Mücevher ve Pırlanta Sertifikası Nedir?

Pinar Karabağ tarafından yazılmıştır.

4:16 dakika

20.06.2022

Işıltılarıyla gözlerini kamaştıran pırlanta küpeleri kulaklarında görmek için sabırsızlandığına eminiz. Acele etmeden evvel sertifikasını sorgulamanın sana neler kazandıracağını öğrenmek ister misin?

Sevdiğin kadına evlilik teklifi etmek için acele ediyor olabilirsin. Belki de tek taşını kendin alanlardansın. Satın almayı düşündüğün pırlanta kolye, elmas bir yüzük ya da benzeri değerli taşlardan yapılan herhangi bir alyans veya takının sertifikalı olmasına dikkat ederek değerini koruma altına alabilirsin. Üstelik değerli taşa ederinden fazla para ödeme ihtimalini sonsuza dek rafa kaldırabilirsin.

mücevher ve pırlanta sertifikası nedir?

Pırlanta Hakkında Merak Edilenler

Pırlanta, ışıltıları ile kadınları büyüleyip evlilik tekliflerinde başrolü kaptığından beri en çok tercih edilen değerli taş olma unvanını taşıyor. Pırlanta nedir sorusunun birkaç yüzü yontulmuş foyasız elmas olarak cevaplanması pek çok kişiyi şaşırtıyor. Elmas ve pırlanta iki ayrı değerli taş olarak görülse de temelde aynı taştır. Elmasın pırlantanın işlenmemiş hali olduğunu dile getirmek belki de en doğrusu.

İngilizce pırlanta anlamına gelen "diamond" kelimesinin Yunanca fethedilemez anlamında "ademas" kelimesinden türetilmesi ne kadar kıymetli olduğu hakkında bir ipucu verebilir. Mücevher haline getirilen pırlantaların sadece %5'inin 1 karat ve üstünde olması, büyük tek taş yüzüklerin neden pahalı olduğu hakkında fikir edinmemize de yardımcı oluyor. Karat ne demek dediğini duyar gibiyiz. "Carob" yani keçiboynuzu tohumu manasına gelen bir kelimeden gelen karat, kıymetli taşların ağırlık ölçüsü olarak kullanılıyor. Eski çağlarda kıymetli taşların ağırlıklarını ölçmek için son derece hassas ağırlıkları bulunan keçiboynuzu tohumları kullanılıyordu. Her bir keçiboynuzu tohumu, boyutlarından bağımsız olarak 0,2 gram ağırlığa sahiptir. Bu sebeple uzun yıllar altın ve değerli taşların ağırlığını hesaplama görevini uzun yıllar boyunca üstlendiler. Günümüzde de 0,2 gramın karşılığı 1 karat olacak şekilde, değerli taşların ağırlıklarını belirlemek adına kullanılıyor.

Değerli Taş Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elmas ve pırlanta gibi ışıltıları ile ön plana çıkan değerli taşların kalitelerini belirleyen pek çok husus bulunuyor. Pırlanta alırken nelere dikkat etmeli sorusu senin de aklından geçiyorsa değerli taşların kalitesini belirleyen 4C kuralını öğrenerek işe başlayabilirsin. Kesim (cut), ağırlık (carat), berraklık (clarity) ve renk (color) kriterlerinden oluşan 4C kuralı, pırlanta başta olmak üzere tüm değerli taşların fiyatının belirlenmesinde de önemli rol oynuyor. Pırlantanın rengi ne kadar beyaza yakınsa o denli kıymetli kabul ediliyor. İçinin temizliği berraklık seviyesini ve kalitesini arttırıyor. Doğada küçük parçalar halinde bulunabilen pırlanta, nadiren büyük karatlarda çıkarılabildiği için karatının büyüklüğü ile fiyatı arasında da doğru orantı bulunuyor. Bir pırlantanın kesimi ise direkt olarak parlaklığına etki ediyor.

