Damatlık Smokin Giymenin Püf Noktaları

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

5:15 dakika

01.06.2022

Damatlık smokinini ve aksesuarlarını seçerken ufak detaylara dikkat ederek hem tarzını ortaya koyabilir hem de şık bir görünüm yakalayabilirsin. Smokin nedir? Nasıl giyilir? Olmazsa olmazları nelerdir? Hepsini anlattık! İşte damatlık smokin giymenin püf noktaları!

damatlık smokin

Smokin Damatlık Türleri Nelerdir?

Klasik bir smokinin ceket yakaları, ceket düğmeleri, cep ağızları saten kaplı olur ve pantolonun yanlarında boydan boya siyah saten şeritler bulunabilir veya düz tercih edilebilir. Farklı smokin türleri genellikle ceket yakasına ve düğme dizilimine göre adlandırılır.

Yaka Tipine Tipine Göre Damatlık Smokin Çeşitleri

Smokin ceketinin yakasındaki saten parçanın kesimi ve ceketin düğme dizilimi, smokinin türünü belirler.

Şal Yaka Damatlık Smokin Modelleri

Ceketin yaka kısmına şal takılmış görünümüne sahip, saten yaka detayının ortada birleştiği smokin tipi şal yaka smokin olarak adlandırılır. Spor tarzda damatlık arayan beyler için uygun bir smokin modelidir.

damatlık smokin

Kırlangıç Yaka Damatlık Smokin Modelleri

Ceketin yaka kısmı yukarı doğru kesik şekilde gelen ceket tipine kırlangıç yaka denir. Genellikle ihtişamlı düğünlerde kırlangıç yaka tipi tercih edilir.

damatlık smokin

Düğme Dizilimine Göre Damatlık Smokin Modelleri

Smokinin ceketindeki düğme dizilimi de smokinin türünü belirler. Tek düğmeli spor seçenekleri ile çift düğmeli seçenekleri bulunur.

Tek Düğmeli Damatlık Smokin Modelleri

Özellikle spor smokinlerde tek düğmeli ceketler kullanılır. Smokinin ceketi, yaka bitiminde tek düğme ile iliklenir.

damatlık smokin

Kruvaze Damatlık Smokin Modelleri

Çift düğmeli olarak da geçen, bir kanadı diğer kanadın üzerine iliklenen ceket tasarımına sahip smokinlere kruvaze smokin olarak adlandırılıyor. Şal yaka tasarımlara kıyasla daha klasik bir havaya sahip olan kruvaze yaka smokinler ihtişamlı düğünler için ideal.

damatlık smokin

Damatlık Smokin Modellerini Kimler Tercih Etmeli?

Keskin hatları, şık detayları ve asil duruşuyla smokin, elit damatların ilk tercihidir. Smokinler, resmi olmakla birlikte, bir fraka oranla daha rahat ve tekrar yorumlanabilir bir giysi olduğu için birçok damat tarafından da tercih edilir. Hazır modellerden çok kişiye özel dikilen smokinler, modası hiç geçmeyecek bir damatlık çeşididir.

Sana en uygun damatlığı seçerken şu yazımızı da incelemende fayda var: Gelinlikten Rol Çalacak Damatlığı Nasıl Seçeceksin?

Damatlık Smokin Hangi Düğün Mekanları İçin Uygundur?

Damatlık smokinler ihtişamlı düğünlere çok yakışır. Bu nedenle özellikle tarihi mekan ve otel düğünlerinde damatlık smokinleri tercih edebileceğini söyleyelim.

Hangi düğün mekanına hangi damatlık uyar diye merak ediyorsan şu yazımıza göz atabilirsin: Damatlığınızı Düğün Mekanınıza Göre Seçin

Damatlık Smokin Nasıl Giyilir?

Damatlık smokin giymenin bazı kuralları vardır. Papyon takmak, kuşak kullanmak bunlardan sadece birkaçı.Damatlık smokinlerle ilgili en sık sorulan soruları yanıtlayarak anlatmaya başlayalım:

Damatlık Smokin Ceketlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Damatlık ceket türlerinden az önce bahsettik ama smokin ceketlerinde dikkat etmen gereken bazı noktalar da var. Bunlardan ilki smokinin ceketi her zaman tek yırtmaçlı olması gerektiğidir. Çift yırtmaçlı ceketler takım elbiselerde kullanılır.

