Gelinliğin Olmazsa Olmazı Tarlatan Nedir? Tarlatan Fiyatları, Çeşitleri Nelerdir?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:23 dakika

17.01.2024

Düğün gününde prenses kesim gelinlik giymek istiyorsan, gelinliğin olmazsa olmazı tarlatana ihtiyaç duyacaksın. Gelinliğin altına giydiğin tarlatan ile hem istediğin silüete ulaşacaksın hem de düğününde rahat edeceksin. Peki tarlatan çeşitleri nelerdir? Tarlatanını seçerken nelere dikkat etmelisin? Tarlatanla ilgili merak ettiğin tüm soruların yanıtlarını bulabileceğin bir yazı hazırladık. Gel, birlikte bakalım!

Tarlatan Nedir?

Tarlatan, gelinlik ve bazı abiye elbiselere kabarıklık vermesi ve yürürken ayağa dolanmaması amacıyla kullanılır. Genelde; balenle yapılan, gelinliğin altına giyilen iç etek olarak da tanımlanır. Özellikle prenses kesim gelinlik modellerinde çok sık tercih edilir.

tarlatan nedir

Tarlatan Çeşitleri Nelerdir?

Gelinlik tarlatan çeşitleri gelinliğin siluetini belirleyecek etek kısmının ne kadar kabarık olduğuna göre değişiyor. Tarlatanın özelliğine göre tarlatanın kumaşına ve gelinliğin kesimine göre tarlatanlar bulunuyor. Seçtiğin gelinliğe hangi tarlatanın daha uygun olacağı konusunda gelinlik firmaları sana yardımcı olacaktır.

Kumaşına Göre Tarlatan Modelleri

Tarlatanı, gelinliğinin kumaşıyla uyumlu şekilde seçmelisin. Vual, patiska, organze ve tül kumaşlardan yapılan tarlatanlar gelinliğin kalınlığına göre tercih edilir. Örneğin etek kısmı katlı tüllerden oluşan, az kabarık gelinlikler ile tül tarlatanlar kullanılır. İpek tafta ve şifon gibi tarlatan kumaşları, az kabarık, sade gelinlik modelleri ile gelinliğin daha rahat “akması” için tercih edilir.

tarlatan kumasi

Kesimine Göre Tarlatan Modelleri

Gelinliğin kesimi de kullanman gereken gelinlik tarlatan çeşidini belirleyecektir. Özellikle prenses ve A kesim gibi kabarık gelinlik modelleri ile daha rahat yürüyebilmen ve eteğin kabarıklığını istenilen ölçüde sabit tutabilmen için tarlatan kullanman avantaj sağlayacak.

Prenses gelinlik modelleri için gelinliğinin genişliğine göre farklı kabarıklıkta, prenses gelinlik tarlatanı kullanabilirsin.

gelinliğin olmazsa olmazı tarlatan nedir? tarlatan fiyatları, çeşitleri nelerdir?

Eğer gelinliğin kısa ve prenses kesim bir model olacaksa kabarık kısa tarlatanları tercih edebilirsin.

Prenses kesimli, kabarık modelleriyle ilgili daha fazla bilgi için şuraya bakabilirsin: Prenses Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Kabarık gelinlik demişken adını özel tarlatanından alan kaburga gelinlik modellerini de unutmayalım.

gelinliğin olmazsa olmazı tarlatan nedir? tarlatan fiyatları, çeşitleri nelerdir?

A kesim gelinlik modelleri ile çan görünümü sağlamak için az kabarık tarlatanlara ihtiyaç duyacaksın. Bunun için A kesim tarlatan modellerini tercih edebilirsin.

gelinliğin olmazsa olmazı tarlatan nedir? tarlatan fiyatları, çeşitleri nelerdir?

A kesim gelinlik ile ilgili fikir edinmek istersen şuraya bakabilirsin: A Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Biraz ilginç gelecek ama balık model gelinlikler ile de tarlatan giyildiğini biliyor muydun? Bunun için, dizin biraz üstünden başlayan genişliğiyle balık model tarlatanlar bulunuyor.

gelinliğin olmazsa olmazı tarlatan nedir? tarlatan fiyatları, çeşitleri nelerdir?

