Uzmanına Sorduk: Gelinliğin Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:09 dakika

01.07.2024

Özenle hazırlanılan düğün gününde gelinliğin modeli kadar kaliteli görünmesi de önemli! Doğru bir seçim yapabilmek için ise işin ustası olmaya gerek yok; alanında uzman isimlerin tavsiyelerine kulak vermek yeterli! İşte uzmanlardan gelinliğin kalitesini anlamak için ipuçları!

kaliteli gelinlik

Kumaşın Kalitesi

Gelinliği gösterecek en önemli malzeme kumaştır. Kumaş seçimini zevkin yerine kalitesine göre yapmalısın. Eğer iyi bir tasarımcı veya terzi değilsen kumaş kalitesini anlaman pek kolay değildir. Ama gelinlik alışverişine gitmeden önce gelinlik kumaşları hakkında biraz alıştırma yapman faydalı olabilir.

Gelinliklerde genellikle sentetik karışımlı ipek kumaşlar kullanılır. Kumaştaki ipek oranı arttıkça gelinliğin kalitesi, haliyle de fiyatı bir o kadar yükselir. Dokunulduğunda ipek saten yumuşak ve kaygan, ipek tafta biraz daha sert ve kaygan şifonun ise yumuşak ve pamuksu bir his uyandırması gerekir. Farkı anlamak için abiye mağazalardaki elbiselerin kumaşlarına dokunarak pratik yapabilirsin.

Gelinlik kumaşlarına dair ayrıntılar için şu yazımızı da inceleyebilirsin: Gelinlik Kumaşı Nasıl Olmalı? Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Malzemelerin Kalitesi

Kumaş kalitesinden sonra gelinlik malzemeleri gelir. Kullanılan malzemelerin detayları ve nasıl dikildiği, modaevine kesinlikle sorman gerekenlerden. Deneyimli bir modaevinde el işçiliğiyle dikilen aksesuarların kaliteli bir görünüm yaratacağını söyleyebiliriz.

Swarovski, boncuk, inci, kristal taşlar, Fransız danteli, tüyler, aplikler veya çiçekler hepsi gelinlik kumaşına eklenecek malzemelerdendir. Mesela aplike gelinliğin kumaşından yapılan üç boyutlu tasarımlardır. Ucuz olsun diye gelinliğin kendi kumaşından değil de ona benzer kumaştan yapılırsa renk ve doku farkı olur. Bu da gelinliğinin kalitesiz görünmesine sebep olabilir. Plastik süslemeleri ise basit göründüğü için önermiyoruz.

Taş işlemeli gelinlik modeli ve
işlemelerin kalitesi

Gelinliğin Dikişleri

Dikişten anlayan gelin adayları, incelediği gelinliğin dikişlerine de mutlaka dikkat etmeli. Dikiş bilgisi olmayan gelinlerin ise dikiş bilen bir yakını ile alışverişe çıkmasında fayda var. Eğer böyle bir yakının yoksa işte ipucu: Gelinliğin içine bak! İç dikişleri de dışı kadar kusursuz ve temiz dikilmiş, parçaların birleşme yerleri eşit, aynı hizada ve düzgün olmalı.

Dikişin vücuduna nasıl oturduğuna da dikkat etmelisin. Tabi bunu modaevindeki hazır modelleri deneyerek anlayabilirsin, Özel dikimde ise provalarda dikkat edebilirsin. Kalıbın vücuduna tam oturmalı, potluk yapmamalı. Straplez modelse giydiğin gibi kalmalı aşağı düşmemeli, tüm gece piste oynarken ellerinle sürekli yukarı çekmek zorunda kalmamalısın.

Terzinin Referansları

Kaliteyi anlamanın en kolay yolu terzinin referanslarıdır. Çünkü o terzi ile ilgili pozitif ve negatif her türlü bilgiye ilk ağızdan ulaşabilirsin. Bir yakının veya arkadaşın orada gelinlik yaptırdıysa çok şanslısın. Çünkü o gelinliği inceleyerek gelinlik detayları hakkında fikir edinebilirsin.

Şehrindeki gelinlikçilerin profillerinde yer alan, daha önce bu firmadan hizmet alan gelinlerin bıraktığı yorumlar da sana yardımcı olacaktır. Önceki gelinlerin birçoğu memnunsa sen de olabilirsin.

Uzmanlar Ne Diyor?

Gelinliğin kalitesini anlaman için dikkat etmen gerekenleri sıraladık ancak bir de işin uzmanlarının yorumlarına da göz atmanda fayda var. Senin için deneyimli gelinlik firmalarının, kaliteli gelinliği anlamaya yönelik verdiği ipuçlarını da derledik!

1-Kumaş Kaliteyi Ortaya Koyar

Sektördeki deneyimli firmalardan White House Modaevi kaliteli bir gelinliği anlamanın yollarını şöyle anlatıyor:

“Kalitesi ilk bakışta anlaşılan kumaşlar gelinliğinizin şıklığı için çok önemli.”

White House Modaevi

2-Kalıp Kalitesini Atlamayın

Modern ve şık tasarımlarıyla dikkat çeken Kadıköy gelinlikçilerinden Nurcan Ege Wedding Dress ekibine göre gelinliğin kalitesini anlamada, modelin kalıbı önem taşıyor.

