Hem Çok Kolay Hem Masrafsız: Pratik Gelin Tacı Yapımı

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:51 dakika

05.10.2022

“Kendi gelin tacımı kendim yapabilirim” diyen gelin adaylarının işini kolaylaştıracak bir yazı hazırladık! En çok tercih edilen gelin aksesuarlarından olan gelin taçlarının birbirinden şık örneklerini ve bu modellerin yapılışlarını anlattık!

 Gelin Tacı Yapımı

Birkaç küçük malzeme ile hazırlayabileceğin el yapımı gelin tacı modelleri arasından sana uygun olanını seçip kısa sürede şık bir aksesuara sahip olabilirsin. Eğer nedimelerin de taç kullanacaksa, hem gelin tacını hem de nedime taçlarını onlarla birlikte yapabileceğin keyifli bir etkinlik de düzenleyebilirsin!

Gelin tacı yapımı için gerekli malzemelerin yok diye de endişe etme! Zevkine göre taş, boncuk, tel, şerit gibi malzemeleri satan birçok firma var. Beğendiğin aksesuarları seçip istediğin modeli kolayca hazırlayabilirsin.

İşte senin için derlediğimiz el yapımı gelin tacı modelleri:

Vintage Boncuklu Gelin Tacı Yapımı

Vintage gelin tacı yapımı malzemeleri:

 • Bir makara tel

 • İnce, metal taç

 • Krem ya da pudra tonlarında taşlar, boncuklar

 • Tel kesici makas

 Gelin Tacı Yapımı

Teli boncukların deliklerinden geçirerek birbirine dola. Telin alt kısmının uzun olması önemli. Çünkü bir sonraki aşamada, metal tacın gövdesine bu boncukları, tel yardımıyla sarman gerekiyor.

 Gelin Tacı Yapımı

Tüm boncukları yan yana, sıkı bir şekilde taca doladıktan sonra boncukları, bağlı oldukları tele şekil verecek şekilde yönlendir.

 Gelin Tacı Yapımı

İşte tacın hazır! Dilersen tacın gövde kısmını, boncuklarının renginde saten kurdeleyle de sarabilir, daha romantik bir tasarım elde edebilirsin.

 Gelin Tacı Yapımı

Dantelli Gelin Tacı Nasıl Yapılır?

Yapımı en pratik gelin taçlarından birini anlatacağız şimdi de. Özellikle kır düğünlerinde, romantik ve vintage gelinliklerle birlikte kullanabileceğin zarif ve şık bir aksesuar istiyorsan dantelli gelin tacı modelini deneyebilirsin.

Dantelli gelin tacı yapımı malzemeleri:

 • 3 çeşit şerit dantel

 • Dikiş iğnesi

 • Dikiş ipliği

 • Makas

 Gelin Tacı Yapımı

Çeyizinde, kenarları işlemeli havlusu bulunan gelin adayları bu şerit dantelleri hemen tanıyacaktır, hatta belki evlerinde vardır bile! Bu şeritleri 2’si kısa, 1’i uzun olacak şekilde keserek başlayabilirsin. Ölçülerini de anlatalım: Kısa olanları bir kulağından başlayıp başının üstünden devam ederek diğer kulağına kadar uzatarak ölçü alabilirsin. Uzun olan ise saç bandı şeklinde; başının üstünden geçirip ensede bağlayabileceğin uzunlukta olmalı.

Kısa şeritleri, uzun olan şeridi ortalayacak şekilde üst üste koyup, uçlarını birbirine dik. Tabii şeritlerin aralıklı durması için, fotoğrafta olduğu gibi birbirine çapraz gelecek şekilde, açı vererek dikmeye de dikkat et.

 Gelin Tacı Yapımı

İşte bu kadar! Bu modeli ister saç bandı ister taç olarak kullanabilirsin. Taç olarak kullanmak istersen dantel şeritleri ince metal taçlara yapıştırabilir, daha sonra bir kurdele ve yapıştırıcı yardımıyla taçları birbirine bağlayabilirsin.

