Son Yılların Parlayan Yıldızı: Tüm Detaylarıyla Sade Gelinlikler

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

8:44 dakika

03.08.2021

Abartıdan ve gösterişten uzak olan gelin adayı! Bu yıl senin yılın! Son dönemlerin popüler modellerinden sade gelinlikleri anlattığımız bu yazı da tam senlik! Peki sade gelinlikler nasıl olur? Hangi vücut tipine uygundur? Senin için anlattık.

sade gelinlik modelleri

Aradığı şıklığı doğallıkta bulan gelin adayları, sade tasarımlı gelinlikleri tercih ediyor. Peki sade gelinlik nedir? Çok kabarık olmayan, az işlemeli ya da işlemesiz, abartısız tasarımları sade gelinlikler arasında sayabiliriz.

Sade gelinliklerde en çok kullanılan kumaşlar ise tül, şifon, saten gibi sade alternatifler oluyor.

Sade gelinlik denilince ilk olarak akla düz gelinlik modelleri gelse de A kesim gelinlikler de sade modelleriyle son dönemlerde öne çıkıyor. Bu tarz gelinlikler, daha çok düz kesim oldukları için en çok atletik ve kum saati vücut tipine yakıştığını söyleyebiliriz.

Sade gelinlik modelleri yalnızca işlemesiz tasarımlardan ibaret değil. Sade dantel gelinlik modellerinin yanı sıra, işlemeli ya da tül detaylı modeller de bu tarz gelinliklerin zarif alternatiflerini oluşturuyor.

sade gelinlik modelleri

Dünyaca ünlü tasarımcıların en yeni gelinlik koleksiyonları arasında da sade tasarımlar öne çıkıyor. İşlemesiz, kabarık olmayan modeller en yeni gelinlik koleksiyonlarında sıkça yer buluyor.

Sade Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Sade gelinlikleri beğeniyorsun, peki senin için en uygun model hangisi? Dilersen biz anlatalım sen de vücut tipine, tarzına, düğün mekanına göre senin için en uygun sade gelinlik modeline karar ver:

Vücut Tipine Göre Sade Gelinlik Modelleri

5 çeşit vücut tipi bulunuyor:

  • Armut Vücut Tipi: Kalçaların omuzlarından daha geniş, üst bedenin ince ve belin kıvrımlıysa armut vücut tipine sahipsin demektir. Saten ya da tüllerin ağırlıkta olduğu A kesim sade gelinlikler ile kalçalarını gizleyebilir, derin V, straplez ya da kayık yaka gelinlik modelleri ile üst bölgeni ön plana çıkarabilirsin.

armut vücut tipine göre gelinlik

Özellikle Meghan Markle’ın, kraliyet düğününde tercih ettiği Clara Waight Keller imzalı, A kesim sade gelinlik, en yeni gelinlik trendlerinde etkisini gösterdi. Markle’ın bu tercihinin ardından, ünlü gelinlik markalarının koleksiyonlarında kayık yaka uzun kollu gelinlik modelleri yerini aldı.

Meghan Markle Gelinlik

  • Elma Vücut Tipi: Geniş omuzlar, dolgun ve büyük göğüsler, kalın bir bel ile düz bir kalça yapısı elma vücut tipi nedir sorusunun cevabıdır. Kare ya da küçük V yakalı, belden aşağısı şifon kumaştan, gizemli yırtmaca sahip bir gelinlik tam sana göre!

alternatif metin

  • Dikdörtgen Vücut Tipi: Normal ya da küçük göğüsler, geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar ile oyuntusuz bir belin varsa dikdörtgen vücut tipine sahipsin demektir. Bel bölgeni daha kıvrımlı göstermek için iki parçalı gelinlik modellerini tercih edebilirsin. Üst kısmı dantelli, eteği ise ipek kumaştan tasarlanan modeller vücudunu daha kıvrımlı gösterecektir.

dikdörtgen vücut tipine göre gelinlik

  • Kum Saati Vücut Tipi: Simetrik omuzlar ve kalçalar, dolgun göğüsler, incecik bel ve kusursuz bacaklar kum saati vücut tipini tanımlar. Tüm gelinlik tiplerini rahatça giyebileceğin gibi, her gelinin taşıyamayacağı, vücudu saran balık kesim gelinlikleri tercih edebilir, iddialı fiziğini ortaya koyabilirsin.

