Düğün Hazırlıklarınız Sırasında İlişkiniz Bozulmasın

Nazik Duygu Tutumoğlu tarafından yazılmıştır.

5:53 dakika

07.12.2022

Evliliğe giden yol keyifli ve heyecanlı olduğu kadar bazen de stresli ve sıkıntılı geçebilir. Peki, sen sorunlarla nasıl baş edeceğini biliyor musun? Çiftlerin yaşadığı ortak sorunlar ve bunların çözümleri ile ilgili olarak psikolog Çiğdem Soykan ile görüştük. İşte sana evlilik sürecinde yaşayabileceğin sorunlar için basit ama önemli tüyolar...

düğün hazırlıklarınız sırasında i̇lişkiniz bozulmasın

Evlilik Sürecinde Yaşanan Sorunlar ve Nişanlılık Dönemi Sorunları

Flört dönemi birçok çift tarafından mutlu ve heyecanlı bir süreçtir. Birlikteliklerini evlilik ile taçlandırmaya karar verdiklerinde, özellikle de nişanlılık sürecinde çoğu çift için durum biraz değişmeye başlar. Heyecana ek olarak stres, telaş ve korku da hayatlarına girer.

  • Stres ve anlaşmazlık
  • Müstakbel eşinle yaşadığın fikir ayrılıkları
  • Aile baskısı
  • Evlilik korkusu

gibi sebeplerle ilişkinizde sorunlar yaşayabilirsiniz.

Psikolog Çiğdem Soykam ile bu sorunlar ve çözümleri hakkında konuştuk.

Çiğdem Soykan çok ilginç bulduğum bir şeyden söz etti: Bu da çiftlerin hiçbir zaman tam olarak evliliğe hazır olmayacakları gerçeği! Sonuçta hiç bilmediğin bir sürece kendini ne kadar hazırlayabilirsin ki!

düğün hazırlıklarınız sırasında i̇lişkiniz bozulmasın

Bir ilişkide hangi noktada insanlar evliliği düşünmeye başlıyor?

O noktaya çiftler kendileri geliyorlar, yani evlenmek için birbirlerinin uygun adaylar olduklarını fark ediyorlar. Tanışma ve ilişki sürecinde karşılıklı sevgi, saygı ve açık iletişim isteği varsa ve birlikte yaşamanın nasıl bir şey olacağına dair bir endişe taşımıyorlarsa bu çiftler genellikle evleniyorlar.

düğün hazırlıklarınız sırasında i̇lişkiniz bozulmasın

Evlilik öncesi müstakbel eşinle kafa kafaya verip konuşmanızı önerdiğimiz konuları şu yazımızda sıraladık: Evlenmeden Önce Sevgilinle Mutlaka Konuşman Gereken 7 Konu

Evliliğe hazır olmak diye bir şey yok mu yani?

Hayır yok. Çünkü evlenmeden önceki hayat ile evlendikten sonraki hayat bambaşka. Evlilik öncesi dönemde sorumluluklar daha az. Evlendikten sonra finansal sorumluluklar, birbirlerinin aile bireylerine karşı sorumluluklar hatta ileride çocukların sorumluluğu gibi yeni kavramlar çiftin hayatına giriyor. Dolayısıyla, evlenip birlikte yaşamak tamamen yeni bir şey. Bazı sorumluluklar ancak birlikte yaşamaya başladıktan sonra paylaşılıyor.

Bu yüzden bazı çiftler evlendikten sonra hayal kırıklığı yaşayabilir. Bize danışan çiftlerden bazıları evlendikten sonraki ilk senelerinde çok zorlandıklarını, evlilikle birlikte her şeyin çok güzel olacağını beklediklerini ancak karşılaştıkları zorlukların onları hayal kırıklığına uğrattığını söylüyorlar. Aslında böyle olması çok doğal. Evliliğin ilk yılı son derece zordur.

düğün hazırlıklarınız sırasında i̇lişkiniz bozulmasın

Bu önerilere de kulak verin: Evlenip Eşyalarını Birleştirmeye Çalışanlara 7 Öneri

Nişan Atmak Çözüm Değil: Evlilik Öncesi Stresle Nasıl Baş Edilir?

Peki, çiftler evlilik sürecinde yaşanan sorunlar ile nasıl baş etmeliler? Nişanlıyken yapılması gerekenler nelerdir?

Bu sorunlara yönelik nişanlıyken neler yapılır sorusu için temel olarak çiftlere tavsiye ettiğimiz şey, ayrılmak nişan atmak yerine birbirlerini anlamaya çalışmaları, iletişimlerini etkili bir şekilde tutmaları ve çaba göstermeleri. Burada sihirli değnek aslında iletişim.

Etkin iletişimi sağlamak için, birbirinize istek ve arzularınızı açık ve net bir şekilde söylemelisiniz. Evlilikte de ilk senenin işleri genellikle budur; herkes birbirinin sınırlarını algılamaya ve bu sınırlara saygı göstermeyi öğrenmeye çalışır.

Nişanlılık Döneminde Soğukluk Yaşanabiliyor

Belli bir yaşın üzerindeki çiftler evlilik konusunda ailelerden baskı görüyorlar. Evlilik öncesi, özellikle de nişanlılık döneminde ailelerle ilgili sorunlar yaşamamak için aileler nereye kadar söz hakkına sahip olmalılar?

Geleneksel bir toplum yapımız var. Bu bakımdan, aile onayının evliliğe katkısı pozitiftir. Aile onayının olmadığı evlilikler çok yıpranıyor, çiftler özellikle de nişanlıyken soğukluk yaşayabiliyor bu nedenle. Yine de bu karar, eğer aileden bağımsız yaşayabiliyorsanız, aileyi reddetmeden kendi başınıza vermeniz gereken bir karardır.

Kişi kendisine “Ben bu kişiyle hayat boyu yol arkadaşlığı yapabilecek miyim?” sorusunu sormalı. Çünkü evlilik ciddi bir ekip işidir. “Bu ekibi bu kişiyle mi kurmak istiyorum?” kararını kişi kendisi vermelidir.

Toplumsal Baskı Nişanlılıkta Yakınlaşmayı Zorlaştırıyor

Bu konudaki kültürel normlar eskisi kadar katı olmamakla birlikte, evlenmeden beraber yaşamak ülkemizde büyük şehirler dışında çok yaygın değil. Bu konuda karşılaşılan toplumsal problemler ilişkiye negatif olarak yansıyabiliyor. Türk nüfusunun çok büyük bir kesimi için birlikte yaşamak zaten mümkün değil.

Bu yüzden ben kültürel normların çok dışına çıkılmasını önermiyorum. Tabii bir de, evlilikte beraber yaşamaktan farklı olarak yapılan bir bağlılık anlaşması var. Bu anlaşma biriyle gerçek ve uzun süreli bir bağ kurmak anlamına geliyor. Düğün hazırlıkları sırasında fikir ayrılıkları ile nasıl baş edildiğine göre ileride çıkabilecek sorunlarda nasıl birlikte yol alabileceği için ipucu edinilebilir.

düğün hazırlıklarınız sırasında i̇lişkiniz bozulmasın

Evlilik sürecinde maddi konularda sorun yaşamamak için resmi bir sözleşme imzalamayı düşünebilirsiniz. Bunun için şu yazımıza göz atabilirsiniz: Tüm Detaylarıyla Mal Ayrılığı / Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Düğün Stresi Nasıl Atılır?

Peki evliliğe hazırlık sürecine geri dönelim, evlilik ve düğün hazırlıkları dönemi stresli bir süreç. Bu düğün stresi sonrasında çiftin hayatını ne şekilde etkiliyor?

Bu konu gerçekten çok önemli. Sorunlarla karşılaşıldıkça çaba gösterilmeli; düğün stresi ile baş edebilmek için adımlar atılmalıdır. Evlilik yaşantısında problemler çıktığında, çiftler bu problemleri geçmişte yaşanan ve bitirilmemiş sorunlara bağlayabiliyorlar.

Evlilik hazırlıklarında yaşanan sorunların evlendikten sonra çiftlerin hayatında var olmaya devam etmemesi için o sorunların çözülmesi, sorunlarla ilgili duyguların bitirilmesi gerekiyor.

Evliliğe hazırlık süreci stresli bir dönem. Çiftler ve aileler arasında problemler yaşanması mümkün. Eşlerin bu noktalarda birbirlerini dinlemeye, anlamaya ve niyetlerini sorgulamaya ihtiyaçları var. Eğer niyetler iyiyse problemler çok büyütülmeden geride bırakılmalıdır.

düğün stresi

Evlendikten Sonra Düğün Stresi Etkileri

Düğün stresinin çiftin evliliğini olumsuz etkilememesi için neler yapılabilir? Evlilik süresinde yaşanan sorunlar ve evlilik öncesi stresle nasıl baş edilir?

Geçmiş geçmiştir, eğer geçmişte yaşanan problemlerle ilgili bugün yapılabilecek bir şey varsa bunu yapalım, ama eğer yoksa geçmiş problemleri geride bırakalım ve olumsuz duygularımızı bitirelim. Örneğin özür dilemek çok etkili bir yöntemdir. Çiftler yaptıkları hatalar için birbirlerinden özür dileyip karşı tarafın bu problemi geride bırakmasına yardımcı olabilirler.

düğün hazırlıklarınız sırasında i̇lişkiniz bozulmasın

Düğün organizasyonu ve ev kurma aşamalarında değişik zevk ve tercihler söz konusu olabiliyor. Bu süreçteki fikir ayrılıkları ve anlaşmazlıklar karşısında çift nasıl bir tutum izlemeli?

Bu süreç boyunca herkesin beklentisinin rasyonel olması gerekiyor. Bir beklentiyi oluştururken o beklentinin mevcut koşullara da uygun olduğundan emin olmak gerekiyor.

Örneğin çok büyük bir düğün isteyebilirsiniz ama bunu finanse edip etmeyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Kişilerin bu dönemde isteklerini açık ve net olarak karşıdakine iletmesi, karşıdakinin de bu istekleri karşılayıp karşılayamayacağını söylemesi gerekiyor. Eğer biri “ Ben o koltuğu alabilirim.” diyorsa, alabilir. Alamam, diyorsa niyeti sorgulamadan kabul etmek lazım.

Tabii burada çok fazla kişinin beklentisi devreye giriyor. Ailelerin fikir ve istekleri oluyor. Önemli olan çiftlerin bir ekip ruhuyla davranarak ailelere ortak mesajlar vermeleri. Her şeyin mükemmel olmasını beklememek lazım.

evlilikte fikir ayrılıkları

Finansal Zorlukların Evlilik Stresi ile Bağlantısı

Finansal zorluklar evlilik stresi yaşanma olasılığını ne kadar arttırır?

