Sen de mekan olarak düğün salonunu mu tercih edeceksin? Eğer öyleyse karşına birçok seçenek ve fiyat çıkacak. Düğün salonlarının fiyatları; mekanın konumu, düğün tarihi, masa dekorasyonu ve daha çok sayıda faktöre göre değişiklik gösteriyor. İstediğin mekanı seçebilmen ve dilediğin gibi bir düğün yapabilmen için 2018’de düğün salonu fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında bir yazı yazdım.

Düğün salonları; her bölgede birçok seçeneği olması, avantajlı fiyatlar sunması, her mevsime uygun bir mekan olması açısından çiftler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Yemekli servis sunan düğün salonlarında davetli sayısına göre kişi başı fiyat talep edilir. Düğünü yemeksiz yapacaksan düğün salonun konumu, kapasitesi ve özelliklerine göre farklılaşan bir yemeksiz paket ücreti ödemen gerekiyor.

dh35ucssndvwv8hb - düğün salonları fiyatları

Düğün Mekanı Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Neler?

Ne Zaman Evleneceksin?

 • Yazın düğün salonlarının fiyatları diğer düğün mekanlarında da olduğu gibi daha yüksek olur. Düşük bir bütçen varsa ve hava koşullarının iyi olduğu dönemlerde düğün yapmak istiyorsan bahar aylarını tercih etmeni öneririm. Salonda evleneceğin için bahar aylarının kararsız havasından da olumsuz etkilenmemiş olursun.

 • Düğünün yapılacağı gün de, salonun fiyatını etkiler. Hafta sonu düğünleri hafta içi yapılanlara göre daha yüksek fiyatlıdır. En popüler gün cumartesi olduğu için, o güne talep yoğun olur.

 • Bazı salonlarda düğünün yapılacağı saat de fiyat üzerinde etkilidir. Öğlen vakti yapılan düğünler daha az tercih edildiği için, akşam yapılan düğünlere göre daha uygun fiyatlı olabilir.

q5qndebvoeqmtmpz - düğün salonları fiyatları

Düğünün Yemekli mi Olacak Yemeksiz mi?

 • Yemekli düğün yapabileceğin gibi, bilmelisin ki pek çok düğün salonu yemeksiz paket seçeneği de sunuyor. Bu durumda elbette sadece mekanın kiralama maliyetine katlanıyorsun. Eğer mekan izin veriyorsa, dilersen dışarıdan catering firması ile de anlaşarak, konuklarına dilediğin gibi ikramlar da sunabilirsin. Ancak unutma ki bu durumda salonun sunduğu paket fiyatının dışına çıkacağın için daha yüksek bir maliyete katlanman gerekecek.

 • Eğer düğününü yemekli yapacaksan seçtiğin menüye göre de fiyat değişiyor. Ana yemeğin kırmızı et mi yoksa beyaz et mi olacağı, ordövr tabağında neler sunulacağı, hangi tatlının ikram edileceği gibi detaylar fiyatı doğrudan etkileyecektir.

s0frhob1009ts3yz - düğün salonları fiyatları

Düğün Salonunun Konumu

Düğün salonunun konumu fiyatı etkileyen bir diğer faktör. Merkezi konuma sahip ya da toplu taşıma araçlarına yakın yerlerdeki mekanlarda paket fiyatları artabiliyor.

Kaç Kişilik Bir Düğün Olacak?

Yemekli düğünlerde düğün mekanları, kişi başı fiyat verdikleri için davetli sayın arttıkça elbette düğününün maliyeti de artacak. Eğer düğününe katılacak kişi sayısı fazla olacaksa, düğün salonun ile kişi başı fiyat üzerinden pazarlık yapmayı ihmal etme derim.

i3a1olntmbmzzhk4 - düğün salonları fiyatları

Mekanın Dekorasyonu ve Süslemeleri

 • Mekanın dekorasyonu da fiyat üzerinde önemli bir etken. Örneğin tiffany sandalyelerin kullanıldığı bir mekanın fiyatı, daha gösterişsiz sandalyelerin kullanıldığı bir mekandan daha yüksek olabilir.

