Düğün Stresinizi Sağlıklı Beslenerek Yenin

Büyük gün için yapılan hazırlıklar her ne kadar eğlenceliyse de, bu süreçte hafif bir gerginlik durumu yaşanabilir. Düğün hazırlıkları boyunca sağlık ve kişisel bakımınız çok önemli olacak. Özellikle de beslenme bu telaş içinde ihmal edilirse bu duruma fiziksel stres de eklenir. Yediğiniz her şeyin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak sizi etkilediğini unutmayın. Düğün öncesi daha sağlam bir psikoloji gerekir. Ufak olumsuzluklardan etkilenmemek için, bu beslenme önerilerini uygulamaya başlayın.

Güne kahvaltı ile başlayın

Yıllardır annelerinizin kahvaltı etmeniz gerektiği konusundaki haklı mücadelesine kulak verin. Yeni bir günün başlangıcında, bütün gece aç kalan vücudun, düzenli çalışmasını devam ettirebilmesi için sabah kahvaltısının önemi büyüktür. Beynin maksimum performansı için en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı etmek gün içinde kan şekeri düzeninizi olumlu yönde etkiler. Kan şekerinde ani iniş ve çıkışlar yaşamazsanız kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

1gune kahvalti ile baslayin - 1gune-kahvalti-ile-baslayin

Renkli yemekler yiyin

Gökkuşağı gibi renkli besinler seçin. Kıyafet konusunda bile giydiğimiz renk psikolojimizi etkilerlerken, besinlerin renklerinde gizli olan fitokimyasallar psikolojiniz üzerinde direkt etki yaratır. Günlük beslenmenizde rengarenk sebze ve meyve seçimleri yapın. Sağlığınızı korumanıza yarayan içecekler de düğün süresince hep elinizin altında bulunsun.

2renkli yemekler yiyin - 2renkli-yemekler-yiyin

Seratonini (mutluluk hormonu) artırmak için

Folik asit düzeyi seratonin salgısı için önemlidir. Folik asit düzeyinin azalması seratonin salgısını azaltır. Folik asitten zengin koyu yeşil yapraklı sebzelere günlük beslenmenizde yer verin. Eğer düğünden önce rejime girmeye karar verdiyseniz rejime çok geç kalmadan başlayın ve gelinler için sağlıklı zayıflama yöntemlerini bildiğinize emin olun.

3seratonin - 3seratonin

Mutlu olmak için tatlı yerine kompleks karbonhidratları seçin

Stresle başa çıkabilmek için tatlı yeme eğilimi yaygın bir davranıştır. Ancak tatlı (içinde basit karbonhidrat olarak adlandırdığımız şeker içeren tatlılar) yedikten sonra kısa süre içinde kan şekerinde ani bir yükselişe ve arkasından hızla bir düşüşe neden olur. Kendinizi daha depresif ve uykulu hissetmenize neden olur. Tatlı gibi basit karbonhidratlar yerine kan şekeri seviyesini daha yavaş yükselten aynı zamanda sindirim sırasında seratonin salgısını artıran kompleks karbonhidratları tercih etmeniz daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Kompleks karbonhidratlar; meyveler, sebzeler, kurubaklagiller, tam tahıllı ekmekler ve tam tahıl unundan yapılmış besinlerdir.

4mutlu olmak icin - 4mutlu-olmak-icin

Kafeinden uzak durun

Yoğun kafein alımı stres düzeyinizi artırır. Bunun yerine yatmadan önce içeceğiniz papatya veya melisa çayı sindiriminize yardımcı olarak, uykuya geçinizi kolaylaştırır ve sizi rahatlatır.

5kafeinden uzak durun - 5kafeinden-uzak-durun

Günde 2 ceviz veya 7-8 badem

Ara öğünde yiyeceğiniz 2 ceviz veya 7-8 bademin içindeki E ve B vitaminleri hem bağışıklık siteminizi, hem cildinizi, hem de mutluluğunuzu artıracaktır.

Verdiği bilgilerden dolayı Nihal Tunçer'e teşekkür ederiz.

6gunde2ceviz - 6gunde2ceviz

Şehrindeki 127 Güzellik Merkezi Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Bihter Tunç tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

NT Nuriye Taş

Stresin tavan yaptığı bir dönemde birazda olsa rahatlamak için uyacağım dediklerinize teşekkürler bu yararlı bilgiler için

EA Elif Aslantaş

Güzel bir kahvaltı yoğun koşuşturmalı ve uzun düğün gününü rahatlatır..