Gelinlik Kol Modeline Karar Vermen İçin İpuçları

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

4:16 dakika

03.08.2021

İlk bakışta uzun, kısa ve yarım kol tipleri akla gelse de gelinlik kolları bu 3 başlıktan daha fazla. Düşük omuzlu, tek omuzlu, askılı ve kolsuz gelinlikler bunlardan sadece birkaçı. Gel, birlikte gelinlik kollarının detaylarını öğrenelim.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Kısa / Yarım Kollu Gelinlik Modelleri

Geniş omuzlu gelin adaylarının omuzlarını daraltan kısa kollu gelinlik modellerini hafif kilolu ve kısa boylu gelin adayları tercih edebilir. Ayrıca yaka biçiminden daha fazla sırt dekoltesine yoğunlaştığı için sırt dekolteli kısa kollu gelinlikler ön plana çıkar.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Bu tasarımların birbirinden şık örneklerini şu galerimizde bulabilirsin: Yarım Kol Gelinlik Modelleri

Kap Kol Gelinlik Modelleri

Omuz başlarını kapatan, küçük kase formunda gelinlik kol modellerine kap kol adı verilir. Özellikle omuzlarını daraltmak isteyen gelin adayları tarafından tercih edilebilir. Genellikle dantel ya da güpürlerden yapılan kap kollar, sade gelinliklere hareket katmak için de kullanılır.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Kelebek Kol Gelinlik Modelleri

Bohem ve vintage tarzdaki tasarımlarda sıkça karşımıza çıkan bir kol tipidir. Gelinliğe omuzdan takılır ancak kısa kol tipinden farklı olarak koltuk altları açıktır. Genellikle volan ve fırfır formunda tasarlanarak gelinliğe hareketli bir görünüm vermek için de tercih edilir. Üst kollarında fazlalıkları olan gelin adayları tarafından fazlalıkları kamufle etmek için rahatlıkla kullanılabilir.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Uzun Kollu Gelinlik Modelleri

Her gelinlik kesimi ile uyum sağlayan uzun kollarda sıra. Omuzdan bileğe kadar uzanan kol tiplerine uzun kol ismi verilir. Özellikle dantel ve güpürlü kumaştan tasarlanmış uzun kollar sıkça karşımıza çıkar. En sık görülen uzun kol tipi düz inen kollardır. Onlarda kendi aralarında dar ve bol olarak ikiye ayrılır. Fit kollara sahip gelin adayları dar, uzun kollu tasarımlarla hoş bir görünüm yakalayabilir.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Uzun kollu gelinliklerle ilgili daha fazla ayrıntı için şu yazımıza bakabilirsin: Uzun Kollu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bishop Kol Gelinlik Modelleri

Uzun kol tipleri arasında farklı tasarımıyla dikkat çeken bishop kollar omuzdan dirseğe kadar düz dirsekten sonra İspanyol kol gibi açılan fakat bilekte manşette tutturulan kol çeşididir. Genellikle tül ve şifon gibi dökümlü kumaşlardan yapılır ve gelinliğe romantik bir hava katar. Özellikle sonbahar ve kış gelinleri için idealdir.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Gelinlik firmalarında bulabileceğin en şık bishop kol gelinleri bir araya getirdik: Bishop Kol Gelinlik Modelleri

İspanyol Kol Gelinlik Modelleri

Omuzdan dar başlayarak bileklere doğru genişleyen gelinlik kol tipidir. İspanyol kollu gelinlikler genelde bohem ve romantik tarzda gelin adayları için idealdir. Ayrıca kollardaki fazlalıkları kapamada en usta kol tipinin İspanyol kollar olduğunu söyleyebiliriz.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Birbirinden şık İspanyol kol gelinlikleri incelemek istersen buraya bakabilirsin: İspanyol Kol Gelinlik Modelleri

Truvakar Kollu Gelinlik Modelleri

¾ kol, yetim kol ve fakir kol gelinlik de denilen truvakar kollu gelinliklerde kollar bilek ve dirsek arasında, alt kolun orta kısmında biter. Her mevsim giyilebilir ve her dönem moda olması ile diğer kollardan bir adım önde olan truvakar kollu gelinlikleri, vintage sever gelin adayları ve romantik bir görünüme sahip olmanın hayalini kuran tüm gelin adayları bu tercih edebilir.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Bu kol tipine dair tüm detaylar şu yazımızda: Truvakar Kollu Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Juliet Kol Gelinlik Modelleri

Nostaljik bir görünüm ve güçlü bir silüete sahip olmak isteyen gelin adaylarına Juliet kol gelinlikleri öneriyoruz. Bu kol tipinin hacimli omuz kesimi gövdenin daha geniş görünmesini sağlayacakken, dar alt kol kısmı ise görüntüne zarafet katacaktır. Son yıllarda balık kesim gelinliklerde sıkça kullanılan bu kol tipiyle ihtişamlı bir görünüme sahip olmak istersen prenses ve A tipi gibi kabarık etek kesimlerini tercih edebilirsin.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Balon Kol Gelinlik Modelleri

