Robalı Gelinlik Modelleri/Empire Gelinlik Hakkında Her Şey

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:50 dakika

05.08.2021

Sade ve elegant tarzını ortaya koyabileceğin gelinlik modellerini araştırıyorsan robalı gelinlikleri düşünmelisin! Peki robadan gelinlik nedir? Çeşitleri nelerdir? Hangi vücut tiplerine ve düğün mekanlarına uygundur? Hepsini anlattık! İncele bakalım senin için uygun mu?

düz kesim gelinlik modelleri

Empire / Robalı Gelinlik Nedir? Nasıl Olur?

Robalı da denilen Empire kesim gelinlikler ilhamını ve ismini Empire State binasından alır. Bu gelinlik modelinde etek belden değil göğüs altından kesilir. Bu özelliğiyle diğer etek kesimlerinden farklıdır. Genellikle dökümlü tasarımlardır ancak son yıllarda vücudu saran seçeneklerinin de tasarımcıların en yeni koleksiyonları arasında öne çıktığını söylemek mümkün.

düz kesim gelinlik modelleri

Tüm gelinlik etek kesimlerini incelemek ister misin? Gelinliğinin Siluetini Seç: Gelinlik Etek Kesimi Modelleri!

Robadan Gelinlik Çeşitleri Nelerdir?

Robadan gelinlik modellerinin kemerli ve robadan olmak üzere iki çeşidi vardır. Bu fark, eteğin, göğüs altından nasıl dikildiğiyle ilgilidir.

Kemerli Robadan Gelinlikler

Kemerli robadan gelinliklerin etek ve göğüs kısmı kemer ya da kuşak şeklinde ek bir parçayla dikilir. Bu ek parça bel bölgesini vurgulamak isteyen gelin adayları için idealdir.

düz kesim gelinlik modelleri

Yüksek Bel Robadan Gelinlikler

Yüksek bel robadan gelinliklerin etek kısmı göğüs bölgesine direkt dikilir. Bu özelliğiyle bacakların daha uzun görünmesini sağlar.

düz kesim gelinlik modelleri

Babydoll Robadan Gelinlikler

Son yılların en trend modellerinden olan, “babydoll” da denilen kısa gelinlikler de robadan tasarımlar arasında yer alır. Bu tasarımların yüksek bel çan etekli seçenekleri genellikle after parti elbisesi olarak tercih edilirken sade düz kesimli modelleri nikah elbisesi olarak kullanılabilir.

düz kesim gelinlik modelleri

Empire Gelinlikler Hangi Vücut Tiplerine Uyar?

Vücut tipine göre gelinlik seçimi kritik konulardan biri. Robadan bol kesim gelinlikler her vücut tipine uygundur. Ancak öncelliği “boyumu uzun göstersin ve kullanımı kolay olsun” diyen gelin adaylarına verdiğimizi söyleyebiliriz. Bu modellerin, özellikle bacak boyu gövdesine göre kısa gelin adaylarının, bacaklarını uzun göstermek için tercih edebileceği tasarımlardan olduğunu da belirtelim.

düz kesim gelinlik modelleri

Dikdörtgen vücut tipine sahipsen eteği göğüs altından bollaşan robalı gelinlikleri giyerek belinin düzlüğünü kamufle edebilirsin. Elma vücut tipine sahipsen yırtmaçlı robadan gelinlik modellerinden giyerek dikkatleri iri göğüslerinden bacaklarına çekebilirsin.

düz kesim gelinlik modelleri

Eğer geniş basenlerini kamufle etmek isteyen armut vücut tipine sahip bir gelinsen robadan gelinliklerin genişleyen etek kesimi sana yardımcı olacaktır.

düz kesim gelinlik modelleri

İddialı hatlarını gizlemek istemeyen kum saati vücut tipindeki gelin adayları ise son yıllarda popüler hale gelen dar kesimli robadan gelinlikleri tercih edebilir.

düz kesim gelinlik modelleri

Vücuduna uygun gelinliği bulmanda yardımcı olacak şu videomuz da ilgini çekebilir:

Robalı Gelinliklerle Uygun Kumaşlar Nelerdir?

