Damat Bohçasına Neler Konulur ve Damat Bohçası Süslemesi Nasıl Olur?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

6:27 dakika

02.07.2024

Kız isteme töreninden sonra, bohça hazırlama telaşı başlar. Damat tarafının sunduğu gelin bohçasının ardından top artık kız tarafındandır. Bu yazıda damat bohçasında neler olur, ne zaman verilir, damat valizi süslemesi nasıl yapılır gibi kafana takılabilecek tüm soruları yanıtladık.

damat bohçası

Damat Bohçası Nedir?

Erkek nişan bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının müstakbel damat için hazırladığı ve damat beyin gündelik hayatında kullanabileceği eşyaları içeren bir hediye geleneğidir.

Bu yazımızda geleneksel ve moderni bir arada sunan bir damat bohçası hazırlamana yardımcı olacak ipuçlarını bulacaksın.

Toplam düğün bütçende damat bohçası için ayırman gereken payı hesaplayabilmek için, bütçem aracını da kullanmanda fayda var!

Damat Bohçası Seti Nasıl Hazırlanır?

Damada ne alınır anlatmaya geçmeden önce bohça hazırlama sürecine değinelim:

 • Erkek için nişan bohçası nasıl olur araştır.
 • Bohça maliyetini araştırıp bütçeni oluştur.
 • Damat bohçası detaylı listeni hazırla.
 • Erkek bohçasına ne konur listesiyle alışverişe çık.
 • Bohça süslemelerini unutma.
 • Süslemeleri yaparken damat bohçası örneklerini incele.

Nişan Damat Bohçasına Neler Konulur?

Sen de damat bohçasına ne koyulur diye merak edenlerdensen, sana bu konuda yol göstermesi için damat bohçasının içinde neler olur, listeledik. Gel birlikte damat bohçasında neler olur bakalım.

İşte damat bohçası listesi:

 • 1-Gömlek - Pantolon
 • 2- Damat Pijama Seti
 • 3- Damat Terliği
 • 4- Damat İç Çamaşırı Takımı
 • 5- Damat Havlusu
 • 6- Damat Cüzdan Seti
 • 7- Damat Kol Düğmesi Seti
 • 8- Damat Saati
 • 9- Damat Bakım Ürünleri

Damat bohçası içindekiler listesindeki ürünlere ilişkin detayları da paylaşalım:

1- Gömlek-Pantolon

"Erkek çeyizine ne konur?" sorusunu yanıtlamaya günlük hayatta ya da işe giderken damadın giyebileceği tarzda kıyafetlerle başlayalım. Nişan bohçası erkeklerin sürekli giyebileceği bir ya da ikişer tane gömlek, pantolon hatta kravatı da içerir.

2- Damat Pijama Takımı

Damat bohçasında olması gerekenler arasında damat pijama seti de yer alır. Tek set pijama takımı alabileceğin gibi, biri poplin düğmeli, diğeri klasik olmak üzere iki çift takım da tercih edebilirsin.

damat pijama seti

Dilersen pijama takımını içerisinde ropdöşambr ya da sabahlığın da yer aldığı 5’li damat bohçası seti olarak da alabilirsin. Pijama takımını, müstakbel eşinin kullanımına göre, ister saten ister pamuklu olanlardan tercih edebilirsin.

3- Damat Terliği

Erkek bohçasında neler olur sorusunu yanıtlarken ilk sayılanlardan biri de terliklerdir. Genellikle bohçaya ‘baba terliği’ olarak da bilinen klasik deri terliklerden konulur.

damat bohçasına neler konulur ve damat bohçası süslemesi nasıl olur?

Ama biz yine sana, müstakbel eşinin alışkanlıklarına yönelik bir tercihte bulunman gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ona hiç giymeyeceği bir terliği almaktansa, severek kullanacağı bir modeli seçmelisin. Terliğin yanı sıra bohçaya 2-3 çift de çorap koymalısın.

4- Damat İç Çamaşırı Seti

Damat bohçası, erkek çeyiz listesinin eksiklerini tamamlamaya yardımcı olma amacı taşır. Bu nedenle damat iç çamaşır takımına da bohçada yer verebilirsin. Bir kolsuz, bir kısa kollu atlet ile iki boxerdan oluşan bir set alabilirsin. İç çamaşırı takımı için de siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunmanı öneriyoruz.

5- Damat Havlusu

Geleneksel olarak bohçaya konulan, kenarı dantel işlemeli el havluları bugün artık yerini hazır havlulara bıraktı. Nişan bohçası damat için hazırlandığı için de zaten öyle fazla oyalı, süslü modelleri tercih etmek doğru olmaz. Sade modellere yönelebilirsin

damat bohçasına neler konulur ve damat bohçası süslemesi nasıl olur?

El, banyo havlusu ve bornozdan oluşan setler sıklıkla tercih edilir. Dilersen müstakbel eşine bakarken, onunkiyle takım kendin için de bir havlu seti alabilirsin.