Son yılların en trend tasarımları arasında balon kollu gelinlik modelleri yer alıyor. Omuzdan aşağı bol inen ve alt kolu saran balon kolları özellikle dar omuzlu gelin adayları tercih edebilir. Rönesans döneminden ilham alan bu modeller, vintage tasarımlardan hoşlanan gelinler için de ideal.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Sana ilham verecek balon kol tasarımları burada bulabilirsin: Balon Kol Gelinlik Modelleri

Karpuz Kol Gelinlik Modelleri

İhtişamlı bir görünüm istiyor ancak kısa kollu bir gelinlik arıyorsan da omuzdan kabarık başlayan, kısa ve kabarık kollu tasarımlar olan karpuz kollu modelleri önerebiliriz. Kollardaki fazlalıkları kapama imkanı sunan ve gelinliklere hem ihtişam hem de romantik bir hava katan bu kol tipini ilkbahar ve yaz gelinlerine önerdiğimizi de ekleyelim.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Kollarındaki fazlalıkları kamufle etmek için karpuz kollu tasarımların yanı sıra yarasa kollu gelinlikler gibi bol kollu gelinlik modellerini de tercih edebilirsin.

Kolsuz / Sıfır Kol Gelinlik Modelleri

Kolsuz gelinlik modellerinin birçok farklı seçeneği bulunuyor. Ama ağırlıklı olarak rastladığımız tasarımlar bisiklet yakalar ile bir bütün oluşturan kolsuz gelinlik modelleri ile askılı gelinliklerdir diyebiliriz.

Bisiklet yakalı kolsuz gelinlik modellerini uzun boylu, ince kol yapısına sahip ya da geniş omuzlu gelin adayları tercih edebilir. Çünkü bu vücut yapısına sahip gelinler, bu kol ve yaka ikilisi adeta zarafetin simgesi olabilirler.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Hiçbir zaman modası geçmeyen kol tipinden biri de askılı gelinlik modelleridir. Kalın, ince ve incecik ya da ip askı adı da verilen spagetti modeller gibi seçenekleri de vardır. İnce askıları daha çok omuzları dar olan gelin adaylarına önerirken kalın askıların, geniş omuzlu gelinler tarafından edilmesi gerektiğini de belirtelim.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Birbirinden şık askılı gelinliklere göz atmak istersen şu galerimizi ziyaret edebilirsin: Askılı Gelinlik Modelleri

Tek Kol Gelinlik Modelleri

Tek kollu gelinlikleri özellikle üst bedenini ön plana çıkarmak isteyen gelin adayları tercih etmeli. Aynı zamanda fazla geniş omuzlu gelin adaylarına da tek kollu tasarımları önerdiğimizi söyleyelim. Çünkü bu kol tipi omuzların olduğundan daha dar görünmesini sağlar.

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Bu tasarımlarla ilgili tüm detaylar da şurada: Tek Askılı Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Gelinlik kol modellerini sıraladık. Aralarındaki farkı en iyi şekilde anlaman için bu modelleri bir arada görmen fayda sağlayabilir diye düşünük. Şimdi gelinlik kol tiplerine birlikte bakalım:

gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları gelinlik kol modeline karar vermen i̇çin i̇puçları

Gelinlik kolları ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar. Peki sana uygun gelinliği bulabildin mi? Şehrindeki gelinlik firmalarının modellerini inceleyerek sana uygun gelinliği seçebilirsin!

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

10 Yorum

Öznur Şahin

Düğün Tarihi: 14.02.2018


Merhaba, boyum 155 cm kilom 62 kg. göbek problemim var,vücudumda en çok sivrilen bölgem göbeğim, (6-7 aylık hamile gibiyim sürekli:) sonra popo.alt bölgem üstümden daha kalın duruyor.yuvarlak inen ve düşük,şişman omuzlarım var,südyen askısı bile durmuyor, kollarım kalın.bacaklarım kısa ve kalın.kısa tıknaz biriyim.bu yaz yapacağım sünnet düğününde gelinlik şeklinde abiye almak istiyorum.bu vücut tipime hangi model abiye seçmeliyim? kol,yaka,etek nasıl olmalı,göbeğimi gizlemeli,boyumu uzatmalı ve düşük omuzlarımı ve kalın kollarımı nasıl kapatmalıyım? Teşekkürlerimle.


Gamze Koluaçık

Düğün Tarihi: 23.04.2017


Merhabalar kilom 50 boyum 170 ince belli geniş omuzlu ve küçük ölçülere sahip bir vücudum var prenses model gelinlik istiyorum fakat omuzlarından dolayı ( geniş kemikli ve zayıf görünüme sahip) endişelerim var bana ne onerebilirsiniz???


