Düğünde Ne Takılır?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

3:32 dakika

28.07.2020

Düğün takıları konusu çok hassas. Hem evlenecek çifti hem de davetlileri yakından ilgilendiriyor. Peki yakınlık derecesine göre gelin ve damada ne takılmalı? İşte aklınızı kurcalayan tüm soruların cevapları bu yazıda!

Düğünde ne takılır

Yeni evlenen çiftin masraflarını bir nebze de olsa azaltmak isteyen davetliler; bütçeleri doğrultusunda takılar satın alıp, törende çiftlere sunuyor. Tabii takı seçiminde tek etken bütçe değil! Kişilere olan yakınlık seviyeniz, düğünün yapıldığı mekan, eğer evlendiyseniz onların size verdiği takı gibi birçok faktör bulunuyor.

Düğünde Takılan Takılar Nelerdir?

Düğününe gittiğiniz kişilerin yakın ailesi değilseniz; çifte para veya altın takabiliyorsunuz. Para olarak son zamanlarda minimum 50, 100 ve 200 TL’nin takıldığını görüyoruz. Altınlarda da fiyat olarak düşükten yükseğe; yarım gram, gram, çeyrek, yarım, tam, cumhuriyet, reşat altın ve bilezik seçenekleri bulunuyor.

Gelin ve damadın aileleri dilerse daha yüksek maliyetli olan altın kemer, kelepçe gibi takıları tercih edebiliyorlar. Yörelere özgü takılar da günümüzde ilgi görüyor. Mesela Adana’nın burma bileziği meşhurken, Trabzon’da hasır bilezik tasarımları gelinlerin bileklerini süslüyor.

Davetliler genelde aile olarak takılarını takıyor. Evli olanlar eşleri ve çocuklarıyla, bekâr olanlar ise anne-babaları ve kardeşleriyle takı merasimine katılabiliyor.

Gelinin veya damadın arkadaş grupları, tek tek para takmak yerine aralarında para toplayarak tam altın, cumhuriyet altını veya bilezik takabiliyorlar.

Düğünde ne takılır

Bu terimlerden uzak kalmayın: Evlenecek Çiftlerin Öğrenmesi Gereken Akrabalık Terimleri

Düğünde Geline Ne Takılır?

Çiftin aileleri, gelin ve damada diğer davetlilerinkine nazaran daha ihtişamlı takılar takıyor. Aslında bu, ailenin maddi gücüne bağlı olarak değişiyor.

Siz de ortalama seviyede maddi güce sahipseniz ve “Düğünde geline kaç bilezik takılır” sorusunun cevabını arıyorsanız şöyle özetleyebiliriz:

Gelinin ailesinin kızlarına 2 veya 3 bilezik takması uygun görülüyor. Anne de baba da hayattaysa, iki kişi de birer bilezik takabiliyor.

Damadın ailesinin ise geline takı seti ve 2 adet bilezik takması ideal olarak görülüyor. Takı setinin içerisinde küpe, bileklik ve kolye bulunuyor. Aile nişan töreninde takı seti taktıysa, düğünde buna gerek kalmayabiliyor.

Düğünde ne takılır

Nişan demişken: Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Düğünde Damada Ne Takılır?

Takı seremonisinde damat, gelin kadar popüler olmasa da elbette ona takılan standart takılar bulunuyor. Damadın ailesi tarafından çoğunlukla sadece geline takı takılıyor. Yani oğullarına düğün organizasyonu gibi birçok konuda maddi destekte bulunmaları yeterli oluyor.

Gelinin ailesi, damada genelde saat ve tam altın takıyor. Takılacak saati damadın beğenmesi ve severek kullanacağı şık bir model seçmeleri de çok önemli.

Düğün günü ailelere düşen görevlere de göz atmak ister misin? Şu yazımızda anlattık: Düğün Sırasında Ailelere Düşen Görevler Nelerdir?

Düğünde ne takılır

Bir de çeyiz alma adeti var: Çeyiz Alma Adetleri Nelerdir? Çeyiz Serme Nasıl Olur?

Yakınlık Seviyelerine Göre Düğün Takıları

Düğün takısını belirleyen en önemli etkenin yakınlık seviyesi olduğunu söylemiştik. 1. derece yakınlığı olan kişilerden sonra takı sorumluluğu yüksek olan kişiler 2. ve 3. derece akrabalar oluyor. Amca, dayı gibi yakın akrabalar genelde geline bilezik takıyor. Kuzenler ise cumhuriyet altını veya tam altın takabiliyorlar.

“Yakın arkadaşa düğünde ne takılır” derseniz, uzun yıllardır samimi bir dostluğu olan kişilerin birbirine tam altın veya bilezik taktığını söyleyebiliriz. Ama kişinin maddi durumu buna elvermiyorsa çeyrek altın da takabiliyor veya takı yerine bir ev eşyası satın alabiliyor.

Eğer çok sık görüşmediğiniz bir arkadaşınız evleniyorsa, bütçenizi çok da zorlamanıza gerek kalmayabiliyor. Gram altın veya çeyrek altın seçeneklerinden birini değerlendirebiliyorsunuz.

Düğünde ne takılır

İşyeri arkadaşlarının düğün davetlerinde, kişiler kendi aralarında para toplayarak hep beraber bir takı takmayı tercih edebiliyor. Ancak bunun yerine bireysel olarak katılacaksanız ve sadece işyerinde gördüğünüz bir arkadaşınızsa, bütçenize uygun miktarda para da takabilirsiniz.

Bu liste çok işinize yarayacak: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Bir Düğünde Ortalama Ne Kadar Takı Takılır?

Düğün takısı, çiftlerin masraflarında en büyük yardımcılarından biri oluyor. Gelen takıların toplam tutarı; davetli sayısına, yakın çevrenin maddi gücüne bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Düğün organizasyonlarında, nikah törenlerine göre daha çok takı takılabiliyor.

Ortalama bir rakam vermek gerekirse; düğünlerde toplanan takıların ve paraların toplamı 25.000 ile 50.000 TL arasında tutuyor. Geliri yüksek ve geniş bir çevreye sahip çiftlerin ise düğün takılarının tutarı 100.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Düğün Takıları Kime Aittir?

Düğün takılarının damada mı yoksa geline mi ait olduğu yıllardır merak edilen bir konu. Genel kanı; düğünde takılan tüm takıların, gelin ve damadın ortak kullanımında olduğu yönünde. Ancak kanunlara baktığımızda Yargıtay’ın konuyla ilgili şöyle bir kararı olduğunu görüyoruz:

“Evlilik sırasında kadına takılan ziynetler, kim tarafından alınmış olursa olsun, kadına bağışlanmış sayılır ve artık onun kişisel malı niteliğini kazanır.”

Düğünde ne takılır

“Düğünde ne takılır” sorusunun cevabını almışsınızdır diye düşünüyoruz. Peki evlilik hazırlıkları sırasında gelin ve damat tarafının alması gerekenlere de göz atmak ister misin? O halde seni şöyle alalım: Düğünlerde Erkek Tarafı Ne Alır? Kız Tarafı Ne Alır?

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Sıradaki Makaleler

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 yorum

FU

Fatma Uzun

03/08/2021

Her şeyi çok güzel anlatmışsınız bizde afyonda İstanbul gelin aıacağız ama çok ciddi maddi sıkıntı içerisinde yiz naapacağız bilmiyorum