Yatak Odası Çeyiz Seti Nelerden Oluşur?

Bürde Özçakır tarafından yazılmıştır.

3:30 dakika

02.11.2023

Yatak odası takımı çeyiz alışverişindeki en önemli kalemlerden biri. Birçok model arasından evine en uygun olan yatak odası evlilik setini nasıl oluşturman gerektiğini bilmiyorsan bu yazı çok işine yarayacak!

yatak odası çeyiz seti

Çeyizlik Yatak Odası Takımı Nelerden Oluşur?

Yatak odası tekstilinden mobilyalara kadar her detayın düşünülmesi gerekir. Bu odaya dair alınması gereken her şey geleneklere göre kız tarafına aittir. Çeyiz için yatak odası alışverişine çıktığında markaların yatak odası çeyiz paketi seçeneklerine denk geleceksin. Birçok markanın çeyiz paketi yatak odası mobilyaları ile aksesuarlar ve tekstil ürünlerinden oluşur.

Çeyizlik Yatak Odası Modelleri Arasından Nasıl Seçim Yapılır?

►Çeyizlik yatak odası alışverişi listesi yaparken en önemli eşyaları ilk sıraya yazıp, satın almaya bu ürünlerden başlamanda fayda var. Acil olmayanları sona bırakabilirsin.

►Ürünleri yalnızca görsel olarak beğenmen yetmez. Modelleri incelerken yatak odanın boyutlarına uygun olması gerekir. Odanın ölçülerini alıp, eşyaları nereye koyacağını önceden belirlemelisin.

►Ev eşyaları, özellikle de mobilyaları uzun süre kullanmayı hedeflemelisin. Bu nedenle alacağın eşyaların kalitesine de mümkün olduğunca önem vermelisin.

►Kaliteli demek her zaman pahalı olanı almak demek değildir. Bütçene uygun olan modeller arasından seçim yapmalısın.

►İyice araştırma yapıp, ürün, malzeme, model seçenekleri konusunda fikir sahibi olman da çeyiz alışverişinde işini epey kolaylaştırır.

►Seçtiğin ürünlerin fonksiyonel olmasına da dikkat etmelisin. Giysi dolabının pratik kullanıma uygun olması gerekirken; sağlıklı uykular için yatağının, yastığının da rahat olması önemlidir.

►Yatak odası ihtiyaçlarını istersen parça parça alabilir istersen de markaların yatak odası çeyiz takımı seçenekleri arasından da seçim yapabilirsin.

Çeyiz Seti Yatak Odası Mobilyaları

Yatak odasının en önemli detayları arasında mobilyalar yer alır. Gelin bu mobilyalar arasında neler varmış, birlikte bakalım.

Yatak Odası Takımında Neler Var?

 • Gardrop
 • Yatak
 • Makyaj Masası
 • Şifonyer ve Komodinler

Bu eşyaları alırken nelere dikkat etmen gerektiğini de senin için detaylıca anlattık.

Gardırop

Günlük olarak en çok kullanacağın eşya gardırop. İç ve dış genişliği, kapılarının sürgülü olup olmaması, rafları ve iç aydınlatması gibi özelliklerine dikkat edebilirsin.

Yatak

Yatak seçerken ergonomik, ortopedik, anti-alerjen modeller olmasına dikkat edilebilir. Ayrıca visco mu yoksa yaylı mı olacağına önceden karar vermek seçim yapmayı kolaylaştırır.

Makyaj Masası

Hem kadınların hem de erkeklerin kişisel bakımlarını gerçekleştireceği makyaj masaları, genellikle masaya uygun bir puf ile satılır.

Şifonyer ve Komodinler

Üst üste iki veya daha fazla çekmecenin birleşmesiyle oluşan şifonyerler ve komodinler kullanım kolaylığı ve pratikliğiyle her yatak odası takımının kurtarıcı parçalarından.

Çeyiz Yatak Odası Tekstil Ürünleri

Yatak odası tekstil ürünleri genellikle çeyiz yatak örtüsü, perde, nevresim takımları, yorgan ve yastıklar, alez, battaniyelerdir. Çeyizlik yatak odası tekstil ürünlerini seçerken zevkini ve üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesine dikkat etmelisin. Bu ürünlerden kısaca bahsetmeden de geçmeyelim.

Çeyizlik Yatak Örtüsü

Yatak örtüsü çeyiz seti veya tek olarak satın alınabilir. Setlerde; yatak örtüsü ve 2 adet volanlı yastık kılıfı oluyor. Bazı takımlarda ise yatak örtüsünü de iki adet koyabiliyorlar.

Çeyiz Nevresim Takımı

Nevresim takımı yatak odasının en önemli çeyiz eşyalarından biri. Alabildiğiniz kadar nevresim takımı alın. Yatak odası çeyiz listesi için bol miktarda çarşaf almayı unutmayın.

Battaniye

Yatak odanın genel renkleriyle uyumlu, birbirinden farklı battaniyelerle sıcak bir kış geçirmek mümkün. Polar ya da yün battaniyeleri yatak odası çeyiz listesi tercih edebilirsin.

Yorgan

Battaniyenin yeterli gelmediği soğuk kış günleri için yorganlar devreye giriyor. Başlangıçta en az 2 adet yorgan almanı öneriyoruz.

Yastık

Yastık olmadan yatak odası olmaz. Uyku yastıklarının birçok farklı modeli var: Ortopedik, boyun destekli ya da silikon gibi seçenekler arasından sana en uygun olanı seçebilirsin. Misafirler için de yastık almayı unutma!

Yatak Odası Perdeleri

Odanın renkleri ve tarzınla uyumlu yatak odası perdelerini tercih edebilirsin. Stor perdeler yerine rahat bir uyku için ışık geçirmeyen kumaş fon perdelerden alabilirsin.

Yatak Odası Halıları

Yatak odasında rahat ve sağlıklı bir uyku için halı gibi tekstil ürünlerinin fazla toz toplamayan, anti-alerjen modeller arasından seçmende fayda var.

Yatak Odası Çeyiz Listesi: Modelleri ve Fiyatları

Çeyizlik yatak odası alışverişi için yapacağın araştırmada sana yardımcı olacak detaylara da yer verelim istedik. Aşağıda yer verdiğimiz tabloda, yatak odası için alacağın ürünleri ve ortalama fiyatlarını bulabilirsin:

YATAK ODASI ÇEYİZ SETİ
Mobilya Fiyat (TL)
Yatak Odası Takımı 30.000
Avize 500
Tekstil Fiyat (TL)
Yatak Odası Perdesi 1.700
Çift Kişilik Yorgan (2 Adet) 1.600
Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı 1.400
Baş Yastığı (6 Adet) 1.200
Pamuklu Çift Kişilik Nevresim T.(2 Set) 1.200
Battaniye (2 Adet) 1.000
Halı 1.000
Çift Kişilik Yatak Örtüsü 700
Alez (2 Adet) 600
Lastikli Çarşaf (2 Adet) 600
Toplam 41.500

Yatak Odası Çeyiz Listesi

Aşağıda yer verdiğimiz listeyi alışveriş sırasında checklist olarak kullanabilir, satın aldığın / eksik kalan ürünleri işaretleyerek işini kolaylaştırabilirsin.

 • Yatak bazası
 • Yatak
 • Dolap
 • Şifonyer
 • Komodin
 • Avize
 • Perde
 • Pamuklu Çift Kişilik Nevresim Takımı
 • Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı
 • Lastikli Çarşaf
 • Çift Kişilik Yorgan
 • Battaniye
 • Yatak Örtüsü
 • Halı
 • Alez
 • Baş Yastığı

Çeyizlik yatak odası takımlarına ilişkin detaylara yazımızda yer verdik. Çeyiz alışverişiyle ilgili tüm detayları bulabileceğin yazımıza da göz atmayı unutma: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Diğer makaleleri de görüntüleyin

Yorum yap