Kum Saati Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

4:03 dakika

19.06.2020

Vücut tipleri içinden kum saati vücut tipine sahipsen dünyanın en güzel ve biçimli vücutlu insanları arasındasın demektir. Kum saati vücut ölçüleri eşit ve kusursuza yakındır. Peki, sen gerçekten kum saati vücut tipinde misin? Anlamanın yolunu ve gelinlik seçim rehberini en ince detayına kadar hazırladık…

kum saati vücut tipi

Kum Saati Tipi Nedir?

Kum saati vücut tipi nedir sorusunun cevabı; en güzel ve biçimli vücut şeklidir. Simetrik omuzlar ve kalçalar, dolgun göğüsler, incecik bel ve kusursuz bacaklar görüyorsan bil ki gördüğün insan kum saati vücut tipindeki bir kadın.

Tıpkı isminden de anlaşılacağı gibi kum saatine benzer. Üst ve alt yani göğüs ve kalça eşit, tam ortası yani bel incecik olur.

kum saati vücut tipi

Kum Saati Vücut Tipi Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Belden oturtmalı bir elbise, düşük bel pantolon, mini etek, uzun etek, kalem etek, kabarık etek, kayık yaka, V yaka gibi aklına gelebilecek her tür yaka ve modellerin hepsi sana yakışıyorsa –tabii burada dürüst olman gerekiyor- kum saati vücut tipinde olduğunu anlarsın.

Belki dürüst olamazsın diye söylüyorum burada ince bir bel şart. Göğüslerin ve kalçaların eşit ama belin biraz kalıncaysa üzgünüm sen kum saati olamazsın. O zaman dikdörtgen vücut tipi kadını olursun ki ona yakışan modeller ayrıdır. Tabii, dikdörtgen vücut tipini de anlattım, ilgilenirsen…

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Kısaca ayna karşısında şöyle bir baktığında tam anlamıyla kum saatini şeklini andırıyorsan da bu vücut tipinde olduğunu anlayabilirsin.

Kum Saati Vücut Tipinin İdeal Ölçüleri

Kum saatinin ideal ölçüsü 90-60-90’dır. Tam bir model gibi kusursuz ve biçimli!

Göğüs: 90
Bel: 60
Kalça: 90

Tabii kum saati vücut şeklinde önemli olan eşitlik olduğu için 88-58-88 de, 94-60-94 de ya da 104-64-104 ölçülerinde de olsan kum saati olabilirsin. Rakamlar değişse bile oranlar eşit olduğu sürece tartışılmaz bir kum saati kadını olursun.

En önemli ayrıntı ise bu vücut formuna sahip kadınlar şişman bile olsalar her daim endamlı görünürler çünkü vücut ölçüleri orantılıdır. Noktayı koymak gerekirse kum saati vücudunda her şey oran oran ve oran ile ölçülür.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Kum Saati Vücut Tipine Uygun Gelinlikler

Sana yakışmayacak bir gelinlik henüz dünyada yok! A kesim, balık form, V yaka, yırtmaçlı ya da iki parçalı gelinlik modelleri hepsi adeta kum saati vücut tipi için gelinlik olarak tasarlanıyor! Çünkü tasarımcıların ya da terzilerin kullandıkları ayarlanabilir prova mankeninin ölçülerine sahipsin. Senin gelinlik seçimin düğün mekanı, mevsim ya da hayallerin gibi faktörlere göre değişecek.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Hayallerinde tül ve dantel prenses kesim, gösterişli bir gelinlik varsa tabii ki onu giymelisin. Fakat fikrimi istersen kimsenin giymediğini ya da armut vücut tipindeki bir gelin adayının hayallerini kurduğu balık formlu gelinlik giymeni öneririm.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Hatta biraz ileri giderek madem sana her gelinlik modeli yakışıyor o halde biraz farklı ol derim. Bırak şimdi Kate Middelton’ın V yaka dantel gelinliğini ya da en bilindik yaka modeli olan ve Türk kızlarının vazgeçilmezi straplez modeli. Senin biçimli ve tam anlamıyla kadınsı bir vücut tipin var. Bu da kum saati vücut tipi kadınlar her modele cesaret edebilir ve etmeli anlamına geliyor.

