Düğünde Ne Takılır?

Ebru Doğan tarafından yazılmıştır.

3:40 dakika

17.11.2023

Düğün takıları konusu çok hassas. Hem evlenecek çifti hem de davetlileri yakından ilgilendiriyor. Peki yakınlık derecesine göre gelin ve damada ne takılmalı? İşte aklınızı kurcalayan tüm soruların cevapları bu yazıda!

Düğünde ne takılır

Yeni evlenen çiftin masraflarını bir nebze de olsa azaltmak isteyen davetliler; bütçeleri doğrultusunda takılar satın alıp, törende çiftlere sunuyor. Tabii takı seçiminde tek etken bütçe değil! Kişilere olan yakınlık seviyesi, düğün mekanı, eğer evlendiyseniz onların size ne taktığı gibi birçok faktör bulunuyor.

Düğünde Takılan Takılar Nelerdir?

Düğününe gittiğiniz kişilerin yakın ailesi değilseniz; çifte para veya altın takabiliyorsunuz. Para olarak son zamanlarda minimum 100 ve 200 TL’nin takıldığını görüyoruz. Altınlarda da fiyat olarak düşükten yükseğe; yarım gram, gram, çeyrek, yarım, tam, cumhuriyet, reşat altın ve bilezik seçenekleri bulunuyor.

Düğünde ne takılır

Bu terimlerden uzak kalmayın: Evlenecek Çiftlerin Öğrenmesi Gereken Akrabalık Terimleri

Düğünde Geline Ne Takılır?

Çiftin aileleri, gelin ve damada diğer davetlilerinkine nazaran daha ihtişamlı takılar takıyor. Aslında bu, ailenin maddi gücüne bağlı olarak değişiyor. Siz de ortalama seviyede maddi güce sahipseniz ve “Düğünde geline kaç bilezik takılır” sorusunun cevabını arıyorsanız veya düğüne geline kaç gram altın takılır diye merak ediyorsanız, şöyle özetleyebiliriz:

Gelinin ailesinin kızlarına 2 veya 3 bilezik takması uygun görülüyor. Anne de baba da hayattaysa, iki kişi de birer bilezik takabiliyor. Damadın ailesinin ise geline takı seti ve 2 adet bilezik takması ideal olarak görülüyor. Takı setinin içerisinde küpe, bileklik ve kolye bulunuyor. Aile nişan töreninde takı seti taktıysa, düğünde buna gerek kalmayabiliyor.

Düğünde geline ne takılır

Nişan demişken: Söz ve Nişan Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Düğünde Damada Ne Takılır?

Takı seremonisinde damat, gelin kadar popüler olmasa da elbette ona takılan standart takılar bulunuyor. Peki damada düğünde ne takılır? Damadın ailesi tarafından çoğunlukla sadece geline takı takılıyor. Yani oğullarına düğün organizasyonu gibi birçok konuda maddi destekte bulunmaları yeterli oluyor. Gelinin ailesi, damada genelde saat ve tam altın takıyor. Takılacak saati damadın beğenmesi ve severek kullanacağı şık bir model seçmeleri de çok önemli.

Düğün günü ailelere düşen görevlere de göz atmak ister misin? Şu yazımızda anlattık: Düğün Sırasında Ailelere Düşen Görevler Nelerdir?

Düğünde damada ne takılır

Bir de çeyiz alma adeti var: Çeyiz Alma Adetleri Nelerdir? Çeyiz Serme Nasıl Olur?

Yakınlık Seviyelerine Göre Düğün Takıları

Düğün takısını belirleyen en önemli etkenin yakınlık seviyesi olduğunu söylemiştik. Ancak son dönemlerde altın fiyatlarının artmasıyla geleneksel takı alışkanlıkları değişkenlik gösterdi diyebiliriz. Düğünde altın ne takılır, beraber bakalım:

Gelin ve damadın aileleri; yüksek maliyetli olan takıları tercih edebiliyorlar. Bilezik, altın kemer, kelepçe gibi yörelere özgü takılar da günümüzde ilgi görüyor. Mesela Adana’nın burma bileziği meşhurken, Trabzon’da hasır bilezik tasarımları gelinlerin bileklerini süslüyor.

2. ve 3. derece akrabalar, 1. derece yakınlığı olan kişilerden sonra takı sorumluluğu yüksek olan kişiler. Amca, dayı gibi çok yakın akrabalar genelde geline bilezik takıyor. Kuzenler ise gelir durumuna göre tam, yarım ya da çeyrek takabiliyorlar.

“Yakın arkadaşa düğünde ne takılır” derseniz, uzun yıllardır samimi bir dostluğu olan kişilerin birbirine çeyrek altın taktığını söyleyebiliriz. Ama kişinin maddi durumu buna elvermiyorsa yarım gram ya da gram altın takabiliyor veya takı yerine bir ev eşyası satın alabiliyor.

Çok sık görüşmediğiniz bir arkadaşınız evleniyorsa, bütçenizi çok da zorlamanıza gerek kalmayabiliyor. Nakit para ya da düğün hediyeliği seçeneklerinden biri değerlendirilebilir.

Gelinin veya damadın arkadaş grupları, tek tek para takmak yerine aralarında para toplayarak yarım ya da çeyrek altın takabiliyorlar.

Düğünde kim ne takar

İşyeri arkadaşlarının düğün davetlerinde, kişiler kendi aralarında para toplayarak hep beraber bir takı takmayı tercih edebiliyor. Ancak bunun yerine bireysel olarak katılacaksanız ve sadece işyerinde gördüğünüz bir arkadaşınızsa, bütçenize uygun miktarda para da takabilirsiniz.

Bu liste çok işinize yarayacak: A’dan Z’ye Düğün Masrafları

Bir Düğünde Ortalama Ne Kadar Takı Takılır?

Düğün takısı, çiftlerin masraflarında en büyük yardımcılarından biri oluyor. Gelen takıların toplam tutarı; davetli sayısına, yakın çevrenin maddi gücüne bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Düğünde takılan bilezik sayısı da buna etki ediyor. Düğün organizasyonlarında, nikah törenlerine göre daha çok takı takılabiliyor.

Ortalama bir rakam vermek gerekirse; 300 kişilik bir düğünde toplanan takıların ve paraların toplamı 80.000 ile 100.000 TL arasında tutuyor. Geliri yüksek ve geniş bir çevreye sahip çiftlerin ise düğün takılarının tutarı 120.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Düğün Takıları Kime Aittir?

Düğün takılarının damada mı yoksa geline mi ait olduğu yıllardır merak edilen bir konu. Genel kanı; düğünde takılan tüm takıların, gelin ve damadın ortak kullanımında olduğu yönünde. Ancak kanunlara baktığımızda Yargıtay’ın konuyla ilgili şöyle bir kararı olduğunu görüyoruz:

“Evlilik sırasında kadına takılan ziynetler, kim tarafından alınmış olursa olsun, kadına bağışlanmış sayılır ve artık onun kişisel malı niteliğini kazanır.”

Düğün takıları kime ait

“Düğünde ne takılır” sorusunun cevabını almışsınızdır diye düşünüyoruz. Peki evlilik hazırlıkları sırasında gelin ve damat tarafının alması gerekenlere de göz atmak ister misin? O halde seni şöyle alalım: Düğünlerde Erkek Tarafı Ne Alır? Kız Tarafı Ne Alır?

Alyans ve Takı Firmaları

Aşkınızı en iyi anlatan alyans ve takılar Düğün.com’da!

Her 3 çiftten 2'si aradığı firmaları Düğün.com’da buluyor. Sen de onlar arasına katıl!

Alyans ve takı firmanı bul

Bunlar da ilgini çekebilir

Alyans ve Takı kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıkla!

Vitrindeki Alyans ve Takı Firmaları

Alyans ve Takı kategorisinde öne çıkan firmalara buradan ulaş!

1 Yorum

Fatma Uzun

Düğün Tarihi: 03.08.2021


Her şeyi çok güzel anlatmışsınız bizde afyonda İstanbul gelin aıacağız ama çok ciddi maddi sıkıntı içerisinde yiz naapacağız bilmiyorum