Deniz Mete

Düğün Tarihi: 17.04.2017


Merhaba ben 1.68 boylarında 54 kiloyum vucudum gayet orantılı.hep prenses olsun kabarık olsun dedım gelinliğim.sonra herkes bana a kesım yakısacagını tavaıye ettığı ıcın a kesım bı gelınlık aldım.hatta a prenses miş.ama oyle kabarık degıl hayalımdekı gıbı.sizce ne yapmalıyım.gelinlik secmek bu kadar zor mu


Büşra Kara

Düğün Tarihi: 10.04.2017


Merhaba omuzlarım düşük ve dar aynı zamanda üst kısmım çok zayıf nasıl bir yaka tipi nasıl bir gelinlik secmeliyim. Boyum 1.63 kilom 56


Gamze

Düğün Tarihi: 31.03.2017


Merhaba eski bir sporcu oldugum icin omuzlarim geniş. Boyum 1.72. 80 kiloyum. Kum saati tarzinda bir vücudum var fakat kum saatine gore daha iri tarzda :) KOllarim kalin oldugu icin kollarimi nasil kamufle etmem gerektigini ve omzum icin nasıl bir tercih yapmam gerektigini bilmiyorum


Kbra Turk

Düğün Tarihi: 05.02.2017


Merhba ben 1.64 boyunda 64 kiloyum balik etli yapim var genis omuzlu ve kollari kalin bir yapim var.ust bolgem daha iri yani.basenim az var.uygun gelinlk icin bana yardimci olurmusunuz nasil bir gelinlik secmem gerekli


Sena Damla

Düğün Tarihi: 20.01.2017


Merhaba kum saati vücut yapım kır düğünü yada otel konsepti olan bir düğün planlıyoruz. Bugüne kadar hep kabarık olmayan bir gelinlik planlamış idim fakat balo model denedim ve kendimi muhteşem hissettim ... bir problemim var ki kollarım kalın ne yapmam gerektiğini bilmiyorum


Funda Funda

Düğün Tarihi: 16.11.2016


Merhabalar ben armut tipim ama biraz arka koldan cikinti var prenses modelini seviyorum ama balık modellerde hoşuma gidiyor fikir verebilir misiniz

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Funda, Armut vücut tipi için önerdiğimiz modeller genellikle A kesim ve prenses kesim gelinlikler oluyor. Eğer boyun kısaysa prenses kesim daha fazla kısa boylu gösterdiği için kuyruklu bir A kesim gelinlik giymeni tavsiye ediyoruz. Tabii 13 cm'lik gelin ayakkabısı giyerim dersen prenses kesim de harika olacaktır. Balık gelinlikler için denemeden karar vermemelisin. Eğer doğru orantıyı yakalarsan (kayık yaka ile kalça oranı) balık kesim gelinlik de sana yakışabilir ama bunun için mutlaka en az bir tane denemelisin.

  Cevapla

Vesile Turkmen

Düğün Tarihi: 02.08.2016


Merhaba, ekimde dugunum var. Ben balik model giymek istiyordum. Boyum kisa yakismacagini biliyorum. Vede yakismadi ve tasimasi zor bir gelinlik modeli sizden istedigim fikir verebilirmisiniz. 1.55 boyunda 46 kilo omuzlarim zaten genis degil miyon tipim var. Siz ne tur bir gelinlik giymeme tavsiye edersiniz. Simdiden tesekkur ederim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Vesile, Biz sana A kesim bir gelinlik giyinmeni tavsiye ederiz. Bu kesimde bacak boyu olduğundan daha uzun görünür. Özellikle minyon kısa-orta boylu gelin adayları için idealdir. Üstelik kullanımı da balık modelle kıyaslanmayacak kadar rahattır. A Kesim Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! yazımızı okumanı tavsiye ederiz.

  Cevapla

Tuba Çetinkaya

Düğün Tarihi: 25.07.2016


Merhaba. Dikilmekte olan Gelinliğimin alt kısmı prenses ve A kesim karışımı ve tül fakat üst kısma hâlâ karar veremedim. Üst kısım için seçtiğim dantel ekru ve gümüş detaylı. Koltuk altımın ve gòğüs dekoltemin görünmemesi gerekli. Vücut tipim ise orantılı fakat çok zayıf deil. Kısa kollu bir gelinlik düşündüm. Yakasi, kolu ve sirti icin iz ne önerirsiniz? Önerilerinizi heyecanla bekliyorum çok teşekkürler.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Tuba, Etek kesimin prenses ve A kesim karışımı ise hafif kabarık olduğunu tahmin ediyoruz. Yani ne prenses kadar fazla kabarık ne de A kesim kadar usulca iniyor. Koltuk altı ve göğüs dekoltesinin görünmesini istemiyorsan straplez ve V yakayı elememiz gerekiyor bu durumda. Kare yaka, seçtiğin etek kesimi ile son derece uyum sağlar. Fakat genellikle askılı modelle kombinlenir. Bu da koltuk altının görünmesi demek oluyor. Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin? yazımıza göz atabilirsin. Bu durumda seni hem şık hem de asil kayık yaka kurtaracaktır. Kayık yaka ile koltuk altın da dekolte bölgen de kamufle olur. Kayık yaka düşük omuz veya truvakar kolla da çok yakışır. Kayık Yaka Gelinlikler Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! yazımıza mutlaka göz at.

  Cevapla