Pırlanta satın almadan evvel en başta büyüklüğüne karar vermek seçim yapmanı kolaylaştırabilir. Sonrasında alacağın pırlantalı alyans, kolye, küpe ya da tek taş için ayırdığın bütçe seçim için kendine bir yol çizmeni sağlayabilir. Kesim, berraklık ve renk kriterleri en yüksek seviyede olan pırlantalar için ciddi bütçeler ayırmak gerekiyor. Eğer kalitede bir pırlanta için yeterli bir bütçen bulunmuyorsa bazı özelliklerinden feragat etmen gerekebilir. Pırlantanın ışıltısına direkt etkide bulunan kesim en önemli kalite standartlarından biri olarak kabul ediliyor. Pırlanta rengi ve iç temizliğinden bir miktar ödün versen de iyi bir kesimden vazgeçmemeni tavsiye ediyoruz.

Pırlanta ve diğer değerli taşlar için 4C kuralı çok önemli dedik. Peki satın alacağın taşın bahsedilen özellikleri taşıyıp taşımadığından nasıl önemli olabilirsin? Bu aşamada mücevherin bir nevi kimliği görevi gören mücevher sertifikası devreye giriyor.

mücevher ve pırlanta sertifikası nedir?

Mücevher Sertifikası Hangi Bilgileri Barındırıyor?

Pek çok uzman tarafından 4C kuralına +1 olarak eklenmesi gerektiği düşünülen sertifika, değerli taş almayı düşünenlerin aklındaki soruları silmelerine yardımcı oluyor. Sertifika nedir sorusu satın alınan pırlanta ve diğer değerli taşların gerçek değerini detaylı olarak anlatan bir kalite belgesi olarak cevaplanabilir. Pırlanta sertifikası, 4C kriterleri yönünden taşın özelliklerini barındırıyorken taşın cilalanma kalitesi ve simetrisi gibi özelliklere de ayrıntılı bir şekilde yer veriyor. Kesim derecesi, şekil bilgileri, taşın sertifikalandırıldığı tarih ve rapor numarası gibi bilgiler de sertifikada yer alan bilgiler arasında bulunuyor.

Bağımsız bir taşbilim enstitüsü tarafından verilen pırlanta ve mücevher sertifikaları, alanlarında uzman taşbilimcilerin çeşitli teknik aletler yardımı ile taşı detaylıca incelemeleri sonucunda ortaya koydukları bir rapor görevi görüyor. Takı üzerinde yer alan pırlanta ve değerli taşların büyüklüğü 0,3 karata kadarsa üreticilerin kendi oluşturdukları sertifikalar yeterli olarak görülüyor. Eğer satın almayı düşündüğün aksesuarda 0,3 karatın üstünde bir değerli taş kullanıldıysa satın aldığın kuyumcudan uluslararası geçerliliği olan bir sertifika talep etmen gerekiyor.

Sertifikanın pek çok konuda alıcıyı koruduğu bilinen bir gerçek. Pırlanta sertifikası ne işe yarar diye soruyorsan, satış yaparken değerini belgelemene yardımcı olacağını bilmek önemini anlamana yardımcı olabilir. Herhangi bir hırsızlıkla karşı karşıya kaldığında sertifikan seni korumaya da devam ediyor. Sertifikası olmadığı için pırlanta ve diğer değerli taşlarla üretilen aksesuarları satamayan hırsızlar, kuyumcuların sertifikasını kontrol etmek istemesi üzerine yakayı ele veriyor. Uluslar arası geçerlilikte sertifikalı pırlanta satın aldığında, dünyanın dört bir yanında pırlantanın senin olduğunu da belgelemiş oluyorsun.

Uluslararası Mücevher Sertifikaları

Dünyanın dört bir yanında pek çok gemoloji enstitüsü pırlanta ve diğer değerli taşlar için sertifika veriyor olsa da uluslararası platformda itibarı bulunan az sayıda enstitü bulunuyor. Amerika Gemoloji Enstitüsü en çok tanınan taşbilim enstitüleri arasında başı çekiyor. Değerli taş alanında otorite olarak kabul gören enstitü, 1931 yılında kurulan sivil bir örgüt. Dünyanın her yerinde kullanılan 4C kuralını öne sürmesi ile tanınan enstitü, incelediği değerli taşlara GIA sertifikası veriyor. GIA sertifikalı pırlanta satın alarak dünyanın herhangi bir yerinde değerinden feragat etmeyerek satmayı garanti altına alabilirsin.

HRD Sertifika Nedir?

Dünyanın en büyük pırlanta test laboratuvarına sahip olan HRD Antwerp, uluslararası geçerli sertifika sunan diğer kuruluşların başında geliyor. 1976 yılında Belçika'da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan kurum, sunduğu HRD sertifikası ile pırlantanın kalitesi garanti altına alıyor. Avrupa Gemoloji Laboratuvarı (EGL), Uluslararası Gemoloji Enstitüsü (IGI) ve Amerikan Gemoloji Derneği Laboratuvarları (AGSL) uluslararası saygınlığı olan diğer kurumlar arasında geliyor.

Şimdi Sıra Sende, Haydi Sor!

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

42 Yorum

Tarık Tufan

Düğün Tarihi: 08.12.2022


Merhaba 2 yıllık bir pırlantanın kaybolan sertifikasını tekrar çıkartma ihtimalimiz varmı bazıları sertifikayı yeniden çıkarmak için pırlantanın alımından 20 yıl geçmesi gerektiğini söylüyor bu doğrumu

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuya ilişkin ilgili markanın müşteri ilişkileri birimleriyle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Sevgi Balı

Düğün Tarihi: 10.06.2021


Merhaba ben sertifikası olan bir pırlanta yüzügüm var ama ben herkesin aksine sertifikamı kaybettim ne yapmam gerekiyor aldığım yerden tekrar sertifika isteye bilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, ilgili firma ile iletişime geçerek yeni bir sertifika çıkarttırabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Burcu T

Düğün Tarihi: 11.04.2021


Merhaba ben koçak Gold dan sertifikalı pırlanta yüzük aldım . Fakat yakında yüzüğü kaybettim muhtemelen dışarda düşürdüm . Bulan kişi bunu satabilir mi sertifikası bende . Birde satarsa onu bulma imkanım olur mu acaba ne yapabilirim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili detaylı bilgi için firmayla iletişime geçebilirsiniz. İyi günler dileriz...


Dilek Hacıoğlu

Düğün Tarihi: 27.09.2020


Merhaba hdr ve gıa uluslararası sertifika evet fakat birde forevermark diye pırlanta markası var bu ne oluyor bununda uluslararası geçerliliği varmıdır

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili şehrinizdeki alyans ve takı firmalarından bilgi alabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Ceren Bas

Düğün Tarihi: 23.09.2020


Merhaba 5 yıl önce altinbastan altin bilezik almıştım onun yanindada sertifikalı pırlanta kolye hediye ettiler fakat bugün fiyatını öğrenmeye gittigimde bunu satamazsınız bu hediye denildi böyle bişey varmi bunu başka bir yerde bozdurabilirmiyim

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilgili markanın müşteri hizmetleri ya da merkez birimleriyle iletişime geçmenizi öneririz. İyi günler dileriz...


Aynur

Düğün Tarihi: 07.07.2020


Merhaba, pırlant mağazasında bugün elmas takı ve yüzük aldık ama takı ve yüzükte hiç seri numarası yok, bana verecekleri sertifikanın bu takılara ait sertifa olduğunu nerden bilecem? Faturada veremeyeceklerini söylediler???

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, konuyla ilişkin, ilgili firma yetkilileriyle görüşebilirsiniz. İyi günler dileriz...


İpek Engin

Düğün Tarihi: 23.09.2019


Merhabalar evlenme teklifi aldım tek taşım büyük geldi, serifikası var küçültme işlemi nasıl olur, bi küçüyünü mü verirler yoksa yüzüğümü küçültürler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Tektaşınızı satın aldığınız firmanın yönlendirmesi doğrultusunda, yüzüğünüzü parmağınıza göre küçültebilirsiniz. Ancak bazı yüzüklerde bu işlem yapılamayabiliyor. Bu nedenle firmanız ile iletişimi geçmenizi öneriyoruz.