Farklı gelenekler, farklı istekler, farklı hayaller olacaktır. Elbette çiftler mümkün olduğunca karşıdakinin taleplerini yerine getirmeye çalışmalı ama bu planları bütçeleri dahilinde yapmalılar. Eğer ailelerden destek alınacaksa ailelerin bütçelerini bilmeli ve isteklerini bu doğrultuda belirlemeliler.

Belirlenen bütçenin üzerinde bir düğün planlamak herkeste bir gerginlik yaratır. Belki bu düğün sağlanır ama bir zorluk altına girilir ve bu zorluk ilişkiyi negatif etkiler.

Tabii dünyada olan değişimlere paralel olarak ülkemizde de düğünlerle ilgili isteklerin çok desteklendiği bir dönemde yaşıyoruz. Maddesel istekler çok fazla destekleniyor. Tabii ki bir insan gelinlik giyecek, tabii ki sevdikleriyle beraber bir kutlama yapacak. Geleneksel uygulamaları ve ritüelleri izlemekte fayda var. Ama bunu yaparken bütçenin ve mevcut koşulların sınırları içinde hareket etmek gerekiyor.

Sorularımızı cevaplayarak ufkumuzu genişleten ve bize yol gösteren sevgili Çiğdem Soykan’a teşekkür ediyoruz.

düğün planlamak

O yüzden nişanlıyken yaşanan sorunlar nedeniyle “acaba evliliğe hazır mıyım?” diye düşünmene gerek yok, bu senin yaşayarak deneyimlemen gereken bir durum. Ama dilersen senden önce evlenen deneyimli çiftlerden tavsiyeler alabilmek için makalemize de göz atabilirsin.

Sıra Sende!

Evlilik sürecinde yaşanabilecek sorunlara sevgili psikolog Çiğden Soykan ile değinmeye çalıştık. Düğün stresinin doğal olduğunu, düğüne hazırlık sürecinde kaygı bozukluğu, evlilik korkusu gibi durumların gün yüzüne çıkabileceğini ve de evlilik öncesi stresle nasıl baş etmemiz gerektiğini öğrendik.

Çiğdem Soykan bizlere her sorunun iletişim ve anlayışla çözülebileceğini aktardı. Sen de evlilik yolunda sevgilinle yaşadığın problemleri yorumlara ekleyerek bizimle paylaşabilir, tavsiye isteyebilir ya da evlenecek çiftlere önerilerde bulunabilirsin!

Düğününe daha çok varsa, ay ay hangi hazırlıkları yapman gerektiğini de aşağıdaki kontrol listesinden görebilir, dilersen bastırabilirsin:

checklist

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

53 Yorum

BAHAR ÖZKAN

Düğün Tarihi: 01.07.2014


Merhaba =) Benim sorunum her çift gibi evlilik öncesi yaşanan çatışmalar.Nişanlıma evlilik hazırlılklarımızla ilgili ufacık bir öneri sunduğumda tepki veriyor ve çıkıntılık yaptığımı bazen inatçılık yaptığımı düşünebiliyor.Basit mevzular yuzunden tartışabiliyoruz yüzüme telefonu kapatabiliyor. Bazen nişanı atmakla bile tehdit ettiği oluyor.Alltan alan ben oluyorum çünkü öfkeliyken gerçek duygularını yansıtmadığını biliyorum. Farklı şehirlerdeyiz yanyanayken hiç tartışmamız olmuyor. Yüzyüze birçok sorunumuzu konuşarak halledebiliyoruz ancak en büyük çatışmalarımız telefon ve mesajla oluyor.Ufacık bir fikir önersem ağır tepkilere maruz kalabiliyorum. Artık kendi düğünümle ilgili fikir alışverişinde bulunmaktan korkar oldum.Kendimi ifade etmeye calışıyorum anlayışlı olmaya çalışıyorum bazen hatalı davranabiliyorum özür dilemeyi biliyorum ancak nişanlımın yaklaşımın tepkileri beni üzüyor. Haklıyken haksız duruma düşürebiliyor kendini...çocukça davrandığımı düşünüyor. Ona karşı nasıl bir tutum sergilemeliyim ?

MB

Meltem Belgen
Bence bu kadarda pasif kalan taraf olma. Sen alttan almayı biliyorsan yeri geldiğinde de onun alttan alması gerekir. Nişan atmakta tehdit edilmek zor olmalı. Al karşına konuş bir kez kesin ve net konuş bence. Bende nişanlıyım bazen sorunlar yaşıyoruz. Çokta büyük kavgalardan döndüğümüzde oldu. Ama hiçbir zaman düşüncelerimi yansıtmaktan vazgeçmedim. Onun düşüncelerine de önem verdiğimi göstererek bir şekilde alttan alttan işledim. Mutlaka her erkeğin zayıf bir yönü vardır. Onu bul ve kullan. Dilerim sonu çok güzel olur sizin için sadece geçiş dönemidir.

  Cevapla

rana yumuk

Düğün Tarihi: 22.10.2014


yazı güzel teşekkürler


sema oruç

Düğün Tarihi: 22.10.2014


aile desteği alınmalı diye düşünüyorum yine de ben çünkü diğer türlü çift birbirine karşı suçlu hissediyor bu da ilişkiyi yıpratıyı


Osman Demir

Düğün Tarihi: 11.05.2015


Bence çok güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. Günümüz şartlarında artık her birey çalışmakta her iki tarafın ailesine yüklenmek bana saçma gelmekte sonuçta kimse beğenmediği eşyayı gelinliği damatlığı almıyor ailelerin desteğini şu kadar yapacakar bunu yapacaklar diye sorgulamanın anlamı yok "iki gönül bir olunca samanlık seyran olur" sözü anlaşılan tarihe gömüldü.


Mertcan Akgün

Düğün Tarihi: 02.09.2015


Biz nişanlım ve ben çok mutlu tartışmalarımız bile daha çok görüşemediğimizden ve hafif kıskançlıklar ama aile kavramı işin içine girince özellikle nişandan sonra ailesinin akrabaları dedikoducu çekemeyen lafını bilmiyen insanlar olduğunu anlamaya başladım evlendikten sonra o akrabalarına karşı sert tutum gösterip akrabalık ilişkilerimizi kesmek istiyorum


Merve Aslan

Düğün Tarihi: 06.10.2016


Merhaba bnde nisanliyim dugunume uc hafta var ama bn nisanlimlada ailesiylede sorun yasiyorum peki napmam lazim hep kendi istedikleri olsun istiyolar napacam bn

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Merve, Düğün yaklaştıkça her iki tarafta normalden daha hassas ve kırılgan olduğu için normalde umursamayacağın şeyler bile dikkatini çekiyor olabilir. Bu süreçte çok normal. Sana tavsiyem öncelikle seni üzen şeylerin gerçekten önemli olup olmadığı iyice tartman olacak. Aşamadığın durumlarda ise mutlaka konuşmalısın. İçine attığın sürece kızgınlığın içinde büyüyerek öfkeye dönüşebilir. Bu da evlilik hayatın boyunca nişanlına ve ailesine kızgın kalman anlamına gelir. O yüzden sakince konuşmalı ve kırıcı olmadan anlaşmanı öneriyorum.

  Cevapla

Mry59Srt

Düğün Tarihi: 13.11.2016


merhaba. ben yeni nisanlandim yani 1 hafta oldu daha fakat bu aralar nisanlimim her yaptigi gozume batar oldu nisan zamani kendi ailemde baski coktu destek yoktu ben psikolejik olarak nisanlimdan tam destek bekliyorum fakt bazen isim var deyip kestirip atiyo bunlarda beni geri cekiyo sizce bu takintilarim bu nisan zamani olan psikolejik baskindan midir :(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Sıkıntılarının ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz fakat evlilik hazırlığı ailelerden manevi olarak tam destek alınmadığında stresli bir sürece dönüşebilir o nedenle bu sıkıntını nişanlınla açıkca konuşmanı ve her ikinizin de üzerlerinize düşenleri sakince yapmanızı tavsiye ediyoruz. Konuştuğunda inan bana daha rahat edeceksin.

  Cevapla

G123

Düğün Tarihi: 14.12.2016


Merhaba, 5 yıllık bir ilişkimi evlilik kararı ile taçlandırdık. Ufak tefek sorunlar yaşadık elbette 5 sene içinde. Şuan evlilik hazırlığındayız ama sevdiğim adam gitti yerine başka biri geldi sanki. Birşey alınırken veya birşey bakarken satıcılarla kavga etmeye başladı. Bir fikir sunduğumda senin fikrin değil ailenin fikri diyor. İlla kendi istediğini yaptırmak istiyor. Nişanı atmak istiyorum kabul etmiyor. Evlenmekten vazgeçtim tanıdığım sevdiğim kişi değilsin sen diyorum. Para problemi beni böyle yaptı diyor. Hatasını anlamakta çok zorlanıyor. Her zaman haklıyım diyor. Oysa istekleri olan biri değilim. Sağlık huzur olsun yeter diyorum. Ne yapmam gerek. Herkes ayrılmalısın mutlu olamazsın boşanırsın diyor. Şimdiden çok yoruldum :(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Genellikle çiftler evlenme zamanlarında bu tarz stresler yaşayabiliyor. Sana tavsiyemiz nişanlının stresten mi bu şekilde davrandığını ve düzelip düzelmeyeceğini sorgulaman. Eğer çözümsüz olduğunu düşünüyorsan kararını ona göre vermelisin.

  Cevapla

Ayşe Şeyda
Bende aynı dertten muzdaribim. Nişanlımın ailesi çok ağır ve tüm yükü oğullarina bıraktılar. O da bunalıyor ve tüm stresini bana yansıtıyor bir nevi bana nazının geçtiğini düşünüyor gibi. Önceden böyle değildi 2 buçuk yıldır. Şuan ailesinin yükünden mi nedir çoğunlukla beni ve ailemi hatalı buluyor. Ailemin düğün hazırlığına çok karıştığını düşünüyor.Ama şuan başımızda bize yol gösterecek kimse yok düğün için. Kendi ailesi biz anlamayız deyip çekildi.Zaten başka şehirde yasiyorlar.Ortada ben ve annem kaldik. Herşeye biz yetişmeye çalışıyoruz. Nişanlim tam 2 sene peşimde koştu beni ikna etmek için.2 bucuk senedir de nişanlıyız. Şimdi sırf biz düğün istiyormuşuz gibi davranıyorlar. Normal zamanda çok iyiydik hepimiz. Hiç bir sorun yoktu. Düğün hazırlığı başladı herkes bi garip oldu. Nişanlimi tanıyamaz oldum. Düzelir mi bu stres bitince

  Cevapla

DA

Damla Akar
Tamamen aynı şeyleri bende yaşıyorum. Şu an düğünümüze bır ay kaldı tek bir hazırlık yok. 5 yıldır birlikteyiz ve eşim peşimden çok koştu ki ailesi de ama şimdi o aşkina aşık olduğum adam değil bambaşka biri var karsimda en ufak şeyde fevri davranıyor kabalasiyor evlenince bunlar gececek mi yoksa bir masalın sonuna mı geldik bilemiyorum.

