Yatak Odası Çeyiz Seti Nelerden Oluşur?

Bürde Özkök tarafından yazılmıştır.

4:12 dakika

25.11.2020

Yatak odası takımı çeyiz alışverişindeki en önemli kalemlerden biri. Birçok model arasından evine en uygun olan yatak odası evlilik setini nasıl oluşturman gerektiğini bilmiyorsan bu yazı çok işine yarayacak!

yatak odası çeyiz seti

Çeyizlik Yatak Odası Takımı Nelerden Oluşur?

Çeyiz alışverişinin en önemli bölümlerinden birisi de yatak odası eşyalarıdır. Yatak odası tekstilinden mobilyalara kadar her detayın düşünülmesi gerekir. Bu odaya dair alınması gereken her şey geleneklere göre kız tarafına aittir.

Çeyiz için yatak odası alışverişine çıktığında markaların yatak odası çeyiz paketi seçeneklerine denk geleceksin. Birçok markanın çeyiz paketi yatak odası mobilyaları ile aksesuarlar ve tekstil ürünlerinden oluşur.

Çeyizlik Yatak Odası Modelleri Arasından Nasıl Seçim Yapılır?

 • Çeyizlik yatak odası alışverişi listesi yaparken en önemli eşyaları ilk sıraya yazıp, satın almaya bu ürünlerden başlamanda fayda var. Acil olmayanları sona bırakabilirsin.
 • Ürünleri yalnızca görsel olarak beğenmen yetmez. Modelleri incelerken yatak odanın boyutlarına uygun olması gerekir. Odanın ölçülerini alıp, yatağı, dolabı nereye koyacağını önceden belirlersen daha kolay seçim yapabilirsin.
 • Ev eşyaları, özellikle de mobilyaları uzun süre kullanmayı hedeflemelisin. Bu nedenle alacağın eşyaların kalitesine de mümkün olduğunca önem vermelisin.
 • Kaliteli demek her zaman pahalı olanı almak demek değildir. Bütçene uygun olan modeller arasından seçim yapmalısın.
 • İyice araştırma yapıp, ürün, malzeme, model seçenekleri konusunda fikir sahibi olman da çeyiz alışverişinde işini epey kolaylaştırır.
 • Seçtiğin ürünlerin fonksiyonel olmasına da dikkat etmelisin. Giysi dolabının pratik kullanıma uygun olması gerekirken; sağlıklı uykular için yatağının, yastığının da rahat olması oldukça önemlidir.
 • Yatak odası ihtiyaçlarını istersen parça parça alabilir istersen de markaların yatak odası çeyiz takımı seçenekleri arasından da seçim yapabilirsin.

Çeyiz Seti Yatak Odası Mobilyaları

Yatak odasının en önemli detayları arasında mobilyalar yer alır. Yatak odası mobilyaları, avize, karyola ve yatak, gardırop, şifonyer ve kesonlardan oluşur.

Gardırop: Günlük olarak en çok kullanacağın ve odanın düzenli görünümüne en çok yardımcı olacak eşya gardırop. Gardırop seçerken iç ve dış genişliği, kapılarının aynalı ya da sürgülü olup olmaması, rafları ve iç aydınlatması olup olmaması gibi özelliklerine dikkat edebilirsin.

Yatak: Odayı istediğin kadar kendine uygun ve ferah dekore edersen et, gün sonunda yattığın yatak sana ve eşine uygun değilse diğerlerinin hiçbir önemi kalmaz. Yatak seçerken ergonomik, ortopedik, anti-alerjen modeller olmasına dikkat edilebilir.

Aynı zamanda alınacak yatağın visco mu yoksa yaylı mı olacağına önceden karar vermek seçim yapmayı kolaylaştırır.

Makyaj Masası: Hem kadınların hem de erkeklerin kişisel bakımlarını gerçekleştireceği makyaj masaları da yatak odası takımlarının vazgeçilmezlerinden birisidir. Bu mobilyalar genellikle masaya uygun bir puf ile satılır.

Şifonyer ve Kesonlar: Üst üste iki veya daha fazla çekmecenin birleşmesiyle oluşan şifonyerler kullanım kolaylığı ve pratikliğiyle her yatak odası takımının kurtarıcı parçalarından.

Genellikle başucu komodini olarak da bilinen kesonlar da yatak odası takımlarına dahildir. Aynı şifonyer gibi kullanım kolaylığı ve hızlı kullanımıyla ön plana çıkar. Dağınıklığı önlemesinin yanında üzerine konulan aksesuarlarla odaya şıklık katmaya da yardımcı olur.

Çeyiz Yatak Odası Tekstil Ürünleri

Yatak odası tekstil ürünleri genellikle çeyiz yatak örtüsü, perde, nevresim takımları, yorgan ve yastıklar, alez, battaniyelerdir.

