay yoldan ulaştırılmasını sağlar. Kliniğe dayalı hizmetlerin yanı sıra topluma dayalı hizmetlerden birisi olan ev ziyaretlerinde ebe ve hemşireler aile planlaması hizmetlerinin sunumunda danışman, eğitici, uygulayıcı ve araştırıcı rollerde görev alır. Devlet hastanelerinin, doğumevlerinin aile planlaması kliniklerinde de yaygın olarak hizmet sunulmaktadır.

Aile Planlamasının Yararları

Aile planlamasının başlıca yararları arasında anne ölümlerinin azaltılması bulunmaktadır. Bunun nedeni ise anne ölümlerinin büyük bir kısmının 4’ten fazla, 18 yaşından küçük ve 35 yaşından büyük annelerin yaptığı doğumlarda görülmesi bulunmaktadır. Aile planlaması hizmeti ile kadınların istenmeyen gebelikleri önlemeleri sağlanarak düşükler azaltılmaktadır. Aile planlamasının diğer önemli yararlarından birinin de bebek ölümlerinin azalması olduğu söylenebilir. Yüksek riskli gebelikler ve doğumlar aile planlaması ile engellenir. Buna bağlı olarak sağlıklı doğum oranı yükselir.

Güzellik Merkezleri

Seni düğününe hazırlayacak en iyi güzellik merkezleri burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Güzellik merkezlerini incele

Sıradaki Makaleler

Güzellik Merkezi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Güzellik Merkezi Firmaları

Güzellik Merkezi kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

Serap Üçgeç

14/10/2014

tebrik ederim önemli bir konu


FA

Feride Akar

14/10/2014

güzel bir konuya değinmişsiniz ellerinize sağlk