Gelinliğinizin Kalitesini Nasıl Anlarsınız?

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

1:57 dakika

29.06.2020

Tek bir gün giyeceğin gelinliğin şu ana kadar aldığın tüm elbiselerin en kalitelisi olmalı! Çünkü o gün giydiğin gelinlik, hayatının sonuna kadar bakacağın tüm resimlerine şahitlik edecek. Bu kadar önemli bir seçim yaparken gelinliğinin kaliteli olup olmadığını anlamak ister misin? O halde vereceğim 4 ipucunu dikkatle incelemeni öneriyorum.

Kumaşın Kalitesi

Gelinliği gösterecek en önemli malzeme kumaştır. Kumaş seçimini rahatına ve sevdiğin kumaşa göre yapmak yerine kalitesine göre yapmalısın. Kumaş kalitesini ise eğer iyi bir tasarımcı veya terzi değilsen anlaman pek kolay değildir. Ama gelinlik alışverişine gitmeden önce gelinlik kumaşları hakkında biraz alıştırma yapabilirsin. İşe abiye satan mağazalardaki elbiselerin kumaşlarına dokunarak pratik yapabilirsin. Ön bilgi istersen de dokunduğunda ipek saten yumuşak ve kaygan, ipek tafta biraz daha sert ve kaygan şifonun ise yumuşak ve pamuksu bir his uyandırması gerekir. Hem daha detaylı bilgileri öğrenmek için hem de kumaş farklarını inceleyebilmen için İstanbul'daki Modaevlerini ziyaret etmeni öneririm.

Kaliteli gelinlikler için İstanbul gelinlik moda evleri

Malzemelerin Kalitesi

Kumaş kalitesinden sonra gelinlik malzemeleri gelir. Kullanılan malzemelerin detaylarını öğrenmeli ve mutlaka elle dikildiğine emin olmalısın. Swarovski, boncuk, inci, kristal taşlar, Fransız danteli, tüyler, aplikler veya çiçekler hepsi gelinlik kumaşına eklenecek malzemelerdendir. Mesela aplik gelinliğin kumaşından yapılan üç boyutlu tasarımlardır. Ucuz olsun diye kendi gelinlik kumaşınızdan değil de ona benzer kumaştan yapılırsa renk ve doku farkı olur. Bu da gelinliğinin kötü görünmesine sebep olabilir. Plastik süslemeleri ise basit göründüğü için hiç tavsiye etmiyorum.

Taş işlemeli gelinlik modeli ve işlemelerin kalitesi

Gelinliğin Dikişleri

İlk hedefiniz dikiş bilen biri ile gelinlikçilere gitmek olmalı. Hepimizin güvendiği ve dikişten anlayan bir yakını olduğuna eminim ama eğer yoksa işte ilk ipucu! Gelinliğin içine bakın. Evet, yanlış okumadın, gelinliğin içine bakman gerekiyor. İç dikişleri de dışı kadar kusursuz ve temiz dikilmiş, parçaların birleşme yerleri eşit, aynı hizada ve düzgün olmalı. Dikişin vücuduna nasıl oturduğuna da dikkat etmelisin. Tabi bunu modaevindeki hazır modelleri deneyerek anlayabilirsin, sakın yaptırdıktan sonra anlamaya çalışma her şey için geç kalmış olabilirsin. Kalıbın vücuduna tam oturmalı, potluk yapmamalı. Straplez modelse giydiğin gibi kalmalı aşağı düşmemeli, tüm gece piste oynarken ellerinle sürekli yukarı çekmek zorunda kalmamalısın.

Gelinlik kalitesini belirleyen özellikler ve özel gelinlik indirimleri

Terzinin Referansları

Kaliteyi anlamanın en kolay yolu terzinin referanslarıdır. Çünkü o terzi ile ilgili pozitif ve negatif her türlü bilgiye ilk ağızdan ulaşabilirsin. Bir yakının veya arkadaşın orada gelinlik yaptırdıysa çok şanlısın. Çünkü o gelinliği inceleyerek gelinlik detayları hakkında fikir edinebilirsin. Web sitesine bakın, satılan butiklerde onunla ilgili yorumlara bakın, hatta arama motorlarında ismini bile aratmanı tavsiye ediyorum. Önceki gelinlerin birçoğu memnunsa sizde olabilirsiniz ama çoğunluğu memnun değilse bu riske girmeye değer mi bir düşünürsünüz! O nedenle araştırın derim.Tabi tüm bunlardan önce istediğin gelin modelini seçmeni öneriyorum. Bunu için ise gelinlik modelleri galerilerine göz atmalısın!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

4 yorum

MC

Mediha Cambaz

10/01/2017

Faydalı bir yazı olmuş.Ek olarak dışardan farkedilmesi güç olsada kesimin özünde olan düz boy ipliği ve etek kesim tekniklerinin doğru uygulanması sonuca direkt etki ettiğinden önemli.Bazen iç dikişlerinin kusursuzluğu dış görüntüye yansımaz.Dış görüntüye estetik ve güzelliği katan kullanılan dantelin kalitesi, dantelin bedene ve eteklere uygulama tasarım tekniğidir.Tüm gelin hanımlara kolaylıklar..


DS

Duygu Sutay

01/02/2016

Kendi baleni ve kupu olan gelinlikleri tavsiye ederim. İçine ayrıca korse giymeniz gerekeceğini söylüyorlarsa bir daha düşünün.


NI

Nalan Içgördü

17/10/2014

güzendiğiniz bi ekiple çalışın derim onlar zaten kalite konusunda yardımcı olacaklardır


Ş

Şirin

17/10/2014

tabi üzerinizde nasıl durduğuda kalitesini bi o kadar ortaya koyan etmenlerden biri bence.