Damat Bohçasına Neler Konulur ve Nasıl Süslenir?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

6:11 dakika

14.06.2021

Kız isteme töreninden sonra, bohça hazırlama telaşı başlar. Damat tarafının sunduğu gelin bohçasının ardından top artık kız tarafındandır. Bu yazıda damat bohçasında neler olur, ne zaman verilir, damat valizi süslemesi nasıl yapılır gibi kafana takılabilecek tüm soruları yanıtladık!

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Erkek nişan bohçası olarak da bilinen damat bohçası, kız tarafının müstakbel damat için hazırladığı ve damat beyin gündelik hayatında kullanabileceği eşyaları içeren bir hediye geleneğidir.

Bu yazımızda geleneksel ve moderni bir arada sunan bir damat bohçası hazırlamana yardımcı olacak ipuçlarını bulacaksın.

Toplam düğün bütçende damat bohçası için ayırman gereken payı hesaplayabilmek için, bütçem aracını da kullanmanda fayda var!

Damat Bohçası Seti Nasıl Hazırlanır?

Damat bohçası içeriğine geçmeden önce bohça hazırlama sürecine değinelim:

  • Araştırma yap: Öncelikle daha önceden böyle bir hazırlık yapmış olan yakınlarından damat bohçasında ne olur diye öğrenmeni öneriyoruz.

  • Bütçeni oluştur: Yaptığın araştırma sonucu bohça maliyeti konusunda fikrin oluşacaktır. Tüm bu bilgileri dikkate alarak bütçeni oluşturmalısın.

  • Liste yap: Bütçeni de dikkate alarak bir damat bohçası listesi hazırlayarak alacaklarını planlamalısın.

  • Alışverişini tamamla: Erkek bohçasına ne konur listesini tamamladıktan sonra alışverişe çıkabilirsin. Erkeğe nişan bohçası hazırlarken sırf adet diye eşinin ihtiyaç duymayacağı şeyleri almamalısın.

  • Bohçanı süslemeyi unutma: Alışveriş sürecinin ardından son olarak bohça süslemeni yapmalısın.

Damat Bohçasına Neler Konulur?

Sen de damat bohçasına ne koyulur diye merak edenlerdensen, sana bu konuda yol göstermesi için erkek bohçası listesi hazırladık. Gel birlikte hepsini tek tek inceleyelim:

Damat Bohçası Listesi
1- Gömlek - Pantolon Ürünleri İncele!
2- Damat Pijama Seti Ürünleri İncele!
3- Damat Terliği Ürünleri İncele!
4- Damat İç Çamaşırı Takımı Ürünleri İncele!
5- Damat Havlusu Ürünleri İncele!
6- Damat Cüzdan Seti Ürünleri İncele!
7- Damat Kol Düğmesi Seti Ürünleri İncele!
8- Damat Saati Ürünleri İncele!
9- Damat Bakım Ürünleri Ürünleri İncele!

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

1- Gömlek-Pantolon

Nişan bohçası erkeklerin günlük hayatta ya da işe giderken giyebileceği tarzda bir ya da ikişer tane gömlek, pantolon hatta kravatı da içerir.

damat gömlek pantolon

2- Damat Pijama Seti

Damat bohçasında olması gerekenler arasında pijama takımı da yer alır. Tek set pijama takımı alabileceğin gibi, biri poplin düğmeli, diğeri klasik olmak üzere iki çift takım da tercih edebilirsin.

damat pijama seti

Dilersen pijama takımını içerisinde ropdöşambr ya da sabahlığın da yer aldığı 5’li damat bohçası seti olarak da alabilirsin. Pijama takımını, müstakbel eşinin kullanımına göre, ister saten ister pamuklu olanlardan tercih edebilirsin.

damat pijama takımları

3- Damat Terliği

Erkek bohçasında neler olur sorusunu yanıtlarken ilk sayılanlardan biri de terliklerdir. Genellikle bohçaya ‘baba terliği’ olarak da bilinen klasik deri terliklerden konulur.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Ama biz yine sana, müstakbel eşinin alışkanlıklarına yönelik bir tercihte bulunman gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ona hiç giymeyeceği bir terliği almaktansa, severek kullanacağı bir modeli seçmelisin. Terliğin yanı sıra bohçaya 2-3 çift de çorap koymalısın.

damat terliği

4- Damat İç Çamaşır Takımı

Damat bohçası, erkek çeyiz listesinin eksiklerini tamamlamaya yardımcı olma amacı taşır. Bu nedenle iç çamaşırı takımlarına da bohçada yer verebilirsin. Bir kolsuz, bir kısa kollu atlet ile iki boxerdan oluşan bir set alabilirsin. İç çamaşırı takımı için de siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunmanı öneriyoruz.

damat iç çamaşır takımı

5- Damat Havlusu

Geleneksel olarak bohçaya konulan, kenarı dantel işlemeli el havluları bugün artık yerini hazır havlulara bıraktı. Nişan bohçası damat için hazırlandığı için de zaten öyle fazla oyalı, süslü modelleri tercih etmek doğru olmaz. Sade modellere yönelebilirsin

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

El, banyo havlusu ve bornozdan oluşan setler sıklıkla tercih edilir. Dilersen müstakbel eşine bakarken, onunkiyle takım kendin için de bir havlu seti alabilirsin.

damat havlusu

6- Damat Cüzdan Seti

Damat nişan bohçası içindekiler listesine dilediğin markanın cüzdan ve kart setini de ekleyebilirsin. Bu konuda sana tavsiyemiz, seçeceğin modeli, damat adayının zevkine hitap etmesi için, ona danışarak alman olacak.

damat cüzdan seti

Damat saati, cüzdan, anahtarlık, kemer gibi ürünlerden oluşan farklı setleri de bulabilirsin. Dilersen ürünleri tek tek, kendin de alabilirsin.

damat cüzdan seti

7- Damat Kol Düğmesi

Nişan bohçası içindekiler listesi erkeklerin günlük hayatta kullanacağı parçalardan oluşur. Beylerin takım elbiselerine şıklık katan aksesuarlarından olan kol düğmelerine de genelde nişan bohçasında yer verilir.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Kol düğmeleri ayrı olarak bulabileceğin gibi içinde kemer, kol düğmesi, cüzdan gibi ürünlerin de yer aldığı damat setlerinden de satın alabilirsin.

damat kol düğmesi

8- Damat Saati

Damat kol saati de tıpkı kol düğmesi gibi damat bohçasına koyup koymama açısından opsiyoneldir.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Aslında saat, damada düğün hediyesi olarak sunulacak bir aksesuardır. Ama bazı bölgelerde bu hediye bohça içinde de damada verilebiliyor.

damat saati

9- Damat Bakım Ürünleri

Damat bohça seti, kişisel bakım ürünlerini de içerir. Diş macunu, diş fırçası gibi ağız bakım ürünlerinin yanı sıra, saç bakım ürünleri, sabun, banyo jeli, banyo köpüğü, el örgüsü ya da hazır banyo lifi, tırnak makası, parfüm, deodorant, deo roll-on gibi kişisel bakım ürünlerini damat bohçasına dahil edebilirsin.

Tıraş makinesi ya da tercihe göre tıraş bıçağı, tıraş köpüğü, tıraş losyonu, tıraş sonrası bakım kremi gibi damat adayının ihtiyaç duyabileceği tıraş setlerine de bu ürünler arasında yer verebilirsin.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Çeşitli mağazaların damat bakım seti olarak sunduğu ürünlerini alabileceğin gibi, kendin de ayrı ayrı ürünleri temin ederek, bir set oluşturabilirsin.

damat bakım ürünleri

.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Çeyizinden kınasına, nişanından balayına bir düğün yapmak ne kadara mal olur? Cevabı bu yazıda: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Damat Bohçası Listesinde Akrabaları da Unutma!

Damat bohçasında neler olmalı sorusunu yanıtladık. Sıra geldi damadın ailesine. Evet, damat tarafının ailesi için de bohça hazırlamak Türkiye’nin birçok yöresinde adettir.

Damat bohçası yapılırken, damadın birinci derece akrabaları olan, annesi, babası varsa kardeşleri için de üç-dört parçadan oluşan hediyeler hazırlanır.

Eğer sen de dilersen ve bohça için ayırdığın bütçe de elveriyorsa, damadın akrabaları için de ayrıca gömlek, kravat, bluz, banyo lifi, havlu gibi parçalardan oluşan ufak hediyeler sunabilirsin.