Kalçaları Öne Çıkart

Kalçalarını öne çıkart ve neredeyse tek bir büyük adım bile atamayacağın balık formlu gelinliği seç. Hatta o da spagetti askılı ve sırt dekolteli olsun. Adım atma kolaylığı istersen yarım balık kesim gelinlik de tercih edebilirsin. Gelinliğin bu kadar göz alıcı olduğunda romantik bir gelin olamam diye sakın düşünme! Romantikliği pembe tonlarındaki makyajın ile örgü model yaptıracağın saç modelinde vereceğiz.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Gizemli Ol!

Balık kesim gelinlik modeli giyerken biraz da gizemli olmak istiyorsan; kış aylarında evleneceksen uzun kollu, yazın evleniyorsan truvakar kollu kayık yaka gelinlik giymelisin. Önden bakıldığında mütevazı bir kum saati formuna uygun gelinlik gibi dursa da uzun bir balık kuyruğu sırt dekoltesiyle birleştirerek gizemli olduğun kadar seksi bir görüntü de yaratabilirsin.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Minimalist Görün

Bana göre o biçimli kalçalarını saklamamalısın. Tabii bu senin muhteşem günün, o nedenle eğer minimalist bir görünüm vermek istersen sana önereceğim kum saati vücut tipine uygun modeller düz ve A kesim gelinlik modelleri olacak. Bu ikisi arasında da bir tercih yapacaksan A kesimi tercih etmelisin. Çünkü düz kesim gelinlikler de vücudunun şahaneliğini gizleyecek. Bu iki modelde uçuş uçuş şifon, tül veya ipek kumaştan tasarlandıklarında kır düğünü mekanları için vazgeçilmez bir model olabilirler.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Kalça İçeri Göğüs Dışarı

“Kalçalarım da harika ama ben dekolte insanıyım!” dersen V yakalı, kalp yaka straplez ya da derin japone yaka bir gelinlik tercih etmelisin. Bu saydığım 3 yakada her etek kesimine -özellikle senin vücut tipin için- uyum sağlayacağı için gelinlik etek kesimin konusunda özgürsün, yani kesimi düşünmene gerek yok…

,

Tekrar ediyorum gerçekten küçüklükten beri prenses kesim gelinlik hayali kurmuyorsan bu gelinlik kesiminden uzak durmalısın. Bırak kalçalarını armut vücut tipindeki, bel bölgesini ise elma vücut tipindeki gelin adayları gizlesin…

Kum Saati Vücut Tipindeki Ünlüler

En ideal vücut tipi ünlülerinin herkesin imrenerek baktığı vücuda sahip olan ünlüler olduğunu söylememe gerek yok herhalde artık.

Örnek vermek gerekirse tam bir Akdeniz kadını olan Monica Belluci, kıvrımlı hatları ile seksiliğini tüm dünyanın kabul ettiği Marilyn Monroe ve onun 21. yüzyıl versiyonu Scarlett Johanson, dünyanın en ünlü dansçılarından olan Dita Von Teese, Meksika kökenli Salma Hayek ve bana göre şişman ve çirkin bir kum saati olan Kim Kardashian gibi birçok kum saati vücut tipi ünlü sayabiliriz.

kum saati vücut tipi hakkında bilmen gereken her şey

Şimdi Sıra Sende, Haydi, Sor!

Şunu kafana iyice yerleştirmeni istiyorum ki sana her gelinlik modeli yakışır. Bu noktada düğün mekanının sana fikir verebilir. Peki hangi düğün mekanı için hangi gelinlik modelleri uygun olur? Yanıtı videomuzda:

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

19 yorum

M

Melis

30/06/2019

Merhaba ben 1.67 boyunda 48 kilo 86 66 86 vücut ölçülerine sahibim gelinlikte bel ve göğüs kısımlarını ortaya çıkarmak istiyorum sizin deyiminizle kalça içeri göğüs bel dışarı bana önerebileceğiniz bir gelinlik modeli var mı acaba :) balık dışında

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Verdiğiniz ölçülere göre dikdörtgen vücut tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Bel ve göğüs bölgenizi ön plana çıkarmak için derin V yakalı, ip askılı ya da straplez yakalı, iki parça gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Dikdörtgen vücut tipine uygun gelinlik önerilerimizi şu yazımızda bulabilirsiniz: Dikdörtgen Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Şimdiden mutluluklar dileriz...


GZ

Gamze Zengin

19/03/2019

Merhaba bende kum saati vücut tipine sahibim ve kısa boyluyum. Tesettürlüyüm belim yüksek mi yoksa alacak mı olmalı

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, boyunuzu uzun gösterecek bir illüzyon yaratmak istiyorsanız, gelinliğinizi yüksek belli modellerden seçmeniz daha doğru olacaktır. Şu yazımızda da size yardımcı olacak önerilerimizi bulabilirsiniz: Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Seçilir?


