Damat Saati Nedir, Nasıl Seçilir?

Söz, nişan ya da düğünde takılan tüm takılar genel olarak çifte hediye edilir. Bunun nedeni birlikte yeni bir hayata başlayacak olan gelin ve damada yardımcı olmaktır. Fakat bazı takılar kişiye özeldir. İşte damat saati adı verilen düğün hediyesi de tam olarak bu kategoriye girer. Peki, nedir damat saatini bu kadar özel kılan? Hazırsan anlatıyorum.

Saat, düğün alışverişlerinde damat adaylarına hediye edilecek en güzel aksesuardır. Alyans dışında neredeyse hediye bile alınmayan müstakbelinize alacağınız tek hediye olan damat saati çok özel ve uzun ömürlü olmalı. O nedenle seçimini yaparken anlatacağım ayrıntılara mutlaka dikkat etmelisin.

7mq0awvfabfo0ot8 - damat saati nedir, nasıl seçilir?

Damat Saati Nedir?

Damat saati aslında bildiğimiz erkek saatinin ta kendisidir. Adının damat saati olması tamamen hediye edildiği zaman ile alakalıdır. Damat saatinin kalitesi ve şıklığı, damada verilen değeri göstermek açısından büyük önem taşıdığı için seçimine çok önem vermeni öneriyorum.

Damat Saati Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Nedense damatların aksesuar konusunda gelinler kadar şanslı olmadıkları düşünülür. Halbuki en güzel aksesuarı kapanlar damat adaylarıdır. Bir gelin saat takarsa gelinliği ile hoş gözükmezken damatlar saatleriyle şıklıklarını tamamlar. İşte tam da bu nedenle seçeceğin saatin kalitesi senin için en önemli faktör olmalı.

Saatlerin kalitesi denince ise akla ilk olarak İsviçre saat ustalarının tasarladığı saatler gelir. Bu tasarımların en çok öne çıkan markası ise 1975 yılından beri yaratıcı saat markaları arasında öncü bir rol üstlenen Maurice Lacroix saatleridir.

Ayrıntıya verdiği önemle hem modern hem de geleneksel kimlikleri birleştiren ünlü markada ince işçiliği ile öne çıkarak lüks damat saatleri arasında ilk tercih edilen modellerdendir.

gyit7u8aqcprxzdd - alternatif metin

Damat saati alırken saatin teknik özelliklerine de dikkat etmen gerekir. Kullanılan metaller, camının kalitesi ve tasarımında kullanılan aksesuarlar saatin görüntüsünü ve değerini belirleyen faktörlerdendir.

Damat saati ömürlük bir hatıra olduğu için en önem vermen gereken kriterlerden biri de markadır. Saat denince ise İsviçre menşeli markalar hem kaliteleriyle hem de güncel teknolojiyle uyumlu modern tasarımlara sahip oldukları için daha fazla öne çıkar. Ayrıca damat saatleri uzun süreli kullanılacağı için üretici firmanın bilinirliğini dikkate alarak seçim yapmanı öneriyorum. O nedenle bütçeni ona göre ayarlamalısın.

Damadın Tarzıyla Uyumu

Damat saati alırken tabii ki damadın tarzına uygun bir model almalısın. Her ne kadar adı damat saati olsa da ömürlük bir hediye alacağın için sürekli kolunda taşımak isteyeceği bir model seçmelisin. Müstakbelinin giyim tarzı ve stiline göre bir seçim yaparsan o saatin kutuda kalmayacağına emin olabilirsin. Örneğin sportif bir stili olan birine kronograf, hasır ya da çelik bilezik damat saati alabilirsin. Normal hayatında daha casual ya da klasik giyinmeyi tercih eden birine ise her kıyafetle uydurabileceği kahverengi ya da siyah deri kayışlı saat modellerinden birini satın alabilirsin.

Damat Saati Damatlıkla Uyumlu Olmalı mı?

Öncelikle şu sorunun cevabını vermelisin. Satın almak istediğin saati sadece düğünde mi takmasını istiyorsun yoksa tüm hayatı boyunca severek kullanacağı bir model mi istiyorsun. Cevabın ne olduğunu ikimiz de biliyoruz. O halde seçimi sadece düğün günü için yapmayacağını anlamış olmalısın. Ve eğer seçimini lüks saat markalarından yapacak olursan seçtiğin model ne olursa olsun saatin camı ve kullanılan aksesuar özelliklerinin kalitesi ile düğün günü de takabileceği bir model seçmiş olabilirsin.

Bir erkeğin tarzındaki imzası saatiyle belirlenir. Evlilik hazırlıkları sırasında hep ikinci plana atılan damat adayları için en özel hediye olan damat saatini modası hiç geçemeyecek markalardan biri olan Maurice Lacroix’dan seçerek müstakbel eşinin tarzına katkıda bulunmanı öneriyorum. Bu da ön gösterimi...

Bu makale Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (2)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.

PD Papatya Duru

Saat seçimi bir bey için çok önemli, o yüzden biz de nişanımızda eşime saat alırken baya zorlanmıştık.

GK Gamze Karık

Makaleniz az özle çok şey anlattı.Teşekkürler:)

23 kategori ve 27 şehirde düğününle ilgili
aradığın her şey burada.