Gelinlik Kol Modeline Karar Vermen İçin İpuçları

Sinem Aydınoğlu tarafından yazılmıştır.

3:53 dakika

14.11.2019

Bu makaleyi yazmaya karar verene kadar kaç çeşit gelinlik kolu olduğunu düşünmemiştim. İlk bakışta uzun, kısa ve yarım kollu gelinlik adı da verilen truvakar kollu gelinlikler akla gelse de gelinlik kolları bu 3 başlıktan daha fazla. En önemlileri ise düşük omuzlu, tek omuzlu, askılı ve kolsuz gelinlik kolları olarak listeleniyor. Gel birlikte gelinlik kollarının detaylarını öğrenelim.

Düşük Omuzlu Gelinlik Modelleri

Bu kol tipini kesinlikle geniş omuzlu gelinlere önermiyorum. Nedenini düşük omuzlu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey makalesinde anlattım oradan okuyabilirsin. Fakat daha önce kısa bir özet geçmem gerekirse romantikliğin efsaneleştiği kol biçimidir diyebilirim. Bu kol tipinde en fazla dikkat çeken bölge yaka tipidir. Düz kesim kayık bir yakada, derin V yaka da tercih edebilirsin. Yalnızca şunu bilmeni isterim V yaka düşük omuzlu gelinliklerde dekolte bölgesi açık olduğu için kol hareketlerin biraz kısıtlanabilir bilgin olsun.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Bu galerideki modeller de gelinliğini seçerken sana fikir verebilir: Hem Çok Romantik Hem Zarif: Düşük Omuz Gelinlik Modelleri

Uzun Kollu Gelinlik Modelleri

Özellikle dantel kumaştan tasarlanmış modelleri ile prenseslerin ve zarafetin temsilcisi uzun kollu gelinlikler her gelinlik kesimi ile uyum sağlayan bir kol biçimidir. Fakat en büyük ihtişamını V yaka balık etekli gelinlik modellerinde yakalar.

Uzun kollu gelinlikleri hem kilolu hem de ince yapılı gelin adaylarına da öneriyorum. Kiloluysan trompet ya da İspanyol kollar ile bishop modellerinin de dahil olduğu balon kol gibi bol kollu tasarımları düşünebilirsin.

Daha fazla ayrıntı için uzun kollu gelinlikler hakkında bilmen gereken her şey isimli makaleyi incelemelisin.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Birbirinden şık İspanyol kol gelinlikleri incelemek istersen şu galerimize bakabilirsin: İspanyol Kol Gelinlik Modelleri

Tek Omuzlu Gelinlik Modelleri

Tek askılı gelinlik modelleri hakkında bilmen gereken her şey makalesinde daha ayrıntılı açıklamalara ve görsellere rastlayacağın makaleyi okumadan önce bu kol tipinin en moda olduğu dönemin 2009 ve 2015 yıllarında olduğunu bilmelisin. Eski Yunan kıyafetlerini andıran tek askılı gelinlik kollarını özellikle üst bedenini ön plana çıkarmak isteyen gelin adayları tercih etmeli. Fazla geniş omuzlu gelin adaylarına da öneriyorum çünkü bu kol tipi omuzlarını da daraltmayı vadediyor. Uzun ince yapılı vücut tipine sahip olanlara da çok yakışan tek omuzlu gelinlik modelleri neredeyse her kesimde seçenekleriyle gelin adaylarının beğenisine sunuluyor.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Bak burada çok güzel modeller var: Güzellik Ayrıntıda Gizlidir: Omuz Detaylı Gelinlik Modelleri

Truvakar Kollu Gelinlik Modelleri

Her mevsim giyilebilir ve her dönem moda olması ile diğer kollardan bir adım önde olan truvakar kollu gelinlikleri öncelikli olarak minyon, büyük göğüslü, geniş omuzlu veya büyük bedene sahip olan gelin adaylarına öneriyorum.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Kısa Kollu Gelinlik Modelleri

Seçildiği etek kumaşı ile her mekana rahatlıkla uyum sağlayan kısa kollu gelinlikler en fazla saten ve dantel kumaşlar ile tercih edilir. İhtişamlı bir otel düğünü yapmayı planlıyorsan parlak saten kumaştan prenses kesim gelinlik modeli tercih edebilir, romantik bir kır düğünü planlıyorsan da şifon veya dantel kumaşlı A veya düz kesim gelinlik modeli tercih etmelisin.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Geniş omuzlu gelin adaylarının omuzlarını daraltan kısa kollu gelinlik modellerini hafif kilolu ve kısa boylu gelin adaylarına öneriyorum. Ayrıca yaka biçiminden daha fazla sırt dekoltesine yoğunlaştığı için sırt dekolteli kısa kollu gelinlikler ön plana çıkar.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Kısa kollu gelinlikler ile saç modelini özellikle toplatmanı tavsiye ediyorum. Çünkü omuzlarına bukleler halinde ya da dümdüz olarak bırakırsan gelinlik kolun ile saçların aynı hizada olacağı için gelinliğinin ihtişamını gizleyecektir. O nedenle kısa kollu gelinlikler ile her tür topuz mubah...