Sana Nur

Düğün Tarihi: 04.09.2019


Merhabah Ben blue daimindden yaklaşık 4 kule be 2 tane bileklik alldim faturasını istendiğinde bana sadece toplam fiyatı verdi her ürünü ayrı ayrı olarak kaç gr ayarı kaç olup yazmadı ben de tek tek olarak istedim ama bana “ biz fatura da toplu olarak fiyatını ve kaç gramını yazıyoruz “ dedi ve altın da öyle sertefika ve fatura kesilmediğini söyledi sizce böyle birşey olabilir mi ? Nekadar çabukça dönüş yaparsanız sevinirim çünkü acil .

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, Konuyla ilgili markanın müşteri hizmetlerine danışabilirsiniz. İyi günler dileriz...


Bilgen Cevik

Düğün Tarihi: 11.02.2019


Papatya seklinde bir yuzugum var yapragindaki tasin bir tanesi dustu henuz on ay oldu alali bunu aldigim yer ucretsiz takarmi tasini

Düğün.com

Düğün.com
Bilgen Hanım Merhaba. Kullanıcı hatası tespit edilmezse ve yüzüğünüz garanti kapsamında ise ücretsiz takılabileceğini düşünüyoruz. En doğru bilgiyi, yüzüğünüzü aldınız yerden öğrenebilirsiniz.


Feyza Köse

Düğün Tarihi: 14.09.2018


Zen den 5 taş yüzük almıştık sözlendiğimde o zaten olan yüzük 6 sene sonra parmağıma küçük gelmeye başladı. Büyütmek istiyorum ala sertifikam yok. Ne yapmam gerekiyor.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba. Sertifika, pırlantanızın değerini gösterir bir belgedir. Yüzüğünüzü genişletmek için bu sertifikaya ihtiyacınız yok. Tektaşınızı satın aldığınız firmanın yönlendirmesi doğrultusunda, yüzüğünüzü parmağınıza göre büyütebilirsiniz. Ancak bazı yüzüklerde bu işlem yapılamayabiliyor. Firmanız ile iletişimi geçmenizi öneriyoruz.


Bahar Şengür

Düğün Tarihi: 22.08.2018


0,21 ct lık tektaş pırlantam çalındı sertifikam elimde alalı 1 hafta olmuştu ne yapmalıyım bana sertifikanın faydası olur mu dün polis ifademi de verdim evden pırlanta harici başka mücevherler de gitti pırlantamın sertifikası bir işe yarayacak mı ??

Düğün.com

Düğün.com
Bahar Hanım öncelikle yaşadığınız bu talihsiz olay nedeniyle geçmiş olsun dileklerimizi iletelim. Sertifikalar, taşın değerini gösteren bir belgedir. Ayrıca hırsızlık olayları açısından caydırıcı bir görevi vardır da diyebiliriz. Yani mücevherinizi çalan kişiler herhangi bir kuyumcuya gidip, bu taşı satmaya çalıştığında, kuyumcunun da sertifika sorması durumunda, hırsızın yakalanması ihtimali ortaya çıkar. Ancak sizin durumunuzda, maalesef sertifikanızın, mücevherinizin bulunmasına bir katkısı olmayacaktır.


Sinem

Düğün Tarihi: 22.07.2018


Merhaba Ben kapalıçarşıda 60yıllık bir mücevherciden pırlanta tektaş aldım ama sertifikasız. Kendi bi kartı kaşeleyip verdi. Kendi pırlantama sertifika alabilmem mümkün mü ?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Sinem Hanım. Uluslararası pırlanta laboratuvarlarına başvurarak taşınıza rapor çıkartabilirsiniz.


Melike B

Düğün Tarihi: 21.06.2018


merhaba pırlanta alırken IDL sertifikası güvenilir midir?


Seher

Düğün Tarihi: 14.05.2018


Merhaba iki gün önce tek taş pırlanta aldım iç kısmında marka yazmıyo parmağınma büyük geldiği için küçültme işlemi yapıldı o yüzden mı yazmıyo acaba çünkü denerken yazıyodu sertifikası var

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba, dilerseniz bunu işlemi yaptırdınız kuyumcuya danışın. Sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz. Sevgiler,


Sevda Pehlivan

Düğün Tarihi: 06.03.2018


Kuyumcu bizden uluslararası sertifika için ayriyetten para isteyebilir mi?


Soner

Düğün Tarihi: 28.02.2018


verdiğiniz bilgilerden ötürü öncelikle teşekkür ediyorum. cilalanma kalitesi ve simetri önemli demiştiniz. bu özelliklerin mükellem olduğu ama berraklık özellikleri arasında (feather,cloud,pinpoint,crystal,needle,indented natural gibi) ince nüans farklılıkları olmakta. aralarında fark nedir öğrenebilirmiyim iyi çalışmalar dilerim


Ömer Tekin

Düğün Tarihi: 24.01.2018


Merhabalar, pırlantanın markası önemlimidir? Blue Diamond, Zen vs gibi malum çok marka var. Birde çok duyulmamış markalar var . Fiyatlara bakıncada çok farkediyor. 3ct’lık bir beştaşı normal şartlarda almak imkansız görünürken, adı çok duyulmamış markalarda gayet uygun görünüyor


Seçil

Düğün Tarihi: 20.11.2017


Tek tas yüzüğümü kaybettim,sertifikası bende bulma ihtimalim var midir nereye başvurulur


Gamze Ülker

Düğün Tarihi: 25.10.2017


Tek taş yüzüğümün sertifikasını aldım ama bu sertifika bu yüzüğe mi ait nasıl öğrenebilirim ?


Furkan

Düğün Tarihi: 12.09.2017


Tektaş almayı düşünüyorum da evlilik teklifinde bulunacam da sizce fiyat önemlimidir?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Furkan, Fiyattan daha önemli bir şey varsa o da seçtiğin tektaşın müstakbel eşinin beğendiği modal olmasıdır.


Özlem Özcan

Düğün Tarihi: 06.09.2017


Merhaba, 2004 yılında eşimin evlenme teklif ederken taktiği tria yüzügümün sertifikasını kaybettim. Kapalıcarsidan bir atölyeden almıştı. Bu sertifikayı bi daha cikarttirmam mümkünmüdür ve yüzük artık parmağımı sıkıyor ancak genişletilmesi için herhangi bir kuyumcuya teslim edemiyorum. Öneriniz ne olurdu


Gönül

Düğün Tarihi: 30.07.2017


Merhaba bir mücevhercide 0,60 karat beş taş pırlanta aldım. Sertifika istedim bana kendi isimlerinin yazıldığı bır karta el yazısıyla taşin bilgilerini yazdılar bu sertifikası mı oluyor taşın lütfen bilgi verirmisiniz?


Ceren Cevik

Düğün Tarihi: 29.06.2017


Tektaşımın sertifasını kaybettim, nerde satabilirim?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ceren, Tektaşını satmak istiyorsan kuyumculara danışmanı tavsiye ediyorum.


Mevhibe Ertuğrul

Düğün Tarihi: 25.05.2017


GIA sertifikalı tek taşım var. Sertifikanın o taşa ait olduğunu nasıl anlarım?Sevgiler

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Mevhibe, GIA sertifikasını GIA'ın kendi sitesinden sorgulatarak sahte belge olup olmadığını anlayabilirsin.


Ramazan Kaya

Düğün Tarihi: 12.04.2017


sertifikalı elmasın üzerinde sertifikada bulunan herhangi bir şifre veya kod bulunur mu ?


Nazlıcan Kayış

Düğün Tarihi: 04.04.2017


Sertifikada karatı hangi color olduğu vs yazmalı değil mi ??


Ayşe Gül

Düğün Tarihi: 31.03.2017


Atamayan tektas almıştım bir yıl dolmadan taşı düştü aradım ama taşıma bulamadım nerde düştüğünü de bilmiyorum sertifikası duruyor birşey yapabilirmiyim


Eray Soylemez

Düğün Tarihi: 29.03.2017


Diyelimki elimde 10 gr mlik islenmis elmas var bu nasil sertifikalandirilir veya nasil Satilir bu yasalmidir satisi

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Eray, Konu ile ilgili yetkili mercilere danışmanı tavsiye ediyoruz.


Mesut Gündoğan

Düğün Tarihi: 08.02.2017


0.23 karat pırlanta yuzuk aldim ve yaninda verilen kartı kaybettim tekrar nasil o karta sahip olabilirim yada her hangi bir sakincasi olurmu satmak istea deger kaybedermi


Kadir Cinsulluoglu

Düğün Tarihi: 27.01.2017


Merhabalar, ben isvecte yaşıyorum ve tatile geldigimde 4-5 ay önce alanyada bir pirlanta yüzük aldim 1,3 karat ve VVS 1 kalitede. Ve isvece geri döndüğümde yüzüğün sigortasini yapmak için değerini ölçtürdümde bana tasin o kalitede olmadigi ve graminda düşük olduna dahil 3 uzmanin incelediği bir rapor verdiler. Rapora göre değer biçim sırasında 3 uzmanin inceledigi ve taşin yerinden kesinlikle çikmadi yazili, imzali ve mühürlü bir evrakta belirtilmiştir. Alanya'ya geldim ve yüzügü iyade etmek istediğimde bana bu bizim taşimiz değil bunu değiştirmişler diyerek bana hiç bir türlü ödeme yapmicaklari belirttiler. Ödediğim ücretin yarisi değerinde bir yüzük ile dolandirildim. Ve şuanda be yapacagimi bilmiyorum. Ve ayrica burada gösterdiğini bir pırlanta atölyesinde taşin değişmiş olmuyacağini yüzükte hiç bir iz ve ya darbe olmadini söylediler. Bu sorunu nasil çözebilirim ? Kendi ülkemde dolandirilmanin acisi ile sizlerden yardım bekliyorum. Çok teşekkür ederim Saygilarla Kadir cinsüllüoğlu


Ahmet Iluk

Düğün Tarihi: 15.01.2017


Aldığın sertifikanın yada pırlantanın birden fazla sertifikası kopya edilebilir gerçek pırlanta olduğunu/sertifika olduğunu nasıl anlaşılır


Ayse Davut

Düğün Tarihi: 18.12.2016


iyi akşamlar bugün bir 5 taş elmas yüzük aldım fakat marka yok bana verdiği sertifikada diamond certificate yazıyı ve bilgiler var kafam karıştı markasız elmas olur mu?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ayşe, Elmas değerli bir taştır ve markası olmaz. Sertifika taşın markasına göre değil değerine ve karatına göre verilir. Genellikle aldığın mağaza ünlü bir markaysa sertifikada onun adı ile birlikte taşın değerleri yazar. Kafanın çok karıştıysa ve rahatsız oluyorsan yüzüğü aldığın mağazaya giderek konu ile ilgili düşüncelerini paylaşabilirsin.


Ceyda Alatay

Düğün Tarihi: 10.12.2016


bugun aldigim pirlantanin sertifikasinin bir hafta icerisinde verilecegi soylendi bilinen bir marka ama yine de emin olamadim boyle bir sey mumkun mu ? sertifika gecikebilir mi?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Ceyda, Pırlanta sertifikasını ürünü alırken mutlaka almanı tavsiye ediyoruz. Eğer sertifika bir hafta sonra gelecekse sen de satın aldığın ürünü geldikten sonra satın almayı teklif edebilirsin.


Hakan Karasungur

Düğün Tarihi: 02.11.2016


Merhabalar 3.71 carat GIA sertifikalı bir pırlantası olan arkadaşım bunu bana yurtdışından getirip satmak istiyor. Hava alanında veya gümrükte yasal bir sorunla karşılaşılırmı bunun için resmi negibi bir yol izlemeliyim ve böyle bir taşın değeri nedir. GIA nın verdiği rapor dahilinde sonuçlar yani 4C son derece mükemmel gözükmektedir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hakan, Getirtmek istediğin karat oldukça büyük bir karat. Bu konu ile ilgili yetkili mercilere danışmanı tavsiye ediyoruz.


Nesrin Zeybek

Düğün Tarihi: 28.09.2016


Selam tahmini 1.5 2 ay gibi bir süre önce tektaş yüzüğüm çalındı sertifikası bende .yüzüğümü sertifikasıy la bula bilirmiyim yada yüzüğün benim olduğunu nasıl anlarım.yüzüğümün ismini öğrendiğim bir kuyum cuya satıldığını ve hala ellerinde olduğunuda öğrendim ne yapa bilirim yada ne yapmalıyım lütfen acil cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Nesrin, Konu çok hassas bir konu olduğunu için bu soruyu yüzüğünü aldığın kuyumcuya danışmanı öneriyoruz.