  Cevapla

Murat Dalman

Düğün Tarihi: 26.12.2016


Merhabalar Nişanımızı yapalı 2 seneye yakın oldu evlilik sürecinde oturucagımız yer ile ilgili bir cok ceşit oluştu. ilk başta kendim oturdugum yeri istemedigimi söyledim fakat zaman yaklaştıkca farklı bi yerde zorlanacagımı düşündüm bu yüzden fikrimi hep sakladım 1.5 ayımız kaldı düüğünümüze bunu nişanlımla paylaştım ve yıkım oluştu bu durumla ilgili ne yapmalyıım 6 yıllık bi ilişki ve nişamlım problemin cozulmesını istiyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Murat, Anladığımız kadarıyla daha önce hayır istemiyorum dediğin bir konuda çok az zaman kaldığı sırada fikrini açıkca söylemen nişanlını üzmüş ve kendini kandırılmış hissetmiş. Baştan açık açık söylebilseydin belki şu ana kadar çözüm oluşturabilirdiniz. Sana tavsiyemiz öncelikle nişanlının neden orada oturmak istemediğini sorman. Ev küçük mü, iş yerine uzak mı gibi detaylar yüzünden mi istemiyor. Gerçekten istememe nedeni öğrendikten sonra ortak bir yol bulacağınıza eminiz.

  Cevapla

Merve Arslan

Düğün Tarihi: 07.02.2017


Merhaba ben 3 ayda görüştüğüm biriyle evlenme kararı aldım.Ailem ve çevremddkiler hızlı karar verdiğimi söylüyor.Bence bunun bir zaman kavramı yok.Çünkü ben onun doğru kişi olduğuna inanıyorum.Ailelerimiz daha yeni tanıştı.Bu yıl içinde düğün yapmak için süreci biraz hızlandırdık.Çünkü düğün mekanı bulmak zor.Bir tarih almamız gerekiyor.Ailelerin tanışması güzel geçti.Ancak benim ailem bizim istediğimiz düğüne karşı çıkıyor.Daha az kiş çağrıp kendi bütçemizde şık bir düğün düşündük hep.Arada kalmış hissediyorum.Zormuş bu zamanlar.Ailemi dinlesem sözlüm alınıyor.Çok tepki aldım çünkü.


Gul Banaz

Düğün Tarihi: 22.02.2017


Merhabalar. Yazınızı okudum çok güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Yorumlarıda okudum nerdeyse hepsine katılıyorum. Benimde bir kaç sorum olucaktı cevap alabilirsem gerçekten kendimi daha rahat his edicem. Ben 2 aylık nişanlıyım nişanlımın ailesini 12 senedir ailece tanıyoruz ama kendisini pek görmemiştik daha önce bir şekilde görüşüp tanıştık ve 3 4 ay sonra nişan kararı aldık. Kendisi ilk başta nişandan önce çok ilgili çok düşünceli bir insandı. Nişan alışverişinde ve hazırlık sürecinde çok destek oldu manevi olarak. Aileside gayet mutluydu ve üstümüze çok düşüyorlardı. Düğün tarihi 4. Aya aldılar ama o tarih özel sebeplerden dolayı bana ve aileme uymuyordu ufak stresli birkaç günden sonra düğün tarihini değiştirdik. Nişandan sonra nisanlımın ailesi elini ayaklarını çektiler arayıp soran yok giden gelen yok. Nişanlımda düğünle alakalı çok ilgisiz çok umursamaz. Ne yapacağımı bilmiyorum. Böyle davranması benim ailemide tedirgin ediyor. Ne yapmam lazım sizce bu durumda?


Gizem

Düğün Tarihi: 10.05.2017


merhaba 1,5 yıl flört ardından şu an 1 aydır sözlüyüm.. ama garip şeyler oluyor..anlamlandıramadiığım şeyler.. şuan bi soğukluk yaşıyorum.. sözlüm zayıf biri birde benden 3 yaş küçük..çok anlayışlı biri bana çok değer veriyor seviyor.. bunu hissediyorum sigara kullanıyor.. ben sevmiyorum bırakmasını söyledim. 1.5 yıldır herhangi bir gelişme yok .. zayıf olduğu için çok eleştiri aldım.. bana ön yargı oluşturdu.. birde maddi sıkıntılar var.. ne yapmam gerekiyor su süreç geçici lütfen bana yardımcı olur musunuz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Gizem, Soru sorarken de belirttiğin gibi bu süreç geçici. Şu an sıkıntı gibi gördüğün şeyler belki de senin nişanlını tercih etme sebebin bile olabilir. Bu aşamada doğru karar verebilmek için nişanlını eleştirenlerin düşüncelerini ne kadar önemsediğin önemli. Özellikle eleştirdikleri konular gerçekten senin için önemli mi ona karar vermelisin. Zayıflık ya da sigara ne kadar önemli? Örneğin ben de sigara içmesini tercih etmezdim ama sadece sigara evlenmemek için yeterli bir sebep mi yoksa evlenmemek için bahane mi onu iyi tartmalısın. Anladığım kadarıyla etrafındakilerin de söyledikleriyle biraz kafan karışmış. O nedenle nişanlının sevdiğin özelliklerini ve sevmediklerini bir kağıda yazabilir ve hangi tarafın daha ağır bastığını görebilirsin. Tabii dürüst olmalısın ve yazdıkların senin düşüncelerin olmalı, başkalarının değil! Unutma nişanlılık zaten evliliğe giden yolu birlikte yürüyüp yürüyemediğinizi anlaman için yaratılmış bir süreç. Bu zamanı iyi ve doğru bir şekilde değerlendirirsen mutlu olabilirsin.

  Cevapla

Seyhan

Düğün Tarihi: 30.06.2017


9 aylık evliyim. eşimi seviyorum ama unutamadığım ve sürekli problem olan şey düğün sırasında yaşadıklarım. ne yaptıysam arkamda bırakamadım. düğün lafı duyduğumda panik atak geçirir oldum. eşimle evliliğimiz ani olmuştu. eşimin maddi durumu çok iyi değildi, aramızda maaş farkı var epey. benim işim ve kazancım çok iyi idi yani. ailem bu sebebin bizi mutsuz edeceğini söylerdi. ben maddiyatçı biri değilim. ama eşimin ailesi oğllarında para olmadığını bildiği halde, herşeyi bana yıktılar. düğün salonunun parasına kadar ödedim. kayınbabamın taktığı 1 değersiz bilezik onu da eşim almış kredi kartıyla ve taktırmış. gerçekten yolunacak tavuk gibi görmüşler beni. 9 aydır düğün borcu ödüyorum. ne takı ne eşya hiç ama hiç bir şey ( 5 tane çeyrek altın dışında). aileme yalan söyledim, düğün salonunu tuttular dedim. ama şimdi ailemde öğrendi. sürekli ağlıyorum. çok pişmanım. giden paraya ödenen borçlara değil de, ailesinin yaptığı terbiyesizlikler kendimi çok değersiz ve enayi kullanılmış hissettriyor. eşime ağzıma geleni döktüm. ben damat aldım, gelin gitmedim. ailen nasıl yapar böyle birşey( abisi ablaları ve babası) herkes gelin kızın işi iyi deyip duruyor. bir ortama girsek, karın alsın sana araba diyorlar çok ağrıma gidiyor. en son bayramda kuzeni, siz birikiminizi nasıl yapıyorsunuz, maaşlarınızı nasıl birleştiriyorsunuz diye sordu. artık ailesinden tiksindim. kompleks yaptım bunu. huzurum kalmadı. para harcatttırırsan kıymete binermişsin. çok zormuş gerçekten.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Seyhan, Yaşadığın olaylar düğün stresi ile birlikte fazlasıyla yormuş seni. Sana tavsiyem bunları içinde daha da fazla büyüme ve bu duygularını eşinle paylaş ve sana bu şekilde davranmamalarını söylemesini rica et. Eşin anlayışlı birisi ise mutlaka yaşadıklarını anlayacaktır. Eğer durum düzelmek yerine gittikçe kötüleşiyorsa ailesi ile görüşmek istemediğini eşine iletmelisin.

  Cevapla

Ayse Yilmaz

Düğün Tarihi: 03.08.2017


Merhaba benim sorunum annem ve nisanlim arasinda kalmam.. annem cok otoriter birisi dedigini yaptirmaya çalısan biri nisanlimda özgürlugune düşkün kimse karissin istemiyor.gecen dugun alisverisinde kavga ettiler .birbirlerine hakaretler savurdular ikisi de hatali arada kalan ben oldum simdi nisanlim hatasini anlayip ozur dilemek istiyor orta yolu bulmak icin cok pisman annem ise istemiyor hic bir sekilde dugunume bi aydan az zaman kaldi annem hic bi sekilde yanimda olmayacağını soyluyor arada kaldim ne yapcam bilmiyorum annem hatasini kabul etmiyo suclu benmisim gibi davraniyor bu durumda ne yapmaliyim hic bilmiyorum..


Ayşe Şahin

Düğün Tarihi: 29.09.2017


İyi günler dilerim bnmde aklim çok karışık benim nisanlimin annesi vefat etmiş ve bizde 6 aydır nisanliyiZ benim iki gün sonra nikahım bir ay sonra düğünüm var ve elimde sadece bir nişan yuzugü bide sözde takılan Beştaş var aklım bu yüzden çok karışık durumları yok kredi çekip yapacaklar altınları ama onu da şimdi hemen yapmıyorlar ben ise bu konuda ne yapmalıyım bilmiyorum bana akıl verin lütfen sizce ne yapmalıyım hemen cevap istiyorum sizden nisanlım tek başına çabalıyor ve ben bu konuyu sürekli dile getirip onu üzmek istemiyorum ama ne yapmam lazım bilmiyorum

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ayşe, Bu konu hassas bir konu olduğu için önce nişanlınla konuşmanı tavsiye ediyorum. Sana en doğru cevabı o verecektir. Eğer onun da yapacağı bir şey yoksa altınları dert etmemelisin. Yeni hayatınıza giden yolda bu meselelerin ayağınıza takılmasına izin verme. Birbirinizin elini sımsıkı tutarak hayata bakın...