 • Düğün salonunun sunduğu konsept çeşitliliğine göre fiyatlar değişebilir. Tek bir çeşitte süsleme yapan mekan ile çiftlere farklı seçenekler sunan mekanların fiyatları arasında fark olacaktır. Mesela masa üstü dizaynında lüks şamdanlar, dev masa üstü vazoları ya da ithal çiçekler kullanılacaksa, bu maliyeti de yükseltecektir.

 • Yemekli düğünlerde ise sunumda kullanılan supla, tabak, çatal, kaşık, peçeteliğin kalitesi de düğün salonunun sunduğu fiyatlamada etkili olabiliyor.

ebfptjiutug3vq3y - düğün salonları fiyatları

Mekanın Özellikleri

 • Yüksek tavanlı, kolonsuz ve ferah düğün salonlarının diğerlerine göre daha yüksek fiyatlı olduğu bir gerçek. Yani sıkışık masaların olduğu, davetlilerin piste sığmadığı bir düğün istemiyorsan bütçeni ona göre ayarlamalısın.

 • Havalandırması iyi olan mekanlar da olmayan mekanlara nazaran daha yüksek fiyatlı olabiliyor.

  14sifrtwblyraaxc - düğün salonları fiyatları
 • Bu madde özellikle baharda düğün yapacak çiftleri ilgilendiriyor. Bahar düğünlerinde açık alanda yağmur yağma ihtimaline karşın düğünü taşıyacak bir kapalı alanı olan düğün salonlarında fiyatlar daha yüksek oluyor. Ayrıca mekanın terası veya balkonu olması da bir etken.

hot0zje45doibrzt - düğün salonları fiyatları

Organizasyonu Düğün Salonu mu Yapacak?

Düğün salonunun sana sunduğu organizasyon seçeneklerini beğenmezsen, dışarıdan bir şirket ile çalışmak istediğini mekana iletmelisin. Ancak bu durumda düğün mekanının sunduğu paket avantajlarından yararlanamayacağını ve daha yüksek maliyete katlanman gerektiğini unutmamalısın.

Organizasyon, süsleme, müzik grubu, DJ, fotoğrafçı hizmetlerinin hepsini bir arada alabileceğin bir düğün salonu seçerek daha hesaplı davranmış olursun.

fsbphvmtegencanr - düğün salonları fiyatları

Türkiye’de Düğün Salonu Fiyatları

Düğün salonları fazla sayıda davetliyi ağırlayabilme kapasiteleri, uygun fiyatlı olmaları, dört mevsim düğün yapmaya elverişli ortam sunmaları gibi nedenlerle çiftler tarafından yüksek oranda tercih edilen mekanlardan.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde düğün salonu ortalama fiyatlarının daha yüksek olduğunu görüyoruz. Ancak büyük şehirlerde seçeneğin de daha fazla olduğu da bir gerçek. Yani her bütçeye göre düğün salonu bulmak mümkün.

Türkiye genelinde düğün salonlarını incelediğimde; yemeksiz paket fiyatları ortalama 3.000-5.000 TL arasındayken, yemekli düğün fiyatlarındaki durum ise kişi başı ortalama 30-50 TL şeklinde.

vifleriyi7pye6to - düğün salonları fiyatları

İstanbul Düğün Salonu Fiyatları

Düğün salonu fiyatları İstanbul’daki konumuna ve kapasitesine göre değişiklik gösteriyor. Minimum yemeksiz paket fiyatı 2.000-3.000 TL’ye de düğün salonu bulabileceğin gibi, bazı salonlarda fiyatlar 10.000 TL’ye kadar yükselebiliyor.

Yemekli bir düğün düşünüyorsan İstanbul’daki düğün salonlarının çoğunda kişi başı fiyat minimum 30-50 TL arasında. Ancak tabii bazı mekanlarda bu rakamın çok üstünde fiyatlar da görebilmen mümkün.

İstanbul’da ulaşım önemli bir konu olduğundan, merkezi ilçelerdeki toplu taşıma araçlarına yakın konumda yer alan düğün salonlarında fiyatlar diğerlerine göre biraz daha yüksek. İstanbul’daki kolonsuz ve yüksek tavanlı mekanlarda fiyatlar daha yüksek.

zuc6uk3spfgk9xnb - düğün salonları fiyatları

Avrupa yakasındaki ortalama fiyatlara baktığımda; Bakırköy ve çevresinde minimum 7.500 TL civarındayken, Kağıthane’de bu rakam minimum 3.000 TL’ye düşebiliyor.

Asya yakasında ise; Kadıköy’deki ortalama fiyat minimum 6.000 TL iken, Pendik’te minimum 3.000 TL civarında düğün salonu bulabilirsin.

Ayrıca bahçesi veya terası olan mekanlar da yaz ve bahar ayları için aranan kriterlerden biri. Özellikle terasından doğa manzarası görünen düğün salonlarında fiyatlar artabiliyor.

mtufzdndm8frbvms - düğün salonları fiyatları

İzmir Düğün Salonu Fiyatları

İzmir’deki düğün salonlarının büyük bir kısmında açık alan ve kapalı alan bulunuyor. Yani doğayla içiçe bir düğün salonu bulman İzmir’de gayet kolay. Ancak mekanda aynı anda birden fazla düğün yapılması durumu da söz konusu. Eğer böyle bir şey istemiyorsan mekan araştırmanı ona göre yapmalısın.

Tabii hafta içi ve hafta sonu yapacağın düğünlerde fiyat farkı olacağını tekrar hatırlatayım.

cqdqxsl7vjjm5sag - düğün salonları fiyatları

Eğer yemekli bir düğün düşünüyorsan durum şöyle: Kişi başı fiyat 30 TL’den başlayıp, 100 TL’ye kadar yükselebiliyor. Ama ortalama bir fiyat vermek gerekirse İzmir düğün salonlarında yemekli kişi başı fiyat minimum 50-80 TL civarında.

İzmir’de yemeksiz bir düğün yapmayı planlıyorsan da ortalama paket fiyatları minimum 5.000-7.500 TL şeklinde.

Ankara Düğün Salonu Fiyatları

Ankara’da diğer büyük illere göre düğün salonu fiyatlarının biraz daha düşük olduğunu söyleyebilirim. Dekorasyon açısından şık firmaların fiyatları yüksek olsa da, ortalamaya bakıldığında her kesime hitap eden salon bulmak mümkün.

vlfm4mkjhwmu1rzw - düğün salonları fiyatları

Ankara düğün salonlarında yemeksiz paket fiyatları 2.000 TL’den başlıyor ve 10.000 TL’ye kadar yükselebiliyor. Ortalamaya baktığımda minimum 3.000-5.000 TL bütçeyle düğün salonu kiralayabileceğini söyleyebilirim.

Yemekli düğün mekanlarını tercih edeceksen Ankara'daki düğün salonlarının çoğu kişi başı minimum 30-50 TL gibi bir ücret talep ediyor.

Düğün salonlarının yoğunlaştığı, şehrin önemli ilçelerinden biri olan Keçiören'de durumun nasıl olduğuna bakacak olursak: Ankara Keçiören düğün salonlarının kiralama fiyatları genellikle minimum 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor. Keçiören’de yemekli bir düğün yapmak istiyorsan kişi başı ortalama 30-50 TL arasında bir rakam ödemen gerekiyor.

za4wf6ezyg6ghvs2 - düğün salonları fiyatları

İşte düğün salonu fiyatları hakkında derlediğim bilgiler bu şekilde. Eğer sıraladığım maddelere dikkat edersen bütçene göre bir salon bulmakta zorlanmazsın diye düşünüyorum. Ama tabii düğün yapmak istediğin ile ve ilçeye göre de araştırma yapman gerekecek. Düğün salonlarının Düğün.com’a özel yaptıkları indirimleri de incelemeyi unutma.

Şehrindeki 252 Düğün Salonu Düğün.com’da!

Ücretsiz Fiyat Teklifi Almak İçin Hemen Tıkla!
Bu makale Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz

Yorumunuz başarıyla alınmıştır, editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.