Ayrıca smokinlerin olmazsa olmaz aksesuarlarından biri kol düğmesi olduğu için ceketinin boyunun manşetlerinden daha kısa olması gerekir.

Smokin Gömleğinin Özellikleri Nelerdir?

Smokinin en önemli parçalarından diğeri ise gömlek… Giyeceğin smokini hangi model veya hangi renk seçersen seç, gömlek seçimini beyaz ata yaka modellerden yapmalısın ve siyah papyon kullanmalısın.

Smokin gömleğini diğer gömlek modellerinden ayıran bir fark da kol düğmeli olması gerekliliğidir.

damatlık smokin

Smokin Pantolonu Nasıl Olur?

Smokin pantolonunun paçası kısa olur. Ayakkabının üzerine dökülmemesi gerekir. Gerçek bir smokinin pantolonunun kenarlarında tıpkı ceketin yakasındaki saten kumaş gibi saten şerit olur.

Damatlık Smokinde Aksesuar Seçimi

Smokin ile birlikte kullanılan birçok aksesuar çeşidi bulunuyor. Peki bu aksesuarları ve nasıl kullanman gerektiğini biliyor musun? Anlatalım:

Papyon

Smokinleri tamamlayan boyun bağı papyondur. Papyon ve kuşak ipek kumaştan tasarlanmalıdır.

Bu noktada açıklığa kavuşturmamız gereken bir konu var. Damat adaylarının yanıtını en çok merak ettiği sorulardan biri "Smokine kravat takılır mı?" sorusu oluyor. Yanıtını verelim: Hayır. Smokinler ile kravat kullanılmaz, papyon takılır.

damatlık smokin

İlgini çektiyse şu galerimize de bak: Papyonlu Damatlık Modelleri

Yelek

Smokinini yelekle birlikte kullanmak zorunda değilsin. Eğer yelek giyeceksen de dikkat etmen gereken iki nokta var: Bunlardan ilki yeleğin boyuyla ilgili. Yelek boyu, pantolonunun bel kısmından biraz daha uzun olmalıdır. Bir diğer konu da yeleğinin kesimi ile alakalı. Eğer yelekli smokin tercih edeceksen smokinin asla kruvaze olmamalı, tek sıra düğmeli olmalıdır.

Kuşak

Smokin modelleri ile kemer takılmaz, bunun yerine kuşak kullanılır ya da kuşaklı pantolonlar tercih edilir. Peki damatlık kuşaklı olmak zorunda mı diyorsan tek istisnasının yelek giyilen durumlar olduğunu söyleyebiliriz. Eğer yelekli damatlık tercih ediyorsan kuşak takılmaz.

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Damatlıkta Yelek ve Kuşak Nasıl Kullanılır?

Ayakkabı

Bir smokinin içinde duruş çok önemlidir. Ayakkabı da duruşu doğrudan etkiler. Bu nedenle seçimini içinde en rahat edeceğin smokin ayakkabısından yana yapmalısın. Genellikle smokin damatlıklarla kösele ve bağcıklı rugan modelin tercih edildiğini de söyleyelim.

damatlık smokin

Şu yazımızda daha fazla ipucu bulabilirsin: Damat Ayakkabısı Seçiminde Önemli Noktalar

Kol Düğmeleri

Smokininin bir veya iki takıyla daha hoş görünmesini sağlayabilirsin. Bunun için kravat pini veya kol düğmelerini kullanabilirsin.

Smokinde Renk Seçimi

Klasik smokin siyah olur. Siyah tonlar ince uzun gösterir ve entelektüel bir hava verir. Özellikle seçimini riske atmak istemeyen ve klasiklerden vazgeçmeyen damat adayları için idealdir.

"Siyahtan vazgeçmem" diyen damat adaylarının ilgisini çekecek şu galerimizi de şuraya bırakalım: Siyah Damatlık Modelleri

Siyah smokinlere alternatif olarak en çok tercih edilen modellerden biri de beyaz smokinlerdir. Bu modellerin omuzları geniş ve uzun boylu erkekler için uygun olduğunu da ekleyelim.

damatlık smokin

Siyah ve beyaz renk smokinlerin yaygın olarak tercih edilmesine rağmen günümüzde lacivert, koyu yeşil ve bordo tonların da sıkça kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim. Bu noktada düğün temanı dikkate alarak renk seçimi yapman daha doğru olacaktır.

Renkli tasarımlar ilgini çekiyorsa şu galerimize de göz atabilirsin: Bordo Damatlık Modelleri

Smokin Giyen Ünlü Damatlar

Ünlü isimler de damatlık olarak birbirinden şık smokinleri tercih etti. Smokin damatlık giyen ünlüler arasında kimler mi var? Hemen bakalım:

Kenan İmirzalıoğlu Damatlık Smokin Modeli

Sinem Kobal ve Kenan İmirzalıoğlu çifti, yaklaşık 300 kişinin katıldığı bir düğün organizasyonu ile otel plajının üzerine kurulan bir platformda nikah törenlerini yapmıştı. İmirzalıoğlu'nun seçimi siyah-beyaz bir smokinden yana olmuştu.

damatlık smokin giymenin püf noktaları

Kadir Doğulu Damatlık Smokin Modeli

Kadir Doğulu ve Neslihan Atagül çifti, otel düğünü yapmayı tercih etmişti. Kadir Doğulu, damatlık seçimini siyah, şal yaka bir smokinden yana yapmıştı.

damatlık smokin giymenin püf noktaları

Hakan Baş Damatlık Smokin Modeli

Oyuncu Bensu Soral ile evlenen Hakan Baş, yaklaşık 500 kişilik bir organizasyona ev sahipliği yapmıştı. Hakan Baş'ın damatlık tercihi de siyah bir smokinden yana olmuştu.

damatlık smokin giymenin püf noktaları

Ali Atay Damatlık Smokin Modeli

Ünlü oyuncu Ali Atay, meslektaşı Hazal Kaya ile şık bir otel düğününe ev sahipliği yapmıştı. Ali Atay, kuşaklı bir siyah smokin damatlık modeli tercih etmişti.

damatlık smokin giymenin püf noktaları

Ünlü isimlerin düğünlerine dair daha fazla detaya göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: En Çok Konuşulan Ünlülerin Düğünleri

En çok tercih edilen damatlık modellerinden, damatlık smokinlerle ilgili detaylara değindik. Artık nelere dikkat edeceğini biliyorsun. Sıra geldi sana uygun smokini bulmaya! Damatlık smokin nereden alınır diye merak ediyorsan, şehrindeki damatlık firmalarının modellerine göz atabilirsin. İlgini çeken firmalar ile damatlık smokin fiyatlarını öğrenmek ve aklındakileri sormak için iletişime geçebileceğini de unutma!

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

8 Yorum

Zeynep

Düğün Tarihi: 16.03.2021


Nisanın aynının başlarında ne renk damatlık ve nasıl gelinlik önerirsiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, gelinlik ve damatlık seçiminde mevsimin yanı sıra düğün mekanınız, tarzınız, vücut tipiniz, varsa düğün konseptiniz de belirleyici olur. Bu konularda detay verebilirseniz daha sağlıklı bir şekilde yardımcı olabiliriz. İyi günler dileriz...


Ayçelen Angie

Düğün Tarihi: 01.04.2016


Bence sayafanızdaki makaleler için farklı sosyal medya platformları için paylaş butonu olsa güzel olurmuş. erkek arkadaşıma yönlendirmek istedim ama şuanki çare linki kopyalamak... Bir de eklemek isterim, smokinde mendil yerine çiçek kullanmanızı öneririm.


Mehmet Aslan

Düğün Tarihi: 10.11.2015


Bilgilendirdiginiz için teşekkürler


AYSEGUL ALTUĞ

Düğün Tarihi: 03.05.2015


Cok yararlı bır yazı olmuş cok tesekkurler


levent ezer

Düğün Tarihi: 09.03.2015


Başarılı bir yorum


Ebubekir ÖZGÜVEN

Düğün Tarihi: 10.11.2014


Çok teşekkürler


anıl erbil

Düğün Tarihi: 18.10.2014


Teşekkürler yav. şaklaban gibi çıkacakmışız kendi düğünümüze :D


hasan yavuz

Düğün Tarihi: 18.10.2014


çok faydalı bir yazı olmuş. meger ne çok yanlış biliyormuşuz. teşekkürler