H

Hatice

14/03/2019

Merhabalar vücut ölçüleri olarak kum saati formundayım gelinliğimi 2 tane seçtim biri rahat adım atacağım balık model kayık yaka diğeri kabarık ama yakasına karar veremiyorum ölçülerim omuzlarım biraz geniş ve dik yürüyen birisiyim nasıl bir üst model tercih etmeliyim çok fazla dekolde olmadan yardımcı olursanız sevinirim ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Kum saati vücut tipine sahipseniz en şanslı grup arasında olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü vücut tipiniz tüm gelinliklere uyum sağlar. Kabarık etekli bir gelinlik tercih edecekseniz, halter yakalı modellerin hem az dekolteli hem de rahat olması gibi nedenlerle sizin için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Çok düşük olmayan straplez gelinlik modelleriyle de omuzlarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Straplez modellerle rahat edemeyeceğinizi düşünüyorsanız da askılı seçenekleri düşünebilirsiniz. Şu yazımız da size yardımcı olabilir: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Şimdiden mutluluklar dileriz...


A

Aslı

06/01/2019

Merhaba ben Aslı.Hangi vücut tipinde olduğuma karar veremedim 80/63/91 boyum 1.61 kilom 52 sizce nedir ??

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Aslı hanım. Verdiğiniz ölçülere göre armut vücut tipine sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Vücut tipinize göre gelinlik seçiminde yardımcı olabilecek şu yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz: Armut Vücut Tipi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

İyi günler dileriz...


Z

Züleyha

11/10/2018

Merhaba benim vücut ölcülerim 95 68 98 armut tipli kadına mı giriyorum yoksa kum saati tipli kadına mı? Yoksa ikisi arasında birşey miyim karar veremiyorum. Ve nasıl giyinmeliyim kum saatine göre mi yoksa armuta göre mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Züleyha Hanım. Siz kum saati vücut tipine giriyorsunuz ve seçimlerinizi de buna uygun şekilde yapmalısınız. İnce belinizi ortaya çıkaracak elbiselere yönelebilirsiniz. Eğer basenleriniz sizi rahatsız ediyorsa, balık model kıyafetler yerine belden aşağıya daha evaze inen modellere yönelebilirsiniz.


S

Sude

09/01/2018

Merhaba benim ölçülerim 85-64-93 kum saati mi oluyor yoksa başka mı?


AC

Aygun Cemilli

25/10/2017

Merhaba. Tewekkur ediyorum bilgilercin. Balik gelinlikle en guzel hangi sac modeli tercih etmeliyim? Fahriyye Evcen dugunundeki saci cok beyeniyorum.


C

Cano

06/08/2017

merhaba göğüs ölçüm 104,5 bel ölçüm 89 kalça ölçüm ise 106 , ben kum saati model vucuda uyuyormuyum ?


G

Gulsum

05/08/2017

Bnim vücut tipimde kum saati ama göğüslerim byük omuzlarm geniş bi byana bakarak kalçam omuzlarmla orantılı ama çok geniş değil bni zarif ve şık göstericek bi gelinlik bakıorum karar veremedim uzun kollumu olsun az kabarkmı a kesim mi balık hiç denemedim çok zayf değilim 170 boy 66 kiloym szce hangi model hoş zarif ve narin durur .


NE

Neslihan Ercanlı

13/06/2017

Merhaba, Yıllarca kendimi kum saati vücut tipli olarak bildim. Ama 42 beden bir kum saati :) Ama yazıyı okuyunca anladım ki dikdörtgen de olabilirim zira belimin Dita Von Teese gibi olmadığına eminim :) Neyse yıllardır beğendiğim gelinlik modeli hafif balık hafif düz kesim gibi Pronovias ın YAELA modeli. Özellikle etek kısmına bayılıyorum.. https://www.pronovias.com/tr/wedding-dress-mermaid-three-fourths-yaela-61006 Vücut ölçülerimi bilmiyorum ama dolgun kalça dolgun göğüs (hemen hemen eşit sayılır) hafif bel oyuntum ve küçük ayva göbeğim var. Ne dersiniz bu model için?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Neslihan, :) Dita'nın beli abartılı. Kum saati vücut tipine uygun olman demek orantılı vücut ölçüleri ile olur. 42 bedende göğüs ve kalçan orantılı ve belin inceyse kum saati olabilirsin elbette. Soruna gelirsem, bahsetmiş olduğun model oldukça ince kumaştan tasarlanmış olsa bile etek kısmında bulunan çift kat kumaş kalçalarını olduğunda daha geniş göstereceği için bu tasarımı tavsiye etmiyorum. Gelinliğin kumaşı tok bir kumaş olmadığı için ayva göbeğini de kusursuz bir biçimde gün ışığına çıkaracaktır. Bu modelin yaka ve kol kısmı ise sana uygun olacaktır. Sana tavsiyem aynı markanın bu modelin kol ve yakası gib fakat daha tok kumaştan tasarlanmış olan modellerinden birini seçmen...