Balık kesim gelinlik modellerini ve birbirinden şık modelleri incelemek istersen şuraya bakabilirsin: Balık Gelinlik Modelleri

Farbalı Tarlatanlar

Tarlatanın içinde bulunan teller, gelinliğin kabarıklığını ayarlamak için kullanılır. Tarlatanda ne kadar tel kullanılırsa gelinlik o kadar kabarık olur. Ancak tarlatanda gelinliğinin kabarıklığını ayarlamak için tek yöntem teller değil. Farba olarak adlandırılan ve gelinliğin içindeki fırfırlı katlar, gelinliği daha kabarık hale getirmek için kullanılır. Örneğin; çok kabarık prenses gelinlikler için kullanılan 7 telli tarlatanlar, yeterli olmadığı takdirde, 7 telli ve farbalı tarlatanlar tercih edilir.

gelinliğin olmazsa olmazı tarlatan nedir? tarlatan fiyatları, çeşitleri nelerdir?

Tarlatan Numaraları Nasıl Belirlenir?

Tarlatanlar gelinliğe kabarıklık katar ve estetik bir görüntü oluşturur demiştik. Tarlatan boyutları tarlatanın genişliğine göre, artan sırayla numaralandırılır. Tarlatanlar 1'den 5'e kadar numaralandırılır. En kabarık tarlatan numarası 5’tir. 2 numara tarlatan, 1 numara tarlatana göre daha geniştir ve gelinliğin kabarıklığına göre numara da artar.

Gelinliğin modeline uygun doğru numaralı tarlatanı giymen, istediğin görüntüyü elde etmen için önemlidir. Daha kabarık bir görünüm elde etmek için sonradan tarlatan numarasını artırma yoluna gitmemelisin. Bu gelinliğinde potluk gibi sorunlara yol açabilir. Yani 3 numara tarlatanın uygun olacağı bir gelinlikle 5 numara tarlatan kullanmamalısın.

tarlatan numaraları

Tarlatan Nereden Alınır?

Genellikle tarlatanını, gelinliğini aldığın modaevinden temin edebilirsin. Hatta birçok marka, duvak, gelin çiçeği ve tarlatanı gelinlik ile birlikte sunar. Ancak kendin tarlatan satın alacaksan ve “Tarlatan nerede bulunur” diye merak ediyorsan, İstanbul Fatih gibi şehrindeki, gelinlik firmalarının yoğun bulunduğu bölgelerden sana uygun olanını bulabilirsin.

Ayrıca hayalindeki görünüme sahip olmak için şehrindeki gelinlik firmalarının sayfalarını inceleyebilir, tarlatan, gelin buketi, duvak gibi, gelinliğin yanında sunulan imkanları da öğrenebilirsin. Firmalarla iletişime geçerek ücretsiz fiyat teklifi de alabilirsin.

Tarlatan Fiyatları Neye Göre Değişir?

Tarlatan fiyatı ne kadar diye merak ediyor, tarlatan modelleri ve fiyatlarıyla ilgili araştırma yapıyorsan, tarlatan fiyatlarının, modele, kumaşa, farbalı olup olmamasına göre değiştiğini bilmelisin. Örneğin; yarım tarlatan, uzun tarlatana göre daha uygun olacağı gibi, 6 telli daha kabarık modeller, 3 telli modellere göre daha az maliyetlidir.

Bonus: Tarlatan Nasıl Katlanır?

Özellikle gelinliğini saklarken işine yarayacak bir ipucu da verelim. Kumaş tarlatanları zaten rahat bir şekilde katlayabilirsin. Tel tarlatanlar ise birbirinin içine geçecek şekilde düz hale getirilerek katlanabilir.

Tarlatanla ilgili sana aktaracaklarımız bu şekilde. Son olarak bilmelisin ki gelinliğinle rahat yürümen için tarlatanında bulunan tellerden tutarak eteğinin önünü hafifçe kaldırman yeterli. Eğer eteğin ayağına dolaşıyorsa ve ellerin doluysa tarlatana ufak bir tekme atmaktan kaçınma! Gelinlikle rahat yürüyebilmek için ipuçları arıyorsan şu makalemiz sana yardımcı olabilir: Gelinlikle Rahat Hareket Etme Yöntemleri

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap