Son Yılların Parlayan Yıldızı: Tüm Detaylarıyla Sade Gelinlikler

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

6:05 dakika

02.10.2019

Abartıdan ve gösterişten uzak olan gelin adayı! Bu yıl senin yılın! Hafif bir dekolte, ipek ya da saten tarzı bir kumaş ile çok kabarık olmayan gelinlikler benim tarzım dersen son dönemlerin popüler modellerinden sade gelinlikleri anlattığımız bu yazı tam senlik! Peki sade gelinlikler nasıl olur? Hangi vücut tipine hangi gelinlik modeli yakışır? Tarza göre sade gelinlik modelleri hangileri? Senin için anlattık.

Aradığı şıklığı doğallıkta bulan gelin adayları, sade tasarımlı gelinlikleri tercih ediyor. Peki sade gelinlik nedir? Çok kabarık olmayan, az işlemeli ya da işlemesiz, abartısız tasarımları sade gelinlikler arasında sayabiliriz. Sade gelinliklerde en çok kullanılan kumaşlar ise tül, şifon, saten gibi sade alternatifler oluyor. Sade gelinlik denilince ilk olarak akla düz gelinlik modelleri gelse de A kesim gelinlikler de sade modelleriyle son dönemlerde öne çıkıyor. Bu tarz gelinlikler, daha çok düz kesim oldukları için en çok atletik ve kum saati vücut tipine yakıştığını söyleyebiliriz.

Sade gelinlik modelleri yalnızca işlemesiz tasarımlardan ibaret değil. Dantelli sade gelinliklerin yanı sıra, işlemeli ya da tül detaylı modeller de bu tarz gelinliklerin zarif alternatiflerini oluşturuyor.

sade gelinlik modelleri

Dünyaca ünlü tasarımcıların en yeni gelinlik koleksiyonları arasında da sade tasarımlar öne çıkıyor. İşlemesiz, kabarık olmayan modeller 2019'un en yeni gelinlik koleksiyonlarında sıkça yer buluyor. 2019 gelinlik trendlerinde sadeleşme etkisi kendini gösteriyor.

Sadeleşme etkisi 2019 trendlerinin genelinde de hakim. Gelin saçından makyajına, düğün davetiyesinden pastasına kadar tüm trendlerde sade tasarımların öne çıktığını söyleyebiliriz. En yeni düğün trendlerini incelemek için şuraya bakabilirsin: 2019 Düğün Trendleri Arasında Neler Var?

Sade Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Sade gelinlikleri beğeniyorsun, peki senin için en uygun model hangisi? Dilersen biz anlatalım sen de vücut tipine, tarzına, düğün mekanına göre senin için en uygun sade gelinlik modeline karar ver:

Vücut Tipine Göre Sade Gelinlik Modelleri

Dört çeşit vücut tipi bulunuyor:

  • Armut Vücut Tipi: Kalçaların omuzlarından daha geniş, üst bedenin ince ve belin kıvrımlıysa armut vücut tipine sahipsin demektir. Saten ya da tüllerin ağırlıkta olduğu A kesim sade gelinlikler ile kalçalarını gizleyebilir, derin V, straplez ya da kayık yaka gelinlik modelleri ile üst bölgeni ön plana çıkarabilirsin.

armut vücut tipine göre gelinlik

Özellikle Meghan Markle’ın, kraliyet düğününde tercih ettiği Clara Waighth Keller imzalı, A kesim sade gelinlik, 2019 gelinlik trendlerinde etkisini gösterdi. Markle’ın bu tercihinin ardından, ünlü gelinlik markalarının koleksiyonlarında kayık yaka uzun kollu gelinlik modelleri yerini aldı.

Meghan Markle Gelinlik

  • Elma Vücut Tipi: Geniş omuzlar, dolgun ve büyük göğüsler, kalın bir bel ile düz bir kalça yapısı elma vücut tipi nedir sorusunun cevabıdır. Kare ya da küçük V yakalı, belden aşağısı şifon kumaştan, gizemli yırtmaca sahip bir gelinlik tam sana göre!

alternatif metin

  • Dikdörtgen Vücut Tipi: Normal ya da küçük göğüsler, geniş omuzlar, omuzlara simetrik kalçalar ile oyuntusuz bir belin varsa dikdörtgen vücut tipine sahipsin demektir. Bel bölgeni daha kıvrımlı göstermek için iki parçalı gelinlik modellerini tercih edebilirsin. Üst kısmı dantelli, eteği ise ipek kumaştan tasarlanan modeller vücudunu daha kıvrımlı gösterecektir.

dikdörtgen vücut tipine göre gelinlik

  • Kum Saati Vücut Tipi: Simetrik omuzlar ve kalçalar, dolgun göğüsler, incecik bel ve kusursuz bacaklar kum saati vücut tipini tanımlar. Tüm gelinlik tiplerini rahatça giyebileceğin gibi, her gelinin taşıyamayacağı, vücudu saran balık kesim gelinlikleri tercih edebilir, iddialı fiziğini ortaya koyabilirsin.

kum saati vücut tipine göre gelinlik

İncelemek istersen, vücuduna uygun gelinlik seçiminde sana yardımcı olabilecek şöyle bir yazımız da var: Vücut Tipinize Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Mevsime Göre Sade Gelinlik Modelleri

Gelinlik seçiminde düğününü yapacağın mevsimi de göz önünde bulundurmalısın. Sade gelinlikleri kır, sahil, tekne düğünleri, havuz başında yapılan düğünler ile restoran düğünleri gibi sade ve samimi organizasyonlarda tercih edebilirsin.

İlkbaharda ya da yazın düğün yapacaksan ve kır, havuz başı ve sahil düğünleri gibi açık alanları tercih edeceksen, uçuş uçuş en sade gelinliklerden giyebilirsin. Restoran gibi kapalı alanlarda ise az kabarık sade gelinlik modellerinden straplez ya da derin V yakalı, düz kesim veya A kesim gelinlikler uygun olacaktır. Fransız dantelli sade gelinlik modelleri de zarif ve romantik bir seçim olabilir.

mevsime göre gelinlik

Sonbahar ve kış gelinleri, kapalı sade gelinlik modellerini tercih edebilir. Uzun kollu sade gelinliklerin de yine mevsime göre gelinlik seçiminde uygun alternatifler olacağını söyleyebiliriz.

kışlık gelinlik

Mevsime göre gelinlik seçimine dair daha fazla ipucuna şu yazımızdan ulaşabilirsin: Hangi Mevsime Hangi Gelinlik Uyar?

Tarza Göre Sade Gelinlik Modelleri

Düğün gününde, seçtiğin gelinlikle tarzını ortaya koymaya ne dersin? Bohem, vintage, klasik, romantik… Hangi tarzda sade gelinlikler senin için daha uygun? Gel, beraber bakalım:

  • Bohem: Bohem tarzın vazgeçilmesi olan sade gelinlikler, uçuş uçuş modelleriyle özgür ruhlu gelinlerin tarzını yansıtıyor. Düşük omuzlar, minimal volanlar, zarif danteller, bohem tarzda gelinliklerde sıkça karşımıza çıkıyor.

bohem gelinlikler

Bohem gelinlikler ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak istersen şu yazımız ilgini çekebilir: Özgür Ruhlu Gelinlerin Tercihi: Bohem Gelinlik

  • Vintage: Sade vintage gelinlik modelleri de nostalji seven gelin adayları için zarif seçenekler arasında yer alıyor. Midi boyda düz kesim ve az kabarık gelinlik modelleri ile vintage saç aksesuarları kullanarak retro görünümünü tamamlayabilirsin.

vintage gelinlik seçimi

Vintage gelinliklerle ilgili merak ettiğin tüm soruların yanıtlarını şu yazımızda bulabilirsin: Gelinlikte Yükselen Trend: Vintage

  • Klasik: Klasik tarzda sade gelinlik modelleri, özellikle minimal desenli, az kabarık tasarımlarıyla karşımıza çıkıyor. Dünyaca ünlü tasarımcıların, koleksiyonlarında uzun kollu, askılı ve truvakar kollu modelleriyle yer verdiği klasik tarzda gelinlikler, risk almayı sevmeyen gelinlerin tercihi oluyor.

klasik tarzda gelinlik

Klasik tarzda gelinliğinle nasıl bir gelin makyajı tercih edeceğine karar veremediysen, şu yazımız sana yardımcı olabilir: Tarzına Uygun Gelin Makyajı Trendleri

  • Romantik: Romantik gelinler de sade gelinlikleri çok seviyor! Çiçek, nakış, pırıltılı bir kemer ya da ince askılar… Ufak detaylar sade tasarımlı gelinliklere romantik bir hava katıyor. Bu gelinlikler, pembe tonlarda romantik gelin makyajı ile tamamlandığında çok hoş bir görünüm sağlıyor!

romantik gelinlikler

Birbirinden şık romantik gelinlik modellerini incelemek istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Romantik Gelinlikler

Gösterişli gelinlikler, hareketli tasarımları ile aksesuar gerektirmiyor, ancak sade modeller ile zevkine göre gelin aksesuarları kullanabilirsin. Gelinliğini, sade gelin makyajı, şık bir saç modeli ve aksesuarlarla tamamlayarak, en özel gününde şık ve zarif bir görünüm yakalayabilirsin.

Sade gelinliklerle uyum sağlayacak zarif gelin topuzu modellerini incelemek istersen şu galerimize göz atabilirsin: Sade Topuz Modelleri

Çok Sade Gelinlik Modelleri Nasıl Olur?

Az detayı bulunan, zarif gelinlik modellerini beğenen gelin adaylarının tercihi çok sade gelinlikler oluyor. Özellikle nikah için beyaz elbise modelleri bakan gelin adayları tercihini bu tasarımlardan yana yapabiliyor. Sade nikah elbisesi olarak en çok tercih edilen modeller mini ve midi boy kısa gelinlikler.

Eğer kısa bir model tercih etmek istemiyorsan beyaz uzun elbiselerin de sıkça tercih edilen sade nikah elbise modelleri arasında olduğunu söyleyelim.

Nikah elbisesi için hangi firmaları ziyaret edebilirim diye düşünüyorsan şu yazımıza bakabilirsin: İstanbul’da Nikah Elbisesi Nereden Alınır?

çok sade gelinlik modelleri

çok sade gelinlik modeli

Birbirinden şık sade gelinlik modellerini şu galerimizden de inceleyebilirsin: Sade ve Şık Gelinlikler

Ünlü Tasarımcıların Sade Gelinlik Modelleri

Sade gelinlik modellerinin yükselişte olduğunu dünyaca ünlü gelinlik markalarının en yeni koleksiyonlarını incelediğimizde de görebiliyoruz. Aralarında Elie Saab, Oscar de la Renta, Rosa Clara, Monique Lhuillier’in de bulunduğu dünyaca ünlü tasarımcılar, 2019 gelinlik koleksiyonlarında, birbirinden şık sade gelinlik modellerine yer veriyor.

ünlü tasarımcıların sade gelinlikleri

ünlü tasarımcıların sade gelinlikleri

ünlü tasarımcıların sade gelinlikleri

Ünlü tasarımcıların en yeni gelinlik koleksiyonlarını incelemek istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: 2019 Gelinlik Modelleri

Sade Gelinlik Fiyatları Neye Göre Değişir?

Sade gelinlik modelleri fiyatları, kullanılan kumaşa, modelin işlemesine, dantel kullanılıyorsa dantelin kalitesine, gelinliğin uzun ya da kısa olmasına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, saten kumaşın kullanıldığı gelinliklerin, tüllerin ağırlıkta olduğu tasarımlara kıyasla daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde gelinliğin dantel detaylarında Fransız danteli kullanılıyorsa, bu durum fiyatın yükselmesine neden oluyor. Sade gelinlik fiyatları ne kadar dersen, İstanbul gelinlik firmalarında minimum fiyatların 2000 TL ile 5000 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Sade gelinlik modelleri hakkında anlatacaklarımız bu şekilde. Şimdi sırada gelinliğini bulmak var. Sade gelinlikleri nerede bulurum dersen, şu yazımıza göz atabilirsin: Sade Gelinlik Modelleri ile Öne Çıkan İstanbul Gelinlik Firmaları

Ayrıca şehrindeki gelinlik firmalarının sayfalarını inceleyip, sana en uygun sade gelinlik modelleri ve fiyatları için firmalarla iletişime geçebilirsin.

son yılların parlayan yıldızı: tüm detaylarıyla sade gelinlikler

Gelinlik Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

GS

G. Sevim

21/10/2014

tüm minimalist gelinlerin rüyası..!


ÖP

Özgür Polatlı

21/10/2014

şıklığın yolu sadelikten geçer her zaman