 Gelin Tacı Yapımı

Çiçekli Gelin Tacı Yapımı

En çok tercih edilen çiçekli gelin taçlarının birbirinden şık örneklerini de evde yapabilirsin. Tek renk ya da farklı renklerde çiçekler kullanabilir, bu renkleri ve çiçekleri gelin buketinle uyumlu olacak şekilde de seçebilirsin.

Çiçekli gelin tacı yapımı malzemeleri:

 • Canlı ya da yapay yaprak ve çiçekler

 • İnce ve kalın tel

 • Yeşil bitki bandı

 • Bitki makası

Yaprakları kısa keserek başlayabilirsin. Birkaç yapraklık küçük dallar haline getirecek şekilde kesmeye özen göster.

Daha sonra kalın teli, çember şeklinde başına oturacak uzunlukta ölçüsünü alarak kes. İki ucunu birbirine dolayarak sabitle.

Gelin Tacı Yapımı

Hazırladığın küçük dalları, ince tel yardımıyla çember haline getirdiğin tel üzerine sabitle. Teli kamufle etmek ve yaprakları sağlamlaştırmak için yeşil bitki bandını sardığın ince tel üzerine yapıştır.

Gelin Tacı Yapımı

Yaprakları ve çiçekleri dilediğin sırayla aynı şekilde yapıştır. Tacı tamamen saracak şekilde devam et. Dalların uzun saplarını da kısaltman, tacını rahat kullanman için avantaj sağlayacaktır. Bitkilerin arasını bant ile sarabilir, daha sağlam bir tasarım elde edebilirsin.

Gelin Tacı Yapımı

Çiçekli gelin tacını güle güle kullan! Kullanacağın çiçekler canlıysa gelin tacını düğünden 1-2 gün önce hazırlamanda fayda olacağını da hatırlatmadan geçmeyelim.

Gelin Tacı Yapımı

Sana ilham verecek şu galerimize de göz atabilirsin: Çiçekli Gelin Tacı Modelleri

İncili Gelin Tacı Nasıl Yapılır?

Gelin taçlarından bahsederken incili gelin taçlarına da değinmeden geçmek olmaz. Vintage ve romantik tarzda tasarımlardan hoşlanan gelin adayları için incili gelin tacı yapımını da anlatalım:

İncili gelin tacı yapımı malzemeleri

 • Kalın tel

 • İnci taşlar

 • Kristal görünümlü boncuklar

Gelin Tacı Yapımı

Kalın teli çember haline getir. Bunu yaparken alın hizanda, başına oturacak şekilde ölçü almaya dikkat et.

İnce teli, çember haline getirdiğin kalın tele sabitle ve içinden bir boncuk geçir. Boncuğu geçirdikten sonra ince teli tekrar kalın tele dola ve ince tele bir boncuk daha geçir. Tüm boncuk ve taşları bu şekilde çemberi tamamlayana kadar ekle.

Gelin Tacı Yapımı

Dilersen tamamını incili yapabilir ya da -modelde olduğu gibi- tacın ön kısmında kristal ve inci taşları bir arada kullanabilirsin. Eğer gelin tacına romantik bir hava katmak istersen dilediğin renk ya da türde tek bir çiçek ekleyerek tamamlayabilirsin.

Gelin Tacı Yapımı

İncili gelin tacın hazır. Biz bu modeli alın tacı olarak düşündük. Ancak sen bu modeli alnında değil başının üstünde de kullanabilirsin. Bunun için taç yapımına başlarken oluşturacağın çemberi, başının tam üstüne oturacağı ölçüde hazırlaman yeterli.

Gelin Tacı Yapımı

İncili tasarımlardan hoşlanıyorsan şu galerimiz de ilgini çekebilir: İncili Gelin Tacı Modelleri

Sana ilham verecek el yapımı gelin tacı modellerini anlattık. Şehrindeki gelin aksesuarı firmalarının hazır modellerini inceleyip, ilgini çeken tasarımlar için firmalarla iletişime geçebileceğini de unutma!

Ayakkabı ve Aksesuar Firmaları

Gelinliğini tamamlayacak en güzel aksesuarlar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Ayakkabı ve aksesuar firmalarını incele

Bunlar da ilgini çekebilir

Ayakkabı ve Aksesuar kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları Firmaları

Gelin Ayakkabısı ve Aksesuarları kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

Yorum yap