Tüm Detaylarıyla Büyük Beden Gelinlik

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

9:04 dakika

29.05.2024

Düğün günün için hazırlıklara başladıysan sana uygun gelinliği bulma heyecanına kapılmışsın demektir. Büyük beden gelinlik ararken bu sürecin zor olacağını düşünebilirsin ama her gelin için uygun gelinliğin olduğunu bilmelisin. Tabi nasıl araman gerektiğini bilirsen… Gelinliğine karar verirken senin için hazırladığımız rehber işini kolaylaştıracak.

büyük beden gelinlikler

Balık etli gelinler ile kilolu gelinlerin düğün hazırlık sürecinde en zorlandığı süreç gelinlik seçimi olabilir. Çoğu zaman gelinlikler kataloglardaki gibi durmayabiliyor ve manken gibi bir vücuda sahip değilsen hayal kırıklığına neden oluyor. Sakın moralini bozma, “kilolu kadınlar gelinlik giyemez” diye bir şey yok. Doğru seçilmiş bir gelinlikle rahatsız olduğun bölgelerini rahatlıkla gizleyebilir ve göz alıcı bir gelin olabilirsin.

Kilolu gelinler nasıl gelinlik seçmeli? Hangi vücut tipine hangi gelinlik uygun olur? Büyük beden gelinlik nereden alınır? Büyük beden gelinlik satın almadan önce sana fikir vermesi adına hazırladığımız rehbere göz atmanda fayda var.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Kimler Büyük Beden Gelinlik Giymeli?

Büyük beden gelinlik modelleri, kilolu gelin adayları için üretiliyor. 42 beden hazır giyimde büyük beden sınıfına girmese de 42 beden gelinlik modelleri birçok gelinlik firmasında büyük beden gelinlikler arasında yer alıyor. Peki gelinlikler kaç bedene kadar var dersen kilolular için gelinlik modellerinin 42 bedenden başlayarak 62 bedene kadar devam ettiğini söyleyebiliriz.

Markaların bedenleri sana tam uymayabilir. Günlük giyimde ya da abiyede 44 beden giyiyorsan gelinlik denerken 44 beden gelinlik ile birlikte 46 beden gelinlik de denemelisin. Çünkü bazen modellerin kalıpları farklı olabiliyor ve söz konusu gelinlik olunca kalıplar normal kabarık ya da düz abiyelerden çok farklı oluyor. Aynı şekilde 48 bedensin diye hemen 48 beden gelinlik alman gerektiğini düşünme, 50 beden gelinlik de tercih edebilirsin.

Vücut ölçülerine göre bedenini öğrenmek istersen beden tablosuna göz atabilirsin:

Beden Göğüs(cm) Bel(cm) Kalça(cm)
42 95-99 79-83 103-107
44 100-104 84-88 108-112
46 105-109 89-83 113-117
48 110-115 94-99 118-122
50 116-121 100-105 123-127
52 122-127 106-111 128-132
54 128-133 112-117 133-138
56 134-139 118-123 139-144
58 140-145 124-129 145-150
60 146-151 130-135 151-156
62 152-157 136-141 157-162

Büyük Beden Gelinlik Nasıl Seçilir?

“Kilolu gelinler nasıl gelinlik tercih etmeli” diye düşünüyorsan önce, ne tarz bir gelinlik istediğine karar vermende fayda var. Bunun için de vücut tipin, düğün mekanın, düğün konseptin ve hangi mevsimde evleneceğin gibi kriterlere göre araştırma yapabilirsin.

Büyük beden gelinlik seçerken fazla fırfırlı, volanlı, prenses kesim kabarık gelinlik modelleri ile vücudunu saran tam balık gelinlik modellerinin seni olduğundan daha kilolu göstereceğini unutmamalısın. Fazlalıklarını kamufle etmek için asimetrik detayları kullanabilir, fazlalıkları daha iyi kamufle edebilecek yarım balık ve A kesim modelleri tercih edebilirsin. Saten ve tül kumaş, bol ve dökümlü bir gelinlik için uygun olabilir.