Derya Cataltepe

Düğün Tarihi: 27.09.2016


0,30 luk bir tek tas yuzuk almak istiyorum.Nereden hangi markadan onerirsiniz.Birde bisey okudum sertifikadaki barkod yuzuk tasinin icinde yazmasida gerekiyormus.Bilgi lutfen

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Derya, Burada almak istediğin yüzüğün karatından daha önemlisi yüzüğün nasıl görünmesini istediğindir. Mesela parlak ve ışıl ışıl bir yüzük istiyor ve fiyat konusunda bir sıkıntın varsa gözle görülemeyen çizikleri olan berraklığı daha az bir yüzük tercih edebilirsin. Bu bunun gibi konularda bilgi sahibi olmak istiyorsan pırlanta seçmeden önce burayı okuyabilirsin. Marka ise tamamıyla bütçene göre olacağı için buna sen karar vermelisin. Güvendiğin bir kuyumcu varsa ilk ondan fiyat almanı öneriyorum.


Aylin Terzioglu

Düğün Tarihi: 22.09.2016


Merhaba,elmas yuzugumun sertifikasi ve faturasini kaybettim..yuzuk yurtdisindan degistirmek istiyorum..ne yapilabilir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Aylin, Eğer imkanın varsa yüzüğünü aldığın yerde değiştirmeni öneriyorum. Eğer sertifikası olsaydı değişimi istediğin yerde yapabilirdin, sertifikasından dolayı fiyat kaybın da olmazdı. Eğer güvendiğin bir kuyumcu varsa bir de onlara danışmanı öneriyorum.


Zeki Namazoglu

Düğün Tarihi: 09.07.2016


Kız arkadaşım Atasaydan aldığımız tekaşını kaybetti ama elimizde sertifikası ve faturası mevcut. Peki Atasaya giderek bu durumu belirtirsek tektaşı bulan kişi olurda Atasaya satmaya getirirse tektaşı, o zaman Atasay sertifikamıza bakarak bulmamıza yardımcı olur mu? Yani tektaşın bilgilerine bakarak aslında tektaşın o getiren kişiye değilde bize ait olduğunu öğrenip bize haber verebilirler mi? Böyle bir şey mümkün mü?

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Zeki, Söz konusu başka bir kurum olduğu için onlar adına bir yorum yapmayı doğru bulmuyoruz açıkçası. Bunun için en iyi yol tektaşı satın aldığınız mağaza ile görüşmek gibi duruyor. Atasay'ın sitesinde sık sorulan sorular adı altında bir sayfa var, belki orada aradığın sorunun cevabını bulabilirsin. Tektaşın bulunmasını dileriz.


HÜLYA SONMEZ

Düğün Tarihi: 11.06.2016


Sertifikarimi kaybettim ne yapmam gerekir

Düğün.com

Düğün.com
Merhaba Hülya, Bunun için önerebileceğimiz tek şey ürünü faturası ile birlikte satın aldığınız mağazaya giderek konu ile ilgili destek almaya çalışmanız olacak. Kurumsal bir firma ise mutlaka yardımcı olacaklardır.


Elif

Düğün Tarihi: 16.01.2015


Çalınan pirlantami sertifikasindan bulabilir miyim?

MA

Merve Akbıyık
Merhaba bnmde çalındı siz buldunuz mu bnde bulabilirmiyim acaba


nevin

Düğün Tarihi: 24.10.2014


kayıp veya çalıntı durumunda geri dönmesi güzel bütün mücevherler böyle olmalı bence

ÇKD

Çiğdem Kocatürk Değirmencioğlu
ben tektaşımı kaybettim ve sertifikam var ne yapmalıyım :(


Rezzan Ulaş

Düğün Tarihi: 24.10.2014


sertifikası da mı oluyormuş ya mücevherin hiç bilmiyordum