kum saati vücut tipine göre gelinlik

  • Ters Üçgen Vücut Tipi: Bu vücut tipinin en belirgin özelliği, geniş omuzlar, normal bir bel, uzun bacaklar ve dar kalçalardır. Bu vücut tipine göre gelinlik seçerken önemli olan kalça ve omuzlar arasında dengeli bir görünüm yaratmaktır. Bunun için straplez ya da halter takalı A ya da prenses gelinlikleri tercih edebilirsin. Dikkatleri omuzlarına çekmek istemiyorsan; U ve V yakalarla dikkatleri göğüslerini, yırtmaçlı ya da asimetrik tasarımlarla bacaklarını vurgulayabilirsin.

ters üçgen vücut tipine göre gelinlik

İncelemek istersen, vücuduna uygun gelinlik seçiminde sana yardımcı olabilecek şöyle bir yazımız da var: Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Mevsime Göre Sade Gelinlik Modelleri

Gelinlik seçiminde düğününü yapacağın mevsimi de göz önünde bulundurmalısın. Sade gelinlikleri kır, sahil, tekne düğünleri, havuz başında yapılan düğünler ile restoran düğünleri gibi sade ve samimi organizasyonlarda tercih edebilirsin.

İlkbaharda ya da yazın düğün yapacaksan ve kır, havuz başı ve sahil düğünleri gibi açık alanları tercih edeceksen, uçuş uçuş en sade gelinliklerden giyebilirsin.

Restoran gibi kapalı alanlarda ise az kabarık sade gelinlik modellerinden straplez ya da derin V yakalı, düz kesim veya A kesim gelinlikler uygun olacaktır. Fransız dantelli sade gelinlik modelleri de zarif ve romantik bir seçim olabilir.

mevsime göre gelinlik

Sonbahar ve kış gelinleri, kapalı sade gelinlik modellerini tercih edebilir. Uzun kollu sade gelinliklerin de yine mevsime göre gelinlik seçiminde uygun alternatifler olacağını söyleyebiliriz.

kışlık gelinlik

Mevsime göre gelinlik seçimine dair daha fazla ipucuna şu yazımızdan ulaşabilirsin: Hangi Mevsime Hangi Gelinlik Uyar?

Tarza Göre Sade Gelinlik Modelleri

Düğün gününde, seçtiğin gelinlikle tarzını ortaya koymaya ne dersin? Bohem, vintage, klasik, romantik… Hangi tarzda sade gelinlikler senin için daha uygun? Gel, beraber bakalım:

  • Bohem: Bohem tarzın vazgeçilmesi olan sade gelinlikler, uçuş uçuş modelleriyle özgür ruhlu gelinlerin tarzını yansıtıyor. Düşük omuzlar, minimal volanlar, zarif danteller, bohem tarzda gelinliklerde sıkça karşımıza çıkıyor.

bohem gelinlikler

Bohem gelinlikler ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımız ilgini çekebilir: Özgür Ruhlu Gelinlerin Tercihi: Bohem Gelinlik

  • Vintage: Sade vintage gelinlik modelleri de nostalji seven gelin adayları için zarif seçenekler arasında yer alıyor. Midi boyda düz kesim ve az kabarık gelinlik modelleri ile vintage saç aksesuarları kullanarak retro görünümünü tamamlayabilirsin.

vintage gelinlik seçimi

Vintage gelinliklerle ilgili merak ettiğin tüm soruların yanıtlarını şu yazımızda bulabilirsin: Gelinlikte Yükselen Trend: Vintage

  • Klasik: Klasik tarzda sade gelinlik modelleri, özellikle minimal desenli, az kabarık tasarımlarıyla karşımıza çıkıyor. Dünyaca ünlü tasarımcıların, koleksiyonlarında uzun kollu, askılı ve truvakar kollu modelleriyle yer verdiği klasik tarzda gelinlikler, risk almayı sevmeyen gelinlerin tercihi oluyor.

klasik tarzda gelinlik

Klasik tarzda gelinliğinle nasıl bir gelin makyajı tercih edeceğine karar veremediysen, şu yazımız sana yardımcı olabilir: Tarzına Uygun Gelin Makyajı Trendleri

  • Romantik: Romantik gelinler de sade gelinlikleri çok seviyor! Çiçek, nakış, pırıltılı bir kemer ya da ince askılar… Ufak detaylar sade tasarımlı gelinliklere romantik bir hava katıyor. Bu gelinlikler, pembe tonlarda romantik gelin makyajı ile tamamlandığında çok hoş bir görünüm sağlıyor!

romantik gelinlikler

Birbirinden şık romantik gelinlik modellerini incelemek istersen şurayı ziyaret edebilirsin: Romantik Gelinlikler

Gösterişli gelinlikler, hareketli tasarımları ile aksesuar gerektirmiyor, ancak sade modeller ile zevkine göre gelin aksesuarları kullanabilirsin. Gelinliğini, sade gelin makyajı, şık bir saç modeli ve aksesuarlarla tamamlayarak, en özel gününde şık ve zarif bir görünüm yakalayabilirsin.