1-Vücut Tipine Göre Gelinlik Nasıl Olmalı?

Beden ölçümü sonrasında yapman gereken vücut tipini belirlemek ve vücudundaki görünmesini istemediğin noktaları kamufle edebileceğin bir gelinlik modeli tercih etmek. Bunlardan hangisi vücut tipine daha yakın?

Vücut Tipleri

 • Dikdörtgen Vücut Tipi: Bu vücut tipinin en belirgin özellikleri normal ya da küçük göğüsler, geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar ve oyuntusuz bir bel görünümüne sahip vücuda dikdörtgen vücut tipi denir. Öne çıkarılması gereken yeri omuzlardır. En çok düz kesim gelinlik modelinin yakıştığı böyle bir vücut tipine sahipsen omuz ve sırt dekolteni ya da bacaklarını öne çıkarmalısın.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik
 • Elma Vücut Tipi: Dolgun göğüs, kalın bel, düz bir kalçaya ve ince-uzun bacaklara sahipsen senin vücut şeklin elma vücut tipi. Vurgulaman gereken bölgen hem göğüslerin hem de bacakların. Bu nedenle sana en çok V yaka gelinlikler ve yırtmaçlı modeller yakışır. Korse kullanarak ya da kendinden korseli gelinlik modelleri arasından bir seçim yaparak belini daha ince gösterebilirsin. Kollarının kalın olduğunu düşünüyorsan da gelinliğini kollu seçebilir ve kolda tül veya şifon detaylarını kullanabilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Kollarını ince gösterecek gelinlik modellerini araştırıyorsan şuradaki tasarımlara göz atabilirsin: Balon Kol Gelinlik Modelleri

 • Armut Vücut Tipi: Normal ya da küçük göğüsler, ince bel ve geniş kalçaların varsa armut vücut tipinin özelliklerini taşıyorsun. Bu durumda bel ve göğüs bölgeni öne çıkaran modeller seçmelisin. Eteği A kesim gelinlik de tercih edebilirsin. Basen bölgenin ortaya çıkmasını istemiyor ancak balık model bir gelinlik istiyorsan çıkartılabilir bir etekle gelinliğine farklı bir hava katabilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik
 • Kum Saati Vücut Tipi: Bu vücut yapısının en iyi özelliği çoğu gelinlik modelini rahatça taşıyabilmesi. Büyük beden kum saati vücut tipi için ideal olan yarım balık gelinlik modelleri kıvrımlarını öne çıkarabilir.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik
 • Ters Üçgen Vücut Tipi: “Atletik vücut tipi”, “yüzücü fiziği” ya da “çilek vücut tipi” gibi farklı isimlerle de anılan bu vücut şeklinin en temel özellikleri, geniş omuzlara oranla daha ince bir bel, ince kalçalar ve uzun bacaklardır. Bu vücut tipine göre gelinlik seçerken önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. İllüzyon straplez yakalı ve A kesim ya da robadan bir gelinlik tercih edebilirsin. Dikkatleri omuzlarına çekmek istersen yaka seçimini halter yakalardan yana da yapabilirsin. Omuzlarını öne çıkarmak istemiyorsan da sana önerimiz V ve U yaka tipleri olacak. Ayrıca yırtmaçlı eteklerle de tüm dikkatleri bacaklarına yöneltebilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Vücut tipine uygun gelinlik seçimi için detaylı bilgi istersen, şu makaleyi bırakalım: Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

2-Gelinliğinin Yakası Nasıl Olmalı?