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Askılı Gelinlik Modelleri

Hiçbir zaman modası geçmeyen kol tipinden biri de askılı gelinlik modelleridir. Fakat bu tek bir kol çeşidi ile değil 3 çeşit askılı gelinlik modeli olmasından kaynaklanıyor. Bunlar kalın, ince ve incecik ya da ip askı adı da verilen spagetti askılardır.

Askının çeşidi yaka tipine göre değişiklik gösterir. Kalın askı seçimi yapmayı planlıyorsan V yaka gelinlik modeli seçmeni öneriyorum. Eğer Fransız danteli kullanmayı planlıyorsan yaka tipin kalp de olabilir.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

İnce askılar, kalın ile çok ince askı tipinin arasındaki boydur. Bu modeli daha çok omuzları dar olan gelin adayları tercih etmeli. Bu askı çeşidi ile kullanılan V yaka gelinlikler olup en çok yakıştığı kesim ise prenses kesim gelinlik modelleridir. Büyük göğüslü gelin adaylarının da kurtarıcısı olacaktır.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

İncecik askılı gelinlikler en çok balık kesimli gelinlik modellerine yakışıyor. Bu tarz gelinlikleri ise dikdörtgen ya da atletik vücut tipine sahip gelin adaylarına öneriyorum. Üstelik spagetti askılar ile sırt dekoltesi de bir başka ihtişamlı oluyor.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Birbirinden şık askılı gelinliklere göz atmak istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Askılı Gelinlik Modelleri

Kolsuz Gelinlik Modelleri

Bisiklet yakalar ile bir bütün oluşturan kolsuz gelinlik modellerini etkileyen en önemli faktör gelinliğin kumaşıdır. İllüzyon, işlemeli, dantel ya da şifon kumaştan tasarlanırlar.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Uzun boylu, ince kol yapısına sahip ya da geniş omuzlu gelin adayları bu kol ve yaka ikilisi ile adeta zarafetin simgesi olabilirler. Burada ne tarz bir gelin olmak istediğine karar vererek seçimini yapmalısın. Eğer sade ve minimal bir tarzın varsa dantel ya da şifon kumaş, ihtişamlı bir seçim yapmayı planlıyorsan da taşlı veya işlemeli gelinlik kumaşından seçmeni tavsiye ediyorum.

gelinlik kol modeline karar vermen için ipuçları

Bisiklet yaka kolsuz gelinlikleri özellikle dar omuzlu, minyon veya kolları kalın olan gelin adaylarına önermiyor, hatta mümkün olduğunca kol tipinden uzak durmasını tavsiye ediyorum.

Gelinlik kolları ile ilgili benim anlatacaklarım bu kadar. Gelinlik seçimini yaparken en son düğün trendleri de sana ilham verebilir. Peki en yeni düğün trendlerine ne kadar hakimsin? Testi çöz, söyleyelim:

Gelinlik Firmaları

Şehrindeki en iyi Gelinlik firmaları burada!

Her 2 çiftten biri aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik Firmaları

Sıradaki Makaleler

Gelinlik kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

10 yorum

Tuba Çetinkaya

25/07/2016

Merhaba. Dikilmekte olan Gelinliğimin alt kısmı prenses ve A kesim karışımı ve tül fakat üst kısma hâlâ karar veremedim. Üst kısım için seçtiğim dantel ekru ve gümüş detaylı. Koltuk altımın ve gòğüs dekoltemin görünmemesi gerekli. Vücut tipim ise orantılı fakat çok zayıf deil. Kısa kollu bir gelinlik düşündüm. Yakasi, kolu ve sirti icin iz ne önerirsiniz? Önerilerinizi heyecanla bekliyorum çok teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Tuba, Etek kesimin prenses ve A kesim karışımı ise hafif kabarık olduğunu tahmin ediyoruz. Yani ne prenses kadar fazla kabarık ne de A kesim kadar usulca iniyor. Koltuk altı ve göğüs dekoltesinin görünmesini istemiyorsan straplez ve V yakayı elememiz gerekiyor bu durumda. Kare yaka, seçtiğin etek kesimi ile son derece uyum sağlar. Fakat genellikle askılı modelle kombinlenir. Bu da koltuk altının görünmesi demek oluyor. Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin? yazımıza göz atabilirsin. Bu durumda seni hem şık hem de asil kayık yaka kurtaracaktır. Kayık yaka ile koltuk altın da dekolte bölgen de kamufle olur. Kayık yaka düşük omuz veya truvakar kolla da çok yakışır. Kayık Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! yazımıza mutlaka göz at.


