Fikir Ayrılıkları Sizi Ayırmasın!

Gizem Bayramoğlu tarafından yazılmıştır.

3:57 dakika

29.06.2020

Evet, düğün stresini yaşamak zor iş. Hesaplamalar, provalar, davetliler, planlar derken sabrınız taşıyor ve ilk patlayacağınız kişi de en yakınınızdaki eşiniz oluyor. Böyle olmak zorunda değil, tavsiyelere bir kulak verin...

Unutmayın, bazı konularda uzlaşmak çaba gerektirir. Eşinizle düğün planları yaparken birden kendinizi içinden çıkılmaz bir tartışma içinde bulursanız, kafanızı bir anlık boşaltıp ilişkiniz için elinizden geleni yapmak istediğinizi kendinize hatırlatın. Hiçbir konu büyütmeye değmez. Ama biz yine de, olası kavga ihtimallerini sizlere hatırlatalım;

Aile meselesi

1- Aile meseleleri

"Ailenin yolladığı davetli listesi neredeyse bizimkinin iki katı, üstelik parasını biz ödüyoruz." Çiftleri en çok yoran konulardan biri maddi anlaşmazlıklardır. Çiftlerin yanı sıra ailelerin de düğün organizasyonunda payı büyüktür. Düğün her ne kadar ailelerin de kendini gösterme platformu olsa da, düğün sizin düğününüz. Ailelerin isteklerini bir yerde sınırlayın. Eşinizin ailesi çok kalabalık bir davetli listesi ile gelirse paniğe kapılmayın. İki taraf da uzlaşmacı bir yol izlerse, tartışma ortadan kalkar.

2- Görev dağılımı

"Düğün salonunda kullanılacak renkleri seçmek umrunda bile değil. Bu düğünü hiç önemsemiyor..." Düğün bir iş bölümüdür. Bu nedenle, bu ağır yükün altına girmeden önce, hangi taraf hangi konuları kolaylıkla halledebilirse, iş bölümü bu şekilde paylaştırılmalı. Renk seçimi, dekor gibi konularda erkeklerin tercih yapmasını beklemek gereksiz. Erkeklere sevdikleri işleri yaptırın. Siz, kendi tercihlerinizi belirleyin ama bu süreç içinde eşinizi de konunun dışında tutmayın. Seçimlerinizi söyleyin, eşinizin eklemek istediği detaylar varsa bunları da düğüne dahil edin. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Düğün Organizasyonu Problemleri:Bayanlar, erkeklere de görev verin! adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

3- Para

"Bu gelinlik için bu kadar para harcamak yerine, balayımızda daha güzel bir yere gitsek olmaz mı?" Bu konuda damada hak vermemek zor. Gelinlik hayatta tek bir gece giyilebilen, gösterişli bir gelenek. Ama balayı; siz ve eşinizin birlikte çok güzel vakit geçirebileceği, bulunmaz bir fırsat. Karşılıklı oturup bu konuyu derinlemesine konuşun, neye yatırım yapmak istediğinizi iyi düşünün. Belki tercihleriniz düşündüğünüzden daha da yakındır. Yine de ne olursa olsun, para meselelerini büyük bir sorun haline getirmekten kaçının. Bu ilişkinizi ileride kötü etkileyebilir.

4- Din

"Benim inançlarımı anlamak için çaba göstermiyor." Bir insana, ondan neler beklediğinizi söylemediğiniz sürece, istediklerinizi almanız biraz zordur. Eşinizin sizin gelenek ve görenek konusundaki beklentileriniz hakkında en ufak bir fikri bile olmayabilir. Türkiye’de din önemli bir konudur. Din konusunda uzlaşmaya varmadan evlenmeyin. Sizin için önemli olan neyse, bunları eşinize tek tek anlatın. Bu şekilde birbirinizi daha iyi tanıma şansı da yakalamış olursunuz.

5- Zevkler

"Ben beyaz çiçekler istiyorum, o pembe istiyor. Masada mumlar olsun diyorum ama ona göre bu çok demodeymiş..." Hiçbir şeyle ilgilenmemesinden yakındığınız eşiniz, birkaç tercih ile ortaya çıktığında bu durumla karşılaşabilirsiniz. Bu anda yapılacak en iyi şey; birlikte oturup herkesin en çok istediği şeylerin bir listesini hazırlamak ve listedeki maddeleri birlikte puanlamak. Böylece iki tarafın istekleri de yerine gelmiş olur. Örneğin siz eşininizin seçtiği sarı rengi istemiyor, aynı şekilde eşiniz de sizin seçtiğiniz pembe renge itiraz ediyorsa, oylamanızda bir üçüncü renk tercihi olsun, bu işleri kolaylaştırır.

Aile meselesi

6- Düğünün yeri

"Düğünümüzü neden senin ailenin olduğu şehirde yapıyoruz?" Eğer iki taraf da kendi istediği fikirden vazgeçmek istemiyorsa, geriye tek bir çare kalıyor. İki aile, iki ayrı şehirde yaşıyor ve iki taraf da kendi yeri konusunda ısrar ediyorsa, iki ayrı düğün partisi düzenlenebilir. Bu maddi açıdan sizi yorabilir ama birçok tartışmayı da ortadan kaldırır.

7- Arkadaşlar

"Sağdıç olarak o arkadaşını seçtiğine inanmıyorum. Yine fazla içecek ve düğünü rezil edecek." Artık iki tarafın da bir diğerine karşı hassas ve destekleyici olma zamanı geldi. Sizin pek hoşlanmadığınız bir kişi, kocanız için çok değerli olabilir. Birlikte birçok şey yaşamış, birçok anıyı paylaşmış insanlar birbirlerini her zaman korurlar. Eğer sağdıç hakkında bir endişeniz varsa, düğünden önce yumuşak bir dille kendisine bunu anlatabilirisiniz.

8- Gelin sendromu

"Düğüne karar vermeden önce bambaşka bir insandın, birlikte sabahlara kadar eğlenirdik. Şimdi tek yaptığın evlilik dergileri okuyup, detayları düşünmek." Burada da damada hak vermek lazım. Evlilik ve onun getirdiği plan ve programlar, hiçbir zaman ilişkinizin önüne geçmemeli. Harika bir düğün hazırlığı yaparken, ilişkinizden olmanız da ihtimaller arasında. O yüzden siz siz olun, eşinizle iyi vakit geçirmek için her fırsatı değerlendirin, omuzlarınızdaki stresi hafifletmeye çalışın.

9- Evlilik öncesi anlaşmaları

"Daha evlenmemişken, boşanma koşullarını hazırlamak niye?" Evlilik öncesi anlaşmaları, maddi konuların çok ötesinde, çiftleri en çok duygusal açıdan zedeler. Güven, sevgi, adanmışlık gibi kavramları çiftlere yeniden sorgulatır. Eğer taraflardan biri böyle bir anlaşma yapmak istiyorsa, bunu tüm ilişkinize yansıtmayın. Birbirinden ayrı karakterler olduğunuzu unutmadan, olaylara onun gözüyle bakmaya çalışın.

10- Geçmiş

"Eski sevgilisini de düğüne çağırmak istiyor. Biliyorum çok iyi arkadaşlar, ama..." Evet, artık büyüme zamanı geldi. Bu savaşı çoktan kazandığınızı kabul edin çünkü eşiniz evlenmek için sizi seçti. Kıskançlık yaparak kurduğunuz güzel ilişkiyi bozmayın. Eşinizin arkadaşıyla siz de arkadaş olmaya çalışın, kim bilir belki çok iyi anlaşırsınız..Sonuç olarak; önemli olan herkesten önce sizin mutluluğunuz. Bunu tehlikeye atacak tartışma ve gerginliklerden kaçının. Her ne kadar plan, organizasyon ve detaylar içinde boğuluyormuş gibi hissetseniz de, düğünün eğlenceli bir şey olması gerektiği fikrini aklınızdan çıkarmayın. Düğün bir gün, evlilik bir ömür boyu sürer. Bir günlük düğün stresinin yarattığı dargınlığı hayat boyu çözemeyebilirsiniz. Hiçbir fikir veya tartışma, eşinizle olan ilişkinizden daha önemli değil...

Düğün Mekanları

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

3 yorum

SA

Sevim Ağca

13/10/2014

hiçbiri takılmaya deecek şeyler değil bence. gönüller bir olsun yeter


HK

Halil Kayışdağ

13/10/2014

faydalı bir yazı dikkat etmek lazım. herşey oturup konusularak halledilebilir


U

Ulusoy

30/07/2017

Tabi canım eski sevgili çağırılmazsa düğün olur mu?

A

Alpkan
Herşey tamam da eski sevgili ne alaka. Bu yorumlar Türkler için Fransızlar için değil.