N

Nur

11/03/2017

Merhaba benim vücut ölçülerim 87-67-91 hangi vücut tipine sahip oluyorum

S

Sude
Bende 85-64-93 kum saati gibi ama emin olamadım bel ile kalçamız incelse kum saati D:

E

Ezgi
Galiba dikdörtgen ,omuzlar geniş mı acaba ?


EK

Esma Kbci

05/03/2017

Burda anlattıklarınızın kum saati vücut tipine uyuyor benim vücut tipim. Ancak ben kapalıyım kayık yaka giyemem bla bla bla.. daha çok yardımcı olursanız sevinirim :)


DD

Derya Deniz

22/12/2016

Merhaba ben tamamen kum saati tipine uyuyorum.gelinligim balik olacak.yakasi u yaka , sirt dekoltesi yok. Kollari uzun. Nasil bir duvak ve sac modeli onerirsiniz?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Derya, Gelinliğinin sırt dekoltesi olmadığı ve uzun kollu olduğu için saç modelini zarif bir ense topuzu veya çok hafif dağınık topuz yaptırmanı tavsiye ediyorum. Eğer saç modelini bu modellerden arasından yaptırırsan gelinlik eteğinin kuyruğunu hafifçe geçecek şekilde uzun bir duvak takabilirsin.


CG

Cansu Gültekin

07/12/2016

Merhaba sanırım benim vucüt tipimde kum saati,, ben balık değil eteği oldukca kabarık bir gelinlik düşünüyorum sizce nasıl bir görünüm olur

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Cansu, Kum saati vücut tipi en kusursuz vücut yapısı olduğu için istediğin gelinlik modelini seçebilirsin. Çünkü sana hepsi yakışır. Balık model gelinlik önermemizin sebebi harika bir vücut yapısı olmasından kaynaklanıyor. Kum saati vücut tipindeki gelin adayı olarak sana önerimiz gelinlik modellerini denemeye gittiğinde tüm kesimlerden bir tane model dene ve öyle karar ver.


GD

Gulizar Demircan

29/11/2016

Bilgiler icin tesekkurler sanirim benim vucut tipimde kum saati ama emin olamiyorum cunku bacaklarim epey kalindir cocuklugumdan beri belim de vucuduma kiyasla cok ince kiloluyum ve dedigim gibi bacaklarim ve kollarim kalin dugunum yazin kir dugunu seklinde olucak benim ama uzun kollu bir model tercih etmek istiyorum nasil bir gelinlik onerirsiniz tesekkurler. (Ayrica korseli kalca kismi kabarik bir modeldir hayalimdeki )

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Gülizar, Uzun kollu bir model istiyor ve yazın evleniyorsan sana önerim transparan kol detayı olan gelinlik modellerini tercih etmen olacak. Eğer tam yaz ortasında evleniyorsan sıcaktan bunalma ihtimaline karşı truvakar kol da deneyebilirsin. Belinin ince olduğunu vurguladığın ve kabarık bir model tercih etmek istediğin için sana prenses kesim gelinlik modeli öneriyorum. Fakat uzun kollu ve kabarık etekli gelinliği daha fazla boğmamak için yakası çok kapalı bir model tercih etmemelisin.