  Cevapla

Merve Durusoy

Düğün Tarihi: 24.10.2017


Merhaba 6 ay sonra düğünüm olacak şu aralar biraz sıkıntılı geçiyor ev konusunda iki tarafta anlaşamıyor nişanlım maddi imkanlar boyutunda bir evde oturalim isterken ailem en iyisinde oturmami istiyo benim ailemin maddi imkanı olduğu için benim nisanlimin istedikleri yerdd yapamicami dusunuyolar ve ben kimseyi kirmak istemiyorum ama en çok üzülen ben oluyorum ailemin maddi anlamda istekleri çok ne yapacağımı bilmiyorum


Nihal Gümüş

Düğün Tarihi: 17.01.2018


Merhaba benim düğünüme de 3 ay kaldı. Bizim nişanlımla aslında çok büyük bir sorunumuz yok ancak ailelerle ilgili bir sorun dile getirdigimizde her iki taraf da kendi ailesini savunur oldu. Bir hata görüp söylediğimizde birbirimize ikimizde öyle yaptilarsa ne yapabilirim diyoruz. Son zamanlarda ikimizde bu düğün stresinden dolayı çok yıprandık ve bu aile konusu bizi yormaya başladı ayrıca baş başa kalıp birbirimize vakitte ayırmıyoruz, çok küçük şey de bile tartışır hale geldik. Bize bunun için ne önerebilirsiniz? Teşekkürler:)


Ezizova Amalya

Düğün Tarihi: 29.01.2018


Merhaba.bende düğün arefesindeyim ve nişanlimin düğünle brnim kadar ilgilenmediğini görüyorum.bir birimizi seviyoruz saygı duyuyoruz.ama sanki komşusu evleniyormus gibi davranması beni rahatsız ediyor.görüşmelerimizde azaldı .bi yardım etseniz tavdiye verseniz mutlu olurum


Zeynep Tezeller

Düğün Tarihi: 21.02.2018


merhaba, Kasım ayında evlenme kararı aldım,kendısını dıdısının dıdısı da olsa akrabımız sayılıyor.evlılıgın e si yokken kafamda suan 1 aylık nişanlıyım,ve onu çok sevıyorum.Maddı manevı hıcbır problemımız yok. Fakat son 10 gündür bende bi haller bi haller.. sureklı kıskanclık yapıyorum yannda calısan ınsanlardan bıle..Oysa özguvenım tavan dolanıyorum yani.. Telefonu yarm saat açmasa bana gelıyorlar,resmen psikopatlasıyorum cıldırıyorum ve her seferınde alttan alıyor,neden bu hale geldıgımı bende bılmıyorum. Güvensızlık söz konusu da degıl her daim ne yaptgını bılıyorum fakat 10 dk yazmaynca acmaynca telefonunu aklma sacma salak seyler gelıyor. Neden bıze zarar vermeye calıstıgımı anlamıyorum.Destek almayı bıle dusunuyorum.Sızden varsa yorumunuz almak ısterım. Mutluluklarımız daim olsun.


Bahar Gümüş

Düğün Tarihi: 29.03.2018


Merhabalar benim sorunum şu 8 yıllık bir ilişkim var suan aileler tanıştı hersey yolunda çekirdek aile bazinda. Arkadasm olarak yillardr ailemin içine grms biri es adayım. Şimdi niyet aciklandi irk farkliligi amcam tarafndan sorun.ben ise sürekli düğün bu cudiiyeti ertelemek istyrm yaklastkca ancak bugüne kadar tek istegmz bu kadar yıl sonra mutlu bir evliliğe ulasmakti beraber büyüdük diyeblrz tüm zorlukları aştık bugüne kdr ne onun sevgisinden şüphe ettim ne kendi askimi sorguladm ancak ne zmn ki is ciddiye bindi düşünmemem gereken herseyi düşünür oldum bu beni çok yipratuor ona hakszlk da yaptgmi düşünüp üzülüyorum hep bana yardım edin lütfen çok yipraniyorum hiç aklıma gelmez başkası ama şimdi ya başkası olsa acaba askimiyım nasıl bir ömür bağlı kalablrmym amcami dinlemelmym akraba evliligini istyirlar bnm içn galiba kültür farkı varsa mutlu olmazsn dyolar ama inanin aileme akrabalarmdan yakin oldu ailecek.suan hiç dsnmedgm şeyi dusnyrm. Ev düzenek gelinlik vs dusunmem gerekirken ne gerek var evlilige acaba erknmi kuzennimle mi evlenmelym aile onayı amca önemlimi hersey soru . Etnik köken farklı olmasna rağmen çok iyi anlasp konusup iletsm kurablryrz ve inanin beni çok sevyr bir dediğimi iki etmyr onu kybetsem hayr desem de uzlrm ama bu sorular nedr doğrusu ne bu kdr soru varsa sewyomuym sizce şüphe etmlmym askimdan lütfen bana yardım edin !

Düğün.com

Düğün.com
Bahar Hanım Merhaba. İçtenlikle durumunuzu ve duygularınızı paylaştığınız için öncelikle teşekkür ederiz. İşlerin ciddiye bindiği bir dönemde, kafanızın karışmasının, paniğe kapılmanızın normal olduğunu düşünüyoruz. Emin olun yalnız değilsiniz. Evlenmek üzere olan pek çok çift sizinle benzer hisleri yaşıyor. Bize sorarsanız, evlilik için biraz daha zamana ihtiyacınız var. En azından bu fikri benimseyip, kendinizi evliliğin parçası gibi hissedene kadar. Ancak sizden ricamız, hangi kararı verirseniz verin, başkalarını değil, kendi iç sesinizi dinlemeniz. Kendiniz için en doğru kararı yine siz vereceksiniz. Sezgilerinize kulak verirseniz, her şeyin yoluna gireceğini göreceksiniz. Biraz zamanla da tüm bu kafa karışıklığınızın çözüleceğine inanıyoruz. Size mutluluklar diliyoruz. Sevgiler,

  Cevapla

Aysu Gürbüz

Düğün Tarihi: 29.04.2018


Evlilik takıntısı ve çocuklu ailelere özeniyorum takıyorum her şeyi ve yüzük takıntısı var. Erkek arkadaşımın durumu fakir duruma ama iyileşecek sonuçta hayat devam ediyor olsun seviyorum bu zorlukları aşağıcaz biraz geç evlenecez ama doktor ve aile desteği benim aile desteğim bütün aile desteği olcak tabi ki kendi ayaklarımın üstünde duracam benimde ailem olmasını istiyorum . Tabi ki olcak ama özeniyorum ve takıyorum benim ne zaman kendi evim olcak ama yine çalışkan harçlık ve bütçe konusun da yardımcı olur musun bana abla? Diksiyonum iyi kendimde geliştirmeye ve yemek konusu önemli. Aile önemli ve tanışma önemli. Sonuçta bir aile oluyorsun toplum içinde çocuklar ve bebekler olcak evlilik öncesi ve evlilik sonrası takıntım olmaz ihşaallah çok iyi birisi...


Yaren Aksa

Düğün Tarihi: 03.06.2018


Merhaba... Bende ayni sorunları yaşıyorum ve sürekli ailemden baskı alıyorum masraftan kactiklarini dusunuyolar ailesinin alışveriş boyle mi yapılır aldıkları ne gibi soylemleri bana soyluyolar ve bunu bana dediklerinde benimde onlara karşı sogumama sebep oluyor. Nedenini anlayamadim fikir ayriliklari çok benim ailem ışte ben onlara örf adetimi uygulasaydim nasil masraf yaparlardi ben onlari iyiyim gibibende nisanlimim yeni isi için de masraf yaptığını hemdr düğünün de bunlarin üstüne gelmesini dusunerek çok yuklenmek istemiyorum ama bunu ben bu şekilde yapinca ailemden ışte sen onlari buyuttun tepemize mecbur yapicaklar at nişanı vs gibi soylentileri cok duyuyorum ve beni hep negatif bir duyguya surukluyolar iste onlarin ailesi şöyle sen git geri donersin eve nisanlinda ayni annesi gibi onun lafiyla geliyor nisanlimda daha once yine büyük bi tartışma yasadigimizdan yüzük atma mevzusunu benim ailem soyledigi için onlara karşı beni istemiyolar gibi bi kirginlik yaşadı ve tekrar isinamiyo hep aklina geliyo benim kafam çok karışık ortada kaldim ve nisanlimi savununca anneme gore onlari savunuyorum gibi geliyo ve kendi ailemi yok sayiyomusum gibi soyluyolar. Alinan eşyayı kiyafetleri az buluyolar memnun olmuyorlar masraf yapmıyorlar ama alışveriş te teyzemle gittiğimde nisanlimin annesi ve teyze ufak bi gerildiler ben bu yasanilani nisanlima soylemedim sonra beni aradi nisanlim kiz kardeşi ona anlatmış o da bana senin teyzen nasil benim anneme bişey der buna nasil izin verdin senin annenle benim annem tartissa hic bisey demezdim çünkü ikiside annemdir ama teyzenin anneme saygisizlik yapmaya hakki yok gibi bana söylendi bizi bu durumlar çok yipratiyo bende çok sıkıldım artık kiz kardeşi gidip söyledi diye ona herşeye karisma diye bi kenara alip konusmayi düşünüyorum ya da nisanlim bana nasil geçti derken ben ona onceden mi anlatmaliydim. Ayrica tartışma sebepleri kiyafet alisverisinden dolayi oldu teyzem sen erkek evlendiriyosun uc yuz bes yuzun lafini yapma mecbur alicaksin derken kaynanam da ben zaten aliyorum aldim da gibi soylemler tansiyonu yukseltti ortada kaldim annem ve babam benim onlari savundugumu dusunuyo annem sen beni küçük dusurdun gibi biseyler söylüyor ama şunu anlamiyo benim istedigim onun istedigiyle aynı olmuyo annem çok farklı bisi olsun diyo ama ben onun o istedigini de hic istemiyorum boyle diyince o da bu senin istedigin degil onlarla anlasiyosun diyo gercekten napcagimi bilmiyorum heyecanim hic yok surda 1 ay bile kalmadi bile napabilirim bunlarin duzelmesinicin kendi bildigim mi yoksa ailem ne derse onlari mi uygulamam gerekiyo onlarda mutlu olsun diye ://


