Bir Haftada Daha İnce Görünmenin Sırrı

Düğün.com tarafından yazılmıştır.

1:49 dakika

29.06.2020

Gelinliğinin son provoları tamamlandı, tam da üzerinize göre. Son hafta da kazasız belasız atlatılırsa, bir hafta önce provolarda üzerine tam olan gelinlinliğinizle düğünün yıldızı olacaksınız. Düğünden önceki en kritik zaman olan son haftanızı son yılların en moda gelin diyeti olan eliminasyon diyeti uygulayarak geçirmenizde fayda var. Beslenme Uzmanı Nihal Tuncer Düğün.com gelinlerine bir haftada daha ince görünmek için kaçınılması gereken besinleri listeliyor.

bel

Ne Onunla Ne Onsuz: Tuz

Tamamen kesmeyin ama tuz miktarını kontrol altına almaya çalışın. Fazla tuzlu gıdalar, içeriğindeki sodyumdan dolayı vücudunun su tutmasını artırır ve ayakkabınızı bile giymekte zorlanabilirsiniz. Tuzu çok sevenler tuz miktarını azaltıp baharatlarla bu açığı kapatabilirler.

Sakız: Ferahlık mı Şişkinlik mi?

Daha taze bir nefes için sakıza başvurmak isteyebilirsiniz. Ancak sakız çiğnemek sık sık hava yutmanıza ve şişkinlik yaşamanıza neden olacaktır. Bunun yerine taze bir nefes için her sabah kahvaltıda maydanoz yiyebilir, ve acil durumlarda ağzınıza bir parça nane atabilirsiniz.

Gaz Yapıcı Sebzeler

Özellikle gelinliğiniz deniz kızı modelindeyse ve dümdüz bir karınla gelin olmak istiyorsanız; karnabahar, brokoli, lahana, bürüksel lahanası gibi sebzeleri tüketirken dikkatli olun! Sağlıklı bir beslenmede asla bu sebzeleri diyetinizden çıkarmayın ancak düz bir karın için bu sebzeleri aynı günde bir porsiyondan fazla tüketmemeye ve pişmiş olarak yemeye özen gösterin. Pişmiş sebze sindirimi kolaylaştıracak ve gaz yapıcı etkisini azaltacaktır.

elma

Baştan Çıkarıcı Alkollü İçeçekler

Düğününüzde şiş eller ve ayaklarla konuklarının karşına çıkmak istemiyorsanız düğünden iki hafta önce özellikle bira gibi mayalı içkiler ve alkollü meyve kokteyllerinden kaçınmalısınız. Kükürtlü gaz içeren alkollü içkiler, hem sindirim sistemini yavaşlatır, hem de dolaşım sisteminin yavaş çalışmasına sebep olarak vücudunuzda ödem oluşmasına neden olur.

Sütün Hazmı Zordur

Çoğu insanda süt, gaz ve şişkinlik şikayetine neden olur. Özellikle soğuk süt ılık süte göre daha çok gaz yapıcı etkiye sahiptir. Süte karşı hassasiyetiniz varsa, laktazlı süt, laktozsuz süt veya ılık süt içebilirsiniz. Bir seçenek de 4-5 gün öncesinden süt tüketimini sıfıra indirip yerine daha kolay sindirim sağlayan yoğurdu tercih etmek.

Milli Yiyecek: Kurufasülye & Nohut

Kurufasülye ve nohutun sindirimi bağırsağımızdaki yararlı bakteriler tarafından yapılır ve bu işlemin yan ürünü olarak bağırsak gazı meydana gelir. Bu özel günden önce şişkinlik sorunu yaşamak istemiyorsanız, baklagil yerine, tavuk veya balık gibi sindirimi kolay olan hayvansal kaynaklı proteinleri tercih edin.

Akıl Çelici Tatlılar

Yapay veya doğal; düğünden bir kaç hafta önce şekeri hayatınızdan çıkarmak daha hafif ve enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Yudumladığınız yeşil çayın içinde şeker yerine tatlandırıcı kullandığınızda; diet kola, şekersiz sakız ve şekersiz şeker çiğnediğinizde unutmayın ki bu ürünlerde bulunan şeker alkolleri çoğu insan tarafından zor sindirilir.

salata

Gazlı İçeceklere Veda

Kola, soda, meyveli soda… Bardağa doldurduğunuzda zıplayan kabarcıkların hepsi, düğün gününde karnınızdaki yerini alsın istemiyorsanız bu içeceklerden uzak durun. İki hafta öncesinden olmasa da üç gün öncesinde kesmekte fayda var.

Düğün Mekanları

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

2 yorum

Meltem Çetin

21/10/2014

teşekkürler bu yararlı bilgiler için 1 hafta kaldı ve şimdiden yemeklerime dikkat etmeye başlamam gerektiğini farkettim


Nuray Çömol

21/10/2014

Ellerinize sağlık daha 1 ay var ama yinede küçükten dikkat etmeye başlamam gerek benimde bu yazı kendime getirdi beni :)