Çeyizlik yatak odası tekstil ürünlerini seçerken zevkini ve üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesine dikkat etmelisin.

Çeyizlik Yatak Örtüsü: Yatak örtüsü çeyiz seti veya tek olarak satın alınabilir. Setlerde; yatak örtüsü ve 2 adet volanlı yastık kılıfı oluyor. Bazı takımlarda ise yatak örtüsünü de iki adet koyabiliyorlar.

Çeyizlik yatak örtüleri modelleri fiyatlarına ilişkin detayları şu yazımızda bulabilirsin: Çeyizin Güzeli: Gelin Yatak Örtüsü Modelleri ve Fiyatları

Çeyiz Nevresim Takımı: Nevresim takımı yatak odasının en önemli çeyiz eşyalarından biri. Alabildiğiniz kadar nevresim takımı alın. Yatak odası çeyiz listesi için bol miktarda çarşaf almayı unutmayın.

Battaniye: Yatak odanın genel renkleriyle uyumlu, birbirinden farklı battaniyelerle sıcak bir kış geçirmek mümkün. Polar ya da yün battaniyeleri yatak odası çeyiz listesi tercih edebilirsin.

Yorgan: Battaniyenin yeterli gelmediği soğuk kış günleri için yorganlar devreye giriyor. Başlangıçta en az 2 adet yorgan almanı öneriyoruz.

Yastık: Yastık olmadan yatak odası olmaz. Uyku yastıklarının birçok farklı modeli var: Ortopedik, boyun destekli ya da silikon gibi seçenekler arasından sana en uygun olanı seçebilirsin. Misafirler için de yastık almayı unutma!

Yatak Odası Perdeleri: Odanın renkleri ve tarzınla uyumlu yatak odası perdelerini tercih edebilirsin. Stor perdeler yerine rahat bir uyku için ışık geçirmeyen kumaş fon perdelerden alabilirsin.

Yatak Odası Halıları: Yatak odasında rahat ve sağlıklı bir uyku için halı gibi tekstil ürünlerinin fazla toz toplamayan, anti-alerjen modeller arasından seçmende fayda var. Model olarak da odanın renklerine ve mobilyalarına uygun bir seçim yapabilirsin.

Yatak Odası Çeyiz Listesi: Modelleri ve Fiyatları

Çeyizlik yatak odası alışverişi için yapacağın araştırmada sana yardımcı olacak detaylara da yer verelim istedik. Aşağıda yer verdiğimiz tabloda, yatak odası için alacağın ürünlerin ortalama fiyatlarını ve her bir ürün için şık modellerden oluşturduğumuz koleksiyonları bulabilirsin:

YATAK ODASI ÇEYİZ SETİ
Mobilya Fiyat (TL)
Yatak Odası Takımı (Yatak bazası, Yatak, Dolap, Şifonyer, Keson) 9.000 Ürünleri İncele!
Avize 200 Ürünleri İncele!
Tekstil Fiyat (TL)
Perde 400 Ürünleri İncele!
Pamuklu Çift Kişilik Nevresim Takımı (2 Set) 400 Ürünleri İncele!
Çift Kişilik Yorgan (2 Adet) 400 Ürünleri İncele!
Battaniye (2 Adet) 400 Ürünleri İncele!
Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı 350 Ürünleri İncele!
Yatak Örtüsü 300 Ürünleri İncele!
Halı 250 Ürünleri İncele!
Alez (2 Adet) 200 Ürünleri İncele!
Baş Yastığı (6 Adet) 250 Ürünleri İncele!
Lastikli Çarşaf (2 Adet) 150 Ürünleri İncele!
Toplam 12.300

Yatak Odası Çeyiz Listesi

Aşağıda yer verdiğimiz listeyi alışveriş sırasında checklist olarak kullanabilir, satın aldığın / eksik kalan ürünleri işaretleyerek işini kolaylaştırabilirsin.

 • Yatak bazası
 • Yatak
 • Dolap
 • Şifonyer
 • Keson
 • Avize
 • Perde
 • Pamuklu Çift Kişilik Nevresim Takımı
 • Saten Çift Kişilik Nevresim Takımı
 • Lastikli Çarşaf
 • Çift Kişilik Yorgan
 • Battaniye
 • Yatak Örtüsü
 • Halı
 • Alez
 • Baş Yastığı

Çeyizlik yatak odası takımlarına ilişkin detaylara yazımızda yer verdik. Çeyiz alışverişiyle ilgili tüm detayları bulabileceğin yazımıza da göz atmayı unutma: Çeyiz Listesi ve Fiyatları: Gelin Çeyizinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Düğün Mekanları

Her bütçeye uygun en şık düğün mekanları burada!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Mekanını bul

Sıradaki Makaleler

Diğer makaleleri de görüntüleyin

0 yorum