Mobilya Çeyiz Setinde Neler Olur? Nasıl Seçilir?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:04 dakika

06.10.2022

Çeyiz alışverişinin en temel kalemlerinden olan mobilyaları nasıl seçmen gerektiğine dair ipuçlarına ihtiyaç varsa bu yazımızı mutlaka oku! Ürün çeşitleri ve fiyatları etkileyen faktörlere kadar tüm detaylardan bahsettik!

mobilya çeyiz seti

Düğün Paketleri Mobilyaları Nelerdir?

Çeyiz için birçok markanın farklı mobilya çeyiz seti seçenekleri bulunuyor. Bu paketler, yeni evli çiftlerin ihtiyaç duyabileceği temel parçalardan oluşuyor.

Her markanın mobilya takımı düğün paketi seçeneklerinin içeriği farklı olsa da bu paketlerde yer alan temel ürünler standarttır. Evlilik paketi mobilyaları genel olarak yatak odası ve yemek odası mobilyaları ile oturma grubu gibi setleri içerir.

Yatak Odası Çeyiz Paketi Mobilyaları Nelerdir?

Çeyiz için yatak odasında olması gerekenler, yatak odası mobilyaları ile aksesuarlar ve tekstil ürünleridir. Bazı markalar mobilya ve tekstil ürünlerini bir arada sunarken kimileri ise tekstil grubu ve mobilyalar için farklı seçenekler sunar.

Standart bir yatak odası düğün paketinde şu ürünler yer alır:

 • Gardırop
 • Yatak
 • Yatak başlığı
 • Şifonyer
 • Komodin

mobilya çeyiz seti

Daha fazla detay için şu yazımızı inceleyebilirsin: Yatak Odası Çeyiz Setinde Neler Olur?

Evlilik paketi mobilyaları arasında olmazsa olmazlardan olan yatak odası setlerinin farklı büyüklükte odalara uygun olacak seçenekleri de vardır.

Küçük odalar için şifonyer yerine komodinler ya da küçük ve fonksiyonel dolaplar yer alır. Geniş yatak odaları için geniş gardroplar, şifonyer ve komodinlere ek olarak tuvalet masası ve puflar da yatak odası evlilik mobilya paketi içinde yer bulur.

Yemek Odası Mobilya Çeyiz Paketi İçinde Neler Olur?

Ev için gerekli eşyalardan yemek odası takımı, TV ünitesi, kitaplık gibi salon mobilyalarının da dahil olduğu farklı paket seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Markaların mobilya çeyiz setleri arasında bu eşyaları bir arada bulabilir ya da bütçene ve zevkine göre farklı parçaları kendin bir araya getirebilirsin.

Masa ve sandalyelerden oluşan yemek odası grubu, oturma odasıyla bir arada düşünüldüğünden genel olarak TV ünitesi, ayna gibi ürünlerin de dahil edildiği paketler halinde satılıyor.

yemek odası mobilyaları

Özetle yemek odası mobilya çeyiz paketlerinde yer alan ürünleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Konsol
 • TV ünitesi
 • Masa
 • Sandalye
 • Ayna

Oturma Grubu / Koltuk Takımı Düğün Paketi Seçenekleri

Koltuk takımı da denilen oturma grubu düğün paketleri, farklı koltuk kombinasyonlarından oluşan seçeneklerle markaların mobilya setleri arasında yer alır. Farklı sayıdaki 3 kişilik, 2 kişilik koltuklar ile berjerlerden oluşan koltuk takımlarının yanı sıra minimal tasarımlı evlerin vazgeçilmezi L koltukların da bulunduğu farklı paket seçeneklerini inceleyebilirsin.

yemek odası mobilyaları

En çok tercih edilen oturma grubu çeyiz setlerinin içeriği genellikle şu ürünler yer alır:

 • 3+3+1 koltuk takımı
 • 3+2+1+1 oturma grubu
 • L koltuk + berjer

Mobilya Düğün Paketleri Arasından Nasıl Seçim Yapılır?

 • Çeyizlik mobilya alışverişi listesi yaparken en önemli eşyaları ilk sıraya yazmalısın. Alışverişe öncelikli ürünlerden başlaman, bütçe yönetiminde sana avantaj sağlar.

 • Çeyiz mobilyaları seçerken, onları yalnızca görsel olarak değerlendirmemelisin. Evinin boyutlarına uygun olması da önemlidir. Evin her köşesinin ölçülerini alıp, yemek masasını, yatağı, dolabı nereye koyacağını önceden belirlemen, hangi ebatta ürün seçmen gerektiği konusunda sana fikir verir.

 • Kaliteli demek her zaman pahalı olanı almak demek değildir. Bütçene uygun olan modeller arasından seçim yapmalısın.

 • çeyiz takımı mobilyalarını iyice araştırıp, ürün, malzeme, model seçenekleri konusunda fikir sahibi olman da alışveriş sırasında işini kolaylaştırır.

yemek odası mobilyaları

Çeyiz Seti Mobilya Fiyatları Neye Göre Değişir?

Evlilik seti mobilyalarını araştırırken birçok farklı fiyat seçeneği göreceksin. Peki fiyatların bu denli çeşitli olmasındaki nedenler nedir diyorsan şu ipuçları merakını giderecektir:

Malzeme: Mobilya fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında, ürünün malzemesi geliyor. Ürünün malzemesinin kalitesi oranında kaliteliyse, fiyatı da aynı oranda yükselir.

Paket içeriği: Aynı markanın farklı fiyatlara sahip mobilya paketlerinin olmasının sebebi, paketin içeriğidir. Standart ürünlere ek olarak pakette yer alan her ürün, paket fiyatını yükseltir.

Fonksiyonellik: Standarda ek özelliklere sahip ürünler, fonksiyonellik seviyesine göre daha yüksek fiyatlıdır. Sağladığı pratiklik ve konfor oranında, ürünün fiyatı da artış gösterir.

Marka Evlilik seti mobilya paketlerinin fiyatları, hangi markaya ait olduğuna göre de değişir. Ünlü markaların mobilyaları, hem marka bilinirliği hem de işçilikte kullanılan materyallerin kalitesi değiştiği için en pahalı ürünlerdir.

Çeyiz listesinde yer alan mobilya düğün paketlerine dair detayları paylaştık. Evin için ihtiyaç duyacağın tüm ürünlerin listesine, ürün seçeneklerine ve fiyatlarına da göz atmak istersen seni şu yazımıza alabiliriz: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap