Çeyizde El Emeği Neler Olmalı?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

1:53 dakika

05.10.2022

Bir çeyiz geleneğidir: Aileler evlilikten yıllar önce el emeği ürünlerle çeyiz hazırlamaya başlar. Lifler, havlular, yazmalar ilk akla gelenler... "Peki başka neler olur?" diye merak edenleri yazının devamını okumaya davet edelim!

çeyizde ele emeği neler olur

Bizde adettir. Çocuk daha küçükken bile çeyiz hazırlıkları yapılır. Yıllar boyu el emeğiyle hazırlanan her malzeme, çeyize konulur. Günümüzde kadınların çeyiz işlemeye, incecik dantellere, el emeği göz nuru oyalara, boncuk işlemelerine, kanaviçelere ayıracak daha az zamanı olduğu için bu ürünleri satın almaya da yönelebiliyorlar.

Bu nedenle bahsettiğimiz tüm ürünleri, satın alabilmen için özenle oluşturduğumuz koleksiyonlarda topladık. Her başlık altında yer alan koleksiyonları inceleyebilir, beğendiğin modelleri satın alabilirsin!

Çeyiz Danteli

Çeyizde elişi ürünler deyince ilk aklımıza gelen danteller. Ev tekstiline dair her ürünün el emeği dantellerle hazırlanan seçenekleri bulunuyor. Dantelli yatak odası ve salon örtüleri, dantel masa örtüleri, sunum tepsisi altlıkları, kaşıklık, runner ve peçete halkası gibi ürünler çeyizde yer alan ürün seçenekleri arasında.

Hatta meziyetli eller, nevresim, seccade gibi ürünleri de dantel işleyerek hazırlayabiliyor.

Çeyizlik Lif Modelleri

Şişle veya tığ ile örülen, yumuşacık örgü lif modelleri çeyizin vazgeçilmezidir. Kalp, yıldız, eldiven formunda olanlar en popülerleri ancak bu ürünlerin birçok farklı tarzda seçenekleri bulunduğunu da ekleyelim.

çeyizlik lif modelleri

Çeyizlik Havlu Kenarı

Düz ve sade havlulara, romantik bir dokunuş yapmak için tercih edilen havlu kenarları, çeyizin el emeği göz nuru ürünleri arasında.

Havluyla aynı ya da kontrast yaratacak tonlarda dantellerin, havlunun kenarına işlenmesiyle hazırlanan bu çeyizlik ürünler, günümüzde hazır satılan şerit dantellerle de yapılabiliyor.

çeyizlik lif modelleri

Çeyizlik Patik Modelleri

Soğuk kış günlerinde onlardan daha sıcak tutan bir ürün yok! İçi polarlı ev terlikleri de seni sıcak tutabilir ama yün patiklerin ev yapımı olması, verilen emek, içimizi daha da ısıtıyor.

çeyizlik patik modelleri

Çeyizlik Yazmalar

Çeyizde en çok yer verilen ürünler arasında çeyizlik tülbentler yer alıyor. Günlük olarak sıklıkla kullanılmasa da mevlüt gibi özel etkinliklerde konuklara da verilmesi için çeyizde bu ürünlere bol bol yer veriliyor.

Zarif tasarımlardan hoşlananlar için düz renkli, otantik tasarımları beğenenler içinse baskılı ve kenarları oyalı yazmalar, çeyize en çok eklenen ürünler arasında.

çeyizlik yazma modelleri

Çeyiz Bohçası

Bahsettiğimiz tüm bu ürünleri saklamak için de el emeği bohça bezleri yapabilir, dilersen hazır bohça kaplarından da satın alabilirsin.

Geleneksel çeyizde el emeğiyle hazırlanan ürünlere, ayrıca vakti olmayıp, bu ürünleri hazır almak isteyenler için de birbirinden şık ürünlerin hazır modellerinden oluşan koleksiyonlarımıza yer verdik. Çeyiz hazırlıkları başladığına göre detaylı bilgiye de ihtiyaç duyabilirsin. Bunun için çeyize dair tüm detayları bulabileceğin şu yazımıza bakabilirsin: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

1 Yorum

Şerife Ülger

Düğün Tarihi: 13.06.2022


Çeyizlik