Damat Saati Nedir, Nasıl Seçilir?

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

1:56 dakika

28.07.2020

Söz, nişan ya da düğünde takılan tüm takılar genel olarak çifte hediye edilir. Bunun nedeni birlikte yeni bir hayata başlayacak olan gelin ve damada yardımcı olmaktır. Fakat bazı takılar kişiye özeldir. İşte damat saati adı verilen düğün hediyesi de tam olarak bu kategoriye girer. Peki, nedir damat saatini bu kadar özel kılan? Hazırsan anlatıyorum.

Saat, düğün alışverişlerinde damat adaylarına hediye edilecek en güzel aksesuardır. Alyans dışında neredeyse hediye bile alınmayan müstakbelinize alacağınız tek hediye olan damat saati çok özel ve uzun ömürlü olmalı. O nedenle seçimini yaparken anlatacağım ayrıntılara mutlaka dikkat etmelisin.

damat saati nedir, nasıl seçilir?

Damat Saati Nedir?

Damat saati aslında bildiğimiz erkek saatinin ta kendisidir. Adının damat saati olması tamamen hediye edildiği zaman ile alakalıdır. Damat saatinin kalitesi ve şıklığı, damada verilen değeri göstermek açısından büyük önem taşıdığı için seçimine çok önem vermeni öneriyorum.

Damat Saati Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Nedense damatların aksesuar konusunda gelinler kadar şanslı olmadıkları düşünülür. Halbuki en güzel aksesuarı kapanlar damat adaylarıdır. Bir gelin saat takarsa gelinliği ile hoş gözükmezken damatlar saatleriyle şıklıklarını tamamlar. İşte tam da bu nedenle seçeceğin saatin kalitesi senin için en önemli faktör olmalı.

Damat saati alırken saatin teknik özelliklerine de dikkat etmen gerekir. Kullanılan metaller, camının kalitesi ve tasarımında kullanılan aksesuarlar saatin görüntüsünü ve değerini belirleyen faktörlerdendir.

damat saati nedir, nasıl seçilir?

Damat saati ömürlük bir hatıra olduğu için en önem vermen gereken kriterlerden biri de markadır. Saat denince ise İsviçre menşeli markalar hem kaliteleriyle hem de güncel teknolojiyle uyumlu modern tasarımlara sahip oldukları için daha fazla öne çıkar. Ayrıca damat saatleri uzun süreli kullanılacağı için üretici firmanın bilinirliğini dikkate alarak seçim yapmanı öneriyorum. Bu nedenle bütçeni ona göre ayarlamalısın.

Damadın Tarzıyla Uyumu

Damat saati alırken tabii ki damadın tarzına uygun bir model almalısın. Her ne kadar adı damat saati olsa da ömürlük bir hediye alacağın için sürekli kolunda taşımak isteyeceği bir model seçmelisin. Müstakbelinin giyim tarzı ve stiline göre bir seçim yaparsan o saatin kutuda kalmayacağına emin olabilirsin. Örneğin sportif bir stili olan birine kronograf, hasır ya da çelik bilezik damat saati alabilirsin. Normal hayatında daha casual ya da klasik giyinmeyi tercih eden birine ise her kıyafetle uydurabileceği kahverengi ya da siyah deri kayışlı saat modellerinden birini satın alabilirsin.

damat saati nedir, nasıl seçilir?

Damat Saati Damatlıkla Uyumlu Olmalı mı?

Öncelikle şu sorunun cevabını vermelisin. Satın almak istediğin saati sadece düğünde mi takmasını istiyorsun yoksa tüm hayatı boyunca severek kullanacağı bir model mi istiyorsun? Cevabın ne olduğunu ikimiz de biliyoruz. O halde seçimi sadece düğün günü için yapmayacağını anlamış olmalısın. Tabii damatlık modelleriyle uyumlu saatler takmak da önemli, ama tek kıstas bu değil. Eğer seçimini lüks saat markalarından yapacak olursan seçtiğin model ne olursa olsun saatin camı ve kullanılan aksesuar özelliklerinin kalitesi ile düğün günü de takabileceği bir model seçmiş olabilirsin.

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

3 yorum

GK

Gamze Karık

13/11/2014

Makaleniz az özle çok şey anlattı.Teşekkürler:)


MAŞ

Mehmet Ali Şen

15/10/2014

saat internetten alınır mı zaten ya


PD

Papatya Duru

15/10/2014

Saat seçimi bir bey için çok önemli, o yüzden biz de nişanımızda eşime saat alırken baya zorlanmıştık.