Çok Sade Gelinlik Modelleri Nasıl Olur?

Az detayı bulunan, zarif gelinlik modellerini beğenen gelin adaylarının tercihi çok sade gelinlikler oluyor. Özellikle nikah için sade gelinlik elbise bakan gelin adayları tercihini bu tasarımlardan yana yapabiliyor. Sade nikah elbisesi olarak en çok tercih edilen modeller mini ve midi boy kısa gelinlikler.

Eğer kısa bir model tercih etmek istemiyorsan beyaz uzun elbiselerin de sıkça tercih edilen sade beyaz gelinlik modelleri arasında olduğunu söyleyelim.

Nikah elbisesi için hangi firmaları ziyaret edebilirim diye düşünüyorsan şu yazımıza bakabilirsin: İstanbul’da Nikah Elbisesi Nereden Alınır?

çok sade gelinlik modelleri

Birbirinden şık sade gelinlik modellerini burayı da inceleyebilirsin: Sade ve Şık Gelinlik Modelleri

Ünlü Tasarımcıların Sade Gelinlik Modelleri

Sade gelinlik modellerinin yükselişte olduğunu dünyaca ünlü gelinlik markalarının en yeni koleksiyonlarını incelediğimizde de görebiliyoruz.

Aralarında Elie Saab, Oscar de la Renta, Rosa Clara, Monique Lhuillier’in de bulunduğu dünyaca ünlü tasarımcılar, en yeni gelinlik koleksiyonlarında, birbirinden şık sade gelinlik modellerine yer veriyor.

ünlü tasarımcıların sade gelinlikleri

ünlü tasarımcıların sade gelinlikleri

ünlü tasarımcıların sade gelinlikleri

Sade Gelinlik Fiyatları Neye Göre Değişir?

Sade gelinlik modelleri fiyatları, kullanılan kumaşa, modelin işlemesine, dantel kullanılıyorsa dantelin kalitesine, gelinliğin uzun ya da kısa olmasına göre değişiklik gösteriyor.

Örneğin, saten kumaşın kullanıldığı gelinliklerin, tüllerin ağırlıkta olduğu tasarımlara kıyasla daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde gelinliğin dantel detaylarında Fransız danteli kullanılıyorsa, bu durum fiyatın yükselmesine neden oluyor.

Sade gelinlik fiyatları ne kadar dersen, İstanbul gelinlik firmalarında minimum fiyatların 2000 TL ile 5000 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Sade Gelinlik İstanbul'da Nereden Alınır?

Sade gelinliklerle ilgili detaylardan bahsettik. Sırada sana uygun gelinliği bulmak var. Biz senin için en güzel sade gelinlik modellerini hazırlayan bazı İstanbul modaevlerini sıraladık. Dilersen birlikte bakalım.

Emine Meral Modaevi

Emine Meral, İstanbul’un Kadıköy ilçesinde faaliyet gösteren modaevlerinden biri. Teslim süresini 1 haftaya kadar düşürebilen modaevinde birbirinden şık hazır sade gelinlik modellerini deneyebileceğin gibi, özel dikim de yaptırabilirsin.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler


Nurcan Ege Wedding Dress

İstanbul Kadıköy’de ziyaret edebileceğin bir diğer firma da Nurcan Ege Wedding Dress. İster işlemesi az kabarık A kesim ve prenses modeller, ister iki parça düz kesim gelinlikler... Firmanın her kesime hitap eden sade modelleri arasında mutlaka sen de zarif stiline uygun bir gelinlik bulacaksın.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler


Madame Amour

Düz sade gelinlikleriyle öne çıkan İstanbul gelinlik mağazalarından biri de Kadıköy Söğütlüçeşme’de hizmet veren Madame Amour. Sade ve zarif bir stili olan modaevi sırt dekolteli gelinlikleri ile de ön plana çıkıyor.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler

Madame Amour

Madame Amour

Firmayı İncele

Mesemias

İstanbul Kadıköy'de hizmet veren Mesemias, sade ve modern tasarımlarıyla öne çıkıyor. Sade tasarımlar, az kabarık, düz kesim modeller firmanın dikkat çeken tasarımları arasında.