Boyun, omuz ve göğüs bölgende küçük illüzyonlar yaratmak istersen gelinliğinin yaka tipini buna göre seçebilirsin. Örneğin; boynu öne çıkarmak için V yaka, omuzlarını öne çıkarmak için ise halter yaka gelinlik tercih edebilirsin. “Bana uygun yaka tipi hangisi olur” dersen seçeneklere gel beraber bakalım:

 • V Yaka Gelinlikler: Boynu olduğundan daha ince ve uzun gösterme gibi özelliği bulunan V yaka büyük beden gelinlikleri özellikle dolgun göğüslü gelin adayları tarafından tercih edilebilir. Sanılanın aksine, V yaka göğüs bölgesini kestiği için üst bölgeyi olduğundan daha zayıf gösterir.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Fazlalıklarını kamufle etmene yardımcı olacak gelinlik modellerine göz atmak istersen buraya bakabilirsin: Zayıf Gösteren Gelinlik Modelleri

 • Kayık Yaka Gelinlikler: Ön plana çıkartmak istediğin bölgen boynun ve omuzlarınsa kayık yaka gelinlik modelleri arasından seçim yapabilirsin. Eğer büyük göğüslere sahipsen üst bedenini kaba göstereceğinden kayık yakadan uzak durmalısın. Dikdörtgen ve armut vücut tipine sahip gelin adayları bu yaka ile zarif görünümlerini vurgulayabilir.

 • Kare Yaka Gelinlikler: Vurgulamak istediğin yer köprücük kemiği ve dekolte bölgesi ise kare yaka ile dikkat çekici bir görüntü yakalayabilirsin. Açık yani derin kare yaka gelinlikler boynunu daha ince ve uzun gösterir. Kısa ve dolgun boyunlularda üst bedenini uzatır.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik
 • Halter Yaka Gelinlikler: Atletik omuzları öne çıkartmak için idealdir ve üst bedeni daha uzun gösterir. Ancak sarkık ve toplu bir üst bedende, kalın kollarda, geniş boyunda kesinlikle uzak durulması gereken bir model.

 • Hakim Yaka Gelinlikler: Yüksek yaka ya da dik yaka olarak da bilinen hakim yaka, boyun bölgesini olduğundan daha dolgun gösterir. Yüksek ve kapalı bir formu olduğu için boynu keser. Boynu kısa ve kalın olan gelin adaylarının tercih etmesi çok doğru olmayacaktır.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Balık Etli Gelinlerin Giyebileceği 5 Gelinlik Modeli

 • Boyundan Bağlamalı Gelinlikler: Boyundan bağlamalı gelinlik modelleri özellikle armut vücut tipli gelin adaylarında omuzları daha geniş gösterecektir. Böylece kalça ile omuzlar arasında bir orantı yakalanabilir. Yine de eski bir trend olan bu modeli seçeneklerin arasında ilk sıraya koymamanda fayda var.

 • Straplez Gelinlikler: Askısız, kolsuz ve göğsün üzerine oturan straplez gelinlik modelleri büyük beden gelinler için riskli. Straplez modeller sırtını yarıda keseceği için kol altında ve sırt kısmında etin fışkırabilir. Eğer küçük göğüslüysen daha seksi ve gösterişli bir görüntü için kalp yaka straplez modelleri tercih edebilirsin ancak göğüslerin büyükse straplez modellerden kaçınmalısın.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Yaka tipine göre gelinlik seçimi için daha detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsin: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

3-Hangi Mekanda Nasıl Gelinlik Giymelisin?

Gelinlik seçimini mekana uygun seçerken farklı kumaş kullanımı ya da doku çeşitliliğine dikkat etmelisin. Örneğin; kır düğünü için uçuş uçuş etekleri, çiçekli güpürleri olan bol ve dökümlü bir model tercih edebilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Otelde yapacağın düğün için uzun kuyruklar, işlemeli kumaşlar, abartılı topuzlar ve taçlar kullanabilirsin. Tarihi mekan düğünü istiyorsan vintage görünümlü modern büyük beden gelinlik modellerinin yanı sıra düz veya A kesim gelinlik tercih edebilirsin. Fransız dantelli gelinlik modelleri ile kayık yaka modeller tarihi mekan düğünü için uygun olacaktır.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Tekne düğününde ise mekan dar olacağı için rahatlıkla hareket edebileceğin bir model seçmelisin. Büyük beden şifon elbiselere veya tül gibi hafif kumaşlardan hazırlanan, tarlatan gerektirmeyen düz kesim modellere göz atabilirsin.