6- Damat Cüzdan Seti

Damat nişan bohçası içindekiler listesine dilediğin markanın cüzdan ve kart setini de ekleyebilirsin. Bu konuda sana tavsiyemiz, seçeceğin modeli, damat adayının zevkine hitap etmesi için, ona danışarak alman olacak.

damat cüzdan seti

Damat saati, cüzdan, anahtarlık, kemer gibi ürünlerden oluşan farklı setleri de bulabilirsin. Dilersen ürünleri tek tek, kendin de alabilirsin.

7- Damat Kol Düğmesi

Nişan bohçası içindekiler listesi erkeklerin günlük hayatta kullanacağı parçalardan oluşur. Beylerin takım elbiselerine şıklık katan aksesuarlarından olan kol düğmelerine de genelde nişan bohçasında yer verilir.

damat kol düğmesi

Kol düğmeleri ayrı olarak bulabileceğin gibi içinde kemer, kol düğmesi, cüzdan gibi ürünlerin de yer aldığı damat setlerinden de satın alabilirsin.

8- Damat Saati

Damat kol saati de tıpkı kol düğmesi gibi damat bohçasına koyup koymama açısından opsiyoneldir.

damat saati

Aslında saat, damada düğün hediyesi olarak sunulacak bir aksesuardır. Ama bazı bölgelerde bu hediye bohça içinde de damada verilebiliyor.

9- Damat Bakım Seti

"Damat bohçasına neler girer?" sorusunun yanıtlarından biri de kişisel bakım ürünleri. Diş macunu, diş fırçası gibi ağız bakım ürünlerinin yanı sıra, saç bakım ürünleri, sabun, banyo jeli, banyo köpüğü, el örgüsü ya da hazır banyo lifi, tırnak makası, parfüm, deodorant, deo roll-on gibi kişisel bakım ürünlerini damat bohça setine dahil edebilirsin.

Tıraş makinesi ya da tercihe göre tıraş bıçağı, tıraş köpüğü, tıraş losyonu, tıraş sonrası bakım kremi gibi damat adayının ihtiyaç duyabileceği tıraş setlerine de bu ürünler arasında yer verebilirsin.

damat bohçasına neler konulur ve damat bohçası süslemesi nasıl olur?

Çeşitli mağazaların damat bakım seti olarak sunduğu ürünlerini alabileceğin gibi, kendin de ayrı ayrı ürünleri temin ederek, bir set oluşturabilirsin.

damat bakım ürünleri

Çeyizinden kınasına, nişanından balayına bir düğün yapmak ne kadara mal olur? Cevabı bu yazıda: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Söz Damat Bohçasına Neler Alınır?

Söz damat bohçasında; gömlek, pantolon, terlik ve iç çamaşırı gibi çeşitli ürünler dahil edilir. Peki erkek nişan bohçasında neler bulunur? Cüzdan seti, saat ve kol düğmesi seti gibi malzemeler erkek nişan bohçasında yer alır. Yani bu iki bohçayı birbirinden, maliyetleri ayırır.

Damat Bohçası Listesinde Akrabaları da Unutma!

Damat bohçasında neler olmalı sorusunu yanıtladık. Sıra geldi damadın ailesine. Evet, damat tarafının ailesi için de bohça hazırlamak Türkiye’nin birçok yöresinde adettir.

Damat bohçası yapılırken, damadın birinci derece akrabaları olan, annesi, babası varsa kardeşleri için de üç-dört parçadan oluşan hediyeler hazırlanır.

Eğer sen de dilersen ve bohça için ayırdığın bütçe de elveriyorsa, damadın akrabaları için de ayrıca gömlek, kravat, bluz, banyo lifi, havlu gibi parçalardan oluşan ufak hediyeler sunabilirsin.

Gelin ve damat söz bohçalarıyla ilgili detaylara da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Damat Bohçası Süsleme

Erkek bohça seti alışverişini tamamladın. Fakat şimdi de ‘Damat bohçası nasıl gider?’ sorusu kafana takıldı, öyle değil mi? Aslında bakarsan damat bohçasının sunumu yöreden yöreye değişiklik gösterir. Sen tamamen zevkine göre tercihlerde de bulunabilirsin. Tüm bohçalık ürünleri sepet, çanta, kumaş gibi farklı tasarımlarla sunabilirsin.

Yeni Nesil Erkek Bohçası Süslemesi: Damat Bohçası Kutusu

Son yıllarda birbirinden şık damat bohça kutularının popüler olduğunu ve bu ürünlerin sıklıkla tercih edildiğini söyleyelim. Her renk ve desende bulunur. Sade ve şık modellerin yanı sıra renkli ve süslü çeşitleri ve farklı boyutlarda üretilen kutularına tıraş losyonu, parfüm ve deodorant gibi kozmetik ürünleri konulabilir. Dışı kadife, içi saten kumaşla kaplanmış modellerini de tercih edebileceğiniz kutular, daha sonra evlerde dekor ya da saklama alanı olarak da kullanılabilir.