VT

Vesile Turkmen

01/08/2016

Merhaba, ekimde dugunum var. Ben balik model giymek istiyordum. Boyum kisa yakismacagini biliyorum. Vede yakismadi ve tasimasi zor bir gelinlik modeli sizden istedigim fikir verebilirmisiniz. 1.55 boyunda 46 kilo omuzlarim zaten genis degil miyon tipim var. Siz ne tur bir gelinlik giymeme tavsiye edersiniz. Simdiden tesekkur ederim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Vesile, Biz sana A kesim bir gelinlik giyinmeni tavsiye ederiz. Bu kesimde bacak boyu olduğundan daha uzun görünür. Özellikle minyon kısa-orta boylu gelin adayları için idealdir. Üstelik kullanımı da balık modelle kıyaslanmayacak kadar rahattır. A Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! yazımızı okumanı tavsiye ederiz.


FF

Funda Funda

16/11/2016

Merhabalar ben armut tipim ama biraz arka koldan cikinti var prenses modelini seviyorum ama balık modellerde hoşuma gidiyor fikir verebilir misiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Funda, Armut vücut tipi için önerdiğimiz modeller genellikle A kesim ve prenses kesim gelinlikler oluyor. Eğer boyun kısaysa prenses kesim daha fazla kısa boylu gösterdiği için kuyruklu bir A kesim gelinlik giymeni tavsiye ediyoruz. Tabii 13 cm'lik gelin ayakkabısı giyerim dersen prenses kesim de harika olacaktır. Balık gelinlikler için denemeden karar vermemelisin. Eğer doğru orantıyı yakalarsan (kayık yaka ile kalça oranı) balık kesim gelinlik de sana yakışabilir ama bunun için mutlaka en az bir tane denemelisin.


SD

Sena Damla

20/01/2017

Merhaba kum saati vücut yapım kır düğünü yada otel konsepti olan bir düğün planlıyoruz. Bugüne kadar hep kabarık olmayan bir gelinlik planlamış idim fakat balo model denedim ve kendimi muhteşem hissettim ... bir problemim var ki kollarım kalın ne yapmam gerektiğini bilmiyorum


KT

Kbra Turk

05/02/2017

Merhba ben 1.64 boyunda 64 kiloyum balik etli yapim var genis omuzlu ve kollari kalin bir yapim var.ust bolgem daha iri yani.basenim az var.uygun gelinlk icin bana yardimci olurmusunuz nasil bir gelinlik secmem gerekli


G

Gamze

31/03/2017

Merhaba eski bir sporcu oldugum icin omuzlarim geniş. Boyum 1.72. 80 kiloyum. Kum saati tarzinda bir vücudum var fakat kum saatine gore daha iri tarzda :) KOllarim kalin oldugu icin kollarimi nasil kamufle etmem gerektigini ve omzum icin nasıl bir tercih yapmam gerektigini bilmiyorum


BK

Büşra Kara

10/04/2017

Merhaba omuzlarım düşük ve dar aynı zamanda üst kısmım çok zayıf nasıl bir yaka tipi nasıl bir gelinlik secmeliyim. Boyum 1.63 kilom 56


DM

Deniz Mete

17/04/2017

Merhaba ben 1.68 boylarında 54 kiloyum vucudum gayet orantılı.hep prenses olsun kabarık olsun dedım gelinliğim.sonra herkes bana a kesım yakısacagını tavaıye ettığı ıcın a kesım bı gelınlık aldım.hatta a prenses miş.ama oyle kabarık degıl hayalımdekı gıbı.sizce ne yapmalıyım.gelinlik secmek bu kadar zor mu


GK

Gamze Koluaçık

23/04/2017

Merhabalar kilom 50 boyum 170 ince belli geniş omuzlu ve küçük ölçülere sahip bir vücudum var prenses model gelinlik istiyorum fakat omuzlarından dolayı ( geniş kemikli ve zayıf görünüme sahip) endişelerim var bana ne onerebilirsiniz???


ÖŞ

Öznur Şahin

14/02/2018

Merhaba, boyum 155 cm kilom 62 kg. göbek problemim var,vücudumda en çok sivrilen bölgem göbeğim, (6-7 aylık hamile gibiyim sürekli:) sonra popo.alt bölgem üstümden daha kalın duruyor.yuvarlak inen ve düşük,şişman omuzlarım var,südyen askısı bile durmuyor, kollarım kalın.bacaklarım kısa ve kalın.kısa tıknaz biriyim.bu yaz yapacağım sünnet düğününde gelinlik şeklinde abiye almak istiyorum.bu vücut tipime hangi model abiye seçmeliyim? kol,yaka,etek nasıl olmalı,göbeğimi gizlemeli,boyumu uzatmalı ve düşük omuzlarımı ve kalın kollarımı nasıl kapatmalıyım? Teşekkürlerimle.