Robadan gelinliklerde genellikle etek kısmındaki dar A açılımını rahatça verebilmek, zarif bir görünüm yaratmak amacıyla şifon, tül gibi kumaşlar kullanılır. Daha elegant ve sade bir görünüm için ipek ve saten gibi kumaşların da sıklıkla kullanıldığını söylemek mümkündür.

Gelinlik kumaşlarını da şu yazımızda ayrıntılarıyla anlattık: Gelinlik Kumaş Çeşitleri Nelerdir?

Empire Gelinlikle Uygun Yaka Tipleri Nelerdir?

Her gelin adayının rahatlıkla kullanabileceği robadan gelinlik modellerine uygun birçok yaka tipi olduğunu söyleyebiliriz. V, halter, hakim, straplez gibi yaka tipleri en sık tercih edilen yaka tipleridir. Bu yaka tiplerinden özellikle V yakaları, robadan gelinliklere çok yakıştırdığımızı da belirtelim.

düz kesim gelinlik modelleri

Empire gelinliklerde silüet Empire State binasına benzer. Yani gelinliğin yaka kısmı etek kısmı gibi geniş olamaz. Bu nedenle kayık yakaların robadan kesim gelinliklerde çok sık kullanılmadığını da belirtmekte fayda var.

Tüm gelinlik yaka tiplerini şuradan inceleyebilirsin: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Empire Gelinlikler Hangi Mekanlarda Giyilir?

Birçok seçeneği bulunan robalı gelinlik modellerinin sadeliği ve rahatlığı nedeniyle en çok kır ve kumsal düğünlerine uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bu mekanlarda, danteller ve güpürlerle hareketlendirilmiş, şifon ya da tül gibi uçuş uçuş kumaşlardan robalı gelinlikleri tercih edebilirsin.

düz kesim gelinlik modelleri

Kulüp ve davet alanları ile restoran düğünlerine de fazla kabarık ve abartılı olmayan sade tasarımlar yakışır. İpek kumaşlardan, sade empire gelinliklerin sahip olduğu zarif görünümüyle bu mekanlara uyum sağladığını da belirtelim. Dilersen bu tasarımları nikah töreninde de giyebilirsin.

düz kesim gelinlik modelleri

Son yılların en trend modellerinden olan az kabarık robadan gelinlik modellerini ise bir otelin havuz başı alanında yapılacak düğünler için uygun olduğunu da not düşelim.

düz kesim gelinlik modelleri

Hangi mekana hangi gelinlik diye merak ediyorsan sana yardımcı olacak şu yazımıza da göz atmanı öneriyoruz: Düğün Mekanına Uygun Gelinlik Nasıl Seçilir?

Robalı Gelinlikle Nasıl Bir Duvak Kullanmalıyım?

Robalı gelinliklerde merkez nokta göğüs altıdır. Yani gövdenin orta kısmıdır. Bu yüzden duvağının merkezde karmaşık bir görüntü yaratmaması dirseğin üstünde ya da altında olmasına dikkat etmende fayda var.

Dilersen kafes duvaklar ile kısa ve omuz hizasındaki duvak modelleri arasından seçim yapabilirsin. Eğer uzun duvaklardan takmak istersen sana önerimiz diz hizasında kalan tasarımlar olabilir. Ancak bizim bu gelinliklerin sade tarzına en çok yakıştırdığımız duvakların, şapel tipi, ince tül kumaştan, sade modeller olduğunu da ifade edelim.

düz kesim gelinlik modelleri

Tüm duvak modellerine göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Duvak Şekilleri

Robalı gelinliklerle ilgili tüm detaylara yer verdik. Peki gelinliğinin yaka tipine karar verdin mi? Şu yazımız sana yardımcı olabilir: Gelinliğinin Yaka Tipini Nasıl Seçmelisin?

Gelinlik Firmaları

Tarzına ve bütçene uygun en iyi gelinlik firmaları Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Gelinlik firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Gelinlikçi kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelinlik Firmaları

Gelinlik kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap