Düğünden Önce Kolay Kilo Vermenin 7 Yolu

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

2:18 dakika

16.12.2020

Düğünden önce sağlıklı kilo vermek için öncelikle iş sizde bitiyor. Formunuzu beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek koruyun. Nasıl mı?

Dengeli beslenin

Beslenme düzeninizi proteğin, yağ ve lif içeren yiyecekler üzerine kurun. Bu unsurlarla oluşturulan bir öğün sofradan tokluk ve tatmin hissiyle kalkmanızı sağlar. Unlu ve şekerli yiyecekler, işlem görmiş gıdalar özenle kaçınmanız gerekenler listesinde. Yağsız etler, kurubakliyat, sebze ve meyveler, bitkisel yağlar, süt ve süt ürünleri dost, tatlı ve hamurişleri, her türlü abur cubur ise düşman yiyecekler listesinde.

Kendinizi yoksun bırakmayın

Kendinizi yoksun ve aç bırakmayın. Çok zorlu bir rejime bir anda başlayıp tüm kalori alımını bloke ederseniz bu metabolizmanızı yavaşlatacak ve yorgun, halsiz görünmenize yol açacaktır. Alması gereken kaloriyi alamadığını farkeden metabolizmanız kendini korumaya alacak ve içerideki kalorileri de yakmayacaktır. Bilinçsizce rejime başlamak yerine beslenme uzmanı tarafından size özel olarak hazırlanmış bir listeyle beslenin. Ayrıca, düğün stresinizi sağlıklı beslenerek azaltabileceğinizi de unutmayın.

Lezzetli ve oranlı yiyin

Herkes arada bir zararlı atıştırmalarınıza izin vermeli. Lezzetli yiyecekler yiyebilirsiniz ama hep küçük porsiyonlarda olması gerektiğini unutmayın. Tabii ki, krema sosları, brownieler, şekerler gibi gıdaları sürekli tüketmek kilo kaybı planlarınızı sabote edecektir. İştah kabartan kalorili lezzetler yerine normal yiyeceklerden de keyif almaya çalışın.

lezzetli-ve-oranli

Kalorileri yiyin, içmeyin

Bir kutu Cola aşağı yukarı 138 kalori içerir. Günde 3 kutu kola içtiğinizi düşünün. Hiç ihtiyacınız olmayan 400 kaloriyi aldınız demektir. Bunların yanına bir de günlük içeceklerinizi ekleyin. İşte içilen kahveler, meyve suları derken gün boyunca ihtiyacınızın çok üstünde kalori alıyorsunuz. Üstelik bunların hiç biri iştahınızı kesecek ve sizi tok hissettirecek şeyler de değil. İçeceğiniz su olmalı. Suyu elinizden düşürmeyin. Diğer içecekleri günde 1 veya 2 taneyle sınırlayın. Kahve veya siyah çay alışkanlığınızı yeşil çayla değiştirmenin de büyük faydasını göreceksiniz. Tercihiniz hep sizi güzelleştirecek içeceklerden yana olsun.

Sporu gözünüzde büyütmeyin

Tabi ki diyetiniz sporla birleştiğinde çok daha etkili olacaktır. Ama spor lafı gözünüzü korkutmasın. Küçük porsiyonlara alışır gibi küçük hareketlere alıştırın kendinizi. Ufak mesafeleri yürüyün. Şimdi çok yorgunum, çok açım, maç var, arkadaşım bekliyor gibi bahaneleri bir kenara bırakın. Zaten yürüyeceğiniz yarım saati geçmeyecek. Üstelik her gün o yolu biraz daha rahat yürüdüğünüzü farkedeceksiniz. Hatta bir iki aya kalmadan “Yahu iki adımlık yer, trafiğe girmeyelim de yürüyelim.” demeye başlayacaksınız.

sporu-gozunuzde-buyutmeyin

Yemeklerinizi uzatın

Fastfood yemek kültürü artık tüm dünyayı esir almış durumda. Bu kültüre sadece zararlı yemek yemek değil aynı zamanda alelacele yemek yemek de var. Yoğun iş temposu, vakit darlığı derken hepimiz yemekleri ağzımıza tıkıp uzaklaşma eğilimindeyiz. Oysa beynimiz tokluk hissini hemen algılamaz, biraz zamana ihtiyacı vardır. Hızlı yemek yerseniz beyninize tokluk hisi ulaştığında siz yüzlerce kaloriyi fazladan almış olursunuz.

Sizi yemeğe iten dürtülerinizi keşfedin

Kimi insan stresli olduğunda yemeğe yönelir, kimi televizyonun karşısındayken sürekli atıştırmak ister, kimi gece uykusundan kalkıp dolaba yönelir... Böyle bir alışkanlığınız varsa bunu engellemeye çalışın. Unutmayın, büyük lokmalar hayatımızdaki boşlukları doldurmazlar. Yeme alışkanlığınız strese, mutsuzluğa dayalıysa, bunun yerine başka şeyler koymayı deneyin. Bir beden inceldiğinizde alacağınız yeni bir pantalon ve övgüler, sinirli bir anınızda ağzınıza attığınız bir dilim pastadan çok daha iyi gelecek.

sizi-yemege-iten

Güzellik Merkezleri

Seni düğününe hazırlayacak en iyi güzellik merkezleri burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Güzellik merkezlerini incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Güzellik Merkezi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Güzellik Merkezleri Firmaları

Güzellik Merkezleri kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 Yorum

ÇİÇEK DOĞAN

Düğün Tarihi: 04.03.2016


bence çok faydalı bilgiler bunlar ve sadece evlilik için değil her zaman uygulamak gerekiyor ben başladım bile :)


Ceren sırman

Düğün Tarihi: 22.10.2014


Sadece günlük spor yeterli ve düğün koşuşturmacasıda olunca insan kilo veriyor zaten ben 3 kilo verdim :))


Aysun AKÇAY

Düğün Tarihi: 22.10.2014


Dikkat etmemiz gereken küçük ayrıntılar ama bunları sadece evlenmeden önce yapmak saçma.