Gelin ve damat söz bohçalarıyla ilgili detaylara da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Damat Bohçası Süsleme

Erkek bohça seti alışverişini tamamladın. Fakat şimdi de ‘Damat bohçası nasıl gider?’ sorusu kafana takıldı, öyle değil mi? Aslında bakarsan damat bohçasının sunumu yöreden yöreye değişiklik gösterir.

Sen tamamen zevkine göre tercihlerde de bulunabilirsin. Tüm bohçalık ürünleri sepet, çanta, kutu gibi farklı tasarımlarla sunabilirsin. Son yıllarda birbirinden şık damat bohça kutularının popüler olduğunu ve bu ürünlerin sıklıkla tercih edildiğini söyleyelim.

damat bohça kutuları

Eğer geleneksel bir model arıyorsan bohça kabı olarak adlandırılan, eşyaları içine koyduğun bezleri kullanabilirsin.

damat bohçası

Geçmiş yıllarda damat evine malzemeleri götürmek için kullanılan damat sandığının, son zamanlarda yerini damat bavuluna bıraktığını da söyleyelim. Damat bavulu süsleme için en çok tüller, kurdeleler, boncuklar, küçük gelin-damat figürleri kullanılıyor.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Klasik modellerden hoşlanıyorsan damat sandığını da düşünebilirsin. Damat sandığı içindekiler listesi de erkek bohçası ile aynıdır.

Damat Bavulu ve Bohçası Nereden Alınır?

İnan, bu sorunun tek bir doğru yanıtı yok. İstediğin yerden damat valizini ve bohçan için gerekli ürünleri satın alabilirsin. Ama sana şunu tavsiye edebilirim ki, tüm listeni aynı yerden almak, indirim fırsatlarını yakalaman açısından avantaj sağlar.

Alışveriş merkezleri bu anlamda iyi bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra kimi şehirlerde bulunan büyük çarşıları da ziyaret edebilirsin. Mesela İstanbul’da Eminönü, Mahmutpaşa ve Fatih bizim ilk aklımıza gelen yerler. Özellikle fırsatın varsa, Kapalıçarşı’yı gezmeni öneririz.

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

Gelelim damat bohçası ne zaman gider sorusunun yanıtına... Damat bohçasının verilme zamanı konusunda yöresel gelenekler belirleyicidir. Ancak genellikle, kız tarafına gelin bohçası verildikten sonra arayı çok fazla açmadan damat bohçasının götürülmesi gerekir.

Bu ziyaret sırasında damat bohçası müstakbel kayınvalideye sunulur. Bu nedenle, söz kesildikten sonra nişan törenine kadar damat bohçası alışverişini tamamlamanı öneriyoruz.

Düğün planlamanı daha iyi bir şekilde yapabilmen için sana güzel bir önerimiz var: Düğün mekanı bulmaktan, damat bohçası hazırlamaya kadar, düğün hazırlıklarını doğru planlayabilmen için Adım Adım Düğün Planlama başlıklı yazıya da bir göz at deriz.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Damat nişan bohçasında neler olur ve bohça nasıl hazırlanır gibi soruların yanıtlarını vermeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Düğününe daha çok varsa, ay ay hangi hazırlıkları yapman gerektiğini de aşağıdaki kontrol listesinden görebilir, dilersen bastırabilirsin:

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Damatlık Firmaları

En şık damatlıklar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Damatlık firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

6 yorum

YG

Yeni Gelin

13/06/2021

Gerçekten içerik çok güzel ve bilgilendirici teşekürler


N

Nur

13/12/2020

Kim yazdıysa Allah razı olsun .??❤️


Bekir Çokol

19/08/2020

Kullanmadigin ne kadar malzeme varsa aldirmak acik ve net alinsinda kullanilmasada olur sirf orf adet diye terlige bak


J

Jdsezer

10/03/2020

Çok bilgilendirici bir içerik olmuş teşekkürler.


AG

Acemi Gelin

15/12/2018

Teşekkür ederim. Gerçekten de yazınız çok faydalı oldu. Neler alabileceğimle ilgili daha net olmamı sağladınız.


Gülcan Çal

07/11/2018

Kahverengi çanta hangi marka acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Kullandığımız görseller temsilidir.

HA

Hasan Adam
Dolce Cabana