A

Amalya

29/11/2016

selam.ben kum saatı vücut tipine sahibim.düğünümde balık model ve uzun kollu gelinlik tercih etmek istiyorum insallah.yüzüm bir az küçül oldugu içim saclarım açık ve dalgalı yaptırsam sizce nasıl olur? siz ne önerirsiniz? duvak nasıl tercih etmeliyim ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Amalya, Saç modelini açık yaptırmak istiyorsan gelinlik yakanı derin V yaka tercih etmelisin. Eğer yaka kesiminde çok kapalı olursa saçların ile gelinliğin, görünümünü boğabilir. Hatta yarım toplu olan açık saçlar bu yıl oldukça moda olduğu için onu da deneyebilirsin. Yüzünün küçük olması her zaman avantajdır bunu sakın unutma. Duvak tercihi olarak ise gelinliğinin kumaşına göre bir seçim yapmanı tavsiye ediyorum. Gelinlik kumaşın netleştiğinde sana daha detaylı bir öneri yapabilirim.

E

Ezgi
Ben de kum saatiyim ve şimdi sizde de görünce cidden çok dikkat ettim kum saati kadınların yüzleri küçük oluyor enteresan yani ,yüzümüz top olmuyor hiç cidden balik gibiyiz


RE

Rabia Erel

21/10/2016

Merhaba... Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim.. Gelinlik modelleri bakıyordum karşım sayfanız çıktı. Vücut tipime tam olarak karar veremedim. Omuzlarım geniş göğüslerim ve kalçam büyük belimde ince. kum saati vücut tipim olduğunu düşünüyorum ama tam karar veremedim sanırım ben full kum saati kategorisindeyim. Vücudum şekilli diyerek son zamanlarda aşırı kilo aldım. Artık kıyafetlerim de dar gelince zayıflama kararı aldım. Size de teşekkür etmek istedim bilgilerinizden dolayı. hoşçakalın...


H

Hasret

10/08/2016

Meraba yarım balık tercıh etmeyı dusunuyorum askılı sırt dekoltelı sacıma ınce cıcekten tas dusunuyrm sızce nasl olmalı takı nasl secmelıyım

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hasret, Askılı ve sırt dekolteli bir gelinliğin olacaksa saç modelin ve takı tercihin konusunda özgürleşiyorsun. Çünkü boynunda, omuzlarında ve sırtında yeterli kullanım alanın olacak. Bu kararda gelinliğin aradan çekiliyor ve saç tercihinle takı tercihin baş başa kalıyor. Saçınla takılarını orantılı seçmelisin. Saçlarını açık bırakacaksan ve bahsettiğin gibi çiçekten bir taç takacaksan takılarının da bununla uyumlu olması gerekir. Saç modelinin ve saç aksesuarının ön plana çıkmasını istiyorsan takılarında minimalliği seçmelisin. Buna karşılık bir gelin seti takmak istersen de saçının gelin setinin önüne geçmeyecek sadelikte olmasına dikkat etmelisin. Örneğin gelin seti takacaksan saçlarını açık bırakmanı önermeyiz. Burada düğün mekanın da önem kazanıyor. Örneğin kır düğünü yapacaksan saçlarına çiçekten bir taç takman daha uygun olacaktır ama bir otel düğünü ya da kapalı salon düğünü yapacaksan zarif taşlarla süslenmiş taçlara da yönelebilirsin. Seçimin ne olursa olsun aynada kendine baktığında orantılı bir şekilde tercih yaptığından emin ol. Gelin Saçı Modelini Nasıl Seçmelisin? yazımıza göz atmanı öneririz.


A

Aylin

01/06/2016

Selam.coooox guzel faydali seyler yazmissiniz.ellerinize saglik.benim sorum:balik ve uzun kollu gelinlikle acik sac kullana bilirmiyim?ve acik sacla nasil duvak kullanmaliyim?cevaplarsaniz coook sevinirim.tesekkurler

Düğün.com

Düğün.com
Aylin Merhaba, Öncelikle saçlarını açık bırakmak istiyorsan içerisinde nasıl duvak takabileceğinin örneklerini de göreceğin Açık Gelin Saçı Modelleri Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! yazısına göz atmanı tavsiye ederiz. Uzun kollu bir gelinlikle açık saç kullanmanı çok önermemekle birlikte bunun biraz da yaka tipine bağlı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü yakası kapalı (örneğin kayık, hakim, halter yaka gibi) ve uzun kollu bir gelinlikle saçların da açıkta kalacağı için bu çok boğucu ve kalabalık bir görüntü yaratacaktır. Üstelik gelinliğinin modeli ve detayları da yeterince görünemeyecek, kamufle olacaktır. Fakat düşük yaka ya da derin bir V yaka ise istersen saçlarını açıkta bırakabilirsin. Fikir almak açısından Uzun Kollu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazısına da göz atmalısın. O gün harika görünmen dileğiyle!