Sosyal tesis düğünü gibi gösterişten uzak sade bir atmosferin hakim olduğu bir mekanda dantel kumaşlı, truvakar veya uzun kollu, V yaka, düz veya A kesim gelinlik modellerini tercih edebilirsin. Diğer mekanlara kıyasla daha küçük düğünlerin yapıldığı restoranlarda sade gelinlik modelleri tercih etmelisin. Hareketlerini sınırlamamak için, düz veya yarım balık formunda saten, ipek veya dantel kumaşlardan bir gelinlik seçebilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Nikah ve nikah sonrası yemeği için büyük beden nikah elbisesi bakıyorsan gelinliğe kıyasla daha uygun fiyatlı büyük beden abiye elbiselerden tercih edebilirsin. After partide de kısa gelinlik modelleri ile kilolu gelinler için tulum modelleri arasından tercihte bulunabilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Mekana uygun gelinlik seçimi için daha detaylı bilgi için şu yazımıza da göz atabilirsin: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

4-Düğün Mevsimine Göre Gelinlik Nasıl Olmalı?

Sonbahar düğünleri için; ince ve kaliteli dantel kumaş gelinliğin bütününde de kullanılabilir. Kırık beyaz tonlarında gelinlikler ideal. Kışlık gelinlik modelleri bakıyorsan da; uzun dantel kollar, saten kumaşın kullanıldığı, daha gösterişli ve taşlı gelinlik modelleri hoş duracaktır. Kış düğününde kürkler, pelerinler ve bolerolarla gelin stilini tamamlayabilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

İlkbaharda düğün yapacaksan özellikle kır düğünü için uçuş uçuş, hareketli, ipek şifon, organze veya tül gibi hareketlerine uyum sağlayan hafif kumaşlar ile çok kabarık olmayan A kesim gelinlik modellerini tercih edebilirsin. Yaz düğünü yapacaksan; tercihini tüllerin daha yoğun kullanıldığı dekolteli gelinliklerden yana kullanabilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

En yeni büyük beden gelinlik modellerini burada da bulabilirsin: En Trend Büyük Beden Gelinlik Modelleri

Renkli Büyük Beden Gelinlikler

Balık etli gelinler için gelinlik modelleri arasında beyaz gelinliklerin yanı sıra ekru, fildişi, kırık beyaz veya toz pembe gibi renkli seçenekler bulabilirsin. Sonbahar geliniysen özellikle bohem gelinlik modelleri arasında bu renklerin çokça kullanıldığını görebilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Nasıl Bir Gelin Aksesuarı Kullanmalısın?

Gelin aksesuarı seçerken gelinliğinin tarzına ve zevkine göre duvak mı, saç tokası mı yoksa gelin tacı mı kullanacağına karar vermelisin. Eğer kır veya kumsal düğünü yapmayı planlıyorsan uzun bir duvak yerine süslü saç aksesuarı hoş bir tercih olabilir.

Bütün gün üzerinde duracağın gelin ayakkabılarının şıklığı kadar rahatlığı da önemli. Yürüyemeyeceğin kadar yüksek topuklu bir gelin ayakkabısı tercih edersen, düğün günü zor anlar yaşayabilirsin. Ayrıca düğün mekanına ve konseptine göre de bu tercihi doğru yapman gerektiğini unutmamalısın. Mesela vintage temalı bir tarihi mekan düğünü ile marina temalı bir kumsal düğününde giyeceğin ayakkabı aynı olmayacaktır.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Büyük Beden Gelinliğe Uygun İç Çamaşırı Nasıl Olmalı?

Gelinlik altı iç çamaşırı modellerine karar verirken rahatını da düşünmelisin. İç çamaşırını sırf güzel ve seksi olsun diye seçersen, bütün geceni rahatsız geçirebilirsin.

Kilolu gelinler iç çamaşırları alırken daha çok toplayıcı özelliği olan ürünleri tercih ediyor. Sen de basenlerinde fazlalık varsa külot seçimi yaparken daha geniş ve yüksek bel olan çamaşırları seçebilirsin. Bedeninin üst kısmında fazlalıkların varsa yüksek belli külotlar ve büyük beden gelinlik korsesi kullanman seni daha fit gösterecektir.

Vücudunu saran gelinlikler için dikkat etmen gereken en önemli şey, gelinliğinin kumaşı. Gelinliğin ince ve düz kumaşlı bir model olacaksa, giyeceğin iç çamaşırı modelinde işleme ve güpür olmamasına dikkat etmelisin. Bu tarz gelinliklerle kombinezon, büstiyer ya da korse tarzı tek parça bir iç çamaşırı giyebilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Bir diğer dikkat etmen gereken nokta gelinliğinin rengi ve modeli. Straplez gelinlik modelleri için sütyenin gelinliğinle aynı tonda olmasının yanı sıra tutuculuğu ve kalitesine de dikkat etmelisin. Gece boyunca düşecek bir sütyen seni rahatsız edecektir. Eğer elma vücut tipine sahipsen de, derin dekolteli gelinliğin ile altı silikonlu yarım sütyen modellerinden kullanabilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Sırt dekoltesi sütyen seçimi konusunda seni biraz sıkıntıya sokabilir. Özellikle de derin sırt dekoltesinde seçeneğinin çok fazla olmadığını bilmelisin. Bu durumda küçük göğüslü olman senin için avantaj sağlayacak. Yalnızca göğüslerinin uçlarını kapatacağın yapışkan sütyen modeliyle günü kurtarabilirsin.

tüm detaylarıyla büyük beden gelinlik

Büyük Beden Gelinlik Nereden Alınır?

Büyük beden gelinlik modelleri ve fiyatları birçok markada ve modaevinde çeşitlilik gösteriyor. İstanbul Fatih gibi kendi ilinde ve ilçendeki gelinlikçi ve moda evlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde kilolular için gelinlik alternatifleri bulabilirsin. Aynı zamanda Düğün.com üzerinden de şehrindeki gelinlik firmalarından teklif alabilirsin.

Senin için uygun gelinliği bulma sürecinde kısmen daha uygun fiyat imkanı sunan kiralık büyük beden gelinlik modelleri ile istediğin tasarımı vücuduna uyarlamak için fırsat yaratan özel dikim seçenekleri de değerlendirmelisin.

Kiralık Büyük Beden Gelinlik

Senin için en uygun gelinliği daha ekonomik bir şekilde almak istiyorsan kiralamaya ne dersin? Gelinlikçilerin kiralık ürünlerine bakarak kilolu gelinler için gelinlik modellerinden birini kiralayabilirsin. Böylece, eğer evinde gelinliğini saklamak için yer yoksa alan yaratma zahmetine girmene gerek kalmayacak. Ayrıca kiralama metodu hayalindeki gelinliği giymene engel değil. Hazır bir model kiralamak istemiyorsan beğendiğin tasarımı diktirip onu da kiralayabilirsin.

Özel Dikim Gelinlik

Hazır modellerde aradığını bulamadıysan özel dikim gelinlik tercih edebilirsin. İster kendin tasarladığın istersen fotoğrafını gördüğün bir modeli kendi bedenine göre diktirebilirsin. Gelinliğinin özel dikim olması sana gelinliğin her detayında söz sahibi olma imkanı veriyor. Ancak uzun ve zahmetli hazırlık sürecini ve yüksek maliyeti de göz önünde bulundurmalısın. Büyük beden gelinlik fiyatları hazır modellere kıyasla daha yüksek.

Büyük beden gelinlik hakkında sana önerilerimiz bunlar. Önemli olan vücudunu tanımak ve ona göre bir gelinlik tercihinde bulunmak. Vücut şeklini göz ardı etmeyip yukarıdaki tavsiyeleri uyguladığın zaman yalnızca hayallerinin gelinliğini bulmakla kalmayacak; aynı zamanda içinde harika görüneceksin.

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap