Damat Bohçasına Neler Konulur ve Nasıl Süslenir?

Belgin Yetiş tarafından yazılmıştır.

6:05 dakika

11.11.2019

Kız isteme töreninden sonra, bohça hazırlama telaşı sarar. Damat tarafının sunduğu gelin bohçasının ardından top artık kız tarafındandır. Haydi bakalım müstakbel gelin adayı, damat bohçası hazırlıyoruz. Bu yazıda damat bohçasında neler olur, ne zaman verilir, damat valizi süslemesi nasıl yapılır gibi kafana takılabilecek tüm soruların yanıtlarını aradım.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Nişan bohçası olarak da bilinen, kız tarafının müstakbel damat için hazırladığı ve damat beyin gündelik hayatında kullanabileceği eşyaları içeren damat bohçası, hiç eskimeyen bir gelenek öyle değil mi?

Sen geleneklerine ne kadar bağlısın bilmiyorum ama günümüzde bu tarz adetlere sıkı sıkıya bağlı olanlar ile onları modernize etmeye çalışan iki tip gelin adayı prototipi var. Bana soracak olursan, günümüz ekonomik koşullarını da dikkate aldığımızda çok da düşük bütçelere mal olmayan bir damat bohçası hazırlarken, sırf adet yerini bulsun diye müstakbel eşinin ihtiyaç duymayacağı şeyleri hiç alma derim.

Toplam düğün bütçende damat bohçası için ne kadarlık pay ayırabileceğini daha iyi hesaplayabilmek için, bütçem aracını mutlaka kullanmanı tavsiye ediyorum.

damat bohçası

Damat bohçasını hazırlamadan önce, daha önceden böyle bir hazırlık yapmış olan yakınlarından ortalama maliyet ile ilgili fikir edinebilirsin. Yapacağın bu ufak araştırma sonucu bütçeni oluşturmanı ve bir damat bohçası listesi hazırlayarak, adım adım yapman gerekenleri planlamanı öneriyorum.

Günümüzde artık bohçalar damat valizi içerisinde sunuluyor. Bu nedenle, damat bohçası içindekiler listenin en başına bunu eklemelisin.

Damat Bohçası Ne Zaman Verilir?

Damat bohçasının verilme zamanı konusunda yöresel gelenekler belirleyici olabiliyor. Ancak genellikle, kız tarafına gelin bohçası verildikten sonra arayı çok fazla açmadan damat bohçasının götürülmesi gerekir.

Nişan töreni sonrasında kız tarafının, müstakbel damadın ailesine ziyarette bulunacağını haber vermesiyle birlikte, belirlenen günde gelin adayı akrabalarını da alarak, erkek tarafına misafirliğe gider. Bu ziyaret sırasında damat bohçası müstakbel kayınvalideye sunulur. Bu nedenle, söz kesildikten sonra nişan törenine kadar damat bohçası alışverişini tamamlamanı öneririm. Böylece nişan töreninden sonra sıkışmamış olursun.

Düğün planlamanı daha iyi bir şekilde yapabilmen için sana güzel bir önerim var: Düğün mekanı bulmaktan, damat bohçası hazırlamaya kadar, düğün hazırlıklarını doğru planlayabilmen için Adım Adım Düğün Planlama başlıklı yazıya da bir göz at derim.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Bu yazı da nişanın için sana rehber olacak: Nişan Organizasyonu Nasıl Yapılır? Ne Kadara Mal Olur?

Damat Bohçasına Neler Konulur?

Gelin ve damat bohçası hazırlığı aslında yeni katılacağın ailenin fertleri ile daha yakın ilişkiler kurmana yardımcı olacak bir süreç. Çünkü geleneksel olarak bohça alışverişine çiftlerin anneleri ve varsa kardeşleri de katılabiliyor. Elbette bu süreçte yaşanacak muhtemel gerginliklere karşı da dikkatli olmak ve karşı tarafı kıracak davranışlardan mümkün olduğunca kaçınmak gerek.

Günümüzde hazırlık sürecinde aileleri işin içine dahil etmeyen ve kendi alışverişini kendi yapan çiftler de yok değil. Sana önerim damat bohçası alışverişi sırasında yanında kim olursa olsun, mutlaka müstakbel eşinin zevkine ve ihtiyaçlarına uygun tercihlerde bulunman. Sana bu konuda yol göstermesi için damat bohçasına konulması gerekenler listesi hazırladım. Gel birlikte hepsini tek tek inceleyelim:

Damat Bohçası Listesi
Gömlek - Pantolon
Damat Pijama Seti
Damat Terliği
İç Çamaşırı Takımı
Damat Havlusu
Damat Cüzdan ve Kartlığı
Damat Kemer ve Kol Düğmesi
Damat Saati
Damat Tıraş Seti
Temizlik Bakım Ürünleri

  • Gömlek-Pantolon: Bohçaya damadın günlük hayatta ya da işe giderken giyebileceği tarzda bir ya da ikişer tane gömlek, pantolon hatta kravat koyulur.
  • Damat Pijama Seti: Tek set pijama takımı alabileceğin gibi, biri poplin düğmeli, diğeri klasik olmak üzere iki çift takım da tercih edebilirsin. Dilersen pijama takımını içerisinde ropdöşambr ya da sabahlığın da yer aldığı 5’li damat bohçası seti olarak da alabilirsin. Pijama takımını, müstakbel eşinin kullanımına göre, ister saten ister pamuklu olanlardan tercih edebilirsin.
damat pijama seti
  • Damat Terliği: Genellikle bohçaya ‘baba terliği’ olarak da bilinen klasik deri terliklerden konulur. Ama ben yine sana, müstakbel eşinin alışkanlıklarına yönelik bir tercihte bulunman gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Ona hiç giymeyeceği bir terliği almaktansa, severek kullanacağı bir modeli seçmeni öneririm. Terliğin yanı sıra bohçaya 2-3 çift de çorap koymalısın.
damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?
  • İç Çamaşır Takımı: Bir kolsuz, bir kısa kollu atlet ile iki boxerdan oluşan bir set alabilirsin. İç çamaşırı takımı için de siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunmanı öneriyorum.
  • Damat Havlusu: Geleneksel olarak bohçaya konulan, kenarı dantel işlemeli el havluları bugün artık yerini hazır havlulara bıraktı. El, banyo havlusu ve bornozdan oluşan setler oldukça tercih ediliyor. Dilersen müstakbel eşine bakarken, onunkiyle takım kendin için de bir havlu seti alabilirsin.
damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?
  • Damat Cüzdan ve Kartlığı: Dilediğin markanın cüzdan ve kart setini, damat bohçasına koymak için satın alabilirsin. Bu konuda sana tavsiyem, seçeceğin modeli, damat adayının zevkine hitap etmesi için, ona danışarak alman olacak.
damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?
  • Damat Kemer ve Kol Düğmesi: Kemeri, cüzdan ile birlikte damat seti olarak satın alabileceğin gibi, dilersen ayrı ayrı da alabilirsin. Ayrı ayrı alacaksan da bu iki parçanın birbiri ile uyumlu olmasını gözet derim. Dilersen bohçaya, müstakbel eşinin hoşlanacağını düşündüğün ve onun tarzına uygun kol düğmeleri de ekleyebilirsin.
damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?
  • Damat Saati: Damat kol saati de tıpkı kol düğmesi gibi damat bohçasına koyup koymama açısından opsiyoneldir. Çünkü aslında saat, damada düğün hediyesi olarak sunulacak bir aksesuardır.
damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?
  • Damat Tıraş Seti: Bu set, tıraş makinesi ya da tercihe göre tıraş bıçağı, tıraş köpüğü, tıraş losyonu, tıraş sonrası bakım kremi gibi damat adayının ihtiyaç duyabileceği malzemelerden meydana gelir. Dilersen çeşitli mağazaların damat tıraş seti olarak sunduğu ürünlerini alabileceğin gibi, kendin de ayrı ayrı ürünleri temin ederek, bir set oluşturabilirsin.
damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?
  • Temizlik Bakım Ürünleri: Diş macunu, diş fırçası gibi ağız bakım ürünlerinin yanı sıra, saç bakım ürünleri, sabun, banyo jeli, banyo köpüğü, el örgüsü ya da hazır banyo lifi, tırnak makası, parfüm, deodorant, deo roll on gibi kişisel bakım ürünlerini damat bohçasına dahil edebilirsin.
damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Çeyizinden kınasına, nişanından balayına bir düğün yapmak ne kadara mal olur? Cevabı bu yazıda: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Damat Bohçası Listesinde Akrabaları Da Unutma!