Yaren Aksa

Düğün Tarihi: 03.06.2018


Merhaba... Bende ayni sorunları yaşıyorum ve sürekli ailemden baskı alıyorum masraftan kactiklarini dusunuyolar ailesinin alışveriş boyle mi yapılır aldıkları ne gibi soylemleri bana soyluyolar ve bunu bana dediklerinde benimde onlara karşı sogumama sebep oluyor. Nedenini anlayamadim fikir ayriliklari çok benim ailem ışte ben onlara örf adetimi uygulasaydim nasil masraf yaparlardi ben onlari iyiyim gibibende nisanlimim yeni isi için de masraf yaptığını hemdr düğünün de bunlarin üstüne gelmesini dusunerek çok yuklenmek istemiyorum ama bunu ben bu şekilde yapinca ailemden ışte sen onlari buyuttun tepemize mecbur yapicaklar at nişanı vs gibi soylentileri cok duyuyorum ve beni hep negatif bir duyguya surukluyolar iste onlarin ailesi şöyle sen git geri donersin eve nisanlinda ayni annesi gibi onun lafiyla geliyor nisanlimda daha once yine büyük bi tartışma yasadigimizdan yüzük atma mevzusunu benim ailem soyledigi için onlara karşı beni istemiyolar gibi bi kirginlik yaşadı ve tekrar isinamiyo hep aklina geliyo benim kafam çok karışık ortada kaldim ve nisanlimi savununca anneme gore onlari savunuyorum gibi geliyo ve kendi ailemi yok sayiyomusum gibi soyluyolar. Alinan eşyayı kiyafetleri az buluyolar memnun olmuyorlar masraf yapmıyorlar ama alışveriş te teyzemle gittiğimde nisanlimin annesi ve teyze ufak bi gerildiler ben bu yasanilani nisanlima soylemedim sonra beni aradi nisanlim kiz kardeşi ona anlatmış o da bana senin teyzen nasil benim anneme bişey der buna nasil izin verdin senin annenle benim annem tartissa hic bisey demezdim çünkü ikiside annemdir ama teyzenin anneme saygisizlik yapmaya hakki yok gibi bana söylendi bizi bu durumlar çok yipratiyo bende çok sıkıldım artık kiz kardeşi gidip söyledi diye ona herşeye karisma diye bi kenara alip konusmayi düşünüyorum ya da nisanlim bana nasil geçti derken ben ona onceden mi anlatmaliydim. Ayrica tartışma sebepleri kiyafet alisverisinden dolayi oldu teyzem sen erkek evlendiriyosun uc yuz bes yuzun lafini yapma mecbur alicaksin derken kaynanam da ben zaten aliyorum aldim da gibi soylemler tansiyonu yukseltti ortada kaldim annem ve babam benim onlari savundugumu dusunuyo annem sen beni küçük dusurdun gibi biseyler söylüyor ama şunu anlamiyo benim istedigim onun istedigiyle aynı olmuyo annem çok farklı bisi olsun diyo ama ben onun o istedigini de hic istemiyorum boyle diyince o da bu senin istedigin degil onlarla anlasiyosun diyo gercekten napcagimi bilmiyorum heyecanim hic yok surda 1 ay bile kalmadi bile napabilirim bunlarin duzelmesinicin kendi bildigim mi yoksa ailem ne derse onlari mi uygulamam gerekiyo onlarda mutlu olsun diye ://

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Yaren Hanım. Öncelikle mutluluklar dileriz size. Arada kalmış olmanız, düğün heyecanınıza gölge düşürmesin. Bu müstakbel eşiniz ve sizin düğününüz. Bu nedenle aileleri de mümkün olduğunca çok üzmeden, kendi isteklerinize yoğunlaşmanızı öneririz.

  Cevapla

Gözde Elitaş

Düğün Tarihi: 07.06.2018


Merhaba . 8 aydır nişanlıyım , 2 ay sonra düğünüm olacak ve ben hala kararsızım evlenmeye , özellikle bu hissiyat son zamanlarda daha çok yoğunlaştı . Biz uzakta bi nişanlılık dönemi geçiriyoruz , iki veya üç ay da görüşüyoruz , arkadaşlık dan evliliğe dönüşen bi ilişkimiz var . Nişan olmadan önce çok iyi anlaştığım , mutlu olduğum kişi ile nisanlandiktan sonra herşey alt üst oldu . Ikimiz de değiştik . Nişanlım çok sinirli ve iki kez çok büyük olay yaşadık . Affettim ve yolumuza devam ettik . Ama ben korkuyorum aynı şeyleri yaşar miyim diye . Birde aslında en önemlisi saçma şekilde onu sever miyim diye düşünüyorum , kendimi sorguluyorum seviyor muyum diye tam bi cevap veremiyorum , ama ondan ayrılınca da içim acıyor ve üzülüyorum . Ama evlenince ya onu sevmezsem ya hep kavga edersek ya beni hiç anlamazsa diye düşünüyorum . Doğru bir karar almak istiyorum lütfen yardımcı olun .

Düğün.com

Düğün.com
Gözde Hanım Selamlar. Emin olun, işler ciddiye binince çiftler, biraz geriliyor ve kafa karışıklığı yaşıyor. Yani emin olun bu duyguları tek yaşayan siz değilsiniz. Bu süreçte kafanızın karışması, ilişkinizi, kendinizi sorgulamanız çok normal. Size naçizane tavsiyemiz, kendinize ve ilişkinize zaman vermek ve nişanlınızla mümkün olduğunca iletişim kurup, sorunlarınızı konuşarak çözmeye çalışmak. Düğün hazırlığı ve stresinden biraz olsun uzaklaşmak için müstakbel eşinizle kısa süreli tatillere çıkıp, ufak esler de verebilirsiniz. Bu ilişkinizi de gözden geçirmek için iyi bir fırsat olabilir. Sorunlarınızı çözebildiğiniz mutlu günler diliyoruz.

  Cevapla

Büşra Akkuş

Düğün Tarihi: 08.06.2018


çok teşekkür ederim faydalanmış oldum gerçektende finanssal konular yüzünden hemen hemen tüm tartışmalar peki istediğiniz şeyler çok büyük değilse??


Ebru Sezer

Düğün Tarihi: 08.07.2018


İyi günler ben size bir şey danışağım 6 yıldır güzel giden bir beraberliğim var ve bunun neticesinde adını koymaya karar verdik. Nişan yapacağız ama ailem durumu kabullenemiyor istemiyorlar. Benim fikir ve düşüncelerimin onlar için bir önemi yok. Genel olarak evlenmeme karşı oluşları buna da yansıyor. İki hafta sonra istemeye gelecekler Nisan tepsisine kadar herseyi aldık hala kabullenemiyor durumu kendi içinde reddediyorlar. Onlara göre bu durum hiç yok böyle bir şey yok gibi davranıyorlar konusunu bile actirmiyorlar bana konuşamıyorum bile istemeye geleceklerinin kesin tarihini bile veremedim. Dedim artık geldiklerinde öğrensinler ne yapacağım ailem çok geleneksel katı kuralci bu konuları konuşamıyorum ne yapacağım bilmiyorum insanlar ailesiyle çok güzel konuşuyor bu konuları hayran kalıyorum hiç öyle bir aileye sahip olamadım :-/

Düğün.com

Düğün.com
Ebru Hanım öncelikle size mutluluklar dileriz. Bu tarz konularda iletişimin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Ailenizi tekrar karşınıza alıp, bu ilişkiye gerçekten inandığınızı ve onların size olan tavırları karşısında hissettiklerinizi anlatmanızı tavsiye ediyoruz. Konuşma öncesinde biraz hazırlık yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Yine sonuca ulaşamadığınızı düşünüyorsanız, bir mektup yazıp, görebilecekleri bir yere bırakabilirsiniz. Belki bu şekilde kendinizi daha kolay ifade edebilirsiniz. Sevgiler,

  Cevapla

Ilker Gişi

Düğün Tarihi: 07.08.2018


Merhaba: 8 senelik iliskim var birbirimizi seviyoruz ćok şükür 2 ay oncede nişanlandık fakat hersey normalken su gün sunu yapalım gezelim ceyizime sunu aldım cok heyecanlıyım iyiki varsın gibi konusmalar yapıp günlerimiz mutlu gecerken nisanlım birden bire bir iki gün icinde davranısı degisti iletisim sorunu yasıyorum arayıp konustugumda cok doluyum iyi degilim icim sogudu bosluktayım gibi kelimeler kullandı annesinden ögrendigim kadarıyla evlilige hazır degilim gibi konusmalar yapmıs kendisiylede yuz yuze konusacagım bana önerinizi dusuncelerinizi sunarmısınız ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba İlker Bey. Bahsettiğiniz şeyin, evlenmek üzere olan çiftlerin sıkça yaşadığı bir sorun olduğunu gözlemliyoruz. Elbette ilişki uzmanı, terapist, psikolog değiliz. Naçizane tavsiyemiz, hayatınızı büyük ölçüde değiştirmeye hazırlandığınız bu süreçte nişanlınıza alan yaratarak, korkularını yenmesini beklemeniz. Ona düşünmesi için gerekli zamanı tanıyacağınızı, bu yaşadıklarının normal olduğunu ve hiç bir şey için kendini mecbur hissetmemesi gerektiğini anlatabilirsiniz. Sorunlarınızın zamanla düzeleceğine inanıyoruz. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Karaşin

Düğün Tarihi: 18.08.2018


Merhaba ben nişanlıyım ve 1 ay sonra düğünüm var . Filortken hersey cok güzeldi heyecanlıydı. Fakat nişanlandık yüzükleri taktik hersey değişmeye basladi. Ona olan duygularım heyecanım bitmeye başladı. Ayrılığı düşünürken ben bir yıl sonra evlenmeye karar verdik. Cunku heyecan geri gelmisti Nasil oldugunu inanın bende anlamadim. Ve nikah tarihi aldık eylülde evleniyoruz. Fakat bende heyecan yerine stres sinir ve sürekli kavga var. Ne yapacağımı inanın bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim..?

Düğün.com

Düğün.com
Merhabalar. İnanın evliliğe hazırlık sürecindeki stresten ötürü, bu tarz sorunlar yaşadığını bildiren o kadar çok çiftimiz oluyor ki... Bunun yanı sıra yeni bir hayata adım atmak, şimdiye kadarki yaşantının büyük ölçüde değişmesi de kimi zaman evlenecek çiftlerin panik halde olmasına neden olabiliyor. Size önerimiz, düğün stresine ufak bir es vererek, müstakbel eşinizle kısa da olsa bir tatil planlamanız. Tatil dönüşü iyi bir planlama ve iş bölümü ile kalan hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz. Eğer hazırlıkları birlikte yürütürken daha çok kavga ettiğinizi gözlemlediyseniz, ayrı ayrı yönetebileceğiniz işleri üstlenebilirsiniz. Hazırlıkların tamamlanması konusunda en yakınlarınızın da size destek olacağına eminiz. Her şeyin gönlünüzce olduğu bir hayat dileriz.

  Cevapla

Emine

Düğün Tarihi: 31.10.2018


Merhaba Benim yaklaşık 1 senedir Bi ilişkim var. Şimdi yüzük takmayı düşünüyoruz. Ama erkek arkadaşımda öyle değişiklikler meydana geldi ki aramıyor sormuyor. Bana ayıracak vakti olmadığını söylüyor. Babası yardımcı olmadığı için tüm düğün masraflarını kendisi karşılayacak. Ve işten dolayı yorulduğunu söylüyor. Ben açık olarak ona bitirmek isterse bitrebileceğini söylüyorum ama o bitirmek lafını duyunca deliye dönüyor. Ne yapmam gerektiğini bende bilmiyorum ve gerçekten bazen dayanamıyorum. Sizce sorun ne olabilir?

Düğün.com

Düğün.com
Emine Hanım Selamlar. Açıkçası bu konu biraz psikolog ve çift terapistlerinin uzmanlık alanına giren bir konu, yorum yapmamızın çok da doğru olmadığını düşünüyoruz. Size tavsiyemiz hayatınızdaki insanı daha iyi anlamak, kendi hislerinizi de daha doğru aktarabilmek için diyaloğu bırakmamanız. Sonuç olarak karşılıklı bir ilişki yaşıyorsunuz ve kafanızdaki sorulara cevap bulmaya çalışmak en doğal hakkınız. Mutluluklar dileriz.

  Cevapla

Merve Kara

Düğün Tarihi: 01.02.2019


Merhaba benim 6 yıllık bir ilişkimden sonra evlilik kararı aldık nişanlım işi gereği başka şehirde yaşıyor ailesi başka şehirde ben başka şehirdeyiz nişanlandım herşey çok iyiydi nişanlandıktan sonra ailesiyle sadece tlfnla konuşmak ileri gidemedk 6 ayımda bir kere yaşadığım şehire geldiler ben bu süreçte 2 kere yanlarına gittim 1 yıl oldu gelen giden yok evlilik konusu yok nişanlıyım ama erkek tarafından kimse yok istenmiyormuyum moduna düştüm artık neden acaba kendilerine sordum maddiyat dediler geldiler neyse düğün tarihi alındı konuşuldu oraya gidildi tarih değişti aileler tartışmaya başladı bitme noktasına gelindi sonra aileler nişanlımla benm üzüldümü gördükten sonra bizim için onlar tekrar görüştüler bu olaydan sonra benim nişanlım farklı bir insan oldu düğünümüze 5 ay var benim ailem üstüne düşen herşeyi yaptı ama onun ailesinde hala hiçbirşey yok nişanlıma 5 ay var diyorum sanki 1 ay kaldı diye laf ediyorsun diyor ben tek başıma birşeyleri yapmaktan yoruldm sanki o evde ben yaşıcakmışım gibi herşeyi ben tek başıma yapmaktan sıkıldım ben şuan evlilikten korkar oldum evlenmek istemiyorum evlendikten sonra nolcak sorusundan kendimi alamıyorum ne yapmam gerekiyor onuda bilmiyorum tek bildiğim kendimden daha fazla ödün vermek istemiyorum :(

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, 6 yıllık birlikteliğin sizi evlilik kararı almaya götürecek mutlu bir birliktelik olduğunu düşünerek, evlilik hazırlıkları sırasında nişanlınızla yaşadığınız ve aileler arasında yaşanan sıkıntılar konusunda yalnız olmadığınızı söyleyerek başlayabiliriz. Çünkü evlilik hazırlıkları süreci, ilişkileri ciddi bir sınavdan geçirebiliyor. Maddi sıkıntılar, yeni bir düzene alışacak olmak, farklı gelenekler, farklı istekler gibi koşullar, evlilik konusunun nişanlınız ve size ek olarak aileleri de ilgilendiriyor ve herkesin doğruları bu noktada örtüşmeyebiliyor. Sizin üzüldüğünüzü gördükleri için tekrar bir araya gelen ailelerinizin bu evliliğe engel olacağını düşünmek doğru olmayabilir. Nişanlınızın da sizinle aynı sıkıntıları yaşadığını ama bu süreçte hissettiklerini sizin gibi yansıtmıyor olmasının da normal olduğunu kabul etmeli ama orta noktayı birlikte bulmaya çalışmalısınız. Unutmayın ki; karşılıklı iyi niyet varsa konuşarak çözülmeyecek problem yoktur, önemli olan nasıl iletişim kurduğunuzdur ve herkesin strese karşı verdiği tepkiler farklılık gösterebilir. Onun da bu süreçle ilgili hislerini en iyi şekilde ifade edeceği bir ortamda koşulları birlikte değerlendirebilirsiniz. Nişanlınızı ya da ailesini suçlayıcı ifadeler kullanmadan, onu ve ailesini de kendi aileniz olarak gördüğünüzü hissettirerek sağlıklı bir iletişim kurmalısınız. Eğer nişanlınız da benzer hisler taşıyorsa zaten her şey yoluna girecektir. Stresi bir kenara bırakıp, tüm süreci kendiniz yönetmeye çalışarak yükü tek başınıza sırtlamayın, bu sizi daha çok yoracaktır. Vaktiniz var, endişeyi bir kenara bırakıp nişanlınızla birbirinizi ne kadar sevdiğinizi, evlilik kararınızı nasıl aldığınızı birbirinize hatırlatarak bu süreçte ilerlemeyi denemekte fayda var. Şu yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz: Fikir Ayrılıkları Sizi Ayırmasın!

  Cevapla

Faridaguluzade

Düğün Tarihi: 11.02.2019


Salam Sevgili Cigdem Hanim.Yazdiqlariniz hamisini hemem hemen yasayiram ve dugunume 1 ay kala stress fikir cekmek cox dusunmek.nasil olur gelecekde pismanlik olmamaduygusu ve s yoruldu.m((


Burcu

Düğün Tarihi: 31.03.2019


Merhaba 10 senelik bi iliski bizimkisi okul askerlik derkn bukadr uzun bekledik flortken okadr iyidikki nişanlandik 2 senede nişnli kaldik 3 ay sonra dugunumuz var nasipse ama okdar karmasigimki seviyormuyum istiyormuyum cevabini alamiyorum ve nisanlimin sevgisindende emin değilim artik cok sık kavga edioruz okadr kucuk konular buyuyorki ayriliga kadar geliyo birbirimize ayrilalim derken yada duygularimdan emin degilim ne istedigimi bilmiorum derken hic cekinmiyoruz artik bu durum beni cok yipratti.ufacik bi olayda 15 gun kus kaldik sonundada bana ayrilmak istedgini soyledi emin degilmis aileler girdi araya duzeltildi ama her olayda bitsede olur devam etsekte olur gozuyle bakiyoruz artik.sevilmedigimi dusundugum için evlilik cok korkutuyor beni ev konusu aciliyor kavga ediyoruz mobilya su bu derken hersey kavga bu konulari konusmayi hic istemiyor dugunu nisanlim yapicak maddi acidan aileden destek yok oyuzden yukseklerdede gozum yok zaten yapabilecegi seylerde karar kilmayacalisiorum ama neyi desem sorun yapiyor bu arada dukkan acmayi yada araba almak istedgini soyleyip yapiyor bana yok derken kendi hevesleri konusunda hic sknti cekmeden yapiyor tek basima yapabilcegim bisey degil sonucta ev kurmak napmam gerektigini bilmiyorum.florken gonul nikahimiz oldu bizim diyen adam,ayrilmak istedgimde karsimda aglayan,Allahim bizi hic ayirmasin diye sık sık msj atan,evlenmek istiyomusun sende benim kadr seviyomusun diyen adam gitti sanki ayrilalim bitsin desem rahatlicak arkasina bile bakmicak biri geldi.tavsiyenize cok ihtiyacim var


İrfan Abi

Düğün Tarihi: 02.06.2019


Merhaba benim sorum : ben 5 ay önce biriyle görücü usulü tanıştım yaklaşık 2 ay kadar tanışma sürecinden sonra sözlendik söz esnasında bazı problemlerimiz oldu ama çözdük baraber güzel zamanlar geçirdik ve bu süreçte ben tanıdıkça onu gerçekten sevdim ve aşık oldum onun da bana yakınlaştığını düşünüyordum ama son zamanlarda bana soğuk davranmaya başladı mutlu olamadığını söylüyor. Bu süreçte kendisinin ailevi bazı sorunlarıda oldu onlardan mı etkilendi bilmiyorum ama ben onu çok seviyorum bu süreçte onu tekrar kazanmak için ne yapmalıyım bizi dışarıdan görenler çok beyeniyor çüki çekişmeli bi sıkıntımız yok bir birimize karşı çok anlayışlı ve saygılıyız ama sözlüm benden soğumaya başladı ve ben ona aşığım bi çözüm yolu arıyorum. Teşekkür ederim


Sdfonr

Düğün Tarihi: 19.06.2019


Merhaba. Yorumları okuyunca yalnız olmadığımı hissedip biraz rahatladım. 8 yıllık ilişkimizi evlilik kararı ile bağladık. Tam nişanlandık mutluyuz derken nişanlımın işleri ters gitti ve iş yerini kapatmak zorunda kaldı. İş yeri kapanınca beraberinde ödeyemediği borçlarıyla işsiz kaldı. Ben ise devlet memuruyum. İşte tüm sorunumuz bundan sonra başladı. Neden bilmiyorum ne yapsa işin ucunu tartışmaya getiriyorum çok gerginim maddi kaygılarım ilişkimizi mahvedecek kadar fazla. Karamsar ve umutsuz bir şekilde sürekli böyle nasıl olacak hiçbir şey yolunda değil nasıl geçim yapacağız deyip duruyorum. Düğüne 15 gün kaldı. Eşyaların hepsi tamam ev dizildi fakat benim kendi içimde verdiğim savaş bitmiyor. Acaba sevgim mi azaldı diye kendimi sorgulayıp duruyorum. Bu durum nasıl aşılır kendimi çok çaresiz hissediyorum. Nişanlım da duygusal olarak çok yıprandı. Bir erkek olarak işsiz bir durumda evliliğe gitmenin onu mahvettiğini söylüyor. Biz yıllardır çok mutlu ve hep parmakla gösterilen bir çifttik. Şimdi sanki monoton ve duygusuz evlilik günümün gelmesini bekliyorum. Çok üzgünüm bunı nasıl aşacağımızı bilmiyorum umutsuzum


Mutlu Olmak

Düğün Tarihi: 22.06.2019


Merhaba ben nişanlanalı tam bit yıl oldu.biz karadenizliyiz bizde takı meşhurdur olmazsa olmaz ama benim ailem nişanlımın babası yok diye 3 çift bilezik istedi gram falan söylemedi. Düğün tarihi beli oldu nişanlım güya para kazanıyor bir yılda 2 bilezik yaptı ben anlamadım.Yakın süreçte babam vefat etti dedik eşya yapma ben zaten bekar evinde eşyalı evde yaşıyorum borç olmasın dedik takıyı Şeref'ine bıraktık adam bu kez de salon düğün size ait dedi çünkü damat ın şehri farklı benim ailemin ki farklı. Bu adam takıyı Şeref'ine bıraktık.salon u annem tutacak. Kuaför annem. Gelinlik annem annem de dedi ben bu kadar masraf edersem takı bırakmam haklı olarak eşya almıcak düğüne karışımı çak benim kafam da nişanı artık yol yakınken ayrılmak var sizce de açık gözlülüj değilim bu babam öldük ten sonra tanıya mıyorum çok değişti. Sanki o kız ben erkek içimden bir değil bin ses Yol ver diyor ??


Sla

Düğün Tarihi: 09.08.2019


Merhaba bende şuan bu sıkınları yaşıyorum şuan dügünüme 10 gün kaldı, evlendikten sonra bu sorunlar geçti mi ? Şuan mutlu musunuz?


Yağmurlu

Düğün Tarihi: 27.11.2019


Kadın kadınlığını bilip öyle davranırsa erkek de erkekliğini bilip öyle davranırsa ortada hiç bir sorun olmaz.bende nişanlı birisiyim ve nişanlım çok kati kurallı biraz da zor birisi ben nişanlımı böyle kabul ettim onun koyduğu kurallar çizgisinde yürüyorum.evet anlaşamadığımız konular oluyor ve ben her zaman iyimser yaklaşarak onun sinirlenmesene mani oluyorum.bazen de sinirlendiğim de telefonu kapatıyoruz ve sakinleşince ona iyilikle anlatıyorum oda beni onaylıyor bence evlilik böyle olmalı cunku o senin hayat arkadaşım oluyor


Sena Soylu

Düğün Tarihi: 11.12.2019


Merhaba. Sevgilim ve ben farklı şehirlerdeyiz ve 2 senedir birlikteyiz. 2 ay önce evlenme kararı almıştık. İsteme olduğu gün aileler anlaşamadı. O günün akşamı da birbirimizi suçlamaya başladık derken ben evliliğin olmayacağını istemediğimi sevgilime söyledim. Hatta bu süreçte ayrılma kararı aldım. Fakat birbirimizi sevdiğimiz için ayrılamadık. Piskolojik açıdan çok zor zamanlar geçirdik. Daha sonra tekrar evlilik düşüncesine kapıldık fakat aileler birbirine bilendi bir kere! Bu sorunu nasıl çözebiliriz. Aileler arasındaki buzları nasıl eritebiliriz. Lütfe n yardımcı olun.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Öncelikle evilik sürecinde bu anlaşmazlıkların olağan olduğunu, bunu yalnızca sizin yaşamadığınızı söyleyelim. İlişkinizden vazgeçmek yerine aileler arası sorunları çözmek en doğrusu olacaktır. Bu durumda müstakbel eşinizle birlikte hareket etmenizde fayda var. Siz ne kadar olgun ve sağlam bir duruş sergilerseniz sorunların da o kadar az büyüyeceğinden emin olabilirsiniz. İkiniz de ailelerinizle konuşarak, arabuluculuk yapmanız gerekir. Bunun için şu yazımıza göz atmanızda fayda var: Düğün Öncesi Aileler Arasında Yaşanabilecek Sorunlar Nasıl Çözülür?

  Cevapla

Sucar

Düğün Tarihi: 02.05.2020


Merhaba ben ve nişanlım farklı şehirlerdeyiz onu çok seviyorum oda beni çok seviyor bizim düğün hazırlıklarımız başladı ama ben kendimi çok kötü hissediyorum ailemden uzağa gideceğim için onları yalnız bırakıyormuşum gibi hissediyorum kendimi bir türlü toparlayamadım lütfen yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim


Mine Genç

Düğün Tarihi: 19.07.2020


Merhaba. Erkek arkadaşımla 4.5 yıldır birlikteyiz herşey güzel mükemmel giderken kışa doğru nişan yapmaya karar verdik ama ben tanıyamıyorum şuan sevgilimi telefonu yüzüme kapatmalar en ufak birşeyde uyuşmuyoruz olmuyor demeler söylediğim en ufak şeyi yanlış anlamalar yani 4.5 yıl boyunca elbette ki tartışmalarımız oldu büyükte küçükte herşey rayına giriyor adım atıyoruz artık dedikçe hep bir problem çıkıyor alttan alıyorum iş sıkıntısı aile sıkıntısı diyip ama hiç olmadığı söylemediği şeyleri söylemeye başladı biz şimdiden böyleysek sonumuz ne olur diyip duruyor hep ve açıkcası bende hep böyle mş olacak diye korkuyorum tanıdığım adam gitti yerine bambaşka biri geldi hep sanki başkalarının dolduruşuna akık verdiğine geliyorum sanıyor mutlu olmak istedikçe hep bir sıkıntı çıkıyor baş edemeyip korkuyorum herşeyin bitmesinden. Hayalini kurduğumuz şeylerin olmasına bukadar yaklaşmışken yıkılmak istemiyorum.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, öncelikle bu konuda yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Çiftler arasında en büyük gerginlikler, genellikle evlilik hazırlıklarına başlandığı süreçte yaşanır. Çünkü evliliğe hazırlık süreci stresli bir dönemdir. Çiftler ve aileler arasında problemler yaşanması mümkündür. Eşler, bu noktalarda birbirlerini dinlemeye, anlamaya ve niyetlerini sorgulamaya ihtiyaç duyarlar. Eğer niyetler iyiyse problemler çok büyütülmeden geride bırakılmalıdır. Siz de bu durumun sürece bağlı stresten kaynaklandığını düşünerek ilerleyebilir, müstakbel eşinizde de konuyla ilgili farkındalık yaratacak bir konuşma yapabilirsiniz. Bu süreçte karşılıklı olarak etkili iletişim kurmaya çabalamanızda fayda var. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Cihan Solmaz

Düğün Tarihi: 20.07.2020


Evlilik öncesi uzun süre sevgili nişanlı sözlü vb kalmak samimiyet içli dışlı olmayı getirir Evlilik öncesi süreci fazla uzatınca aşk yıpranır yaşanılacak heyecanlar yaşanır durağan bir ilişki ortaya çıkar, bundan ötürü çiftler aşklarını durumlarını sorgulamaya başlar,aynı zamanda hatalar daha büyük görünmeye evlilik bağı kurulmadan önce bitme noktasına gelebilir, ama şunu net söyleyebilirim evlilik öncesi herşeyi yaşamayın bırakın zamanı gelince ,fazla naz ister erkek ister kadın usandırır ,ve âşık olmadan önce kime aşık olduğunuza bakın, çünkü aşkın gözü kördür, ilk başta herşeyi alttan alır normal karşılarsınız, ardından zaman geçince gerçekleri düşünmeye başlarsınız, ya aşık olmamalı ya da aşık oldu mu anlayışla hareket etmeli umarım herkes istediği bi evlilik yapar ,geciktirilecek bişey değil, ama aceleye getirilecek bişey hiç değil ?hadi canlar


İremgül

Düğün Tarihi: 05.11.2020


Merhabalar, Şu anda bir nişan sürecindeyim, henüz aileler tanışmadı ama yakında tanışacaklar. Açıkçası evlilik hiçbir zaman hayalim olmamıştı. Ama çok düzgün beni çok seven bi insanlar birlikteyim. Yalnız ben bir türlü emin olamıyorum, doğru kişi mi, bazı şeyler bana batıyor, ailesine çok ısınamadım tarzlarımız çok uyuşmuyor, buna da takılıyorum, erkek arkadaşımın başka şeylerine takılıyorum bazen hatta.. ama biliyorum ki çok iyi bir insan ve şu an yaptığım şımarıklık olabilir.. bana bir yönlendirme yapabilir misiniz..

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, bu konuda dikkate almanız gereken tek şey hislerinizdir. İlişkinizle ilgili şüpheleriniz, endişeleriniz varsa bunu kendi içinizde değerlendirmeli, buna göre kararlar almalısınız. Ancak şunu unutmayın ki; mükemmel insan diye bir kavram yoktur. Bu yüzden partnerinizi iyi ve kötü yanları ile kabul etmeye çalışabilirsiniz. Eğer mümkün olmuyorsa, kendi hislerinize uygun şekilde hareket etmenizde fayda var. Dilerseniz, bir uzman desteğine de başvurabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ayşegül Çolak

Düğün Tarihi: 13.11.2020


9 aydır birlikte olduğum insanlar bir hafta sonra nişanım var ve ben beş gündür çok kötüyüm kalbim sızlıyor agrısı hiç geçmedi sürekli kafamda düşünceler ama bir anda oluştu yoksa ben onu çok çok seviyorum çok kıskanıyorum ama beş gündür herşeyi sorguluyorum açaba diyorum seviyorumuyum hislerime noldu filan diye düşünüyorum aslında ben hiç birşeye karşı birşey hissetmiyorum yakında regl olacam ben o yüzden böyle olduğumu düşünüyorum ve o beni çok sevip çok değer verirken böyle düşününerek kendimi suçlu hissediyorum ama ben gerçekten onu çok seviyordum sevgi ve aşk böyle birkaç güvende bitmez dimi yarın yanına gidecem sırf ne hissediyorum diye inşallah güzel olır inşallah adet olacam diye bu kadar stres sıkıntıdır


Toprak Ataoğlu

Düğün Tarihi: 30.12.2020


Merhaba, iki hafta önce nişanlandim ve 1 ay sonrasına nikah olsun diye kararlaştırıldı. Şuan nikahima 20 gün var fakat nisanlimdan ve ailesinden hiç bir ses yok . Hatta biz 20 gün sonra evleniyoruz diyoruz ama tarih bile almadık. Sürekli bir bahane bulup tarih almaya gitmek istemiyor. Şuan pandemi den dolayı işleri çok iyi gitmiyor bu yüzden bende üstüne gitmek istemiyorum . Kendisinden bir beklentim yok . Düğün, gelinlik eşya istemiyorum . Ailesiyle yaşamayı kabul ediyorum. Yine de karşı taraf beni istemiyor gibi . Ailem de sürekli baskı yapıyor neden hala aramadılar gelmediler neden bir şey yapmıyorlar diye . Ben nişanlıma bu konuyu açınca ne yapicalak ki zaten 1 günlük iş hepsi diyor . Sürekli ben hallediyorum diyor ama hiç bir şey yapmıyor biliyorum . Iyice kafam karışmaya başladı. Vazgecsem mi diye düşünmüyor değilim . Aklıma ister istemez onun da beni istemediği geliyor ama bana söyleyebilirsin nişanlandık diye kendini buna mecbur hissetme diye konuyu actigim da seni çok seviyorum ve istiyorum diyor . Ama sadece konuşuyor Hiç bir şekilde ıcraat yok.