Mesemias

Mesemias

Mesemias

Firmayı İncele

Vipgelinlik

İstanbul gelinlik mağazaları arasında modern ve şık gelinlikleriyle öne çıkan Vipgelinlik'te her kesimde sade tasarımları bulman mümkün. Sade tasarımlar arasında dantelli ve üç boyutlu aplikeli, tül kumaştan gelinliklerin ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler

Vipgelinlik

Vipgelinlik

Firmayı İncele

Bridelymade

Ayrıntılar ile fark yaratabildiklerine inanan Bridelymade firması, İstanbul’un Şişli ilçesinde hizmet veriyor. Modaevinde dantel detayların kullanıldığı beyaz sade gelinliklere göz atabilirsin.

bridelymade

Bridelymade

Bridelymade

Firmayı İncele

İpek Moda

İstanbul’un Pendik ilçesinde hizmet veren İpek Moda, genellikle mikado tüller, Fransız güpürler, ipek şantuklar, zarif danteller ile sade tasarımlara imza atıyor.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler

İpek Moda

İpek Moda

Firmayı İncele

Pınar Bent

İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan Pınar Bent firması, özel dikim ve hazır modelleri ile stilini zarifçe yansıtabileceğin sana özel sade düz gelinlikler sunuyor. Firmada duvak ve gelin kesesi seçeneklerine de ulaşabilirsin.

Pınar Bent

Pınar Bent

Pınar Bent

Firmayı İncele

Mediha Cambaz

Modaevini, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde ziyaret edebilir, en sade gelinlik modellerini deneyebilirsin. Mediha Cambaz her ne kadar düz ve A kesim sade tasarımları ile dikkat çekse de aslında her zevke hitap eden modellere de sahip.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler

Mediha Cambaz

Mediha Cambaz

Firmayı İncele

Büşra Tezel Modaevi

Büşra Tezel Modaevi, Bayrampaşa'da hizmet veriyor ve yaklaşık 1 haftada gelinlikleri teslim ediyor. Firmada bulabileceğin pek çok gelinlik sade tasarımlarıyla göz dolduruyor. Romantik ve modern gelinlere vurgu yapan modaevi, koleksiyonunda sadece couture gelinliklere yer veriyor.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler


Elza Moda Evi Gülten Türk

Gaziosmanpaşa gelinlik firmalarından Elza Moda Evi Gülten Türk, sade ve romantik tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Özel dikim ve gelinlik kiralama hizmeti de bulunan firmayı hafta sonları da ziyaret edebilirsin.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler


Vakko Wedding

İstanbul gelinlik mağazaları arasından Üsküdar’da ziyaret edebileceğin Vakko Wedding mağazası, kendi koleksiyonlarının yanı sıra, Monique Lhuiller, Berta, Marchesa, Temperley London, Zuhair Murad, Elie Saab, Reem Acra, Jenny Pechkam, Naeem Khan, Roland Mouret, Oscar De La Renta gibi dünyaca ünlü tasarımcıların gelinlik modellerine de yer veriyor.

Satenler, tüller, çiçek desenleri, danteller. Farklı kumaş türlerinin ve sezon trendlerinin kullanıldığı gelinliklerde her tarza uygun geniş bir fiyat aralığında gelinlik bulman mümkün. Dünyaca ünlü gelinlik firmalarının gelinliklerinin bulunduğu Vakko Wedding'te minimum fiyatlar 5000 TL'nin üzerinde.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler

Vakko Wedding

Vakko Wedding

Firmayı İncele

Düğün günü zarafetini konuşturmak isteyen gelin adaylarının tercihi olan sade gelinlik modelleriyle ilgili detaylara yer verdik ve bu gelinlikleri bulabileceğin firmalara yer verdik. Ancak seçeneklerinin bunlarla sınırlı olduğunu düşünme! Şehrindeki gelinlik firmalarının sayfalarını inceleyip, sana en uygun sade gelinlik modelleri ve fiyatları için firmalarla iletişime geçebilirsin.

Şunlar da ilgini çekebilir:

Sade Makyaj Modelleri

İstanbul Gelin Saçı ve Makyajı Fiyatları

İstanbul’da Gelinlik Fiyatlarını Araştırdık!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

özgür polatlı

Düğün Tarihi: 21.10.2014


şıklığın yolu sadelikten geçer her zaman


G. sevim

Düğün Tarihi: 21.10.2014


tüm minimalist gelinlerin rüyası..!