“Gelinliğin kaliteli olup olmadığını anlamak için görüntüsüne dikkat etmek gerekiyor. Kullanılan kumaş ve firmanın kalıp kalitesi de çok önemli. ”

nurcan ege wedding dress

Firmanın tasarımları ve özellikleri hakkında ayrıntılı bilgi için şu yazımıza göz atabilirsin: Tecrübeli Ellerden Çıkan Modern Gelinlikler İçin: Nurcan Ege Wedding Dress

3-Gelinlikte Potluk Olmamalı

Alanında tecrübeli gelinlik firmaları arasında yer alan Emine Meral Modaevi’nin verdiği tüyolara da dikkat:

“Gelinlik seçimi yapılırken gelinliğin dikişine mutlaka dikkat edilmelidir. Gelinlikte potluk olmaması gerekir. Vücuda tam oturmalıdır. Aynı zamanda balenlerin çok sıkmaması, ucunun kapalı olması gerekir. Aksi takdirde balenler vücuda zarar verebilir. ”

emine meral moda

Modaevini ayrıntılarıyla incelemek için şu yazımıza da bakmanda fayda var: Nostaljik ve Bohem Gelinliğin Adresi: Emine Meral Moda

4-İyi İşçilik Şart

Deneyimli gelinlik firmalarından Pınar Bent ise işçiliğe vurgu yapıyor:

“Gelinlikte kumaş kalitesi önemlidir ve tabii dikim kalitesi ve işçilik güzel olmadığı sürece kaliteli bir gelinlik ortaya çıkmaz. Yani kumaş ve işçilik ön planda olduğu zaman kaliteli bir gelinliğe sahip olmuşsunuz demektir.”

pınar bent gelinlik

Pınar Bent

Pınar Bent

Firmayı İncele

Modaevine dair her şey şu yazımızda: İddialı Gelinlerin Adresi: Pınar Bent Gelinlik

5-Kumaş Kadar Aksesuar da Önemli

Nermin Saraylı Couture de kalitesini belli eden gelinlik üretirken dikkat ettiklerini şu sözlerle özetliyor:

“Titiz, özverili ve güvenli bir çalışma ortamında ince işçilik yaparak gelinlik tasarlıyoruz. Gelinlerin hayalindeki tasarımı kaliteli kumaşlar, danteller, inci ve parlak taşlarla profesyonel bir sonuç ortaya çıkarıyoruz.”

Nermin Saraylı

6- Vücuda Tam Oturmalı

Madame Amour da kaliteli gelinliklere ve tamamlayıcılarına değiniyor:

“İstediğiniz modelin ölçüleri tam size göre olmalı. Ancak model kadar önemli bir konu daha var! Kumaş, güpür, işleme, pulet, taş ve boncukların seçimi. Parlak kumaşlar, özel el işlemeleri, mat renklerde güpürler, işlemeleri tamamlayan taşlar, aksesuarlar, gelin el çiçeğinin rengarenk duruşu... Tüm bunların provalarda bir araya getirildiği zamanı hayal edin, kaliteli ve şık bir duruş ile harikulade görünmek mümkün!”

Madame Amour

Madame Amour

Madame Amour

Firmayı İncele

7-Tasarımdaki Detaylar Uyumlu Olmalı

Beşiktaş'ta hizmet veren ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken gelinlik firmalarından Mediha Cambaz ise gelinliğin bütünlüğüne odaklanıyor:

“Gelinliğin kaliteli olup olmadığını anlamak için tasarımın bütününde kullanılan kumaş, dantel ve malzemelerin uyumuna ve kalitesine dikkat edilmeli. En az kumaş, dantel ve malzemeler kadar dikim kalitesi de önemli.”

Mediha Cambaz

Mediha Cambaz

Mediha Cambaz

Firmayı İncele

8-Deneyim Fark Yaratır

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren deneyimli bir firma olan Sara Moda Evi'ne göre ise tecrübeli bir ekibin elinden çıkan gelinlikler kalitesini belli ediyor.

"2004 yılından bu yana moda sektöründe faaliyet gösteriyor ve çekirdekten yetiştiğimiz mesleğimizi ilk günkü heyecanımızla icra ediyoruz. Edindiğimiz tüm deneyimleri aktararak gelinlik sürecini sorunsuz bir şekilde atlatmanızı sağlıyoruz. Bu sayede önce Şişli gelinlikçilerinden sonra da İstanbul’dakilerden farklılaşıyoruz.”

Sara Moda Evi

Sara Moda Evi

Sara Moda Evi

Firmayı İncele

Gelinlik alışverişi yaparken tasarımın kalitesini anlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını, uzman yorumlarıyla birlikte paylaştık. Sırada sana uygun gelinliği var. Dilersen kaliteli tasarımlarıyla dikkat çeken bu markaların koleksiyonlarına göz atabilir ya da şehrindeki gelinlik firmalarının modellerini inceleyebilirsin. İlgini çeken firmalarla iletişime geçip bilgi ve randevu alabileceğini de unutma!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 Yorum

Mediha Cambaz

Düğün Tarihi: 10.01.2017


Faydalı bir yazı olmuş.Ek olarak dışardan farkedilmesi güç olsada kesimin özünde olan düz boy ipliği ve etek kesim tekniklerinin doğru uygulanması sonuca direkt etki ettiğinden önemli.Bazen iç dikişlerinin kusursuzluğu dış görüntüye yansımaz.Dış görüntüye estetik ve güzelliği katan kullanılan dantelin kalitesi, dantelin bedene ve eteklere uygulama tasarım tekniğidir.Tüm gelin hanımlara kolaylıklar..


DUYGU SUTAY

Düğün Tarihi: 01.02.2016


Kendi baleni ve kupu olan gelinlikleri tavsiye ederim. İçine ayrıca korse giymeniz gerekeceğini söylüyorlarsa bir daha düşünün.


nalan içgördü

Düğün Tarihi: 17.10.2014


güzendiğiniz bi ekiple çalışın derim onlar zaten kalite konusunda yardımcı olacaklardır


şirin

Düğün Tarihi: 17.10.2014


tabi üzerinizde nasıl durduğuda kalitesini bi o kadar ortaya koyan etmenlerden biri bence.