Bunlar Hep Deneyim: Yeni Evli Çiftlerden Evleneceklere Tavsiyeler

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

4:45 dakika

05.09.2023

Yeni evleneceklere tavsiyeler vermek için evlenmiş çiftlerden daha iyi bir seçenek olmayacağını düşünüyorum. Düğün günü hiç "keşke"niz olmasın diye, evlenip bu süreci atlatan Düğün.com çiftlerinden, düğün günlerine dair en büyük pişmanlıklarını ve keşkelerini öğrendim. Bazıları isim vermeden yazmam koşuluyla samimi olacaklarını söyledi, hemen kabul ettim! İşte o "keşke"ler, pişmanlıklar ve itiraflar...

Yeni Evleneceklere Tavsiyeler

Yeni Gelinlere Tavsiyeler: Saç ve Makyaja Dikkat!

Düğün günü gelinler, en büyük zorlukları saç ve makyajlarında yaşıyorlar. Bir yandan saatlerce uğraştıkları makyajları akmasın diye uğraşırken, diğer yandan diledikleri gibi eğlenebilmek istiyorlar. Bu konuda Düğün.com gelinlerinin yeni evlenenlere tavsiyeleri var:

 • Keşke pasta kesiminden sonra dudağımdaki rujun tamamen silindiğini biri kulağıma fısıldasaymış diyorum. Fotoğraflar elime geçtiğinde koyu bir göz makyajı ve renksiz dudaklarla gotik bir gelin görünümünde olduğumu görüp çığlık attım.

 • Keşke saçımı bu kadar sıkı bir topuz yaptırmasaydım. Canımı o kadar acıttı ki baş ağrısından saçımı açmak zorunda kaldım. Hem fotoğraflarda dağınık saçlı bir gelin gibi çıktım, hem de gelin başına verdiğim parayı sokağa atmış oldum.

 • Keşke gelin saçım için önceden deneme yaptırsaydım. Yapılan model hiç hoşuma gitmedi ama düğüne iki saat vardı ve yenisini yapamazlardı.

 • Keşke birileri makyajımın akmış olduğunu söyleseydi. Kendimi gecenin prensesi sanıyorken Kiss grubundan biri gibi dolaşıp durmuşum. O güne kadar tecrübeli yakınlarımın düğün günüm için verdikleri pratik önerilerin aklımın bir köşesinde bulunması gerekirmiş.

 • Keşke daha az makyaj yaptırmış olsaydım. Tüm fotoğraflarda uzaylı gibi çıkmışım.

Gelin Makyajı

Saç ve makyaj konusunda bu öneriler çok işine yarayacak: Gelin Saçı ve Makyajını Seçmene Yardım Edecek İpuçları

Düğün Fotoğraflarına Büyük Özen Göstermelisin

Düğün gününden sana ve çocuklarına hatıra kalacak tek şey düğün albümün olacak. Fotoğraflarda ne kadar iyi çıkarsan anılarını da o kadar güzel yad edersin. Bazı çiftlerin yaşadığı aksiliklerle sen de karşılaşmak istemiyorsan, evlenecek çiftlere tavsiyeleri dikkate almalısın:

 • Şimdi olsa daha iyi bir fotoğrafçı seçmek için daha çok zaman harcardım. En azından düğün fotoğrafçımı ne zaman ve nasıl seçmem gerektiğine dair fikir edinirdim. Her fotoğrafçı üç aşağı beş yukarı aynıdır diye düşünmüştüm. Tüm fotoğraflarda ya kafamızın bir kısmı yok ya da -üstelik burnum uzun olmasına rağmen- fotoğrafların çoğu profilden.

 • O gün o kadar heyecanlı ve telaş içindeydim ki, kendi annemle fotoğraf çektirmeyi unutmuşum! Sonradan yediğim azarı siz düşünün.

Düğünde sakin kalmana yardımcı olacak ipuçlarına ihtiyaç duyuyorsan şu yazımıza bakabilirsin: Düğün Heyecanını Yenmek İçin Yapılması Gerekenler

 • Keşke fotoğrafçıya, her takı takanla fotoğrafımızı çekme demeyi akıl edebilseymişiz. Üç yüz ekstra fotoğraf çekimi bütçemizi hayli sarstı. Üstelik şimdi baktığımızda çoğu kişiyi tanıyamıyoruz bile.

Düğün Fotoğrafı

Sonradan “Keşke” dememek için bu yazıya göz at: Düğün Fotoğrafçını Seçmene Yardım Ediyoruz!

Yorgunluğa Rağmen Gülümsemeye Devam Et

Düğününde aklına daha önce hiç gelmeyen aksaklıklarla karşılaşabilirsin. Evlenenlerin yeni gelin olacaklara tavsiyelerine baktığımda en temel konunun ‘stres yapmamak’ olduğunu görüyorum. Trafiğe takılabilirsin, müstakbel eşinle tartışabilirsin, kendini yorgun hissedebilirsin… Sana verebileceğim en büyük ipucu: Nasıl problemler yaşarsan yaşa, yüzündeki tebessümün gitmemesi için uğraş!