Eğer geleneksel bir model arıyorsan bohça kabı olarak adlandırılan, eşyaları içine koyduğun bezleri kullanabilirsin.

Geçmiş yıllarda damat evine malzemeleri götürmek için kullanılan damat sandığının, son zamanlarda yerini damat bavuluna bıraktığını da söyleyelim. Damat bavulu süsleme için en çok tüller, kurdeleler, boncuklar, küçük gelin-damat figürleri kullanılıyor.

damat bavulu süsleme

Klasik modellerden hoşlanıyorsan damat sandığını da düşünebilirsin. Damat sandığı içindekiler listesi de erkek bohçası ile aynıdır.

Damat Bavulu ve Bohçası Nereden Alınır?

İnan, bu sorunun tek bir doğru yanıtı yok. İstediğin yerden damat valizini ve bohçan için gerekli ürünleri satın alabilirsin. Ama sana şunu tavsiye edebilirim ki, tüm listeni aynı yerden almak, indirim fırsatlarını yakalaman açısından avantaj sağlar.

Alışveriş merkezleri bu anlamda iyi bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra kimi şehirlerde bulunan büyük çarşıları da ziyaret edebilirsin. Mesela İstanbul’da Eminönü, Mahmutpaşa ve Fatih bizim ilk aklımıza gelen yerler. Özellikle fırsatın varsa, Kapalıçarşı’yı gezmeni öneririz.

damat valizi süsleme

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

Peki damat bohçası ne zaman gider? Genellikle, kız tarafına gelin bohçası verildikten sonra arayı çok fazla açmadan damat bohçasının götürülmesi gerekir. Ancak damat bohçasının verilme zamanı konusunda yöresel gelenekler de belirleyicidir.

Bu ziyaret sırasında damat bohçası müstakbel kayınvalideye sunulur. Bu nedenle, söz kesildikten sonra nişan törenine kadar damat bohçası alışverişini tamamlamanı öneriyoruz.

Düğün planlamanı daha iyi bir şekilde yapabilmen için sana güzel bir önerimiz var: Düğün mekanı bulmaktan, damat bohçası hazırlamaya kadar, düğün hazırlıklarını doğru planlayabilmen için Adım Adım Düğün Planlama başlıklı yazıya da bir göz at deriz.

damat bohçasına neler konulur ve damat bohçası süslemesi nasıl olur?

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Damat nişan bohçasında neler olur ve bohça nasıl hazırlanır gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Düğününe daha çok varsa, ay ay hangi hazırlıkları yapman gerektiğini de aşağıdaki kontrol listesinden görebilir, dilersen bastırabilirsin:

damat bohçasına neler konulur ve damat bohçası süslemesi nasıl olur?

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

9 Yorum

Fatma Baydilli

Düğün Tarihi: 23.03.2023


Harika olmus bilgiler. Bazen o tantanada tıkanabiliyor insan.?


Berfin Erol

Düğün Tarihi: 19.05.2022


Acaba babaanneye dedeye hediye konuluyomu damat bohçasında

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, geleneklere göre gelin/damadın anne-babasına bohça yapılır. Ancak bu konuda kesin bir kural yoktur. Siz dilerseniz babaanne ve dede için de küçük bir hediyelik bohça hazırlayabilirsiniz. İyi günler dileriz...

  Cevapla

Ayşe Ceren Koca

Düğün Tarihi: 01.01.2022


Stiline tarzına göre ekleyip çıkarılabilir bence mesela benim eşim kol düğmesi falan kullanmaz bende bornozu.falan kendi ceyizimde almıştım kullanışlı olabilecek şekilde alınıp hazırlanabilir güzel tavsiyeler vermişsiniz teşekkür ederizz ☺️


Yeni Gelin

Düğün Tarihi: 13.06.2021


Gerçekten içerik çok güzel ve bilgilendirici teşekürler


Nur

Düğün Tarihi: 13.12.2020


Kim yazdıysa Allah razı olsun .??❤️


Bekir Çokol

Düğün Tarihi: 19.08.2020


Kullanmadigin ne kadar malzeme varsa aldirmak acik ve net alinsinda kullanilmasada olur sirf orf adet diye terlige bak


Jdsezer

Düğün Tarihi: 10.03.2020


Çok bilgilendirici bir içerik olmuş teşekkürler.


Acemi Gelin

Düğün Tarihi: 15.12.2018


Teşekkür ederim. Gerçekten de yazınız çok faydalı oldu. Neler alabileceğimle ilgili daha net olmamı sağladınız.


Gülcan Çal

Düğün Tarihi: 07.11.2018


Kahverengi çanta hangi marka acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Kullandığımız görseller temsilidir.

  Cevapla

HA

Hasan Adam
Dolce Cabana

  Cevapla