Aylin Saray

Düğün Tarihi: 21.02.2021


Yazıyı okudum biraz rahatlattı lakin hazır olmadığımı düşündüğüm için üzerimdeki stresi bir türlü atamıyorum bu da karşı tarafa soğuk davrandığımı düşündürüyor ne yapacağımı bilmiyorum


Hilal A

Düğün Tarihi: 03.05.2021


Merhaba ben 2yıldır nişanlıyım toplamda 4yıllık bir ilişkim var benim ailem erkek tarafıyla anlaşamıyolar ve bana baskı yapıyorlar ayrıl diye ben seviyorum onu senelerdir birlikteyim aileler anlaşamıyolar diye baskı kuruluyo erkek tarafının ailesiyle bende anlamıyorum hiç bişe istenilmesi istemedikçe ama bu olanlardan sonra benimde düşünce yapım erkek tarafının ailesine karşı değişti çok söyleniyolar yanlş şeyler söylediklerinde ama nişanlımla benim yani kız tarafına karşı bi ön yargı oluştu hep uzak duruyorlar nişanlımda öyle yapıyor aklım karışık yanlış bişi yapmak istemiyorum ailemde yapmamı istemiyo mutlu olamassın diyolar oğlan evlendikten sonra farklı olur diyolar napcam bilmiyorum lütfen yardımcı olun


Sezin U

Düğün Tarihi: 08.05.2021


Merhaba benim 2 yıllık bir ilişkim var her şey harika gidiyordu. 6 aydır da nişanlıyız 1 ay sonra da evleneceğiz. Aslında pandemi dışında her şey yolunda gidiyor burdaki yorumları okudum herkesin istediği gibi bir ailesi var nişanlımın her şeye yardımcı oluyorlar benim üstümde çok ciddi bir baskıları yok vs. Fakat ben annemi kaybettim 2 yıl önce bu süreçte bu beni daha da zorlamaya başladı hele ki nişanlımın annesiyle olan güzel ilişkisi karşılıklı sevgileri saygıları beni nedense çok üzüp yalnız hissetmeme sebep oluyor. Bir de ben karakterim nedeniyle zaten insan ilişkilerinde zorlanırım nişanlımın ailesi de tam tersi çok sosyal sürekli görüşmek isteyen insanlar bu süreçte beni aşırı yordu çok bunalmış köşeye sıkışmış hissediyorum. Örneğin ben düğün istemiyorum annem zaten yok kötü hissedicem kendimi biliyorum ama ailesi istediği için saygı gösteriyorum yapılsın o zaman diyorum ama aşırı da korkuyorum. İçimden bir ses kaçmamı söylüyor ama kaçmanın çözüm olmayacağını daha sonra nişanlımı kaybettiğim için daha çok üzüleceğimi biliyorum. Ama bu bunalmışlık hissiyle nasıl baş edeceğimi bilemiyorum. Sürekli konusup durup nişanlımı da bunaltmak yormak istemiyorum ne yapmalıyım sizce sakince her şeyin geçmesini mi beklemeliyim?


Dilara Katlanç

Düğün Tarihi: 14.09.2021


Merhaba eşimle düğünümüze 3 hafta kaldı ve çok stresliyiz en küçük meseleyi büyütüyor benimde çok canım sıkılıyor bana diyor ki sen yemek takımı almamışsın diyor bende diyorum aldım hem günlük hemde normal yemek takımı bu aralar çok sinirli ne yapacağımı bilmiyorum bana öneride bulunabilir misiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, düğün günü yaklaştıkça her iki taraf da normalden daha hassas ve kırılgan olduğu için normalde umursamayacağınız şeyler bile dikkatinizi çekiyor olabilir. Bu süreçte çok normal. Size tavsiyemiz öncelikle sizi üzen şeylerin gerçekten önemli olup olmadığını iyice tartmanız olacak. Aşamadığın durumlarda ise mutlaka konuşmalısınız.

  Cevapla

Çiğdem E

Düğün Tarihi: 23.11.2021


Merhaba eşimle 2 yıl sevgili olduk ve sonra evlenme kararı aldık şuan 3 aylik nişanlıyim ne zaman düzen desem yada ne zamn şu alinacak desem maddiyati önüme sürüyor yok ortak yapalım sen şunu al yarısını ver vb. Sevgiliyken o kadar şey aldı ki parayı hiç aramayan adam şuan parayı arıyor evet borclarida var bide ailemide suçluyor sevgilisiyken parasının sözü hiç olmazdi ama nisanlandik nerden sıkarsam kar demeye başladı ve ben çok sıkıldım ve soğukluk ta oldu derdimi söyledim düzelecem dedi ilgi eksikliği de var bide askerî personel


Nazlı

Düğün Tarihi: 11.02.2022


Merhabalar hocam Ben görücü usulü 15 günlük nişanlıyım nişanlımla 10 gün öncesinden konuşurduk ama bana öyle bağlıydı ki anlatamam ilk görüşte aşka inanmazdım sayende öğrendim derdi herşey çok güzeldi taa ki nişan gününe kdar. Düşünüyorum da parmagımdaki yüzükten başka birsey değil nişanlılıgım yoksa nişanlı oldugumu hissetmiyorum bile o kadr ki ilgisiz ve uzak. Nişanlandığımız günden beri değişti ilk başta biraz daha iyiydi ama gittikçe daha çok uzaklaşıyor anlam veremedim soruyorum seni düşündüren benden uzaklaştıran sey ne senlik birsey yok sadece kafamı toparlamaya ihtiyacım var diyor. Varsa birsey söyle bnde bileyim diyorum blki çözüm buluruz diyorum birsey anlatmıyor hep geçiştiriyor. O soğuk konusmasına ve yabancıymısım gibi davranmasına ragmen ben hep sıcak davranıp birsey yokmus gibi davranmama ragmen o aynı .Ve bu durum zoruma gidiyor ister istemz bnde uzaklaştım sogumaya başlıyorum hatta nişanı atmak bile düşündüm nerden inceldiyse ordan kopsun diyorum. Sizce ne oldu onq niye böyle uzaklaştı? Yardımcı olursanız çok sevinirim??teşekkürler


Gizem Kaya

Düğün Tarihi: 15.08.2022


Merhabalar ben yeni nişanladım ailesinden yengeleri sıkıntılı dedikodu yapıyorlar çok şey yaptılar bizi ayırmak için ama başaramadılar çünkü nişanlım onları tınlamıyor hep benim arkamda onlarla muhatap oluyor ama abileri yüzünden yani onlarla aralarını bozmamak için böyle onları görmek istemiyorum nefret ediyorum nasıl yol izlemeliyim


Fatma Öztürk

Düğün Tarihi: 17.12.2022


Merhaba 1bucuk yıllık ilişkinin üzerine çok severek nişanlandık eşyalarımızı herseyi aldık kendisi başka şehirde yaşıyor eşyaları almak için gittiğimde aşık olduğum adamı hıc sevmıyormus gibi hissettim ve o şehirde yapamayacağımı düğünüme çok az kaldı o çok iyi biri sanki her hareketi batıyor ne yapmalıyım çok kötü günler gecırıyorum kestirip atmalıyı mıyım yoksa bu soğukluğum geçer mi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, nikah günü yaklaştıkça çiftlerde bu tip hisler meydana gelebiliyor. Ancak bu konuda ciddi endişeleriniz varsa bir uzmanla görüşmenizi öneririz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Songül Solmaz

Düğün Tarihi: 16.04.2023


Herkes gibi bizde 2 yıllık bir beraberliğimizi evlilik ile taçlandırmaya karar verdik. Bunu ailemle paylaştım. Babam her zaman konuştuğum çocuğun mesleğinden dolayı(bar şefi) hayatı boyunca o işi yapamaz, ev kira olacak, çocuk doğduktan sonra tek maaşa düşeceksiniz, her şey paraya dayanıyor geçim sıkıntısı yaşayacaksın gibi şeyler sorun yaptı. Ama iyi kötü aileler tanıştı onlar geldi biz gittik. Biz gidip geldikten sonra asıl problemler ortaya çıktı. Beni onlara layık görmüyorlar daha iyisine layık olduğumu düşünüyorlar, mesleki yönden ve maddi yönden. Ben üniversite okudum ama sevdiğim adam lise mezunu ve turizm sektöründe çalışıyor o yüzden benim daha yükseklere çıkabileceğimi ve o düzeyde biri ile evlenmemi istiyorlar. Evet maddi yönden zayıflar, ailesi düğün sürecinde kredi çekecek anca öyle yapabilirler. Evlilik sonrasında bize destek olamayacaklarından, beni hep bir şeylere karşı kısıtlı harcama yapacağıma vb bunun gibi şeyler yaşayacağımı söylüyorlar. Oturdukları mahalleyi beğenmediler biraz eski yerleşim olan bir yerde oturuyorlar çünkü. Yani kısacası bile bile kör kuyuya inme diyorlar bana, vazgeçirmeye çalışıyorlar. Ben seviyorum sevgimden de eminim ama tabii ki geçim sıkıntısı korkularım var yok değil ama o da bir şekilde çalışılarak halledilir. Ailemden şu an manevi desteği göremiyorum ve bu beni çok üzüyor, onlarla karşı karşıya gelmek istemiyorum. Onlar bu işi istemiyorlar eğer olursa da gönülsüz olacağını söylediler ve ben bunu hiç istemiyorum. Kafam çok karışık ne yapacağımı bilemiyorum. Lütfen cevaplayarak biraz olsun içimi rahatlatabilir misiniz? Çünkü şu an buna çok ihtiyacım var.