 • Düğün günümüzde arabayı ben kullanmak istedim ama İstanbul’da büyük hataymış. Zaten o gün panik halinde ve sabırsız oluyorsunuz bir de araba kullanmak beni bitirdi.

 • Düğün günü eşimle her şey için tartıştık. Kaçta mekanda olacağız, niye onun arkadaşları daha kalabalık geldi, niye eşimin düğün günü öncesi hediyesi olan kolyeyi takmayı unuttum ve bunun gibi daha pek çok küçük problem tartışmaya dönüştü. Gereksiz yere her şeyi dert ettik ve keşke en güzel günümüzde daha fazla eğlenebilseydik. Düğün günü için küçük tavsiyelerle gardımızı almak iyi bir hazırlık olabilirdi.

 • Keşke düğünü yaptığımız otelde hazırlansaydık, evden otele giderken neredeyse trafikten kendi düğünümüze yetişemiyorduk.

 • Keşke düğünden önce en yakın iki arkadaşımı benimle her yere gelmeleri için ikna etseymişim. O kadar ıvır zıvır iş vardı ki düğün başladığında ben çoktan yorgunluktan ölüyordum. Halbuki çekingenlik etmeyip yardımlarını isteseydim, benim için seve seve yaparlardı. Düğünden önce hangi arkadaşınız nasıl yardım edebilir diye mutlaka organize edin!

 • Topuklu ayakkabı yüzünden tüm gece eğlenemedim. Düğün mekanımız da evimizden uzak olduğu için kimse bana rahat bir babet getiremedi. Keşke yanımda yedek gelin ayakkabısı olsaydı.

 • Keşke balayına daha küçük bir bavul ile çıksaydım. Şimdiki aklım olsa kesin üç tişört, iki şort ile tatile giderdim, defileye gidermiş gibi değil.

Evleneceklere Tavsiye

Düğün günü karşılaşabileceğin sorunlarla nasıl başa çıkabileceğini önceden bilmen çok önemli. Böylece daha az stres yaparsın. Dilersen biz sana yardımcı olalım: Düğün Günü Yaşayabileceğin 7 Sorun ve Başa Çıkma Yöntemleri

Düğün Mekanınla Her Şeyi Önceden Planla

Düğün mekanı seçiminde ne kadar titizlendiğinin hepimiz farkındayız. Süslemeler, genişlik, organizasyon... Bunların hepsi önemli. Ancak daha da önemli bir şey varsa o da planlama. Düğün tarihinden önce mekanın ekibiyle oturup her detayı konuşmayı, ilk dansından takı törenine kadar her şeyi planlamayı unutma! Çiftlerin düğün tavsiyelerinde de bu konu ön planda:

 • Keşke misafirlerimizin oturma düzenine mekandaki masa yerleşimini görüp karar verseydik. Biz masalarda oturacak kişi gruplarını hazırlamıştık; fakat babaannem, dedem ve bir kaç aile büyüğünün daha olduğu bir masayı kolonların yanına koymuşlar. Yaşlı insanlar gümbür gümbür müzik sesinden çok rahatsız oldu ve onların masasının yerini değiştirmek bize keyifsiz dakikalar yaşattı. Siz siz olun oturma düzeni yaparken etraflıca düşünün.

 • Keşke davetiyemize düğün mekanına nasıl gelinir kısmı koyarak davetliler için ulaşım alternatifleri ekleseymişiz. Çoğu misafir tam düğün saatlerinde telefonla bizi arayıp bloke etti. Kardeşim tüm gece yol tarifi vermek zorunda kaldı.

 • Keşke davetiyeye bilmem kim ve ailesi yerine Ayşe ve eşi yazsaymışız. Tanımadığımız bir dolu insan geldi düğünümüze. Hem bütçemiz iyice sarsıldı hem de düğün fotoğraflarımızda hiç bilmediğimiz insanlarla resimlerimiz var. Çok moral bozucu bir durum. Davetli listemizi kısıtlamak için veya daha tasarruflu kullanmak için taktikler geliştirmeliydik.

 • Keşke takı merasimi yerine gelin ve damat olarak masaları biz dolaşsaydık. Böylece düğünümüzde gece 23.00’e kadar takı seremonisi sürmezdi ve biz eğlenmeye daha erken başlayabilirdik. Biz dans pistine geçtiğimiz sırada bazı misafirlerimiz gitmişti bile.

 • Biz maket pasta kullandık düğün günü ama şimdiki aklım olsa daha az şatafatlı ama güzel ve gerçek bir pasta keserdim. Pasta maketi kötü yapılmıştı ve çok belliydi gerçek olmadığı. Düğün pastasını seçerken en çok yapılan hatalardan birini yaptık.

 • Şimdiki aklım olsa düğün müziklerini kendim seçerdim. Otelin DJ’yi sağ olsun, bütün gece halay çekmekten başka bir şey yapamadık.

Düğün Dansı

Düğün.com çiftlerinin yeni evlenecek olanlara tavsiyelerine göz gezdirdik. Aksilikleri okuduktan sonra telaş yapmana gerek yok. Önceden önlemlerini alırsan her şey rayında ilerleyecektir. Evlenenlerin tecrübelerinden daha fazla faydalanmak istersen de gerçek düğün hikayelerini okuyabilirsin.

Organizasyon Firmaları

Şehrindeki en iyi organizasyon firmaları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Organizasyon firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Organizasyon kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Düğün Organizasyon Firmaları

Düğün Organizasyon kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

18 Yorum

Zuhal Gökçimen

Düğün Tarihi: 13.09.2017


ya harikasınız siz, kayıt falan yaptırmadım ama gelinlik davetiye herşeyi burdan yaptırdım.. Ellerinize emeğinize sağlık


Sinem Özten

Düğün Tarihi: 29.03.2017


Sanırım şanslılardanım çünkü düğününde hiç bir aksilik yaşamamış biri olarak çok fazla eğlenenlerdenim.


Hülya

Düğün Tarihi: 21.12.2016


yaklaşık 6 ay sonra düğünü olan bir gelin adayı olarak gerçekten güzel keşkeler listesi olmuş..düğünüme yakın mutlaka tekrar okuyacağım:) site gerçekten harika her an kendimi içinde buluyorum umarım düğünümde de her şey güzel olur..


zynep arsln

Düğün Tarihi: 17.06.2016


bende 3 ay snra duqunm olacak net tarih belli değil bütün şehirlerde çekim yapıyor msnz ???


EBRU TUNÇ

Düğün Tarihi: 04.02.2016


Düğün planı yapan biri olarak çok dikkat etmem gereken şey varmış. Yardımlarınız için herkese çok teşekkürler.


Ayse

Düğün Tarihi: 14.11.2015


Muhtesem bir liste:) herkese tesekkurler...


Sabina Can

Düğün Tarihi: 22.07.2015


bu site sayesinde artik bi ajandam var :D dugunume cok az kaldi ama ben daha mekan kismindayim. ama bu site sayesinde ustesinden gelecegime eminim


Begüm Dinçer

Düğün Tarihi: 09.07.2015


Çok teşekkürler hepsini kısa kısa not aldım unutmamak için :)


Berke Salim

Düğün Tarihi: 27.06.2015


Keşke evlenmeseydim


neslihan kaya

Düğün Tarihi: 24.02.2015


bu siteyi gerçekten cok seviyorum okumadığım köşesi kalmadı :)


fatma korkmaz

Düğün Tarihi: 08.02.2015


düğün tarihim bugün belirlendi birkaç gün önce üye oldum sitenize ..her ayrıntı düşünülmüş harika bir kılavuz olacak benim için emeğiniz için teşekkürler..


yunus toprak

Düğün Tarihi: 01.01.2015


bu ekip gerçekten bi harika güzel bisite ve herşey düşünülmüs bravo ...


gülcan yıldırım

Düğün Tarihi: 13.10.2014


evlenmeden önce herkesin okuması gereken bi yazı bence. çok doğru "keşke"ler


furkanaytaç

Düğün Tarihi: 12.02.2014


evlenecem


Recep ORUÇ

Düğün Tarihi: 19.08.2013


tutmak istediğiniz salonlara önceden gidip herhangi bir düğünü seyredin bütün artı ve eksileri çok net göreceksiniz salon tercihinde yanlış yapmamanız ve gerek orkestra olarak gerekse garsonların kalifiyeliği olarak en kaliteli hizmeti veren yeri seçebilmeniz için bunu mutaka yapın ;)


Ya.De.

Düğün Tarihi: 11.05.2013


İyi bir paylaşım olmuş. Bu durumu yaşamış, tecrübe kazanmış insanların düşüncelerinin yerini hiçbir şey alamaz. Epey ders çıkarttım. Teşekkürler.


evren aktk

Düğün Tarihi: 26.04.2013


çok saolun arkadaşlar önceden dikkat edicez bunlara süper oldu bu bilgiler çok önemli inş devamı güzel ve mutluluk olur sizler için :)


Gizem Arık

Düğün Tarihi: 19.02.2013


Ben yeni evlenicem ve bunları paylaştığınız için teşekkürler :)

Düğün.com

Düğün.com
Beğenmenize çok sevindik Gizem Hanım. :)

  Cevapla