Türkiye’nin birçok yöresinde, damat bohçası yapılırken, damadın birinci derece akrabaları olan, annesi, babası varsa kardeşleri için de üç-dört parçadan oluşan hediyeler hazırlanır. Eğer sen de dilersen ve bohça için ayırdığın bütçe de elveriyorsa, damadın akrabaları için de ayrıca gömlek, kravat, bluz, banyo lifi, havlu gibi parçalardan oluşan ufak hediyeler sunabilirsin.

Damat Bohçası Süsleme

Damat bohçası için alışverişini yaptın. Fakat şimdi de ‘Damat bohçası nasıl gider?’ sorusu kafana takıldı, öyle değil mi? Aslında bakarsan damat bohçasının sunumu yöreden yöreye değişiklik gösterir.

Geleneksel bir yöntem olan ve bohça kabı olarak adlandırılan, eşyaları içine koyduğun bezleri kendin işleyebileceğin gibi, tamamen zevkine göre tercihlerde de bulunabilirsin. Mesela temizlik bakım ürünlerini bohça yerine, satın alacağın sepet, çanta, kutu gibi farklı tasarımlarla sunabilirsin.

Geçmiş yıllarda damat evine malzemeleri götürmek için kullanılan damat sandığı, son zamanlarda yerini damat bavuluna bıraktı. Damat bavulu süsleme için en çok tüller, kurdeleler, boncuklar, küçük gelin-damat figürleri kullanılıyor. Yakın zamanda bohça hazırlayan tanıdıkların varsa, süslemeni yapmadan önce onların deneyimlerinden de faydalanarak, daha çok fikir edinmeni öneririm.

damat bohçasına neler konulur ve nasıl süslenir?

Gelin ve damat söz bohçalarıyla ilgili detaylara da göz atmak istersen şu yazımıza bakabilirsin: Söz Bohçasına Ne Konur? Söz Bohçası Süslemesi Nasıl Yapılır?

Damat Bavulu ve Bohçası Nereden Alınır?

İnan, bu sorunun tek bir doğru yanıtı yok. İstediğin yerden damat valizini ve bohçan için gerekli ürünleri satın alabilirsin. Ama sana şunu tavsiye edebilirim ki, damat bohçası için bir liste oluşturduktan sonra, tüm ürünleri tek bir yerden almak, sana büyük kolaylık sağlayacak. Eğer tüm listeni aynı yerden alırsan, indirim fırsatlarını da yakalayabilirsin.

Alışveriş merkezleri bu anlamda iyi bir seçenek olabilir. Bunun yanı sıra kimi şehirlerde bulunan büyük çarşıları da ziyaret edebilirsin. Mesela İstanbul’da Eminönü, Mahmutpaşa ve Fatih benim ilk aklıma gelen yerler. Özellikle fırsatın varsa, Kapalıçarşı’yı gezmeni öneririm. Damat bavulunu ise ünlü markaların internet sitelerinden indirim dönemlerini takip ederek satın alabilirsin.

Damat bohçanı hazırlama konusunda kafandaki soru işaretlerini biraz da olsa giderebildiğimi umuyorum. Düğün hazırlıklarının her aşamasında olduğu gibi, bohça hazırlarken de stresten ne kadar uzak kalıp, süreçten keyif almayı başarabilirsen, gerek senin ve müstakbel eşinin gerekse ailelerin içine sinen bir hediyeleşme süreci yaşayacağını bilmelisin.

Düğününe daha çok varsa, ay ay hangi hazırlıkları yapman gerektiğini de aşağıdaki kontrol listesinden görebilir, dilersen bastırabilirsin:

checklist

Damatlık Firmaları

Her yıl 300.000 çift, Düğün.com aracılığıyla firmalarla anlaşıyor. Sen de yüzlerce firma arasından sana uygun olanı bul.

Sıradaki Makaleler

Damatlık kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Damatlık Firmaları

Damatlık kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

2 yorum

Gülcan Çal

07/11/2018

Kahverengi çanta hangi marka acaba ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Kullandığımız görseller temsilidir.

HA

Hasan Adam
Dolce Cabana


AG

Acemi Gelin

15/12/2018

Teşekkür ederim. Gerçekten de yazınız çok faydalı oldu. Neler alabileceğimle ilgili daha net olmamı sağladınız.